N°. 14. Eerste Jaargang. Zaterdaa* 1 Febrnari 1S0O. VERMETEL SPEL. BINNENLAND. Abonnementsprijs: Per drie maanden.0O franco per post. 1. voor Het Buiten- land1.55 Afzonderlijke nnmmers. .05 Versehijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMEHDAL, Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. Prijs der Advertentien Van 1—6 regels —.50. Iedere regel meer.10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familieberichtenper annonce —.40 Dienst ,-.S5 Men schrijft uit Apeldoorn ran 27 Januari Dat H.K.II. Prinses Wilhelinina in zooverre hersteld was, dat H. D. al Haar lessen heeft kunnen hervatten, werd reeds vroeger gemeld. Nu dezen middag reed H. K. H. om half twee voor het eerst uit en kwam om 2 uur op het Paleis terug. Gerust mag hieruit dus worden afgeleid, dat H.K.II. geheel hersteld is. H.M. de Koningin moet zich echter door een lichte ongesteldheid, zware vcrkoudheid, sedert eenige dagen ontzien. Niettegenstaande er door een half dozijn kiesvereenigingen heel wat drukte over is gemaakt, kwamen Dinsdag te Amsterdam slechts 4858 van de 19.387 kiezers op ter benoeming van een lid der Prov. Staten. Gekozen is de heer Kalff (lib.) met 2517 stem- men. De heer Aug. Hendrichs (kath.) had 1474, de heer Hovy (anti-rev.) 716 steramen. Volgens den Delftschen studentenalmanak zijn aan de Polytechnische School voor het cur- susjaar 1889/90 ingeschreven 237 studenten, van welke 161 leden zijn van het korps. Van die 237 studeeren voor civiel-ingenieur 33, burgerlijk ing. 1, werktuigkundig ing. 54, mijn-ing. 11, scheeps- bouwkundig ing. 2, technoloog 13, civiel en bouwk. ing. 33civiel bouwk. en werktuigk. ing. 1 scheepsb. en werkt. ing. 13, civiel en werkt. ing. 2, mijn en werkt. ing. 1, werkt. ing. en ijker 1, technoloog en ijker 1 en verschillende studie- vakken 69. Voor 1 Juli moeten de provinciale griffien gereed zijn met haar deel in den arbeid der volks- telling en de uitkomsteu daarvan, aan hetdeparte- ment van Binnenl. Zakeu zijn toegezonden. De afd. Rotterdam, Schiedam en omstreken der Holl. Maatschappij van Landbouw heeft in een adres aan de Tweede Kamer gewezen op het recht, dat, indien de landbouw zou moeten beschermd worden, de veehouders aanspraak hebben zouden, om evenzeer te worden bevoordeeld, als het voorstel- Balhman nu de graanbouwers wil doen. Gelijk recht vraagt het adres voor alienmoet er werkelijk hulp verleend worden, hetwelk het echter ontkent, dan hebben de gebruikers van de 1,300,000 bunders grasland evenveel aanspraak daarop, als die van 860,000 bunders bouwland van welke het wetsontwerp eigenlijk nog slechts de helft zou onderstennen. //Terwijl het eene groote onbillijkheid mag heeten, dat tot eene twijfelachtige bevoordeeliug van enkelen het geheele Nederlandsche volk, en van dit wel voornamelijk het minder bevoorrechte gedeelte, in den vorm van verhoogde broodprijzen, belasting moet betalen, zal op geen bedrijf die druk zoo zwaar gevoeld worden, als op dat van den veeboer", zegt het adres, dat concludeert tot verwerping van het voorstel. De schippersvereeniging //Schuttevaer" hield eergisteren te Rotterdam hare algemeene vergadering. Niet minder dan 41 belangen der schipperij stonden op de agenda, kwamen ook werkelijk aan de orde en werden zelfs alien afgedaan. Onder de genomen besluiten behooren de volgende lo. bij de regeering aan te vragen, eene sleepboot beschikbaar te stellen aan de Noordergeul met het oog op het nog met 70 meter verleugen van den strekdam2o. de bevoegde autoriteit te ver- zoeken, het licht op de punt van Rozenburg te voorzien van een roede ruit tot betere verkenning bij het inloopen van de Noordergeul3o. nog- maals aan de Rhijnspoorweg-maatsch. te verzoeken, bij nacht een licht te plaatsen op de spoorwegbrug te Voorburg, omdat het seinlicht niet aan het doel be- antwoordt4o. andermaal pogingen aan te wen- den tot verkrijging van abonnementstarief te 's Gravenhage, daar hetgeen er thaus wordt betaald door de schipperij enorm hoog isen 5o. zich tot het gemeentebestuur van Delft te wenden met verzoek om de hooge heffing van havengeld voor doorvarende schippers, die niet laden of lossen, alzoo geen kade gebruiken, te verminderen en een jaarbriefje uit te reiken aan hen, die bij voorbeeld dagelijks of meermalen passeeren, voor een derde van het thans bestaande tarief. De commissie voor volks- en schoolbaden te Haarlem, heeft aan den gemeenteraad een adres gericht, houdende verzoek om aan de nieuw te bouwen openbare school een inrichting tot het verstrekken van douchebaden aan schoolkinderen toe te voegen. De kustwacht te Kijkduin rapporteert, dat hij Zondagmiddag, omstreeks 4 uur, een groot schip met voile zeilen uit zee op de Zuidergronden heeft zien aanstormen. Weinige oogenblikken later was het op den Amerikaanschen bol gestrand. Om half vijf vertrok de sleepboot Hercules, met de reddingboot op sleeptouw, van Nieuwediep naar de strandingsplaats. Daar aangekomen, was echter, aldus schrijft men, niets meer van het schip te ontdekken. Men vermoedt, dat het onmiddellijk met man en muis is verongelukt. Omtrent naam of nationaliteit is tot heden niets bekend geworden. Men meldt uit Callantsoog van 26 Januari: Gisteren nacht te ongeveer twee uren geraakte op het strand het ijzeren 2500 tons viermastschip Loch Moidarl, van Glasgow, komende van Pisagnai in Chili en bestemd naar Hamburg, geladen met salpeter. De vloed, de storm, de vreeselijk hooge zeeen en de branding maakten het der bemanning der reddingbooten van Callantsoog en Petten onmogelijk, den tocht naar het schip te wagen, hoe hartver- scheurend ook de opvarenden in het want oin hulp schreeuwden. Ook de stoomboot Hercu'es, van Nieuwediep, welke spoedig op de plaats des onheils was, kon niets tot redding aanwenden. De vuurpijlen, die werden afgeschoten, misten alien hun doel. Slechts e6n kwam er over het schip, doch ongelukkig was juist van die eene de lijn gebroken. De pijlen van het station Petten werden toen gerequireerd, doch juist vddr deze ter bestemder plaatse waren, sloeg het schip uit elkander, en vond de bemanning, 30 personen in getal, haren dood in de golven. Slechts twee van de equipage zijn door een eigenboot be- houden. Vijf personen hadden zich daarin ge- waagd, doch al spoedig sloeg zij om, zoodat slechts twee het leven redden, een jongen van omstreeks 17 jaar en een bejaarde man. Dal de zee te slecht was om den tocht met de reddingboot te wagen, werd algemeen door de toe- gestroomde kustbewoners van Petten tot Helder erkend, doch dat alle vuurpijlen haar doel misten, bracht groote teleurstelling en algemeene verslagen- heid teweeg. In de vorige week waren van het Utrechtsche garnizoen zooveel soldaten door influenza aange- tast, dat het groote hospitaal te klein werd. Toen werden alle herstellenden, tot spoedige genezing, op half rantsoen gesteld en mochten zij de kazernes niet verlaten. Dit middel werkte niet alleen op de herstellenden, maar had ook het verrassend gevolg, dat het aantal ziek wordenden in enkele dagen met negen tienden verminderde. Het is opmerkelijk, hoe de influenza op de sigarenfabriek der firma Philipsen en Van Hussen te Kuijk voorkomt. Op een der lokalen van de tweede verdieping werdeu al de werklieden (onge veer 20) op een dag door de ziekte aangetast, terwijl bij de overige werklieden derzelfde fabriek nog geen geval zich tot nu toe voordeed. De Qeneeskundige Courant meent, dat zij aan haar plicht te kort zou doen, door niet ernstig op te komen tegen het plan, om bij gelegenheid van den verjaardag des Konings, op 19 Pebruari, een vuurwerk in het Malieveld te 's-Gravenhage af te stekenomdat 19 Pebruari zich niet eigent voor een avondfeest op een open veld, waar het publiek, meer dan een uur aan de koude lucht bloolgesteld, onbewegelijk staat te bibberen van vocht en koude. Wij kennen zegt het blad den grijzen Oranjevorst, die Zijn volk zoo lief heeft en gewis niet met de nationale gezondheid zal spotten, er te goed voor, dan dat Hij, zelfs ter wille van Zijn feestdag, de volksgezondheid op zoo'n zware proef zal willen stellen. De slechte gezondheidstoesland der laatste dagen, teweeggebracht door de influenza, heeft dit orgaan deze regelen in de pen gegeven. Men leest in de //Haagsche Sprokkelingen" in het Utr. Dbl. Er is toch maar geen beter middel om de menschen dan van iets te overtuigen, de vrees voor ,/mageren Hein". Alle be- roep op gezond verstandaesthetica enz. enz. was buiten machle om de meerderheid te bewegen, zich aan te sluiten bij den bond der tegenstanders van het zotte en redelooze hoed-afnemen op de straat. Zorgetoosheid en traditie hechtten de mees- ten zoodanig aan den zwierigen zwaai, dat zij er maar niet toe konden besluiten om er afstand van te doenzij vonden 't wel volkomen waar, dat het mal is, in naam der wellevendheid te eischen, dat een nr edemensch zich eene gevaarlijke verkoud- heid op den hals haalt, maar bleven toch hun hoed afnemen't stond zoo gek, zoo aanstellerig meenden ze daar verandering in te willen brengen. Doch daar kwam de influenza, en met haar het advies der doctoren, om zich toch vooral te wach- ten voor kou-vatten. En daar zag men dag aan dag in de couranten, dat de een voor en de ander na werkelijk als slachtoffer eener longontsteking viel. En zie, welk eene verandering eensklaps in, of lieverop de hoofden onzer aan de traditie ge- hechte Nederlanders Hunne hoeden zitten, voor het grootste gedeelte, als vastgenageldeen enkele maal, voor het aangezicht van een superieur of anderen hooggeplaatste, mogen gewoonte, onwille- keurige beweging, eerbied of overblijfsel van Pran- kische onderdanigheid (volgens den Budapesther hoogleeraar) nog sterker zijn dan de vrees voor 't veege lijf, over 't algemeen heeft eensklaps de waarheid zich een weg gebaand en is de hoed ,/inamovible1' geworden, zonder dat dit aan de hartelijkheid der groeten iets te kort doet. Maar voor hoe lang Zal het besef de heerschappij der influenza overleven, of met haar weer wegsterven Zal de eerste beweging van verluchting bij het verdwijnen der ziekte niet zijn, heel diep den hoed voor haar af te nemen Ik zou het vreezen, ware het niet, dat thans een paar buitenlandsche geleerden zich de zaak hebben aangetrokkennu is er althans uitzicht op, dat de beweging opgang zal maken, daar de Nederlander toch altijd nog wat meer hecht aan wat uit den vreemde komt. Laten we hopen, dat dit de heilzame uitwerking der influenza zijn zal. Dezer dagen werd gemeld, dat de heer J. Cock van de Exploitatie-maatschappij f 50.000 had ontvangen als schadeloosstelling voor het hem overkomene bij het spoorwegongeluk van Ruinerwold. Zij, die zich reeds verheugd hadden met de kans, welke dus scheen te bestaan, om nog eens een halve ton rijk te worden, hebben hunne idealen echter nog wat ter zijde te zettenhet bericht was verzonnende heer Kock zooals hij eigenlijk heet spreekt het tegen. Door de koninklijke stijfselfabriek te Rozen- daal is ongeveer een millioen kg. beschadigde rijst F£3 LTIDLHTOOr. 14) NAAR het Engelsch bewerkt door KAREL VAN OUWERSCH1E. Het gerammel van sleutels trok zijn aandacht. In een oogeublik had hij ze gegrepen. ,/Nu naar den lessenaar,'' mompelde hij, de drommel mag weteu, wat de goede sleutel is." Haastig zocht hijhij paste den kleinsten op het slot. Het ging niet. Hij beproefde een anderen, het ging ook niet, hoe hij ook vloekte. Toen hij den derden probeerdeging het slot gemakkelijk open. Nu ging de deur achter hem ook open. Plotseling draaide hij zich om. Daar stond de nieuwe knecht. Dudley behield zijn tegenwoordigheid van geest en riep uit;/Gauwbreng water, mevrouw Car- stairs ligt buiten kennis." ,/Daar, in dien beker, op tafel bij haar, is water. Dat is een schrijftafel, mijnheer," zeide de nieuwe knecht doodkalm. Zij maakten samen haar gelaat en polsen nat. Na een poos opende zij de oogen. Een zenuwachtige, onderdrukte, half krankzin- nige lach, met op elkander geklemde tanden, kwam op haar gelaat. yArme vrouw", riep de knecht, op doffen toon, terwijl hij Claribels' hand wreef, //het lijkt wel, of ze een geest gezien heeft." (/Lompe bemoeial", mompelde Dudley in zich zelven. „Ahzij komt bij En zich toen tot den knecht wendende, zeide hijMevrouw Car- stairs wordt al beter, ga nu maar heen." En de nieuwe knecht ging heen doch bleef door het sleutelgat loeren. Tenslotte kwam Claribel bij kennis. Wild rond- starende, fluisterde zij werktuigelijk„lk zag zjjn gezicht, en hoorde zijn stem Toen zij zag, dat zij in Dudley's armen lag, begon zij weer zenuwachtig te lachen. z/O! droom ik nu, of heb ik gedroomd ffNeen, Claribel, het is geen droom," zeide Dud ley zoo lieftallig mogelijk, „houd u bedaard, dan kan ik u alles vertellen." Zij sloeg haar arm om hem, noemde hem bij zijn naam, en kuste zijn gelaat onophoudelijk, om zich maar te verzekeren, dat zij niet droomde, en dat zijn gelaat geen visioen was. Dan ontsnapten haar telkens de bevend uitgesproken kreten O dat ik niet wakker wordwat zal ik dan weenen, dat die schoone droom, zoo spoedig weer ge- daan is." ,z Dudley," riep zij hartstochtelijk, ,/verlaat mij niet. Ik ben banggeef mij uw hand. Ja, uw lippen zijn warm, gij leeftO hoe kon ooit droef- heid, zoo in blijdschap veranderen. Gij gaat nooit meer weg neen nooit P" Langzamerhand werd zij kalmer, en zeide: ,/Vertel mij de geheele geschiedenis. Hoe is die verschrikkelijke vergissing mogelijk geweest. Ik begrijp er niets van. Hoe kon Majoor Punter zich zoo vergissen, dat hij niet zag, dat gij de doode niet waart z/Ochl lieve! de kist was al dicht, toen Punter kwam," antwoordde hij, ,/maar, dat is zoo'n vreemde en lange geschiedenis Claribel, wij hebben op het oogenblik zooveel met elkander te praten, later zal ik u dat eens op mijn gemak vertellen. Voor het oogenblik zij het u genoeg te weten, dat uw man nog in het laud der levenden is. Hij leeft, om u te beminnen." Geen acht gevende op zijn ontwijkende ant- woorden, leunde zij met haar hoofd op zijn borst en riep uit: ,/leef en bemin mij, dat is meer dan genoeg." //Nu'', sprak hij, //Claribel, bemint ge mij?" //Van ganscher harte!" pVertrouwt gij mij?" z/Blindelings!" z/Gij zult mij gehoorzamen, hoe vreemd u mijn verzoek moge toeschijnen z/Ik zal gehoorzamen," antwoordde zij. ffIk weet, dat hetgeen gij vraagt, billijk en rechtvaardig is." Vervloekt," dacht hij, ,/ik had liever, dat zij niet zoo drommels braaf was." z/Hebt gij Punter van daag nog gezien?" z/Ja, hij is op het oogenblik nog hier in huis." z/Goed, hij heeft u papieren ter hand gesteld?" z/Ja, ik heb ze afgeteekend en ontving een assig- natie voor twee honderd veertig duizend gulden. Ik heb dat geld ontvangen en naar de bank ge- bracht, maar Majoor Punter dacht, dat de bank niet solide genoeg was, en toen heb ik het geld gisteren weer, op zijn raad, gelicht en er banknoten voor gekregen. Wat ben ik blij, nu heb ik mijn man weer, en de levensverzekering-maatschappij krijgt haar geld terug." Dudley Carstairs had al van af het eerste oogen blik daarvoor gevreesddaarom zeide hij,/Gij deedt beter, met mij dat geld te geven." ,/Ja," zeide zij driftig, „en gij brengt het zoo spoedig mogelijk naar het kantoor, en vertelt den menschen, dat zij hun geld kunnen houden. Nu winnen wij beiden, maar mijn winst is de grootste." Zij ging naar de schrijftafel, doch scheen erg te schrikken. ,/Mijn sleutels, zij zijn weg!" ,/Toch niet, ze liggen op tafel." z/Hoe vreemd, ik draag ze toch altijd aan mijn ceintuur-ring." Zij wilde de lessenaar openen, toen de deur weer open ging en de nieuwe knecht zich vertoonde. Het was duidelijk, dat hem die betrekking vreemd was, want hij kwam zonder kloppen binnen. /Mevrouw, er is een heer voor u," zeide hij. z/Hij zegt, dat hij een dringende boodschap voor u heeft. Hij heeft een boodschap van uw vader." Claribel uitte een kreet haar man een ge- smoorden vloek. z/Zijn naam vroeg Claribel met pen kloppend hart. //Mijnheer Bramley," was het antwoord. z,Laat hem dadelijk boven komen." z/Neen, zeg dat hij even wacht," riep Dudley haastig. Maar het was te laat. De knecht was al verdwenen en reeds hoorde men den bezoeker de trap opkomen. Dudley mompelde een stortvloed van verwen- schingen. Toen riep bij uit, haastig de deur slui- tende //Claribel, dat bezoek komt mij niet gelegen. Zeg, kan ik niet door een andere deur weg z/Ja," antwoordde zij, //door die deur kom je in DE SCHIEDAMMER. A A KB IKD TNG EN AANVUAGEN

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1