De machinale vlasspinnerij te Groningen is gesloten, zoodat thans niemand meer op de fabriek werkzaam is. De gehuwden, die niet aan de werkslaking hebben deelgenomen, ontvangen voorloopig de helft van hun wekelijksch loon. Aan de spinnerij is in de laatste 6 jaren als werkloon aan de werklieden uitbetaald de som van f 177352.46. In dienzelfden tijd ontvingen de aandeelbouders als dividend 3.46 pCt. Jl. Zondag, was het 83 jaar geleden, dat- een gedeelte van de stad Leiden door het springen van een kruitscbip werd vernield. Van hen, die toen onder de pninboopen geraak- ten, maar gelukkig gered werden, is thans niemand meer in leven, ook niet van hen, die toen nog slechts kinderen waren. De laatste is onlangs over- leden. De gemeenteraad van ITasselt. heeft besloten, zich tot Z. M. den Koning te wenden, met ver- zoek om vrijstelling te verkrijgen van de verplichte schoolgeldheffing op de openbare lagere scholen der gemeente. Als grond voor dit verzoek wordt o. m. de gunstige financieele toestand der gemeente genoemd. Uit Londen wordt aan het Handelsblad ge- seind, dat volgens geloofwaardige berichten binnen- kort waarschijnlijk de intrekking is te verwachten van de beperkende maatregelen omtrent den in- voer van vee nit ons land, en zulks als gevolg van de tusschenkomst van den Nederlandschen gezant en de bevredigende maatregelen der Nederlandsche regeering. De prijsvermindering, toegepast door de Om- nibus-Maatsch., te Amsterdam, heeft dadtlijk een zeer merkbaren invloed gehad op het vervoer In de laatste dagen voor den aanvang van het nieuwe jaar, bedroeg het vervoer gemiddel 19 duizend reizigers per dag. Na 1 Januari is dat cijfer ge- stegen tot 30 duizend. Uit deze opgave blijkt dus, dat de directie een hoogst verstandigen stap deed, toen zij de prijzen verlaagde. Het voornemen moet bestaan om elken rit op vijf cent te stellen, een maatregel, die ongetwijfeld algemeen toejniching zou verdienen. Omtrent de bewaameming van effecten enz. heeft de directie der Ned. Bank eenige nadere bepalingen vastgesteld. De voorwerpen behooren te zijn gepakt in kisten, doozen, trommels enz., van handvatsels voorzien of omslagen, niet grooter dan 7 dM. hoogte, 7 dM. lengte en 5 dM. breedte, en niet zwaarder dan 50 KG. Zoo noodig wordt uitzondering gemaakt bij zilveren en gouden baren. Voorts belast de Bank zich met het nazien, of stukken zijn uitgeloot, ten behoeve van hen, die haar met het te gjlde maken der coupons hebben belast, doch zonder wegens dat nazien eenige ver- antwoordelijkheid op zich te nemen. Die maat regel geldt echter alleen van uitlotingen na 1 Januari jl., dus niet van hetgeen vroeger is uit geloot. Het bewaarloon voor open bewaargevingen is van 1 Januari jl. af gesteld op een laagste bedrag van f 5 voor een half jaar en f 7.50 bij een geheel jaar, behoudens wijziging wegens bijzondere omstandigheden. Wij wenschen onzen lezers toe, dat zij dit jaar daar alien een goedgevuld trommeltje in bewaring mogen geven Om het beslaan van glazen tegen te gaan, bestrijke men zi met een weinig glycerine. Schiedam, 14 Januari. - Dezer dagen overleed te Rotterdam onze vroegere stadgenoot, de beer P. Van der Burg, die in 1869 te dezer stede eene schilderschool oprichtte, ten doel hebbende, volgens eene oorspronkelijke methode onderwijs te geven in het nabootsen van hout- en marmersoorten. Vele leerlingen, zoowel uit het buitenland als uit het binnenland, hebben dit onderwijs van hem ontvangen. Later verplaatste hij zijn school naar Kotterdam. Van der Burg heeft ook eene handleiding ge- schreven voor het schilderen van hout- en marmer soorten, welk boek in drie talen is vertaald. Eene sleepende ziekte kluisterde hem de laatste jaren aan zijn huis. al of niet afgeloopen, het zal mij altijd hoogst aangenaam wezen u van dienst te kunnen zijn." Claribel liep door de kamer, greep de handen van den Majoor in de hare, en zeide ernstig maar hartelijk //Gij zijt een edel vriend voor mij geweest Majoor. Wat mij betreft, ware ik maar bezweken onder den slag, gij hebt last genoeg met mij gehad. Ik dank u van harte voor uw goedheid, en hoop dat de Hemel u er voor beloonen mogen." En als Claribel hem zoo aankeek, boog hij zijn hoofd voor haar openhartigen, dankbaren blik. Toen nam hij hoed en stok en liep haastig weg. Op straat gekomen, bleef hij een oogenblik be- sluiteloos staan. //Zal ik terugkeeren, en haar alles veitellen mompelde hij. //Ach I zij zal mij toch niet gelooven. Ik zit in het net en kan er niet meer uit, maar o God ik wou dat ik er liooit mee begonnen was. Het is nu te ver gekomen, om terug te treden." Hij ging naar een post- en telegraafkantoor, nam een telegramformulier en schreef Chandos I, Eancourtstraat, Brighton. Verschijn weer. XI. De Europeesche Socialistische Republiek. ,/Met dat al is de Graaf mij mooi ontsnapt," mopperde inspecteur Gleddow, toen hij Dick Brarn- Jey verliet, nadat deze het een en ander had ver- teld. Dick had niets verzwegen, hij deelde hem mede Claribels vlucht met Dudley Carstairs, de ontdekking van den bestolen spaarpot door Bob Musgrave, den veerman, en tenslotte zijn vreemde ontmoetiug met die vrouw in diepen rouw, die dezelfde was die hij bemind en verloren had. In de j.l. Vrijdag gehouden vergadering van de Kamer van koophandel en fabrieken alhier, wa ren aanwezig de heereuJ. J. G. Nolet, voorzitler J. X. Wittkampf, H. K. M. A. van Gent, J. H. Houtman en J. Meijer Pz. De voorzitter opende de vergadering en heette de leden hartelijk welkom op deze eerste bijeen- komst in het nieuwe jaar. Hij wenschte hen alien voorspoed en geluk toe en hoopte, dat het hen in hunne zaken en gezinnen moge welgaan, en dat 1890 zijne voorgangers in zegen en voorspoed zou mogen overtreffen. De heer J. Meijer Pz. daukte als oudste lid in jaren, den voorzitter voor den uitgebrachten heilwensch. Wederkeerig wenschte hij den president alle geluk en voorspoed, eu uitte den wensch, dat de in dit jaar door deze Kamer en haar president te verrichten werkzaambeden zullen strekkeu tot heil van deze g. meente. De notulen der vergadering van 6 Dec. jl. werden voorgelezen en onverauderd goedgekeurd. Hierna kwam de heer S. A. Maas ter vergadering. Voorlezing werd gedaan van de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken en respectievelijk besloten zooals door den voorzitter werd voorge- steld. Aan de orde was a. Het verkiezen van een voorzitter eu een vice-voorzitter wegens de periodieke aftreding der legenwoordigen titularissen. Herkozen werd als voorzitter de heer J. J. Q.. Nolet met 5 stemmen, terwijl 1 stem op den heer S. A. Maas was uit- gebraclitals- vice-voorzitter werd met algemeene stemmen herkozen de heer mr. A. K. J. v. d. Drift. Onder applaus der vergadering verklaarde de heer J. J. G. Nolet zich bereid, het presidium opnieuw te aanvaarden, terwijl den afwezigen heer mr. v. d. Drift van zijne herbenoeming zou worden kennis gegeven. b. Het vaststellen der rekening over 1889. De voorzitter verzocht de heeren Wittkampf en Van Gent, de rekening met de justificatoire bescheiden te vergelijken. Na onderzoek verklaar- den genoemde heeren, dat de op de rekening voor- komende posten sluiten met de bescheiden. Over eenkomstig het voorstel van den voorzitter werd de rekening over 1889, zooals zij door den secretaris was ingediend, goedgekeurd en besloten haar in duplo aan het gemeentebestuur in te zenden. Alsnu kwam de heer P. J. Lagerweij ter ver gadering. c. Benoeming van een commissaris tevens lid van de commissie voor den graanhandel. Met 5 stemmen werd als zoodanig herkozen de heer J. Meijer Pz., terwijl de heeren Lagerweij en Van Gent respectievelijk een stem op zich vereenigden. d. Benoeming eener commissie voor het verslag van den toestand van handel en nijverheid hier ter stede over 1889. De voorzitter verzocht den heeren Houtman, Van Gent en Van der Drift zich wederom met die taak te willen belasten. De heeren Van Gent en Houtman verklaarden zich hiertoe bereid, terwijl den afwezigen heer mr. Van der Drift van zijne benoeming zal worden kennis gegeven. Bij de gebruikelijke rondvraag zeide de heer Wittkampf, dat hij van verschillende zijden be- zwaren heeft hooren inbrengen tegen de onlangs in werking getreden fabriekswet. Vooral het mou- tersbedrijf ondervindt hiervan de nadeelen. Veelal toch is het noodig, dat in de mouterijen jongens beneden de door de wet gestelde limiet van 16 jaren, des Zondags eenige werkzaamheden verrich ten, terwijl volgens de bepalingen dezer wet die jongens van elke werkzaamheid op Zondag zijn uitgesloten. Men had zich reeds gewend tot den burgemeester doch deze had de klagers verwezen naar deze Kamer. De voorzitter zeide, dat ook hem de door den heer Wittkampf aangevoerde klachten zijn ter oore gekomen. Hij had echter de heeren mouters den raad gegeven zich bij request te wenden tot den minister, terwijl dan deze Kamer eventueel hun verzoek om dispensatie zou kunnen steunen. De heer Van Gent vreesde, dat de betrokken autoriteit aan adressanten zal zeggen, dat zij te laat //Wis en zeker was dat de graaf", mompelde J de inspecteur,/toen hij dat uithaalde lag hij sterk onder verdenking valsehe bankbriefjes gemaakt te hebben. Het was een genie in zijn vak, hij had maar een fout, die zijn bekwaamheid onwaardig was, hij verlaagde zich dikwerf door kleine dief- stallen te doen. Getuige zij hiervan het kapen van den spaarpot van den ouden veermande Graaf had zulke dingen wel voor dieven van minder altooi kunnen overlaten." Jarenlang had de inspecteur het spoor van een doorslepen zwendelaar gevolgd, die allerlei valsehe namen aannemende bij de criminele recherche meer algemeen onder den naam van //Graaf" bekend stond. Verscheidene malen was hij dien meester in de oplichterskunst op het spoor geweest, hij had hem al heel dicht weten te naderen, maar nooit de voldoening gesmaakt hem dat vriendelijke tikje op den schouder te geven, dat voor den inspecteur datgene was, wat //schaakmat zetten" voor den schaker is. Hij beschouwde den graaf met dezelfde gevoe- lens als Napoleon eens Wellington beschouwde, die zijn grootsten vijand was. Hij snakte er naar om hem te snappen eu hem in te rekeuen, maar moest toch de vaardigheid van den ander in het uitden- ken van hulpmiddelen, het verzinnen van door- wrochte schelmstukken, het goed en stout uitwer- ken van plannen bewonderen, en dit was de oorzaak, dat hij geen persoonlijken afkeer van hem had. z/En zoo is zijn vrouw in weduwenkleeren", mompelde hij, //dat ziet er leelijker uit. Ik heb hem ijverig gevolgd, maar nu pas ik er voor; om hem in het graf te volgen, daarin heb ik geen komen met hun verzoek, daar reeds vroeger ge legenheid gegeven is om te beproeven dispensatie voor hun bedrijf te verkrijgen. Nadat verschillende leden nog gewezen hadden op de bezwaren, waartoe de thans vigeerende ar- beidswet, aanleiding gceft, werd overeenkomstig 's presidents voorstel besloten de heeren mouters den raad te geven zich bij request te wenden tot de betrokken autoriteit, terwijl dan de Kamer van koophandel eventueel het in hun request vervat vervat verzoek zou kunnen steunen. De heer Maas beklaagde zich over de slechte bediening aan het bureau van den ontvanger der directe belastingen, invoerrechten eu accijuzen. llerhaaldelijk komt. het voor, dat zijne bedienden uren en uren moeten wachten op de vervoerdo- cumenten en niet zelden ontstaat hierdoor vertra- ging in de verzendingen. De voorzitter zeide, dat hij reeds vroeger naar aanleiding van klachten zich met den ontvanger in contact gesteld had. De ontvanger zeide hem toen, dat hij te weinig personeel had, en beloofde, aan de hooge regeering vermeerdering van perso neel aan te vragen. Sedert heeft hij echter van die zaak niets meer vernomen. De heer Wittkampf vroeg of bij vermeerdering van personeel de gewenschte verbetering zal te bereiken zijn. De heer Meijir antwoordde bevestigend. De heer Maas zeide, dat het zeer wenschelijk zou zijn, dat de Kamer zich weude tot de hooge regeering, om de aanvrage van den ontvanger te ondersteunen. De vergadering vereenigde zich met dit voorstel, waarop de voorzitter den secretaris verzoekt, een concept-adres in gereedheid te brengen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voor zitter de vergadering. Vlaardingen, 13 Januari. Gisterenavond, om" streeks 10 uur, werden onze ingezetenen opgeschrikt door den alarmkreetBrand De torenklok klepte, het alarmsignaal weerklonk en in een oogenblik waren de straten gevuld met belangstellenden, ang- stig rondvragende//Waar, waar is de brand eu het antwoord luidde//De bierbrouwerij staat in lichte laaie 1" En nauwelijks was dit antwoord gegeven, of het vloog van mond tot mond en spoedig stroomde elkeen in de richting van het hoofd. En ja, reeds van uit de verte kon men zien, hoe vreeselijk de vlammen om zich grepen. De hemel was vuurrood en een sterk riekeude rook drong in de opgestoken neuzen. De schutters be- gaven zich zoo snel mogelijk daarheen, waar hun plicht hen riep, en spoedig daarop volgden ook de brandspuiten, die hun rollend gerommel vermengden met het gejoel en gewoel der toestroomende menigte. Eindelijk heeft men de plaats des onheils bereikt, ook de autoriteiten zijn daar aanwezig, m?ar waar is nu de brand Verbaasd kijkt men elfeander aan en tuurt dan in de rondte of hij ook ergens te ontdekken valt, en eindelijk daar ziet men hem weer, maar niet binnen de gemeente Vlaardingen, o neen, aan gene zijde der Maas zoekt het vuur een offer. Daarover wordt echter niet gedaeht. Lachend over de drukte, die zoo doelloos is opgewekt, keert elkeen weer naar zijn woning terug. Toch was de oorzaak tot dit alarm ernstig genoeg. De bouwmans- woning van den heer J. Den Boer, in den Boeren- hoek, onder de gemeente Hoogvliet, werd een prooi der vlammen. De heer Den B, had Zondagavond persoonlijk het vee afgevoederd en vond toen alles in orde. Nauwelijks te bed zijnde, werd de vrouw wakker en hoorde zij geknetter. Zij wekte haren man en toen deze opstond, vond hij alles reeds in lichte laaie. Gehetl ongekleed raoesten de bewoners het huis verlatendoor de buren kon nog eenig vee uit de brandende schuur verwijderd worden. Het m elk vee eu de paarden kwamen in de vlammen om. Hedenmorgen was men het vuur meester. Er verbrandden 16 koeien, 6 paarden en ongeveer 70 kippen. Alhier is een kind geboren, welks lichaam voor een groot deel behaard is. Het geheele voor- zin. Maar die majoor zal ik in den kijker houden- Uit mevrouw Carstairs is niet veel te halen, vrouwen zijn van ons standpunt het moeielijkste te doorgronden. Dick Bramley is ook zoo gek niet, hij zegt zij is tot geen kwaad in staat, als men dan maar uitzondert, dat zij van haar vader weg- geloopen is. Dick denkt, dat zijn genegenheid voor haar dood is, en ziet zelf niet in, dat hij nog snioorlijk op haar verliefd is." Onder die alleenspraak geraakte de inspecteur in een van die Londensche wijken, die een doolhof van straten vormen. Evenals een kameleon, was hij nu weer van gedaante veranderd. Uit een werk- mansbuis kwam het gestreepte blauw katoenen hemd te voorscliijn, terwijl zijn gelaatstrekken door de schaduw van een grooten stroohoed en onder een valschen baard en knevel verborgen waren. Op een hoek van een straat kwam een man bij hem, die door zijn kleeding en uiterlijk, duidelijk den Italiaan verried. z/Ah Gianini," zeide de Inspecteur, //gij zijt zoo stipt als gewoonlijk. Hebt gij het wachtwoord z/Ja, Mijnheer," antwoordde de Italiaan. „Maar denk er om, mondje dicht, als zij vermoedens kregen De Italiaan voleindigde niet, streek den kant van zijn hand snel over zijn keel, en maakte een gorgelend geluid. z/Alles in orde," hernam Inspecteur Gleddow, „vooruit maar Na door een doolhof van straten gegaan te zijn, stonden zij tenslotte voor een restauratie, die er heel naargeestig uitzag. Zij traden een donkere kamer binnen, die er ook al niet vroolijker uitzag. Banken overtrokken met kaal gesleten fluweel, ge- hoofd, armen, beenen en wenkbrauwen zijn zoo zwnar behaard als bij een volwassen mensch. De vingers zijn aan elkander gegroeid, terwijl de nagels donker gekleurd zijn. Men schrijft ous uit Rotterdam, d.d. 13 Januari Hier is maar niet iedereen genegen schutter- ofKcier te worden. Het is een eervolle betrekkmg, maar er zijn ook verplichtingen aan verbonden, die vrij kostbaar genoemd mogen worden al noemen we alleen maar de luitenants uniform, die vrij wat geld kost. In een koopstad is de man van zaken natuurlijk steeds de gezochte persoon, en is een hoogen mih- tairen rang niet het onmisbare vereischte om overal welkom te zijn, zooals in een garnizoensplaats. Maar is men nu eenmaal luitenant, dan wordt men ook graag op zijn beurt kapitein, en dan valt het passeeren dubbel hard, omdat men den Staat reeds belangeloos zoo veel diensten heeft be wezen. Bij zekere gelegenheid moeten hier tal van lui tenants voor de kapiteins-promotie gepasseerd zijn. Dit schijnt geen aangenamen indruk bij het officieren- corps te hebben gemaikt, ten minste de minister is nu per request door een aantal luitenants in de quaestie gehaald, om door gepaste maatregelen her- stel van grieven te geven. Het zich direct wenden tot de hooge militaire autoriteit is echter een leelijk ver- grijp tegen de subordinate, en, naar ik hoor, hebben de bataljons-commandauten een schrijven gericht aan den commandant der schutterij, om lucht te geven aan hunne verontwaardiging over het ver- grijp der luitenants. Zooals het zich oppervlakkig laat aanzien schijnt de influenza hier aan het afnemen. Briuven uit DEN 1IAAG. I. Het jaar 1890 zet zich niet zeer gelukkig in want men moge er tot voor korten tijd mee gespot hebben, de influenza-epidemie, die gansch Europa sedert weken teistert, heeft ook ons land op dit oogenblik ernstig //te pakken". Hier in Den Haag zijn we er zelfs heel kwaad aan toe. Een bekende bankiers-firma was deze week verplicht haar kantoor te sluiten een der groote magazijnen van gouden en zilveren werken moest dit voorbeeld volgen en bijna in alle werkplaatsen is de helft of een derde van het personeel absent wegens de ziektebij de trarnwegmaatschappij is 't //paardenwerk" om den dienst, zij het ook met eenige beperkingen, gaande te houden stalknechts doen koetsiers- en conduc- teursdienstbij de post- en telegraphie heeft men hulppersoneel moeten aaustellen en de bijkantoren staan op 't punt van te worden gesloten of zenden een deel van het werk naar de hoofdkantoren, waar men toch reeds overladen isin de ministeries en in de scholen mankeeren de helft van het personeel en van de leerlingen alle zaken lijden er onder, behalve de apothekers, die nog nooit zoo'n gulden tijd hebben gekend, maar die zelfs over de drukte klagende doctoren rijden tot ''s nachts rond en zijn met pakjes recepten voor chinine, anti-pyrine, anti-febrine en pulvis doveri gereed om ze af te geven, zoodra een patient maar teekenen geeft van aangetast te zijn door de influenzanu en dan ontmoet men op straat vrienden met een bleek gezicht en wankelenden tred eu menigmaal is 't al gebeurd, dat menschen plotseling neerzegen en niet verder konden loopen, vanwege de ziekte. Karakteristiek was't gesprek dat ik heden middag opving. Het werd op den hoek van een straat gevoerd tusschen twee heeren die elkander passeerden z/Hoe is 't?" //Ik heb 't". ,/Nog?" //Pasik ga naar bed." //En thuis ,/Al- lemaal." //Erg?" ,/De vrouw wel." ,/En de kinderen //Leidelijk. Ijjn bij jou Ook drie". //En jij zelf." //Nog niet." ,/Je ziet toch bleek." ,/Ik voel me ook niet best." z/Niet mee blijven loopen." //Neen, ik ga ook onder de wol." /Adieu." De ziekte heeft gelukkig geen kwaadaardig ka- rakter, ofschoon enkele lijders, wier longen als gevolg van de influenza waren aangetast, er het leven toch bij hebben ingeschoten. Onder hen barsten, bekraste spiegels met het weer er in, ta- feltjes gedekt met marmeren bladen, waar schilfers en stukken uit waren, met duizend vlekken er in, ziedaar het ameublement. In het buffet zat een vleezige, bejaarde dame, die een landgenoot van den Italiaan scheen. Hij bestelde twee kop chocolaad, en gaf, toen deze hem gebracht werden, aan de buffetdame een teeken met de hand, dat door een dergelijk teeken van de dame beantwoord werd, waarna zij onmiddellijk door een met rood baai bekleede deur verdween. De Inspec teur scheen een beetje vies van die chocolade, want de aandacht van zijn medgezel vestigende op een oleographie in schreeuwende kleuren, die aan den wand hing, maakte hij behendig van de gelegenheid gebruik om den inhoud van zijn kop onder een bank te werpen. Weldra kwam de vrouw terug, en liet nu de roode deur ongesloten. De Italiaan gaf Gleddow een teeken, deze volgde hem door dezelfde deur, die uitkwam in een nauwen gang, welke naar een steilen nog nauweren trap leidde. Na flink geklom- men te hebben, kwamen zij voor een gesloten deur, voorzien van een kijkgat, dat door een schuif afgesloten was. Door dit gat, dat open gemaakt werd, loerden nu een paar vurige Spaansche oogen. Er werden weer geheime teekens gewisseld, de deur ging open, beiden traden binnendaaraa ging de deur weer op slot, met den beugel er voor. (IVor<lt rerrohjd).

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2