N°. 18. Eerste Jaargang. VERMETEL SPEL. B I N N E NL AND. Abonnementsprjjs: Per drie maanden.90 franco per post. 1. voor h.et Buiten- land1.55 Afzonderlijlce nu.mm.ers. .05 Versehijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMENDAL, Boterstraat, E, 342, SCHIBDAM. Prijs der Advertentieri Van 1—5 regels —.50. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familieberichtenper annonce —.40 Donderdag 20 dezer zal op //het Loo" een gala-diner ter gelegenheid van 's Konings verjaar- dag plaats hebben, voor genoodigden, leden van Zr. Ms. civiel en militair huis en autoriteiten in de Hofstad, die alien nog denzelfden avond met een extratrein naar de residentie zulleu terugkeeren. Daar volgens het bestaande voorschrift de Tweede Kamer steeds acht dagen v«5c5r den dag der bijeenkomst moet worden bijeengeroepen, is't thans zeker dat vdor 's Konings verjaardag dit niet het geval zal zijn. Men spreekt thans van den 25sten als dag van bijeenroeping. Ook te Meppel tracht men de oprichting van een boterfabriek te verkrijgen. Aan de leerhoeve voor zuivelbereiding te Oudshoorn is als bedrijfboer aangesteld de heer C. Jonker Van Dam, landbouwer te Bodegraven. Voor vijf vacaturen als hoofd aan de open- bare lagere scholen te Amsterdam, hebben zich 276 sollicitanten aangemeld. Een Duitscher van aanzienlijke familie, die dezer dagen voor particuliere zaken in een der voor- naamste hotels te 's-Hage zijn intrek nam, kreeg spoedig bezoek van twee inspect eurs van politic, die hem verzochten zich te legitimeeren, aangezien zijn uiterlijk voorkomen overeenstemde met het signalement van een zijner stecklriejlich vervolgde landgenooten, die zich met eene aanzienlijke sotn gelds uit de voeten gemaakt had. Gelukkig was de vreemdeling in het bezit zijner papieren en kon hij dus zijne identiteit bewijzen. Dinsdag kwarn te Amsterdam onder de sjou- werliedeu aan de Handelskade weder eene kleine werkstaking voor. Toen tot het lossen van de ^Rotterdam," van Leeds komende met een lading van 700 ton slakken, door de gewone ploegen zou worden overgegaan, ontstond outevredenheid bij twee der drie ploegen, die het werk zouden verrichten, omdat aan de eene ploeg 300 ton en aan de bei- de andere niet meer dan 200 ton werd toegewe- zen. De ontevredenen, die bovendien 2 cent per ton meer eischten, staakten, toen hunne grief niet weggenomen en aan hun eisch niet voldaan werd, den arbeid. De baas onderhandelde nu met los volkmaar dit werd door de ontevredenen ver- hinderd om te arbeiden. - Door den heer mr. A. Kerdijk is aan de bestuurders der spaarbanken de volgende circulaire gericht wIn verband met een der gewichtigste maat- schappelijke vraagstukken onzer dagen, zou ik er bijzonderen prijs op stellen te weten, of en in hoe- ver te lande spaarbankgelden dienstbaar worden ge maakt aan het bouwen van arbeiderswoningen, hetzij door dat de spaarbank den bouw er van zelve ter hand neemt, hetzij doordat zij te dien einde FEUIIjIjEITOM. KAREL VAN OUWERSCH1E. yMaar ik zou haar nopen te blijven." //Wat, baar man in den val helpen lokken Denkt gij, dat zij daar ooit haar hand toe zoude leenen. In zijn oplichterijen zal zij hem nooit behulpzaam wezen, daar ben ik zeker van, maar ik ben er ook even zeker van, dat zij hem nooit aan de politie zal overleveren." Zij dronken nu hun glas leeg, en stopten hun pijpen weer, toen stonden zij van de tafel op, waaraan zij hadden gezeten, en op den tast moesten zij hun weg door de overhangende takken in de duisternis vinden. Nauwelijks waren zij weg, of een man kwam van achter een tafeltje, aan de tegenovergestelde zijde waar Gleddow en Dick gezeten hadden, te voorschijn. Door de dikke duisternis en de over hangende takken, hadden zij hem niet kunnen zien. Die man was majoor Punter. #Te drommel," zeide hij in zich zelf, //dat is met recht zich in den kuil vaD den leeuw wagen. Wat een geluk, dat ik lucht van de politie had en geen //goeden avond" zeideanders zou mijn splinternieuw voornemen, om voortaan als eerlijk man te leven, niet eens tot uitvoering kunnen gekomen zijn. Zoozooheeft die slimme vogel geld verstrekt op hypotheek, of op andere wijze." De heer Kerdijk vraagt, of in die richting door de spaarbaRk gehandeld is of wordt. Zoo ja, dan dan verzoekt hij, hem de bijzonderheden te willen mededeelen. De werkzaamheden aan den spoorweg naar den Hoek van Holland, welke eenigen tijd hebben stilgelegen, zijn hervat. Men is thans bezig om de aarden baan, welke tot op eenigen afstand van het station Schiedanr reeds gereed is, in aansluiting te brengen met de bestaande baan van deu Hoi- landschen IJzeren-Spoorweg. Dagelijks worden voor dat doel groote treinen met zand aangevoerd. Faillissementen! De heer mr. H. Massink heeft in de Amsterdamsche afdeeling van den Nederlandschen Bond ,/Maatschappelijk Belang," gesproken over ,/de middelen ter vermindering van het aantal faillissementen." Hij zeide, dat de toe- passing bij de bestaande wet op de faillissementen veel te wenschen overliet. Failliet en insolvent zijn, vroeger een schande, is dat thans niet meer. Vandaar dat de faillissementen steeds talrijker en schadelijker worden, eD dat men er veel spoediger dan vroeger toe overgaat, niet gedwongen, maar dikwijls door vrijwillige aangifte. Vaak gaau de crediteuren met 2 of 1 pCt. naar huis. en wordt de failliet gedechargeerd, terwijl men zich dan af- vraagt of deze er op die manier toch niet al te gemakkelijk afkomt? Een der hoofdoorzaken van dezen stand van zaken is, dat de crediteuren te lichtvaardig hunne toestemming geven. Zij nemen gewoonlijk het bedrag hunner schuldvordering in rekening en daar er meer crediteuren zijn met kleine bijdragen, dwin- gen zij de enkelen met grootere bedragen hunne goedkeuring te geven. Eik crediteur stelle zich deze vraagheeft de failliet zich gedragen, dat men hem opnieuw ver- trouwen kan schenken Is het faillissement ge- volg van schuld of omstandigheden In het eerste geval moet men het accoord niet toestemmen, in het tweede geval wel, hoe groot het aantal per- centen ook zij, dat hij aanbiedt. Moeielijk is het wel te oordeelen wat schuld is of niet, maar ieder trachte zich toch dat oordeel te vormen. Heeft men geen gegevens, dan moet men, volgens spreker, de schuld van den failliet aannemen; hij heeft in ieder geval het in hem gesteld vertrouwen bedro- gen. Maar in ieder geval zorge de crediteur, dat zijne vordering op de eerste verificatievergadering worde geverifieerd, opdat hij invloed kunne oefe- nen op den loop van het faillissement. Ook make men voortaan streng onderscheid tusschen hem, die insolvent verklaard en hem die gehomologeerd is. Den eerste schenke men in 't vervolg geen crediet. Alleen contant worde aan nem verkocht. Ook kwam spreker tot de conclusie sluiting van de zaak der gefailleerden is in de meeste gevallen gewenscht. mij voortdureud in het vizier gehouden. Wat nu gedaan? Mevrouw Carstairs waarschuwenP Ik wil geen verrader van mijn ouden compagnon zijn, had hij haar leed gedaaD, dan was het wat anders, zij wordt nu beschermd door de politie, poogt hij haar kwaad te doen, dan loopt hij dadelijk in den val. Ik had zelf dat geld kunnen inrekenen, en mij uit de voeten maken. Maar, neen, nog eenmaal wil ik beproeven als eerlijk man door de wereld te komen. Komaan het dan maar gewaagdlaten wij nu onzen inspecteur eens een beleefd briefje schrijven." Hij ging door den helder verlichten gang, over- tuigde zich, dat het tweetal, dat wel eens meer belang in hem kon stellen dan hem lief was, weg was, ging daarna in de koffiekamer, vroeg om schrijf- gereedschap, en schreef het volgende briefje Waarde Inspecteur Gleddow Ik twijfel niet, of het zal u aangenaam wezen te vernemen, dat ik onwillekeurig getuige ben geweest van het gesprek, dat gij heden avond met uw vriend van buiten hadt over eene dame, die ik, eveDals gij, hoogacht en bewonder, en over een heer, waarvoor ik niet meer of minder achting koester dan gij. Veroorloof mij u, wat er ook gebeuren moge, te onderrichten, dat, toen Dudley Carstairs zijn vrouw verliet, hij nog niet was in het bezit van het geld. Van hetgeen er sedert dat oogenblik is voorgevallen, vernam ik alleen iets door los opge- vangen woorden uit een gesprek. Het moge u belang of geen belang inboezemen het te verne men, ik stel er prijs op u mede te deelen, dat, ofschoon er geen adverteutie in de courant is ge- Er werd gelegenheid gegeven tot debat, waarvan o. a. de heer J. Levy gebruik maakte, om den wensch uit te spreken, dat de Kamers van Koop- hatidel zich zou wenden tot de Regeering met ver- zoek tot herziening van de wet op de faillissemen ten in dien zin o. a., dat de accoorden beneden 30 pCt. niet gehomologeerd zouden kunnen worden en dat elk crediteur het recht zou erlangen om actief en passief van den faillieten boedel over te nemen, mits alle crediteuren uitbetalende. In sommige geineenten liier te lande ver- toont de influenza zich andermaal en in ernstiger graad. Wie met de ongesteldheid reeds kennis maakte, is volstrekt niet zeker van een nieuwen aan val bevrijd te blijventerwijl het een ieder geradeu is|de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht te nemen. De Haarlemsche kantonrechter deed Zaler- dag uitspraak in eene civiele zaak die, hoeweljur- disch eenvoudig, practisch voor velen die van eene of andere vereeniging lid zijn, van belang kan wezen. Het gold nl. eene vordering, ingesteld door de vereeniging //IJsclub voor Haarlem en omstreken," gevestigd te Haarlem, tegen een harer leden, tot betaling van contributie. Volgens mededeeling van den gemachtigde van het bestuur werd besloten tot vervolging over te gaan, omdat dit jaar, wellicht in verband met het gebrek aan ijs, verscheidene leden moeielijkheden maakteu over de betaling der verschuldigde con tributie. Het gedaagde lid erkende, dat hij noch op den daarvoor bepaalden tijd, noch later voor het lid- maatschap had bedankt, doch meende dat hij kon volstaan met te doen zooals hij gedaan had, nl. het diploma van het lidmaatschap voor het nieuwe win- terseizoen, hetwelk niet anders dan tegen betaling der contributie wordt afgegeven, eenvoudig te wei- geren, en zulks te meer, omdat hij volgens zijne bewering nooit een reglement had ontvangen, waar- uit hij zijne rechten en verplichtingen als lid kon leeren kennen. De kantonrechter stelde het bestuur der Haar lemsche IJsclub in het gelijk en veroordeelde den gedaagde tot betaling der gevorderde contributie en in de kosten van het geding. De kantonrechter overwoog onder meer, dat, ge steld dat vaststond dat de gedaagde nooit een re glement had ontvangen, in elk geval de gedaagde, door zijne toetreding als lid der eischende vereeni ging, zich verbonden heeft aan de bepalingen van haar reglement te voldoen. Zaterdag-avond nam aan het station te Ro- zendaal een reiziger een plaatskaartje naar Ant- werpen en gaf daarvoor een valschen gulden in betaling, waarua hij zi'h in den trein begaf. De kaartjes gever merkte terstond dat het geld valsch was en gaf hiervan kennis aan een mardchaussee en den stationschef, die den man lieten uitstappen. plaatst, de compagnieschap is ontbonden, en van nu af alle betrekking tusschen mij en Dudley Carstairs heeft opgehoudeu te bestaan. Welaan, inspecteur, ik wil mijzelve niet vrijpleiten, door den braven man te gaan uithangen, maar ik moet u toch verzekeren, dat ik voortaan zal trachten het rechte spoor te bewandelen. Alzoo schat ik uwe opmer- king, dat ik niet heb kunnen weten of Dudley Carstairs in de laatste maanden zoo dood als een pier of zoo levend als een visch is geweest, op hoogen prijs, en ik hoop van barte, dat u het niet onbeleefd zult noemen, dat, daar ik van plan ben in de toekomst een nieuwen weg in te slaan, onze wegen zoo ver mogelijk uit elkander zullen liggen. Van meer belang is het echter u er op te wijzen, dat, welk schelmstuk er gepleegd is, mevrouw Carstairs er niet alleen noch door woorJen of daden aan medeplichtig is, maar er zelfs niets van weet. Ik hoop uit de handen van de politie te blijven maar weest er van verzekerd, als haar eenig ge- vaar bedreigt, kom ik onmiddellijk voor den dag, al word ik ook gepakt, maar dan zal ik getuigenis omtrent haar onschuld geven. Aan haar mag geen smet kleven, en ik zal alzoo niet dulden, dat iemand ter wereld haar eer in verdenking zou kunnen brengen. Zeg dat ook aan uw vriend. Ik hoop te mogen blijven, Uw toegenegen dienaar, C. Punter. XX. De man op het baukon. z/Klompje Goud" zat in haar boudoir, en poogde geregeld te denken. Duizend denkbeelden vlogen haar door het hoofd, duizend herinneringen kwamen In verhoor genomen, verklaarde hij den gulden ook ontvangen te hebben en daarmede op zijne beurt bedrogen te zijn. Intusschen was de trein vertrok- ken en moest den ongelukkigen reiziger nog extra nachtlogies worden verstrekt. ,/Landbouwcrediet, de poging om een land- bouwbank voor geheel Nederland op te richten, schijnt niet te zullen slagentoch heeft onze land- bouwende bevolking groote behoefte aan krediet- middelen. Oprichting van provinciate landbouw- banken, die krediet verstrekken aan de leden, die als waarborg voor hun krediet een rnatige som van bijv. f 50 of f 100 storten, schijnt wenschelijk. Een poging om de penningen der Rijkspost- spaarbank voor dit doel beschikbaar te krijgen, mag daarbij niet achterwege blijven." Dit onderwerp zal een punt van bespreking uit- maken op het in Juni te Leeuwarden te houden congres der Nederlandsche Maatschappij ter bevor- dering van Nijverheid. Voor vele korporaals bij de verschillende regimenten infanterie, die met gnnstigen uitslag exameu hebben afgelegd als onderofflcier, bestaat vooreerst weinig kans om definitief te worden aan gesteld, daar het aantal sergeauten bij die korpsen meer dan compleet is. Niet minder toch dan 316 korporaals zijn er thans geschikt om tot dien graad benoemd te worden, terwijl mede aanwezig zijn 186 sergeanten-titulair. Door het groot aantal korporaals, dat het instr.- bataljon te Kampen steeds aan de kjrpsen inf. levert in 1889 alleen 286 wordt de behoefte daaraan allengs kleiner. Aan het kader korporaals ontbreken er nu nog 68. Uit Deinum wordt gemeld In deze week verscheen liier een soort van heer, die het dorp afliep en aan de voornaamste bewo- ners een boekje te kohp aanbood, dat tot titel had: //De geheimen des Bijbels" en geschreven was door F. Menge. De man gaf zich uit voor colporteur van de Evang. Maatschappij, bediende zich van den naam van den predikant der plaats en wist daardoor velen tot koopen te bewegen. Hij vroeg voor het boekje f 0.55, maar liet het ook voor f 0.25 liefst had hij f 0.55, want de winst was voor de armen. Hij ontzag zich niet, door de grofste leugens de menschen tot koopen te verleiden. Het was een man met donker uit- zicht en eene rappe tong. Een ieder zij gewaar- schuwd. Te Breda is het huwelijk voltrokken tusschen den Franschen advocaat Daymonaz, aldaar verblijf houdende, en mevrouw Marie Antoinette De Bour bon, weduwe van den heer W. S. Van der Horst, zich noemende dochter van Lodewijk XVII. Als een bewijs, welk een zachten winter we genieten, deelt men mede, dat men reeds kapellen heett zien fladderendat op een buitenplaats bij bij haar boven, een onnoemehjk aantal spookbeel- den, die even korstoudig bleven als de adem op het gladde zilver, verdrongen zich den een na den ander voor haar geesthet waren gelaatstrekken en tooneelen, die elkander zoo snel mogelijk in oneindige verscheideuheid opvolgden. Zij trachtte zich haar verleden te herinneren, en nu en dan kwamen daaruit oogenblikken en voorvallen zonder regelmaat of volgorde haar voor den geest in de gedaante van kleine beeldjes. Het eene oogenblik zag zij zich als klein kind, zittende op een met bloemen bezaaid grastapijt, luisterende naar het gezang van den leeuwerik, dan weer zat zij op een tooneeltroon en fungeerde als koningin, en was dan tegelijkertijd door haar schoonheid en lieftalligheid een wezenlijke koningin, die door aller oogen als het ware verslonden en wier optreden steeds met een geestdriftvol handgeklap begroet werd. Dan zag zij zichzelve weder gehurkt nevens een bivouacvuur, onder mannen met verwilderde haren rn baarden en onder vrouwen, die er nog verwilderder uitzagen, en als het vuur wat opflik- kerde, zag zij den gloed zich flauw afteekenen op barre rotsen en tegen pijnboomen. Dan was zij weer een klein kind, dat den hemel bad, om maar groot te worden, dat was een vurig gebed, maar niet zoo vurig als zij thans zou willen bidden om een kind te mogen zijn. En de gelaatstrekken, die zij in haar wakende droomen het meest zag, verscheurden haar ziel, het waren die van hem, die zich beroemen kon de eenige man te zijn, die zij ooit lief gehad of gevreesd had. En zoo zat zij verzwolgen in haar overpeinzen, A A KB I ED IN GEN Dienst—.35 AANVRAGBN 18) NAAR HET EnGELSCH BEWERKT DOOR

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1