Met geheim van een fader VERMETEL SPEL. Woeiivsdag IS JairuEtri 1B0O. Aan onze Abonnes. BINNENLAND. Abonnementsprjjs: Per drie maanden.00 franco per post. 1.— voor h.et Buiten- land1.55 Afzonderlijke nummers.05 Verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMEIDAL, Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. Pry's der Advertentien Van 1—5 regels —.50. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familieberichtenper annonce f—AO Als Premie-boekwerk voor het eerste kwar- taal van 1890 is aan dit blad verbonden de oor- spronkelijke Roman door Mevrouw SILVE, schrijfster van „Tweeerlei Kruis." Binnen eenige dagen zal een Boil worden afgedruktwelke de inteekenaren op deze Cou- rant tot uiterlijk 31 Januari met bijvoeging van 40 cents (franco per post binnen het land 50 cents) kunnen inzenden. In de eerste dagen van Februari vangt de aflevering aan. DE UITGEVER. Mejuffrouw Lodewegen, te Apeldoorn, heeft wegens hoogen leeftijd ontslag moeten vragen als weesmoeder in het weeshuis der hervormde ge- meente. H. M. de Koningin, beschermvrouw van deze weldadige inrichting, bezoclit Zondag-middag het weeshuis en sprak, na eerst met regentessen en regenten zich eenigen tijd te hebben onderhou- den en de kinderen toegesproken te hebben, ten slotte een woord van afscheid tot mej. Lodewegen, terwijl H. M. haar als aandenken het portret van Prinses Wilhelmina, in sierlijke lijst, schonk. Bit bewijs van hartelijke belangstelling en waardeering deed de bejaarde aftredende moeder bijzonder goed, waardoor zij zeer aangedaan was. Door den minister van binnenlandsche zaken zijn aan Gedeputeerde Staten der provincien toe- gezonden de door hem ontworpen voorschriften ter uitvoering van artikel 54 der ouderwijswet. De minister verlangt daarover bet gevoelen van Gedeputeerde Staten te vernemen. Het rapport der commissie omtrent den toe- stand van het reddingswezen zal vanwege het de- partement van waterstaat in het licht gegeven worden. De Minister van Kolonien brengt ter ken- nis van de belanghebbenden, dat bij het korps genie - troepen te Utrecht de gelegenheid bestaat voor drie jongelieden van zestien tot achttien jaar, om te worden opgeleid tot korporaal en sergeant bij de iDdische genietroepen. Afdrukken dezer oproeping, met omschrijving der voorwaarden, zijn kosteloos te verkrijgen bij bet Departement van Kolonien. In haar antwoord op het verslag der Eerste Kamer omtrent het wetsontwerp tot voortzetting der arbeidsenquete door een staatscommissie, ver- zekert de Regeering, dat geen vrees behoeft te be- staan voor overijlde wetsvoordrachten. Alleen als het onderzoek van zeker onderwerp geheel zou zijn afgeloopen en een regeling nood- zakelijk bleek, zou niet behoeven gewacht te wor den tot den afloop der geheele enquete. Ten aanzien van de werkstaking is vooralsnog niet gebleken van het onvoldoende der bestaande wetsbepalingen tot waarborging der vrijheid van hen, die niet daaraan deelnemen. Het optreden der politie met overleg en zoo noodig krachtig, is de beste waarborg. De minister van justitie tracht steeds die vrijheid door de autoriteiten te doen bescbermen. De bedoeling is aan de commissie op te dragen een onderzoek, behalve van de fabrieksnijverheid, ook van handwerksnijverheid, de vereenigingen, de Zeevisscherij, het Yervoerwezen en daarmede ver- wante beroepen, het verzekeringswezen en de pen- sioenfondsen in meer of minder wijden omvang. Een aanvulling der enquetewet zal eerst ingediend worden als men den loop der werkzaambeden der Staatscommissie heeft kunnen gadeslaan. Te Helmond, doet zich de invloed van de fabriekswet reeds gevoelen. Daar in de weverijen grootendeels op het sluk wordt gewerkt, kunnen de meisjes en vrouwen in den drukken tijd, ten gevolge van den beperkten werktijd niet zooveel verdienen als vroeger. Om hierin tegemoet te komen, wordt nu op sommige fabrieken door de mannen een uur vroe ger begonnen en een uur later geeindigd. De man ontvangt dan aan het einde der week meer, wat de vrouw of docbter minder ontvangt. De miliciens der lichtingen 1886, '87 en '88, behoorende tot het reg. grenadiers en jagers en het 4e en 7e reg. infanterie, zullen elk voor 13 dagen onder de wapenjn worden geroepen, om in de behandeling van het nieuwe geweer geoefend te worden. De lichtingen zullen achtereenvolgens opkomende eerste vermoedelijk in den loop van de maand Maart a. s. De miliciens van 1890, die er prijs op stel- len om in het garnizoen en bij het wapen bunner keuze de zeemilitie daaronder begrepen ge- plaatst te worden, kunnen dit voordeel verkrijgen, als zij in de maand Maart a. s. aan een examen vol- doen, waarvan het Programma voor dit jaar als volgt is vastgesteld 1. Het schrjjven van een goed leesbare hand. 2. De kennis van de gronden der spelling van de Nederlandsche taal, welke blijken moet uit een te vervaardigen opstel. 3. De vier hoofdbewerkingen der rekenkunde met geheele getallen. 4. De kennis van bet Nederlandsche stelsel van maten en gewicbten. 5. Eenige bekendheid met de vaderlandsche geschiedenis. FBUIT iT.IDTOM. KAREL VAN 0UWERSCH1E. Toen herinnerde zij zich het gesprek over de levensverzekering, dat zij eens met haar man te Parijs had gehad, en dit deelde zij nu aan Majoor Punter mede. 0pat is werkelijk nu een levensvraag voor u", zeide de Majoor. ,/Van ter zijde vernam ik, dat uw man, kort voor zijn dood, veel geld in zijne zaken verloren bad, waardoor zijn geheele kapitaal verzwolgen werd. Als bij nu zijn leven voor bijna twee en een halve ton verzekerd heeft, zit gij er thans warmpjps in." Claribel barstte weer in tranen los, zij bad zoo'n verpletterend verlies geleden, dat de rijkdom, die zij nu deelachtig zou worden, voor haar geen waarde meer had. Zij besloot ecbter den raad van den majoor op te volgen, en stelde den terugkeer naar haren vader uit, tot na aankomst der papieren van Dudley uit Nizza. Toen Majoor Punter Claribels' blind vertrouwen in de eerlijkheid van haren man zag, wekte haar droefheid over diens verlies, bij hem nog iets meer op dan enkel medelijden. yDrommels", zeide hij in zichzelven, ,/wat is dat een uitstekend vrouwtje Als zij een ander menscb als Dudley getrouwd had, wel, dan ware er geen beter en gelukkiger vrouw in de wereld 6. Yoldoende kennis der aardrijkskunde van Nederland. De militiep'ichtigen, die met voldoenden uitslag aan dit examen hebben deelgenomen, mogen bo- vendien afzonderlijk logeeren en gemeenschappelijk worden gevoed. Ieder, die van deze gunstige bepalingen wenscht te profiteeren, heeft zich in tijds aan te melden bij den garnizoenscommandant der plaats zijner inwoning, of anders bij den bur- gemeester zijner gemeente. Voor de op Dinsdag 25 Maart te Rotterdam, op de plaats der societeit ,/de Harmonie", te bouden tentoonstelling van rundvee, schapen, varkens en pluimgedierte zijn de volgende prijzen o. a. uitge- loofd 1. Voor den fijnsten en zwaarsten os, uitsluitend met hard voer gemest, prijzen van f 75, f 50, f 25 en f 15. 2. Voor idem met spoeling in het Z.-Hollandsche spoelingdistrict gemest, f 70, f 50, f 25 en f 15. 3. Voor idem met spoeling buiten het spoeling district gemest f 70 en f 40. 4. Voor de fijnste en zwaarste koe met hard voer gemest, f 60, f 40, f 25 en f 15. 5. Voor idem met spoeling in het district gemest, f 50, f 30, f 20 en f 10. 6. Voor idem, met spoeling buiten het district gemest, f 50 f 25- Voor de beste melkkoe en voor de beste kalf- dragende koe worden prijzen van f 60 en f 25 uitgeloofd. Voor den besten rijstier, niet ouder dan twee jaar, wordt f 75 en f 50, en voor den besten rij stier, niet ouder dan een jaar, f 50 en f 30 uit geloofd. Het Oranje-hotel te Scheveningen keert over 1889 een dividend uit van 4 pet. netto, van af- scbrijving en aflossing van kapitaal. Dit cijfer is grooter dan sedert 1883, terwijl er nog een reser- vefonds is van f 12.000 aan 3£ pet. N. W. S. Het is thans zeker dat het 18de Nederlandsch Nationaal Zangersfeest zal gehouden worden op 8, 9, 10 en 11 Aug. a. s. te Arnhem, waarinl871 eenzelfde feest met schitterenden uitslag is gevierd. Een waarborgkapitaal van f 6000 wordt bijeenge- bracht. Een 15tal kapiteins en le luitenants bij het regiment Schutterij te Rotterdam hebben zich tot ZExc. den Minister van Binnenlandsche Zaken gewend met berhaald verzoek om zoodanige be- schikking te willen nemen, dat voortaan de examens voor het verkrijgen van een rang bij de Schutterij zullen worden afgenomen volgens een van te voren bekend gemaakt programma, zoo mogelijk voor eene vaste commisie en dat die examens van alie candi- daten gelijkelijk zullen gevorderd worden. Aan de tot heden gepasseerde officieren zou daardoor ge legenheid worden gegeven om bewijzen af te leggen van hunne geschiktheid tot bevordering. Hield de uitbetaling der f 5000 rijkssubsidie aan dj kweekschool voor bewaarschoolhouderessen te Leiden met lo. September 1889 op, en werd daardoor deze instelling met ondergang bedreigd, voorloopig is dit gevaar grootendeels afgewend door bijdragen van verschillende zijden. De maatschappij tot Nut van 't Algemeen beloofde geiurende drie jaar eene toelage van f 1000de gemeente Leiden verhoog- de de hare met f 1000 en door giften van cor poration en particulieren, waarbij wel in bet bij zonder gemeld mag worden dat de meeste deel- nemers in de leening van f 50.000, welke eenige jaren geleden gesloten werd voor de uitbreiding der kweekschool, genoegen namen met eene rente- vermindering van 4£ pet. op 3 pet., werd nog on- geveer f 2000 verkregen. Reeds ruim 100 boofden van bewaarscholen, die aan de kweekschool te Leiden hare opleiding ontvingen, werden in verschillende gemeenten van ons vaderland geplaatst. Het bestuur der kweek school, dat dus op zoo ruime schaal voor het ge heele land werkzaam is, vond dan ook vrijheid aan een zeer groot aantal gemeentebesturen bet verzoek te richten om door eene kleine jaarlijksche bijdrage het voortbestaan der kweekschool te hel- pen bevorderen. Dit verzoek bleef niet geheel on- beantwoord. De gemeenteraad van Zutfen gaf f 25, die van Utingeradeel f 15, die van Goes, Assen, Zierikzee, Vlissingen, Menaldumadeel, Oestgeest, Leeuwarderadeel, Idaarderadeel en Oudshoorn ieder f 10, die van Puttershoek, Winterswijk en 's Gra- venzande ieder f 5 'sjaars, te zamen dus f 145. Intusschen blijft nog te voorzien is een tekort van nagenoeg f 1000. De boterwet heeft reeds nuttig gewerkt, in zoover vele verbruikers tot de ontnuchterende er- varing kwamen, dat hun voor 1 Januari jl. door ,/echte" boterboeren, in ,/ecbte" boterpotjes mar garine voor natuurboter werd verkocht. Met het onnoozelste gezicbt ter wereld bracht de boer, zooals gewoonlijk, de boter, even- wel met de boodschap er bij, dat zij van dezelfde soort was als welke mevrouw altijd kreeg, maar dat met de nieuwe wet, die den boer zooveel geld had gekosl, de boter voortaan gestempeld moest worden met het merk //margarine". Op de stoep van bet Bestedeliugenhuis te Amsterdam vond men Donderdag-avoud een twee- jarig meisje, door de ouders daar achtergelaten. Het kiud is in het gesticht opgenomen. Te Bergen op Zoom en Best zijn dolle hon- den afgemaakt. De scbelpkalkfabrikanten in Noord- en Zuid- Holland hebben, ingevolge de belangrijke stijging der grondstoffen, zich genoodzaakt gezien, den prijs der schelpkalk van af 1 Jan. jl. te verhoogen, voorloopig met een bedrag van 5 tot 7 ct. p. H.L., naar gelang van de te leveren hoeveelheid. te vinden geweest. En als zij eenmaal het spelietje ontdekt, dat wij met haar gespeeld hebben, dan zal zij nog zwaarder getroffen zijn dan nu. Duizeud duivels 1 Ik wou, dat ik nooit mee gedaan had. Het is een mooi plannetje, een uitvoerbaar plan- netje ook, maar nu zij er in betrokken is, wou ik, dat ik duizend mijl ver zat." Claribels' edel hart bad diepen indruk gemaakt op den Majoor. //Wie met pek omgaat, wordt er mee besmet", zegt bet spreek woordin omgekeer- den zin is dit ook waar, want de omgang met brave en edeldenkende menschen, verbetert zeer dikwijls hen die van het pad der deugd afdwaalden. X. Gij zijt een edel vriend geweest. Eindelijk kwamen de papieren van Dudley uit Nizza, en onder deze ontdekte Claribel een pakket met haar huwelijksacte, een testament van haar man, waarin al zijne bezittingen aan haar vermaakt werden, een stuk dat de Majoor verklaarde de polis te zijn van een levensverzekering voor f 240.000, en een ander sluk, dat de acte was waardoor Dud leys' vrouw na zijn dood recht kreeg op die som. Een zoo groot kapitaal ging min of meer boven bet begrip van Claribel. Ofschoon zij meer behoef- ten had, dan een kind uit het volk, bad zij tocb niet bijster veel noodig; en zoo besloot zij om het geld, dat zoo onverwacht in haar bezit kwamte besteden om den nood van anderen te lenigen. Weldoen scheen haar toe eene kleine vergoeding te wezen, voor het aangename leven, dat zij daebt te genieten, en dat zoo plotseling in rook vervlogen was. Weldadigheid scheen haar nu toe een heilige plicht te zijn geworden. Wanneer zij dat geld aan i pracbt en praal besteede, zou dat in haar oogen de grootste goddeloosheid zijn geweest. Aan Majoor Punter vertrouwde zij gaarne de taak toe, om alles met de leveusverzekering-maat- scbappij in orde te brengen. De majoor had een kamer voor zijn zaken in haar hotel, en kon, als bij even de gang doorging, bij haar komen. Bij een van zijne bezoeken aan Claribel, was bij verwonderd op haar scboot een meisje met schoon hoofdbaar te zien, dat tegelijk met een doos cho- colaadjes en een prentenboek speelde. z/Dit is een weesje", zeide Claribel, toen zij het kind door de kamer had laten loopen, tfzij is bier met haar tante, wier kamers ook op dezen gang uitkomen. Bergen en dalen ontmoeten elkander niet, menschen wel. Zonderling, de moeder van Dolly was mijn schoolvriendin." Met een diepen zucbt dacbt Claribel, wat zou de slag nog verzacht zijn, als ik zoo'n kind had. En zelden kwam de majoor binnen, of hij vond mevrouw Carstairs bezig met haar bescherineling. Het kind bad, volgens haar begrip, een zeker wettig recht op bare toegenegenbeid en liefde, want even- als zij had het de naaste en dierbaarste betrekkingen op aarde verloren. En zonderling genoeg, weldra was er tusscben Dolly Danvers, de onnoozeiheid en onschuld zelve, en de majoor, die met de wereld, en al het slechte dat er in is, ruimschoots kennis had gemaakt, een band van liefde en vertrouwen geknoopt. Wanneer Punter nu iets uit zijn zak moest balen, bleken zij propvol te zijn met lekkers en speelgoed, dat hij, zeer ten nadeele van de maag en de lessen van Dolly, haar steeds met voile ban- den uitreikte. En wat de kleine betreft, deze was nooit meer in haar schik, dan wanneer zij op zijn scboudet kon zitten, en aan zijn knevel trekken, en hem dan verzocht sprookjes te vertelien, die zijn verbeeldingskracht op geen geringe proef stel- den. En als de majoor dan zoo luisterde naar het gekeuvel van het wicht, en in de hemelsblauwe, onscbuldige oogen keek, dan scheen hij van schaamte weg te zullen zinken, over zijn medeplichtigheid in het schandelijk schelmstuk. Op zekeren morgen vond hij Claribel erg ont- roerd. Het was de morgen die op den avond volgde waarop zij Dick Bramley ontmoet had. z/Hoe lang duurt het nog eer die droevige zaken klaar zijn vroeg zij. //Nog een paar dagen op zijn langst", hernam hij. ,/De papieren zijn in orde. Gij hebt nu niets meer te doen, dan naar het kantoor te gaan, te teekenen eD het geld te balen." //Het is goed", zeide Claribel op doffen toon. //O wat verlang ik naar mijn vader nacbt en dag staat zijn gelaat als een spookgestalte voor mij. O wat een bedroefd gelaat, het verwijt mij ondank, dat ik weggegaan ben, zonder hem eens vaarwel te zeggen, zonder hem eens een kus te geven. Majoor, klaar, of niet klaar met de zaken, binnen een paar dagen keer ik weer in vaders huis terug." Majoor Punter wist eerst niet wat hij zeggen zou. //Wel", zeide hij, na eenige oogenblikken, z/ik zie geen reden waarom niet. Gij hebt nu voldoende bewijzen in uw hand om uw vader te overtuigen, dat uw vlucht misschien dwaas en ondankbaar jegens hem, maar niet schandelijk was. Doe aldus Mevrouw Carstairs, al zijn deze zaken Dienst AANBIEDINGEN AANTRAGEN -.85 9) NAAR HET EnGELSCH BEWERKT DOOR

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1