Nu. lo. Eerste Jsj^LVg^sncig^. Woensdas Februari 1S0O. VERMETEL SPEL. BINNENLAND. Abonnementsprijs: Per dxie maanden. franco per post. voor het Buiten- land Afzonderlijke nummers f-.Q O 1— Versehijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMEKDAL, Boterstraat, E, 342, S O dl I B D A M. Prijs d.er Advertentien Van 1—5 regels/—.50. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familieberichtenper annonce .40 Dienst De rechtstreeksche intercommunale telefoon- dienst tusschen Haarlem en Dordrecht, alsmede met 's-Gravenhage, Haarlem-Rotterdam, Dordrecht-Am sterdam is op 1 Februari geopend. De macht van het kleine Iemand, te Goes, heeft uitgerekend, dat op Zuid- Beveland jaarlijks plus minus f 58000 wordt uit- gegeven aan een artikel van wetlde, bekend onder den naam van „babbelaars". Elders noemt men ze kokienen, kussentjes, bolletjes of suikerspekken. Yan het zielental ad 40000 heeft de financier 10 pet. afgetrokken voor zuigelingen en het overschot verminderd met 1/3 voor hen, die uitsluitend sui- ker in koffie en thee gebruiken. Hij houdt dan over 24000 snoepers, die dagelijks 2 stuks (voor- en namiddag telkens een) versmelteu, bedragende, per jaar van 365 dagen, 17.520.000 babbelaars. Dit getal gedeeld door 3, omdat men in den regel hoog- stens 15 stuks koopt voor een stuiver of 30 voor een dubbeltje, verkrijgt men het kapitale bedrag van f 58400 per jaar. De levering van 7000 puntgranaten van 3.7 cM. is door het departement van marine opgedra- gen aan Krupp, te Essen. Het heeft den Koning behaagd den heer G. Basroger, kapitein van het Fransche stoomschip /,Emma," te huis behoorende te Havre, te benoe- men tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij ver- voerde in de loaand Januari 418,683 reizigers met een opbrengst van f 31.037,45, tegen 395.338 reizigers, opbrengende f 30.351,58 in dezelfde maand van 1889. In Januari dezes jaars beliepen de buitengewone ontvangslen f 12.695,40 en de generate ontvangsten f 43.732,85, tegen f 13 477,60* en f 43,829,18* respectievelijk in dezelfde maand des vorigen jaars. Te Zalt-Bommel stond Donderdag voor het kantongerecht terecht de burgemeester van Hur- wenen, mr. I. De Groot Schimmel, wonende te Zalt-Bommel. Hem is ten laste gelegd, dat hij geweigerd heeft, bij de volkstelling, kaarten in te vullen. De toedracht der zaak is deze. De bur gemeester van Hurwenen, die d >n Oudejaarsnacht met een gedeelte van zijn gezin te Gorsel door- bracht, was den 3den Januari jl. in zijne woonplaats teruggekeerd, op welken dag de telkaarten aan zijne woning ter invulling zijn bezorgd. Niette- genstaande herhaald aanzoek is hij blijven weigeren de telkaarten in te vullen, zoodat den 7den Januari jl. die weigering bij proces-verbaal is geconstateerd. Wat hem bewogen heeft om te weigeren, is niet bekend. Het O. M., bij moude van mr. G. Van Tricht, eischte veroordeeling van den beklaagde tot beta- ling eener geldboete van f 75. Een zeer talrijk publiek was ter terechtzitting tegenwoordig. Door een lid der Ned. herv. gemeente te Rotterdam is f 100,000 ter beschikking gesteld van gecommitteerden dier gemeente, ter verbetering van de tractementen der predikanten, op voorwaarde, dat deze binnen drie maanden op f 3000 zullen zijn gebracht. Het hoofdbestuur van het Genootschap ter bevordering van den landbouw in Drente heeft aan de Tweede Earner een adres gezonden, waarin het verzoekt, in het belang van den Nederlandschen landbouw, het wetsvoorstel van den heer mr. B. M. Bahlmann niet aan te nemen. Gedurende het jaar 1889 zijn bij het koloniaal werfdepot aangenomen voor Oost-Indie 1290 en voor West-Indie 30 personen, aan wie aan handgeld f 333,100 werd uitbetaald. In Juni zullen gedeh geerden der Fransche, Belgische en Nederlandsche regeeringen samenko- meu, om de grondslagen vast te stellen voor een internationaal tractaat op de zalmvisscherij in de Maas. In het vorige jaar zijn te Hellevoetsluis 171 schepen aangekomen, tegen 192 in het jaar 1888. De richting der ontworpen spoorwegverbin- ding HellevoetsluisBrielle—Rotterdam is, in de nabijheid van Brielle, in zooverre gewijzigd, dat het station BrielleOostvoorne nu aan den water- kant naast den S'adssingel komt te liggen. Voorts werd ten gerieve der gemeenten Klaaswaal en Numansdorp, het aantal halten met den vermeer- derd, ul. met de halte Stougjesdijk. De Pert van Cleve, het bekende koffiehuis naast het Postkantoor, zal op Zon- en feestdagen eerst na 12 uur 's middags geopend zijn en des avonds om 8 uur weder gesloten worden. Een zeer aanbevelingswaardig voorbeeld voor andere ondernemingen van dien aard. Op initiatief ran de heeren Westerouen van Meeteren te Amsterdam en mr. H. Mulder te VHage is in eene druk door fabrikanten, technici en staatslieden bezochte vergaderingin de residentie, de wenschelijkheid uitgesprokeu tot het oprichten door werkgevers en fabrikanten dus door beroepspersonen van eene vereeniging tot voorkoming van fabrieksongelukken. Vijftien fabrikanten, industrieelen en werkgevers verklaarden zich bereid, om met het voorloopig bureau de vereeniging tot stand te brengen. Men schrijft uit Deventer aan de Zutph. Ct. Of onze boertjes leep worden. Zooals men weet, is dezer dagen op de botermarkt een nieuwerwetsch opschrift geplaatst in het Latijn, in goed Hollandsch luidende: //Vertrouw, maar zie toe wien." FJEJUXLIjEITOTNr. KAREL VAN OUWERSCH1E. ,/Beste, er is nog net even den tijd om den trein te halen", riep Dick op dringenden toon, //over tien minuten is het te laat." Hij had er geen begrip van, wat of toch de ooizaak was van haar aarzelen, om naar huis terug te keeren. Een onbestemde vrees vervulde zijn hart, ,/misschien," dacht hij, //is zij wel op deu verkeerden weg." ,/Kom, beste," zeide hij nogmaals, „als ge dezen trein niet neemt, kunt gij het naaste station bij ons dorp niet eerder dan morgenavond bereiken." z/Wacht even!" riep zij haastig, ,/als het kan, ga ik nog dadelijk mee." Zij wilde Dudley opzoeken en hem overreden, om dadelijk met haar naar haar vader te vertrek- ken. Als zijn liefde oprecht was, zou hij haar dit niet weigeren. Zij verliet het vertrek en spoedde zich naar de kamer, welke majoor Punter gebruikt had voor kan- toor, om haar zaken, na de tijding van het overlijden van haar man, in orde te brengen. //Dudley riep zij, „ik moet dadelijk naar huis, mijn vader is Maar verwondering en schrik deed haar weldra verstommen. De kamer was ledig. Werktuigelijk, keerde zij langzaam terug, naar de kamer, waar Dick nog altijd ongeduldig wachtte. ,/Zijt ge klaar?" vroeg hij, op zijn horloge kij- kende. Wij hebben nog maar even den tijd voor den trein.'' z/Dick", zeide zij, hem bij de hand grijpende en hem vierkant in het gezicht kijkend;. tfGij weet, hoe ook de schijn tegen mij is, dat ik dol veel van vader houd." z/Dat weet ik, beste." #En dat de eenigste wensch, dien ik koester, is, in zijn armen te vliegen, en vergiffenis te vragen voor hetgeen gebeurd is." z/Daarvan ben ik overtuigd." Dan Dick, zult gij ook wel beseffen, dat het niet uit gebrek aan liefde of uit opzettelijk plichtverzuim van mij is, als ik nu moet zeggen: Ik kan heden nog niet naar mijn vader gaan, ofschoon God mijn getuige is, dat mijn hart breekt, als ik aan hem denk." Hij stond een oogenblik van verwondering ver- stomd. Toen riep hij op hartstochtelijken toon: Claribelmen speelt een boos spel met ueen een kwade genius houdt u vast. Ik wil er mijn leven onder verwedden, dat gij nog even goed en rein zijt, als toen wij als kinderen samen speelden aan de oevers van onze rivier, er is alleen maar een booze geest, die u in zijn macht heeft. Cla ribel, geliefde van lang vervlogen tijd, vertel mij je leed, vertel mij alles. Ja, ik bemin u nog en de dood van uwen man geeft u de vrijheid mijne bekentenis aan te hooren. Vertel mij, wat u scheelt, vertrouw mij, zeg mij, of gij niet volgaarne naar uwen vader zoudt terug keeren, of geen heerschzuch- tige slechtaard u van zijn zijde houdt, en wij zul. Bij den commissaris van politie zou zich alsnu een brave landman vervoegd hebben met de vraag: //Of meneer (jui niet onder de rose kon zeggen, wie van de heeren botterkoopers niet goed te ver- trouwen was." Onlangs werd uit Parijs gemeld, dat een groot perceel, op het drukste gedeelte der Fransche hoofdstad, hoek Boulevard Poissoniere en Rue Mont- martre, door een Nederlandsche onderneming aan- gekocht was. Thans blijkt uit een brief in de liaarl. Ct., dat de Kon. Ned. Beiersch-bierbrouwe- rij, te Amsterdam, voornemens is, op dat punt een inrichting te vestigen in den trant vau Cafe Kras- napolsky, maar op groote schaal. Dat mag ieder weten Mej. M. M. Scholten uit Amsterdam, heeft te Amersfoort een lezing gehouden voor een zeer groot publiek. Zij sprak over //De vrouw tegen- over een groot maatschappelijk kwaad." Onder meer betoogde deze dame, hoe het geluk der uian- nen, der kinderen, der ondergeschikten, ja, kortom van de geheele wereld, voor drie vierden in handen der vrouw berust en, dat zij dus steeds de groote verantwoordelijkheid, die haar opgelegd is, indachtig wezen moet. Zij hield der vrouwen voor oogen, om steeds vriendelijk, voorkomend en werkzaamte zijn en met voorbeelden, ge- put uit den rijken schat eener veertigjarige levens- ervaring mej. Scholten is 60 jaar betoogde zij zoowel het goede, wat uit het opvolgen van die raadgevingen, als het slechte, wat er uit het nala- ten daarvan, voortspruiten kan. De Zutphensche schuttersraad zette dezer dagen de behandeling vau de bekende zaak wegens beleediging van een kapitein voort. Toen een der beklaagden vertelde, welke uit- drukkingen die kapitein had gebezigd, werd hij in de rede gevallen met het verzoek, zich fatsoenlijk uit te drukken. //Ik mag dus niet herhalen, wat de kapitein heeft gezegd vroeg beklaagde in antwoord daarop. Het Poolsche Koffiehuis in de Kalverstraat te Amsterdam, ongeveer twee eeuwen oud, zal worden verbouwd door een maatschappij, die, met een aandeelenkapitaal van f 300,000, waarvan j geplaatst is, de inrichting exploiteeren zal. De heer Trier, de tegenwoordige pachter, zal voorloopig gedurende vijf jareu de directie der vennootschap voeren. Wanneer het Cafe Suisse dus weder zal opge- trokken zijn, wordt de Kalverstraat twee nieuwe gebouwen rijker. De Amsterdamsche Couranl verneemt, dat, behalve de verbouwing van het Poolsche Koffiehuis en het weder opbouwen van Cafe Suisse, ook nog andere koffiehuizen iu de Kalverstraat zullen worden ver bouwd. Dit bewijst, dat de zaken goed gaan voor de koffiehuizen. Meer brullende dan huilende, een knaapje aan den arm van zijn moeder in de Warmoesstraat te Amsterdam ontmoetende, vroeg een redacteur van het Nbl. v. Ned. aan de vrouw, wat het ventje scheelde. z/Och, mijnheer," antwoordde zij, //ik heb mijn jongentje een kiesje laten trekken, en dat is naar het schijnt lang niet goed gedaan, want zijn kaak is heelemaal uit mekaar." In een der dwarsstraten, aan het einde van de Warmoesstraat, was dat gesohied, voor 25 cent, bij een kwakzalver, die kiezen en tanden trekt op de volgende manier De patient wordt op de hurken gedrukt, de tandmeester gaat op een der schouders van zijn slachtoffer zitten, zet de tang op de kies, en wat ook in den weg zit, hij gaat er uit. Op die manier heeft iemand nog eens ouderwetsch wil van zijn kwartje Indien eens opgesomd kon worden, hoeveel millioen in Nederland in de laatste 40 50 jaren, aan zoogenaamde duurzame vestingwerken waren besteed, zou iedereen versteld staan, vooral wanneer dan levens nagegaan wordt hoe weinig bruikbaars het land daarvoor thans heeft en hoe gaandeweg de levende strijdkrachten, d. i. het leger, in getal- sterkte verminderd en weinig beduidend gewor- den is. Eerst moesten de oude vestingen door een kring van forten omringd worden. Nauwelijks waren die gereed of alles moest geslecht worden, omdat men een geconcentreerd vesting- en verdedigingsstelsel wilde; dat was de moderne Chineesche muur: de nieuwe Hollandsche waterlinie. Thans nu meliniet, ekrasiet en roburiet hun vreeselijke uitwerking heb ben doen kennen, is ook die moderne muurnutte- loos. A1 spreekt men nu van pantseren en van beton- bekleeding voorzien, 't is alles niets waard. Het beste is daarvoor geen cent meer uittegeven. De artillerie heeft de genie overwonnen. De in Oos- tenrijk genomen proeven hebben bewezen, dat alle bekleedingen, al wat muur en metselwerk is, in korten tijd door met ekrasiet gevulde granaten, wordt vernie'd. In Duitschland wordt er aan gedacht om Coblentz en andere aan den Rijn liggende vestingen der tweede linie, als zoodanig te doen vervallen. Meer dan ooit moet de leuze zijneen uitstekende artillerie, maar geen dure permanente forten en onhandelbare pantserschepen, die millioenen schats verslinden en zoo er oorlog komt in een minimum van tijd vernield zijn. Gedurende het vorige jaar zijn uit 's Heer- Arendskerke, op een bevolking van ruim 3000 inwoners, niet minder dan 228 personen vertrokken, waarvan verreweg het grootste gedeelte naar Argentinie (Zuid-Amerika). len te zamen het oude huis weer opzoeken, dan zal geen macht ter wereld ons legenhouden." Terwijl hij daar zoo vastberaden en krachtig stond, zoowel edel van gemoed als van houding, gereed om voor haar desnoods den dood te trot- seeren, wenschte Claribel, terneer gedrukt door angst en droefheid, dat zij zich onder de hoede van dien moedigen sterken man mocht plaatsen, die haar zoo lief hadzij wenschte, dat zij die edele gestalte een arm kon geven om te zeggen z/Dick, breng mij naar mijn vader." Doch dit kon niet, en terwijl tranen in haar oogen opwelden, zeide zij snikkend: z/Lieve Dick, vertrouw mij, terwille van die ge- lukkige dageD, die nu vervlogen zijn. Ga naar vader, zeg hem, dat ik gezond en wel ben, maar dat mijn hart wegkrimpt, bij de gedachte aan hem; vraag hem, nog maar een korte poos te wachten, dan zal zijn dochter terugkeerendan zal zij haar hoofd op zijn knieen leggen, dan zal zij hem vragen of hij haar nog vergeven wil en of hij haar nog beminnen kan." Dick ging met gebogen hoofd en gebroken hart alleen weg. XVII. Het Kind en de Majoor. Dolly zat op de knie van den Majoor aardrijks- kunde te leeren. Zij verklaarde, liever duizend jaar vroeger gebo- ren geweest te zijn. v Waarom vroeg de Majoor. //Zoudt gij bij toeval zoo'n gravin hebben willen wezen." yNeen," zeide Dolly, //toen waren die landen met die moeielijk uit te spreken namen nog niet ontdek^ en had men zoo veel minder akelige namen te ont- houden." z/Welnu", zeide de Majoor, ,/leerbraaf, dan wordt gij gauw groot en als gij groot zijt, behoeft gij geen lessen meer te leeren." z/En wanneer die tijd komt, wat zal ik dan ge- lukkig wezen riep Dolly. z/Dan, lief kind," zeide de Majoor, //dan zult gij evenals andere groote menschen uitroepen z/hoe gelukkig zou ik zijn, wanneer ik weer kind kon worden, en mij met niets dan mijn pop en mijn lessen behoefde te bemoeien." z/Majoor", zeide Dolly, alsof zij ten voile begreep, wat hij vertelde, „ik houd van u." z/Dat doet mij recht veel genoegen, Dolly." z/En Fidel houdt ook van u. Gij kent Fidel immers wel P Dat is mijn hond, een mooie hond. Hij kan stukjes suiker op zijn neus laten balancee- ren, en als gij dan zegtu Het is betaald," gooit hij ze in de hoogte, en hapdan vangt hij ze in zijn bek." De Majoor drukte zijn verwondering over de bekwaamheden en talenten van Fidel uit, en vond de eigenares van het lieve dier ook heel aardig, als zij maar leerde. z/Wij zijn vrienden, majoor," zeide het snap- stertje. z/Vrienden!" Het was iets nieuws voor hem, steeds vriend genoemd te worden. Ook Claribel had gezegd, gij zijt een braaf en edel vriend voor mij geweest, en als hij dan dacht aan het schelm- stuk, waaraan hij medeplichtig was, dan werd zijn hart als het ware toegeknepen. ^Waarom houdt gij zooveel van mij Dolly?" DE SCHIEDAMMER. A A KB IKD IN GEN 15) NAAR HET EnGELSCH BEWERKT DOOR

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1