Gemengd Nieuws. stuk zesp, op heeterdaad betrapt, eene oude be- kende bij de politie en justitie, Christina Goedvolk, voormalige echtgenoote van den bekenden Jut. Bij de gevangenneming was zij in gezelschap van eene oude vrouw. De Minister van Binnenlandsche zaken, jhr. mr. De Savornin Lohrnan, heeft gisteren, te 'sGra- venhage zijn intrek genomen in het hotel llet Keizershof." De legerwetten ziju thans in behandeling bij den Ministerraad. Men berekent dat er circa (trie maanden mee zullen heengaan, eer zij bij do Sta- ten-Generaal inkomen. De Slanclaard van 1 Maart j.l. deelt mede, dat Mr. L. W. C. Keuchenis zich bereid heeft verklaard eene candidatuur voor het district Goes aan te nemen. De redactie van het zelfde blad meldt tevens, dat zij eergisteren zich voor de uitvoering van de zaak van het dank- en huldeblijk met, mr. Keu- chenius in betrekking gesteld hebbende, ten einde zijne wenschen desaangaande te vernemen, van hem, onder hartelijke waardeering harer bedoeling, de /erzekering heeft ontvangen, dat er zijns inziens in zijne houding als minister niets was, hetgeen hem eenige aanspraak zou kunnen geven op eenig dank- en huldeblijk, zoodat hij liefst wenscht ver- schoond te blijvenmaar dat hij, nu reeds zoo- veler genegenheid bleek, zich niet ontrekken zal aan een eenvoudig blijk van broederlijke sympathie. De redactie, zich geheel naar dezen wensch voe- gende, en in aanmerking nemende, dat de reeds ingeteekende bedragen voor zulk een beperkler doel ruimschoots voldoende zijn, nieent daarom de inzameling reeds op heden, 1 Maart, te moeten sluiten. In het politieblad komen onder de gesigna- leerde personen niet minder dan twaalf schepelingen voor van Zr. Ms. schroefstoomschip le kl. Tromp," als te Bnsenada van boord te zijn weggeloopen of van passagiereu te zijn achtergebleven op 1, 2, 3, 4, 5 en 6 Januari j.l. De aanhouding der deserteurs wnrdt verzocht. Zou een van deze deserteurs het bekend bericht omtrent 't oproer op Zr. Ms. Tromp in de wereld hebben gezonden De Soheveningsche visschers hadden het de vorige week op zee hard te verantwoordenhet was° ruw weer, waardoor enkelen ankers, touwen of zwaarden hebben verloren. Schipper A. Pronk, van den reeder De Niet, kreeg een slag van een zwaard, dat brak en hem de ribben stuksloeg. In dezelfde week, bij den lagen waterstand en het stormachtige weer, gebeurde bet te Scheve- ningen weder bijna elken dag, dat de zee gelds- waarden, en zelfs eene portemonnaie met eenige specie, blootlegde. Het meest wordt aangetroffen op de strandvlakte van het Hotel Garni" of tot voorbij het ,/Hotel d'Orange." „n57- Jte.l0eljflgen.van Bokanje,trottenJit jaar fraai oranje-kleurig vaandel, door 66u hunner ver- vaardigd. Daarop was het Nederlandsche wapen geschilderd, omgeven door de woorden ,/Hulde aan Neerlands wetten door de lotelingen voor de Nationals militie. Rockanje 18701890". De ontwerper van dit alles, J. Moree Pz., trok een vrij nummer. Uit Haarlem wordt gemeld Onze varkensslagers, die onlangs eene vereeniging hebben opgericht om des te beter den strijd te kunnen aanvaarden tegen het Amerikaansche spek enz., zijn daarmede begonnen. Het is hun begrijpelijkerwijs een doom in het oog, dat het publiek niet bij hen voor f 0.35 koopt, wat het elders voor f 0.24 kan krijgen van daar dat nu den volke gewezen wordt op het feit, dat wat gekocht wordt, geen Hollandsche, maar Ame rikaansche waar moet wezen. Het publiek schijnt zich aan die waarschuwing echter weinig te laten gelegen liggen, want in plaats van 6dn k r a a m p j e, staan er nu reeds elken Maandag drie k r a m e n op de zoogenaamde Bo- termarkt, en zelf zijns er winkelsg eopend, waar die door de varkensslagers zoo verachte waar voor de- Zij en haar vrijer stonden op eenigen afstand, en keken hem scherp aan. ,/Herkent gij hem nu niet zeide Sam met een glimlach, waarin wel eenige hatelijkheid verscholen lag. ,/Ja en neen", zeide zij. ,/Denk eens, of gij hem niet zoudt herkennen als hij zwart haar en bakkebaarden had", zeide Sam. Er giug voor Anna Marie een licht op, en allerlei aaandoeuingen bestormden haar nu op eens. Op dat oogenblik zag zij, dat met alleen zijn mooie haren en bakkebaarden, maar ook zijn liefde voor haar bedrog was geweest. //Hij is het, hij is het," riep zij driftig. //Ja", zeide Sam, even driftig, ,/hij is het. O, Anna Marie mijn bakkebaarden, mogen evenmin als mijn lieflesverklaringen, mooi zijn, maar zij zijn niet valsch.'' Hij was voldaan over zijn zegepraal, en wilde het hart, dat hem nu alleen behoorde niet grieven. Maar de nieuwe knecht, had hem op zijn beurt herkend, en trad op het paar toe. ,/Hoe vaarje Sam vroeg hij heel vriendelijk, en in het ge heel niet verbouwereerd door de tegenwoordigheid van Anna Marie, nam hij allerbeleefst zijn hoed voor haar af, en ging voort//dat treft \an avond, het doet mij dubbel genoegen u te zien. Ver- oorloof mij nu eens u te vragen, waar mag ik u van avond op trakteeren ,/Op geen valsch haar en bakkebaarden," heruam Sam stekelig, en Anna Marie stoolte hem aan zijn arm, ten teeken, dat zij vond, dat die steek goed raak was. //Ahriep de inspecteur, hartelijk lachende, terwijl integendeel het paar dacht, dat hij nu van schaamte moest vluchten," is dat de zelfde prijzen als op de Botermarkt te koop is. Nu kunnen de varkensslagers nog lang doorgaan mt t op het Amerikaansche spek enz. af te geven nu kunnen zij beweren zoo lang zij dat willen, dat voor dien prijs nog geen levende Hollandsche varkens te koop zijn zoo lang zij niet kunnen be- wijzen dat de waar die gekocht wordt, minder goed of schadelijk is, zal men, en terecht, voortgaan met te koopen eu voor f 0.11 minder van de verkoo- pers op de llotermarkt nemen, wat men bij de heusche varkensslagers voor dien prijs niet kan krijgen. De Hooge Rand besliste, dat een gescheiden echtgenoot aan zijne gescheiden vrouw, ook als zij hertrouwd is, onderstand verschuldigd is, zoolang hij niet bewezen heeft, dat zij genoegzaam ouder- houden wordt. Ook besliste de Hooge Raad dat degene, die bouwmaterialen koopt met het doel daarvan huizen te bouwen, geene daad van koophandel verricht, als het doel is, die huizen met winst te verkoopen. De heer R. v. D. te Geunep, heeft in zijn tuin in October 11. aardappelen gepoot, deze zorg- vuldig gedekt en nasrezien, zoodat zij nu ongeveer 20 cM. boven den grond staan. Dezer dagen werd te Maurik een paard ver- kocht voor f 1400. Een hit bracht een niet u iu- der hoogen prijs nl. f 630 op. Hoewel men in deze streken dikwerf van hooge prijzen hoort, verbaast men zich toch algemeen over deze kolossale sommen. Beide schoone disren werden het eigendom van den heer baron Van Heemstra te Driebergen. Schiedam, 4 Maart. Hen, die gebruik maken van een trapladder, kunnen wij toch niet genoeg aanraden, om behoor- lijk toe te zien, dat de verbinding tusschen de beide deelen goed in orde is. Herhaaldelijk hoort men van gevallen, waarbij zoo'n ding tegen den grond slaat. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur overkwam dit nog den 50-jarigen verver Hanke, die de onderpuilijst stond te verven van het huis op den hoek van den Korten Dam en de Lange Haven. Het verbindingshout brak en de trap sloeg plat. Gelukkig heeft hij zich niet ernstig bezeerd. In de societeit ,/de Vriendschap" alhier, ontstond Zaterdagavond circa kwart voor zeven een begin van brand. Nabij een schoorsteen, had het houtwerk onder de pannen vuur gevat. Zonder nog veei schade veroorzaakt te hebben, werd de brand spoedig door de politie en burgers, onder toezicht van den gemeente-architect, met eenige emmers water gebluscht. Zondagmiddag was eveneens een begin van brand ontstaan in de woning van den heer S. Van Eraden aan de Hoofdstraat. Daar was het onge- roet op de schoorsteenplaat, waardoor de schoor- steenlijst vuur had gevat. Ook daar werd de brand door politie en burgers met eenig water gebluscht. De schade is van weinig beteekenis. Vlaarriiiigen, 28 Februari. Op de werf van den heer L. Van Dam, alhier, is de kiel gelegd voor een logger, bestemd voor de haringvisecherij. Men schrijft ons uit Rotterdam, d. d. 3 Maart Tal van zaken komen hier bij elke raadszitting onder den hamer en worden gewoonlijk zonder veel discussie goedgekeurd. Dezer dagen echter werd eens een uitzondering op dien regel gemaakt. Maar het was ook over onderwijs, en daar schijnen zeer veel menschen verstand van te hebben, al bestaat het ook uit begrippen, die men zoo maar op eigen houtje heeft aangenomen. Tot ons leedwezen hebben wij lang genoeg ondervonden, hoe praat- en schrijfziek de menschen over al dat onderwijs in den lande worden. Het voorstel was nu, om aan de H. B. S. met drie jarigen cursus, een vierde klasse voor den handel te verbinden en het schoolgeld te brengen op f 30 per jaar. zaak? Die valsche haren en bakkebaarden Welnu waarom ik die vertooning daarmede maakte, zal ik u wel eens later uitleggen. Ik had wat anders in dat hotel te doen, ik was maar knecht voor den schijn, ik moet Anna Marie iets vragen, dat wil zeggen, Mejuffrouw Tiddings, ik moet u iets vra gen, maar mijnheer Sam, ik zal het doen, waar gij bij zijt." Sam vloog op als buskruit. //Als gij deze jon- ge dame vragen wilt doen" zeide hij, ,/is het beter, dat wij maar even naar buiten gaan en de zaak met elkander uitmaken." z/Bedaar, bedaar," zeide de inspecteur. //Het is niet over haar, maar over een andere dame." z/Wat een dubbel door de wol geverfd rneis- jesbedreiger is die man toch," dacht Anna Marie. //Is me vrouw Carstairs reeds aan het hotel ge weest vroeg Gleddow, terwijl hij ziju kaartje aan Sam overhandigde, die het aan Anna Marie liet zien, en voor het eerst van hun leven wisten beiden, dat hun gewezen confrater niets meer en niets minder dan een der hoofden van de geheime politie was. Hij had de betooverende bakkebaarden en ha ren verloren, maar daarentegen vertoonde hij zich nu aan hen, in al de majesteit van een man der wet. Het paar keek raar op, en naon dadelijk een bescheidener houding tegenover hem aan. Anna Marie haaste zich nu te antwoorden, //zij is nu en dan om brieven geweest." ,/Ja, dat weet ik," zeide Gleddow //maar kunt gij mij ook zeggen welk soort van brieven zij ont- ving Ik meen, of die tijding ook iudruk op haar scheen te maken Vertel my eens, wat gij daar van merktet." Aangezieu er in de wereld al genoeg gewauweld 1 is, hoe knap en geleerd de menschen moeten zijn, om aan den kost te kunnen komen, zoo zullen wij de motieven die tot uitbreiding van de school, met een aparte klasse, maar achterwege laten, als zijnde overbekend. De oppositie liet zich dan ook duchtig gelden, iets dat bij debatten over onderwijs behoort. De Hoogere Burgerschool wordt niet bijster druk bezocht, maar het schoolgeld in plaats van f 60 op f f 30 te brengen, dat ging ook niet op, dan zou het een verraorade ambachtschool worden voor de rijken. Ja, maar de ambtenaartjes en de kantoorheeren dan, die worden toch zoo bijster ruim niet bezoldigd en die maken toch graag dat hun kinderen fatsoenlijk door de wereld kunnen komen. In een wip was het middel gevonden zij geven zich voor minverroogend aan, en behoeven dan maar half geld te betalen. Een lieve raad Die menschen bekrimpen zich zoo hard zij kunnen, ontzeggen zich vaak alle genot, om maar {link te wonen, en goed voor den dag te komen, teneinde niet voor minvermogend aangezieu te worden, en na zoo veel ontbeerd en uitgestaan te hebben zul len zij zich in eens voor minvermogend verklaren. Als men dan toch vermeent dat er eerst een hoop schoolgeleerdheid noodig is, alvorens wij praktische menschen worden, dan die schoolgeleerd heid maar zoo gordkoop mogelijk gesteld. Bij velen waait het er al in een paar jaar af, maar bij eenigen blijft er somtijds wat van zitten, dat hun later tot groot nut is. B. en W., die anders dadelijk hun voorstellen zien goedkeuren, haddden het aan de rijke stof, die er steeds in een onderwijs-debat vervat is, te dan- ken, dat hun voorstel eerst na een harden strijd van twee dagen aangenomen werd. Zondagavond omstreeks half negen brak er brand uit aan de Wijnhaven. De brand ontstond op een voorkamer, hoe, weet men niet. De bewoners waren uitgegaan en hadden een zes-jarig kind achtergelaten. H. Van Oijen, geaf- fecteerde bij de spuit, poogde het te redden doch moest terug. Nu werd een met azijn gedrenkte spons in den mond genomen en het nogmaals geprobeerd, tevens werd hij nu vergezeld door L. Schutter en A. G. Schuppernogmaals moesten zij terug. Maar opgeveu wilden die maunen het niet weer naar de brandende woning en bijna stikkende in den rook, op handen en voeten in verschillende vertrekken kruipende, zochten zij op den tast naar het kind. Eindelijk hooren zij het hoeBten, en het werd gered. Het had niet lang meer daar moeten zijn, of het ware gestikt, want later bleek het, dat het uit een vertrek was gehaald, waar reeds een groot gat in den vloer was gebrand. Zonderling kan het toch in de natuur toe- buiten ziet het er uit, alsof we in Januari waren. Toen, en reeds in het begin van die maand, werd veel koude voorspeld; we hadden dan ook kou, maar voor een drie, vier dagen. Daarna steeg de thermometer tot 40, gewoonlijk 50 graden Fah renheit; van oostelijke of noordelijke wind was geen sprake, de wind was steeds zuidelijk ofzuid- westelijk, dagen en weken lang. We dachten reeds aldus de lente in te gaan, zonder sneeuw en zonder vorst, want iedereen en de weervoorspellers zul len zich tot hun ergernis daarbij wel hebben moe ten aansluiten riep over den //zachten" winter. Februari gaf over het geheel wel meer koude, maar overdag was het in het zonnetje recht genoeg- lijk, zoo voorjaarsachtigEn Maartroert wer- kelijk zijn staart. Sneeuwjacht met felle koude de thermometer wees in den afgeloopen nacht 6° Celcius vorst ziedaar een toegift waarop niet meer gerekend was. Buiten was men reeds bezig of zou men beginnen te spitten en graven, de ijs- club had reeds voor een groot gedeelte haar winter- kwartier afgebroken en de koude verhindert nu het voortgaan daarmede. Toen de tijd daar was voor den winter was het #Wel," zeide Anna Marie, „er was van ochtend een telegram voor haar, en toen zij dat las, was zij zoo blij, dat zij heelemaal opgewonden werd. Ik kreeg een goede fooi van haar. Dag Anna Ma rie, dag meid, riep zij, het ga u wel, ik zal mij altijd herinneren, hoe goed gij voor mij waart. Dag meidIk vroeg, of zij nu weg ging. Ja, zeide zij, ik verlaat morgen London. Ik ga naar mijn eigen huis in het Noorder distrikt, naar het huis van mijn lieven vader." ,/Ah zoozeide de inspecteur. „Ik hoop, dat gij beiden mij mijn bedrog zult vergeven. Ik ben verplicht om zelf voor bedrieger te spelen, om nog grooter bedriegers in te kunnen rekenen. Ik ben voor de veiligheid van Londen, wat de legers en vloten voor Europa zijn, namelijk om rust en vrede te bewaren, zooals men zegt. Als een bewijs, dat gij mij vergeeft en geen kwaad hart toedraagt, hoop ik, dat gij mij de eer zult aandoen, een souper met mij te gebruiken, en wanneer de gelukkige dag voor u beiden aanbreekt, die ik denk, dat niet ver verwijderd zal zijn, hoop ik, dat gij mij de bruidsuikers stuurt, of beter nog, mij noodigt op uw bruiloft te komen." Anna Marie bloosde, en Sam lachte hartelijk bij die woorden. Het drietal ging in een goede res- tauratie soupeeren, en vermaakte zich zoo goed, dat stellig twee van hen zich nog altijd dien avond en dat souper zullen herinneren, als het gelukkig- ste oogenblik huns levens. Toen het souper was afgeloopen, en de inspecteur vergiffenis had gekregen van het paar, en zij als hartelijke vrienden waren gescheiden, liep hij naar een telegraafkantoor, en seinde aan Dick Bramley voorjaar, en nu het voorjaar moest worden, gaan we wellicht schaatsenrijden Zonderlinge natuur Het is niet waar, zegt een medicus, dat een baard bepaald gezond is. De deftige koopman gaat kalm naar zijn kantoor met een zorgvuldig ge- droogden baard. Maar de werkman, die om zes uur 'a morgens haastig naar zijn werk gaat, komt met een vochtigen baard in de buitenlucht. Er komen juist onder de klasse der handwerkslieden tab- van gevallen van hardnekkige keelaandoeniugeu voor, die eenvoudig genezen worden door het vol- komen scheren van den baard. Het volgende wonderlijke verhaal, dat bijna aan Jonas en zijn walvisch doet denken, wordt door Amerikaansche bladen medegedeeld, en zal dus wel waar zijn. Er waren eens vier mannen uit Eldora en die mannen heetten Webster, Gamier en de gebroe- ders Buchanan. Honger dreef hen de deur uit, zoodat zij besloten hun geluk te beproeven op de vischvangst. Zij gingen naar de rivier de Iowa, kapten een gat in het ijs en ziet, zij hadden dra een dikken snoek gevangen. Het dier zag er ech ter zeer onfatsoenlijk uit. Zijn beide zijden waren opgezwollen, dat iedere deugzame snoek zich de oogen uit het hoofd had geschaamd, wanneer hij zulk een wanstallige snoekeugedrocht in zijn familie had gehad Het dier werd geopend en tot hun groote verbazing was de oorzaak van de misvorming van den snoek een zeer buitengewone zijn maag toch had hij gebruikt tot spaarbank van een portefeuille, waarin 65 dollars in goud, 15 dollars in zilver, 45 dollars in bankbiljetten en 10,000 dollars in andere papieren. Uit den inhoud van de portefeuille bleek verder, dat de inhoud, toebehoorende aan den heer John J. Jones uit Johnstown, welke plaats verleden jaar door een overstrooming zoo is geteisterd. Daar was de por tefeuille binnengeslokt door den snoek, het inhali- ge dier had daarna een reisje gemaakt, was de Conemaugh en deOhio afgezakt, de Missisippi op- gezwommen, tot hij in de Iowa zulk een roemloozen dood vond. De toestand der vrouw te Balk, die, zooals wij eenige dagen geleden gemeld hebben, wegens verschil van meening met haren man, omtrent het doopen van haar kind herhaaldelijk trachtte zich zelve het leven te benemen, is in die mate verer- gerd, dat zij zoo goed als volslagen krankzinnig is. Waarschijulijk zal zij eerstdaags naar een gesticht worden overgebracht. De omgekeerde wereld. Op het Vreeburg te Utrecht wilde een paard niet loopen en was nocli met slagen, noch met woor den daartoe te bewegen. Ten einde raad, ging de koopman, die met den trein van den Rijnspoorweg mede moest, een wagen huren. Het onwillige paard werd nu met behulp van een zestal personen in den wagen geduwd en liet zich rustig naar het In een kleiue gemeente bij Leeuwarden wo nen een paar oude lieden, die reeds 60 jaren tel- len, nog nooit hun geboorteplaats hebben verlaten, maar nu van zins zijn in Noord-Amerika een betere toekomst te gaan zoeken I Men zal dien luidjes zeker geen gebrek aan inoed en ondernemingsgeest ontzeggen De kleine Koning van Spanje is thans ge heel hersteld. Op allerdroevigste wijze is te Farciennes, bij Charleroi, een meisje van zeven jaren, Urbina Mar- tougin, aan haar einde gekomen. Een half jaar geleden ging zij naar school, toen f lolseling een groote hond van een boerenerf luid blaffend op haar toeschool. Het kind schrikte zoo, dat het bewusteloos op den grond viel. Eenige voorbij- gangers namen haar op, brachten haar bij en zij ging naar school. Eenige dagen later zat het kind rustig in den huisslijken kring, toen zij plotseling opsprong en doodsbleek, met uitpuilende oogen voor zich uit staren.de, met uitgestrekte hand riep„0 moeder, moeder, de hond I Moeder help Deze crisis duurde bijna een uur lang en keerde Vertrek met den eersten trein naar het naaste station bij uw dorp. Van daar loopt gij naar het dorp." Ik volg. Gleddow. XXV. Veekmah ho Bob Musgrave zat voorover gebogen, in een ouden stoel, aan het hoekje van den haard, in zijn woning aan de Dass. Sedert het vertrek van Claribel, was er in de kamer weinig verandering gekomen. De bloemen en snuisterijen, vroeger zulke aangenarne versieringen, die van Claribel's tegenwoordigheid getuigden, waren weg, en op de plaats, waar vroeger haar portret gehangen had, was nu een ledige ruimte. Ook stond de oude eikenhouten kist, die als spaarpot had dienst gedaan, niet meer in den hoek. Ofschoon het huis in de weinige maanden die Claribel's afwezigbeid geduurd had, weinig was ver- anderd, zoo scheen de veerman jaren verouderd. De voren die weer en wind in dat gelaat geploegd had den, waren dieper en het haar was grijzer geworden, terwijl de stevige, recht3 gestalte nu gebogen, en door kommer ternedergedrukt was. Jack, met wien wij in het begin van dit verhaal kennis maakten, en die zoo veel van vechten en drinken hield, zat tegenover hem, zijn stompje pijp rookende en maakte met zijn wederhelft Betsy deel van het huishoudeu van den veerman uit. Betsy ruimde de borden en schotels op, want zij hadden juist hun avondmaal gebruikt en het werd tijd naar bed te gaan. Wordt vervolgd.) gnnu ZiuuiviD^ v fcwkunua hwA— 4 Moni«f on oiaiiuu bi&nguij ti.. i tv ij 1 zij it baos er naast liep.

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2