Het geheim van een fader N lO. Eerste Jaargang. Za.terd.ag 18 Januari 1890. VERMETEL SPEL. Aan onze Abonnes. BINNENLAND. Abonnementsprjjs: Per drie maanden.00 franco per post. 1. voor h.et Buiten- land1.55 Afzonderlijke nummers.05 Verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uit gem er: C. J. BLOMMEBDAL, Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. l^rijs der Advertentien Van 1—5 regels/—.50. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familieberichtenper annonce f —AO ,-.35 "In dit numiner is afgedrukt de Bon voor het Premiewerk Oorspr. Roman van Mevrouw SILVE. De inteekening wordt opengesteld tot 31 Janu ari voor alle abonnes en ook voor hen die dat vodr genoemden datum willen worden. Men gelieve den Bon, behoorlijk ingevuld en met bijvoeging van veertig cents (voor buiten de stad vijftig cents) in den loop dezer maand aan ons Bureau in te zenden. Mevrouw SILVR heeft in „Het Gcheim van een Vader" den strijd tusschen vaderliefde en wroeging geschilderd. ,/Elke slechte daad voert zijn straf met zich", is de les van levenswijsheid, die in #H e t Ge beim van een Vader" opnieuw wordt be- vestigd. De schrijfster weet onze sympathie te wekken voor de edele karakters harer helden en ons mede- lijden voor zwakheden en fouten. Met angstige spanning volgen wij de beschrij- ving tot het oogenblik, waarin een vader, geschokt en verslagen, zijnen zoon het geheim zijns levens onthult. De oorspronkelijke Roman //H e t Geheim van een Vade r", beslaat bijna 200 bladzijden, is met duidelijke letter op goed papier gedrukt en alleen voor de abonnd's op ons blad te bekomen. DE UITGEVER. Blijkens een bij het dep. van kolonien ont- vangen telegram van den gouverneur generaal van Nederl.-Indie, is in den nacht van 6 dezer de vij- andelijke positie Kota Toeankoe, nabij Kota Po- hama (Groot-Atjeh), zonder verlies bij verrassing genomen. (St. Ct.) Bij de betrokken gemeentebesturen is een schrijven van de Regeering ingekomen, waarin wordt te kennen gegeven, dat in zake de veran- dering der grenzen van de gemeente Leiden in 1891 eene beslissing moet zijn genomen. Wij lezen in de Arnh. Ct. Toen het bekend was geworden, op welke wijze de volkstelling ditmaal geschieden zou, hebben we reeds gezegd, dat we ons hart vasthielden voor het resultaat. De Haagsche correspondent der Zutpk. Ct., die zegt van nabij bekend te zijn met de invulling der kaarten, verklaart alle geloof aan de goede uitkomsten te hebben verloren. Hij stelt zich van de zoo kostbare en omslachtige volkstelling weinig voor, en het zou hem zelfs PJQUILIjEITOJV. KAREL VAN 0UWERSCH1E. Aan een aantal tafeltjes, bedekt met domino- spellen, dobbelsteenen en kaarten, zaten twintig of dertig maunen, van bijna elke natie. Een magere Amerikaan zat aan een der tafeltjes dapper te prui- men en te spuwen; naast hem zat een Duitscher met breed voorhoofd, die rustig nit zijn groote meerschnimen pijp rookte, daar naast, een welge- kleede Rus, die met hen, die rond hem zaten sprak, en in alle talen zich zoo gemakkelijk uit- drukte, dat men niet gissen kon wat zijn moeder- taal was; daarnaast weer een spraakzame Fransch- man, die even heftig in zijn gebaren als in zijn spreken was; tusschen de twee laatsten plaatsten zich twee somberuitziende SpaDjaarden, die onheilspel- lend met een blooten doik speelden. Zoover de tabaksrook, die het geheele vertrek vulde, toeliet rond te zien, merkte de Inspecteur hier en daar een enkelen Engelschman op, uit de burgerklassse. In het midden van de zaal, alleen aan een daartoe voor hem bestemd tafeltje, zat een dagbladschrijver, die als een vurig sociaal democraat nit zijn schrijven en spreken bekend was. ffVan waar mogen wij onzen broeder begroelen vroeg deze laatste aan den medgezel van den In specteur. Vlaamsche onderafdeeling, 4e Sectie." niet verwonderen, als men na veel getob eindelijk moest besluiten, de resultaten slechts gedeeltehjk te publiceeren. Door de Holl. Maatschappij van Landbouw, afdeeling Hollands Noorderkwartier, is een prach- tige collectie vee, bestaande uit 21 stuks koeien en stieren, van Hoorn per spoor verzonden naar Rotterdam om te worden geexposeerd op de Landbouwteutoonstelling te Buenos-Ayres. Zonder twijfel zal onze veestapel door deze inzending in belangrijkheid winnen. Men bedenke slechts, dat zich onder bovengenoemd getal een stier bevindt, afkoinstig uit den Beemster, die door den heer De Beukelaar voor een inderdaad fabelachtige som was aangekocht. De heer K. Tensen uit Schel- linkhout zal het kostbare vee vergezellen en hoopt na ongeveer zes maanden terug te keeren. 't Is te wenschen, dat hij gezond en met lauweren ge- kroond te Hoorn terug moge komen. Te Chaam bij Breda wordt tengevolge van het zachte weder reeds eene ongewone drukte bij de bijen waargenomen. Zij vliegen uit als midden in den zomer. De ymkers zijn daarmede zeer in hun schik, daar door het buiten komen der bijen in den winter de korven niet zoo spoedig //rot" worden. Ymkers hechten nog aan de overleverin- gen, dat, wanneer op Maria Lichtmis onder de Hoogmis de zon schijnt, er een goed honingjaar te wachten is. Gebeurt dat op dien dag, dan wordt op hoop van een goed gewin een flesch wijn gedronken. - In Friesland ziet men tegenwoordig groote zwermen spreeuwen, terwijl te Langezwaag 3 hazel- nootboomen in vollen bloei staan. Als een bewijs van onnatuurlijk zacht winter- weer en naar men zegt tevens als voorspelling van een bijzonder vroeg voorjaar, schrijft men uit Loosdrecht, dat aldaar de vastenavondzotjes of sneeuwklokjes reeds in vollen bloel staan, Ge- woonlijk openen deze lieve bloempjes zich eerst in de maand Maart. Geen teekenen van winter't Is voor de schaatsenrijders om totaal moedeloos te worden. Hoewel tot nog toe de winter weinig koude opleverde, zijn er in de kronieken nog veel zach- tere winters bekend. Zoo bloeiden in Maart van het jaar 1424 de boomen reeds, en in April van datzelfde jaar de wijngaardenin 1588 waren de tuiuen reeds in Januari met bloemen als bezaaid, en met Paschen van 1585 rijpte het koreu reeds. In den winter van 1669 viel er in 't geheel geen sneeuw, terwijl men in Duitschland den ge- heelen winter van 1692 niet behoefde te stoken. Verder dienen nog om hun zachte temperatuur de winters van 1707, 1832 en van 1866 genoemd te worden. De gemeente-begrooting van Amsterdam z/GoedHoe maakt broeder Steinitz het daar z/De 4e. Sectie heeft daar geen broeder die zoo beet", antwoordde de inspecteur na een oogenblik, Glimlachen en veelbeteekenende blikken werden in de zaal gewisseld na het antwoord van den inspecteur. z/En broeder Heinrichs dan?'' //Die heeft de heilige zaak verraden, riep de inspecteur, terwijl hij net deed alsof hij zich een dolk in het hart stak." z/Waar moet onze broeder wezen?" z/Bij burger Bethell, no. 31, 4e Sectie." z/Wat was onze broeder in Belgie?" z/Leerlooiersbaas, in Antwerpen." Deze antwoorden werden door den president met zorg opgeteekend in een daarvoor bestemd boek, dat op de tafel lag. Ten slotte vroeg hij z/Wiens leven is de borg voor de getrouwheid van onzen broeder aan de Londensche afdeeling?" De medgezel van den inspecteur antwoordde, ik, Beppo Gianini." De formaliteiten wareu nu geeindigd, de zitting begon en was hoofdzakelijk gewijd aan redevoe- ringen in het Fransch of Duitsch, de hoofdinhoud was steedsude (capitalist is de bloedvij and"ver- scheidene komplotten werden er gesmeed, om de meest uiteenloopende doeleinden te bereiken. Hier moestt n revolution vonrbereid worden, om regeerende vorsten van den troon te bonzen, daar moesten weer zekere gevangenen voor politieke misdrijven door omkooping, list, of met geweld bevrijd worden, en ten slotte werden de middelen besproken, om dien denkbeeldigen Europeeschen staat te vestigen, die slechts den groote gemeente zal wezen, waarin sluit in ontvangst en uitgaaf met een eindeijfer van f 11.843.911. De Bond tot verbetering van de wijze der be- noeming van hoofden aan openbare scholen heeft tot den Minister van Binnenlandsche Zaken een adres gericht, omtrent de toepassing van art 28, aliuea 7, der gewijzigde wet tot regeling van het lager onderwijs, luidende //Al wat verder het in dit artikel bedoeld onderzoek betreft, wordt door Ons bij algemeenen maatregel van bestuur geregeld." Is door de nu aangenomeu wet het vergelijkend examen als regel hij het benoemen van hoofden van openbare lagere scholen afgeschaft en daarmee de hoofdgrieve van den Bond opgeheven, zeer veel, zegt het adres, zal afhangen van de wijze, waarop het vergelijkend onderzoek, dat aan de voordracht tot benoeming moet voorafgaan, wordt ingericht. Nu het woord examen niet zonder bedoeling in de wet vervangen is door onderzoek en daarmee te kennen is gegeven, dat vdoral bij de bedoelde benoeming de practiscbe geschiktheid van den sollicitant en de resultaten van zijn werk op de school op den voorgrond gesteld zullen worden, koestert de Bond den wensch, dat ook in dit op- zicht in den te wachten algemeenen maatregel van bestuur, de heilzame werking der afschaffing van het vergelijkend examen nader bevestigd zal worden. Met het oog hierop herinnert het bestuur van den Bond aan zijn eerste adres, inzonderheid aan deze twee punten 1°. dat de voordracht, bij de wet bedoeld, worde S^daan door eene commissie, bestaande uit den ulstrict-schoolopziener en twee deskundigen, door en gemeenteraad gekozen uit een dubbeltal, voor j eder der deskundigen, door B. en W. aanbevolen, en 2°. dat het opmaken van deze voordracht voor een hoofd der school worde gegrond op een nauw- keurig onderzoek naar de practische resultaten van de paedagogische bekwaamheid der sollicitanten, in zonderheid blijkbaar uit de vruchten van hun on derwijs en den geest in hunne scholen. Buiten een der dorpeu van Tessel woont een arm gezin, bestaande uit een oud moedertje en haren bejaarden zoon. Ofschoon de stumpers nau- welijks brood meer hadden, wilden ze toch hun nood niet klagen. Nietlemin kwamen een paar knapen op de hoogte van den toestand der armen. Wat deden zij nu? Eerst legden zij hun weekgeld bij elkaar, kochten daarvoor brood, boter, koffie en zoo meer, en gingen daarna met den spaarpot van een der jongens eene inzameling langs de woningen houden. Het plannetje viel zoo zeer in den smaak der dorpsbewoners, dat de meesten gaarne iets offerden. Met hun schat togen de jongens naar de armen, legden het brood op de tafel en keerden den spaarpot in den schoot van het oudje om. Te Amsterdam is, op initiatief van de heeren A. G. C. Van Dnyl, H. H. Timmer en B. J. alle goederen gemeenschappelijk eigendom zijn, waarin alien evenveel, en per slot van rekening, niemand iets te zeggen zal hebben. Een der leden nam, uit een lederen portefeuille met slot, een duivenveer, waaruit hij een opgerold papiertje haalde, en onder doodelijke stilte der aanwezigen ontrolde. Toen stak hij een waslucifer aan, hield het papiertje in de vlam, tot het ver- koold was, waarna er letters duidelijk op leesbaar werden. ,/Slecht nieuws uit Siberie 1" riep hij nit. ,/Held Driscovitch is niet meer, hij moet in het boek der martelaars geschreven worden." Aller trekken teekenden de grootste woede, op onderdrukten toon werd nu door de zaal in alle talen hartstochtelijk te gelijk geroepen z/Den dood voor Czenski Toen begonnen de redevoeringen op nieuwmet verkropte woele vertelde die menschen hunne zon- derlinge avontureu in vreemde landen. Er waren er onder, die in een Napelsche gevangenis in kete- nen hadden gezuchtdie onder Napoleon III net zoo lang gewurmd en getobt hadden, om een revo- lutie voor te bereiden, totdat zij zelf met lichaam en ziel zich moesten krommen onder de ijzeren discipline der galeienanderen die met handen, druipend van bloed, met mutsen op het hoofd, die in hel roode kleur voor die hunner handen niet onder deden, tijdens de Parijsche commune met petroleum, dolk, of brandstichtende fakkels als waanzinnigen dood, brand, en verderf hadden verspreidweer anderen die in de Poolsche ge- vangenissen of de Siberische mijnen, komplotten hadden gesmeed om vrij te komen, ten einde da- Veldhuis de grond gelegd voor eene bouwvereeni- ging te Pretoria. Over een kapitaal van f 108,000 wordt nu al een rente verzekerd van 74 pCt., en later kan die klimmen tot 15 a 20 pCt. Haast u, burgers, boeren en buitenluiEr zijn nog een paar aandeeltjes te krijgen. Het aantal betaalde telegrammen, door alle Rijkstelegraafkantoren in Nederland behandeld, be- droeg in 1889: binnenlandsch verkeer 2,114,990; naar en door Belgie 230,578; naar en door Duitsch land 816,842 naar en door Engeland 141,143 van en door Belgie 285,091 van en door Duitsch land 356,723 van en door Engeland 225,682 totaal 3,670,468 tegen 3,528,133 in 1888. Tusschen buitenlandsche kantoren via Nederland werden gewisseld 447,727 tegen 531,541 in 1888. Samen 4,118,195 tegen 4,059,674 in 1888. De opbrengst van die telegrammen be- droeg binnenlandsch verkeer f 665,980.21 tegen f 662,081.224. Totaal f 1,121,140,23 tegen f 1,224,018,95 in 1888. In eene gemeente nabij Amsterdam hebben eenige groentenboeren, die door de rechtbank waren veroordeeld wegens het strikken van hazen, den den veldwachter, die te dier zake proces-verbaal had opgemaakt, 's avonds op een eenzamen weg aangevallen, eene prop in den mond gestopt, op eene plank gebonden en deze vervolgens, met den man omlaag, over eene sloot gelegd, waarna zij hem met den dood dreigden, als hij te dezer zake eene aanklacht durfde indienen. Den volgenden ochtend werd de veldwachter door een paar voorbijgangers opgemerkt en uit zijne onaangename positie verlost. Aangezien ons land nog steeds een vrij groot contingent levert aan de landverhuizing naar Noord-Amerika, is het niet zonder belang, de aan- dacht er op te vestigen, dat de commissie van enquete voor de immigratie te New-York een zeer ongunstig rapport heeft nitgebracht. De com missie verklaart eenstemtnig, dat de landverhuizers te New-York soms erger dan beesten worden be handeld. De brandwonden, welke mej. Kattenburg bij het droevig ongeval in de Kalverstraat te Am sterdam bekwam, zijn reeds zoover hersteld, dat het gezicht, de armen en handen geheel van het verband zijn ontdaan. Het gelaat vertoont op enkele plaatsen een klein rood vlekje, overigens is het geheel ongeschonden. Volgens verkaring van den dokter, zullen ook deze kleine sporen der brandwonden verdwijnen. De gezondheid van het moedige meisje laat ove rigens niets te wenschen over. In de Londensche bladen wordt geklaagd over de Nederlandsche bedelaars, die het den bewoners van eenige wijken te Londen zeer lastig inaken. Des- wege stond dan ook dezer dagen voor het politie gerechtshof in Dalston (Oostelijk Londen) terecht: delijk vrijheid en leven weer in de waagschaal te kunnen stellen. Het waren alien wanhopige, roekelooze mannen, tot stikkens toe overkropt van woede over de maat schappij, die zij heelemaal ten onderste boven wilden keeren, en toch waren er karakters onder, die niets voor zich zelven begeerden, en heilig meenden, dat, wanneer zij regeeringloosheid en verwarring in de maatschappij stichtten, zij de wel- doeners van hunne evenmenschen werden. Het waren de schimmelplanten van deze eeuw, waarin de menschen zich beroemen, dat hnnne machines, door de hooge ontwikkeling der wetenschap, zoo veel op menschen gelijken, terwijl de menschen nog niet veel meer dan machines blijven. De president drukte op den knop van een tafel- schel, dit was het teeken voor stilte. //Wij hebben," dus ving hij aan, //de vorige keer gesproken over de straf van broeder Giordano, en met eenparige stemmen is toen besloten, hem te straffen volgens art. V van ons hnishoudelijk wetboek." De gelaatstrekken van de geheele vergadering teekenden diepe ernst. Een der aanwezigen be- dekte zijn gelaat met de beide handen, het was de broeder van dien Giordano, die volgens den president gestraft moest worden. De som here Spanjaard plooide zijn gelaat tot een glimlach, waardoor zijn menschenhatend uiterlijk nog onheilspellender werd. z/Alles wat er nu te doen is, bestaat in het stemmen, wie Giordano zijn vonnis zal brengen." De president telde het aantal leden, dat tegen woordig was, en deed evenzooveel nummers in een DlENST AANBIEDINGEN AANTRAGBN 10) NAAR HET ENGELSCH BEWERKT DOOR

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1