Zaterdag 8 I'ebrnari 180O. VEEMETEL SPEL. BINNENLAND. Abonnementsprijs: Versehijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMEUDAL, Per drie maandenf .00 franco per post. 1. voor h.et Buiten- land1.55 Afzonderlijke nummers. .05 M W Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. Prijs der Advertentien Van 1—5 regels f —.BO. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familieberichtenper annonce —.40 Dienst A ANBIEDIN'QEN AANYRAGEN -.35 Wij vernemcn met genoegen gunslige be- richten van liet Loo, omlrent den gezondhei.lstoe- stand van bet Koninklijk Gezin. H. M. de Koningiu, welke wegens HD. z»are verkoudheid verplieht was, zich van de buitenlucht te onthouden, is Maandag jl. weder uitgereden. Men verwacbt tegen 25 Februari a. s. eene vergadering der Provinciale Staten van Zuid Hol land voor de keuze van een lid der Eerste Kamer in de plaats van den beer Van der Goes van Dirx- land. Met 24 van de 30 stemmen bebben deStaten van Drenthe in de plaats van den beer De Vos van Steenwijk, tot lid der Eerste Kamer gekozen mr. A. E. J. Nijsingh, teMfppel. liet btiicht, dat de architect Cuypers belast is geweest met de teekening voor een nieuwe reeks muntbiljetten, kleiner dan de bestaande, wordt thans aangevuld met de mededeeling, dat de proefdruk siuds eenig n tijd gereed is en door den Minister goedgekeurd. Waarscbijnlijk zullen eerst in het laatst van dit jaar deze muntbiljetten in oinloop worde n gebracht. Nog steeds woiden er oud-model muntbil- jetkn bijgedrukt. Iemaud, die op den jongsten verkiezingsdag te Amsterdam ziek was, zond zijn boekhouder naar het stembureau met een gecacheteerden omslag, waarin zich de goed gedekt gevouwde stembriefjes bevonden, meenende dat de heeren van het bureau wel zoo goed zouden willen zijn, de stembriefjes in de bussen de deponeeren. De heeren weigerden natuurlijk, om de eenvoudige reden dat ze niet mochten. Thans stelt de kiezer in quaestie in het D. v. Ned. voor, dat voortaan in geval van ziekte, na vertoon van een doctorsbiiefje aan bet bureau, op de wijze, zooals hij bet probeerde, zal mogen worden gestemd. Een Amsterdammer (anonymus) heeft in een vlugschrift de vraag weder aan de orde gesteld en beantwoord ,/Hoe zullen wij gaan naardenoord- zijde van het IJ Eene vraag, die meer en meer actueel wordt, daar de stad voortdurend behoefte heeft aan uitbreiding. Zijn plan komt neder op het leggen van een breeden en langen dam langs de De-Ruijlerkade en een smallen aan de overzijde. Daartusschen blijft een vaarwater open van 110 meter breedte, dat aan weerszijden hoog wordt overbrugd (ook voor spoorwegverkeer,) door dubbele bruggen, waartus- scben schutkolken van 250 M. lengte en 40 M. breedte, zoodat telkens 1 groot zeeschip en 10 kleinere kunnen worden geschut. Na aftrek van hetgeen de bouwterreinen op den nieu wen IJdam zullen opbrengen, nl. 2 J millioen, zullen, volgens den ontwerper, de noodige werken ten slotte slechts even zooveel kosten. Daarentegen echter zullen de FBIUIIliIjraTON. 16) NAAR HET ENGELSCH BKWERKT DOOR KAREL VAN OUWERSCH1E. r/O hernam Carstairs, met een onhcilspel- lenden blik op zijn nu wreed gelaat. „Ik zal haar terugzien. Als het mogelijk was, zou ik liefst een onderhoud met haar hebben aan den kant van een steilen klip of aan den oever van een rivier.'' Met een rilling riep de ander ,/Dus je wilt ,/Een vrouw opruimen, die bij mijn spel in den weg is," was het antwoord. Toen zeide Majoor Punter, heel bedaard //Hier boven woont een wees. Haar familie heeft niet veel met haar op, zij hebben geen vast verblijf en zijn meestal reizende en trekkende. De kleine heeft zich erg aan mevrouw Carstairs gehecht, en zij houdt op haar beurt weer heel veel van het kind, en heeft beloofd, er een tweede moeder voor te zijn." "Ochzeide Dudley, //ik ben waarlijk bang, dat dit aardige kind haar tweede moeder ook spoe- djg verliezen zal," en verder voegde hij er met een veelbeteekenenden blik bij;/je zult wel een handje helpen P" wEn dan dat kind," mompelde de Majoor, //dat van avond Gods' zegen voor mij afsmeekt Overluid vroeg bij,/Gij wilt dus Mevrouw Car stairs opruimen zz Voorzeker," was het korte antwoord. 170 hektaren, die de geureenle aan de overzijde van het IJ bezit, van f 3000 tot eene waarde van f 60,000 per hektare (als bouwterrein) stijgen en 10 millioen winst geven. In Dtcember verongelukten, volgens Veri tas", 85 zeil- en 20 stoomschepen, waaronder 1 Nederlandsch zeilschip en 2 stoombooten. Volgens de lijsten der Germanische Lloyds te Bremen zijn van 23 tot 29 Januari een zeer groot aantal zeerampen voorgevallen. Totaal verloren zijn: 3 stoom- en 29 zeilschepen. Averij bekwamen 121 stoom- en 108 zeilschepen, en er zijn 35 zeil- en 8 stoomschepen gestrand. Bij het schefsen van de gevolgen van den hoogen waterstand in de verschillende Overmaassche en Waalsche polders voegt men daar in het Rott. Nil. het volgende aan toe Bezorgt het rivierwater bij overstrooming aan de uiterwaarden een bemesting door het vette slib, dat achterblijft, bij de binnenpolders is joist het tegendeel het geval. Laatstgenoemde landerijen geraken, tengevolge van de kwel, onder waterliel kwelwater, dat door de dijken siepelt, is als 't ware gtfiltreerdliet is, ontdaan van alle vette bestanddeelei', schraal en hard, het maakt de lande rijen zuur en wreed. Bovendieu heeft het kwel water nog dit groot nadeel, dat het, wanneer het nit de polders gemalen wordt, vele vruchtbare en groeizame bestanddeelen van den grond, waarop het, tot groote schade der eigenaren, gestaan heeft, met zich voert. In plaats alzoo van eenige meststoffen te brengen, trekt het kwelwater die juist uit den grond. Als bewijs, dat er nog geen behoefte aan onderwijzers bestaat, kan dienen, dat er zich voor onderwijzer aan de school te Voorst, op een jaarwedde van f 450, niet minder dan 35 solicitanten hebben aangemeld. Volgens den regenmeter der rijks-landbouw- school, bedroeg de gevallen regen over de maand Januari jl. 85.5 mM., tegen 12 mM. over dezelfde maand van 1889. Het getal dei landverhuizers bedroeg in Dren- te in 1885 57; in 1886 30 in 1887 83, en in 1888 niet minder dan 155 personen, onder wie alleen uit Beilen 59. De meeste landverhuizers vertrokken naar Amerika. Gedurende het jaar 1889 vertrokken uit de provincie Utrecht 79 landverhuizers, waarvan 32 hoofden van gezinnen of vrijgezellen, 9 vrouwen en 38 kinderen. Verreweg het ineerendeel dezer per sonen, die verschillende beroepen uitoefenden, ver trokken, ten einde verbetering in hun lot te ver- krijgen. Naar Noord-Amerika gi'gen 12, naar Zuid-Amerika 9, naar Argentinie 5, naar Brazilie 1, en naar Zuid-Afrika (Transvaal) 5 hoofden van gezinDen of vrijgezellen. Aan het ministerie van waterstaat liandel en z/En dat opruimen ontrooft dat kiud van een gelukkig te huis en een liefhebbende zorg.*' z/Wat raaskal je toch, Punter?" vroeg de ander met toornig ongeduld. Toen sprong de Majoor recht overeind en keek Dudley Carstairs met een blik aan, die deze nog nooit had gezien, en zeide ,/Dan stak ik liever jou overhoop." z/Wat?" zeide Dudley, vol verbazing, dat hij een werktuig, hetwelk vroeger zoo willig was, nu zoo onhandelbaar vond. z/lk meen," vervolgde Punter, ,/dat ikveelspel- letjes heb helpen spelen tot uw voordeel en tot mijn oneermaar pas nu op je tellen, dit laatste zal ik je beletten." ,/Gij durft niet," riep Dudley, bleek van woede. //Ik was eens militair," riep Punter, en het was hem of hem Dollys' woorden nog in de ooren klonken, en hij herhaalde toen trotsch„Eens militair, blijft militair, en een militair durft alles." „Bah riep Carstairs woedend. „Ik kan u verpletteren." „Neen riep de Majoor hartstochtelijk, „welke duivelsche macht gij ook over mij bezit, van avond bepleit een en gel mijn zaak bij God. Van nu af zijn wij elkander vreemd. Zoo gij wilt, zelfs vijanden ,/Zijt gij gek ,/Neen, nu niet meer. Ik ben gek geweest, maar de rede heeft weer de overhand gekregen en mij het pad van eer en deugd getoond. Uw weg en de mijne loopen voortaan uit elkander van af dit oogenblik zal ik, al moet ik werken dat mijn ledematen kraken, als eerlijk man mijn brood ver- dienen." nijverheid is Woensdag aanbesteed Het maken en stelleu van den metalen bovenb uw van twee spoorweg-draaibruggen voor dubbel spoor, twee vas- te spoorwegbruggen voor dubbel spoor, twee vaste spoorwegbruggen voor enkel spoor, en eenige bij- komende werken ten behoeve van den spoorweg van Rotterdam naar Hoek van Holland. Begroo- ting i 181,500. Minst was ingeschreven door de Kouinklijke fabriek van stoom- en andere werk- tuigen te Amsterdam, voor f 204,500. Naar wij vernemen heeft de Hooge Raad den heer J. J. Van Kerkwijk, lid van de Tweede Kamer, benoemd, om wijlen baronVan der Goes van Dirxland te vervangen, als mede-arbiter in bet geschil tusschen den Staat en de Hollandsche IJzeren Spoorweg- maatschappij over de stationsgebouwen op de spoor- weglijn naar den Hoek van Holland. Bijna een 500-tal Haagsche ingezetenen, voor een groot deel handelaren en nijveren, en schier alien kiezers, hebben zich aangesloten bij het adres van 450 ingezetenen t.e Scheveningen, tot adhaesie aan de adressen van de Commissien voor de badplaats en de zeehaven om des zomers niet te spuien. In een der eerst volgende raadsvergaderingen zal deze belangrijke twistvraag aan de orde komen. In het jaar 1889 werden bij de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden 263 jorigens voor den zee- dieust aangenomen, tegen 245 in 1888 en 216 in 1887. Den In Januari jl. waren er 149 jongens aanwezig. De gemeenteraad van Gorinchem heeft be- sloten een kaasmarkt op te richten op iederen Maandag, aanvangende 5 Mei e. k. Naar aanleiding van het bericht, dat de heer J. Koch, slachtolfer van de ramp bij Ruinerwold, een schadevergoeding zou hebben bekomen van f 50,000, deelt mr. Rutgers van der Loeff in de Prov. Gr. Ct. mede De heer Koch heeft, op een aanbod van de Maat- sehappij om hem een vergoeding van f 3000 uit te betalen, zijn r<-chten op vergoeding aan de beslissing der rechtbank te Utrecht onderworpen. Hij eischte daar f 25,844,70, en die eisch is gevolgd door een gerechtelijk i anbod, om hem reeds thans f 4252.50 en over de eerstvolgende 5 jaren ren be- drag, successievelijk en bij gedeelten te voldoen, van f 3000 uit te betalen. De rechtbank zal nu hebben te beslissen of zijn eisch overdreven, of het aanbod voldoende is. Te Chaara bij Breda is een groote hofstede met 8 hectaren grond publiek verkocht voor f 1420. Die prijs is te meer laag als men weet, dat de tegenwoordige verkooper aldaar voor zijn gezin, bestaande uit vrouw en elf kinderen lange jaren den kost verdiend heeft. Een niet alledaagsch geval heeft zich bij het garnizoen te Leeuwarden voorgedaan. Een milicien sergeant die bij herhaling bij oefeningen En uit de kamer ijlende, zeide hij in zichzelf ,/Nu, Dolly, wanneer gij nu van avond Gods'zegen voor mij afsmeekt, misschien wordt dan uw gebed wel verhoord." XVIII. Bijna gepakt. Toen de deur achter Punter toeviel, stond Dudley Carstairs, verplet van woede en verwondering. Van woede, dat zijn tot hiertoe zoo gewillige onder- geschikte hem in deze omstaiidigheden in den steek lietvan verwondering, omdat bij dit had durven doen, want, wij behoeven het bier niet uit te leggen, Punter bad zoo menige wetsovertreding op zijn geweten, dat hij zorgen moest, buiten het bereik der mannen vau de wet te blijven en als Dudley eens zin had gehad, op de een of andere wijze mededeeling te doen van zekeregebeurtenissen, waarbij zijn gewezen makker van zeer nabij betrokken was, dan zou het voor Majoor Punter heel leelijk afloo- peu. Hierover nadenkende knarste Dudley op zijn tanden van woede, maar, wanneer hij zich zelven bracht, binuen het bereik der machteu, die aan Punter het loon voor zijn wandaden kouden geven, zou hij er nog leelijker dan Punter afkomen, want in de meeste misdaden, die het paar bedreven had, was het Dudley geweest, die het plan beraamd had. Had Punter al eens een handje meegeholpen, om de misdaad mogelijk te maken, Dudley was met het leeuwen-aandeel van den buit gaan strijken. Met de gedachte aan wraak in het hart en den vloek op de lippen, naderde hij het venster, dat op straat uitzag om na te gaan, welke richting Punter uitging, als hij het huis verliet. De Majoor was niet te zien, maar iets belangrijkers trok was weggebleven, onder voorwendsel „er geen trek meer in te hebben", is, wegens het niet nakomen der verplichtingen aan zijn graad verbonden, terug- gesteld tot milici n-soldaat en overgeplaatst naar Grouingen. Dat onder Wageningen de betaling van hout by heeren Notarissen wel niet te vlug gescliiedt, bewijst- een annonce waarbij aan het slot het vol gende wordt bericht Een uur voor de verkooping wordt zitting ge- houden tot ontvangst der kooppenningen van de vorige verkooping. Die schuldig blijven, worden niet als Koopers of Borgen aangenomen. In 1890 is er voor twee jongelingen gelegen- heid om te worden aangenomen, ten einde onder het genot van eene subsidie van f 1500 te worden opgeleid tot militair-apotiieker bij het Ned. Ind. leger. De aanvrage om toelaling moet (bij gezegeld request) voor den len Juli e. k. bij het departe-" ment van kolonien zijn ontvangen. Is de influenza niet, zooals men wel eens beweerde, de voorloopster van de cholera, uit de statistiek blijkt, dat men aan haar al genoeg heeft en zij even gevaarlijk is als laatstgenoemde, gevreesde ziekte. Dr. Dozy, inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht te Amsterdam, heeft dit met cijfers aangetoond. In JuliSeptember 1866 overleden te Amsterdam aan cholera 711 personen, en in 't geheel in dat jaar 1104. De ergste drie weken gaven 132, 128 en 112 sterfgevallen. Nu overleden in de drie eerste weken van Janu ari in de voile kracht der influenza-epidemie, aldaar 168, 280 en 80 personen meer dan in dezelfde weken van 1889. Deze cijfers hebben geen absolute waarde want sedert 1866 nam de bevolking van Amsterdam met 50 pCt. toe. Maar herleidt. men ze tot den toestand van 1866, dan komt men toch tot 112. 187 en 57, waaruit blijkt, dat de tweede week der influenza-epidemie nog meer sterfgevallen ver- oorzaakte dan destijds de cholera in haar hevigste tijdperk. De varkensslagers te Haarlem, hebben den strijd aangebonden tegen het Amerikaansche spek, enz., en eene vereeniging opgericht met het doel, om, na rechtspersoonlijkheid aangevraagd te hebben, zich te wenden tot de hooge Regeering met het verzoek, om den invoer van Amerikaansch spek, reuzel en ham te verbieden of, als dat niet kan, er een invoerrecht van te heffen, of, als ook dit niet mogelijk is, eene wet te maken, waarbij wordt bepaald, da;, evenals bij de margarine, duidelijk moet worden bekend gesteld, dat men Amerikaan sche waar en geen Nederlandsche koopt. Verder wil de Vereeniging aandringen op eene verscher- ping vau de keuring, zoowel van levende varkens Dudley's opmerkzaamheid en was oorzaak, dat hij zoo bleek werd als een doek. Daar tegenovrr hem stond de knecht, die zoo onbescheiden binnen was gekomen in druk gesprek met een inspecteur van politie, en wees naar het venster waardoor hij keek. Een ander man, in wien Dudley dadelijk een inspec teur in burgerkleeding ontdekte, stond in de straat tegenover den hoofdingang van het huis. Toen Dudley nauwkeurig het gelaat en de gestalte van den knecht opnam, ging er een licht. voor hem op. wIk wist, dat ik dat gezicht ineer gezien heb. Natuurlijk zijn de bakkebaarden valsch, en is dat zwarte haar een pruik. Het is de man, die twee jaar geleden mij door geheel Europa aclitervolgde Gleddow, de spion van de politie." Hij ging naar de deur, waardoor Punter was weggegaan. Hij kon de kruk omdraaien, meer niet, want zij was van buiten op liet nachtslot gedraaid. z/Alzoo, in den val," mompelde hij verder. Toen ging hij door de deur, waarmede hij in de kamer van Claribel kon komen. Deze was niet op slot, Em koude glimlach plooide zich om zijn lippen. z/Ik kon door die deur, den trap af naar buiten, om een of twee van Gleddows handlangers te vin- den," zeide hij in zich zelven. //Het zou mij niets verwonderen, of Claribel heeft er de hand in. Maar neen, ik zou wel durven zweeren, dat dit niet zoo is, ten minste niet met haar weten. Ik zou gemakkelijk bij haar kunnen komen, al was het maar voor een oogenblik, om haar te zeggen, waar zij naar toe moet gaan, doch in dit geval is het niet raadzaam. Gleddow is er de man niet naar, om mij een aftocht langs den trap op:n te laten."

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1