N°. 10. Eerste Jaargang. Woensdae 10 Februari 180O. HET GEHEIM VAN EEN VADER VERMETEL SPEL. BINNENLAND. Verschijnt WOENSDAG eri ZATERDAG. Uitgeuer: C. J. BLOMMEHL AL, DE SCHIEDAMMER. Abonnementsprijs: Per drie maanden franco per post. voor tret Buiten- M /-• 90 1.- >1 land Afzonderlijke nummors. 1.55 —.05 Boterstraat, E, 342, S C H I B D A M. Prijs der Advertentien Van 1—5 regels —.50. Iedere regel meer.10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familikbeeichtenper annonce .40 Dienst A A KB I EDI N GEN AANVRAGEN -.85 Het Premieboekwerk is aan alien die het bestelden verzonden. DE UITGEVER. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is bij- eengeroepen tegen Dinsdag 25 Februari aanst., te 2 uren. Men verneemt dat de voordracht tot aan- vulling van het Ministerie aan den Koning is toe- gezonden. Wordt die voordracht goedgekeurd, dan zal het gevolg hiervan zijn, dat het Ministerie aan- blijft, de aanvrage om ontslag van den Minster Keuchenius wordt aangenomen, geen verwisseling van portefeuilles zal plaats hebben en als opvolger zal worden benoemd iemand die uiet een Indische loopbaan heeft vervuld. De parade van het garnizoen der residentie op 's Konings verjaardag, zal plaats hebben op het Alexandersveld, of, bij ongeschiktheid van dit ter- rein, langs de Nassaukade en omgeving. De Rijnspoorweg-maatschappij zal 20 Febru ari een extra trein doen loopen van 's Gravenhage naar het station het Loo, ten gerieve der genoo- digden op het gala diner ten hove. Deze trein zal des namiddags omstreeks half vier van het Rhijnspoorweg-station afrijden, en te zes uren aan het station het Loo aankomen. Wij vernemen, dat bij aankomst van dien treiu rijtuigen zullen gereed staan, om de gasten naar het koninklijk Paleis over te brengen. Voor de terugreis wordt vanwege Zijne Majes- teit den Koning een speciale trein naar 's-Graven- hage aangeboden. Als inspecteur van het lager onderwijs wordt genoemd de heer J. C. Fabius, lid der Tweede Kamer. Het Italiaansche gouvernement heeft zich alleszins bereid verklaard, aan de Nederlandsche re- geering de door deze gevraagde toestemming te ver- leenen, om de overblijfselen van prins Frederik George Willem van Oranje uit de hoofdkerk van Padua naar den koninklijken grafkelder in Neder- land over te brengen. Alleen hecht men er te Rome aan, het gedenkteeken, op het graf geplaatst een zeer merkwaardig werk van Canova te behouden. De zaak van den Dordrechtsehen zoutzieder, waarop wij reeds herhaaldelijk de aandacht vestig- den, schijnt nu voor goed van de baan. Immers ingevolge het tweede, in ons vorig nummer mede- gedeeld arrest, door den hoogen raad daarin den 6en Januari jl. gewezen, is nu's mans veroordeeling tot eene boete van f 401,863de centen passee- ren wij onherroepelijk geworden. Wei waar- schijnlijk is het, dat hij om in den fraaien stijl der fiscale wetten te blijven zich nu maar zal laten //corrigeeren" door de subsidiaire hechtenis van zes maanden, daar zeer weinig belastingschul- digen de kleinigheid van ruim vier ton gouds zoo maar ter hunne beschikking hebben. Het openbaar ministerie bij den H. R. bracht bij de laatste behandeling dezer zaak in herinnering het woord der regeering, gesproken ter //rechtvaardiging" van het //stelsel van behoud", waarop art. 7 der invoe- ringswet gegrond is, namelijk, dat zij, //hoewel geenszins de volmaaktheid van ons fiscaal repres- sierecht bewerende, evenwel na rijp beraad begrepen heeft, dat de invoering van het strafwetboek niet het geschiktste oogenblik was om in het fiscaal recht verandering te maken." Wei mogelijk, maar wij zouden toch met alle bescheidenheid meenen, dat elk oogenblik gr-schikt is om de draconische slrafbevalivgen die de Techier in deze zaak moest toepassen, met alle andere van dien aard aan eene herziening te onderwerpen. De eer van onze wet- geving is daarmede gemoeid. Weckbl. v. h. Recht.) De jacht op waterwild wordt in deze pro- vincie geslolen op Donderdag 13 Maart. Het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet zal zijn toegelaten van 25 April tot en met 4 Juli. De visscherij in de binnenwateren, waarouder ook worden verstaan rivieren door sluizen afgesloten, zal zijn gesloten van 15 Maart tot en met 1 Jnni, met oitzondering van de visscherij door middel van fuiken, aalscharen, aalkorven, dobbers en peuren, en van die met de gebbe om kleine vischjjs te scheppen tot aas voor dobbers. Het visscheu met kuilnetten, waaronder ook behooren ankerkuilen en staalboomen, zal van 1 April tot 15 Juni ver- boden zijn. De kooilieden moeten hunne kooieenden dit jaar opsluiten of ophokken van het tijdstip der sluiting van de jachit op eenden tot en met den 21n April en van den 2n Juli tot de heropening der jacht op waterwild. Militieplichtigen, die voor hunne inlijving met gunstig gevolg een examen afleggen, worden voor zoover zij daartoe geschikt bevonden zijn en dit met de belangen van den dienst is overeen te brengen 1. Ingelijfd bij het korps en garnizoen liunner keuze. 2 Zooveel mogelijk bij elkander gehuisvest in de compagnien en kunnen, desverkiezende, zoo daar toe maar eenigzins gclegenheid is, met elkan der, met de aspiranten-onderofficieren of met de aspiraten-korporaals, menaqe houden. Het programma van het examen is vastgesteld als vogt FIiJDIXjIjIDTOKI. 19) NAAR HET EnGELSCH BEWERKT DOOR KAREL VAN 0UWERSCH1E. c/Denk nu niet, dat men u niet zal eerbiedigen- Mijn volk zal nooit onbeleefd tegen u zijn, daar- voor houden zij te veel van mij en daarom zullen zij ook lady Plui^epool op de handen dragen. Wat geven wij om de Londensche wereld, wij zijn toch geen menschen, die er belang bij hebben, om er gei'ntrocudeerd te worden. A1 wat gij daar tegen zeggen kunt, beteekent niets." Toen werd hij stouter, en vervolgde „Misschien raad ik wel, wat gij denkt", (zij dacht aan den man, dien zij zoo vurig bemind had, en dien zij, niettegenstaande hij haar misleidde, nog zoo innig lief had). „Men zegt natuurlijk dat zij, die zich meer met een andermans zaken dan met de hunne bemoeien, vergeef mij als ik het aanroer dat gij niet gaarne zoudt hebben, het verledene op te rakelen. Welnu, wie zou dat doen Ik voor- zeker niet. Geloof mij, dat alles kan mij niets schelen. Ik zal u niets meer vragen behalve dit: „Wilt gij mijn vrouw worden Laat ik u aan mijn hart drukken en tot Koningin van mijn huis verheffen, wordt mijn wettige vrouw". Als deze laatste woorden geen indruk op haar hadden gemaakt, had zij wel van steen mogen zijn. Toen zij hem in zijn oogen keek, zag zij er de getrouwe nakoming van zijn belofte van liefde en trouw inen toen hij in de hare keek, zag hij wat hij nooit vroeger had gezien, zij waren vochtig. Zonder een woord te zeggen, trad zij hem te gemoet. Zij leunde haar hoofd tegen zijn schouder, toen sloeg hij zijn sterke armen om haar heen, en bezegelde zijn liefde met een kus op haar voorhoofd. Een paar minuten later was hij weg weg, met vreugde in zijn hart en de glans van verge- noegen in zijne oogen denkende, hoe goed het leven toch nog kan zijn, als men gezond, jong, sterk en rijk is. „Klompje Goud" was weer in haar fluweelen armstoel gaan zitteD, om zich opnieuw met haar droombeelden bezig te houden, nu meer van de toekomst dan van het verleden droomende, ofschoon dat gelaat van den man, dien zij eens zoo lief had gehad, niet best verdwijnen wilde. Zij vloog op, want zij meende iets te hooren. Het scheen, alsof men aan het venster tikte. Toch niet, zij moest het zich verbeeld hebben. Maar neendaar hoorde zij het weer nu was het weer stil. Zij naderde het venster, en met bevende handen schoof zij de gordijnen op zijde. Zij rilde van schrik. Zoover de duisternis toeliet, kon zij iemand als een vormelooze massa in een hoek van het balkon gehurkt zien zitten. En voor zij een kreet kon uiten, sprong die gedaante op en drukte tegen het glas een gelaat, dat zij zoo lief had gehad en waarvoor zij zoo bevreesd was geweesl. Met moeite een gil bedwingende, opende zij met een krachtigen ruk de balcondeuren. In een oogenblik werden zij op zijde geduwd 1. Het schrijven van een goed leesbare hand. 2. De kennis van de gronden der spelling, van de Nederlandsche taal, welke blijken moet uit een te vervaardigen opstel. 3. De vier hoofdbewerkingen der rekenkunde met geheele getallen. 4. De kennis van het Nederl. stelsel van maten en gewichten. 5. Eenige bekendheid met de vaderlandsche geschiedenis. 6. Voldoende kennis der aardrijkskunde van Ne- derland. Bedoeld examen wordt ook afgenomen te Delft, ten overstaan eener Commissie van drie officieren. De militieplichtingen voor Delft en omstreken, die aan dit examen wenschen deel te nemen, kunnen zich daartoe, vdor 20 Maart a. s., schriftelijk wen- den tot den Commandeerenden officier van den staf van het 4e regiment infanterie, met opga- ven van hun naam, voornaam, woonplaats, als- mede van het wapen of het korps (ook zeemilitie, maar hierbij worden hoofdzakelijk varensgezellen ingedeeld) waarbij en het garnizoen of de garni- zoenen, waarin zij bij voorkeur hun militieplicht wenschen te volbrengen. V66r 25 Maart a. s. worden aan belanghebben- den schriftelijk kenbaar gemaakt dag, plaats en uur, voor het afnemen van het examen bepaald. Als een bewijs dat de lust tot dienstneming bij het instructiebataljon te Kampen bij het jon- gere geslacht blijft toenemen, kan worden ver- meld, dat over de vacatures voor de oproepingen van 20 Februari en 2 April e. k. reeds nu is beschlkt. Boveudien moest voor de oproeping van 14 Mei a.s. reeds een 20 tal jongelieden worden bestemd. Voor die oproeping zijn slechts 30 plaat- sen beschikbaar. Behalve bovengenoemde oproepingen, worden nog over pl.m. 90 jongelieden brieven gewisseld betref- fende aauvraag om stukken of completeering daarvan. De agenten der verschillende militieverzeke ring-maatschappijen in ons vaderland besteden thans in Friesland voor een plaatsvervanger f 325 h f 350, voor een nummerverwisselaar f 170 h f 190. Deze prijzen zijn laag, doch het getal liefhebbers om zich te verkoopen" is zeer groot, vooral onder de boerenkne.chts. Nu de loting begonnen is, wordt de mededinging tusschen de verschillende Maatschappijen grooter, ten bate der aanstaande plaatsvervangers en nummerverwisselaars, die daar- door hoogere sommen kunnen bedingen. Ook de veenstreken leveren een aauzienlijk contingent plaatsvervangers. Ter bevrediging van de beide belangen, die bij de waterverversching van 's Gravenhage betrokken zijn, heeft de ingenieur 2e kl. der Marine, de heer K. F. koning, aan B. en W. een middel aan de hand gedaan, waardoor z. i. verkregen zal worden, dat gedurende de eerstvolgende 2 a 10 jaren zo- merspuiing mogelijk zal zijn zonder benadeeling van de badplaats. Hij wil een afvoerbuis leggen, rei- kende van het stoomgeraaal tot 1000 M. buiten de laag wat erlijn in zee en rustende op den onder- zeeschen oever, waardoor die buis aan haar uiteinde 8 M. onder laag water zal loozen het grachtwater dat door het stoomgemaal in de buis wordt voort- gestuwd. Aan het stoomgemaal moeten daartoe 2 dompelaarspompen worden toegevoegd en het water moet door roosters outdaan worden van het drijvende vuil, dat de werking der pompkleppeu zou kunnen verhinderen. De kosten van aanleg worden geraamd op f 79.000 (dus pi. m. 1/10 van de aanlegkosten van het kanaal) en de kosten van kolenverbruik ge durende 4 zomermaanden op f 9000 per jaar. De ontwerper oordeelt dat hierdoor verkregen kan worden nacht en dag in de grachten eene con- stante stroomsnelheid van pi. m. 0.07 M. per seconde, eene lozing op zee zonder nadeel voor de badplaats en iniddelerwiji een gelegenheid van 5 a 10 jaar om het rioolstelsel van 's Gravenhage zoo te veranderen, dat de vervuiling van de grachten geen voortgang zal hebben en de thans bestaande waterververschingsinrichting dan in de behoefte van doorspoeling zal kunnen voorzien zonder nadeel voor de badplaats. Yerder geeft de ontwerper de middelen aan om de juistheid zijner berekeningen te toetsen en hoe hij de uitvoering zou wenschen ingericht te zien om de door hem voorgestelde waterloos-inrichting uiterlijk 4 maanden na de aanbesteding in werking te zien gesteld. Ook dc hli. 8. A. Eovisijoii_on Zn_ hprinneren B. en W. aan de indertijd door hen genomen proef om het zeer vuile Prinsegrachtwater met weedasch te zuiveren, 't welk toen volkomen gelukte. Zij geven nu in overweging om het aan den mond van 't ververschingskanaal aanwezige vuil op gelijke wijze te vernietigen, waardoor het bezwaar van hinder voor de badplaats h. i. zal zijn opgeheven. Donderdagavond omstreeks kwart voor negen, brak een binnenbrand uit in de sigarenfabriek van den heer Hille te Delft, welke een dreigend aanzien had, doch door het spoedig optreden van de brand- spuitgasten met de spuiten, was de brand circa 10 ure bedwongen en konden eenige brandspuiten in- rukken. Twee spuiten bleven nog eenigen tijd op hun post. De inventaris is bij beurspolis verzekerd bij den heer Hudig te Rotterdam. De carnavalsfeesten beloven, naar oude ge- woonte, te 's-Hertogenbosch in opgewekte stem ming gevierd te zullen worden. Van wege de Kreppeneindsche club wordt a.s. Maandag een groote gekostumeerde en gemaskerde optocht gehouden, voorstellende het fepst van de Kreppeneinders bij gelegenheid van het eerste en sprong Dudley Carstairs met verwarde haren en geheel bemodderd in het vertrek. //Zoo" zeide hij tot ,/Klompje Goud", die heel deemoedig achteruitging, tfeen liefdesgeschiedenis 1" Ik kon de komedie niet zien, ik hoorde alleen. Eieigij doet het niet minder, gij moet de vrouw van een lord, dus Mylady worden I" z/Ja", zeide zrj, terwijl zij bedaardheid veinsde. //Lord Plungepool heeft om mijn hand gevraagd." //Zoo zoo ,/Wat kan jou dat schelen?" vroeg zij tergend. z/Ontrouwe vrouw 1" zeide hij sissend. z/Jij bent ontrouw," riep zij. //Jij hebt al maan den geleden een ander getrouwd." z/Wie vertelde je dat?" vroeg hij nijdig. Zij antwoordde niet. De vonkelende oogen waren op haar gevestigd en zij was bang. z/Kom", zeide hij na een poos. Als ik alles goed beschouw, is het geen doodwond. Misschien is het voor ons beiden beter, dat jij trouwt. Hoor nu, wat ik te zeggen heb, ik ben in groot gevaar, men zit mij op de hielen. Gij moet mij verstoppen. XXI. Arm maar eerlijx. Claribel was ten prooi aan allerlei gemoeds bewegingen, verschrikt door de onverwachte ver" schijning van haar man, verwonderd over zijn even onverklaarbaar verdwijnen, ieder uur snakkend naar tijding van hem, met schrik vervuld omdat de uren dagen werden, zonder dat zij iets van hem hoorde, verkeer de zij in hevige spanning, terwijl zij haar verblijf in Londen rekte. Hoe kon zij tot haar vader terugkeeren, zooals zij werkelijk van plan was, onder zulke onrustbarende omstandigheden Toen het graf als het ware haar afgestorven doode terug had gegeven, wilde zij, hoe ontsteld ook, dadelijk naar haar vader terug maar hoe was dat nu voor haar in deze omstan digheden mogelijk Vroeger wist zij niet beter, of zij was eene weduwe, en haar verlies was een soort wisselbrief op de vergiffenis van haar vader geweestmaar nu, hoe ongeschokt nog haar ver- trouwen in Dudley was, niettegenstaande al het vreemde dat er gebeurde, moest zij toch bedenken, dat, als zij nu terugkeerde zonder man, en zonder dat zij wist waar hij was hare verklaringen aan haar vader ongelooflijk moesten voorkomen. Wat zouden de menschen in haar dorp, die haar van jongsaf gekend hadden, een stof tot babbelen hebben zouden zij niet zeggen, kijk eens, haar man is van haar weggeloopen. Medelijden mag aan liefde verwant zijn, maar ofschoon wij er erg van houden bemind te wordt n, niemand houdt er van beklaagd te worden. Zij dacht aan het hartzeer, dat haar vader zou hebben, als zij eerst stil weggeloopen, nu als een verlaten vrouw weer bij hem terug moest komen. Daar kwam nog bij Dudley's vermaning, om Londen niet te verlaten, voor hij weer terugkeerde. Haar vertrouwen in hem was nog niet dood, haar groote liefde voor hem hield dit levendig. Immers hij had beloofd haar alles te verklaren, en ongetwijfeld zou hij zijn belofte houden. En met deze laatste overdenking beproefde zij zich te troosten, maar zij had geen vrouw moeten wezen, wanneer het feit, dat haar man niet iedereen in de oogen dorst te zien, haar niet als een worm aan het harte had geknaagd.

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1