een fatsoenlijke Vrouw J. C. SGHILF, Vloeibaar Vieesch-extraet, oih smcm. o nxr. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand, STATEN-GENSRAAL. INGEZONDEN, RECHTZAKEN, B U I T E N LAN D. MARKTBERICHTijN. DIENST AD VERTENTIEN^ HET GEHEIM VAN EEN VADER. De heer Dikema to Groningen maakte eon gedicht, eene opwekking tot liefdadigheid, dat verkockt word ten voordeele van Geertruida Blom- mers, de wakkere dieustbode van den heer Doorn- bos, inspecteur van politie te Amsterdam, die bij den brand in de Huidenslraat diens dochtertje redde. Hij heeft veel genoegen gehad van dene poging, want Zaterdag zond hij voor Geertruida een som van f 201.85 over. Bedelaars zijn erg slim of de Rijksgestichten, die als hunne bewaarplaatsen zijn aangewezen, laten aan voldoende afsluiting nogal te wenschen over. Dit meenen wij te mogen opmaken uit de opgaaf, dat in 't jaar 1889 niet minder dan 111 bedelaars ontvlucht zijn. De meesten heeft men kort daarop weder in handen gekregen. Te Oldeboorn is een 86-jarig grijsaard naar het graf gebracbt, waarbij het lijk werd gevolgd door 17 zonen en dochters. In het gebeel bevon- den zich in den lijkstoet 60 kinderen en kiein- kinderen, ougerekend de schoonzoons en schoon- dochters. De oudste dezer breede kinderschaar was 58, de jongste 25 jaar. De overledene was tweemaal gehuwd geweest en had in geheel 20 kinderen Bij den kastelein P. Hof, te Langezwaag, is in den nacht van Donderdag op Vrijdag, een ge heel anker jenever gestolen uit een kelder, gelegen onder de kamer, waar de herbergier sliep. Eenige weken geleden werd te Bergen-op- Zooin op een publieke verkooping geveild een oud vuil schilderij, op paneel geschilderd, voorstellende een landschap met schapen. Naar men zegt, moet het een goed bewaard stuk zijn van de hand van Berchem. Ook in het land van Hulst. zijn valsche bank- biljetten in omloop. Door den heer Van Braband, subontvanger en winkeli r te Rapeuburg, is een zoodanig biljet ad f 25 ontvangen. Een inzeuder in de Zw. Crl. geeft de volgen- de behartigingswaardige wenken omtrent de influ enza De griep is een zo igenaamde catarrhale verkoud- heidsziekte, en haar wezen wordt vrij voldoenee uitgedrukt door de benaming epidemische catarrhra- le koorts, of van epidemische catarrh van het slijmvlies der ademhalingsorgauen. De verschijnselen der ziekte zijn in de eerste plaats de bekende een verkoudheid, vergezeld van koorts, hoofdpijn, pijn in den rug en de lenden, somtijds ijn in armen en beenen, vooral in de kuiten en voeten. Meest altijd voegen zich daarbij aandoeningen der spijsverterings-organen gebrek aan eetlust, walging, braken, veelal ook hardlijvigheid, zelden diarrhee. Dat alles gaat gepaard met een gevoel van zwak- te en nedergedruktheid, die dikwijls niet evenre- dig is aan de hevigheid der overige verschijnselen. Deze verschijnselen doen zich overigens in zeer verschillende mate voor de koorts is nu eens zeer licht, dan eens vrij hevig. Zij begint nu eens met eenige rillingen, dan eens met scbuddende kou- de. De pijn in verschillende lichaarasdeelen is nu eens dragelijk dan eens nauwelijks uit te staan enz. De duur der ziekte is ook zeer ongelijk, zeer dikwijls van slechts weinige dagen, maar ook wel veel langer. In den regel is de ziekte, zoo men zich in acht neemt, niet gevaarlijk. Verreweg de meeste aan- getasten herstellen. Maar ik druk op de voorwaar- deffzoo men zich in acht neemt." Want de griep kan gevaarlijk worden door complicatie met, of overgang in hevige bronchitis of longontstekiug, en die overgang is zeer te vreezen, wanneer men zich aan koude blootstelt. De op het gebied der gezondsheidsleer met roein bekende dr. Proust beweert, dat //wanneer iemand aan griep sterft, dit zijn eigen schuld is." Zoo ver zullen wij niet gaan. Menschen met ,/Zwakke" longen, oude lieden enZ. zullen ook dan, wanneer zij zich behoorlijk in acht nemen, aan griep kun- nen bezwijken. Maar dit neemt niet weg, dat de uitspraak van Proust voor een zeer groot aantal van gevallen volkomen geldig is. En hoe zich nu in acht te nemen Door zoo- dra men de teekenen van griep ontdekt te huis te blijven, zich te bed begeven of ten minste zich in een steeds matig warme luchttempe'atuur op te houden, zich warm te kleeden en den geneesheer te ontbieden. Ook na het herstel moet men het vatte van koude zooveel mogelijk vermijden. Uit Wiesbaden wordt aan het Randehblad gemeld Doctor Mezger heeft eene gerechtelijke vervol- ging ingesteld tegen de Bade-Aclien (desellschaft te Wiesbaden, omdat de directie in gebreke is ge- bleven de f 85,000 te betalen, waarvoor zij het huis van dokter Mezger te Amsterdan had gekocht. Deze som moest den Isten Januari worden betaald, doch de directie van het Sanatorium deed dit niet. De betrekking tusschen dr. Mezger en de Maat- schappij kan nu voor goed als geeindigd beschouwd worden. De Engelsche politie is sedert eenige dagen weer volop in beweging, daar zij, men weet niet van waar, geheim zinnige berichten heeft ontvan gen, dat Jack the Ripper zijn werk weer zou be- ginnen. Tal van agenten bewaken 's nachts de omstreken van Whitechapel. Op eenige schepen, onlangs uit Amerika aangekomen, wordt streng toezicht gehoudenmen heeft alle reden, om te gelooven, dat Jack the Ripper een matroos is. Als een nieuw staaltje, op welke wijze de kaarten der 7e volkstelling door sommigen zijn ingevuld, kan het onderstaunde, dat te Delft door eon heilsoldaat daarop werd ter ncder geschreven, dienen Vr. 9. Indien hij een ambt of bediening be- kleedt in dienst van den staat, welk ambt be- kleedt hij dan Kolporteur, evangelist, krankenbezoeker der iniddernachlzending. Vr. lOd. lloeveel pers. zijn onder hem werkzaam Onnoemelijk. e. Bezit hij krachlwerktuigen P Vuisten, stemorganen en 't zwaard dcs geesles. f. In welke betrekking werkzaam P Officier. g. In wiens dienst werkzaam Geueraal Booth. Vr. II. Waar is zijne werkelijke woonplnats? In den hemelhier vreemdeling. SCHIEDAM. Ingeschreven van 13 tot 16 Jan. 1890. GEHUWD: 15, A. den Herder en P.O. Van der Marel. L. Soeters en G. J. Wey. A. M. den Brinker en M. Gortsten. 16, J. G. Jacobs en T. M. Van der Zwet. GEBOREN13, Hendrica, d. v. W. Nesse en W. M. Rijnsdorp. Rotterd. dijk. Antonie Dirk, z. v. H. Kennegen en M. J. Van den Oever. Broersvest. 14, Cornelis, z. v. P. J. Warmerdam en C. Westerhof. Achtersingel. Pietertje, d. v. B. de Jager en J. Barnouw. Adrianastraat. 15, Leendert, z. v. E. Broers en L. Smits. West Eran- kenlandschelaan. Christina Wilhelmina, d. v. T. J. Dries en W. C. Roeling. Breedstraat. 16, Ber- nardus Martinus Johannes en Wilhelmus Petrus, zoons v. B. Schoenmakers en M. de Vogel. Baan. OVERLEDEN 13, Jan Willem Post, oud 61 jaar. Noordvestsingel. 14, Cornelia Elizabeth Van Duijn, oud 2 jaar en 3m. Rott. dijk. 15, Louisa Christina Kramer, oud 84 j. en 2 m. Hoogstraat. Martinus Andries Ensel, oud 9 m. Singel. Catharina, Van Gelder, oud 40 j. en 3 m. echtg. van J. Veth. Oost Singel. Maartje van Wagtendonk, oud 71 jaar, echtg. van A. Van der Sloot. Nieuwe buurt. OUWERSCIIIE. GEBOREN10, Jan, zoon van Arie Boon en Gerritje Lievaart. Leendert, zoon van Hugo den Hoedt en Adriana Buijs. 11, Elyzabeth, doch- ter van Mijndert Klapwijk en Francijna Van Vliet. OVERLEDEN 10, Adriana Zeeuw, oud 47 j., echtgenoote van Paulus Zeeuw Jz. Petronella van Es, oud 25 j., echtg. van Hubertus Bakker. 13, Petrus Gerardus de Wit, oud 10 maandeu. 14, Maarten Zonneveld, oud 1 jaar. 15, Aaltje van Vliet, oud 2£ m. Arrondissements-Rechtbank te Rotterdam. De publieke opinie is tegenwoordig een mach- tige factor, waaimede men rekening moet houden, en ENGELAND heeft die, door zijn overmoedig optreden tegeu Por tugal, niet in zijn voordeel gekregen. De geheele Europeesche pers (uitgezonderd natuurlijk de Eu- gelsche) laat daarover een afkeurend woord hooren. Dat die geschiedenis naween heeft, is licht te begrijpen. Radicalen en socialeu, zij zullen er ge- noeg opstaan, om hun eigen gouvernement ovt r den hekel te halen, naar aanleiding van die kwestie. Wat kan het den burger schelen, of morgen de tijding komt, ,/zoo veel vierkante mijlen grond zijn er weer bij onze Afrikaansche bezittingen gevoegd De slotsom is toch, dat al die landen niet door het moederland geregeerd kunnen worden, maar een zelfbestuur krijgen, dat steeds naar grooter zelf- standigheid slreeft en zich eindelijk losmaakt van het moederland. Wie zijn slechts met de heele afrikaansche kwestie ingenomen P De kapitalisten die speculaties op afrikaansche handelsoperaties hebben op touw ge- zet en de geestelijkheid, die denkt, dat daardoor de zendingszaak bevorderd wordt. In Louden schijnt men genoeg van Afrika te hebben. Er werd een voorstel gedaan, om van wege den raad van Londen den beroemden reizi- ger Stanley een ovatie te brengen uit naam der Londensche bevolking. Een geestelijke deed daar toe het voorstel. Het socialistische raadslid Burns geeselde die zoogenaamde Afrikaansche menschenliefde op zijn gewone welsprekende wijze. Aan Livingstone en Cameron, die leven en gezondheid voor de weten- schap waagden, werd door hem hulde gebracht, maar de expeditie van Stanley was ondernome:', om 160.000 ton ivoor meester te worden. Niet als baanbreker der wetenschap, als pionnier der beschaving was Stanley in Afrika opgetreden, in- tegendeel, hij was wegbereider geweest voor inhalige neringdoenden, op niets belust dan op vuil gewin, er op uit om de inboorlingen af te zelten en uit te roeien, als zij niet verkozen hun half bedorven koopwaar in rail te nemen. Dat Burns bestreden werd, is te begrijpen, doch hij bereikte daarmede zijn doel, de geestelijke trok zijn voorstel in. Wat PORTUGAL betreft, het berust in het onvermijdelijke, onder protest, zeggende dat het zijn goed recht niet op- geeft. Er is een nieuw ministerie opgetreden. Het volk heeft zich in allerlei vijandige demon- straties tegen Engeland uitgelaten, maar door het krachtig optreden der militaire macht kon het niet tot buitensporigheden overslaan. De handel wel zoo min mogelijk Engelsche waren laten invoeren en de relaties met Engelsche handelshuizen af- breken. Serpo Pinto is de populaire man, zijn photographie wordt nu bij duizende verkocht. De socialen, die steeds van een Iberische republiek droomen, begeven zich uit Spanje naar Portugal om alles voor te bereiden. Het optreden van het ministerie, dat nu conservatief is, wordt noch door het leger, noch door de vloot met blijdschap begroet, daar de militaire macht die richting niet is toegedaan. De toestand van den koning van SPANJE is nu gunstig, er is hoop op belerschap. Alles is rustig, zoo iang als het duurt. Datzelfde mogen wij van B E L G I E wat de mijndislrikten betreffen nu ook zeggen, eindelijk zijn patroons en arbeiders het eens en is het ellendige werkgestaak daar gedaan. In heeft de Keizer den Pruisischen Landdag geopend, en in zijne troonrede hebben de mijnwerkers een duchtige vermaning gekregen, om niet lichtvaar- dig werkstakingen te beginnen. Wij hebben ge daan voor U, wat w'j kunnen, zegt de Keizer, gij hebt hooger loonen gekregen, er zijn wetten geko- men, om u te verzekeren bij ziekten, ongevallen of ouderdom, hebt gij nog bezwaren, dan zullen wij die onderzoeken, maar leeft nu in vrede en eendracht met uw werkgevers, of gij verliest de welwillendheid der regeering. De socialisten zijn van plan om 20 Eebruari den verkiezingsdag tot een feestdag te maken en niet te werken, als namelijk het loopen om stemmen te werven geen werk genoemd mag worden. In den Senaat van Men stelde inmiddels voor de republiek Bra- zilie te erkennen. BEURS VAN AMSTERDAM Par Telegraaf ER BIEDT ZICH AAN tot het sehoonhouden van kantoren, of andere vaste werkhuizen. voorheen J. M. KATEK, is als eenig verkooper aangesteld voor Schiedam cn Omstreken van WILLING POOL'S hetwelk is bereid van aan het stedelijk abattoir te Amsterdam streng gckcurd Rundvlecsch, en is reeds daardoor te verkiezen boven alle buiten- landsche fabrikaten. Scheikundig onderzocht. Per flacoit 85 Cents. Zeer aan te bevelen zijn de Ilollandsche Vruehtenjamsgelei voor de boterham, gecon- serveerd met beboud van het aroma der vruchten, uit de fabriek van H. C. LOUWERSE. Deze is is zonder twijfel de beste, goedkoopste, en heeft de natuurlijke vruchtensmaak. Ontvangen ANANAS. De ondergeteekende verlangt te ontvangen voor hierbijgaande Veertig Cents (Vijftig Cents franco per post): Oorspronkelijke Roman van Mevr, S1L VE. Naam Woon plaats Schiedam, 16 Januari 1890. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik u een plaatsje in uw blad voor het Ik (op gevaar af van onbeleefd te schijnen begin ik met my zelf) ben geen schrijver van beroep. Ik hoop echter, dat in het volgende de spreukHet hart maakt den redenaar," zal gelden. In dat geval toch verwacht ik, gehoar te vinden. Ten jare 1869 werd een wet nitgevaardigd, die het be- graven bniten de kom der gemeente eischt (April 1869, Staatsbl. No. 15). Ik denk voornameiyi met het oog op de gezondheid. (In 1866 maakte de Cholera vele slachtoffers) Edoch, onze gemeente verschaft den dooden nog steeds een laatste rnstplaats binnen baar grenspalen. In hoeverre de rekbaarheid, verschuifbaarheid van een wet gaat, die eischt en wier eischen na twintig, zegge 20 jaar nog niet vervuld zijn, weet ik nietmaar wel weet ik, dat de bestaande toestand behalve ongezond, onzedclijk jexv stuitend is. Of 't u gaat als my, weet ik niet, maar ik heb steeds den Gods-, den doodenakker als iets heiligs, iets onschendbaars beschouwd. Wanneer wij dien gewijden grond betreden moeten wij alleen zijn met onze gedachten, ver van het gewoel der wereldalleen met de herinneringen aan onze geliefde docden. Dat is een oogenblik, waarin ons alles voor den geest komt, wat zij goeds bezaten; dan vergeven wij, terwille van dat goede, het verkeerde dat hen aan- kleefde dan slaken wij uit een vol gemoed de bede Heer, ver- geef ons onze schulden, gelijk wjj vergeven onze schuldena- ren. En nu Ik walg, al6 ik voorbij het kerkhof kom. Een sloot, die dikwijls meer den naam van poel verdient, scheidt de druk begane, druk bereden straat van het verbljjf der dooden en verspreidt hare verpestende geuren in 't rond. Bp zacht, ontlatend weder is het onmogelyk, de walging te onderdrukken, die ons aangrijpt, wanneer wy daar langs komen. A1 ware het slechts om de nagedachtenis onzer afgestor- venen, is het een plicht te zorgen, dat wy ons niet met walging van hunne rustplaans moeten afwenden. In plaats dat onze geest er wordt gericht op hooger, ede- ler zaken, worden wy juist daar herinnerd aan het vullste, het ellendigste wat iemands organen kunnen waarnemen. Uw Lezer. Zitting van 14 Januari 1890. J. S., zeeman te VLAARDINGEN, staat terecht wegens vernieling van een glasruit van den kastelein J. v. d. Pyl aldaar. W. Cremers, agent van politie, en onbezoldigd Rijksveldw. aldaar, constateert, dat hy 16 Dec., 's avonds ten 8$ unr, la- waai in voorn. herberg hoorde, bekl. de deur zag uitduwen, waarna deze zich omdraaide en de ruit stnk sloeg. Bekl. zegt, dat hy onrechtmatig om 28 cent gemaand werd, allerlei affronten van den kastelein heeft verduurd, dat zjjn dochter die 28 cent betaald had, en dat dit manen tegen- over jongere zeelieden hem griefde. Hij wil niet gescholden worden, door hier te ontkennen, dat hy de ruit niet had stuk geslagen, ofschoon hy door zyn boosheid niet wist of hy het met de elleboog of met de hand gedran had. De president zeide aan bekl. dat hy al lang die rnit had moeten vergoeden. Bekl. zegt, dat hy dit volgaarne gedaan zou hebben, als de kastelein hem dit verzocht had. De president zegt, dat hy, als de persoon die schade toebracht, daartoe het eerste had moeten spreken. Bekl. zegt nooit in rechters handen te zyn geweest en aldus niet zoo ervaren in die dingen te zyn. Nadat Cremers geen ongunstige getuigenis omtrent bekl. gedrag had afgelegd eischte de officier voor hem f 5.00 boe- te, subsid. 5 dagen hechtenis. De dagvaarding van E. R., hnisvrouw van W. v. d. H. te SCHIEDAM, werd nietig verklaard. W. J. v. S., wegens diefstal van een plank, een maand gev. str. EERSTE KAMER. Maandag avond kwam de Kamer weder tot eene korte zit- tiug lyeen. Naar aanleiding der mededeeling van het doods- bericht van den heer Mr. G. W. Baron De Vos van Steenwijk, wijdde de Voorzitter eenige waardeerende woorden aan de nagedachtenis vnn dit Kamerlid, waarna besloten werd een brief van rouwbeklag aan de familie te doen zenden. De Kamer ging daarua uiteen tot Donderdag, dos morgens ten 11 ure, als wanneer aan de orde zyn de wet tot voort- zetting der enquete en verschillende ontwerpen van geringe- ren omvaug, niet in verband staande met de begrooting, die aRdan ter behandeling gereed zullen zyn. De Kamer nam gistereu zonder discussie aan een aantal wetsontwerpen van geringeren omvang, waaronder de begroo- tingen voor bet domeinfonds, de laudsdrukkerij cn het pen- sioenfonds, de machtiging op den Gouv.-Gen., betreff-nde de kustvaart in Ned.-Indie, terwyl ook de enquette-wet, waar- ovcr de heer Blydenstein in een kort woord zyn goedkeuring betuigde, zonder stemming werd govdgekeurd. De Kamer is tot Maandag 27 Januari gescheiden en be- handeld dan de Staatsbegrooting. DUITSCHLAND NOORD-AMERIKA heeft Sherman voorgesteld om alle verschillen van Vereenigde Slaten met Europeesche mogendheden door middel van een scheidgerecht uit te ma ken. Tevens werd voorgesteld, om in beginsel voorop te stellen, dat elk land in de nieuwe we reld naar hartelust republiek, koningrijk en kei- zerrijk kon worden, zonder dat de Europeesche mogendheden zich er mee mochten bemoeien. 332e STAATSLOTERIJ, 5e klasse. Trekking van 14 Jan. Prijzen van f 100 en daarboven. No. 7122, 18798 en 20306 ieder 1000. No. 3335, 5001, 5554, 1'886 en 16256 ieder f 400. No. 2956, 10351, 17478 en 18462 ieder f 200. No. 532, 1178, 3259, 5032 6236, 11396 eu 18764 ieder f 100. Trekking van 15 Jan. No. 12009 f 1000. No. 13414 f 400. No. 1557, 3381, 17962 en 20992 ieder f 200. No. 1232, 2424, 4649 10760, 13911, 15466, 18446 en 19593 ieder f 100. Trekking van 16 Jan. No. 13768 f 5000. No 9638 f 1000. No. 1976, 3974, 7009, 8055, 12426, 12812, 15633 en 16043 ieder f 400. No. 1002. 3405, 16497, 17429, 17708 en 19760 ieder f 200. No. 411, 2937, 4045, 7172, 7189,11514 en 13698 ieder f 100. SCHIEDAM, 15 Januari 1890. Datum. Spoeliug Moutwyn Genever. Amst. Vereen. Beurs Makelaars Vereen. proef. 15 1.30 0.60 10.50 10.50 16.— 17.25. 16 1.20 0.80 10.50 10.50 16.— 17.25. 17 1.20 1.00 10.50 10.50 16.— 17.25. AMSTERDAM, 15 Januari. Pryzen der aardappelen op liedenEriesche Dokkummer jammen f 2.30 k f 2.50, Franeker dito f 2.20 k 2.40 dito Engelsche jammen f 1.70, k 1.80. Zeeuwsche Spuische jammen f 2.20 a 3.50 dito Flakkeesche f 2.20 k f 2.50 dito blauwe f 2.10 a 2.20, Geldersche blauwe f 1.90 k 2.10 Hamburgers f 3.70 k 3.80, roode f 0 00 k 0.Hillegom- mer f k Zaayers f k -alles per hect. pOt 15 Jan. 16 Jan, Nedarl. Certiflc. Werk. Schuld, 2 n e n z 3 r n ii OM- 3; Uongarye, Goudleening 1881 4 ostenryk, Obi. In pap. Mei. 6 n v n ®ilv. Jan./Juli. 6 Portugal, Oblig. 1888/89 4; Rusland, Oblig. 1864 f 1000. 5 2e Oost. Leening 5 1875 G. 60-100 4j 1880geccns. 4 n 1889 4 1887/1869. 4 Spanje, Perpetueele Scbuld. 4 Turkye, Gepriv5 Obi. Alg. Schuld Gee. Ser.D. Egypte, Obi. 18764 Mexico Obi.6 Grazilie 1889 4 Peru, Obi. 1870 ger. 6 n a 1872 6 Venezuela, Obi. 18814 kmerika, Maxwell C. v. A. gsst. Incomb. Gestemp. Rusland, Gr. Sp. My. A5 Zweden, Zw.-Noorw 0. v. 0. 5 Amerika, Atckisons T. C. v. A. Central Pacific. Aand v. A. DenTer Rio Gr. Fior. Centr.P.C. v.gew.A. Louisv. Nas. C. v. A. Miss. Kansas T. Aand. Alg.Gec.Hyp.Obl.6 N.-Y. L. Erie West, A Ontario Cert. v. A. n U. Pac. HoofdI. Cert. v. A. Wa'o. St. L.C.v. A. pestemp. Western N. Y. P. Ct. v. Aand. n II n n Obi. 2e Hyp. Canada Sontb. C. t. A Pacific. A Niet officieele. 3 pCt. Obi. Panama Eerste Tranvaalsche Goudmijn Aand. Pen. Koper My. le Serie 7 West. Htoomtr. My Zeebad Loosdninen 4 83^ 83jV 96} 96} 102}} 102}} 87 74} 75 75} 75} 92} 92} 102} 102} 67} 67 101 101 100} 101 89}} 89} 91A 91} 93} 69 69 92 1718 1 'TW 17}} 93} 95} 95} 78} 78A 19 20} 16} 17} 51 51} 14 12} 20} 19} 122} 122 23} 25 31 31 34} 17 34} 17} 7} 7& 86} 86}} 9iV 10} 62 62} 19& 19} 66} 31} 31 8} 8} 30} 56} 56} 77} 77} 8} 8} 12} 12} 17 Jan 831 9 6J 102| 74^ 75i 93} 102} 66} 101 100} 89} 90A 93} 69 91} 17} 93} 95} 77} 20} 17} 51} 12Ar 19Ar 122 20& 30} 34} 16} 7} 86} 10 62} 26} 19 Ar 30} 57} 76& 8} 13} 12} lAAATBIEDIATGEN. AAN V" JttA GEN.

De Schiedammer | 1890 | | pagina 3