Gemengd Nieuws. rechtigd zijn in besioteu tuiuen te jageti, fh ook van de bep&lingeit met betrekking tot bet beraach- tigeu van schadelijk gedierte, verzoekt oris bet volgende op te nemen Geene jachtacte noch buitengewoue machtiging wordt vereischt a. voor het jagen door den eigenaar ot recbt- hebbende in lust- of bouwhoven of buitenplaatsen, door muren, schuttingen, rasters of grachten, ge- b. het schieteu vau seliadelijke vogels in tuinen of vruchtboouigaarden door, of op last van den eigenaar of rechthebbeiide. Het vangen van vossen, dassen, marters, otters en roofvogels, met klemmen, vallen of stroppen, en van konijnen door middel van fretten en buidi s, zoomede het uitgraven of delven van het genoemd, daarvoor vatbaar gedierte, is geootloofd, inits, op eigen grond of met schriftelijke toestemming van den eigenaar of rechthebbeiide, op de eerste vor- dering der met het toezicht belaste beambten te vertoonen. Zoodanige schriftelijke toestemming wordt echter niet vereischt, wanneer de handeling plaats grijpt in gezelschap van den eigenaar of rechthebbende. Door deze bepaling wordt met verminderd de bevoegdheid van waterschapsbestureu om, ten aan- zien van dat uitgraven of delven, in het belang van de waterkeering, verordeningen vast te stellen. Dat hier te lande de handelingen van den protectionistisch gezinden Engelschen minister van landbouw met vreeze worden gevolgd door de, exporteurs van zuivelproducten, kan men begrijp en zoo men cijfers leest over den invoer van kaas. Het kleine Nederland voert V8 van den geheelen kaasvoorraad in, dien Engeland uit den vreemde noodig lieeft en dat, niettegenstaande de concur- rentie der fijne Eransche dessertkazen en de mas- saproductie voor uitvoer, die in Canada en Noord- Amerika gedreven wordt. Op de natuurboter-markt bracht Nederland in 1889 eenige duizeuden kilo's minder, Denemarken daarentegen weder meer dan het daaraan voor- gaande jaar. Tegen de Hollandsche margarine- boter schijnen de concurrenten niet opgewassen niettegenstaande deze niet meer als /boter mag worden verkocht en als //Margarine" moet worden gestempeld, nam invoer en verbruik aanmerkelijk toe. Misschien is dat woord ,/niettegens'aande" hie,r niet goed gebruikt en moest het heeten omdat' Want een mensch weet bij slot van rekening loch maar 't liefst, wat hij koopt. Intusschen zij opgemerkt, dat cok vbbr 1 Janu- ari veel Hollands' he margsrina royaal onder haar eigen naam, en niet als boter naar Engeland ging. Het orgaan van het Leger des Heils, de Heilssoldaat, is vervangen door het blad Oorlogs- kreet. Uit het jongste nommer, waarin een ge- drnkt.e toon heerscht, blijkt. dat het leger hier te laude achteruitgaat, hetgeen aldus uitgedrukt wordt „We dalen, daalen, daaalen Naar wij vernemen, zal op 19 Pebruari, 's Koniugs verjaardag, in de Residentie een groot vuurwerk in het Malieveld worden afgestokeu. De heer L. Van Kesteren, commisrnris bij het loodswezen en ontvanger der loodsgelden te R .tterdara, herdacht dezer dagen zijn 25-jarigen dienst bij dat dienslvak. De Minister van Marine brengt ter openbare kennis, dat de tijdseininrichting te Rotterdam zal worden verplaatst van het Yachtclubgebouw naar het Poortgebouw op Feijenoord. Evenals thans zullen de borden vijf minuten voor het sein in verticalen stand zichtbaar worden gesteld, en op het juiste oogenblik van middelbaren middag te Rotterdam in horizontalen stand vallen. Heden zal het tijdsein voor het laatst gegeven worden van het gebouw der Yachtclub en zoo mo- gelijk te beginuen met Woensdag van de nieuwe standplaats. De opbeffing der militaire bewaking langs de Limburgsche grenzen, tegen den frauduleuzen in voer van vee, is tot nader order uitgesteld. Het bekende adres van hotelhouders terzake van de belastingen is, bekrachtigd door 334 hand- teekeningen, aan de Tweede Kamer verzonden. De Noordsche kuustrijders Ludvig Larsen en Carl Aaraan, beiden in het bezit van het mees- terschap van Noorwegen, zijn te Amsterdam aan- gekomen. Zij hooplen aldaar eenige voorstelhngen te geven op het terrein der Amsterdamsche 8port- club, die nu echter, door het gerais van ljs niet kunnen doorgaan. De werkzaamheden op de machinale vlasspin- nerij te Groningen zullen volgens de Prov. Gron. Ct. heden weder een aanvang nemen. Resultaten, ten voordeele der werkstaaksters, heeft deze strike niet gehad. Geen der gestelde eischen is mgewil- ligd, en de aanvoerders zullen zich op hun loan eene zware vermindering moeten getroosten. De wakkere dienstbode Geertruida Blommers is, ter waardeering van liaar gedrag bij den brand in de Huideustraat te Amsterdam, door 11. M. de Koningin bedacht met eene gift van f 750. Het is trouwens gebleken, dat een groot aantal personen in ons land het wenschelijk geacht hebben de trouwe dienstbode tastbare bewijzen hunner waardeering voor hare kloeke daad te doen toekomen. Uit Kerkrade wordt aan de N. Ko?r. gemeld: In tegenstelling met de ongunstige berichten, die wij uit Belgie over de werkstakingen der mijnwerkers ontvangen, is er uit ons kolenland niets anders dan goed te melden. Overal hoort men zeggen De zwarte koe geeit goed rnelk", wat in de taal der mijnwerkers zooveel beteekent als: tegenwoordig wordt veel geld verdiend. Door de uitmuntende zorgen van den directeur onzer domaniale mijnen, die al het mogelijke doet om de mijnen nog in bloei te doen toenemen, en voor de arbeiders zooveel zorg draagt, is het mogelijk geworden, zulke gelukkige resultaten te verkrijgen, dat zij aan de vette jaren van 1879 en volgende herinneren. Ook door den directeur opgerichte ,/Rigen Hulp," welke op .bepaalde tijden alleen aan de arbeiders, die er hun waren halen, premien uitkeert, worden de mijnwerkers zeer bevoordeeld. De moeder van Hendricus Verwaaijen, den dader van den diefstal der medailles van den heer Krelage, heeft gratie van zijne gevangenisstraf voor hem verzocht, op grond dat hij den kost voor haar verdient. ledere vogel zingt zoeals hij gebekt is, schrijft een briefschrijver van de P. Gr. Ct.Ik ken een eerzaam laudbouwer, van wien men vertelt, dat hij een brief aan den heer Scholten, over de leverantie van aardappelen of iets dergelijks, nooit an lers aan- vangt dan met het woordGeliefden, ,/Want," zegt hij, ,/dan zijn alien er in begrepen mevrouw ook/' Een huisbewaarder van eene villa aan den strandweg te Scheveningen had dezer dagen de brutaliteit een gerfeelte van de in het gebouw aanwezige meubelen te verkoopen voor de som van f 600 aan een koopman te's Hage. Daarna maakte hij zich met het geld uit de voeten. Toen de koopman bezig was het gekochte op een wagen te laden, waarschuwde de directie van het #Oraiijehotel," die het vervoer van de meubelen had opgemerkt, de politie vau het posthuis, en de goederen werden weder afgeladen. Te Groningen is door den heer W. Veenhoff een toestel uitgevonden, dat dient, om bij hardrijde- rijen op schaatsen qnaesties te voorkomen, daar het een gemakkelijk en onfeilbaar middel aan de hand geeft om, zelfs bij het kleinste verschil, te consta- teeren, wie van de kampioenen het eerst den eind- paal bereikt heeft. Voor ijsvereenigingen is het toestelletje zeer aan te bevelen. De sterke toeneming van de bevolking der hoofdstad dagteekent van de laatste twintig jaren In 1839 bedroeg het zielental ruim 200.000, zoo dat het in 50 jaren juist is verdubbeld. Perwijl er van 1849 tot 1869 jaarlijks nog niet 1 percent bij kwam, is de stijging in het volgend tienjarig tijd- vak bijna 2 pCt. en iu het laatste bijna 3 pCt. 's jaars geweest. Een leelijke vergissing. De vrouw van ze keren v. Z., herbergier in de Harpstraat te Utrecht, nam gistermorgen een der kruiken, die op de toon- bank stonden en meende zich daaruit een glaasje licht bier in te sclienken. Nadat zij een leug ge- nomen had, zakte zij plotseling in een en verloor het bewu3tzijn. Haar man liep dadelijk naar een geneesheer, die toevallig in de buurt woonde en te huis was. Zijne vrouw had bij vergissing de kruik met long genomen. Zij is tengevolge daarvan ernstig ongesteld. Het gebruik van briquetten is in den laatsten tijd aanmerkelijk toegenomen, niet alleen onidat dit een betrekkelijk zindelijken brand vormt, maar in den laatsten tijd, nu de prijzen der steenkoleu zoo omhoog gaan, ook uit zuinigheid. Steenkoo bruinkool- en houtskoolbriquetten zijn algemeen bekend, doch wij wensclien er de aandacht der fabrikauten op te vestigen, dat ouze oudvaderland- sche turf zulk een goeden grondstof oplevert voor briquetten. n In Schotland worden deze reeds veel gebruikt. De turf, hetzij losse, vaste of molm, wordt in cylinders gestampt en verkoold, de verkregen vcr- koolde massa met wat leeni of kalk vermengd, a s bindstof, en gevormd en behandeld als bij de houts- koolbriquetten-fabricatie. Mocht men bij het becijferen der kosten stuiten op de hooge som aan brandstof, die de verkoolnig kost, mbn neme daarbij in aanmerking, dat bij de droge destillatie dezelfde bijproducten ontstaan als bij de gasfabricatie, gassen en chemische vloeitol- fen, die waarde hebben. Schiedam, 21 Januari. Door de liberale kiesvereeniging Schiedam zijn tot candidaten voor het lidmaatschap van den ge- meenteraad gesteld de heeren J. C. Van Deventer en D. F. W. Prins. De rustelooze tijd, die juist in aangename oogen J blikken zich nog meer dan anders schijnt te haasten, vertelde door middel van de klok, dat het uur van scheiden daar was. De meeste aanwezigen haast- teu zich spoedig te vertrekken, om nog den laatsten trein te halen. Dudley en Punter slenterden de straat op en neer, die over dag een toonbeeld van drukte was, maar nu, tegen middemacht, het voorkomen had van in de stad des doods te zijn gelegen. „Wel hoe gaan de zaken vroeg Carstairs plotseling. /Hit dusverre goed", antwoordde Punter. nMe vrouw Carstairs is natuurlijk ontroostbaar. Dudley, nooit had ik gedacht, dat iemand, die goed en en wel van je af was, er nog zoo bedroefd ov§r kon zijn." Nu, jij zou er niet om malen, als ik voor goed weg was, hd Punt?" vroeg de andere met een grijns. u Dat raadt gij net, maar ik ken je, en zij nog niet." //Kom, er is geen tijd om elkander complimentjes te maken Punter? Heeft zij de kluit binnen?" ,/Ja, maar ik heb een drommelsche moeite ge had, om hnar te bewegen zaken te doentenslotte kreeg ik haar er toe, om de papieren te teekenen, en de assurantie-maatschappij dokte toen naar be- hooren op." „Nu dan, tot morgen n middag, dan kom ik je halen, en jij zult mij iu h ar kamer brengen. ,/Goed, maar vondt gij het niet beter, haar min of meer op uw verschijning voor te bereiden »Neen, laat dat aan mij over, gij kent Mevrouw Carstairs nog niet Punter-" Nu scheidden zij, en elk giBg zijns weegs. XIII Klompjk Goud. Lang genoeg is de societeits-rooksalon het heilige der heilige gebleven, waarin zich nimrner een vrou- wenrok vertoonde. Daar vond zoo menige Adam een paradijs, die, al rook zij ook erg near het geurige kruid, op alle manieren toch vreedzaam en vrij was, omdat Eva's dochteren het schuwden. Dat heilige hoekje noemde men de club. Sedert ziju de dames sigaretten en ten slotte ook sigaren craan rooken. Met dat al kregen zij geen toegang tot de club, waar elke Adam gelukkig was, omdat hij daar vrij bleef van Eva's listen, grillen en pla- gerijen. Toen hebben de dames de heeren net zoo fang geprrnid, tot een tweede paradijs werd gesticht, waarin ook zij toegang hadden, en hebben zij dit de gemengde rookclub genoemd, alsof enkel de naam een club vormt. Neen, zoodra de sopraan van de bevallige sekse in de zaal weerklinkt, of een enkele vrouwenhoed of mantel iu de vestibule hangt,/s het geen club meer. Waar de lieve vrouwtjes haar lieftalligheden, glimlachjes en bekoorlijkheden meebrengen, daar moge het vroolijk en lustig zijn, daar moge het heerlijk schoon wezen, dit geven wij volgaarne toe, maar waar Eva over den drempel mag komen, is het verblijf geen club meer. Zij kunnen het zoo noemen. En zoo noemden zij de gemengde rookers-vereeniging „de Camelia club." Achterover geleund in rood fluweelen stoelen dampen en rooken de dames hun sigaretten, en zijn, ofschoon in wolken gehuld, toch niet minder engelen van jeugd en schoonheid. De gevallen van influenza beginneu in onze gemeente minder te worden. Gelukkig kwarnen tot heden slechts zeer weinige emstige gevallen voor. Nog al dikwijls gebeurde het, dat aanvan- lijk herstelden weder instortten, door zich te vroeg in de buitenlucht te begeven. Uit bijna alle gemeenten, waar de ziekte heerschte, bericht men hetzelfde als bovenstaand. Op 't platte land, waar somruige geneesheeren zijn aangetast, ver; orzaakt de ziekte dikwerf heel wat last. Uit Leiden werd Zaterdag gemeld, dat van onderscheidene gemeenten aanvragen om half- arisen inkomen tot hulp in die gemeenten, waar door ongesteldheid der geneeskundigen en een groot aantal influenza lijders de geheele omtrek van ge- neeskundige hulp verstoken is. Ook het Grootboek heeft influenzazij die rente moesten ontvangen, hebben in de plaats daarvan bericht gekregen, dat de betaling uitgesteld is we- gens ongesteldheid van bijna alle beambten. Te Nieuwediep was dezer dagen een grieplijder van bijzondere soort. Een matroos der marine, had op een avond zoo veel vloeibaar vuur naar binnen gestagen, dat hij volgens een makker ffte diep lag om Pampus te passeeren," en bij 't laveeren rainstens 16 streken van 't kompas over en weer noodig had. Het gevolg was, dat de beschonken Janmaat op straat neerrolde en vlak voor eene woning bleef liggen, waar hij lag. Zoo trof hem een onder- offlcier aan, die hem wakker schudde en daarna vroeg „Kerel, hoe kom jij hierwat scheeR jou /La—laat mij pot hier en ginter liggen, hale kelde de beschonkene met zware tong,/ik heb de gr—gr—griep." Men schrijft ons uit Rotterdam dd. 20 Jan. Eenige artisten, die hier vroeger aan de opera verbouden waren, worden nu in Amerika als eer ste ster.en gehuldigd en bezoldigd. Toch ging het de opera, tijdens die artisten hier waren, niet erg naar den vleesche en niettegenstaande het ijverig pogen van den tegenwoordigen directeur, den heer Saalborn, om veel nieuws en afwisselends te laten zien eD hooren, is er nu een verlies van 6680 gulden. Met ulto. November was er nog winst, maar toen kwam de influenza en deze heeft een breeden rug. Die club is het geliefkoosde verblijf van al wat jong en rijk is. Hier is alles even prachtig, want de jongelieden, die hier het gezelschap vormen, ondersclieiden zich door geboorte, iijkdom of ver- dienste- Hier verkeert Lord Plungepool, die, in een enkelen nacht aan den speeltafel, de rijkdom- men lcat, welke duizenden van zijn arbeiders als mollen uit de ingewanden der aarde hebben weten te wroeten. Die schatten gaan daar weg, als water door een zeef, terwijl die arbeiders tevreden waren met een loon, welke slechts den honger een paar voet van de deur houdt. Hier is de vernmel- plaats voor den jeugdigen adel, voor de jeugdige artisten, die reeds een Europeeschen naam hebben enz. En de damesGij hebt er hier, die de sigarette tusschen vingers vasthouden, welke van juweelen flonkeren. Actrices vindt ge er, die voor dames uit de groote wereld, en dames die voor actrices willen spelen. Dames, die zich ziek maken om tvenveel sigaretten als een ander te kunnen roo ken. Dames, die haar geluk in het kaartspel be- proeven, om hare tallooze rekeningen te betalen, en, als dat niet gelukt, er hun werk van maken om den een of anderen rijken lord in haar netten te lokken. Daar, in dien hoek, zit een dame, die een jaar of tien geleden nog blootsvoets voor een draai- orgel danste, en nu voor duizenden aan haar diamanten besteedt. Het gegons van het gekeuvel houdt een oogen blik op, als een rijzige vrouw, statig als een koningin, met een sleep bewonderaars achter zich, de zaal inkomt. Het is ,/Klompje goud." Zonderling, toen ,/Galgenaas" in de kleine ko- medie werd vertoond, zat die tot den nok toe vol en scheen er geen influenza te heerschen, maar dat was ook wat" moois, daar kon men zien, hoe de meuschen te Parijs in een riool verdonkeremaand worden, dat was veel begrijpelijker, dan die moeie- lijk te vatten toonstukken. Ja, de concerten tegen f 2.50 entree, waar de klassieke stukken der groote meesters ten gehoore worden gebracht door artisten van den eersten rang, worden wel druk bezocht, luaai de groote vraag ishoevelen hebben dear werkelijk genot van hetgeen zij hooren? G a at een en ander niet een weinigje boven hunne musicale bevatting? Komen daar niet velen, omdat net zoo'n weinigje met „ltigh lifeovereenkomt zich daar te vertoonen? De volgende anecdote geeft een denkbeeld, noe veel genot sommige dames van een klasssiek con cert hebben. Een van de toonstukken der groote meesters werd voorgedragen, het tempo werd hoe langer lioe sneller en tegelijkertijd ging het presto met dubbel forto gepaard, zoodat er een bijna oorverdoovende inuzikale passage kwam. Plotseling zwijgen alle muziek-instrumenten en gaat de passage over in een zacht en weemoedig adagio. Reeds spitste men zich de ooren, want de viool, welke dat adagio solo zou voordragen, was dien avond in handen van een der eerste ar tisten van Europa. Tot aller verbazing wordt de eerste maat geaccompagneerd door den schrilleu kreet uen ik bak ze met boter." Wat was het geval Een paar dames waren in druk gesprek geraakt over keuken-aangelegenheden, en wel over koken, zoden, braden en bakken. Bij haar vurig redeneeren, dachten zij niet eens meer om de muziek, de uitdrukking der instrumenten werd hoe langer hoe sterker, de dames moesten hoe langer hoe harder schreeuwen, om elkander te kunnen hooren, het dolce viel onverwacht in, en de dames meenden nog forto te moeten sGlireeuwen. Men begrijpt licht, dat de, geheele zaal glimlachend de lieve bakster met boter, opnam, en deze een kleur kreeg, alsof zij werkelijk voor een heet vuur aan het bakken was. Is die anecdote waarheid Er is hier een ver- eeniging tot ondersteuning van de operawanneer men nu in de bladen leest, dat de direct jur vroeg om een buitengewoon crediet, teneinde de zaken gaande te houden, waartoe natuurlijk vergadering moest belegd worden dat de opkomst, om ovei zulk een vrij belangrijke kwestie te spreken, slecht wasdat niemand bestuurslid van de vereeniging wil wezen enz., dan komt het mij voor, dat, als de kunstvrienden zelve zoo weinig belang in de zaak stellen, men niet verwonderd moet wezen, als de dames op een klassiek concert de gastronomische voor- en nadeelen gaan bespreken van een bak- methode met olie, reuzel of boter. Er is hier een groot affiche aangeplakt, vermel- dende, dat er een kolossale som aan ettecten vermist is. Een belooning van f 6000 wordt uitbetaald aan hem, die ze terug bezorgt. Ik wou, dat ik ze gevouden had, riep een sjouwer, dan kon ik 120000 slokjes koopeo. Het publiek haalde den neus op. De man zou echter niet veel minder handelen dan zij, die veel geld betalen voor kunstuitvoeringen, waar zij niet van genieten kunnen, of die opzette- lijk geld uitgeven, om een verwarde levensbeschou- wiug te krijgen, door te gaan kijken naar geheim- zinnige roovers, die hun bruiden frisch en gezond in de grafgewelven terug vinden, of naar //Galgenaas dat blijkbaar heel veel moeite heeft om zijn ware plaats, de sedert lang afgeschafte galg, te vinden. De heer Jac. Lamed te Amsterdam brengt in den handel electrische schellen, voorzien van een zelfwerkenden brandwaarschuwer. Een der redac- teuren van het Handelsblad heeft dit toestel in werking gezien. Nauw speelde de vlam van een gewonen lucifer om een buis aan het toestel be- vestigd, of de schel maakte alarm. Het is dus aan te nemen, dat in een kamer waar brand ontstaat, de groote vlam op betrekkelijk verren afstand van Wie is zij Wat is haar afkomst Dat weet niemand. Juist het geheimzinnige, dat haar omringt, maakt, dat iedereen haar opmerkt. Een geschiedenis vertelt ons, hoe een kind bloots voets, lucifers ventende, later een groote dame werd. Een ander verhaal meldt, dat een vorstelijk perso- naadje haar eens in cen graanveld had zien liggen slapen, en zoo getroffen werd door haar schoonheid, dat hij haar tot zijn aangebedene verhiefnog een andere geschiedenis, dat zij van grafelijke familie is, doch alleen den naam mocht dragen harer moeder, die niet met haar vader gehuwd was. Kort en goed, wat haar geschiedenis mocht zijn; zij was eene zeer schoone en daarbij niet van ver- stand misdeelde vrouw. Men noemde haar //Klompje goud, deels om de zware gouden ketting en groote massive braceletten, die zij droeg, en deels om hare goudgele lokken, bovendien was in haar geheele kleeding steeds een voorliefde voor het geel duidelijk inerkbaar. /Klompje goud" zweefde door de rookzaal, om weder naar de balzaal tefug te keeren, waar tal van cavaliers zich om haar verdrongen, om haar voor een dans te engageeren. Het duurde lang voor dat zij alleen was. Toen kwam er een man, boog zich over haar stoel, en zeide: ;/mag ik u voor den volgenden dans enga- geeren Zij keek zeer verwonderd, maar nog meer ver- ontwaardigd op. „Ik heb de eer niet u te kennen" zeide zij op ijskouden toon. ,/Stellig wel! denk maar eens na! twee jaar ge leden in Juni, te Milaan. {Wordt vervolgd.) Iipp! nfcfpRini on

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2