Burgerlijke Stand. Naar het Vaderland veriieeiui wordt als caudidaat der anti revolutionairen in het district Delft bij de aanstaande verkiezing voor de Tweede Kamer (vacature-Eabius) genoemd de burgeineester vau Loosduiuen, de heer mr. H. A. Van de Velde. Het Vaderlancl geeft nog als oplossing voor dp raadselachtige non-activiteit van den heer Fabius als kapitein, dat hij uit den uiilitairen dieust een pensioen zou willen hebben en daaroin voornemens zou zijn, zich te laten afkeuren. Door de liberalen in het hoofdkiesdistrict Goes is de heer J. II. C. Heyse, lid der Provinciale Staten in Zeeland, te Zieriksee, candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Voorts meldt men aan de Standaard yln de vergadering der Roomsch-katholieke kiesvereeniging te Goes werd besloten aan den heer Mr. Keuchenius en aan den door de liberalen gestelden candidaat, den heer J. H. C. Heyse, lid van Ged. Staten van Zeeland, te Zierikzee, een schrijven te richten waarin bun oordeel zal gevraagd worden over den algemeenen dienstplicht. Vandit antwoord zal afhaugen welke der twee candidaten door hen zal worden aanbevolen. Mochten echter beide candidaten v<5dr algemeenen dienstplicht zijn, dan zullen de Roomsch-katholiekeu zich van stem ming onthouden." De heer Keuchenius heeft daarop geantwoard, dat hij bereid zou ziju een wetsvoorstal, dat het beginsel huldigde vau persoonlijken dienstplicht, behoudens de noodig of billijk gebleken vrijstel- liug, te ondersteuuen. Aan de groote zeesluis te IJmuiden werd Maandag-ochtend groote schade aangericht door de stoomboot Ilartfield. Door het verkeerd verstaan van de telegrafische seinen in de machinekamer liet de machinist, in plaats van achteruit, vooruit slaanongeduldig omdat het schip niet stil kwam te liggen, werd ,/ineer kracht" geseiud, en eenmaal vooruit te werk staande, werd er nu natuurlijk met kracht doorgeschoten tot tegen de ebdeuren der sluis, welke zich aanstonds begaven, zoodat het hooge water uit het kanaal naar buiten stroomde. Spoedig werd eene poging gedaan om de buiten- ebdeuren te sluiten, terwijl intusschen de machine der Ilartfield weder gestopt werd en men het schip op zijne plaats trachtte te houden. Docli juist de poging om de sluis aan de zeezijde met de ebdeuren te sluiten, waartoe het uitdraaien der deuren overmijdelijk was, veroorzaakte, dat de Ilart field nu met den achtersleven aan het vernielen kon gaan, daar het niet dadelijk gelukt was, het schip terug te houdeneen krachtige stoot volgde tegen de reeds uitgedraaide ebdeur en ook deze werd voor goed geknakt, zoodat nu de sluis tijde- lijk van alle iniddelen verstoken was om met eb het Noordzeekanaal-water tegen te houden. Vrij vloeide dit dan ook uit, tot ongeveer 0.64 M. beneden A. P., en vooreerst was alle uitzicht op verder gebruik van de sluis voor de scheepvaart ontnomen. Onmiddellijk echter werden de noodige maat- rog»iv,u gotiuffbu uui ae voornanaen waariooze deu ren in de plaats te stellen van de gebrokene en thans kan de schutting der schepen weder zonder oponthoud plaats vinden. De kanaaldijk heeft bij Velzen zeer geleden door den sterken stroom van het wegvloeienae water toen het ongeluk gebeurde. Daar men ook bevreesd is dat de pijlers van de spoorbrug te Velzen beschadigd zijn, zal er door de Hollandsche spoorwegmaatschappij een onderzoek naar worden ingesteld. De Ilartfieldis geschut en hinnen vastgemeerd; bedoelde boot mag niet naar Amsterdam opstoomen, en wordt daartoe steeds bewaakt door rijks- en gemeentepolitie. Er wordt een schadevergoediug getiischt van f 40.000, welke som als cautie zal moeten worden gestort. Den 21n dezer zal de Alg. Vereeniging voor bloembollen-cultuur te Haarlem eene groote tentoonstelling openen van bloeiende bol- en knol- gewassen, ruikers en versieringen van bloemen, alleen van bol- en knolgewassen afkomstig. Zij blyft tot den 25n geopend. Dergelijke tentoonstellingen worden door ge- zeide de hospita, //toen hadden wij in geen tweemaal vier-en-twintig uren eenig teeken vau levenopzijn kamer gehoord. Hij had gezegd, wij mochten nooit bij hem koinen, als hij niet belde, wij moesten ons daaraan houden, maar ik zeg u, ik stond dui- zend angsten uit. Ik dacht, misschien heeft hij zich wel van kant gemaakt; misschien is hem wel een ongeluk overkomen. Eindelijk schelde hij, en was hij toch zoo frisch en gezond als een hoen. Hij doet zulke rare dingen wel meer. U zult dus eerdei over zijn bedaardheid, dan over zijn levenmaken klagen. Wat ons betreft, eerst vonden wij dat wel raar, maar wij zijn nu eenmaai aan hem gewend." Na nog een en auder besproken te hebben, be- sloot onze jongman om maar dienzelfden avond daar zijn intrek te uemen. David Acland, zoo was de naam van den persoon, die onder dak inoest, was de tweede zoon van een heereuboer, die het niet al te ruim had. Hij had altijd veel liefhebberij in de letteren gehad; hij schreef eerst iugezonden stukken in couranten, en rijmde tevens ook zoo wat. Nadat hij een korte poos gestudeerd had, kreeg hij een hetrekking als mede-redacteur aan een courant, die in een industrieele stad uilkwam. Daar bleef hij driejaar aan verbonden, waarna hij in Louden kwam, om zijn geluk als letterkundige te beproeven. Werke- lijk slaagde hij er in medewerker aan verschillende tijdschriften te worden. Hij hield er niet van, om telkens van kosthuis te veranderenzoo was hij die drie jaar bij dezelfde hospita gebleven en zou hij er ook nog gebleven noemde vereeniging om de vijf jaren geiioudei), en ziju daardoor zeer geschikt om den vooruit-gaug in het bloembollenvak in het licht te stellen. De laatste dergelijke tentoonstelling werd in 1885 gehouden en overtrof alles wat in deze afdeeling van den tuinbouw vroeger werd te aauschouwen gegeven. De vereeniging heeft van vele zijden ondersteuning gevonden. H. M. de Koningin heeft een gouden medaille ter beschikking gesteld, en een aantal bijdragen, zoowel in medailles als in giften en bijdragen voor het waarborgfouds, ziju ontvangen, o. a. van prins en prinses Von Wied; Haarlem heeft f 700 beschikbaar gesteld en voor f300 deelgenomeii in het waarborgfouds. Er worden 253 prijzen uitgeloofd, gouden, ver- guld zilveren, zilveren en bronzen medailles, voor 105 artikelen hyacinthen, tulpen, narcissen, crocus, amaryllis, verschillende bol- en knolgewassen, orcliideeen, bouqetten euz. Vroeger werd medegedeeld, dat de Eransche methode van bewerking van harirignetten, met het doel om ze tegen bederf te vrijwaren en het doek zekere vastheid te geven, waarschijnlijk ook hier te lande, en wel te Suheveningeu zou gevolgd wor den. Thaus wordt gemeld, dat de firma Dobbe Co., te 's-Gravenhage, reeds eenigen tijd een prepa- raat exploiteert, dat diezelfde eigenschappen aan de haringnetten geeft en ze nog standvastiger maakt. Met dit preparaat zouden de netten slechts eenmaal in de 3 of 4 jaar behoeven geconserveerd te worden, terwijl de kosten nog lager zijn dan de nu gebrui- kelijke wijze vau tanen. Proeven, verleden jaar op verschillende visschersplaatsen genomen, hebben dit resultaat doen zien, en de proef zal weldra op groote schaal worden herhaald. De handel in vlas was in de afgeloopen week in de Hoekschewaard zoo slap, als nog maar wei-, nige weken het geval was en de prijzen waren dientengevolge gedrukt, vooral voor de mmdcre soorteu, waaruit de grootste voorraad bestond. Slechts een klein gedeelte werd orgeruimd. In snuit en afval was de handel iets levendiger, maar de prijzen bleven laag. Uit Neerbosch roeldt men. Sedert de verschijning vau het Oosten, is als vrueht van dezen arbeid reeds meer dan f 90,000 in de kas der inrichting gestort, terwijl nog uit de overwinsten twee volledige drukkerijen, een te Nijmegen en den alhier, met stereotiep-inrichtingen en muziekdrukkerijen zijn opgericht, waaraan bijna een bedrag van f 100,000 is besteed. De opbrengst van de drukkerij heeft bedragen de aanzienlijke som van f 840.000. Bovendien heeft de druk kerij grootendeels medegewerkt tot bekendmaking van den arbeid onder de weezen door geheel ons land, en als vrueht daarvan zijn duizenden guldens in de kas der inrichting gevloeid. Schiedam, 14 Maart. Volgens de alhier vastgestelde kiezerslijsten bodrocgt hot aautal kioaore voor leden van de Tweede Kamer 1256, voor die van de Provinciale Staten 1251 en voor die van den gemeenteraad 1250. In het vorige jaar waren er respectievelijk 1227, 1226 en 1220 kiezers. Van de vorige kiezerslijsten werden de namen van 98 kiezers geschrapt. Mejuffrouwen J. J. van Vliet en H. P. Elburg, alhier, zijn geslaagd bij het den 11 Maart jl. te 's-Hage gehouden exameu in de nuttige haudwerken. Voor de leden vau het Nuts-departement alhier, trad Woensdagavond als spreker op, prof. Dr. Jan ten Brink. Tot onderwerp had hij geko- zen: yDe Nederlandsche letterkunde". Na een kort overzicht van de letterkunde in het algemeen en de letterkunde van elk volk in het bijzonder, ging spreker de eigenaardigheden na, van de Nederl. letterkunde, in verbaud met het Nederlandsche volkskarakter. Hierop overgaande tot de geschiedenis der letterkunde, behandelde spr. achtereenvolgens de verschillende perioden daarvan, en wees op de personen, die daarin het meest beroemd zijn geworden. Spreker besloot zijn interessante rede met een zijn, wanneer zij niet van plan was geweest, het houden van kostgangers te staken Een uitgever had hem opgedragen, een populair kookboek te maken, en daartoe moest hij alle wer- ken, die over dat onderwerp verschenen waren, raadplegen. Geen wonder dat David een rustig verblijf wenschte. Omstreeks 6 uur 'savonds was zijn bagage al overgebracht, en legde hij reeds- zijn papieren op de tafel bij het veuster, om den volgenden morgen met frisschen moed aan zijn kookboek te beginnen. yZie, zoo," zeide hij, tfals mijn buurman in het salon boven, zoo stil is als mijn hospita zegt, dan zal het kookboek spoedig in orde zijn/' Een sleutel knarste in het slot van de voordeur, een bedaarde, laugzame stap, weerklonk in den gang en werd verder op den trap gehoord. Ou- willekeurig liep David naar de deur, zette die op een kier, en gluurde wie er toch in huis kwam. Hij kon nog juist zien, dat een rijzige gestalte den trap op ging, en weldra overtuigdeu hem voet- stappen, die hij boven zijn hoofd lioovde, dat het de bewouer van de salon was, die daar zooeven te huis kwam. II. Een veeeselijke nacht. David Acland wilde zijn hospita, die stellig niet op hem gerekend had, geen moeite veroorzaken, en ging in een restauratie eten, die nog al door veel letterkundigen bezocht werd. Na het eten ging men naar de rookzaal, en daar begon dan de conversatie, eerst onder een pint ale, om later met grog of whiskey te eindigen. opwekkmg om steeds zoowel in proza ais in poezie te trachten, het eigenaardige Nederlandsche karak- ter niet te verloochenen. Een daverend applaus gaf den h£er Ten Brink de overtuiging, dat ziju hoorders Item met belang- stelling en genoegen hadden gevolgd. Onze kunstvereeniging zal, zooals onze lezers weten, in de Paaschweek eene tentoonstelling hou den. Bij eene tentoonstelling behoort ten jury en liefst eene bevoegde en onpartijdige. Ten einde den inzenders de meeste waarborgen te geven, dat de in te stellen jury aan die eischen voldoet, zullen zij zelven 7 leden mogen kiezen uit de volgende dub beltalleu H. A.M. Roelants, J. Ode; J. J. Vormer, A. D. Hederik; A. Nolen, A. F. Gips; M. Van der Burgh, L. Perquin; J. F. Rozestraten, W. A. Hoek; J. P. Vincent, W. C. H. Jansen; Jac. J. M. Kramers, Frans Nieberg. De kunstvereeniging zelve benoemde de heeren E. M. Beukers, C. Gips Az. en A. W. M. Ode Jz., terwijl onze Burgemeester zich welwillend het eere-voorzitter- schap heeft laten welgevallen. Moge door talrijke, voortreffelijke inzendingen de taak der jury tot eene uiterst moeielijke 'ge maakt worden Door de Nederl Bell-Teleph.-Maatschappij administratie Schiedam, is aan onze ingezetenen eene circulaire gezonden, behelzende een uitnoodiging tot aanmelding voor het aansluiten aan het net van bovengemelde Maatschappij. De voorwaarden daarvoor zijn De Maatschappij zorgt voor den aanleg der lijnen, de plaatsing der toestellen, de bediening en het gewone onderhoud, tegen de vergoeding van f 60. per jaar, in twee termijnen bij vooruitbetaling te voldoen. Dit telephoon net zal reeds bij de opening van den diensl met de intercommunale lijnen naar Rot terdam, Amsterdam, Den Haag, Dordrecht, Haar lem en Zaandam aangesloten zijn. De voorwaarden voor deelneming in dit inter- communaal verkeer, zijn voor de aangesloten geabonneerden vastgesteld, onder goedkeuring van Z.Exc. den Minister van W., H. en N. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij den administrateur, den heer E. A. Hoefer, die zich gedurende de maand Maart, Woensdag en Donder- dag tusschen 1 en 3 uur ten kantore der Maat schappij (Boterhuis, Hoogstraat) zal bevinden. Heeft Schiedam haar week- en jaarmarkten langzarnerhand zien verloopen, met de paardenmarkt is dit niet het geval. Dan toch komen uit ver schillende streken de koopers en verkoopers toe- stroomen. Reeds vroeg worden de paarden aan- gebracht, en vau dat oogenblik begint ook die eigenaardige drukte en dat gewoel, wat elke goed bezochte markt met zich brengt. En niet alleen zij, die met den verkoop van paarden iets uitstaande hebben, ziet men dan over het marktplein dwalen. O, neen, een aantal nieuwsgierigen worden daar- heen gelokt, en voor vele stedelingen zou het geen paardenmarkt geweest zijn, als zij niet minstens eenmaal tusschen de rijen paarden hadden rond- geslenterd. En de jeugd? Met zwepen gewapend, draven zij achter de geprobeerd wordende paarden, dikwijls met een gezicht, alsof het welslagen der onderhandeling afhing van hunnen meerderen of minderen ijver in het aanjagen der dieren. Woensdagmorgen werd in de Nieuwe Haven alhier onder een aldaar liggeud houtvlot, het lijk ontdekt van een bejaard ruanspersoon. Het lijk, dat reeds in staat van ontbinding verkeerde, werd herkend als te zijn dat van A. J. Van 't Woud, brandersknecht, die sedert Kerstmis jl. uit zijn kosthuis in de Leliestraat werd vermist. Onder toezicht der politie is het lijk naar het drenkelin- genhuis vervoerd en gisteren naar de begraafplaats overgebracht. Door de politie alhier is proces-verbaal op- gemaakt tegen een neger, die tijdeus de paarden markt, onzedelijke artikelen ten verkoop aanbood. Ouwerschie, 16 Maart. Zondag a. s., des voormiddags 91 en 's namiddags 2 uur, zal Ds. Leenmans alhier optreden. ,/Jij bent een trekvogel," zeide een reporter, yeerst hier, dan daar. Dus je gaat in Great Grill- straat wonen P" yGij raadt het goed," zeide Acland. /Great GrillstraatGreat Grillstraat riep een kunstschilder peinzend, ywoont daar de vampyr niet z/Zijn er nog andere vampyrs, dan zij, die merg en bloed uit de Ieren zuigen," riep O' Kelly, reporter aan een Iersch blad, en fluks stond hij van zijn stoel op, nam de pijp uit zijn inond, be- gaf zich naar het midden van de zaal en vroeg op declameerenden toon ,/zijn er nog erger vam- pyren dan de leden van een Tory-ministerie^P" z/Maak je niet driftig O' Kelly," riep Acland, yals er een vampyr bij mij in de buurt woont, dan is het een buiteukansje voor mij, dan kan ik hem in een letterkundige schets opnemen, en gij," zeide hij tot den kunstschilder, ,/kunt zien om hem in uw schetsboek te krijgeD. Daar kan je geld voor maken bij een uitgever, die ziju portret als vignet bij de novelle dienst wil iateu doen." De kunstschilder rekte zich uit, deed wat water bij zijn wiskey, en ging toen .nog gemakkelijker in zijn stoel liggen. Hoor eens," zeide hij, „alle gekheid op een stokje, van al dat vampyrschap weet ik natuurlijk niets, maar wel weet ik, dat daar een heel rare oude sinjeur leeft. Die snuiter kwam in onze club, en deed zoo zonderling moge- lijk. Zegherinner je nog wel," riep hij een journalist toe, „dien raren oudeu snuiter, dien Bob Mercer hier eens 'savonds bracht, wat een rare chinees van een vent was dat. Hij sprak over niets dan moord en dierlijk magnetisme, over het V iaardmgen telt 12608 inwoners. Men schrijft ons uit Rotterdam d.d. 13 Maart De ontwerp-verordening regelende het aantal en de verdeeling der scholen, waarin middelbaar onderwijs gegeven wordt en den omvang van het onderwijs, was in den Raad aan de orde. Voor een gemeenteraad waarvan de leden liever „honderd uit" praten, dan „honderd uit" kaart- spelen, is dat een dingetje om een woordje over te wisseleu. De vorige debatten over de handelsschool zaten de leden nog duchtig in den maag. Eventjes werd er aangeroerd, dat inooi schrift voor een handelaar wel noodig is, en klaar was de zaak aangenomen met algemeene stemmen werd het ontwerp. Ver- ordeningen omtrent heffen en invorderen van schoolgeld werden zoo snel inogelijk afgehandeld. Bij acclamatie goedgekeurd. Nu had er van den Heer Hudig een interpellate plaats, die van groot algemeen belang is. De interpellant wees op het meer en meer in- gebruik komen van het electrische licht Gaan particulieren electrisch licht exploiteeren, dan is dit schade voor de fiuancien der gemeente. Een ge- meente, die zelf gas fabriceert, moet ook zelf de exploitatie van het electrische licht op haar horens nemen. Nu is er een maatschappij, welke concessie vraagt, om in het midden der stad met electrische verlichting te beginnendat deel van de stad zou juist, bij een electrische verlichting van gemeente- wegehet eerste daartoe in aanmerking moeten komen. Wat wil nu het gemeente best uur? Die moderne verlichting laten exploiteeren door een maatschap pij, of kan men spoedig voorstellen verwachten, voor het leveren van elektrisch licht van gemeente wege P Het antwoord kwam hierop neer. De zaak is wel in studie, maar het is ook noodzakelijk dat zij goed bestudeerd wordt, doch langer dralen dan noodig is, zal men niet. Het oprichten van machines, wordt beheerscht door de fabriekswet. Den wensch om concessie te vragen, hebben B. W. niet bevorderd. Concessie geven behoort bij den Raad te huis, toch hebben B. W. alle aan- vragen om concessie weten te coupeeren. Wil men eigen |terrein elektrisch verlichten dan kunnen B. dit niet verhinderen, maar zoodra de draden op gemeente-terrein komen, heeft het bestuur de bevoegdheid dit te beletten. In een enkel geval heeft men permissie gegeven om voor leidingen van den openbaren weg gebruik te maken, maar let wel, die vergunniug kan dadelijk ingetrokken worden, zij is maar tot wederopzeggens. Als de gemeente zelve geen elektrisch licht le- vert, kan men iemand niet verbieden, zelve elek trisch licht aan te leggen. De interpellant verklaarde, deze verklaring te hebben willen uitlokkennu weet ieder, dat alle verguuningen zijn verleend tot wederopzeggens toe. Nu weet ieder, die zijn geld in Rotterdamsche eiektrische maatschappijen steekt, waaraan hij zich te houden heeft. Nu weet ieder, dat de gemeente op zekeren dag, als alles mooi brand t, zal komen en zeggen, weg er mee, hier moeten onze gloei- lampjes en booglichtjes huu glaus verspreiden. Het laatste werd zoo niet gezegd, maar de bedoeling was het toch. Ingeschreven van 11 Maart tot 14 Maart 1890. SCHIEDAM. ONDERTROUWD 13, F. Verboom, 29 j. N. H. en T. Van Balen, 23 j. N. H. C. P. Van Vlaardingen, 23 j. N. H. en J. H. Weber, 26 j. N. II. GEBOREN11, Jacs. Franciscus Josephus, R. C., z. van F. A. Dijkstai en M. A. C. Sundrup. L. Nieuwstr. Anna Maria Wilh. Sophia Bernar- dina, R. C., d. van C. de Kok en P. M. Ron- teltop. Buiteuh. weg. 12, Neeltje, Chr. Ger., d. vau P. C. Laroy en C. Horman. Dirkje Meertestr. 13, Anna Catharina Josepha, R. C., d. van C. L. D. Van de Water en J. E. Kuipers. Br. vest. Jo hannes Hendrikus, R. C., z. van H. B. Rigters en J. Waltmau. Breedstr. 14, Adrianus, N. H., dubbele bestaan der ziel, over een dubbel licha- melijkelijk bestaan, en warde alles zoo door elkander met machtspreuken van oude, reeds lang vergeten w ijsgeeren en naturalisten, dat wij elkander verwonderd aankeken. Naderhand lachten wij er om, en noemden hem de vampyr, omdat hij reeds lang vergeten theorieen uit den nacht der eeuwen wist op te delven." yVoorzeker" riep de journalist, yik herinner mij dien snuiter helaas maar al te wel. Telkens als ik aan mijn vriend Roberto denk, zweeft mij de ge stalte van dien vervloekten vent voor den geest. Dan zie ik nog Roberto hier doodelijk verschrikt terugkomen, met de tijding, dat hij zijn nieuwen vriend had verloren in een nevel, die in den omtrek van Great Grillstraat hing." z/Ja," zeide de schilder op doffen toon, ,/Bob Mercer, die omgang met hem had, werd van af het eerste oogenblik, dat hij kennis aan hem kreeg een heel ander mensch, en weldra werd zijn lijk uit de Theeins gehaald." yWat was dat toch voor een man, die vampyr, zooals je hem belieft te noemen?" zeide Acland, die ondanks zichzelf in die vreemde geschiedenis belang begon te stellen. //Zijn gezicht," zeide de schilder //kan ik mij nauwelijks meer voor den geest, zijn gestalte was slankik meen ook nog dat hij een haviksneus en lang haar had, maar je had den kerel moeten hooren praten, een advocaat was niets bij hem." z/Ik zal hem wel eens tegenkomen," zeide David achteloos, en daarna liep het gesprek over wat anders. (Wordt vervolgdj. Hymen en geen dichten, want het was een zwakke prul- schryyer.

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2