N°. SO. Eerste Jaargang. Zaterd&g SS Februari 180O. VERMETEL SPEL. BINNENLAND. Abonnementsprijs: Per dxie maanden—.00 franco per post. 1.— voor h.et Buiten- land1.55 Afzonderlijke nummere.05 Verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMIMDAL, Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. Prijs der Advertentien Van 1—5 regels/—.SO. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familiebekichtenper annonce f.40 Dienst - Bij gelegenheid van 's Konings-verjaardag was j.l. Woensdag op het paleis te Apeldoorn de stan- daardvlag geheschen. Des morgens had de gewoue uitdeeling van levensmiddelen plaats. H. M. de Ko- ningin en H. K. H. de Prinses redeu 's middags door het dorp, daarna volgde een kinderpartij waar- aan met de Prinses ook vele kinderen van andere plaatsen deelnamen. De leiding van dit feest was opgedragen aan den heer M. P. Okhuyzen te Rot- terdam en onder meer spelen stonden ook de car- ricatuur-poppen en een groot sneeuwbombardement, een lievelingsspel van onze beminde Prinses, op het programma. Z. M. geniet eene hoogst bevredigende gezond- heid en ontving tal van gelukwenschen, ook van bnitenlandsche hoven. In de felicitatieboeken, welke zooveel in het Loo als in het paleis te 's-IIage waren neergelegd, werd door een aanzienlijk aantal personen hcmne handteekening geplaatst. De residentie, de hoofdstad en tal van andere ge- meenten in ons Vaderland hebben met groote op- gewektheid 's Konings 78sten 7erjaardag gevierd. De nieuwbenoemde Ministers, de heeren Mackay en De Savornin Lohinan, zullen Maandag 24 dezer, hun portefeuilles aanvaarden. Het voornemen is om, nadat de Tweede Kamer a.s. Dinsdag hare werkzaamheden heeft hervat, in de eerstvolgende dagen in de afdeelingen te doen onderzoeken tal van wetsontwerpen, o.a. die betreffende de invoerrechten, de kanaalrechten en de overeenkomsten met de spoorwegmaat- schappijen. Dezer dagen is voor het eerst gebruik gemaakt van de bevoegdheid, bij het nieuwe strafwetboek aan den minister van j ustitie gegeven, om een gevaDgene voorwaardelijk in vrijheid te stellen. Een veroordeelde is op die wijze uit de gevangenis te Amsterdam ontslagen, terwijl nog acht maanden van zijn straftijd onvervuld zijn, welke hij nu, zich goed gedragende, in vrijheid kan doorbrengen. Volgens een bericht uit Nieuwediep zou de tijding van de Held. Ct. omtrent een oproer aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Tromp nader zijn bevestigd door bij particulieren ingekomen scbrijven. De oorzaak der muiterij zou moeten worden geweten aan de slechte verstandhouding tusschen de bemanning en den kapt.-luit. t. z. Thorbecke, die dermate in ongunst was bij zijn onderhoorigendat er reeds bij eene vroegere gelegenheid op hem is geschotenZes man moeten gewond zijn geworden. De commandant, kolonel Stakman Bosse, was tijdens het oproer in zijn hut opgesloten, zoodat hij niet in staat was handelend op te treden. Andere bladen melden, dat bij de Regeering van het ernstige feit niets bekend is. In het jaar 1889 zijn in het geheel voor den Indischen militairen dienst geworven 1308 perso nen, nl. 904 uit den burgerstaud en 404 uit het leger. Aan hen werd een handgeld uitbetaald van 80.085 gulden. Vanwege het departement van oorlog is een onderzoek ingesteld naar de wenschelijkhefd om het fort aan den Hoek van Holland electrisch te verlichten. Eindelijk zijn thans de 3 Inspecteurs benoemd, belast met het toezicht op de uitvoering der /./Wet tot het tegengaan van overmatigen en gevaarlijken arbeid van jeugdige personen en van vrouwen." Als zoodanig zijn benoemd de heeren H. W, E. Struve, ingenieur der eerste klasse van het stooni- wezen te Amsterdam dr. H. E. Kuyper, leeraar in de scheikunde aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Zwolle en A. D. P. V. Van Loben Sels, laatstelijk ingenieur van het waterschap de Berkel, te Zutfen. De ziekenoppasser Hernmes, die verledenjaar op het Loo bij Z. M. den Koning dienst deed, ontviDg thans namens H. M. de Koningin als souvenir een fraai gouden horloge met ketting. Burgemeesters en wethouders in Den Haag handhaven hun advies tot afwijzing van het ver- zoek om een momumentale drinkbron ter herinne- ring aan mr. C. Vosmaer in de Scheveningeche boschjes op te richten, van gemeentewege te on- derhouden en van water te voorzien. Het bestuur der Hollandsche-IJzeren-Spoor- wegmaatschappij zal een einde maken aan den onhoudbaren toestand in het Centraal-Station te Amsterdam. De treinen zullen nl. aankomen aan het eerste pirron, zoodat de reizigers niet meer, onder houten liutten door, langs de smalle trappen geduwd en gestooten, door de tunnels het station behoeven te verlaten, maar rechtstreeks van het perron van aankomst langs de groote trappen den ruimen voor- hof en de straat zullen bereiken. Het tweede perron wordt voor de vertrekkende treinen bestemd, en het derde zou dienen uitslui- tend voor bijzondere treinen, pleiziertreinen, voor het verkeer buiten den gewonen dienst. De invoering dezer nieuwe regeling echter wacht op het verdwijnen van het oude station, welks terrein voor rangeeren moet dienen. Met zoo spoe dig mogelijk te handelen zal de Maatschappij de duizenden reizigers, die te Amsterdam aankomen, zeer aan zich verplichlen. Te Alkmaar is het gebouw van de Rechtbank eergisteren gedeeltelijk uitgebrand. Het archief is nog grootendeels gered kunnen worden. De sehaAe moet nogal groot zijn, oorzaak onbekend. Het hoofdbestuur der schippersvereeniging Schutievaer heeft uit zijn midden tot algemeen secretaris benoemd den heer J. Varekamp te Rotterdam, ter vervanging van den heer D. J. H. Van Tussenbroek te Zwolle. In April 1886 heeft de raad der gemeente Hummeloo en Keppel, waartoe ook Drempt behoort, eene verordening vastgesteld, waarbij aan kinderen van zes- tot twaalfjarigen leeftijd alle huis- en veldarbeid in de schooluren verboden is. Deze verordening werkt uitmuntend. Schoolverzuim heeft daar niet of slechts bij uitzondering plaats. In den zomer van het vorige jaar werd te Haarlem een vergadering gehouden, waarin mede- deelingen werden gedaan omtrent het water van een in den Haarlemmermeer ontdekte bron, die geneeskundige waarde had. In die vergadering wer den tevens de plannen medegedeeld, die men met dit water had, nl. het te leiden naar den Haarlem- merhout en aldaar een „Kurhaus" op te richten. De gelden voor het te maken avant-projet kwamen zeer spoedig bij elkaar, en thans moet een consor tium het plan hebben opgevat de exploitatie voor zijn rekening te nemeu. De z. g. //Koekamp" zal vrij blijven, doch het terrein daar voor, grenzende aan de Baanlaan, zal voor de inrichting van het ^Kurhaus" worden ge- bruikt, indien ten minste de raad daarvoor toestem- ming geeft. Door de directie van de Nederl. Amerik. Stoomvaartmaatschappij is een rondschrijven gericht aan hare agenten, waarmede zij kennis geeft, dat varaf heden wedeiom passagiers op krediet naar Zuid-Amerika kunnen worden aangenomen. Bij voorkeur zullen worden aangenomen veefokkers, landbouwers en tuinlieden. Vervolgens "metselaars, timmerlieden, smeden, molenaars, machinisten, mijn- werkers, scheepslimmerlieden, schilders, opperlieden, dienstmannen, steenhouwers, steenbakkers enkuipers. Vrijgezellen worden alleen aangenomen als land- verhuizers, wanDeer zij niet jonger dan 19 en niet ouder dan 40 jar.'n zijn. Van gezinnen mag geen der personen ouder zijn dan 50 jaar. Slechts in bijzondere gevallei, wordt van dezen regel afgeweken. Geen passage wordt verleend op krediet aan een gezin, waarvan het getal meer dan vijf leden en slechts e<in geschikt tot werken is. Bij voorkeur worden zij aangenomen, die een gedeelte der passa ge kunnen betalen. De liefhebberij om als „lodger" kiezer te zijn, gaat er blijkbaar ook al af. Te Arnhem hebben zich slechts 40 personen als zoodanig aangemeld verleden jaar waren er aldaar 99 en te Amster dam, waar het aantal ,/lodgers" het vorige jaar 250 bedroeg, hebben zich thans slechts 102 aange- geven, om op dien grond als kiezer te worden ingeschreven. Weinige weken geleden kocht iemand te Leeu- warden uit de hand een boerenplaats, ter grootte van ongeveer 29,4 Hektaren of 80 pondemaat, in de onmiddellijke nabijheid dier stad gelegen, voor de som van f 64000. Dezer dagen werd diezelfde plaats in perceelen aan onderscheidene personen weder van de hand gedaan en bracht den geluk- kigen verkooper f 83000 op. Alzoo werd er met dien koop en verkoop f 19000 verdiend. Blijkt uit dit feit, dat men, evenals bij vele handelsarlikelen, bij groote hoeveelheden 't voordeeligst kan in- koopen, tevens kan 't tot een bewijs strekken, dat 't land in die omstreken eene vrij groote waarde heeft. TWir ex. m. by do rechtbank ie iimsier- dam is toepassing van art. 256 van het Strafwet boek geeischt voor eene 25 jarige dienstbode, die van de twee kinderen, welke zij te onderhouden had, het oudste te vondeling had gelegd. Van haar loon kon zij het onderhoud der kinderen, welke zij uitbesteed had, niet betalen, en niet wetende wat zij moest aanvangen, volgde zij den slechten raad van eene vrouw ,/om het kind maar ergens op straat neer te zetten"zij bracht in den avond van 8 Januari het kind op de stoep van het beste- delingenhuis en wachtte op een afstand af wat er gebeuren zoueenige voorbijgangers namen het kind op en brachten het naar het politieburau. De moeder werd spoedig ontdekt en stond nu terecht. Zij bekende alles en deelde tevens mcde, dat, nu zij in dezen benarden toestand verkesrt, iedereen haar helpen wil, ook haar vader, hoewel hare stiefmoeder daar steeds tegen is geweest. Be- klaagde's zuster deelde mede, dat een tehuis voor de vrouw gereed is en voor haar onderhoud zal gezorgd worden. Terwijl het verlaten van een kind door de moeder steeds eene onmenschelijke daad is, meende het O. M., dat hier een moeder als het ware uit liefde gehandeld heeft, en vroeg deswege een lichte straf, 3 maanden gevangenisstraf. (Het maximum der bedreigde straf is 4£ jaar.) Bij den te Berlijn jl. Zondag gehouden in- ternStionalen sckaatsenrijderswedstrijd behaalde, on der zeven mededingers, de Amsterdammer Jurgens de overwinning, in 8 min. 34 sec. De lengte der baan bedroeg 4000 meter. De Noor Olsen -.35 legde, die af in 8 m. 343/s sec. Bij den twieden wedloop, aan welken twaalf mededirgers deel na men en de lengte der baan 2000 meter bedroeg, won wederom Jurgens den prijs en wel in 4 min. 163/4 sec. De Noor Olsen kwam op 20 meter afstand van het doel te vallen. Door sneeuw was de toestand der baan niet gunstig. Den overwinnaar vielen kostbare kunstvoorwer- pen als prijzen ten deel. Uit Harlingen schrijft men: Terwijl eene tentoonstelling van reddingsmiddelen op handen is, en men gewaagt van vliegers als middel om de communicatie tusschen een in nood verkeerend schip en den wal te onderhouden, kan het zijn nut heb- beu te verinelden, dat versclieidene schepen, voor llarlinger reederijen varende, vliegers, voor zulk een doel vervaardigd, aan boord hebben en dat proeven er mee genomen, zijn geslaagd, zoodat het middel algemeen verdiende ingevoerd te worden. Men schrijft uit Feijenoord: Op het werk alhier, waar het gebruik van jene- ver verboden is, kan men dagelijks een of meer werklieden met een peer van een petroleumlamp een huis zien binnengaan, waarvan de bewoners ook z/vergunning" hebben om meer dan petroleum te verkoopen. Tusschen Rotterdam en Brielle zal een nieuwe stoombootlijn geopend worden. De jaarlijksche Paaschtentoonstelling van rij- stieren, melkvee, vet rundvee, rammen en fokscha- pen, Vrijdag, 28 Maart 1890, te Alkmaar te houden, biedt weder gelegenheid tot mededingi.,g, voor onze landbouwers en veehouders, op verschillend gebied. Van vet rundvee worden gevraagduitsluitend met met hard voeder gemeste vierjarige en driejarige ossen, afgewisselde en nietafgewisselde koeien en kalveren; van rijstieren, van zuiver inlandsch ras: driejarige, tweejarige stieren en pinkstieren; van melkvee, insgelijks van zuiver inlandsch ras: oudere melkkoeien. driejarige melkkoeien, raelkvaarzen, (He alle n» 1 laimari 1890 moeten hebben gekalfdj benevens kruispinken; van wolvee: eenjarige rammen en koppels van vier fokschapen. Aangiften kunnen tot en met Zaterdag, 22 Maart 1890, geschieden bij den secretaris te Alkmaar, den heer H. Siebert Coster, bij wien ook programma's, op aanvrage, gratis en franco verkrijgbaar zijn. Een Belgische plantkundige heeft een plant ontdekt, die voortreffelijk geschikt is om duinver- stuivingen te beletten. Hij vond dit gewas bij de baai Atwacha ten noorden van de rivier de Amur in Azie. Het is een soort van wilde tarwe, die over den grond kruipt en die zandige heuvelen met een vrij rijken plantengroei bedekt. Wellicht zou ze ook op de Hollandsche duinen belangrijke dien- sten kunnen bewijzen. Zaterdag kwamen van de 70 heeren, die zich reeds hebben aangegeven voor de ,/vereeniging van fokkers en liefhebbers van rashonden", 19 bijeen, in het hotel ,/Belle\ue" te Arnhem. Besloten werd alle soorten van honden aan te nemen. De vereeniging werd opgericht en een voorloopig bestuur gekozen, dat de bijzondere op- dracht heeft, zich in aanrakiug te stellen met ,/Nimrod", ten einde te overleggen in hoeverre samenwerking uoodig is, bijv. bij tentoonstellingen en bij het aanleggen van een hondenstamboek. Tot definitief secretaris werd gekozen de heer C. Arent Hiebendail, te Hees, terwijl verder tot het voorloopig bestuur werden gekozen de heeren E. A. Onderwater, te DubbeldamA. Van Gelder, te Nieuwer-AmstelJ. Mulder, te Grouingen en H. Van Leeuwen, te Velp. FI33JIT iT.EITOM. KAREL VAN OUWERSCH1E. z/Komaan dan, omdat jij hat bent zal ik 26 stujvertjes geven." z/In Gods naam dan maar." Het pak kleeren werd in elkander gerold, met een touwtje voorzien en een briefje er op gespeld, met de schaar een stuk van dat briefje geknipt, dat met het bedongen geld, verminderd met twee stuivertjes, voor briefje en administratie kosten, aan de vrouw werd uitgereikt. Deze ging, zoodra zij op straat kwam, naar een jeneverpaleis, om met nog andere lotgenoten, haar Verdriet over de ongelijke verdeeling der aardsche goederen weg te spoelen. J Haviksneus nam het pak, en smeet het zoo behendig waar het wezen moest, dat het er veel van had alsof het goed, zoo dikwijls beleend en telkens weer gehaald was, dat het van zelf den weg had leeren kennen. Claribel schoof voor het loket. Haviksneus verzachtte nu zijn stem. Het geleek wel alsof hij nu al de olie uit zijn haar had gebruikt, om zijn keel te smeeren, en zoo vroeg hij j,Wat kan ik voor je doen, lievert 1" Rustig antwoordde zij. „Ik kom hier om za- ken te doen. Als gij niet fatsoenlijk kunt spreken, zal ik maar elders gaan." Haviksneus werd zoo rood als een kreeft, sta- melde een verontschuldiging, want hij zag dadelijk, dat die nieuwe bezoekster niet aan de taal, welke hij daar gewoonlijk sprak, gewend was. z/Ik wil eenig geld op die juweelen hebben," zeide Claribel, hem een pakje overhandigende, waar in haar horloge en juweelen waren. //Zoo Hoeveel z/Zooveel als je kunt beleenenantwoordde Claribel. z/Honderdentwintig gulden," zeide Haviksneus op vragenden toon. z/Goed, de waarde is voor oud ongeveer duizend gulden, maar honderdtwintig gulden is genoeg." Het pakje werd behoedzaam weder dicht ge maakt en in een brandkast geborgen. z/Hebt gij een schelling voor een beleen- briefje z/Neen, ik heb niets dan goudgeld." Haviksneus wilde een van zijn ruwe gezegden ui- ten, maar toen hij Claribel in haar beurs zag zoeken en bemerkte, dat die nog vol goudstukken zat, stond hij van verbazing als verplet en dacht, dat is een rare, het zit er bij haar nog dubbel aan, en zij gaat toch naar de bank van leening. Dat is een raadsel. Hij zweeg en wisselde een goudstuk van het getal, dat hij reeds voor haar gereed gelegd had. Toen betaalde hij haar 120 gulden min een schelling, en zeide zoo beleefd als hij nog nooit tegen een van de arme drommels, die daar kwamen, was geweest ffAls het u belieft mevrouw, hier is het geld. Mag ik het genoegen hebben, u dit briefje te over- handigen." Toen zij weg wilde gaan, zag zij, dat eene armoe- dig gekleede vrouw, met bleek, ingevallen gezicht en holle oogen, het loket naderde. Daar was zooveel droefheid, zooveel ellende, zoo veel bitter lijden op dat gelaat te lezen dat Claribel als het ware ontzet bleef staan. Mijn he- mel, dacht zij, hoeveel drama's worden er niet hier in dit beleenhol afgespeeld. Zij sloeg nogmaals de oogen op die vrouw en bemerkte, dat haar oogen rood van het weenen waren, en de tranen haar nog langs de wangen bigelden. Met moeite lichtte zij een kast met naaimachi- ne op, en zette die op de toonbank, om haar te be leenen. Het was het gereedschap waarmede zij haar brood verdiende. z/Geef mij hierop als het u belieft twaalf gul den mijnbeer 1" zeide zij. Haviksneus was weer op zijn gemak, en had daarmede zijn onbeschoftheid teruggekregen. //Wat, twaalf gulden. Vijf is nog te veel. Naai- machines zijn tegenwoordig niets meer waard.*' //O, riep de vrouw, heb medelijden, geef twaalf gulden. Ik moet er mijn arme kind van laten be- graven." //Wat hebben wij hier in de bank van leening met begraven te maken," was het ruwe antwoord. Zuchtend en met moeite nam de vrouw de zware naaimachine op en wilde al weenend beproeven, om elders er het geld op te krijgen, dat zij noodig had, toen een zachte hand haar op den schouder werd gelegd en een welluidende stem vriendelijk zeide z/Het is een zware slag, vrouw. Maar God geeft kracht naar kruis. Wilt gij het geld van mij j aannemen De vrouw keek verbaasd op. Zij voelde het geld in haar hand en door haar tranen zag zij een even schoon als vriendelijk gelaat haar medelijdend aanzien. z/God zegene U, snikte zij, terwijl zij van aan- doening op de kast van haar naaimachine neerzeeg en haar tranen van dankbaarheidovervloedig slroom- den. God zegene U schoone dame 1" Maar Clari bel was reeds heen gegaan. Dit tooneel had Haviksneus weer een oogenblik zoo verplet, dat hij vergat onbeschoft te zijn. Die dame is en blijft een raadsel, mompelde hij, toen de deur achler Claribel toeviel. i/O Godzegen die engel, waar zij zich ook bevinden moge," snikte de moeder van het gestor- ven kind. O, wat een hemelsch gelaat. Och ja toen mijn lieve Jantje in zijn laatste oogenblikken was, en hij riep dat de engeltjes hem aankeken en hem wenkten om te komen, heeft hij stellig dergelijke gelaatstrekken gezien." Claribel, snakte naar licht en lucht, strompelde door den donkeren gang, die op straat uilkwam, en toen zij buiten was, stond zij in eens vlak voor iemand, die er juist binnen wilde gaan. Met een kreet van verbazing en schrik, riep zij ffMajoor Punter 1" XXII. Het moeielijke pad der eerlijkheid. Toen majoor Punter Dudley Carstairs verliet, na in drift te zijn uitgebarsten, hetgeen niets meer en niets minder was dan een opzegging van zijn compagnieschap, was hij bepaald voornemens, om zijn woord gestand te blijven. DE SCHIEDAMMER. AANBIEDIN0EX 20) NAAR HET EnGELSCH BEWERKT DOOR

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1