Gemengd Nieuws. sis van reeds geslachte, en zoeken te bewerken, dat eene wet worde in het leven geroepen, waar- bij een recht wordt geheven van levende varkens, die uit Nederland naar het buitenland worden ver- zonden. Ten slotte is het nog de bedoeling, een Alge- meen Nederlandsrh Varkensslachtersverbond op te richten, teneinde de gezamenlijke belangen met grooter kans van slagen te kunnen behartigen. Eenige welgestelde landbouwers te Pemis moeten voornemens zijn, zich in Amerika te gaan vestigen. Volgens het U. D bestaat het voornemen de vesting-artillerie reeds in vredestijd met het ge- weer te wapenen, waardoor in tijd van oorlog aan dit wapeu een andere taak zal worden opgedragen en het in sommige omstandigheden buiten de for- ten zelfstandig zal moeten optreden. Daarom is door den inspecteur der artillerie aan de officieren der vesting-artillerie opgedragen zich, meer dan tot nu toe het geval was, te wijden aan de beoefening der tactiek van de infanterie, waartoe de voorlich- ting van officieren der infanterie zal worden inge- roepen. Een Reuter-telegram uit Parijs bericht, dat onderhandelingen zijn geopend tusschen de Itali- aansche en Nederlandsche Regeeringen betreffende het stoffelijk overschot van Prins Frederik Willem George van Oranje, die in 1799 te Padua overleed. De Nederlandsche Regeering heeft verzocht zijn overblijfselen naar Delft over te brengen. Deze Prins van Oranje was de tweede zoon van Willem V en dus een jongere broeder van Koning Willem I; hij trad in Oostenrijkschen dienst en stierf te Padua als opperbevelhebber van het Oostenrijksche leger in Italie, na een kort ziekbed, den 6n Jan. 1799. De Prins werd begraven in het Heremieten- klooster aldaar. Een gedenkteeken, dat de familie van Oranje liet vervaardigen, een bas-relief met de wapens en den liaam van den overledene, van Canova's hand, bevindt zich in de kloosterkerk. Over den verwaarloosden toestaud, waarin het graf en dat gedenkteeken zich bevinden, werden meermalen door landgenooten, die de kerk bezoch- ten, klachten geuit, onlangs nog door dr. G. A. Hulsebos te Utrecht. Een vader kwam Dinsdagnamiddag omstreeks 3 uur aan den politiepost, aan de Wittevrouwen- brug te Utrecht, de hulp der politie inroepen, daar zijn zoon, een ongeveer 40-jarige schilders- knecht, zekere J. in een woning naast de zijne, zijn vrouw zoodanig met messteken had verwond, dat de vrouw bewusteloos op den grond lag. De politie ging die woning binnen en vond de vrouw op den grond liggen, badende in haar bloed, doch nog teekenen van leven gevende, waarom zij onder geneeskundige behandeling gesteld en naar het hoofdbureau van politie werd vervoerd, Tijdens het geneeskundig onderzoek stierf zij. De man Werd terstond aangehouden en het mes in beslag genomen, waarmede de verwondingen zijn gepleegd. Voortdurende huiselijke onaangenaamheden schij- nen de oorzaak van dit bloedige drama te zijn geweest, dat plaats had, in een slop aan de Bilt- straat, terwijl de vrouw bezig was die nieuw ge- huurde woning schoon te maken. Tengevolge van de verwerping der begrooting voor het departement van kolonien is er eene voor- loopige begrooting opgemaakt, welke, na de gewo- ne phasen te hebben doorloopen, binnenkort bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Stranding en redding De heer A. Van Rhijn, reeder te Katwijk aan Zee, doet in het //Leidsch Dagblad'' een denk- beeld aan de hand om, bij stranding, gerneen- schap te krijgen tusschen de schipbreukelingen en de kust. ,/Zou men niet een soort vlieger kunnen vervaardigen, vraagt hij, niet zooals wij die in onze jeugd maakten van papier, maar een, die tegen een stootje en tegen water kan, dus van linneu of zeildoek, sterk genoeg sameu te stellen, met een krachtigen staart P Wanneer men din aan boord een lijn van voldoende lengte heeft, waaraan zoo'n vlieger kan bevestigd worden, dan Toen keek hij naar een venster tegenover dat, hetwelk uitzicht gaf op straat. Daaruit zag men een looden plat van een aangrenzend gebouw, dat er een voet of twaalf beuedeu was. In een oogen- blik had hij het raam opengeschoven, en zijn jas voor een lang mouwvest van Punter verwisselende, dat daar op een stoel lag, ging hij aan zijn han- den buiten het raam hangen en liet zich, zoo licht mogelijk, op het plat vallen. Behoedzaam beneden de kozijnen der vensters kruipende, en er even door glurende, als hij zijn kans schoon zag, kwam hij eindelijk voor een venster, waarmede hij in de slaapkamer van een der mannelijke bedienden in een hotel kon komen. Ziende, dat er op dit oogen- blik niemand in het vertrek was, schoof hij het venster open en klom in de kamer. Een portierspetwaarop de naam van het hotel op een zilveren band prijkte, hing aan een kapstok. Deze pakte Dudley dadelijk, en zette die op zijn hoofd, eveneens trok hij een wollen trui, die daarnevens hing, aan, Een scheermes-fitui met scheerkwast lag op tafel. ffEen goed denkbeeld", mompelde hij, ,,nu dadelijk mijn baard afseheren." Hij was nauwelijks begonnen zijn kin in te zee- pen, toen hij in den spiegel zag, dat de deur van de kamer openging. Hij draaide zich nu gezwind om, terwijl de portier binnen kwam, Zoodra deze binnen was, vloog Dudley Carstairs, zonder een oogenblik te aarzelen, den man aan en kneep hem den keel dicht, de aangevallene kon geen tegenweer bieden, en omdat zijn tegenstander te sterk, en omdat hij te veel verschrikt was. In een oogen blik lag hij op den grond, en een hevigen slag op zijn hoofd maakte hem toen erder bewusteloos. zal deze bij uitviering met 6en streek van den wind stellig op den wal neerkoraen. Groote kosten zullen er zeker niet aan verbon- den zijn. Wellicht is het een hoogst geschikt middel. Nu wij in de laatste jaren zooveel hoo- ren van vlieger-wedstrijden voor de kinderen, kun nen ouderen ook zich deze zaak aantrekken en on- derzoeken of beproeven, welk model en welke qualiteit het raeest doelmatig wordt bevonden. Schiedam, 7 Februari. Mejuffrouw H. C. C. Legner alhier, is be- noemd tot onderwijzeres aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs, aan de Westzeedijk te Rotterdam. De perceelen of gedeelten van perceelen welke ten behoeve van den spoorweg van Rotterdam naar Maassluis, ten algemeenen nutte, in het publiek belantr, en ten name van den Staat zijn te onteige- nen, onder de gemeente Ouwerschie en Kethel, zijn aangewezen in de Staalscourant No. 30. Onze politie, ijverig als steeds, heeft een viertal jeugdige boosdoeners opgepakt, die, hoewel nog eerst elf jaren oud, het Zaterdagmiddag durf- den besteken aan de zijde van de Westvest binnen te dringen in de R.-C. Zusterschool aan de Lange Haven, waar zij met een pook eenige lessenaars open braken, en daaruit geld stalen. Tot hun bestwil, en voor de rust onzer inwoners, is het te hopen, dat de opvoeding welke zij naar alle waar- schijnlijkheid op 's Rijks kosten zullen krijgen, hun deugdelijke begrippen zal geven van 't mijn en dijn. Vlaardingen, 5 Februari. Door het bestuur van den Ned. Prot. bond, afd. Vlaardingen, is tegen morgenavond eene vergadering belegd om van gevoelen te wisselen over een aan den kerkeraad alhier te richten adres, van den volgenden inhoud De ondergeteekenden, lidmaten en leden boven de 18 jaar, der Nederl. Hervorrade Gemeente al hier, gevoelen zich gedrongen aan Uwe vergadering het navolgende ter overweging te geven Het is een niet te weerspreken feit, dat zoowel hier als overal in onze Vaderlandsche Hervormde Kerk, verschil van richting en bijgevolg ook ver- schil van godsdienstige behoefte valt op te merken. Door die verschillende behoeften zooveel mogelijk te bevredigen, wordt zeker het meest bevorderd, de in deze dagen zoo hoogst wenschelijke vereeni- ging van krachten in ons Kerkgenootschap. Handhaving van eigen overtuiging bij eerbiedi- ging van anderer gevoelens, kan bij den onbevoor- oordeelde sainengaan, met het streven naar eenheid waar het geldt, de instandhouding en den bloei onzer Hervormde Kerk. Deze beschouwingen tot grondslag nemende,ach- ten ondergeteekenden, nu Ds. Riehm dezer dagen aan de vrijzinnige richting in onze Kerk is ontvallen, het oogenblik gepast omU uittenoodigen,den toestand onzer Vlaardingsche gemeente naar plicht en geweten, onbevooroordeeld onder de oogen te zien. Naar aanleiding daarvan veroorloven ondergetee kenden zich, U de volgende vragen te stellen Zal Uwe vergadering bij het aanstaande beroe- pingswerk, gebruik maken van de macht die de Kerkelijke Wetgeving aan Uw, thans exclusief orthodox samengesteld College verleent, om alleen het oog te vestigen op Uwe eigene, reeds door twee predikanten voorgestane richting Zal zij daarbij buiten rekening laten de gods dienstige behoeften van een groot aantal vrijzinni- gen, die ook tot de Kerk behooren, hare lasten helpen dragen, hare armen erkennen en onder- steunen Zal zij daardoor de klove vergrooten van hen, die met U aau het beginsel van het Protestantisme het recht ontleenen voor vrijheid van geweten en eigen overtuiging j Zal zij meenen door zod te handelen, plicht en roeping te begrijpen en zal zij niet terugdeinzen voor de verantwoordelijkheid, om, eer het te laat is, de hand aftestooten die wijst op der vaderen spreuk ^eendracht maakt macht." Nu Uwe vergadering in het zeldzaam voorka- mend geval verkeert om een beslissenden stap te ffNu, kameraadzeide Dudley, zich heel kalm tot den bewustelooze wendende, //jij zult daar wel eenige oogenblikken blijven liggen. Expuseer rnij, dat ik mijn toilet maak, want mijn tijd is kostbaar." Hij veegde de zeep van zijn gezicht, sloop op zijn teenen uit de kamer in den gang, waar, tot zijn geluk, niemand in was. Hij kwam op de trap, die naar de deur leidde, welke lot ingang van het bedienden-personeel diende, vond op een der portalen een groot valies en laadde dat op zijn schouder. Hij liep weg, als gebukt onder een zwaren last, terwijl het valies hem ook voor een deei hielp, zijn gelaatstrekken voor Gleddow te verbergen, die maar trouw aan den hoofdingang van het huis op hem stond te wachten. Toen hij dien voorbij was, sloeg hij een zijstraatje in, riep een koetsier van een gesloten rijtuig en liet zich dadelijk zoo ver mogelijk brengen. Gleddow wachtte en bleef wachten, of zijn vogel ook uit het huis kwam, van plan zijnde, om hem overal te volgen en hem gevangen te nemen, zoodra hij zag, dat hij het geld van de maatschappij bij zich had. Eindelijk werd hij ongerust, en zijn volk last gevende, hun posten niet te verlaten, voor hij terug was, ging hij het huis binnen. Toen hij in de kamer van majoor Punter kwam en daar Claribel zag staan; die, met een verwilderd gelaat, zich aan een stoel moest vasthouden, begon Gleddow zacht te fluiten, en zeide: ,/De vogel is gevlogen." Maar natuurlijk zeide hij dit niet hardop. Hij zou wel oliedom geweest zijn, als hij had laten doorschemeren, dat hij tot de geheime politie behoorde. Voor Claribel moest hij de nieuwe kunnen zetten op den goeden weg, den weg die heen- I wijst, naar vereenigen in plaats van verdeelen, vrede in plaats van strijd, recht in plaats miskening nu meenen ondergeteekenden het oogenblik niet te mogen laten voorbijgaan, om U toe te roepen Geeft aan onze gemeente ten behoeve harer vrij zinnige leden, een predikant van beslist vrijzinnige richting. Gij zult daarmede een goed werk doen eendracht bevorderen recht en billijkheid handhaven en voor de toekomst If vnjwaren van het verwijt, dat gij macht boven recht hebt laten gelden en daardoor oorzaak geworden zijt van toenemende scheuring en verbittering tusschen plaats- en ge- loofsgenooten, die in zoovele andere opzichten te zamen een belang hebben. In het vertrouwen, dat bij U het billijk verlangen van een belangrijk deel der gemeente een geopend oor zal vinden, zien ondergeteekenden een besluit tegemoet, waardig eene Vergadering, wier roeping het is, de belangen en de behoeften niet alleen en uitsluitend van een deel, maar van de geheele ge meente te vertegenwoordigen. RHIh-I, 7 Februari. Onze nieuwbenoemde Burgemeester, de heer Ypey, verovert van daag de harten onzer kinderen. ZEd.Achtb. bereidt aan onze schoolgaande jeugd een feest, waaraan de de bekende heer Ockhuizen medewerkt en men weet hoe de kleinen dan genieten, vooral ook wanneer een milde hand, zooals onze nieuwe bur- gervader blijkbaar bezit, voor een keurig onthaal zorgt. Hedenmiddag vereenigt de Heer Ypey de leden van den gemeenteraad aan een feestmaal. Met vreugde wordt het nieuwe hoofd onzer gemeente in zijn gewichtigen werkkring begroet, moge hij vele jaren de belangen onzer gemeente bevorderen. Schiebroek, 6 Februari. Door den gemeente raad is tot tijdelijk secretaris benoemd, de heer A- Verschoor, van Ouwerschie. HelLevoetsluis, 5 Februari. Hoewel met 1 April a. s. alle voorbereidende klassen aan de nor- maalscholen in Nederland zijn opgeheven, blijven die in deze gemeente met het oog op het toe- nemend aanbod van leerlingen, op denzelfden voet bestaan. De door het rijk ontslagen on- derwijzers worden thans gesalarieerd door de leer- aren der normaalschool. Iemand, te Amsterdan woonachtig, had (al- dus wordt in het ,/Paleis van Justitie" verhaald) indertijd in Nederlandsch Indie bij notarieele akte een overeenkomst aangegaan, en had er belang bij, daarvan hier een afschrift bij een notaris te depo- neeren, ten einde daarvan, zoo noodig, binnen enkele dagen een of meerdere authentieke afschriften te kunnen verkrijgen. Dat depot bij een notaris kon ecliter in Nederland niet geschiedeu, zonder voor- afgaande registratie; en die registratie koste f 5000. Hoe hier een uitkomst te vinden Onze man zond zijn afschrift eenvoudignaar een notaris in Berlijn. Deze Berlijnsche notaris had met de Nederlandsche registratiewet niets te doen, maakte er een acte van depot van op, en als nu onze Nederlander afschriften noodig heeft van de in Nederlandsch Indie verleden acte, schrijft hij naar den Berlij ischeu notaris en verkrijgt voor enkele marken het //authentieke" afschrift. De directie van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, te 's Hage, zal opZaterdagl5 dezer weder het groote //fete de nuit" doen geven, dat jaarlijks zoovele bezoekers trekt, zoowel door de smaakvolle inrichtiug der feestzaal, als door de talrijke en fraaie costumes, welke doorgaans aldaar worden gezien. De 80-jarige Gladstone vertoeft op't oogen blik te Oxford in dezelfde kamers, die hij als student bewoonde, om zich geruimen tijd te wijden aan een belangrijken letterkundigen arbeid. Amerikaansche zeden. Voor eenigen tijd heb ben te Hatton, een stadje in Zuid-Dakota, acht met bijlen gewapende vrouwen een aanval gedaan op alle kroegen, de flesschen, vaten en meubelen met bijlslagen verbrrjzelende. Er ontstond groote knecht wezen. Hij was er nu zeker van, dat de vrouw niet medeplichtig was aan de misdaad van den man en niet wist, met wien zij te doen had maar hij wist, dat, om dien zoogenaamden „Graaf" vroeger of later nog eens te pakken te krijgen, er geen beter middel was, dan om Claribel niet uit het oog te verliezen. XIX. Het atgei.uisterde gesprek. Dick keerde mismoedig terug naar het spoorsta- tion, met het voornemen om Claribels' boodschap aan haar vader over te brengen. Voordat hij een honderd pas op weg was, voelde hij, dat er een hand op zijn schouder gelegd werd, en omkijkende, zag hij tot zijn verwondering den knecht, dien hem bij Claribel had aangediend, en die nu een over- jas over zijn kellners' costuum droeg. ,/Weer in de stad, Dick, stellig heb je weer een groote leverantie aangenomen zeide de onder- vrager, op hartelijken toon. Dick schrok, keek om, en zag, dat de nieuwe knecht voor hem stond, in wien hij tot zijne verbazing inspecteur Gleddow herkende. z/Wat beteekent dat nu weer?" vroeg Dick, gejaagd. //Gleddow, zeg eens, je hebt toch geen kwaad met haar in den zin, want, ware dat het geval, dan zou onze vriendschap dadelijk een einde moeten nemen. Wij zijn kameraads geweest, wij heb ben naast elkaar gestaan, maar die vrouw is een deel van mijn leven, voor haar zou ik alles op- offeren. Vertel rnij nu, als eerlijk man, hebt gij wat tegen haar in den zin z/Ik ben niet tegenmaar juist voor haar, Dick. Zij heeft niets te duchten, integendeel, ik opschudding, maar niemand kwam de tappers te hulp, integendeel, een schare volks volgde de ama- zonen, luid juichende bij elk nieuw vat, dat zij stuk sloegen. De Lancet, het Engelsche tijdschrift voor geneeskunde, bespreekt de mogelijkheid van het gevaar, dat het voortduren der cholera in Meso potamia voor Europa oplevert. Dat te Bassorah en zelfs te Bagdad en omgeving cholera heerscht, is op zich zelf niet verontrustend. Te vreezen is alleen, dat de ziekte zich langs de Turksche han- delswegen naar Europa uitbreidt. Indien de epidemie in de havensteden verschijnt is het zeker, dat geen der voorzorgsmaatregelen, die door Russen en Turken worden toegepast, de uitbreiding er van in de onmiddellijke omgeving zou beletten. z/Daartegenover staat (ofschoon het ons niet van het nemen van voorzorgen ontslaat), dat de epidemie, die van 188487 in enkele landen van Europa heerschte zich toch niet verspreidde in Engeland, hoewel dit in dien tijd in voortdurende betrekking met Parijs bleef, en dus bewees, dat zelfs de nabij- heid der ziekte niet altijd verontrustend behoeft te zijn. z/Onze plicht is, alzoo eindigt het blad, terwijl wij op het voorttrekken der cholera nauwkeurig acht slaan, voort te gaan die gezondsheidsmaat- regelen te nemen, welke reeds meer levens hebben gered, dan de cholera er ooit heeft weggenomen." De gevolgen van de werkstaking der dok- werkers komen nu aan het licht. Het blijkt werkelijkdat de handel Londen voor een deel verlaten heeft. In het jongste half jaar zijn er uit vreemde havens 50000 ton goederen minder ingevoerd dan gewoonlijk. De lieden worden beter betaald, werken minder ijverig, maken van elke gelegenheid gebruik om de overeenkomst, door hun vertegenwoordigers met de dokmaatschappijen ge sloten, te verbreken en om de /blacklegs", die zij beloofd hebben vriendelijk te behandelen, te mishandelen en het einde van dit alles is, dat het verkeer in de haven van Londen achteruitgaat, dank zij de handelingen van eenige philantropen en volksopru'ers. In het laatste jaar is de prijs der steenkolen verbazend toegenomen. Het verscbil van nu met vroeger is geklommen van 25 tot 50, zelfs 100 pCt. Dat dit eene aanzienlijke onkostenvermeer- dering voor groote inrichtingen, fabrieken enz. met zich brengt, licht voor de hand. Zijn wij wel in- gelicht, dan is bij verschillende groote fabrieken hier ter stede de steenkolenpost in hare boeken met een h twfe ton per jaar vermeerderd. Slechts een gedeelte daarvan wordt terug gevonden in den hoogeren prijs der cokes, zooals onze huismoeders dezen winter met schrik hebben ontwaard. Een andere teleurstelling is, dat onder deze omstandig heden op verlaging van den gasprijs wel niet te rekenen valt. Trouwens in steden, die eene ge- meentegasfabriek bezitten en wier gasprijs werd aangehaald als een voorbeeld van goedkoopte is of wordt die prijs reeds verhoogd. Wat zijn de oorzaken van deze prijsstijging der steenkolen? Zij zijn velen. In alle landen stijgt, met de bevolking en de nijverheid, het steenkolen- gebruik. Steden zetten zich uit, nieuwe fabrieken worden opgericht, nieuwe bootlijnen geopend. Voor dat alles zijn steenkolen noodig, maar niet enkel voor werken des vredes. De groote militaire mogendheden houden er be- langrijke steenkolenparken op na voor hunne spoor- wegen en schepen. Amerika, Engeland, Duitsch- land, Frankrijk vergrooten hunne oorlogsvloten, en de kleine landen als Portugal en Nederland doen mede aan de algemeene beweging en zoo neemt de vraag naar steenkolen steeds toe. En wat staat er tegenover? Verminderde steen kolen productie. Uit alle steenkolenlanden hoort men van werkstakingen in de mijnen, en als de arbeiders het werk hervatten, geschiedt dit gewoon lijk voor meer loon en korteren werk tijd. In sommige districten arbeiden zij slechts 8 uur daags, welke tijd nog verminderd wordt door het afdalen en opstijgen uit de mijnen, waarmee soms een uur verloren gaat. Het gevolg is dusver- meerderde productiekosten. zal haar beschermen", riep de inspecteur met vuur. ,/Doch als eerlijk man, mag ik u niet misleiden, ik ben op het spoor van de schurken, die Mevrouw Cairstairs tot hun werktuig verlagen, ofschoon rnij nog niet alles bekend is, geloof ik den draad in handen te hebben van een der grootste oplichte- rijen, die ooit bedreven is. Pak ik de schoften, dan zal juist het slagen van mijn pogingen haar redden." w Weet zij er iets van vroeg Dick. z/Geen woord," hernam de inspecteur, //en voor het oogenblik moet zij er ook niets van weten. Binnen eenige uren zal ik den hoofdschuldige in het schelmstuk denkelijk gepakt hebben, en dan zal ik haar alles bekend maken. Om harentwil zal ik haar onschuld bewijzen, doch om den hoofd schuldige in handen te krijgen en zijn misdaad te bewijzen, moet ik in den omtrek van Mevrouw Carstairs blijven. Maar Dick," en de inspecteur verzachtte den stroeven toon, waarop hij tot nu gesproken had, zooveel hij kon, //jongen, je bent nog even verliefd, als toen je voor het eerst een goed oog op haar liet vallen." z/Het kan wel zijn," zeide Dick. „En stellig bouwt gij nog luchtkasteelen. Voor- zeker, met Claribel er in, als de schoone princes van die kasteelen. Arme Dick ffWat is het nu weer," riep Dick. Eerst zegt gij rnij, zij is zoo onschuldig als een pas geboren kind, zij is het onbewuste werktuig van anderen, en wanneer ik op het punt sta u te vertellen, hoe ik haar uit die ellende wil redden, gaat gij den draak met rnij steken." (Wordt vervolgd.)

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2