Burgerlijke Stand, R ECHTZAKE N. Door anti-revolutionnaire kiesvereeniging te Goes is de Heer Mr. L. W. C. Keuchenius can- didaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. De heer Jurgens, de bekende schaatsenrijder, roeier en hardlooper, zal, naar wij vernemen, eerst- daags naar de Transvaal vertrekken. Ditmaal zou hij echter niet naar het buitenland trekken om de verworven lauweren te vermeerderen, maar om in het juweelenvak beter zakeu te maken, dan hier het geval is. Aangestoken Nog altijd houdt de Justitie zich bezig met het onderzoek naar de oorzaak van den schouwburg- brand te Amsterdam. Vermoedelijk ook zal zij de al of niet betrouwbaarheid van het gerucht uit- makeu, dat de brand van den schouwburg aan boos opzet moet worden toegeschreven, een ge rucht, dat in verband met de door de brand weer gehouHen rondesbij het pnbliek eenige waar- schijnlijkheid schijnt te liebben. Na bet ongeluk in den Amslerdamschen schouw burg slaat den Delvenaars in eeus de schrik om hi t hart. Men zal daar thans ter beveiliging van het publiek bij eventueel brandgevaar in bet amphithe atre een nooddeur aanbrengen, terwijl de brandkraan in den tuin van den ,/Doele" wordt voorzien van een vast opzetstuk, benevens de noodige slanggeleiding met stralpijp, zoodat bij brandgevaar in een mini mum van tijd water kan worden gegeven. Te Utrecht vormde zich, ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan der Hoogeschool in 1886, eene commisie uit de burgerij, met het doel gelden in te zamelen tot stichting van een nieuw Univer- siteitsgebouw aldaar. Zooals bekend is, werd door de burgerij tot een zeer aanzienlijk bedrag geteekend en de gelden in handen van het gemeentebestuur gesteld. Daar echter thans nog niet de minste vooruit- zichten bestaan, dat tot den bouw van de nieuwe Universiteit zal worden overgaan, zoo zal genoemde commissie aan de burgerij machtiging verzoeken, om de geschonken gelden van het gemeentebestuur weder op te eiecheit en deze voor een ander-doel, wellicht een nieuw Ooglijders-Gasthuis, te bestem- men. In EnschedfS is het weder onrustig ten gevolge van een werkstaking onder de wevers. Sommigen hunner hadden den arbeid hervat en dit was zoo weinig naar den zin van de werkstakers, dat zij zich niet ontzagen de ruiten bij de goedgezinden in te slaan en hen met mishandeling te dreigen als zij voortgingen met werken. De burgemeester be- moeit er zich mede en belooft krachtige bescher- ming aan hen die werken willen. 't Is maar te hopen, dat het niet noodig zal zijn tot forsche maatregelen de toevlucht te nemen; naar gemeld wordt staan de mar^chaussees te Hengeloo en Alme- loo gereed, om op 't eerste bericht, per extra-trein over te komen, terwijl de schutterij nu en dan on der de wapens komt en de politie zeer versterkt is. De zomer is in 't land Te Meppel werd dezer dagen een partijtje nieuwe aardappelen vertoond, ruim een halve maat, ge- teeld op den kouden grond en die door den arbei- der E. Ten Wolde te Kolderveen in Nov. 1889 aan den grond waren toevertrouwd. Ze hadden een middelbare grootte. Tegen 15 April a. s. zullen weder pupillen op de Pupillenschool te Nieuwersluis worden ge plaatst (zie voor verdere bijzonderheden de Staats- Courant no. 58). De influenza of griep mag een reis om de wereld hebben afgelegd, maar daarom zijn dstre- keu, waar zij door is gekomeD, nog niet geheel van haar verlost. Op verschillende plaatsen van ons land maakt zij nog vele offers Naar aanlei- ding daarvan achten wij het niet ondienstig, den raad in onderstaand versje uitgedrukt, ter behar- tiging aan te bevelen. Hij ontweek haar vraag, en deed er haar nu op zijn beurt eene. ,/Hebt gij het geld meegebracht *Ja," antwoordde zij, »de banknoten zijn in mijn portefeuille." fO, geef ze mij dan dadelijk." //Mijn mantel is vast. Kunt gij niet wachten tot wij te huis zijn. Wacht ik zal de boot roej en." ¥Doe dat eens, als je durft," siste hij tusschen zijne op elkander geklemde tanden. Zij keek hem met groote oogen, en sprakeloos van schrik en verwondering aan. Dudley!" riep zij een oogenblik later. vVergeef mij, Claribel zeide hij haastig, vik vergiste mij. Mijn hoofd draait. Ik ben mij zelven niet meester," Toen vervolgde bij, met een veranderde houding z/Kom, laten wij eens naar de rijp gaan kijken op de brug boven den stuwdam. 0, dat is zoo mooi, je kunt er bloemen, veeren, alles in zien. Kom, ga eens mee op de brug. Hij ging de brug op en trok haar met zijn arm om haar middel mee." wDat zullen wij morgen wel zien," zeide zij, in de gedachte, dat hij niet wel bij het hool'd was, maar toch die greep om haar middel was zoo zon- derling, de hand was zoo koud, en hij greep als een ijzeren klauw. /Claribelvoordat wij de boot roepen, geef mij je portefeuille." Zij wilde haar man el los maken, maar haar handen waren verstijfd van de koude; toen duwde hij haar handen op zijde, scheurde den mantel open, en greep haar nog vaster. ,/Dudley, zijt gij gek?" schreeuwde zij. //Mijn Godwat wilt gij en toen al haar krachten inspannende, ontworstelde zij zich half aan zijn ijzeren vuist. tfGeef mij het geld 1 voor den duivelriep hij. „Wat wilt gij toch zeide zij. //Het geld behoort ons niet. Waartoe dat toornig ongeduld, die wreede woorden Aan de Hersiellende Qriepljders. Zij turen door de ruiten Met vaalbleek aangezicht En hunkeren naar buiten Naar 't koest'rend zonnelicht. Zij wagg'len, waar ze loopen En raram'len, waar zij gaan De maag is immers open En neemt van alles aan. Zijn zij nog jong van dagen, Dan lachen ze om geboon En willen moeder plagen, Haar trouwe'zorg tot loon. Zijn 't ouderen van dagen, Zij weten dan den last Met meer verstand te dragen, En denken //opgepast Ja, opgepast patienten Dit geldt voor oud en jong, Elk dient dit in te prenten, Die erger lot ontsprong. Ik hoop voor u, mijn vrienden, Dat gij bij zachter weer Gw krachten zult hervinden, En griep, kom nimnter weer! VI. Bl. v. A. W. M. Tzn. Schiedam, 11 Maart. Hueh! hueh! klonk Zondagavond op het iniddernachtuur het alarm-signaal der politie, in een broederlijk duo met het geluid van des torenwachters hoorn, en in een oogenblik kwamen uit verschillende woningen de bewoners, nieuwsgie- rig wien het noodlot tot zijn offer had gekozen. Aan den buurman gevraagd, bij voorbijgangers ge- i'nforineerd, de politie aangesproken en weldra ging het van mond tot mond: Brand in het Broersveld bij Burgers. In een oogwenk waren tal van nieuws- gierigen, rondora de plaats des onheils geschaard, waar ook weldra een paar spuiten verschenen. Ook de autoriteiten waren weldra aanwezig. Een dikke rook baande zich een uitweg door dak en vensters, welke laatste spoedig ratelend naar beneden stortten, doordien de laarzen der brand- spuitgasten daarmede door de eigenaren in onzachte aanraking werden gebracht. En waardoor is nu de brand ontslain Luister slechts. In den winkel hing een brandende petroleum- lamp. Deze wilde Burgens uitblazendoch de haak brak en de lamp viel tegen den grond. De petroleum verspreidde zich natuurlijk in alle rich- tingen en vatte, doordat de lamp bleef branden, dadelijk vlam. In een oogwenk klom deze tegen het houtwerk op, baande zich een weg door een luchtgat in de zoldering en maakte zich meester van een zich daar bevindend bed, waarin de kin- deren op het punt stonden zich ter ruste te leggen. Hoewel de hrand zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, was men hem toch spoedig meester door het flink optreden van politie en brandweer. Slechts eene spuit behoefde water te geven. De schade is echter zeer aanzienlijk; vooral de winkelvoorraad, bestaande uit lampen, met hun toebehooren, heeft zeer veel geleden. De hitte is nog zoo sterk geweest, dat het hout van de zol dering geheel zwart gebrand en verkoold is. Huis en inboedel waren verzekerd. Onze stadgenoot de heer E. Schrijneraakers, is door pastor Schleijer benoemd tot plofed vola- puka (professor in Volapiik.) De voorbereidende maatregelen tot verbinding dezer geraeente met het centraal-bureau van de Nederl. Bell Telephoon-maatschappij te Rotterdam zijn aangevaugen. Men verwacht, dat ook in deze gemeente spoedig begonnen zal worden met het Zij klemde de portefeuille in haar hand. In een oogenblik greep hij haar weer, en nu zeide hij, sissend als een slang: ,Gekkin, nu is de tijd daar nu zal je alles weten, mijn dood was maar een verzinseltje, om dat geld in te pakken. Daarom trouwde ik je. Je bent maar mijn werktuig geweest, ik heb je blindelings in mijn plannetje mee laten doen." In dat oogenblik verdween op eens al hare liefde, al haar vertrouwen in dien mandie liefde en dat vertrouwen hadden alien twijfel en vrees op zij kunnen zetten; de vreeselijke werkelijkheid stond voor haar oogen, haar eigen man had die voor haar ontsluierd. ,/Schurk!" riep zij, „eindelijk ken ik u. 0 God! te laat! te laat! Blinde dwaas, die ik was. Gij waart het, die een ouden vader nift alleen van een dochter, maar ook van zijn zuur verdiende pen- ningen beroofdet." tfGeef mij het geld," zeide hij, terwijl hij haar vaster greep. tfNeenriep zij met vasten stemal haar liefde voor hem was in walging tegen hem veranderd. z/Hier in het Noorden, vreezen wij de moedigen niet eens, hoeveel minder de lafaards. Ik ben nu in mijn eigen en niet in een vreemd land. Ik trotseer u!" Toen riep zij uit alle macht: „Veerman! ho!" ^Claribel" riep hij, weder van houding veraude- rende, //ter wille van de liefde, die gij mij eens Zij liet hem niet uitspreken. //Liefde I Mijn liefde is vervlogen bij het ontwa- ken uit mijn dwazen droom, zij is gevlogen met mijn geloof en vertrouwen in u. Ik spot met je dreigementen, ik veracht je." z/Ja, kind, of je mij nu veracht of bespot ik moet het geld hebben." Nogmaals poogde hij het haar te ontrukken, maar de hartstocht had Claribel kracht gegeven. Zij bood dapper weerstand, en riep nogmaals z/Veerman, ho! help! help!" aanleggen van de voor het het publiek bestemde telephouische geleidingen. Het ,/Boterhuis" aan de Hoogstraat alhier zal tot centraal-bureau voor deze gemeente worden ingericht. De voorwaarden waarop de gemeenteraad, in zijne jongste zitting, aan boveu- genoemde maatschappij, voor den tijd van 25 jaren, het uitsluitend recht tot aanleg en exploitatie in deze gemeente verleende, komen"wat het publiek betreft in hoofdzaak bierop neder liet centraal-bureau moet geopend zijn op de werkdagen van des morgens 8 tot des avonds 10 ure op Zon- en feesldagen van 's morgens 9 tot 's namiddags 1 ure. Voor aansluiting van eenen geabonneerde in deze gemeente aan het centraal- bureau alhier, voor het voeren van gesprekken met andere geabonneerden in de gemeente, mag, met inbegrip van bediening, levering en onderhoud van de telephoon, niet meer worden gerekend dan f 60 per jaar. Mocht men in een huis twee telephonen verlangen, dan zal daarvoor hoogstens f 80 voor ieder, en mocht meD meer dan 6en bel wenschen, dan zal daarvoor hoogstens f 5 voor ieder per jaar mogen gevorderd worden. Ook is de maatschappij verplicht te zorgen, dat bij de opening van den dienst op het centraal-bureau alhier, dit bureau verbonden zij en blijve met het door haar geexploiteerde centraalbureau te Rotterdam, opdat de geabonneerden alhier in de gelegenheid zijn, telephonische gesprekken te voeren met geabon neerden der maatschappij, die rechtstreeks aan haar centraalbureau te Rotterdam zijn aangesloten. Hiervoor zal het tarief gelden, vast te stellen door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijver- heid. (N. R. Cl.) Door den pastoor van de. 0. L. V. Parochie, Nieuwehaven alhier, is van den advocaat, die de zaak van de gelukzalige maagd „Ludwina/' te Rome in handen had, het bericht ontvangen, dat de H. Congregatie der Ritus, in hare zitting van den 27sten Februari 1.1. heeft goedgekeurd en bekrach- tigd de openbare vereering, sinds onheugelijke tijden gebracht aan de zalige Ludwiua, Maagd van Schiedam. Heden morgen ten circa 10 uur, ontwaarde de vrouw van C. Schliiter, wonende Raam No. 200, toen zij van hare moeder, die beneden haar woont, op hare kamer terug keerde, dat die vol rook was en dat het goed, hetwelk zij op een lat boven het brandende fornuis te drogen had gehangen, bran dende op het fornuis lag. Zij nam een wollen deken van het bed, wierp die over de brandende goederen, en smoorde daar de vlam mede. De houten zoldering en de lat hadden ook reeds vuur gevat, doch met eenig water werden die spoedig gebluscht. Vermoedelijk is het ongeval ontstaan, doordat een lap gutta-perca van de lat op het brandende fornuis is gevallen van die lap was althans niets terug te vinden. De schade is gering. De inboedel was niet verzekerd, het huis, dat aan de moeder toebehoort, wel. Broodkruimels zoeken in een openstaande bakkerswagen is een gevaarlijke snoeperij, waarvan het 5-jarig zoontje van Kerssen, aan de Broers- vest, de treurige gevolgen beeft moeten ondervinden. Terwijl deze daarmede n.l. bezig was, viel het deksel dicht en op de vingers van het arme ke- reltje, tengevolge waarvan de top van een der vingers onmiddellijk af was. Hij is dadelijk onder geneeskundige behandeling gesteld. Gisterenmiddag, ten circa 63/4 uur, geraakte een onbekend gebleven schippersknecht, die van de Buitenhavenweg kwam, in het water in de kolk tusschen de beide sluizen. Op zijn hulpgeroep snelden de sluiswachter M. v. d. Bos en eenige burgers toe, die hem weldra, met behulp van een roeibootje, weder op het droge hadden. Ouwerschie, 10 Maart. Woensdagavond 6 uur zal door een zeudeling, alhier een godsdieust- oefening worden gehouden. Maar geen vrouw kan het op den duur tegen mannenkracht uithouden. Hij greep de tengere hand, die de portefeuille omklemde, draaide die om, en weldra had hij zijn buit. z/Eu nu", zeide hij, /,weg met je, ik zal je dat scbreeuwen afleeren, verga nu Toen sleepte hij haar op de plank boven den stuwdam, hij lichte de machtelooze in zijn armen op. Toen Claribel daar boven dien vervaarlijk brul- lenden waterval gehouden werd, gaf zij een vreese- lijken gil. Maar eer hij haar over de leuning smeet, werd hij zelf gegrepen, teruggetrokken en bevond hij zich in de ijzeren vuisten van Dick Bramley. Claribel, die, half in zwijm, op de plank viel, zou nog in den waterval terecht zijn gekomen, als haar vader er niet was geweest, die haar dadelijk greep, haar aan zijn hart drukte, waar zij haar bewustzijn geheel verloor. Toen regende het kussen op haar bleeke wangen en half gesloten oogen. Hij droeg haar verder op den oever, en solde met haar alsof zij nog zoo'n klein nieisje was, dat men op de knie in slaap wiegt. ,/Bestelieve kind, beste, lieve kind Dick Bramley «n inspecteur Gleddow hsddeu zich van de portefeuille en van Dudley Carstairs meester gemaakt. De groep bleef staan op het jaagpad, eenige passen van de plek, waar het was voorgevallen. De inspecteur beval Jack de boot daar langs zij te halen. Dudley Carstairs deed moeite om los te komen. vBedaar, Graaf," zeide Gleddow rustig, ,/maak nu niet, dat ik ook geweld moet gebruiken. Dudley deed nooit geen moeita voor niets, zoo berustte hij in het onvermijdelijke, en zeide, bijna op vriendelijken toon ,/Eindelijk beb je mij te pakken Gleddow." z/Ja," zeide de andere, //je hebt lang en heel ver geloopen." z/Zelfs in de kaken des doods." Gleddow, die den graaf" om zijn gevatheid Ingeschieven van 6 Maart tot 11 Maart 1890. SCHIEDAM. GEBOREN6, Jacobus, N. H., z. van C. Mak en C. Gille. Groenelaan. 7, Johan, N. H., z. van D. C. Molenbroek en J. C. C. S. Olivier. Br. veld. 8, Antoine Albert, N. H., z. van A. Meijer en M. Soeter. L. Haven. 10, Johannes Hubertus, R. C., z. van L. Nan den Toorn en M. E. Van Oorschot. Dainmelaan. 11, Bemardus Wilhelmus, R. C., z. van A. K. Weesie en A. Groeneveld. L. Achterweg. OVERLEDEN 7, Gerardus Theods. Johs. Van Kruiningen, I m. R. C., Hoofdstr. Margaretha Burgs, R. C., 85 j. en 8 ra. wed. van J. de Pater. N. Haven. Wm. Van Pelt, 4 j. en 10 m. N. H. Proveniershuis. 8, Jacs. Jorinus Kortland, 11 m. N. H. Singel. 9, Casper Vredenbregt, 45 j. en 5 m. R. C. Singel. Maria Josepha Cath. Linde- man, 66 j. en 9 m. echtg. van H. J. Meijer. R. C. N. Haven. 10, Maria Pauli, 83 j. en 5 m. N. 11. wed. van P. F. Van der Hammen. Hoogstraat. 11, Jaca, Houtman, 66 j. en 4 m. N. H., wed. van F. Van der Mark. Hoogstr. OUWERSCHIE. GEBOREN 8, Marinus, z. van Jacob Hooger- brugge en Maria Poot. 9, Cornelis, z. van Johan nes Frederiks en Maria de Haan. OVERLEDEN 7, Jan Van Bremen, oud 74 jaar, echtgenoot van Jannetje Huisman. Ariaantje Vente, oud 81 jaar, weduwe van Jan de Rosier. Nicolaas Hofstede, oud 10 maanden. 9, Cornelis Kraan, oud 69 jaar, echtgenoot van Margaretha Jacobs. Arrondissements-Rechtbank te Rotterdam. Zitting van 4 Maart 1890. bewonderde, kreeg nog beter dunk van hem. ffDat is een goede kwalificatie en een kaline kerel o«k," mompelde Gleddow. //Och ja de kleine schurkjes en diefjes maken veel kabaal en gejam- mer, als zij gepakt worden. Ik hou veel van een groot man, bij mij komt het er niet op aan of hij Bismarck, Napoleon of Carstairs heet ,/Waar breng je mij, Gleddow?" vroegCarstairs op denzelfden toon als iemand die vraagt waar wij het souper gaan gebruiken. //Zoo straks zal ik je, goed en wel bewaakt, in het plaatselijke arrestanten-hok sluiten," zeide de inspecteur op verontschuldigenden toon. ,/Het spijt mij zeer, dat ik u geen beter verblijf kan aan- bieden. Ik dacht waarlijk niet, van avond nog loges te krijgen." z/Geen complimenten," zeide Carstairs op denzelf den vriendelijken toon. #Gij brengt mij morgen toch naar Londen." z/Voorzeker," zeide Gleddow. z/Zijt gij daar zoo zeker van zeide Dudley schertsend. O stellig," hernam Gleddow, //ik zal het morgen beter maken, en u een goed verblijf in het huis van arrest bezorgen." #Gleddow"zeide Dudleynog vriendelijker, z/ik heb u nooit iets dan last veroorzaakt. Je bent een opperbeste kerel, maar laat mij nu Hij stak zijn hand in zijn borstzak en vervolgde z/Een goeden raad geven. Reken nooit op den dag van morgen." Pang Zonder dat het was opgemerkt, had hij detrek- ker van een revolver overgehaald en Dudley viel, met een kogel in het hart, in de armen van Gleddow. tfVoor den duivelriep de Inspecteur//nu ontsnapt hij mij nog Eiijde. In de gewyde geschiedenis lezen wij, dat Salomo zich tot den Phenicischen vorst Hiram moest wenden, om werklieden voor den tempelbouw te hekomen. De Israelieten, met welken grooten aanleg ook begaafd voor mnziek, rechtsgeleerdheid, letteren, wisknnde, handel enz., waren ongeschikt om be- kwame ambachtslieden te worden en konden tegen geen zwaren arbeid. Zoo is het nog. Zelden ziet men een Israeliet van den echten stempel naar de Schans vervoeren, want zy lyden liever het nypendste gebrek en komen liever met een paar centen, die zjj daags met handel verdienen ellendig toe, dan goed gevoed te worden, maar in bet land te moeten werken. De veldarbeid is in bnn oog, een vreeaelyk slavenwerk. Dit was stellig de reden, waarom het zondaarsbankje nu bevochtigd werd met heete tranen, en waarom daarin een alleraandoenljjkst snikken gehoord werd. K. S., is in SCHIEDAM opgepakt wegens bedelen, en is nn doodsbenanwd, naar de bedelaarskolonie opgezonden te worden, waar hjj als een slaaf in den grond moet werken. De man huilt en snikt, nnakt al pratende groot Jawaai, en daar hjj erg in den angst zit, brabbelt en roffelt hjj op zjjn Amsterdamsch-plat-joodsch zooveel verstaanbare en on- verstaanbare woorden door elkander, dat er niet nit wjjs te worden is. Voor zoover wjj er uit wjjs konden worden, kwam hetgeen by zeggen wilde bierop neer. Hy is koopman in wryfhout, (lucilers) hjj is van Amsterdam, en wenschte dolgraag ook maar uit het zondaarsbankje te zyn, om by zyn lieve vrouw en kindertjes en by zyn 87-jarige memle te zyn (groot gehuil en gesnik). Hy is lang in den fruithandel geweest, en hy zon er nog in zyn, als men hem geen dertien gulden had ontstolen, en toen is er groote ruSie gekomen en is hy aan het dwalen gegaan, eu zyn hart trok weer zoo naar Groot Mokem (Amsterdam), dat hy met bedelen wat reisgeld wilde krygen. De president vraagt, of hy ruzie met zyn vrouw en kin- deren heeft gehad? God zegen jo, mynheer, ik rnzie met me vrouw en kin dertjes, (groot lawaai van gehuil en gesnik) neen, rnzie met de kooplui, een ruzie waar ik snf van ben geworden, en toen ben ik aan het dwalen geraakt. Gy kunt nog wel werken wordt er gevraagd. Onze koopman in wryfhont, die nn in doodsangst verkeert, dat hy naar de bedelaarskolonie opgezonden zal worden, neemt de ongelnkkigste houding aan, die men bedenken kan, en verklaart onder groot misbaar, „geen vin meer te kunnen verroeren". De president geeft zoovetl te kennen, dat als de heeren hem nu eens los lieten, of hij dan nog op zyn joodsch met negotie zou kunnen werken en in zyn onderhoud voorzien.

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2