N°. 7'. Eerste Jaargang. Woensdeg S Jannari 1890. VERMETEL SPEL. BINNENLAND. Abonnementsprijs: IPer drie maandenf ,0O franco per post. 1. voor liet Buiten- land1.55 Afzonderlijke nnmmers. .05 Versehijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMEUDAL, Boterstraat, E, 342, S O S I ZE D A M. Prijs der Advertentien Van 1—5 regels/—.50. Iedere regel meer. .10 Gtroote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familiebekichtenper annonce f .40 Dienst£5 Bij het Departement van Oorlog is een wets- ontwerp in bewerking om ook gedurende 1890 een zesde licbting miliciens onder de wapens te houden. Van verschillende kanten werd verzekerd, dat de Minister van Marine ontslag zou vragen, thans wordt medegedeeld, dat die berichten minstens voorbarig zijn. Rijks-Postspaarbank. Gedurende de maand November 1889 zijn in- gelegd en terugbetaald de volgende bedragen, als Bedrag der inlagenf 1.007.222,87| terugbetalingen. 761.633,04 Alzoo meer ingelegd dan te rugbetaald f 245.559,83$ Aan het eiud der maand Octo ber was ten name der verschillen de inleggers ingeschreven 16.667.040.38$ zoodat het gezamenlijk tegoed op ultimo November bedroeg f 16.912.600,22 In den loop der maand November zijn 4959 nieuwe spaatbankboekjes uitgegeven 1293 wer- den er in die maand geheel afbetaald, zoodat er aan het einde der maand 237.946 in omloop waren. Onlangs bood een zekere heer Sineck, land- huurder in Samarang, der regeering aan haar een middel tot genezing der berri-berri bekend te maken voor f 60.000. De regeering heeft daarop te kenuen gegeven, dat zij bereid is in het voorstel te treden, wan- neer het middel deugdelijk blijkt. Aan den heer Sineck zal nu de gelegenheid worden gegeven zijn middel in het groot militair hospitaal te Batavia toe te passen. Van 28 December tot 3 Januari werden aan 't Kralingsche Veer ter markt aangevoerd 91 winterzalmen, die tegen f 1.80 a f 2.50 per 5 ons werden verkocht. In de laatste 20 jaren werden aan't Kraling sche Veer ter markt aangevoerd In 1889 56400 zalmen. In 1879 38914 7,almen. u 1888 67109 1878 49691 u 18.87 84695 1877 44580 1886 84230 u 1876 42293 1885 104422 1875 56436 H 1884 92116 1874 77070 1883 78609 1873 58384 1882 55079 u 1872 32226 1881 44376 187123209 1880 41736 1870 216S7 In de laatste 20 jaar bedroeg dus de totale aanvoer 1153164 zalmen of gemiddeld per jaar 57658 stuks. De grootste aanvoer was 104422 stuks in 1885, de geringste 21687 stuks in 1870. De doleerenden te Rotterdam hebben thans alle boeken, gelden en bescheiden, toebehoorende aan de Ned. Hervormde gemeente, te harer beschikking gesteld. Nu de gewijzigde wet op het lager onderwijs op 1 Januari 1890 in werking is getreden, zullen de gemeenteraden binnen kort een besluit moeten nemen ter aanwijzing van de vakken, welke op de openbare lagere scholen onderwezen zullen worden. In de plaats van de vormleer moeten komen de eerste oefeningen van het baudteekenen, terwijl het onderwijs in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek eerst op 1 Jan. 1893 verplichtend is gesteld. Te Scheveningen is een pijl-inktvisch gestrand, die door den tlaagschen Dierentuin werd gekocht, en thans voor de leden te bezichtigen is. Het exempjaar is nog grooter dan hetgeen in Eebruari 1888 tentoongesteld werd. Wegens het vele drijfijs op de Zuiderzee is de stoomvaart van Deventer op Amsterdam gestremd. Ons worden de statuten toegezonden der Algemeene Nederlandsche Wereldtaalvereeniging (Volapukaklub valemik nediinik) onder de zinspreuk ,/Balif mekam valiidF', waaruit blijkt dat het doel dezer vereeniging is de bevordering en versprciding van volapiik. Om dit doel te bereiken heeft zij de volgende middelen a. het uitgeven en verspreiden van tijdschriften, brochures, jaarboekjes, leerboeken, enz. b. het houden van voordrachten. Het is echter streng verboden over onderwerpen van godsdienst en staatkunde te spreken of te schrijven. Gewone leden betalen een contributie van f 0.50 per jaar. Tegen een luitenant der huzaren en een van het tweede regiment vesting-artillerie, beiden te Amster dam in garnizoen, welke in November met elkaar op den sabel hebben geduelleerd, is rechtsingang verleend. Zij zullen voor den Krijgsraad in het vierde militair arrondissement terechtstaan. Tengevolge van de werkstakingen in Belgie en de daardoor veroorzaakte schaarschte van steen- kolen is men in ($e aardewerkfabriek der firina P. Regout Co. te Maastricht begonnen met ongeveer 2000 werklieden slechts s/4 dag te laten arbeiden. Door eenige belangstellenden bier te lande zullen naar de internationale tentoonstelling te Buenos-Ayres gezonden worden 12 inlandsche paarden, nl. 3 hengsten en 3 merrien beneden de drie jaar en hetzelfde getal boven de drie jaar. Het plan bestaat om hen omstreeks Pebruari a. s. weg te zenden. Met den aankoop zijn belast de heeren H. P. Bult- man Hz., te Haarlemmermeer, en P. A. Pauwen te Pannerden. In de vorige klasse van de Nederlandsche Staatsloterij viel een ambtenaar aan het station te Haarlem het geluk ten deel een gedeelte van de f 20,000 te trekken. In de daarop volgende klasse waren het eenige beambten, die op huu ge- combineerd nummer een gedeelte van de f 25,000 trokken. Het geluk schijnt er den weg naar het station geuomen te hebben. De 24ste of laatste lijst van de elfde jaar- colleete voor de scholen met den bijbel, wijst een totaal aan van f 91.805.13'/2, als opbrengst van 588 locale comite's. De totale opbrengst van de lOde jaarcollecte bedroeg het vorige jaar, van 594 locale comites f 93.291.63. Naar men aan de ,/Maasb." verzekert, heb- ben te Rotterdam verscheidene patroons, ten einde den last te ontgaan, dien de arbeidswet huu op de schouders legt, met den lsten dezer de perso- nen beneden de zestien jaren, die zij in hun dienst hadden, daaruit ontslagen. Bij den te Amsterdam gehouden ijswedstrijd om het wereldmeesterschap op de schaatsen is de overwinning behaald door den Nederlander Pan der, hij verwierf de gouden medaille. De heer Norsing, uit Noorwegen, kreeg de zilveren, Alex. Von Panschin, uit Rusland, de le bronzen, Go- dager, uit Noorwegen, de 2e bronzen medaille. Onze landgenoot werd stormachlig toegejuicht. Ten aanzien van de nieuwe stoombool Friesland der ,/Red Star Line", welke dezer da- geri haar eerste reis van Antwerpen ondernam, meldt men ons de volgende bijzonderheden De Friesland is gebouwd door James en George Thomson, Clydesbank, bij Glasgow. Haar tonneninhoud is 7116 ton; zij is de grootste bootdie tot nu toe de haven van Antwerpen bezocht heeft. De afraetingen in Engelsche voe- ten zijn: 450 1 ngte, 51.3 breedte, 48 diepte. Zij is gebouwd naar het systeem der „unsin- kable ships" met waterdichte schotten, die het schip in 9 geheel afgezonderde afdeelingen scheiden. De ^triple expansion"-uaachine is van 5000 paardenkracht. Het schip bevat afzonderlijke stoomwerktuigen voor: roerijsmaking, luchtver- versching, electrische verlichting, enz. De Friesland is ingericht voor 196 passagiers lste, 130 2e en omstreeks 1000 3e klasse, be- halve de benianniug, ten getale van 142. De lading-inhoud is 301,080 kubieke voetmet andere woordende boot kan den inhoud van omtrent 700 waggons van 10.000 KG. bevatten, met in- begrip van de kolen. Eehe bijzonderheid van de Friesland is de lig- ging der kajuiten, die zich in het midden, in het bovendek en grootendeels in de dekhuizen en op het wandeldek bevinden. Men kan deze inrich- ting niet beter vergelijken dan met opeenstaande verdiepingen, met elkander door breede trappen verbonden. Elke afdeeling is van het bovendek afgezondtrd en heeft haar eigen trap Daar de dekhuizen, waarin zich de salons bevinden, en die verder tot op het wandeldek leidt. Ondanks de bijzondere eischen van gemak en mimte voor de kajuitspassagiers is in het boven dek plaats gevonden voor een ongeveer 600 tusschen- dekspassagiers, terwijl in alle hedendaagscke stoom- booten de inrichtingen voor de tusschendekspassa- giers zich eene verdiepiug lager bevinden, in het eigenlijke tussehendek. De kosten van dit stoomschip bedragen uiet minder dan 3£ millioen francs. Bijzondere aandacht verdienen aan boord de afzonderlijke afdeelingen voor vrouwen, mannen en alleen reizende dames, en het geregeld en nauw- gezet toezicht, dat daar gehouden wordt. Van het bo endek zijn over de voile breedte van de boot brand- en watervrije beschotten aan- gebracht, zoodat het gevaar voor de rampen, welke de zeereis kunnen treffen, tot een minimum beperkt is. De bemanning spreekt, \enals de kapitein en de officieren, Nederlandsch tn Engelsch. Eigenaardig is 't, dat aan boord een orkest gevormd is uit bedienden. Een zeker getal dier musici moet dan ook steeds aan boord zijn. Vervalsching van alcoholische dranken. De minister van binnenlandsche zaken verzocht voor eenigen tijd den geneeskundigen inspecteur mede te deelen, wat hem uit de provincie Zuid- Holland bekend is van de middelen, die hier te lande worden gebruikt om alcoholische dranken en wijnen te vervalschen, en welke methoden wer den gevolgd om de vervalsching te ontdekken. De inspecteur heeft hierop geantwoord, dat noch hem, noch den adjunct-inspecteur van vervalsching van alcoholische dranken of wijn iets is gebleken, en men in het algemeen, naar hij gelooft, mag aannemen, dat vervalsching minder voorkomt dan somtijds wordt beweerd. Het voegen van water bij jenever, het hij hierbij buiten rekening. Men kan dit eigeniijk geen vervalsching noemen, en het is voor de gebruikers zeker eer voordeelig dan nadeelig. Hij voegde er bij, dat ,/De Volksbond'', vereeniging tegen drankmisbruik, vodr een paar jaren een aantal monsters jenever heeft doen onder- zoeken. Dit onderzoek strekte zich uit over de provincien Zuid-Holland, Noord-Holland, Zeeland, Utrecht. Overijsel, Friesland en Groningen. Geen enkel der monsters bevatte zwavelzuur, hetgeen men wel beweerd heeft, dat niet zelden bij verslapte jenever wordt gevoegd. Wat de vraag naar gemeente-verordeningen te gen de bedoelde vervalsching betrof, antwoordde de inspecteur, dat hij die nimmer heeft ontmoet, maar ook betwijfelt of, nu het strafwetboek bepa- lingen bevat tegen v jrvalsching, zulke verordenin- gen zouden worden goedgekeurd. FiaUIXjLE3TOISr. KAREL VAN OUWERSCH1E. De oude losbol, liet zich echter niet afschrikken, hij waggelde de wegvliedendo dame achterna, nam, zooveel zijn nauwe patentlaarsjes met smalle pun- ten en hooge hakken, in verband met zjjn leeftijd, het hem veroorloofden, een houding aaD, die be- vallig moest heeten, en tikte ten slotte het voor- werp van zijne achtervolging licht op den schouder. ,/Lievertje," lispelde hij, ,/het is al zoo laat, ben je niet bang alleen op straat ,/Het ergste dat een vrouw zonder geleider te vreezen heeft, zijn de oplettendheden van mannen zooals gij", was het antwoord, waaruit gloeiende verontwaardiging sprak. ,/Gij hebt mij nu al een kwartier achtervolgd en ik waarschuw u, raak mij niet aan, of volg mij geen stap verder." ^Het zou mij spijten een zoo lieve dame, als u, verdriet aan te doen, maar kindlief, ik zal je te huis brengen, ik kan het niet over mijn hart verkrij- gen, om je zoo alleen' te laten loopen." ,/Laat die dame met rust", riep een stem achter hem, en eer de oude zwierbol er aan dacht, was hij door een stevige vuist aangegrepen en tegen een ijzeren hek gesmeten. Vluchtig prevelde de gesluierde dame eenige woorden van dank aan Dick en vervolgde haastig haren weg. uA\s gij het hart hebt, die dame nog een stap te volgen, zal ik je een pak geven, dat je heugen zal," riep Dick, terwijl hij den ouden heerlosliet. Deze half gestikt, door de vuist van Dick en door zijn eigen kwaadaardigheid, liep weg, zeggende, /■/dat hij het bij de politie zou aangeven." Hij was nog niet ver, toen hij aangeklampt werd, door de oplichters, die menschen met goed vertrouwen in den val moesten lokken. Dat edele stel was Dick gevolgd, om hem in een stille straat af te rossen, uit wraak, dat zij groote verteering hadden gemaakt, veel tijd verspild, en veel woorden verpraat hadden, om teD slotte nog door den boer uitgelachen te worden. ,/Heeft die leelijke boer u in de wielen gereden, mijnheer?" vroeg een hunner, en de verhavende losbol riep: ffJa, ik wou dat hij... Heh! dat zou mij wat waard zijn, als die bemoeial naar behooren bediend werd." ,/Hoeveel is het je waard, als wij hem eens af- drogen, mijnheer?" z/Jelui krijgen elk twaalf gulden, zes op hand, en zes als hij zijn pak beet heeft." z/Kom mee Bill! mijnheer betaalt, en wij betalen den kinkel!" Dick was onderwijl voortgegaan, had zijn stap verhaast, en volgde nu de dame, die hij ontzet had. Zij was zoo diep gesluierd, dat hare gelaats- trekken niet te onderscheiden waren, maar zij had iets in haar stem, dat de snaren van zijn hart deed trillen en aan een wel droevigmaar toch aangenaam verleden herinnerde. Zonder- ling, die gestalte en die stem herinnerden hem aan een wezen, dat hij het liefste op aarde hadgehad, en het scheen hem toe, of die half fluisterend gesproken woorden een hemelsche muziek waren geweest. Maar, zij kon het niet wezen, dat was onmogelijk. Toch werd dat denkbeeld al sterker en sterker, totdat zij een voorbijgaand rijtuig aan- riep, en, toen hij nu dien zelfden stem luid hoorde klinken, werd zijn vermoeden overtuiging. Toen zij in het rijtuig stapte lichtte zij haar sluier op, Dick scheen door den grond te zullen zinken, want hij herkende Claribel! //Is zij nu reeds weduwe!" De hoop, die hij ge- storven en begraven waande, werd, nu hij voor- uitzichten had, nog sterker dan vroeger. Hij wilde den koetsier aanroepen om op te houden, toen hij op eens een hevigen slag tegen het achterhoofd voelde en tegelijkertijd door een paar ijzeren armen omkneld werd. Een oogenblik slechts was hij verbaasd en vers lft. In zijn dorp stond hij be kend voor een kat, die men niet zonder handschoe- nen kon aanpakken. Dat ondervond zijn tegen- stander. Zich omdraaiende als een tol, plaatste hij onverwachts zijn hand onder de kin van zijn aauvaller, duwde diens hoofd achlerover, dat het nekbeen kraakte, en gaf hem daarna met de an dere hand een aanwaaier, dat hij suizebollend los- liet en wankelde, maar Dick liet hem den tijd niet om te vallen, hij greep hem ter hoogte van de ribben, wierp hem met een zwaai over zijn schouders, en met een hevigen smak viel toen het lichaani als een gevoelloozen klomp op de straat. XoeG bemerkte Dick eerst, dat hij met twee aanvaBers te doen had. Terwijl hij zijn eenen aanvaller trakteerde, wilde de andere met een ploertendooder hem een zwaren slag op het hoofd toebrengenhail hij dat gedaan kunnen krijgen, dan had het er heel leeJijk voor Dick uitgezien, maar in een oogwenk werd den ploertendooder gegrepen door denzelfden man in de lichte overjas, die den vinder van den ring had bediend- z/Zie zoo dat stelletje is netjes ingepakt", zeide hij. ,/Ik houd den een, jij den ander. Wacht, ik zal even mijn volk fluiten." z/Ik geloof," zeide Dick, op zijn aanvaller, die nu op den grond lag te kermen, wijzende, ,/dat die genoeg heeft, en dat wij nog te hulp zullen moeten komen, om hem weer op de been te krijgen." z/Waarlijk gij hebt gelijk," zeide de heer, zijn zilveren fluitje in zijn zak stoppend. ,/Het lijkt wel, of hij aau den grond gelijmd zit. Nu als de bedrieger zelve bedrogen is, dan is het haast de moeite niet meer waard, om zoo'n zaakje te vervolgen." //Maar deze smeerpoets moet nog wat hebben", zeide hij, op zijn eigen tegenstander wijzende, dien hij op den grond geworpen had, en met de knie op de borst nederhield. ,/Hier schurk! ik zal je maar smoren, dan behoeft de staat je geen vrije kost en inwoning te geven." ,/Ouw!^ouw!" riep de verslagene, „gij raakt zelf achter slot, als gij het doet." ,/Dat weet ik", hernam de overwinnaar, meteen de hand aan den halsdoek van den schelm slaande, ,/doch ik zal het loch maar doen. Evenwel", zeide Een stnk leder waarin een zware looden kogel is ge- vlochten. DE SCHIEDAMMER. A A KB I ED INQ EN AANVRAQEN 7) NAAR HET ENGELSCH BEWERKT DOOR

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1