N°. 22. Eerste Jaargang. Zaterdag; 1 Maart 1S90. VERMETEL SPEL. BINNENLAND. Abonnementsprijs: Per drie maandenf .GO franco per post. 1. voor h.et Bui ten- land 1.65 Afzonderlijke nummers. .05 Verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMEKDAL, Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. dPrijs der Advertentien Van 1—6 regels f —.BO. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familieberichtenper annonce .40 Dienst -.85 De verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten Generaal in het hoofdkiesdistrict Goes, ter vervanging van den heer jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman, zal plaats hebben op Dinsdag 18 Maart e. k. De herstemming zal, zoo noodig, geschieden op Dinsdag 1 April d.a.v. De miliciens van de lichting van 1889, be- hoorende tot het regiment grenadiers en jagers, wier eerste oefeningstijd tot 10 maanden is terug- gebracht, zijn Woensdag met verlof naar hnnne haardsteden teruggezonden, doch zullen den 16n April bij het korps terugkeeren om geoefend te worden in de behandeling van het getransformeerde geweer en van de nieuwe velduitrusting. Het blijkt thans, dat de geruchten omtrent eene beweerde muiterij aan boord van de ,/Tromp" waarschijnlijk hun oorsprong hebben gevonden in de verwarde mededeeling van een of anderen sche- peling. Er is werkelijk van een oproer sprake geweest, maar aan boord van een N oorsch oorlogscbip bij Martinique, waarbij op officieren is geschoten en verscheidene schepelingen werden ge- wond. De belhamels werden toen opgehangen. Het oude afgekeurde oorlogsschip Ajax sedert verscheidene jaren liggende in het marine- dok. op 's rijks werf te Amsterdam, is des nachts vol water geloopen en voor een goed deel gezonken. Er wordt getracht het vaartuig met de stoomkraan van 's rijks werf weder te lichten. De oorzaak van het ongeval schijnt uitsluitend aan den verouderden toestand van het schip te moeten worden toegeschreven. Men schrijft uit de Hofstad aan de Arnh. Ct. Er was in 1890 hier ter stede nog iets meer vreugde op Konings verjaardag dan in de laatste jaren. Want het was bekend geworden, datZ. M. den Ministers had laten verzoeken, voordrachten in de Leeuwenorde te doen, en menigeen popelde al dagen te voren 't hart van blijde verwachting. Het is aardig in zulke dagen de gezichten op de societeit waar te nemen, de gezichten namelijk van hen, die in eenige relatie tot dit sjmbolisch, he- raldiek gedierte staan, hetzij als bezitters, hetzij als verbeidersde andere gezichten komen niet in aanmerking dan alleen als toeschouwers. De ge- lukkigen, die de streepjes reeds in *t knoopsgat dra- geD, ontleenen aan het gerucht, dat er voordrachten opgemaakt worden, eene buitengewone deftigheid. Zij zwellen op in het voile besef van de hun reeds te beurt gevallen waardigheid, bij het aanschouwen van het gewoel en gedrang om de kruisjes dat hen omringt en waaiin zij ook dikwijls door de verbeiders getrokkeu worden om voorspraak en on- dersteuning te vragen. Misschien maakt de deftig heid bij reeds gedecoreerden ook wel voor spanning plaats, wanneer zij namelijk meenen in aanmerking te komen voor verhooging van rangdaarvan weet ik echter met mee te praten, zulke hooggeplaatste en hoogst verdienstelijke heeren ken ik niet genoeg. Maar de verbeiders weren zich geducht. Er schijnt, hoe vreemd 't ook klinke, hoegenaamd niets in te zijn gelegen, dat men zich zelf persoonlijk voor een ridderkruis aanbeveelt, of er zelfs schriftelijk bij eerbiedig request aan Z. M., met aanvoering van motieven van voortreffelijkhied natuurlijk, om vraagt. Dit gebeurt menigmaal, en in de llaagsche krin- gen wordt dat volstrekt niet afgekeurd. Men wordt zoo licht vergeten, zegt de een, waarom zou ik dan de aandacht niet op mij zelf mogen vestigen De Regeering heeft immers te beslissen Och, zegt een ander, wat mij betreft, ik geef om de onderscheiding zelve niet zoovee 1, want enz. enz. enz. (bekende tiraden,) maar nuA. enBenC., diedenzelf- den rang bekleeden als ik en niet meer dienstjaren tel- len, Ridders van den Leeuw zijn, komt mij dit, dunkt mij, ook toe het is eene quaestie van pure billijkheid. Anderen weer verlangen naar de onderscheiding ter wille vanhunne vrouw. Ja, een kapitein van de jagers heeft mij eens gezegd, dat een ma- joor van het leger minstens de Eikenkroon moest hebben, een regiments kommandant den Leeuw; dat hoorde er nu eenmaal zoo bij, zeide hij, en wanneer ze die ordeteekens niet hadden, dan zou- den ze niet voor ,/Vol" worden aangezien door hun oflicierskorps, noch door den troep. Ik weet niet of van deze beweringen iets waar isindien het zoo is, dan deed men 't eenvondigst met alle kolo- nels, alle hoofdingenieurs, alle referendarissen, enz. enz. van rechtswege tot Ridders van den Neder- landschen Leeuw te maken, tegelijk met de aan- vaarding van hunne betrekking. Daar er geen wet op die orde bestaat, hoewel de Grondwet die vereischt, kan men dat vrijelijk doen. Met de Eikenkroon, eene Luxemburgsche decoratie, zou het echter bezwaar hebben. Maar, om verder te gaan, op den dag van het bekend worden der kruisenbedeeling is het aardig contrast pas merkbaar. Zoodra er iets is uitgelekt, hetgeen geschiedt lang voordat de deftige Staals- courant't den volke kond doet, komen de nieuwe ridders al in 't publiek om zich te laten geluk- wenschen. Stralende, glimmende gezichten, die 't onnoodig maken een blik op het knoopsgat te slaan of eene vraag te doen, verkondigen het nieuws al van verrezelfs de veelvuldig voorkomende bij - gevoegde wenk, dat de gedecoreerde militaire of civiele ambtenaar nu maar pensioen moet vragen, kan de eerste groote vreugde niet wegnemen noch temperen. En dan die lange gezichten van de anderen maar neen, ik wil den schijn niet hebben van uit leedvermaak te schrijven ik wensch daarentegen alle teleurgestelden door de besluiten van 17 Februari 1890 bij 's Konings volgenden verjaardag eene schitterende revanche toe. De Rotterdamsche tram leverde in 1889 voor hare aandeelhouders een dividend van 7f pCt. op. FJaUIXiLiElTOBr. KAREL VAN 0UWERSCH1E. Hij gaf Punter een post van vertrouwen, waarbij doorzicht een hoofdvereischte was, en hij betaalde hem goed, terwijl hij voor een behoorlijk voorschot zorgde, om den majoor in de gelegenheid te stel- len goed in zijn eerste behoeften te voorzien. Die verandering was den majoor hoogst welkom, niet alleen omdat hij iD de laatste dagen met te- genspoed had te kampen gehad, maar ook omdat hij nu op eerlijke wijze in zijn onderhoud kon voorzien. Hij leefde fatsoenlijkslechts nu en dan kwam een spookgestalte voor zijn' geest, namelijk het zwarte boek der politie. Zijn verleden was een zondigen tegen de wet geweesthij wist, dat in dat zwarte boek alles genoteerd stond, en dat, als de politie hem nog niet had ingerekend, dit niet was toete schijven aan haar vergeetachtigheid, maar wel dat het in haar bedoeling lag, hem voorloopig niet op te sporen. Voor zijn patroon was hij niet beducht deze had hem aangenomen met de wetenschap, wat hij tegenover de maatschappij geweest was, en Punter had hem alles bekend zelfs dat hij niet alleen de rol van valschen speler, maar ook die van bedrieger en oplichter had vervuld. Hij had gezegd, dat hij nu met den meesten ernst den eerlijken weg bewandelen wilde, en dat dit voorne- men nu zoo vast als een muur bij bem stond. De industrieel nam hem op zijn woord in dienst, en deed als menschenkenner het beste, wat hij doen kon, hij vertrouwde den man op zijn woord. Op zekeren morgen, toen Punter, in een drukke handelswijk aan het buffet van een restauratie zijn ontbijt nuttigde voelde hij zich aan zijn' arm stooten. Opkijkende, voelde hij zijn hart in de schoenen zinken, toen hij het ernstige gelaat van Inspecteur Gleddow zag. ,/Ik moet u eens spreken, majoor," zeide de Inspecteur bedaard;/als gij uw ontbijt genut- ligd hebt, moet gij even mede naar buiten gaan." //Zoo," zeide de majoor in zich zelve, „dit is het slot van alles, ingerekend 1" Toen vroeg hij fluisterend//Zeg, Gelddow, waarvan ben ik be- schuldigd #Daar zullen wij het zoo meteen over hebben," hernam Gleddow. Maar majoor, gij moet den wijn, dieu zij u hier schenken, niet drinken, zij schenken hier geen goeden rooden wijn," en terwijl hij sprak, nam hij bedaard het glas wijn van den majoor en goot het vocht over den grond, want het altijd loerend oog van den Inspecteur had gezieu, dat Punter heel snel, en zoo hij dacht, ongemerkt, een vergiftig pilletje in het glas had laten vallen. ,/Kom aan, oude Heerga mee, en drink een goed glas Bordeaux met mij." De majoor keek raar op, en zeide daarna,/Gled- dow, gij hebt een Europeesche vermaardheid van een speurhondenneus te hebben. Het geval is nu eenmaal zoo, er is niets meer aan te doen, ik zal een glas Bordeaux met s drinken, maar ik geloof Pokken bedreigen ons Zoowel van uit Belgie als van Pruisen wor It ons land met pokken bedreigd. Te Gladbach, even over onze grenzen, zijn op dit oogenblik ongeveer 60 pokkenlijders onder geneeskundige behandeling, terwijl ook in de nabijheid van Erkelenz reeds pok ken voorkomen. Daarenboven heerschen de pokken epidemisch in verschillende Belgische gemeenten, gelegen op korten afstand van Nederland, o. a. te Verviers, Lambermont, Welkenraedt, Ensival, Wess- nez, Sart enz. Ook te Luik komen van tijd tot tijd sporadische gevallen van pokken voor. Ten gevolge van den buitengewoon hoogen prijs, die voor het vee besteed wordt, gaan som- mige eigenaren van landerijen in de omstreken van De venter er toe over om hun bouwland in weiland te veranderen. In verband met het bericht, aangaande de benoeming van hoofden van scholen, zonder voor- afgaand vergelijkend examen, schrijft men het volgende In 't begin van Januari zond de Minister van Binnenlandsche Zaken een circulaire aan de dis- trictsschoolopzieners, deze aangelegenheid betreffen- de. Men kon handelen naar goedvinden. In het district Haarlem zijn reeds 3 benoemingen geschied uit voordrachten opgemaakt zonder vergelijkend examen. Het terrein naast de stallen der Rotterdam sche Tramweg-Maatschappij bij het centraal-station, is voor den tijd van een jaar verhuurd om er een circus op te plaatsen. Dat de margarine-industrie zich ten onrechte tegen de Boterwet heeft verzet en de goede, eer lijke nijverheid van die wet tegen knoeiers eer voor- dan nadeel ondervindt, schijnt men wel te mogen afleiden uit het feit, dat te Rotterdam nu weer een groote margarinefabriek zal worden op- gericht (directie J. G. Kerkhoven en H. Marx), waarin een kapitaal wordt gestoken van f 1.200.000. Den Haag zal voor de aanschaffing van een tweede stoombrandspuit circa f 10.000 uitgeven. Hoe het komt is moeielijk te zeggen, maar zeker is het, dat den landbouwers te Vlodrop dit jaar veel nadeel wordt berokkend door duizenden en duizenden muizen, die zich in stallen, schuren en huizen hebben genesteld. Bij den landbouwer M. werden er op 66n dag honderden gedood, terwijl er ook nog honderden wisten te ontsnappen. Het hoofdbestuur der Schippersvereeniging ffSchuttevaer" heeft uit zijn midden tot algemeen secretaris benoemd den heer J. Varekamp, te Rot terdam, ter vervanging van den heer D. J. H. Van Tussenbroek, te Zwolle. Het is zeer waarschijnlijk, dat de Amsterdam- sche Stadschouwburg op het Leidscheplein niet we der zal worden opgebouwd, zegt het „V1. Bl." Het plein zou daardoor niet onbelangrijk worden vergroot en de stedelijke kas een duren post minder te bestrijden hebben. IIet blad vernam althans reeds iets van een zeer levensvatbaar plan, waardoor het mogelijk wordt, dat Amsterdam een fraaien, nieuw ingerichten schouw- burg krijgt, welke aan de gemeente geene opoffe- ringen kosten zal. Op de groote sport-terreinen achter het Rijks-museum zou die schouwburg wor den gebouwd op een groot plein, geheel vrij staande. Dit gebouw zou gesticht worden door eene Ven- nootschap, welke zich voorstelt dat geheele terrein van de gemeente over te nemen en nadat daarop in het midden een grootsch komediegebouw is ge sticht, de omliggende terreinen als bouwgrond voor een luxe-kwartier van de hand te zetten. Die schouwburg zou bespeeld worden door het „Het Nederlandsche tooueel" en een nieuw Opera ge- zelschap. Men schrijft uit Sloterdijk Als een bewijs, hoever sommige voorwerpen bij den brand van den Amsterdamschen Stadsschouwburg zich in den omtrek verspreid hebben, kan gemeld worden, dat onderscheidene veehouders in de gemeente Sloten op hunne landerijen fragmenten muziekpapier ge vonden hebben. Er moeten onder die voorwerpen zelfs enkele gave bundels zijn. Door de heeren Spakler en Tetterode te Amsterdam is aan den Burgemeester dier gemeente gegeven flOOO voor het brand weer- en f 1000 voor het politiefonds, als dank voor hun optreden, waar door bij den brand van den Stadsschouwburg de suikerfabriek op de Lijnbaansgracht gespaard bleef. De Amsterdamsche Rechtbank heeft uitspraak gedaan in het geding tusschen de gemeente Am sterdam en de Imperial gasmaalschappij over den standaard-gasbrander, waarnaar de lichtsterkte van het gas wordt gemeten en die door de gemeente in Augustus 1888 anders is ingericht dan in de concessie omschreven is, waardoor de Imperial gas van grooter lichtsterkte moest leveren. De gemeente is bij het vonnis in het ongelijk gesteld en veroor- deeld tot betaling van alle schaden, kosten en interesten, waarbij de kosten van het geding op f 3162 berekend zijn. Door wijlen vrouwe douairiere baronnesse Mollerus, geb. baronesse Van Eck van Overbeek te Oldebroek, is aan de weezeninrichting te Neer- bosch gelegateerd een legaat groot f 2000, vrij van rechten. Beurtschepen bestaan er niet meer volgens onze Nederlandsche wet. En toch erkent de Regeering beurtschippers, door hen hooger patent te laten betalen dan particuliere schippers, en hun aan sluizen voorschutting te verieenen. Het hoofdbestuur van ,/Schuttevaer" is voor- nemens, deze tegenstrijdigheid eens onder handen te nemen. Door eenige steenkolenhandelaars, in plaatsen aan den Rhijnspoorweg gelegen, is aan den Minister dat ik ze daarna in geen langen tijd of misschien nooit meer zal proeven." ,/Dat kan er naar zijn," antwoordde Gleddow. //Kom nu mee, ik moet weten wat gv) tegeuwoordig uitvoert." Zij gingen naar buiten en traden een cafe bin- nen waarin geen bezoekers waren. Gleddow be- stelde een flesch Bordeaux, en Punter begou het laatste hoofdstuk uit zijn levensgeschiedenis te ver- tellen. Toen hij daarmede klaar was, zeide Gleddow ,/Waarlijk, ik denk dat ik nu maar naar een middeltje moet omzien, om je naam van het zwarte boek geschrapt te krijgen; voorloopig zal ik maar niet naar je zoekeD, en ik zal zorgen, dat je naam geschrapt wordt, op voorwaarde, dat gij mij voor een eukelen keer een handje meehelpt. Ik heb nooit een man gedwarsboomd, die zijn leven wilde beteren, en dikwerf genoeg kwam ik er een op het spoor, dieu ik al jaren lang ingerekend moest hebbenzag ik dan, dat hij op eerlijke wijze aan den kost kwam, dan hield ik goed oog in het zeil, of alles in den haak was, en was dit het ge val, dan deed ik maar net, of ik hem niet zag, en hield mondje dicht." Hoe menigeen, die in zijn jeugd al eens strui- kelde, zou naderhand nog goed terecht gekomen zijn, als er meer zoo dachten als Gleddow. ,/Wat doet de Graaf nu vroeg de inspecteur. Punter antwoordde ,/Als ik het wist, zou ik het u niet vertellen, maar dat kan ik nu toch nietonze compagnieschap is ontbonden, maar het zou toch laag en gemeen van mij wezen, om den boel te gaan verklikken. Alleen kan ik bezweren, ik weet niet of een eed van mij eenige waarde bij u heeft, ik heb den //graaf" niet meer gezien, se dert wij van elkander gegaan zijn. Hij heeft mij wel een briefje geschreven, dat ik in de courauten een adres moest opgeven, waar hij mij spreken kon. Ik zou op die manier, hem u in handen kunnen spelen, maar op zoo'n wijze wil ik mijne zonden bij de Justutie niet uitwisschen. Al wat ik u zeggen moet, is, houdt het oog op Mevrouw Carstairs, want als hij met haar al leen is, zal hij het gemeenste stuk bedrijven, dat hij ooit gedaan heeft. Zijn zin krijgt hij er toch niet mee, want ik heb hem opeuhartig gezegd, dat, als hij dat spel speelt, ik mij bij zijn tegen- partij zal aausluiten en nog nooit zoo harstoch- telijk en fijn gespeeld zal hebben, als ik dan doen zal, om het te winnen." ,/Daarom moest ik u juist hebben, majoor", zeide Gleddow: fflk merkte, dat, wat ook het plannetje was, dat uitgevoerd moest worden, gij toch niets tegen haar in den zin had, toen gij met haar in het hotel logeerde". ,/Hoe wist gij dat?" vroeg Punter buiten zich zelve van verbazing. i/Omajoor, de oude militair was er bij jou nog niet uit, je bemoeide je veel meer met de rneid dan met den knecht." Nu werd het eensklaps helder voor Punter. ,/Te drommel", riep hij, //zijt gij overal, of kunt gij alle gedaanten aannemen Waart gij die lompert waar ik altijd zoo tegen aanging, omdat hij niet leeren kon, eerst te kloppen, eer hij in iemands ka mer kwam //Dat komt er nu niet op aan," zeide de Inspec teur ontwijkend. Wel komt het er nu op aan om den #graaf" in te rekenen. Gij wilt daar niet DE SCHIEDAMMER AAHBIEDINQEN AANTRAGEN 22) NAAR HET EnGELSCH BEWERKT DOOR

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1