Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand, huwelijk door den burgeraecster voltrokken. Dm praalwagens sullen dien stoet opluisteren, en drie muziekkorpsen zullen het hunne bijbiengen om de feestvreugde onder de bevolking te verhoogen. In de verschillende societeiten en op een aantal andere plaatsen is voor iederen avond bal masque et pare uitgeschreven, waaraan, zooals bekend is, door duizenden pleegt te worden deelgenomen. Het kantongerecht te Zaltbommel veroor- deelde den burgemeester van Ilurwenen, mr. S. G. de Groot Schimmel, die geweigerd heeft, ter gele- genheid van de volkstelling, de hem in de plaats zijner inwoning, Zalt-Bommel, aangeboden telkaarten in te vullen, tot eene boete van f 25, subsidiair tot 10 dagen hechtenis. Om Californie meer bekend te maken, trad dezer dagen voor een talrijk gehoor te's Hage op de heer W. A. Nijgh, vice-president van de /Holland California Land-Company", gevestigd te San Fran cisco. De heer Nijgh, die 18 jaren in Californie doorbracht, begon met eene geografische beschrij- ving van het land, hoofdzakelijk van de stad en het district San Francisco en de Holland Califor nia Land-Company". Omtrent den staatkundigen toestand, de voornaamste producten, den veestapel, de gewassen, het klimaat enz. gaf de heer Nijgh wetenswaardige bijzonderheden, om daarna zijn hoor- ders bekend te maken met //Merced-county", waar de //H. C. L. C." gelegenheid voor emigratie aan- biedt. De ,/H. C. L. C." heeft 4000 acres land, ver- deeld in 20 acres-boerderijen. Schering en inslag van zijn betoog was, dat Cali fornie het land is voor jonge mannen, die voor- uit willen dat er voor familien met een kapitaal van f 10 it f 12.000 een bron van rijkdom is ge- legen. Hij lichtte breedvoerig toe, hoe men bij de Company zijn kapitaal kon besteden. Overi- gens was de heer Nijgh bereid, alle mogelijkein- lichtingen te geven aan hen, die dit verlangden. Velen maakten hiervan gebruik en de heer Nijgh, die aangenaam spreekt, gaf alle gewenschte opliel- deringen. Ook had hij een collectie voorwerpen meegebracht die zeer de belangstelling trok. Lit Lisse schrijft menZelden hadden wij een winter als deze, met zoo weinig vorst en sneeuw. Dat dit voor land- en tuinbouw voordeelig is, zal ieder begrijpen, daar er nu den geheelen winter is doorgewerkt en veel arbeid is kunnen afgedaan worden, die anders in het voorjaar gebeurde. De bloembollen zijn buitengewoon vroeg;reeds is in Ja- nuari het dek gedeeltelijk afgenomen moeten wor den, wegens de te sterke ontwikkeling der planten. Alhoewel de vorst der laatste dagen natuurlijk den groei der planten niet bevordert, is er toch geen on- middellijk gevaar voor groote schade, indien het slechts enkele graden vriezende blijft. Treedt de dooi weder spoedig in en volgt er zacht weder, dan kan men een zeer vroegen bloei verwachten, en bestaat er veel kans dat deze 14 dagen eerder zal zijn dan in andere jaren, en wel omstreeks half Maart. Aan het stal- en dienstpersoneel der Amst. Omnibusmaatschappij is eene week loon geschonken ter waardeering van de flinkc, kameraadschappelijke wijze, waarop het tijdens de heerschende ziekte voor elkander in de bres is gesprongen, ten einde den dienst zoo geregeld mogelijk gaande te houden. Op Tessel zijn thans zoo enorm veel influ- enza-lijdevs, dat de drie geneesheeren van heteiland onmogelijk 't werk meer afkunnen. Een dier hee- ren heeft thans een officier van gezondheid der Marine ter assistentie bij zich. Voor liefhebbers van schoon vee is bij W. v. Hemert te Watergraafsmeer, iets zeldzaams te zien. Eene in het Friesche stamboek onder F 4217 ingeschreven 6-jarige koe heeft naar schat- ting eene zwaarte van 1200 pond bereikt en heeft daarbij gehouden de schoone lijnen en vormen die gaarne aan ons rand vee gezien worden. De omvang om het dikst van den buik is 3,17 M. en de afstand van het midden van de schoft en het kruis naar den grond respectievelijk 1,65 en 1,73 M. Hij was nog in gevaar, en zij achtte het haar plicht, dit steeds in het oog te houden en dus over alles een diep stilzwijgen te bewaren. Met schrik dacht zij aan het geld, dat zij tegen inwisseling der polis van de levensverzekerings- maatschappij had gekregen. Nauwgezet en eerlijk de lessen opvolgende, haar door haren vader gegeven, kwelde het haar, geld onder haar berusting te hebben, dat haar eigendom niet was. Zij stond op het punt het naar de assurantie-maatschappij terug te brengen, maar zij bedacht dat zij een geschie- deuis moest vertellen, waarvan zij zelve niet het minste begrip had. En wederom dacht zij, dat Dudley die het een of atider scheen te moeten duchtendaardoor in nog grooter gevaar kon komen. Had hij niet beloofd terug te keeren P hoogstens zouden er nog een paar dagen mede gemoeid zijn, dan kwam alles in orde. Daarom besloot zij nog een paar dagen te waehten, en dan het geld terug te brengenden Ilerael dau- kendedat het niet haar eigendom behoefde te blijven. Gelukkig lag het geld van de maatschappij nog onaangeroerd. Alvoorens Dudley Carstairs haar te Parijs verliet, dacht hij met grond, dat het heel raar zou staan, als de weduwe van een man, wiens leven tegen zooveel geld verzekerd was, bleek in bekroinpen omstandigheden te verkeeren, en daarom liet hij Claribel achter met genoeg middelen, om goed te kunnen leven gedurende den korten tijd, dien hij voor het volvoeren van zijn plan noodig had. Met dit doel had hij bet aanzienlijke hotel, waar hij haar zou terug zien, door Punter laten uitkiezen. Hij was te door en door in schelm- I Iu de omstreken van Klundert worden nog vele contracten gesloten voor de levering van beetw ortelen. Vooral door de fabrikanten van Rozendaal, Oudenbosch en Gastel wordt nog me- nige overeenkomst aangegaan, zoowel op wicht als op gehalte. Op wicht betalen de fabrikanten f 11 f 12 en op gehalte van f 10 tot f 17, met f 70 voorschot. Alleen zaad, door de fabriek verstrekt, mag gebezigd worden bij niet nakoming hiervan, wor den alle bieten geweigerd en per hectare f 100 schadevergoeding geeischt. Naar Het Fad. uit goede bron verneemt zijn door den Raad van Ministers verschillende per- sonen voorgedragen om bij gelegenheid van 's Ko- nings verjaardag benoemd te worden in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Den heer Keuchenius is, naar men wil, het comrnandeuiskruis toege- dacht. Het Lange Voorbout in de Residentie belooft op 's Konings verjaardag er recht vroolijk te zullen uitzien. Behalve het decoratief aan de beide eind- punten dezer warideling, het Tournooiveld en de Kneuterdijk, zullen van de boomen de nationale en stedelijke vlaggen wapperen. De muziektent staat in het middenpad nabij het Tcuniooiveld. Daar zal ook een miniatuurkermis worden ingericht, waarop weder eenige draaimolens, poffertjes-, wafe- len-, palingkramen enz. zullen worden toegelaten. De Hetdersche Courant meldt in een extra- blad, uit ^vertrouwbare bron," dat een oproer is uitgebarsten aan boord van de Tromp, Zr. Ms. schroefstoomschip le klasse, te Paramaribo, com mandant de heer Stakman Bosse. Enkele zeelieden zouden gekwetst zijn. In vele Roomsch Katholieke kerken is een Pausehjke dispensatie afgekondigd van het opvol- gen der voorschriften op de vasten, in de plaatsen, waar de influenza heeft geheerscht. Nog nooit is er te Rozendaal een tijd ge- weest dat er zooveel verkoopingen van varkens werden gehouden als thans. Geen week gaat voorbij of er hebben twee, soms drie verkoopingen plaats. Over het algemeen worden de varkens duur ver- kocht, vooral dragende zeugen gelden f 70 5, f 85, loopvarkens f 18 a f 30 en biggen f 7 it 16. De boeren in Rozendaal en den ointrek leggen zich algemeen toe op de varkensteelt, daar zij be- ginnen in te zien, welke goede uitkomsten zij op- levert. Nu door de Rotterdamsche export-slach- terij in die streken bijna alle vette varkens zijn opgekocht, is de prijs thans hooger dan ooit. Per Tclegraaf. Door Z. M. den Koning is het besluit geteekend waarbij aan Minister Keu chenius eervol ontslag wordt verleend, tot Minister Kolonien benoemd wordt Minister Mackay en tot Minister van Binnenlandsche zaken Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman, Lid der Tweede Kamer. Schiedam, 18 Februari. Door de Naamlooze vennootschap „Zeevis- scherij Schiedam" wordt over het jaar 1889 een dividend van 12 pCt. of 60 gulden per aandeel uitgekeerd. //Kikkerstein en Eksterlust of de twee villa's"; blijspel met zang in twee bedrijven, voorafgegaan door ,/De Militaire Willemsorde" dramatische schets in 6en bedrijf. Ziedaar de titels der beide stuk- ken die door de leden der tooneelvereeniging /Tha lia" Zondagavond in de zaal Aurora werden op- gevoerd Een talrijk publiek woonde die opvoering bij en volgde met belangstelling den loop der stukken. In de M. W. O. heeft een oud soldaat zijn zoon verstooten, omdat deze in een oogeublik van drift de hand had opgeheven tegen zijne moeder. Acht jaren zijn sinds dat oogenblik verstreken. A1 dien tijd heeft de verstootene zijn vaderland als matroos gediend en in verschillende gevechten zich dapper gedragen. Tweemaal werd hij zwaar gewond. Ter belooning zijner dapperheid ontving hij de M. W. O. Als ridder verschijnt hij nu voor zijn vader die hem vol trots en met innige liefde aan zijn hart drukt. stukken bedreven, om een enkel foutje in de uitvoering te maken. Weinig dacht Claribel toen zij te Londen kwam, dat de gelden die haar verstrekt werden afkomstig waren van den diefstal bij haar vader, integendeel, zij dacht, wat heb ik toch een gullen en goeden echtgenoot. Maar alles raakt eenmaal op. Ofschoon zij goed van geld was voorzien, als er af gaat en niet bij komt dan mindeit het. Punter had, zooals hem door Dudley bevolen was, Claribel gezegd, dat zij er maar flink van leven moest, het kwam er op geen tien gulden aan, en zoo versmolt de kleine schat spoedig als sneeuw voor den zon. Zij vroeg om haar rekening, en de kamermeid Fiddings, die zooveel van haar hield, rond het heel akelig dat zij nu al wegging. En toen de rekening kwam, bevond Claribel tot haar grooten schrik, dat zij een dertig 5, veertig gulden meer schuldig was, dan zij bezat. Zij was nu voor- nemens dat dure verblijf te verlaten en Dudley ergeus af te waehten, alwaar men goedkooper kon rond komen. Er zijn erger diugen in het leven dan geld- kwesties in de meeste gevallen wordt droefheid door den tijd geheeld, maar geldgebrek wordt op den duur maar al te vaak slimmer. Met geld kan men geld winnen is een waar spreekwoord, doch zeker is het ook, dat geld verlegenheid steeds nieuwe geld verlegenheid schept. Er was niemaud bij wien zij een cent kon leenen, zelfs al had zij haar trots willen buigen, om geld ter leen te gaan vragen. Tot haar groote verwondering was Punter, sedert Dudley was ver- Een daverend applaus beloont de spelers en be- wijst hen dat het stuk met belangstelling is ge- volgd. Van geheel anderen aard is het daarop vol- gend stukje. Werd in het eerste gewerkt op het gevoel, hier moesten de lachspieren het ontgelden. Mr. Trippel, vroeger dansmeester, een vroolijke spring in 't veld, woont met vrouw en dochter op de villa Kikkerstein Deze bevindt zich tegen- over het soortgelijke Eksterlast, waarin Jodocus Tuimelbol met zijn pupel Willem Dornbosch ver blijf houdt. Die voogd blijkt een rechte schurk te zijn, die de erfenis van zijn neef verpandt en verkoopt en het geld in eigen speculation verknoeit. Willem heeft liefde opgevat voor Celestina Trippel en beide deelen dit nu aan papa mede, die vol- strekt tegen deze huwelijksquadrille, zooals hij zich uitdrukt, geen bezwaar heeft. Toevallig komt hij achter de schurkenstreken van den voogd en weet die te ontmaskeren en de erfenis voor een groot gedeelte te redden. Hier- mede tonnde hij een voorbetld te zijn voor zijn eigen theorie: de kuitspieren van een mensch staan in direct verband met diens hersenen; laat mij je beenen zien en ik zal zeggen wie je bent; een kleine variatie op het bekende fransche gezegde: dis moi qui lu liantes et je ti dirai qui tu es. Ziedaar den loop van het stuk. Het spel kan over 't algemeen vrij goed genoemd worden. Celestina speelde met gepasten eenvoud; haar moeder met de noodige pathos. Trippel verdient alien lof. Zoowel zijn spel en gebaren als zijn voordracht van de coupletten waren ,/typisch". //Thalia" bezit in hem een verdien- stelijk lid. Ook de overige spelers hebben het hunne bijgedragen tot het welslagen dezer uitvoering. Nog een raad aan een der spelers leer toch flink uw rol, dan behoeft gij niet telkens op den souffleur te waehten daarmede bemoeilijkt gij de andere spelers. De gemeenteraad van Kcthcl hield Maandag 17 Febr. j.l. 's v. m. ten 11 uur een openbare vergadering. Onder meer kwam in behandeling het aanstellen van een wegwerker. Uit een aantal sollicitanten werd den aannemer van het onderhoud der wegen, den heer Varkenvisser, de keuze gegeven tusschen de arbeiders Poot en 's Jozefs. Vervolgens kwam in behandeling het or derwerp: bouwen van een nieuw geraeentehuis. De zaak is deze: Het tegenwoordige geraeentehuis is oud en vereischt noodzakelijke verbetering. Het is dus in het belang der gemeente, wanneer nu wordt over- gegaan tot het bouwen van een nieuw gemeente- liuis. Doch ook het kerkbestuur heeft daarbij belang. Het tegenwoordige gemeentehuis sfaat naast de pastory dec N. H. Kerk, waar tusschen zich tevens de provoost bevind. Dat deze omstan- digheid hoogst onaangenaam is voor den daar wonenden predikant is duidelijk. Even duidelijk is het, dat het kerkbestuur zich een opoffering wil getroosten. Het nieuwe gemeentehuis zal weer moeten worden gebouwd op grond behoorende aan het kerkbestuur. Over den prijs daarvan bestaat nu verschil, wat ook in deze vergadering niet is kunnen opgelost worden, zoodat dit onderwerp in een volgende vergadering opnieuw in behandeling zal komen. Ouwerschie, 18 Februari. Morgen, des avonds ten 6 uur, zal de zendeling Os, uit Amsterdam, alhier optreden. Vlaardingen, 17 Februari. Door de leden van de ,/Vereeniging voor bijzonder christelijk onderwijs" alhier, is beslolen, nu de subsidie wordt aanvaard, eene nieuwe christelijke bewaarschool te stichten en tevens om de bestaande chisrtelijke scholen te vergrooten. Het Spaansche Koninkje is met zijn moeder weer uitgeweest, in een gesloten rijtuig. Hij ziet er nog slecht uit. Admiraal de Ruyter raedeplichtig aan brand- stichling23 Juli ontslond er brand in den schenen, ook wegeen brief gericht aan een adres, waar men weten kon, waar hij zich ophield, kwam terug met het antwoord, dat men niet wist, waar hij gestoven of gevlogen was. Er bleef dus geen andere keus over, dan op haar man waehten en zien zoo lang rond te komen. Toen zij op haar horloge keek, want zij telde nog altijd de uren, die haar man weg bleef met koortsachtig ongeduld, moest zij tegen wil en dank glimlachen. De horlogekast was met diamanten en juweelen omzet, het was een bruidsgeschenk van haar man, behalve dat had zij nog meer kost- baarheden, was het nu niet gek, dat de bezitster van zooveel kostbaars om enkele ellendige guldens in de war bleef zitten. Was er geen lombard meer. Met die gedachten zocht zij haar kostbaar- heden bijeen en verliet het huis. Claribel wist maar al te zeer, dat duizende menschen, op wier zedelijk leven geen smet is te werpen, door den nood verplicht zijn gebruik te maken van de reddende engel in geldnood, de bank van leening. Toch schaamt ieder zich, die daar voor de eerste keer naar toe gaat. Zij deed net als alle anderen doen, die door den nood gedwongen zijn er van gebruik te maken zij keek om den hoek van de straat wel schijnbaar naar een winkel etalage, maar feitelijk met het doel om het gunstige oogenblik te kiezan, dat er weinig menschen voorbij gaan, om er zoo ongemerkt mogelijk in te snappen. Zoo schoof zij de deur in, en kwam in een gang, zoo donker, dat zij haar weg op den tast moest zoeken. Al zoekende vond zij een deurklink, welke zij omdraaide, waarna zij in een stofferig hooiberg van E. Visser te Houtiijk en Polanen. De vlam deelde zich mede aan de woning, en zoo goed als niets werd gered. Niemand begreep hoe de brand kon zijn aangekomen, want het hooi was pas in den berg en kon dus niet broeien en de baas en de knechts waren op het land. Een week of wat later sprak vrouw Yisser met haar elf- jarig zoontje, Meeuwes Visser, over het gebeurde, en deze bekende toen, dat hij bij ongeluk een luei- fer had laten vallen in de nabijheid van den berg en zoo den brand had gesticht. Deu 26n December jl. ging datzelfde knaapje naar den veldwachter Luijendijk en vertelde daar, dat hij met opzet den brand had veroorzaakt. En de reden De geschiedenis van admiraal De Ruyter, door hem op school geleerd, zat hem zoodanig in het hoofd, dat hij met alle geweld naar een oorlogs- schip wilde. Om daartoe te geraken, had hij al eens aan zijn moeder gevraagd of er een zware straf op stond als hij zijn zusje vermoordde, maar toen hij hoorde, dat dit zeer zwaar gestraft werd, heeft hij dat althans gelaten. Om echter toch zijn zin te krijgen, hee't hij daarop met moedwil den hooi berg in brand gestoken, daarbij redeneerende alles brand af, mijn ouders zijn zonder dak en ik krijg mijn zin en na ga naar het oorlogsschip. Vijf getuigen kwamen in deze zaak voor de Rechtbank te Haarlem verklaringen afleggen en de kleine b( klaagde bekende volmondig. De Officier van Justitie oordeelde, dat uit de antwoorden van den beklaagde was gebleken, dat hij niet met oordeel des onderscheids had gehandeld, en hij dus moest worden ontslagen van rechtsver- volging, doch dat zijn omgeving blijkbaar een slechten indruk op den beklaagde maakte, dat hij strevende om admiraal de Ruyter na te volgen, op weg was een slecht mensch te worden, en het daarom noodig was hem een andere opvoeding te geven, waarom hij dan ook requireerde hem tot 12 September 1895 naar een Rijks-opvoedingsgesticht te zenden. Een eigenaardig prijsververschil van melk van den koe. Aan den ingang van een Fransche boerderij stond op een opschrift te lezen „Ge- wone melk", 40 centimes per liter; „Melk in tegenwoordigheid van den kooper gemolken", 75 centimes//Melk door den kooper zelven gemol ken", 1 franc Bovenstaande mededeeling aan een Fransch blad ontleend, bewijst opnieuw hoe algemeen en onbe- schaamd het doopen der melk in zwang is, en hoe listig daarbij dikwijls te werk wordt gegaan. Een jager van de jacht terugkeerende. Vrouw. Breng je niets mee? Man. Jawel, een proces-verbaal. Vrouw. Heb je niets geschoten Man. Jawel, mijn hond. SCHIEDAM. Ingeschreven van 13 tot 17 Febr. 1890. GEBOREN 13, Catharina Cornelia Willemina, R. C., d. van W. C. Van der Ree en C. Van der Burgh. Bagijnenhof. Leendert, N. H., z. van J. Krabbendam en C. Van Diggelen. Baan. 14, Jannetje, N. H., d. van B. Van der Most en J. Van Waart. Houtstr. Cornelis, N. H., z. van N. Van den Broek en C. Van der Hoeveu. Nieuwe- buurt. Gerrit, N. H., z. van A. Zonneveld en C. Vervoort. Broersveld. Johan Frederik, N. H., z. van J. C. Meijer en R. J. Ritmeester. Nieuw- Bticht. Jacob, N. H., z. van J. F. Koning en E. Timmermans. Mariastr. Adrianus Johannes, R. C., z. van C. Feelders en A. C. Sack. Nieuwehaven. 15, Emilie Marie Josephine, N. H., d. van L. Bitter en N. Van Maurik. Hoofdstr. Johanna Cornelia, R. C., d. van H. L. Breve en H. C. Marcus. Broersvest. Geertruda Maria, R. C., d. van J. H. Kreuger en P. Brokling. Broersveld. 16, Christina Stoffelina, N. H., d. van C. Brent en N. Rijke. Rott. dijk. Maria Elisa, N. H., d. van D. Krabbendam en J. M. Pinster. Singel. Niesje Elizabeth Catharina, N. IL, d. van P. Plooy en G. J. M. Van Weijl. Singel. Johannes Jaco- vertrek met loketten kwam, waaruit haar de lucht van gedragen kleeren tegen woei. Tot baar schrik stond het er al vol, zij wilde stilletjes weg gaan maar de terugtocht werd afgesneden, daar er juist weer menschen binnen kwamen, die achter haar opdrongen. Claribel zag nu te midden van een hoop pakken een man in hemdsmouwen staan, met een schrander maar toch gemeen gezicht, het haar stijf van de °li®» me' eerl haviksneus, die altijd op de bezoekers gericht werd, alsof het een haak was, die de lieden dreigde hen de stukken vleesch uit het lijfte halen. Die man sprak zoo rad, alsof hij werk- tuigelijk een lesje opdreunde. Voor het loket stond een vrouw, die een pak kleeren overhandigde, dat mijnheer haviksneus met het oog eens kenners onderzocht. //De broek begint kaal te worden op de knieen, de jas is los getornd onder de armen, ik geef maar 24 stuiverljes." //Mat!" zeide de vrouw. „Het is Zondag regen- achtig weer geweesl, en mijn man heeft het pak niet gedragen. Als er wat aan manketrt, is het uw schuld. Wat, wou je zeggen 24 stuivertjes. Alle Maandagen beleen ik het pak bij u voor twee gulden, en alle Zaterdagen kom ik het trouw halen, ik heb er laatst nog twee gulden op gehad." //Vrouw", riep Haviksneus, „het is Maandag, ik heb geen tijd voor buurpraatjes, 25 stuiverties hebben J z/Neen, twee gulden." z/Welnu, een auder asjeblieft aan het loket." z/Nu dan een daalder." Wordt vervolgd.)

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2