Nu. 24. Eerste Jaargang. Zaterdavg; 8 Maart 180O. VERMETEL SPEL. BINNENLAND. Abonnementsprijs: Per drie rtiaaxiden.©O franco per post. 1. voor Let Buiten- land1.55 Afzonderlijke nummera .05 Verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMEHDAL, Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. Prijs der Advertentien Van 1—5 regels —.SO. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familieberichtenper annonce —.40 Dienst -.85 Zij, die zich met het vol- gend kwartaal, aauvangende I April a. s., op dit blad wenschen te aboiineeren, ontvaiigen de nog tot dien datum verschijnende iiummers GRATIS. De sneeuwbuien, in de jongste dagen geval- len, kunnen geacht worden een ware weldaad te zijn. De vallende sneeuw toch zuivert de lucht en neemt alle bacterien mede. Is het waar dat ook de influenza wordt ver- oorzaakt door sinetstoffen in de lucht voorkomende, dan waren met het oog op die ziekte, de sneeuw buien ons dubbel welkom. Om het enor e aantal bacteribn, dat zich in de sneeuw bevindt wat door miscroscopische onder- zoekingen gebleken is belette men kinderen om sneeuw in den mond te nemen. Naar aanleiding van het feit dat reeders, wier schepen anker of netten hebben opgeofferd om een onderzeeschen telegraafkabel niet te beschadi- gen, meermalen de tusschenkomst van zijn depar- tement inroepen, ten einde van den eigenaar van den kabel schadevergoeding wegens het geledeu verlies te verkrijgen, brengt de Minister van Bui- tenlandschen Zaken zonder aanilacht van belangheb- benden dat, volgens het bij de internationale over- eenkomst, betreffende de bescherming van onder- zeesche telegraafkabels, bepaalde, elk verlies van dien aard zooveel mogelijk onmiddellijk na het voorval geconst-ateerd moet worden door een pro- ces-verbaal, bevestigd door de getuigenis der be- manning van het schip, terwijl bovendien binnen 24 uren na aaukomst in de eerste haven van te- rugkomst of verblijf, door den schipper eene ver- klaring omtrent het gebeurde ten overstaan der bevoegde overheid moet worden afgelegd. Die overheid hier te lande de waterschout, of bij ontstentenis van dezen, de commissaris van po- litie of de Burgemeester, geeft dan op zijn beurt kenuis van het voorgevallene aan den consulairen ambtenaar van den staat, waartoe de eigenaar van den kabel behoort. De Haagsche spui-quaestie De Gemeeuteraad van Den Haag heeft met 31 tegen 7 stemmen aangenomen een voorstel van den heer De Brauw, overgenomen door de heeren Wittert c.s. luidende,/De Raad besluit B. en W. te verzoeken een nader onderzoek in te stellen of spuiing gedurende het badseizoen gevaar ople- vert voor verontreiniging van het badwater, en zoo ja, of er maatregelen kunnen worden genomen om die verontreiniging te voorkomen en welke, en inmiddels te verklaren, dat dezen zomer niet zal worden gespuid." De vestiging van een remonte-depot in de ge- bouwen en op de voormalige gronden der gestich- ten te Ommerschans, is na een inspectie door den Minister van Oorlog, en sedert er door de genie naar water geboord is, zeer waarschijulijk. Er zullen dan omstreeks 500 paarden geplaatst worden om daar voor den militairen dienst te worden geoefend. Een garnizoen van 200 man zal daartoe noodig zijn. De sterkte van het korps mariniers op 1 Januari jl. bedroeg 42 officieren en 848 onderof- ficieren en minderen aan den wal, 12 officieren en 1237 onderofficieren en minderen aan boordtotaal 54 officieren en 2085 onderofficieren en minderen. Er ontbraken aan de sterkte 2 officieren en 186 onderofficieren en minderen. Op 1 Januari 1890 had Nederland te be- schikken tot verdediging van kusten en zeegaten, reeden en stroomen, over 22 gepantserde en 47 ongepantserde schepen. Voor den algemeenen dienst waren beschikbaar 3 gepantserde en 15 ongepant serde schepen. Voor bijzondere diensten worden gebezigd 3 wacht- en kostschepen 15 instructie- en exercitievaartuigen en 1 opnemingsvaartuig. Te Emmerik is door de beambten der be- lasting aan het spoorwegstation, een lading spek uit Holland in beslag genomen, omdat dit spek, na onderzoek van deskundigen, bleek Amerikaansch spek te zijn. De Tesselsche garnalenvloot heeft gedurende de maand Pebruari 1053 manden garnalen ge- vangen, waarvoor de visschers ruim f 5000 ont- vingen. De verzending der gekookte garnalen had plaats naar Hull, Londen, Parijs en Brussel. De vloot telde ongeveer 60 vaartuigen. H. M. de Koningin heeft f 500 geschonken voor degenen, die bij den brand van den Amster- damschen schouwburg schade leden. Onder voorzitterschap van den burgemeester ^iju ten stadhuize eenige kunstlievende en vermo- gende Amsterdamsche burgers vergaderd geweest, ten einde te rade te gaan op welke wijze de hoofd- stad weder zal komen in het bezit van een schouw burg harer waardig. Er bleek zegt het Rbl. ten duidelijkste van de offervaardigheid om niet den geheelen last te leggen op de schouders der gemeenteer kan gerekend worden op den steun van particulieren, als het gemeentebestuur op hen een beroep mocbt doen om, hetzij op het Leidsche- plein, hetzij aan de Weteringschans, een nieuwen schouwburg te bouwen, waarover de gevoelens niet zeer uiteenliepen. Zeker is het, dat van het plan om het Panorama- gebouw te hervormen tot een schouwburg is afgezien. De groote meerderheid was van meening, dat de ligging buiten het centrum der stad niet zeer geschikt was voor een schouwbuig, welke feitelijk deu officieelen stadsschouwburg zou vervangen, en dat het beter ware, een oorspronkelijk plan op een go*ed terrein uit te voeren, al zou het tot stand komen dan ook iets langer duren. Met de afbraak der muren van den stadsschouw- PBUIIjIiETOW KAEEL VAN OUWERSCH1E. In Bob's droevige omstandigheden bleek dit een paar trouwe vrienden voor hem te wezen. Van af het oogenblik, dat Claribel verdwenen was, kwam Betsy dagelijks, en vervulde de functie van huis- houdster bij den ouden roan, kookte en braadde, hield het huis schoon en in orde, verstelde de klee- ren, en was zoo vriendelijk voor hem, alsof zij nooit ruzie met elkander gehad hadden. Wat Jack be- treft, hij volgde de gewoonte van zoovelen, voor wien het lanterfanten, Maandag-houden en werk- staken een behoefte is hij be wees gaarne diensten. Toen nu de oude man te ziekelijk werd, om met zijn boot te varen, speelde Jack voor veerman, was even ijverig als Bob zelf, en Betsy zat menigmaal met di banden in het haar, want hij paste nu zoo goed op, dat zij niets wist te vinden, om eens op hem te brommen. Alle avonden werd het ontvan- gen veergeld trouw aan Bob ter hand gesteld, en deze had groote moeite, om Jack te bewegen er toch zijn daggeld van te nemen. In de laatste dagen was de oude veerman niet vooruitgegaan, integendeel, zijn ongesteldheid nam toe, en hij verviel tot een soort wezenloosheid, die den dokter meer angst inboezemde, dan zijn vroegere korreligheid. Dick Bramley was nog voor zaken in Londen, en Betsy had hem den vorigen dag, zoo duidelijk als zij kon, geschreven, hoe de man achteruit ging, en had hem aangespoord, om, als hij wist waar Clari bel was, haar te bewegen, naar haar vader terug te keeren want de dokter had als zijn overtuiging ge- zegd, dat alleen de terugkeer van zijn dochter, hem kon bewaren van vo'slagen kindschheid. Bob was zoo volkomen onverschillig en gevoel- loos geworden, voor al het geen hem omringde, dat Betsy en Jack met elkander spraken, alsof hij er niet bij was, hij hoorde het toch niet. z/Het is hard voor den ouden man, om zijn boot, die hij zelf cent voor cent opverdiend heeft, aan een ander over te moeten laten," riep Jack, liardop denkende. z/Dat is het ergste niet," antwoordde Betsy, //dat is de worm niet, welke aan zijn hart knaagt. Het veer wordt evengoed bediend, gij werkt nu even hard, als hij vroeger deed. Jongen ik had nooit ge- dacht, dat er zoo'n werklust in je zat," ,/Ah!" zeide Jack, //deed ik nu zoo dom, om vroe ger mijn krachten te sparen Nu het er op aan- komt, kan ik ze goed gebruiken," voegde hij er zegepralend bij. //Wat had er nu moeten gebeuren, als ik mij vroeger dood gewerkt had." z/Hoor eens," zeide Betsy, /laten wij geen oude koeien uit de sloot halen. Ik vergeet uwe vroe gere gebreken, gij vergeet mijn harde woorden. Gij zijt nu een Voorbeeld van werkzaamheid." ,/Gelukkig dat je nu zoo spreekt," zeide Jack, ,/ik S'ond nooit bij mijn werk te slapen, totdat gij net zoo Iang praatte, dat ik suf was. Een man, die een grommige vrouw heeft, raakt er aan gewoon, burg en het opruimeu der puinhoopen is een aan- vang geinaakt. Tal van arbeiders zijn, onder de noodige voorzorgen betreffende hunne veiligheid, met dat werk bezig, zoodat het te bezien staat, dat binnen niet lang tijdsverloop de gansche rui'ne zal zijn opgeruimd. De verwachting bestaat, dat indien er met krachtige hand met de opruiming wordt voortgegaan, de sta-in den-weg gelijk men den schouwburg, met de hem omringende heining, thans zeker kan noemen binnen eenige wekeu ruim baan zal hebben gemaakt voor een flink plein, waar wij in Mei de bloemen zullen kunnen zien bloeien. Dat de Amsterdammers, waarvan de meesten al lang getroost blijken over het verlies van den schouwburg, zich met dien toestand weldra geheel zullen verzoend hebben, behoeft nauwelijks betoog, Men begint meer en meer in te zien, dat de stad werkelijk behoefte heeft aan ruimere straten en groote pleinen. Sedert het in werking treden van Abattoir en Veemarkt te Amsterdam, wordt aldaar een keuring uitgeoefend, welke aan de eene zijde voor de volksgezondheid wakende, aan den anderen kant niet weinig den varkenshandel belemmert. Wat toch is het geval Herhaaldelijk <jr>et zich het geval voor, dat var- kens wegens Parelziekte, Tuberculose of audere inwendige gebreken niet kunnen worden goedge- keurd. De daaruit voortvloeiende schade, moet ingevolge de wet, door den oorspronkelijken ver- kooper, veelal een elders wonenden boer of veehou- der, aan den belanghebbenden koopman of slachter worden uitgekeerd. Edoch, ook hier is de onder- viuding een goede leermcesteres geweestof de boer weigert thans varkens te verkoopen, met bestemming voor Amsterdam, of hij contracteert, slechts onder dit beding, dat alle risico zal komen ten laste van den kooper, of rechtverkrijgende. Neemt men hierbij in aanmerking, dat een in- wendig gebrek meestal onmogelijk vooraf is te constateeren, dan gevoelt men, dat diezelfde keu ring voor veehaudelaars en slachters, het zwaard van Damocles is, dat dreigend boven hun hoofd hangt. Ten einde zich zelf voor schade te vrijwaren, maar bovenal het handelsverkeer aan de Amster damsche varkensmarkt zooveel mogelijk te bevor- deren, en weder terug te brengen tot datgene, wat het vroeger was, hebben enkele slachters en veekooplieden aldaar, een vereeniging opgericht,welke door onderlinge assurantie daartoe in staat gesteld, na 1 Maart de gevolgen dier keuring geheel voor haar rekening zal nemen, in dien zin, dat voor- taan iedere boer of veehouder, varkens verkocpende aan een koopman of slachter, lid dier VereenL ing, geheel ontslagen is van iedere risico, uit inwendige gebreken voortvloeiende, terwijl ook den boer, die zelf met zijn varkens te Amsterdam ter markt komt, de gelegenheid zal worden gegeven voor een gering bedrag zich voor bedoelde schade te vrijwaren. Eene vronw uit de Slijkstraat te Amsterdam bracht op het Prederiksplein den Rijksontvanger met een stok eenige slagen toe, omdat hij eenigen tijd geleden haren inboedel had doen verkoopen. De vrouw is in arrest. De ratteriplaag aan boord van het aan de Rot- terdamsche Lloyd toebehoorende stooinscbip Roord- Rol/and was zoo groot, dat het de directie deed besluiten, een beroemden Engelschen rattenvanger herwaarts te doen komen, en dit bad het succes, dat 201 ratten door hem gevangen werden. De manier waarop dit geschiedt, is gebeim, terwijl de uiloefening van dit bedrijf alledn bij nacht te ver- richten is. Donderdag avond is te Amsterdam een kell- ner door een tweetal opgeschoten jongens op de Prinsengracht aangevallen en tegen den grond ge- worpen, waarbij men trachtte hem van zijn porte- monnaie te berooven. De aangcvallene verd< digde zich echter kraohtdadig, sloeg flink met zijn stok van zich af en beet een der onverlaten zoo geducht in de rechterhand, dat verbinding in het gasthuis noodig was. De beide aanvallers zijn in bewaring gebracbt. Door den Minister van Oorlog zijn maatre gelen genomen om de voorraden van kleeding en uitrusting van onderofficieren en minderen in de magazijnen te regelen, en tevens te zorgen, dat ieder militair steeds zooveel eenigszins mogelijk voor- zien zij van kleeding en uitrusting, in zoodanig behoorlijkeii staat, dat hij aarmede te velde kan trekken, zonder dat te voorzien is, dat in de eerste weken van eene eventueele mobilisatie, vernieuwing of belangrijke herstelling noodig zal zijn. Zeer gelukkig noemen wij vooral de bepaling, dat in elk garnizoensmagazijn steeds voor ieder man, die zich met groot verlof afwezig bevindt voorhandeu moet zijn een paar passende schoenen of laarzen, naar gelang het wapen waartoe hij be hoort. In de iuternationale schaatsenwedstrijden te Stockholm is onze landgenoot Pander no. 7 aan- gekomen op de baan van 1600 en no. 8 op die van 5000 meter. Slechle kazernes of overdrijving? In een in- gezouden stuk in het Rolt. Nieuwsbl. behandelt de majoor F. H. Boogaard, de vraagof men voor zijn zoon een plaatsvervanger zal koopen, een vraag waarbij men dikwijls meent le mogen beweren, dat bij een bezoek in onze kazernes, voeding, ligging, rei- niging, omgang, nagenoeg alles alzoo, aanleiding moet geven om bet leger door onze kinderen te doen vermijden. Genoemde redacteur van de Mil. Gids wil niet ontkennen, dat er in ons leger nog veel voor ver- betering vatbaar is en zou aan zijne medeburgers niet willeu aanradeu, om geen plaatsvervanger te evenals de droukaard aan den drank hij moet baar hooren brommen, anders heeft hij dien dag niet geleefd. Hij raakt er aan gewoon en is zijn we- derhelft niet brommig geweest, dan gaat bij het zoo van eieren maken, dat zij van zelf aan het brommen gaat." Zij bielden nu een oogenblik met praten op, want daar buiten hoorden zij voetstappen. z/Het is Dick," riep Betsy, en toen een oogen blik later de deur open ging, werden haar woor den bewaarheid. z/Zijt gij alleen gekomen riepen beiden. Jack schudde zijn hoofd en zeide //het is voor den ouden man de dood." Dick keek naar Bob, die daar als levenloos zat, hij scheen wel te sluimeren, misschien was het wel zijn laatste sluimering, maar op eens scheen hij wakker te worden, en vroeg, ,/is Claribel er Zij keken hem verwonderd aan en zoo met een riep Jack ffZij is op de komst." Dick zeide, //ik dacht, dat zij er reeds was." Hij had dien morgen weder een telegram van Gleddow ontvangen, waarin deze hem bericht gaf, dat hij reeds op reis was gegaan, en waarbij hij verzocht dat hij hem met den volgenden treiD ach- terop zou komen, Hij dacht, dat de inspecteur in de nabijheid van Claribel wilde blijven. Hij had aan het station geen naricht omtrent haar ontvan gen, en liep nu wat hij loopen kon, naar het dorp. z/Ik ben bang, dat wij Claribel nooit meer terug- zien," zuchtte Betsy. //Zij wil met geringe menschen, zooals wij, niet meer te doen hebben. WeJnu, laat ze dan gelukkiger wezen bij de grootelui." Dick antwoordde haar nietde geschiedenis van het ongelukkige lot van Craribel was te lang, om er nu over te beginnen daarenboven was hij te veel beduc'nt voor het lot van do vrouw, die hij beminde, hij wist in welk gevaar zij verkeerde, zoodat hij nu geen lust had uitleggingen te doen. Hij ging de kainer door, stoote Bob even aan, en vroeg. z/Wel oude! hoe gaat het er mee Bob Musgrave keek eerst wild op, en toen we der wat tot zich zelven komende, herkende hij Dick, en zeide z/Erg slechterg slecht, het gaat mij als in het lied van haar moeder gezegd wordt, de dag breekt aan en het is voor mij nog alles duister," en op ver- warde wijze, zeide hij verder het geliefkoosde lied van zijn vrouw op. Denkende, dat watineer er over Claribel gespro- ken werd, de oude man, wat bedaren zou, en op zou houden alles door elkander te halen, vroeg Dick, op vriendelijken toon, „zeg vader Bob, zull n we niet om Claribel sturen Toornig vloog de veerman op, en riep, f/zij is weggegaan, zonder een woord te zeggen, zij moet zonder een woord te sprekeu terug komen. Toch is het mijn geliefdkoosd kind, daar ik voor zal leven, daar ik nog om zal sterven." En toen de teedere herinneringen weer boven kwamen, en de toorn en de beleedigde trots uit zijn hart verdre- ven waren, zeide hij, als in een droom. //Och! wat zou het mijn oude hart nog goed doen, als ik mijn lief kind nog eens terug zag." Dan riep hij weer korr lig //Waar is de oude boot, vraag ik? Hoe komt de tijd in het dorp om, als de oude boot stil ligt M M M AANBIEDINQEN AANYRAGEN 24) NAAR HET EnGELSCH BEWERKT DOOR

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1