Het verheugt ons te kunnen verrnelden, dat H. M. de Koningin thans weer gelieel hersteld is. H. M. heeft Vrijdaginorgen 11 uur metdePrinses een wandeling door het dorp Ape!doom gemaakt, waarna zij des middags met een hofdame een rijtoer door de Wieselscbe bosschen maakte en door het Koninklijk park terugkeerde. In een partucilier schrijven ait Suriname wordt berieht, dat aldaar het gerueht gaat, dat jhr. mr. M. A. De Savornin Lohinan met de laatste mail zijn ontslag zou hebben aangevraagd als Gouverneur van de kolonie. Met betrekking tot de gevolgen der afstem- ming door de Eerste Kamer van de begrooting van kolonien meent het Dagbl. met zekerheid te weten, dat de portefeuille-quaestie niet tot een kabinets-quaestie zal worden uitgebreid. Men wil weten dat de bijeenroeping van de Tweede Kamer, tengevolge van de ministerieele crisis, wel eenigszius vertraagd zou kunnen worden. Iloewel nog geen dag vastgesteld was, achtte men 't waarschijnlijk dat de bijeenkomst der Kamer op 18 Eebruari zou worden bepaald. De leiders der anti-revolutiouaire partij in en buiten de Tweede Kamer, de heeren De Savornin Lohinan en dr. A. Kuyper, zijn dezer dagen in Den tlaag geweest en hebben met eenige ministers een onderhoud gehad. De examens voor de akte van onderwijzer en onderwijzeres zullen op 9 April aanvangen en volgens de bestaande voorschriften worden afge- noinen. Voor het examen oui benoemd te worden tot commies 4de klasse bij 'srijks belastpngen, hebben zich meer dan 800 personen aangemeld. Uit goede bron vernemen wij, dat het waar- borgfonds ten behoeve der Nederlandsche vee- inzending ter tentoonstelling te Buenos-Ayres iu het geheel bedraagt f 32,601.70. Hierdoor is deelgenomen door het rijk voor f 12,000 (tot dekking van de helft in het te lijden verlies en als maximum), door de prov. Eriesland voor f 2000, Groningen voor f 1000, Drenthe voor f 500, Overijsel voor f 1000, Noord-Holland voor f 2500, en Zuid-Holland voor f 1500. Onder de verdere belangrijke inschrijvingen kwainen voor de Eriesche Maatschappij van landbouw ad f 1500, het Genoot- schap van nijverheid in de prov. Groningen ad f 250, het Genootschap tot bevordering van den landbouw in Drente ad f 150, de Hollandsche Maatschappij van landbouw f 1000, de Noordbra- bandsche ad f 250, de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier ad f 1000, het Nederlandsch rundvee-stamboek ad f 500, de afd. Noordholland ad f 250, het Neder landsch paarden-slamboek ad f 200, hel Eriesch rundvee-stamboek ad f 500, het rundvee-stamboek Noordholland ad f 300, de directie van de Ned. Amerikaanschestoomvaart-maatschappij te Rotterdam ad f 1000. (N> R- C.J Gisteren kwam te Rotterdam aan een gedeelte van de tweede bezending runderen, bestemd voor de tentoonstelling te Buenos-Ayres. Dat gedeelte bestond uit: een 2^-jarige stier van den heer L. Magnee te Horn bij Roermond. Dit exemplaar staat ingeschreven in het N. R. Stamboek onder no. 1349. Voorts acht stuks 3-jarige kalfdragende schotten, die voor de eerste maal moeten kalven zij zijn van de volgende eigenaars2 stuks van P. Vogelaar te Puttershoek, 1 van C. Barendregt N.Rz. te Barendrecht, 1 van de wed. A. Dekker Scheliing te Roon, 1 van Jb. Pons te Poortugaal, 1 van Arie v. d. Linde te Spijkenisse, 1 van G. Scheliing Kz. te Oud-Beierland en 1 van A. A. Schouten. te Dubbeldam. Verschillende veekenners en liefhebbers waren op de stallen aanwezig, om deze prachtige collectie in oogenschouw te nemen, en alien spraken met lof over deze schoone verzameling. Zij die bij onder- vinding weten hoe moeielijk het dikwerf is om zulk een aantal gelijkvormige dieren te kunnen koopen, kunnen beseffen welk eene moeite zich de com- missie van aankoop heeft moeten getroosten.. - Voor de levering van vee voor de militaire slachterijen te 's-Gravenhage is het minst inge- schreven door den heer H. Van Blankenstein te Rotterdam, voor f 0.74£ per kilo. De influenza, die te Dordrecht sedert gerui- uun tijd aan het verminderen was, schijnt nu weer toe te nemen. Dagelijks doen zich weer nieuwe gevallen voor, ook van minder onschuldigeii aard. Er schijnt reden te bestaan voor het ver- moeden, dat, als maairegel van concurrenlie tegen den elektrischen tramdienst, de Rhijnspoor-Maat- schappij zal overgaan tot een verlaging van den prijs van het vervoer op hare stoomtramlijn naar Scheveningen. Men noeint al 5 ct. per rit. Naar men meldt, zijn 5 jougens van de weesinrichting te Neerbosch, 3 tiramerlieden en 2 binders, vooruemens naar den Transvaal te ver- trekken. Blijkens de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland in de maand Dec. 1889, bedroeg het aantal overledenen op 1000 inwoners per jaar te Amsterdam 26.5; Arnhem 25.2; Dordrecht 21.8; 's-Gravenhage 20; Groningen 21.5; Haar lem 20.8; 's-llertogenbosch 32.6; Leeuwarden 34.5; Leiden 23.6; Maastricht 16.6; Rotterdam 25.6; Utrecht 27.1. Zaterdagavond omstreeks 10 uur is er brand ontstaan op een der Hollandsche loodskotters, die te Vlissingen in het kanaal ligt. Hoewel eenige braridspuiten spoedige hulp aanbraehten, is de schade nog al groot. De oorzaak van den brand is nog niet met zekerheid bekend. Schiedam, 11 Eebruari. Een onzer meest geachte ingezetenen is aan onze gemeente ontvallen. De heer J. Steynis Gzn., directeur van de Iioogere Burgerschool, is Zondag- avond plotseling overleden. Wij zullen niet in een breede opsomining treden van de vele verdiensten die de overledene had voor de inrichting waarvan hij zoo lange jareu het hoofd wa«, voor de stad die hem onder hare burgers mocht tellen, dit zou weinig strooken met den geest van den man, die allerminst streefde naar openbaar huldebetoon. De heer Steynis was een man, die zich door zijn werkzaamheid, bekwaamheid en eenvoud de achting wist te verwerven van ieder die met hem in aan- raking kwam, Door zijn strikte rechtvaardigheid en toewijding, verwierf hij zich de liefde van al zijne leerlingen, door zijne bijzondere welwillend- heid de sympathie van alle leeraren, die met hem samenwerkten. De overledene was in zeker opzicht een zelf- made man te noemen. Hij opende zijn loopbaan als hoofdonderwijzer te Beusichemwas daarna onderwijzer aan de gevangenis te Rotterdam, huis- meester in het ziekenhuis in dezelfde stad, onder wijzer in de wiskunde aan het oude gymnasium, de teekenschool en de vormschool voor onderwijzers hier ter stede en eindelijk sedert 1869, met de oprichting van de Rijks Hoogere Burgerschool alhier, directeur van die inrichting en van de Burgeravondschool. In al die betrekkingen was hij steeds met den meesten ijver en nauwgezetheid werkzaam. Nog is hij vele jaren lid van de plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs geweest, en heeft ook de betrekking van ouderling bij de Hervormde gemeente bekleed. Dat hij ook in die betrekkingen hoog gewaardeerd werd, be- hoeven wij nauwelijks te zeggen. Het was daar, evenals bij alles, waarvan hij de plichten op zich nam, hij gaf er zich geheel aan. Zijn nagedachtenis zal in eere gehouden worden, onder alien, die den waardigen man gekend hebben. Donderdagmorgen ten elf uren, zal zijn stofelijk overschot, ter laatste rustplaats gebracht worden, door de leeraren der H. B. S. Zijn assche ruste in vrede Bij de verkiezing van lid van den Raad dezer gemeente werden gisteren ingeleverd 404 biljetten. Bij de hedenmorgen plaats gehad hebbende ope ning, bleken 30 stemmen van onwaarde, zoodat de volstrekte meerderheid 188 was. 350 stemmen werden uitgebracht op den heer H. Swart, die flinke som voor de polis en een goede jaarlijksche j premie moest betaald worden, waren al de maat- schappijen er erg happig op, om dien man te ver- zekeren. Onze agent, die hem bij zijn maatschappij ingeschreven kreeg, ontving een bedankje voor zijn buitengewonen ijver. Maar het hinkende paard kwam achteraan. Het geld voor de polis werd betaald, de premie gestort, er verliep nog geen jaar, of de maatschappij kreeg de doodacte van den verzekerde, en zit er nu voor f 240000 in." Toen de inspecteur een oogenblik ophield, zeide Dick, ,/welnu, die zijn er ook leelijk ingeloopen, maar wat heeft dat met Claribel te maken ,/Zooveel", zeide de inspecteur, „dat de man die zich voor bijna twee en halve ton verzekerde, niemand anders was dan Dudley Carstairs." Dick sprong op, en riep //dan is Claribel nu rijk. Ja, nu hebt gij gelijk, nu kost het meer moeite voor mij, om haar tot vrouw te krijgen." „Ik denk," hernara de inspecteur, ,/dat mevrouw Carstairs niet veel wil van dat geld zal hebben, en wat nog meer zegt, Dick, ik geloof daarbij, dat zij nooit uw vrouw kan worden." ,/Waarom vroeg Dick, met een angstig hart. //Oindat mevrouw Carstairs geen weduwe is." „Wat," riep Dick, ,/wat wilt gij mij nu wijs maken, dat zij weer hertrouwd is Dat is on- mogelijk." ,/Dat is ook zoo, zij is nog mevrouw Carstairs," zeide de inspecteur. Dick keek, alsof er iets uit de lucht was komen vallen. Daarna vervolgde de Inspecteur //Dudley Carstairs is niet dood." z/Niet dood 1" riep Dick wild. Dus is het ver- haal van zijn dood niets dan leugen en bedrog z/Juist," zeide [Gleddovy, ,/een voorgewende dood om een groot boevenstuk te volvoeren." z/Daar heeft Claribel geen deel aan, dat wil ik wel bezweren," riep Dick, met zijn vuist op tafel slaande. z/Niet opzettelijk," zeide Gleddow, //zij is echter medeplichtig aan het schelmstuk van haar man en zijn helpers, doch zonder te weten, welke rol zij speelde. Tot heden toe wist zij niet beter, of haar man was dood, daarvan heb ik de bewijzen." ,/De heinel zij daar voor geloofd," riep Dick met vuur, toen vroeg hij, wwaar is die schobbejak wiens leven zoo duur was ,/Toen gij in de kamer bij mevrouw Carstairs waart, was hij ergens in huis verborgen, denkelijk in de kamer, welke door raajoor Punter gebruikt werd om de papieren in orde te brengen, teneinde de maatschappij op te lichten. Ik dacht, dat ik hem te pakken had, maar die zoogenaamde graaf is zoo glad als een aal, en hij ontsnapte mij weer tusschen vinger en duim. Toch krijg ik hem nog te pakken. Mevrouw Carstairs heeft het geld nog onder haar berusting, en, zoolang dat het geval is, blijft de graaf bij haar in de buurt zwerven, zoodat, om hem te kunnen inrekenen, ik steeds in de omgeving van Claribel moet blijven." „En dat zal ik ook," riep Dick, ,/Voor haar en voor haar vader, en ter wille mijner liefde voor haar, die nimmer vergaat. En nu kan ik mij re- kenschap geven van haar zouderlinge gelaatsuit- drukking, toen ik bij haar was, zoo zonder iets te zeggen, was het alsof zij mij toeriep*jongen jaag toch geen droombeeld na." ,/Toen balde Dick alzoo gekozen is. Het aantal kiezers is 1220. - De katholieken en anti-revolutionairen namen aan deze verkiezing geen deel. Heden nacht, omstreeks 2 uur, ontdekte een voorbijganger een begin van brand in den winkel van C. J. Den Dunnen, winkelier in Gel- dersche waren, alhier. Hij waarschnwde de politie, die zich toegang verschafte en den brand met eenige emmers water bluschte. Een gedeelte van den toonbank is verbrand. Waarschijnlijk is de brand ontstaan door het wegwerpen van een nog brandenden lucifer. De inboedel was verzekerd. Toen gisteren middag, omstreeks 2 uur, de moeder van Anna Huiser, een meisje van omstreeks 4 jaar, haar woning in de Kreupelstraat binnen- trad, zag zij dat de kleeren van haar kind in vlam stonden. Hevig verschrikt pakte zij het meisje op en wierp het in de gracht. Gelukkig is het kind er tamelijk goed afgekomen. Het heeft sleclits enkele brandwonden op de arraen, den hals en het gelaat. Het meisje was met twee jongere kinderen alleen gelaten en heeft toen waarschijnlijk met lucifers gespeeld. Zaterdagavond gaf de Gymnastiek- en Scherm- vereeniging //Olymphia'' een uitvoering, onder lei- ding van haren directeur, den heer Chr. Krijger, in de zaal van Musis Sacrum. Het ptogramma van dien avond, bestaande uit negen nummers, bood een aangename verscheiden- heid aan. Behalve de //geeikte" werktuigen brug, ringen en rek, had ook het paard een plaatsje gevonden, terwijl de vooroefeningen werden uitgebreid tot oefeningen met de staven. Jammer, dat enkele leden, die pas als lid waren toegetreden, nog zoo weinig geoefend waren. Het slotnommer bestond uit plastische stauden. De groepeering van de beelden verdiende alien lof, terwijl standen en houdingen over 't algetneen de actie goed uitdrukten. De avond werd besloten met een zeer geani- meerd bal. De uitvoeringen van //Olymphia" behooren tot die, welke aan de bezoekers steeds een prettigen avond en een aangename herinnering bezorgen. J. J. B. trijser in de mouterij //Delft" aan de West-Vest alhier, toebehoorende aan den heer T. J. Zoetmulder Dzwilde heden ochtend, ter wijl de zwingel van de lier aan zijne rechterhand ontsnapte, deze met de linkerhand haastig grijpen, met het ongelukkig gevolg, dat hij die hand tus schen de kamraderen stak, waardoor dat lichaams- deel werd verbrijzeld. Zaterdagmorgen is de stoomtram op weg naar hier, bij het oprijden der hoi (afrel) in het voormalig Delftshaven uit de rails geraakt, en op de stoep voor de bakkerij der wed. Peters te- recht, gekomen, waardoor een bakkerswagen en een winkelkast verbrijzeld werden. Ouwerschie, 10 Eebruari. Aanst. Zondag zal Ds. Leenmans des morgens te 9£ u. en des mid dags te 2 u. in de Hervormde Kerk optreden. Kethel, 10 Eebruari. Zaterdag j.l. zag onze gemeente er recht feestelijk uit. Van vele woningen wapperde de nationale driekleur en de kinderen wa ren versierd met linten, strikken en sjerpen van rood wit en blauw of oranje, tervijl weer anderen hunne vreugde betoonden door het zwaaien met vlaggen. En voor die algemeene feestvreugde was reden, immers bood onze geachte burgemeester, de heer Ypey den schoolkinderen een feest aan. Hoog was de verwachting de kleinen gespannen, maar wat zij genoten, overtrof die verre. Om half twee waren alle kinderen in het school- gebouw vereenigd De H.H. onderwijzers liadden dit versierd met een door hen zelven vervaardigd keurig schild en diaperien van vlaggen. Een tribune was opgericht, waarop de heer Ockhuizen zijn goochel- toeren zou vertoonen, terwijl een tafel was gereed- gezet, om welke de genoodigden zich zouden scha- ren. Het geheel maakte een prettige indruk. Om kwarl voor tweeen verscheen de heer Ypey met zijn familie en de leden van het dagelijksch zijn vuist, en keek met een woedenden blik in het rond, zeggende //Als ik ooit dien schurk krijg z/Neen, Dick, denk er om, wanneer gij of ik hem in handen krijgt, is hij altijd „de mijne 1" als gij hem aan mij overgeeft krijgt hij beter loon naar werken dan van u." z/Er is een punt, waarvan ik niet zeker ben," zeide de inspecteur, nadenkend,/dat is, waar het geld van de maatschappij is. Er werd een kas- briefje uitgereikt op een bank, waarmede Mevrouw Carstairs een loopende rekening had, het stond dus goed en wel op interest, maar eenige dagen later vroeg zij het op, en het werd toen in bank- biljetten uitbetaald. Majoor Punter, die de raadsman van mevrouw Carstairs was, overreede haar aid us te handelen. De slimme deugniet maakte haar wijs, dat de bank niet solide was, en dat het beste was, dat zij haar geld er uit nam, Dit geld lag heden morgen veilig in den lessenaar van mevrouw Car stairs. Weet gij waar ik nu bang voor ben dat de //graaf'' dat geld te pakken heeft gekregen, ik had natuurlijk wel gewenscht, dat hij dat geld ingerekend had, als ik hem oumiddellijk daarop had kunnen arresteeren, want dau had ik met dat geld in zijn bezit, de mooiste bewijzen tegen hem." ,/Waarom arresteerdet gij den majoor niet?" vroeg Dick. z/Dat zou in eens alles bedorven hebben. De t/graaf" zou lont geroken en gemaakt hebben, dat hij wegkwam. Dan zou het eerst een allerlastigste zaak geworden zijn, denk eens na, Carstairs is niet te vinden, bewijs nu eens tegenover de officieele bescheiden van zijn dood en begrafenis, dat hij bestuur in het lokaal, begroet door een daverend ,/hoerah Daarop klonk een uit voile borst gezongen welkomstlied, ter eere van den milden gastheer. Zichtbaar geroerd namen daarop alle aanwezigen plaats, onder welke wij o. m. opmerkten de H.H. Meerburg, predikant, Koevoets, pastoor, en het onderwijzend personeel, met den heer Lindeier aan het hoofd. Hierop werden de kinderen getrakteerd op broodjes, gebak en chocolade, waarbij afwisselend opgewekte liederen werden gezongen, en de heer O. zijn wonderen verrichtte. Dat hij dit deed voor aandachtige toeschouwers, behoeft wel geen betoog. Na afloop hiervan werd aan elk der kinderen een cadeautje uitgereikt als aandenken aan dezen voor hen zoo allerprettigsten dag. Hierop dankte de heer Ypey alien, die tot het welslagen van dit feest hadden bijgedragen, voor hun zoo goed bekroonde .moeite. Nog was den burgemeester een verrassing be- reid; immers toen bij huiswaarts keerde, vond hij de kinderen voor zijn woning geschaard, die bij zijn nadering eenige volksliederen zorigen, om daarmede hun dank te betuigen voor de gesmaakte genoegens. In de meest opgewekte stemming keerden alien huiswaarts. Zoowel bij ouders als kinderen zal deze dag nog lang in dankbare en aangename herinnering blijven. Vlaardingcn, 8 Eebruari. Gisteren avond hield de Protenstantenbond, afdeeling Vlaardingen en Vlaardinger-Ambacht, eene vergadering in de zaal Rarmonie alhier, waarbij alle belangstellenden in de godsdienstig-vrijziunige richting waren uitgenoo- digd, om van gevoelen te wit-selen over een adres aan den kerkeraad, houdende het verzoek om ter vervauging van ds. Riehm, overleden, een vrijzin- nigen predikant te beroepen. De opkomst was zeer talrijk, en het coucepl-adres werd onveranderd aangenomen, terwijl eene coin missie van 12 personen zich bereid verklaarde, bet adres door de niet aanwezigen van gelijke richting te doen teekenen. Men schrijft ons uit Rotterdam, d.d. 9 Eebruari. Braaf geld uit geven en geen geuot hebben, maar zich boos maken op den koop toe, dat gaat niet, daarom vertel ik niets van den schouwburg, maar iaat ik liever de lezers eens glimlachen over de grollen, die men nu in het cafe chautarit ziet. Miss Eay heeft hier haar wonderen vertoond en daarbij wijselijke verzwegen, of dit langs natuur- lijke of boven-natuurlijken wegging. De spiritisten hebben gezegd, hier komen voorzeker geesten in het spel, en de anti-spiritisten wilden wel zeggen, dat kan niet, maar konden ook weer niet uitleg- gen, hoe of al dat onbegrijpelijke gebeuide. Nu komt de heer Chambly eu zegt. ik doe al les wat miss Fay doet en misschien nog wel meer, doch geesten helpen mij niet, het gaat alles langs den natuurlijken weg. De Heer Chambly belooft wel, dat hij eerstdaags de kunststukken zal ver- klaren, maar veel wijzer zal men er niet door worden, want niemand leert een ander om zich het brood uit den mond te la'en nemen. Al de geheimzinnige wijzen waarop iemand, die vast gebonden is, kan loskomen in ten kast, wor den hier ook vertoond, maar dan komt cr een grap die Miss Eay nimmer vertoonde. Reeds zijn de spiritisten ontstemd, dat Chambly zoo met hun wetenschap den draak steekt. Nu trekt hij zijn jas uit en laat zich binder). 'Een uit het gezelschap wordt verzocht mede in de kast te gaan, om hem gezelschap te houden, en daar hij het fijne van de kunst niet mag afzien, wordt hij geblinddoekt. Chambly krijgt nu zijn uitgetrokken jas op de knien. Het gordijntje gaat dichteen paar seconden later gaat het weer open, Chambly zit gebonden als vro?ger, maar heeft nu zijn jas aan, en de Heer, die zeer tegen den zin van zijn kind, dat hij bij zich had, in de kast ging, staat daar nu met de jas het binnenste bui ten aan het lijf. Groote vroolijkheid onder het publiek. De blind- doek van mijnheer valt en hij is niet erg in zijn nog leeft, Wat blijft er als bewijs over, de ge- tuigenis van //Klompje Goud," eene jaloersche vrouw, die zoo voortdurend aan haar gewezenminnaar denkt, dat zij hem in elken man meent te herken- nen. En als ik Punter in handen heb, welk be wijs heb ik tegenover hem, dat hij van het schelm stuk afweethoe kan ik de rechters overtuigen, dat hij wist dat Carstairs niet dood was Ja, ik heb nog met Punter een oude rekening te ver- effenen, maar ik had hem willen laten loopen, tot- dat ik den /graaf" in handen had, dat was het beste wild. Krijg ik den //graaf" niet, dan loopt Pun ter toch van zelf in de fuik." //Is de levensverzekering-maatschappij met een en ander op de hoogte vroeg Dick. //Zij moeten niets weten," antwoordde de inspec teur, ,/Voordat ik hem ingerekend heb. Als ik hun dat nu vertelde, dan was mijn repulatie weg, oindat ik zoo onnoozel ben geweest den //graaf" te laten ontsnappen, waar ik bij stond. Oprecht gesproken, ik heb nu een grooten bok geschoten, doch ik hoop mijn fout te herstellen." z/Ik had beter gedaau," riep Dick, //alles aan Claribel mede te deelen en haar de geheele ge- schiedenis uit te leggen, doch hoe kon ik dit alles weten. Wat er ook gebeure, haar moet geen kwaad overkomen." z/Ik geef u mijn woord van eer," zeide Gleddow, z/dat haar geen kwaad zal geschieden, maar vertelt gij haar die geschiedenis, dan bederft gij alles. Zij ging dadelijk naar huis, en zeg dan maar"ge- rust //goeden dag graaf," gij zult hem nooit meer zien." {Wordt vervolgd.)

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2