gekocht, afkorastig uit de gezonken Thorlecke VII. Ruim 60 arbeiders zijn thans voortdurend bezig de natte rijst om te werken en verdienen daarmede een gulden daags. Voor de fabriek zelve zit er eene niet onaardige winst op, daar de rijst, die haar slechts 1 cent per kg. inkoop kost, voor bet fabriceeren van beste stijfsel geschikt is. Mr. H. M. A. baron Van der Goes van Dirxland, lid der Eerste Kainer, is eergisteren na een langdurige ziekte in den ouderdom van 48 jaren te 's Hage overleden. De Czaar van Rusland heeft zwarigheid ge- maakt om als arbiter op te treden in het geschil, tusschen ons gouvernement en dat van Erankrijk, betrc ffende de grens-regeling tusschen Suriname en Eransch-Guyana. Niettegenstaande er door een half dozijn kiesvereenigingen heel wat drukte over is gernaakt, kwaincn Dinsdag te Amsterdam slechts 4853 van de 19.387 kiezers op ter benoeming van een lid der Prov. Staten. Gekozen is de heer Kalff (lib.) met 2517 stem- men. De heer Aug. Hendrichs (kath.) had 1474, de heer Hovy (anti-rev.) 716 stemmen. Dom en duur bijgeloof 1 Te Veenwouden (Priesland) werd voor eenige dagen een lijk begraveu, dat, volgens zeggen, in een niet voldoende lijkwade gewikkeld was. Des nachts verschenen voor den broeder van den overledene geesten, die hem gelastten een doodshemd op het graf neer te leggen. De broeder deed dit des avonds enden volgenden morgen was het verdwenen De geesten zijn ook niet meer gezien Voor 'traam van een koffiehuis te Leiden hing Zondag een bordje met het opschrift„Nieuw Echt influenza-bitter." De politie deed het weg- nemen. Wij weten niet, wat meer bevreemden moet dat iemand zulk eene nare geestigheid uitdenkt, of dat de politie zich gerechtigd acht, daartegen op te treden. (H. C.) De auteur van de //Kiesvereeniging van Stel- lendijk", de heer Lodewijk Mulder, heeft een too- neelstuk geschreven, getitdd „Een gevaarlijke vrien- dendienst", dat weldra door de vereenigde Rotter - damsche Tooneelisten zal worden opgevoerd. Alle rivieren zijn op onrustbarende wijze ge- wassen. De rivier-correspondentie met Belgie is ingesteld. Door den hoogen waterstand zijn verscheidene zalmzegen-visscherijen verhinderd haar werkzaam- heden te verrichten. Zij, die dit voorjaar eens in Amsterdam moch- ten komeu, verzuimen vooral niet de Transvaalsche tentoonstelling in den tuin van het Paleis van Volksvlijt te bezoeken, die in alle opzichten lioogst interessant is. Het Paviljoen van genoemde tentoonstelling werd op initiatief en onder goede zorgen van den heer H. H. Timraer, koopman te Amsterdam iemand die zich ten alien tijde zeer voor Trans vaal heeft geinteresseerd van de Parijsche ten toonstelling naar het Paleis van Volksvlijt, over- gebracht. Er voor staande leest men in den gevel,/Zuid Afrikaansche Republiek-Transvaal", terwijl de Trans vaalsche vlag van den top wappert. De tentoonstellingsruimte betredende, na betaling van een kwartje entree, ziet men de milde rijk- dommen van natuur en bodem in al hun verschei- denheid voor zich, een verscheidenheid van die be- teekenis, dat er op de Parijsche tentoonstelling niet minder dan 23 gouden en zilveren bekronin- gen aan zijn ten deel gevallen. Ter linkerzijde wordt het oog reeds dadelijk ge- troffen door een reusachtige klomp gouderts en door een groote verzameling ertsen en gesteenten (steenkool, koper, lood, tin, enz). Uit groote klompen glinstert hier het edel me- taal ons toe, zoo uitlokkend aan de oppervlakte, dat men het als 't ware voor 't grijpen heeft. In een brandkast ter Parijsche tentoonstelling lag voor 3£ millioen gedegen goud, de opbrengst van en- kele mijnen gedurende een maand. de kauier van Punter. Maar Dudley, wat betee- kent die geheimzinnigheid Hoe heb ik het nu Ik begrijp niet, waarom gij menschenschuw zijt," en een onbestemd voorgevoel van een naderend onheil, maakte zich van haar meester bij het zon- derlinge gedrag van haar man. ,/Dat kan ik u nu niet uitleggen," antwoordde hij kort af. //Als de lijd daar is, zal ik u alles ver- klaren. Voor het oogenblik, vertrouw en gehoor- zaam mij." Met bevende hppen antwoordde zij langzaam //Ik vertrouw u, en zal u gehoorzamen." De deur ging achter hem dicht, juist toen er geklopt werd. Claribel deed open en Dick Bram- ley trad binnen. Met oogen stralend van liefde en met een blij gelaat, riep hij uit,/eindelijk CJaribel XVI. Kom teutjg. ,/Dick Heb je een boodschap van mijn vader," riep Claribel ademloos,/zeg mij, is hij uog ge- zond 0 ik had al lang willen terugkeeren, maar nu doe ik het stellig, en wel binnen een paar dagen." Het goede hart van den plattelandsbewoner raakte vol medelijden, toen hij Claribels' gezicht aanschouwde. Droefheid, angst, ongerustheid en niet het minst den verschrikkelijken schok, dien zij zoo even onder- vonden had, teekenden zich af op haar schoon gelaat, spraken uit haar ingezonken oogen en haar bevende lippen. Hij voelde de liefde, die hij dood waande, weer herleven, en nog sterker worden door het medelijden, dat de moedige en sterke altijd gevoelt voor den zwakke en lijdeude. Hij wilde wel die Van niet geringe waarde zijn verder de olifants- tanrlen, de dierenhuiden, de struisveeren, enz., een en ander van zeer veel beteekenis voor den handel; voorts vindt men er een groote vitrine met eiereD van de in dat land inheemsche vogels, opgezette kleine dieren, insecten, reptilen op sterk water, een verzameling van de voorwerpen voor huishou- delijk gebruik van de inboorlingen, een collectie houtsoorten, een verzameling van de voornamste tabaksoorten, die in Transvaal worden gecultiveerd en wijders een groote. collectie graansoorten (tarwe, mais, rogge, haver, erwlen, boonen) en vruchten en wel van eene hoedanigheid, als men ze hier in Holland nooit heeft gezien en waarvan een Hol- landsche boer moet watertanden, terwijl het ge- heel vohnaakt wordt door een groot aantal fraaie phot ographien uit de verschillende districten des lauds Zooals reeds gezegd is, de geheele verzameling is lioogst inerkwaardig en zal er zeker veel toe bij- dragen om het bewijs te leveren, dat Transvaal een in alle opzichten door de natuur bevoorrecht land is, waar nog vele onzer landgenooten, voor wie hier de stiijd om het bestaan te machtig wordt, zich een ruim bestaan kunnen verschaffen. Te Grubbenvorst heeft een man zijn bijna 80-jarigen vader deerlijk mishandeld en verwond. De politie heeft zich de zaak aangetrokken. Valsche munters! Op last van den officier van justitie te Breda zijn 1e Rozendaal de gebroeders T. B., goudsmid en P. B., verversknecht, gearresteerd en naar het huis van bewaring overgebracht. Zij worden verdacht valsch geld te bebben vervaardigd en in omloop te hebben gebracht. Als eene bijzonderheid wordt gerneld, dat sedert 24 dezer bij den boomkwecker en fruithandelaar Verheugen te Wijk-bij-Duurstede de aardbezien op den kouden grond in bloei staan. In het Stadsbestedelingenhuis te Amsterdam worden de opgenomen vondelingen nu eens Katholiek, dan weder Protestantsch gedoopt, daar natuurlijk niet aan de kinderen gezien kan worden tot welk geloof de ouders behooren. Onlangs kwam het volgende eigenaardige geval voor Een jong kindje, waarschijnlijk niet ouder dan enkele dagen, werd gevonden voor het Stadsbestede lingenhuis en liefderijk opgenomen. Nadat het eenige weken in het gestictit was, werd het Protestantsch gedoopt. Hoe 't mogelijk is, blijft een raadsel, maar 't is een onomstootbaar feit, dat de moeders van de von delingen, bijna altijd de middelen weten te vinden om er achter te komen, wat het lot is hunner kinderen. De arme schepsels, die dikwijls in wanhoop van hun teeder kroost scheiden, blijven toch innig gehecht aan de verlaten wichtjes. Zoo ook in dit geval. De moeder van het kindje woonde te Leiden en hoorde, hoewel zij Katholiek was, dat het kind Protestant zou worden. Dit kon zij onmogelijk verkroppen. Met groote inoeite haalde zij 't noodige bijeen voor een reis naar Amsterdam en meldde zich aan het bestedelingenhuis om haar kind op te eischen. „Ja, heel goed, vrouwtje," kreeg zij ten antwoord, „maar wie kan zeggen dat 't jou kind is. De kleine was slechts enkele dagentoen zij hier werd opgenomen." „0, laat mij de kinderen eens zien," zeide het arme mensch, //ik verzeker u, dat ik mijn kind zal herkennen." En werkelijk zoo was het. Hoewel de moeder het kind slechts enkele dagen verzorgd en het nu reeds maanden van haar weg was, herkende zij het dadelijk door het moederlijk instinct. Nadat een nader onderzoek was ingesteld naar de waarheid van de beweringen der vrouw, kreeg zij het kind terug, dat zij thans dubbel lief heeft. Door het Ned. Toneeel zal te Amsterdam op 's Konings verjaardag voor de eerste maal worden opgevoerd ,/De terugkeer van den kolo- niaal," tooneelspel van D. Maaldrink, schrijver o. a. van //Jan Masseur". Te Linne, bij Roermond, heeft zich een dolle hond vertoond, die tal van honden, doch gelukkig geen menschen, gebeten heeft. door verdriet en smart gefolterde vrouw in zijn armen sluiten, en haar zeggen, dat, wat er ook was voorgevallen, er nu nog een hemel van liefde en vrede kon geopend worden. En zij De zorg, de twijfel en de vrees, die haar zoo ter neder hadden gedrukt, al was daardoor ook haar toegenegenheid voor haar man niet verzwakt, brachten haar ineens het geluk voor den geest, dat zij moedwillig verlaten had, en dat nu voor haar onbereikbaar wasmet een edel hart, als van haar beschermer, zou zij zoo'n droef ver- leden niet gehad hebben, en ook zoo'n donkere, raadselaehtige toekomst niet te gemoet zijn gegaan. ,/Ik kom binnen een paar dagen thuis," zeide zij nogmaals. //Kom dadelijk, beste," zeide Dick met een somberen ernst, die haar den schrik om hetharte sloeg. ,/Is mijn vader ziek vroeg zij angstig. ,/Ja beste de veerboot ligt nu stil. Dat is voor de eerste maal in veertig jaar." i/O Dick snikte zij, terwijl zij het hoofd ter neer boog, „o, zeg toch niet, dat hij dood is." /Gelukkig is het zoo erg niet," antwoordde Dick geruststellend, //maar de man is niet wel, hij maakt zich zoo ongerust over u. Hij is niet meer dezelfde, beste, als toen gij weggingt. Er is iets vreemds in zijn blik, het is, of hij altijd naar een heel ver verwijderd punt kijkt, en wanneer hij zoo voor zijn woning zit te staroogen over de Dass, alsof hij iemand verwaclit, die daar van de overzijde moet komen, kan niemand een woord uit hem krijgen." Dick zweeg, want hij zag, dat Claribel weende De hond heeft de gemeente weder verlaten, zonder dat men weet, waar hij gebleven is. Te Roscndaal zijn op den 28 Jan. jl. aan- gehouden Pelrus Backx en Francitcvs Backx, wo- nende aldaar, als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt, aan het namaken van Belgische eenfrank- stukken. Ingeval door die verdachten of andere dergelijke valsche muutstukken in omloop zijn gebracht, verzoekt de Officier van Justitie, te Breda hiervan te worden onderricht met toezending van de stukken door tusschenkomst van de Burge- meesters of de Ambtenaren van Politie. De Haagsche gemeenteraad zal dit jaar geen extra-subsidie aan de Eransche Opera geven. Met 18 tegen 15 stemmeu werd het voorstel-Van Sype- steyn, om dit jaar nog f 6000 te geven, verworpen. Aan bloedvergiftiging door nicotine is te Ol denburg een koopman in de kracht des levens be- zweken. Bij het scheren had de man een wondje aan de lip bekomen en, zonder daar aandacht aan te schenken, een sigaar opgestoken. De nicotine is in het bloed gekomen en heeft in 24 uren een einde aan het leven gemaakt. Gelukkige stervelingen Een tweetal werk- lieden-vereenigingen te Breda, bestaande uit gas- fitters en een lantaarnopsteker, speelden onder elkander twee tienden in de staatsloterij, waarop de f 50,000 is gevallen. Een mooie onderneming De Rotterdamsche Tabaksmaatschappij //Arendsburg" keert over het jaar 1889 een dividend van 145 pCt. uit. Voor de rechtbank te Amsterdam heeft weer eens iemand terechtgestaan om te leeren, dat iemand, die iets koopt //op afbetaling", eerst dan eigenaar is, wanneer hij geheel heeft afbetaald. 't Was een zekere Shabison, die een Singer-naaimachine op afbetaling kocht, doch deze na eenigen tijd voor f 23 van de hand deed, toen hij er zelf nog pas f 7 op had afgedaan, en zich uit de voeten maakte, maar nu 8 maanden gevangenisstraf voor zich hoorde eischen. Als een merkwaardigheid wordt medegedeeld dat in de maand November jl. edn en in de maand December geen een sterfgeval in de hospitalen van ons leger is voorgekomen. Schiedam, 31 Januari. Naar wij vernemen, heeft de heer J. C. Van Deventer voor het lidmaatschap van den gemeen teraad van Schiedam, waar voor hij den 22sten dezer maand werd verkozen, om voor hem over- wegende redenen bedankt. O inverse hie, 2 Februari. Aanst. Zondag zal Ds. Leenmans des morgens te 9£ u. en des mid- dags te 2 u. in de Hervormde Kerk optreden. Vlaardiiigcn, 29 Januari. Maandagmiddag on- geveer vijf uur had een gehuwde vrouw alhier het ougeluk van de trap harer woning te vallen, met het treurig gevolg, dat zij bijna onmiddellijk op die plaats moet bezweken zijn, althans, terwijl haar man voor niet lang de woning had verlaten, om in de buurt een boodschap te doen, voud hij bij zijn thuiskomst zijn vrouw beneden aan de trap in 't portaal bloe- dende liggen. Een gedeelte van haar hoofdijzer was haar door den val in't hoofd gedrukt. Spoedig werd geneeskundige hulp ontboden, doch de levens- geesten waren reeds bezweken. De ongelukkige laat haar echtgenoot geen kinderen na. Men schrijft ons uit Rotterdam d.d. 30 Januari Woensdag was het eindelijk eens heerlijk weer. Het had zoo lang geregend, gemist, gedruild, gewaaid, ja zelfs gesneeuwd, het weer had alles gedaan, wat weer kon doen, waar men ge voor kan zetten. Nu was het mooi weer. In langen tijd was er geen gelegenheid geweest pantoffel-parade te houden. Ieder habitue der pantoffel-parade was nu bevreesd, dat deze nuttige en onmisbare uitspanning in het vergeetboek was geraakt. Zoo spoedde men zich naar de Noord-Blaak, om te zien of de menschen zich na al het slechte weer en de influenza, nog herinneren konden, wat toch wel de plaatselijke gebruiken der gegoede Rotterdammers zijn. Haar verdriet was steeds, en ook nu, een dolk- steek voor hem, en daarom zeide hij nu maar gauw/,Hij is niet zoo erg bedroefd over het verlies van zijn geld, als over u." Claribel maakte een onrustige beweging. //Zijn geld vroeg zij op verwonderden toon. Dick aarzelde. Hij was er altijd zeker van ge weest, dat Claribel nooit medeplichtig was aan den diefstal van haar vaders spaarpenningen, en zou den eersten den besten, die in zijn dorp het tegendeel had durven beweren, duchtig afgerost hebben. Men had gezien, dat Dudley Carstairs de woning van den veerman een paar minuten later verlaten had dan Claribel, en Dick giste, dat Carstairs de kist had opengebroken. De dief was echter, zooals Dick geloofde, dood, en ofschoon hij de spreuk de mortuis nil nUe bene //van de dooden moet men niets dan goeds zeggen," niet kende, gedroeg hij er zich toch naar, door er zich voor te wachten om de nagedachtenis van een man, die hem zijn eenigste hoop had ont- roofd, te bezoedelen in tegenwoordigheid van een vrouw, voor wie die nagedachtenis heilig moest wezen. Op de vraag van Claribel, „wat er dan toch met dat geld gebeurd was, gaf hij ten ant woord, dat hij dat later wel vertellen zou." Maar Claribel wilde er meer van weten, en riep vtoe zeg mij dan toch Dick, wat is er met vaders geld gebeurd „Nu, beste," zeide hij, ,/ze zijn gemeen genoeg geweest, om, toen gij weg waart, (Dick eideniet: onmiddellijk nadat gij weg waart) bij uw vader in te breken, terwijl hij in de boot zat. Zij hebben zijn geldkist geopend, en alles, wat hij jaren lang En daar iedereen diep doordrongeu was van het hooge nut, om dat plaatselijke gebruik in stand te houden, kregen wij een pantoffel-parade te zien, die in tarijkheid van paradeerenden en netheid van toiletten, voorzeker niet voor die van vroeger behoefde onder te doen. Gelukkig voor de liefhebbers, de pantoffel-parade blijft in vollen luister! Helaas, dat kan men niet van de winkels ge- tuigen, wier etalages de paradeerenden met even grooten luister tot koopon noodigen, maar die dik- werf ook prijken met de minder luisterrijke plak- katen //Eii ale uitverkoop tot spotprijzen." Een wiukel in manufacturen aan het uit gangs- punt der pantoffel-parade, de Noordblaak, had se dert geruimen tijd met zoo'n plakkaat geprijkt, en menigeen dacht, dat dit een uitverkoop was, die minstens een halve of kwart eeuw duurde, het was zoo'n goeden stand! Maar men rekende buiten den waard. -• De manufacturen waren weg en nu vertoonde men in de etalagekast heel wat anders, dan die mooie japonstoffen en kraagjes en ruches, waar de lieve dames zoo uren naar konden kijken. Men liet u den kampstrijd zien van de twee steikste mannen van Europa, liefst in de winkel- kasten als gij het, na dit aanhoudende, verwoede gevecht aanschouwd te hebben, nog niet geloof- det, dan waren er tal van plakkaten, waarop gij het lezen kondt. Er werd heftig gekampt en toch bleven de winkelruiten heel. De lieve straatjeugd stond zich te verkneukelen, en de baliekluivers stonden te likkebaarden, en onvermoeid vochten de kamp- vechters maar voort. Alles zal natuurlijk zijn, wanneer ik de zaak uitleg, behalve het feit, dat een kalrae manufac- tuurwinkel, in een worstelstrijdperk kan veranderen, al waren het ook maar houten poppen, die het met elkander te kwaad hadden. Ja, lezer de twee sterkste mannen van Europa waren te koop, voor f 0.75 cents beideneerst dacht ik, dat het door de concurrence van de machinerie kwam, dat krachtige lui zoo weinig meer waard waren, maar naderbij komende, zag ik twee houten poppen, die door een onzichtbare hand met touwljes in beweging werden gebracht, en zag ik tal van doozen, waarin andere sterkste mannen van Europa nog in rustige rust lagen, gereedom door een kinderhand in beweging gebracht te worden. En nu ik toch over een kampstrijd bezig ben, moet ik melding maken van een strijd, die eerst- daags weer in het parlement zal beginnen, maar, waarbij het voorpostengevecht, in vergaderingen en op 't papier, al reeds lang aan den gang is, n.l. tegen het wetsvoorstel van den heer Bahlman, om invoer- rechten op het graan te heffen. Het bestuur der IIoll. Maatsch. van Landb., afdeeliug /Rotterdam, Schiedam en omstreken," heeft niets geen sympathie voor dat voorstel. Zij hebben een verzoekschrift aan de Tweede Kamer gezonden, oin het te verwerpen. Adressanten laten in ket midden of de graan bouwer er door gebaat wordt. Het graan wordt door het invoerrecht duur, dit is zeer in het nadeel van hen, die hun bestaan in de veeteelt en zuivelbereiding moeten zoeken. ,/Gelijke rechten voor alien", is de spreuk, zegt het bestuur, die ook wij huldigen, maar hebben nu de gebruikers van 1.300.000 bunders graslaud niet dezelfde aanspraken daarop, als degenen, die 860,000 bunders bouwland in gebruik hebben? Moeten de graanboeren bevoordeeld worden, ten koste van de veeboeren en den Nederlandschen arbeider P En eenmaal den voet op het glibberige pad der protectie gezet, waar is dan de grens? Iedereen zal zeggen, bescherm mijn product door inkomend recht, en men zal hier weldra dezelfde wrange vruchten als in het buitenland plukken. Zoo is de geest van het adres. De Nederlandsche arbeider bemoeit zich, behoudens een enkele uitzondering, in het algemeen niet veel met dien kamp om invoerrechten, waarbij hij meer belang heeft, dan hij wel vermoedt. met zweet en bloed bijeen gegaard had, weg te nemen." ,/0die schurkenriep Claribel al snikkend, z/om een ouden man van zijn zuur verdiende pen- ningen te berooven. Mijn vader, die nooit iemand een halven cent te veel heeft afgenomen, die liever gestorven zou zijn, dan de geringste oneerlijkheid te plegen, moet die nu beroofd worden En toen dacht zij met bitter berouw, hoe zij het huis had verlaten, waar zij zoo noodig washet huis, dat, als zij er in ware geweest, bewaakt was gebleven, wanneer haar vader op de rivier moest zijn, en zij gevoelde hetzelfde als de schildwacht, die van zijn post was geloopen, en naderhand hoorde dat de vijand in het hoofdkwartier was gedrongen. Toen poogde Dick haar aan dat droefgeestig overpeinzen, waarbij het zelfverwijt zoo sterk boven kvam, te ontrukken, en zeide vriendelijk //Clari bel, beste, wilt gij nu met mij naar vaders huis terugkeeren ,/Dick, jongen," antwoordde zij, ,/ik kan op het oogenblik niet met u terugkeeren, maar doe mij een genoegen, ga dadelijk naar vader, en zeg, dat ik zoo spoedig mogelijk kom." Zij verkeerde echter in doodsangst. Misschien lag haar vader op het oogenblik op sterven stervende van hartzeer over hare ondankbaarheid en in het gezicht van dien man, die wist hoe lief haar vader haar had gehad, moest zij den schijn aannemen, alsof zij talmde, met aan haar vaders sterfbed te verschijnen. Niet eens kon zij een behoorlijke verklaring geven, waarom zij niet dadelijk meeging, want Dudley had als het ware een zegel op haar lippen gelegd. Wordt vervolgd.)

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2