Gemengd Nieuws. liet onmogeiijk is een voldoend aantai lijkkisten te leveren. Yerscheidene gevallen van griep zijn weder voor- gekomen te Barcelona en een matroos aan boord van een Fransch schip aldaar is er aan overleden. Bij een ingezetene op een dorp in Zeeland staan de nieuwe aardappelen reeds boven den grond, ten spijt van het winterweder. De aardappelen werden in October gepoot. Als een bewijs, dat de duurte van 't vee in ons land tegenwoordig algemeen Is, kan dienen, dat in de Friesche en Groningsche veeteelt-distrikten fraaie exeinplaren fokvee verkocht worden voor f 340 tot f 360, terwijl in 't laatst der vorige Week de prijs der biggen zelfs tot f 2.per week steeg. Dat wil nog al iets zeggen in't land, waar de varkensmesterij groote uitbreidingen heeft ver- kregen. De hooge veeprijzen oefenen daar ook grooten invloed uit op de landprijzen, die zeer stijgen. Te Eenum (Groningen) heeft men het eerst van de nieuwe onderwijswet voor het benoemen van een hoofd der school zonder vergelijkend exa- men gebruik gemaakt. Uit 40 sollicitanten is een alphabetisch 7-tal opgemaakt, waaruit eene voor- dracht van 3 personen den Raad ter benoeming zal worden aangeboden. Ook te Assen zal waarschijn- lijk voor 2 vacaturen geen vergelijkend examen gehouden worden. Per Telegraaf. 's-Hage, 25 Februari 1890. Door de Provinciale Staten dezer Provincie is tot lid van de Eerst e Kaiuer der Staten-Generaal gekozen de Heer F. A. P. Van Aiphen, Schout- bijnacht, met 41 van de 7 0 uitgebrachte stemmen. Baron Van Haersolte verkreeg 24 stemmen. Schiedam, 25 Februari. De firma J. M. Van der Schalk en Co. alhier heeft haar geheele personeel tegen ongevallen verzekerd. Jan Houbraken, de man, die de vorige week in een bak met warm water gevallen is, is aan de bekomen brandwonden overleden. De gemeente-werkman, D. Krommenhoek, die Zaterdagmorgen bezig was met het snoeien der boomen langs den Rotterdamschen dijk, is daarbij uit den boom gevallen en inwendig gekwetst. Hij is naar zijn woning geloopen, waar hem genees- kundige hulp werd verleend. Ouwerschie, 25 Februari. Naar wij vernemen hteft heden morgen, in de scliuur van den heer C. Van 't Wout, aan de Zwet, een onbekend persoon zich door ophanging vaiuhet leven beroofd. Men schrijft ons uit Amsterdam d.d. 24 Februari Wanneer men de kolossale steenmassa's ziet, die zijn opgetrokken, om tot steun te dienen voor de rails der spoorbanen, dan vraagt men zich onwille- keurig af, hoe is het mogelijk dat zulk een lichaam breken kan. En toch is dat het geval, zij het dan ook door de onvastheid van den bodem. Hier ter stede o.a. zagen wij viaducts, die van onder tot boven waren gescheurd niet alleen, maar waarvan de afstand der steenen, die eerst broederlijk tegen elkander steunden, meer dan twee decimeter be- droeg. Ja, op den plaats heeft men zelfs met een drietal dikke planken de ruimte moeten aanvullen, die tusschen de viaduct en de rails was ontstaan. Van hoeveel belang dit ook zij, het onderwerp van gesprek is het lang niet. Daarvoor zijn de hoofden nog te zeer vervuld met de ramp, die den schouwburg heeft getroffen. En dit behoeft ons niet te verwonderen. Is de schade, daardoor ontstaanreeds groot genoeg om elkeen te ver- vullen met deze gebeurtenis, hoeveel te meer, wanneer men het uitgebrande gebouw aanschouwt en ziet, hoe vreeselijk het vuur heeft gewoed en alles om zich heen verwoest heeft. Zelfs de balkjes (ik geloof, dat die kapiteelen genoemd worden) die in den muur gemetseld zijn en waarop de kroon- lijsten rusten, zijn geheel verbrand, zoodat men nog slechts de gaten ziet, waarin zij hebben gezeten. Geen enkele ruit is aan die zijde van het American- hotel meer heel, niettegenstaande het zeer zware spiegelruiten zijn. Het Leidsche plein was dan ook Zondag j.l. ,/the great attraction of the day" voor de vele wandelaars. Aan de trainmaatschappij heeft die brand weder een aardig voordeel opgeleverd, Alleen op Donder- dag vervoerde zij ruim 10000 passagiers meer dan gewoonlijk. Waarschijnlijk zullen onze lezers zich nog wel herinneren, dat eenigen tijd geleden ook in de Kalverstraat een hevigen brand heeft gewoed waarbij drie perceelen een confectie-winkelde Amerikaansche Bazar en het Cafe Suisse een prooi der vlammen werden. Die ruimte, want veel anders is het niet meer, is nu aangekocht door een ver- eeniging, die het voornemen heeft om daar een nieuw cafe op te richten. Dit belooft een prachtig gebouw te zullen worden, daar niet enkel over een flinke breedte, maar ook over een groote diepte te beschikken valt. Telkens wanneer voor het loterijkantoor aan de Zeevischmarkt te Rotterdam een lijst met uit- gekoraen nommers werd aangeplakt, kon men daar eene arme vrouw vinden, die aan de talrijke om- standers een nommer opgaf, om te zien of het was uitgekomen. Bij het uitkomen der le lijst vande tegenwoordige loterij, stond het moedertje er weer, en vroeg baar een der aanwezigen of ze een briefje had, waarop ze openhartig bekende altijd een num- mer te onthouden, om te weten of ze nog eens rijk zou worden. Spoedig was nu de f 3,50 inge- zameld, en ons oudje werd een briefje cadeau ge- daan. Gisteren deed ze weer de gebruikelijke vraag, en vernam tot haar groote blijdschap, dat nu wer- kelijk haar nommer was uitgekomen met f 1000. Brutale dieven Onder de gemeente Halsteren komen in den laatsten tijd herhaaldelijk diefstallen voor. Bij ver- schillende landbouwers werden aardappelen, eieren, enz. ontvreemd, zelfs bij den bouwman A. Van Treijen ontzagen de dieven zich niet de hammen uit den schoorsteen te halen. Bij een arme we- duwe stalen zij een vet varken eD zetten er een biggetje voor in de plaats, waarbij zij op de deur hadden geschreven ,/Vrouwke, maak dees verkentje vet, ,/Of ze smooren jou in bed. j/Zorg, dat het krijgt een dikken rug. #Als hij vet is komen we terug." Als curiositeit deelt men uit Maastricht mede, dat een loteling bij de loting voor de nati- onale militie het lot no. 11 ten deel viel. Hij bewoont het huis no. 11 in de Wolfstraat, en de loting had plaats op den 11 dezer. Zulk een elfling kan, natuurlijk, in een eventueele oorlog slechts door 11 kogels sneven Als een teeken des tijds in de onderwijzers- wereld moge dienen, dat te Sloten een jong- mensch in het bezit der hulpacte, na twee jaren vergeefs gesolliciteerd te hebben, zich heeft verhuurd als boerenknecht, terwijl de waarneming der vacante onderwijzersbetrekking te Spaarnwoude kos- teloos aan een onderwijzer gedurende een maand is opgedragen. Een aantai onderwijzers hebben zich aangemeld voor het examen als commies bij's Rijks belastingen. In eene woning te Gestel bij Eindhoven sprong Maandag-avond de kachel plotseling uiteen en werd vernieldramen, deuren, kasten, alles in de kamer werd verbrijzeld, een groot gat werd in het plafond geslagen en verscheiden gaten in het dak, zoodat vele pannen werden verbrijzeld of ver- schoven. Gelukkig waren vrouw en kinderen naar de kerkde man viel bewusteloos, met vele wonden in aangezicht en handen, ter aarde en werd door de buren uit de reeds brandende kamer gedragen. Te Oosterwolde is een proef genamen, die wegens den gunstigen uitslag voor sommige vee- houders van veel belang is. Iemand, die verleden jaar een groote hoeveelheid onbruikbaar gras had, (zoogenaamd paardsch gras, n.l. gras met den akkerpaardestaart, kattestaart of roobol er in) be- sloot dit in te kuilen. Sedert geruimen tijd wordt I nu van dit ingekuilde gras met succes gevoederd. I Blijkens een in den nacht van Yrijdag op Zaterdag bij het departement van marine ontvan- gen telegram, is Zr. Ms. kruiser ,/Tromp" op 17 Februari te Suriname aangekomen en was de ge- zondbeidstoestand uitmuntend. In de Chassdstraat te 's-Hage is Zaterdag een bangsteiger, waarin een verver en een verversjon- gen aan het werk waren en welke aan de dakgoot vastgehaakt was, losgeraakt en op straat terecht gekomen. De beide personen voelden den bak onder hun lichaam verdwijnen. De jongen had de tegenwoordigheid van geest zich met de handen aan de dakgoot vast te klampen, uit welken benar- den toestand hij verlost werd zoodra het ongeval werd opgemerkt. Hij werd gegrepen en door het dakvenster binnengebraclit. De verversknecht stortte ongelukkigerwijze op straat, en werd in gevaarlijken toestand opgenomen en naar het ziekenhuis overgebracht. In het aanstaande seizoen zal een veertigtal Engelsche kano-roeiers gezamenlijk aan ons land een bezoek brengen. De directeur-generaal der Staatsspoorwegen te Utrecht heeft een streng onderzoek gelast, naar aanleiding van de van socialistische zijde in de Tweede Kamer gedane mededeelingen, als zouden sommige stations- en treinbeambten zich bezwaard gevoelen door de onheusche haudelwijze hunner superieuren en ook door een te groot aantai dienst- uren. Na gebleken geschiktheid zijn thans op enkele lijnen van de llaagscheTramweg Maatscliappij nieuwe paarden van Belgisch ras in dienst genomen. Zij zijn kort, doch stevig gebouwd. Voorloopig maken zij nog maar den rit per dag. Een Rotterdamscb commissionair, die te veel aan Bacchus had geofferd en met den trein uit Delft naar zijn woonplaats wilde terugkeeren, viel Vrijdagmiddag boven van de trap van de tunnel aan 't station aldaar. Naar 't politiebureau over gebracht, verklaarde de aldaar ontboden genees- heer, dat de man 't neusbeen had gebroken en lichte kneuzingen aan 't voorhoofd had bekomen. Na verbonden te zijn en zijn roes te hebben uitgeslapen, heeft hij zijn reis vervolgd. Als een bewijs, dat het Geldersche paarden- ras wel gewild is, diene, dat dezer dagen door de remonte-commissie bij de heeren Beker te Brummen een achttal paarden voor het leger werden aangekocht. Aan het postkantoor le Amsterdam bedroeg over het afgeloopen jaar de omzet (ontvangsten en uitgaven) bijna 16 millioen gulden. „Er werden bijna 8 millioen brieven, 5 millioen briefkaarten, ruim 7 millioen couranten, enz. ontvangen, alleen bestemd voor Amsterdammers. Van een echtpaar te Balk heeft de man zich aangesloten bij de doleerenden, terwijl de vrouw eene verklaarde tegenstandster der doleantie is. Over het doopen van hun jongste kind ontstonden nu dezer dagen moeielijkhedennadat er in de vo rige week weder oon gchcelen avond over gedispu- teerd was, nam de vrouw in wanhoop het besluit, zich van het leven te berooven, en sprong in het kanaalzij werd met veel moeite door een paar schippers gered, maar heeft later nog gepoogd zich op andere wijze van het leven te berooven, zoodat men thans genoodzaakt is, haar voorldurend te be- waken. Volgens het „T. v. Gen." heeft in Amsterdam de influenza betrekkelijk, in vergelijking met Ber- lijn, Parijs en Weenen, de meeste slachtoffers ge- eischt. Na Amsterdam was Parijs het meest ge- teisterd. In Weenen, waar de sterfte ook aanzien- lijk is gestegen, heeft zij nooit het dubbele van de normale sterfte bereikt. De epidemie heeft haar hoogste punt bereikt achtereenvolgens te Weenen, Berlijn, Parijs en ein- delijk te Amsterdam. Vooral heeft de ziekte ge woed onder personen ouder dan twintig jaar. Injde klasse 4059 jaar en bij ouderen was de sterfte vooral groot. Uit Mexico wordt gemeld, dat de influenza daar zoo ontzaggelijk veel slachtoffers maakt, dat vele lijken zonder kist moeten worden begraven, wijl z/Voorzeker" riep de majoor driftig, want hij dacht aan de vele, die hij in zijn zak had, en waar //geen voldaan" onder stond. ,/Maar met billard spelen ben je nog beter op de hoogte, niet waar Als men een pistool op den majoor had gelost, kon hij niet zoo geschrokken hebben, als bij deze zonderlinge vraag. En de andere vervolgde, ,/de man die met u billardt en om geld speelt, is verloren, gij speelt met de qeue even goed rechts als links." z/Dat is verkeken," zeide de majoor in zich zel- ven. //Die man weet meer van mij, dan mij lief is, hij heeft mij stellig hier of daar wel eens ont- moet. Het gaat met mij, als met den wolf, die in een kwaad gerucht staat." Hij wilde reeds weg gaan. //Blijf nog even," zeide de ander, en ver volgde toen //Indien uw geheugen u niet bedriegt, denk dan eens een twintig jaar terug In zekere straat was een billartzaal, daar kwamen een aantai jongelieden, om zoogenaamd, ondervinding te krijgen, en de wereld te zien, maar eigenlijk om geplukt te worden, door geraffineerde spelers. Daar werd altijd om grof geld gespeeld." De majoor herinnerde zich dat lokaal heel goed. #Denk nu eens na Er was op zekeren dag roeiwedstrijd geweest, een menigte kantoorklerken, studenten en anderen, die wat meer gebruikt had den dan rechtuit, kwamen binnen stormen." De majoor herinnerde zich ook dien dag. ,/Herinnert gij u nu niet een jongen klerk, die, hoorende dat gij de beste kaartspeler waart, meende dat hij het beter kon, en die toen dwaas genoeg was, om met u te gaan spelen De majoor herinnerde zich nu ook dien jonge- ling. z/Gij speeldet kaart met dien jongeling, tot drie nur 's morgens. Het huis waarin dat gebeurde, was al lang gesloten, toen het spel geeindigd was. z/Hij verloor wel het eerste spel, maar zoo eervol, dat hij vol vuur geraakte om er een tweede te c'oen. Toen won hij het tweede spel, en daarna het derde telkens ging het om meer en meer. Toen het om goudgeld ging, raaktet gij aan de win- nende hand, en ofschoon de jongeling groote som- men verloor, hij wilde maar doorspelen. Ten laatste had gij hem schoon uitgeschud, niet alleen dat de laatste cent uit zijn zak was gehaald, maar ook een groote geldsom, dien hij dien avond voor zijn patroon had ontvangen, had hij op de kaart ge- waagd en verspeeld. Toen de jongeling door de koele morgenlucht zijn verstand terug kreeg, dacht hij aan zijn verloren eer, zijn vernietigde toekomst, zijn wanhopige moeder, wier verzorger hij, in haar weduwestaat, was. Toen gij een half uur later Westminster Bridge over gingt, zaagt gij een man op dat steenen muurtje langs den brug klimmen, gij greept hem nog net bij tijds, hij worstelde met u, om los te komen, ten einde over debrugtespringen. Och, laat mij toch sterven, riep hij, want ik ben geruineerd, en hij vervloekte u. Maar in die dagen waart gij nog een krachtig man, en uw vuist was van ijzer, en daarmede kreegt gij alles uit hem, hij vertelde u, hoe of bij in het nauw zat, dat hij het geld van den patroon verspeeld had, dat hij geen middelen van zich zelven bezat, om het terug te betalen. Aan dat alles stoordet gij u niet. Toen liet hij zich ontvallen, dat hij de eenige zoon van een weduwewas, en voor zijn moe der moest zorgen. Toen zeidet gij tot dien jongeling, ja, ik herinner mij nog elk woord //Hoor eens ik ben een schurk, maar jij bent een lage kerel, en een lage kerel kan nog grooter schurk dan ik worden. Maar denk er om, je staat nog aan den rand van de helling, jij kunt nog terug, voor jou is het nog tijd, voor mij is het reeds te laat. Hier is al het geld terug, maar denk om je moeder, eer je weer met een andermans geld aan het dob- belen gaat." Alles wat gij gewonnen hadt, gaaft gij mij tot den laatsten cent terug, en zonder een woord meer te zeggen, liet gij mij daar staan, met het gevoel van een man, die een sneltrein zag aankomen, toen hij op de rails stond, en nog net den tijd had om maar even een beweging te maken zoodat de trein hem op een duim breedte voorbij kon vliegen. Ik had u vroeger nooit gezien, ik heb u later ook niet meer gezienmaar ik heb noch uw gezicht, noch uwe woorden vergeten. Gij hebt mij tegengehouden, toen ik de helling af, naar beneden zou glijden, en nu, als God wil, zal ik u, die reeds beneden zijt, weer naar boven helpen." De industrieel vatte zijn hand, drukte die en de Majoor was diep bewogen. Toen Claribel naar haar hotel terugkeerde, om haar goed te pakken, zat Dolly Danvers al lang op haar te wachten. Voor dat zij het kind met haar voornemen kon bekend maken, begon Dolly te vertellen, dat zij zelve weg moest. z/Tante gaat voor haar gezondheid naar het bui- tenland, en ik zal te Brussel moeten opgevoed wor- De koeien eten het gaarne en zonder er eenigen hinder van te hebben. In de zaak der ontplofflng van de kardoezen te Antwerpen heeft het Hof van appel te Brussel de gevangenisstraf, uitgesproken tegen den voor- naamsten beschuldigde Corvilain, verhoogd van twee tot vijf jaren en zes maauden, en ook alle eischen tot schadeloosstelling, welke den slachtoffers waren toegestaan, verhoogd. Het kind alleen schreiende in de wieg en de moeder Ja, waar In de regenton ver- dronkenop het hoofd staande, vond hij haar, een arbeider in de Gemeente jIkerslootDat was des avonds zijn thuiskomst van het dagwerk en hij had gehoopt, moeder en kind in welstand te ont- moeten. Hoe de arme vrouw zoo aan haar einde kwam Denkelijk is haar voet bij 't voorover buigen uitgegleden en zij zoo voorover gestort. In huis rooken, op straat rooken, op bed rooken. Zoo was er iemand te Amsterdam. Als hij te bed ging nam hij zijn pijp mee, om nog een paar //haaltjes" te doen. Deze week viel hij echter rookende in slaap en toen hij weer wakker werd, bemerkte hij met schrik, dat zijn bed in brand stond. De pijp was hem uit den mond ge vallen, een vonk was een vlammetje geworden en het vlammetje een vlam. Inmiddels was er hulp komen opdagen en werd grooter onheil voorkomen. Iemand te O. had ergens gelezen dat geld, interest op interest in veertien jaar verdubbelde, mits men er al dien tijd niet aan raakte. De een- voudige boerenzoon had een buitenkansje gehad en stopte nu 200 gulden in een ouden kelel en ver- borg dien veilig in een kelder. Dit was verleden Zaterdag juist 14 jaar geleden. Hij stond dien dag vroeg op en haalde zijn schat voor den dag, in de heilige overtuiging, dat hij 400 gulden vinden zou. Zijn teleurstelling was zeer groot en het is de moeite waard zijn gezicht te zien als hij zijn vrien- den nu over samengestelden interest spreken hoort Men moet waarlijk eerbied hebben voor de matigheidsapostelen, wanneer men het doel, dat zij zich voorstellen, toetst aan de reusachtige hoeveel- heden sterken drank, die er worden gebruikt. Hoe groot die hoeveelheid is, zal wel uit de statistieken bij benaderiug opgemaakt kunnen worden, maar een denkbeeld er van verkrijgt men reeds, wanneer men in de Times leest, dat in 1889 in Engeland alleen voor 7,000,000 pond sterling meer werd gedronken dan in 1888maar in de laatste tien jaren 100,000,000 pd. st., dus ruim een milliard gulden minder gebruikt werd dan in het daaraan voorafgaand tiental. Wanneer er sprake is van eene vermeerdering of vermindering van het gebruik met tien millioen 's jaars in 6en land, dan zou men bijna zeggen, dat eene poging om het gebruik tot nul te herleiden, een onbegonnen werk is. Het leger des heils, dat nauwelijks zeven jaar geleden is opgericht, telt niet minder dan 8551 muziekkorpsen. Terwijl te Parijs diepzinnige beschouwingen over het geschikte en ongeschikte van het dansen wor den gehouden, is het balseizoen te St. Petersburg in vollen gang en er schijnt maar geen einde te komen aan de lange rij van bals, soirees dansautes, enz., die te St. Petersburg gegeven worden. De Russische jonge dames zijn dan ook inder* daad zulke hartstochtelijke liefhebsters van dansen, dat zij, na afloop van het seizoen naar het zuiden van Frankrijk moeten, om nieuwe krachten voor het volgende seizoen op te doen. De schitterendste //salles de bal" te Parijs zijn nog niets in vergelijking met de Russische bal- zalen, vooral wat haar grootte betreft. De balzaal van het keizerlijk winterpaleis biedt gelegenheid voor 3000 personen om te dansen, zonder dat men elkander in den weg behoeft te loopen. In de ,/witte kamer" van het paleis, waar het laatste hofbal werd gegeven, kunnen minstens evenveel personen dansen. Dit laatste hofbal vooral moet bijzonder schitterend zijn geweest. De dames verschijnen er alien in het wit met paarlen of dia- manten. De keizerin, omringd door haar honderd z/dames d'honneur", vormde het groote aantrek- den. Ik heb in de kanselarij van het gerechts- hof moeten komen", en toen vertelde zij maar in een adera door, al wat zij daar gezien had, en wat de grittier en de president haar vroegen, en wat zij daar op antwoordde. Claribel kuste Dolly, terwijl tranen haar in de oogen kwamen, bij de gedachte, dat zij ook het gezelschap van dat lieve snapstertje zou moeten missen. Zij zocht haar goed bij elkander, betaalde haar rekening, gaf den bedienden een fooitje en verliet de wijk, om een nederiger verblijf op te zoeken, daarbij een briefje voor Dudley Carstairs achterlatende, ,in hetwelk zij meldde, dat, zoodra zij een geschikte woning had gevonden, zij haar adres aan het hotel zou opgeven. De kamermeid was nu de wanhoop nabijCla ribel was weg, en met haar scheen in eens de nieuwe knecht, die zoo op haar verzot was, en die zij ook zoo graag mocht lijden, verdwenen. XXIII. Geschrapt. Majoor Punter was in zijn nieuwe be- trekking dadelijk zoo goed thuis, alsof hij die al jaren bekleed had. De man die hem de hand reikte, deed dit niet ten halve, maar goed. Hij had den majoor niet in een ondergeschikte betrekking geplaatst, waar hij zich met een gering salaris moest behelpen, en waarin hij eerst veel kennis van technische zaken moest zien te verkrijgen, want het gaat met industrieele zaken als met de hage- doorn, de laagste takken zijn vaak de stekeligste. Wordt vervo>gd.)

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2