Het Dynamiet-Complot Nu. 27'. Eerste Jaargang. Woensdag 10 Maart 180O. BIN N E N L A N D. Abonnementsprijs: Per drie maanden.©O franco per post. 1. voor h.et Buiten- land1.55 Afzonderlijke nnmmers. .05 Verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMEHDAL, Boterstraat, E, 342, SOHIEDAM. Prijs der Adverteiitien Van 1—5 regels —.50. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familiebekichtenper annonce —.4=0 Dienst .35 ZU, die zich met het vol- gend kwartaal, aanvangcnde M&w 1 April a. op dit blad wenschen te aboiinecren, ontvangen de nog tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. In Duitsche en Fransche bladen komen zeer verontrustende berichten voor omtrent den gezond- heidstoestand van Z. M. den Koning. Zelfs wordt daar verzekerd, dat een geneeskundige specialiteit uit Belgie in consult geroepen zou zijn. Bij een nauwgezet onderzoek is gebleken, dat er gelukkig voor die berichten geen grond bestaat, en dat integendeel de toestand van Z. M. hoogst be- vredigend is. Vrijdag is te 's-Graveuhage overleden de heer J. C. A. M. van der Kun, lid der Provincial Sta- ten vun Zuid-Holland vo>r Delft. De Katholieke kiesvereeniging te Goes keeft zoowel van den heer Heyse (candidaat de libe- ralen) als van den heer Keuchenius (eandidaat der anti-revolutionairen) bericht gekregen, den verplich- ten persoonlijken dienstplicht toegedaan te zijn. De kiesvereeniging heeft nu besloten geen van beide candidaten te steunen en ook geen eigen candidaat te stellen. Naar het Fad. thans verneemt, heeft de heer Fabius, benoemd tot inspecteur van het lager on- derwijs, tegen 1 April ontslag uit den militairen dienst verzocht, terwijl hij eerstdaags zijn ontslag neemt als lid der Kamer. Daaruit volgt dus, dat zijn nonactiviteit, die slechts van zeer korten duur is, klaarblijkelijk alleen de bedoeling heeft een ver- plichte aftreding als gemeenteraadslid te Delft te voorkomen. „Het bezwaar voor 'a lands schatkist is dus zeer gering, zegt het Fad, ja eigenlijk is de de regeling voor de schatkist nog voordeelig, daar de heer Fabius anders, zij 't over korten tijd, acti- viteitstractement zou genieten." De Minister Lohman heeft den heer Fabius Delft aangewezen als zijn standplaats als inspecteur van het lager onderwijs in de 2de inspectie. Den 8n April vangen de akte-examens voor het lager onderwijs te 's-Gravenhage aan. Met het oog op en uit vrees voor den persoonlijken of algemeenen dienstplicht, hebben te Tilburg, naar de Bred. Crl. meldt, verschillende personen plaatsvervangerB gesteld voor hunne zoons, die toch vrij van dienst zouden zijn, en dit in de hoop, dat hunne jongere zoons daardoor vrij- stelling zullen bekomen, als de persoonlijke dienst plicht wordt ingevoerd. Te Amsterdam heeft zich thans eene com- missie gevorind, aan wier hoofd pastoors, predi- kanten en rabbijnen staan, om tegemoet te komen FHUIXiLEITOlSr. of het hypnotisme in de hand van een samenzweerder. 2) I. Het Kostiiuis. David Acland was geen man, die er van hield 's avonds laat met zijn vrienden in de societeit te zitten. Om half elf ging hij naar zijn nieuw kost- huis, met dat onrustige gevoel, hetwelk een commen- saal altijd ondervindt, wanneer hij voor de eerste maal den huissleutel zal probeeren. Hij stak den sleutel in het slothet ging gemakkelijk over, de deur ging even gemakkelijk open, hij vond zijn kamersleutel op het bepaalde nummer aan den haak van het sleutelbord, zijn blaker met kaars op het tafeltje in den gang. Hij stak de kaars op aan de gaspit, maakte zijn kamer open, stak daar het gas aan, en beproefde nog wat te werken. Dit ging goed en hij wenschte zichzelven al geluk, dat hij in een kosthuis was gekomen, waar hij op zijn gemak zou wezen. Langzamerhand echter, wilde het niet meer zoo vlotten, hij moest op- houden, eerst eventjes; later werden de tusschen- poozen hoe langer hoe grooter, ten slotte was hij verplicht, in een toestand, die het midden had tusschen slapen en waken, in zijn armstoel te gaan zitten; hij herinnerde zich vroeger ook eens in een der- gelijken toestand verkeerd te hebben. Ofschoon zijn lichaam als verlamd was, zoo was hij toch bij in den nood der diamantwerkers. Zevenduizend work lied en bij dit vak zijn thans zonder arbeid en het meerendeel van hen verstaat geen ander vak. Men zal zich heriuneren, dat twintig jaar geleden de diamantwerkers zeer hoog loon verdienden en, zooals de volksuitdrukking luidt, het beste niet goed genoeg voor hen was. De handtl in nuchtere kalveren is in de laatste weken zoo toegenomen, dat het vleesch, waarvoor men twee h drie jaar geleden 10 en 12£ cent per pond betaalde, nu 25 cent per pond geldt. Een veehouder in West-Friesland kreeg onlangs te zamen 67 gulden voor vier jonge of nuchtere stierkalveren. Waar ze niet voor de fok- kerij of de vetmarkt worden aangehouden, koopt men ze op en worden ze geslacht naar Engeland gezonden. De zilveren medaille, welke de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier" met hare kaas op de Parijsche ten- toonstelling behaalde, is haar duur te staan geko men, want van de 120 gezonden kazen zijn erl5 teruggekomen en 105 zoek geraakt. -De Minister van Marine zal op Vrijdag 28 Maart om 11 uur doen aanbesteden, de levering van 144.000 K. G. jarige witte tarwe en 96.000 K. G. jarige roode tarwe. De bestekken liggen dagelijks van 10 tot 2 uur ter lezing aan het Departement van Marine, bij den toezienden chef over de marinebakkerij te Willems- oord en op de provinciale griffien. In De Kampioen, orgaan van den Al gemeenen Nederlandschen Wielrijdersbond, wordt op de noodzakelijkheid gewezen van het uitvaardigen van provinciale verordeningen op het wielrijden, ten einde de tegenwoordige gemeentelijke verorde ningen te vervangen. Hoe is het mogelijk zoo schrijft hij en hoe kan het geeischt worden, dat een wielrijder, die in 66a dag gemakkelijk een 100 kilometer aflegt, en meestal zonder bezwaar 150200 mijlen voor zijn rekening neemt, al de verordeningen kennen zal van al de gemeenten, die hij doorwielt En kende hij ook die 40 it 50 verordeningen, hoe zou hij dan nog kunnen zien of weten, wanneer hij uit de eene gemeente in de andere rijdt Thans is besloten een adres aan de provinciale besturen te richten, met het verzoek tot het uit vaardigen van provinciale verordeningen, zoo moge lijk eensluidend. Dat het verbruik van paardenvleesch in Rot terdam dagelijks toeneemt, blijkt uit den aanvoer. Wekelijks toch worden uit Engeland per stoom- boot aan de Boompjes een 100 stuks aangevoerd. Op de botermarkt te Utrecht is proces-verbaal opgemaakt tegen niet minder dan z e s personen, wegens het ten verkoop aanbieden van kunstboter op de plaats, aangewezen tot den verkoop van natuurboter. zijn voile bewustzijn, en beproefde hij het uiterste, om een gevoel van onbestemde vrees te verdrijven, dat hem onwillekeurig overweldigde, zijn bewust zijn overmeesterde en de vrije werking van zijn geest verlamde. Ten slotte kon hij het niet langer uithouden, en zich met alle macht tegen den geheimzinnigen invloed verzettende, gelukte het hem van zijn stoel op te staan en door de kamer te wandelen; zoo kwam hij bij den schoorsteen en rustte eenige oogenblikken met den arm op den mantel. Toen zag hij in den spiegel, die alles een vuilgroene tint gaf; dat gezicht kon hem niet opbeuren, maar walgde hem dadelijk zoo, dat hij met een gebaar van afkeer zijn hoofd omdraaide. Van tijd tot tijd scheen er een vreemdsoortig gegons in de kamer voortgebracht te worden, als- of er ergens een machinetje aan het werk was, en als hij ging zoeken, waar het geluid vandaan kwam, was het weg. Een vreemde lucht, die David nooit vroeger geroken had, scheen in de kamer te drin- gen, een geheimzinnige damp scheen onopgemerkt binnen te sluipen, en ofschoon niet zichtbaar voor het oog, maakte hij toch de atmospheer benauwd en verduisterde het gas. En nog veel erger dan dit alles, was het onuitstaanbare gevoel van angst, dat er iets in de nabijheid was, dat op alles wat binnen een zekeren kring kwam, een onweerstaan- baren macht uitoefende. vDe mist is in de kamer gekomen," mompelde David, zich een riem onder het hart pogende te steken, door een natuurlijke oorzaak voor al die vreemde verschijnselen aan te nemen. Hij ging naar het vensterdeed het luik aan de binnenzijde In 1889 hebben bijna 2000 inwoners van Fries- lank ons land verlaten, om over zee een beter be- staan te zoeken. De bevolking der provincie verminderde met 1500 zielen, daar er wel 3732 meer geboren werden dan stierven, maar 5250 personen meer de provincie ver- lieten dan er zich vestigden. Uit een statistieke opgave in Eigen Haard blijkt, dat de briefkaarten het menigvuldigst gebruikt worden in Nederland. Bij ons toch worden slechts 2.4 ir aal zooveel brieven als kaarten verzonden. In Denemarken daarentegen, worden 27.5 maal zooveel brieven als kaarten geschreven. - Algemeen heerscht nog het denkbeeld dat iemand geen strafbare daad pleegt, wanneer hij, wetende dat zijn debiteur wrak staat en gedreven door de vrees, dat hij door den wrakken toestand van dien debiteur geen betaling zal erlangen, po- gingen in 't werk stelt om vddr bet uitbreken van het faillissement nog het hem toekomende binnen te krijgen en daarin slaagt. Dat men aldus handelende in strijd komt met onze tegenwoordige strafwet, bleek uit een vonnis, dezer dagen door de rechtbank te Arnhem uitgespro- ken, waarbij een crediteur, die zich-zelven en an- deren had betaald, hoewel niet opzettelijk ter ver- korting van de rechten van andere schuldeischers, werd veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Van de Zuidhollandsche eilanden De prijzen van goed koehooi zijn f 30, kalver- hooi f 20 en tarwestroo f 18, alles per 1000 kilo. Voor kalf- en aanfokvee worden zeer hooge prijzen uesteed. Nuchtere kalveren worden verkocht van f 15 tot f 22 het stuk. Voor zoover de omstan- digheden zich daarvoor maar eenigszins gunstig voordoen, gaat men zich schier overal meer op den aanfok van rundvee toeleggen. Onder drachtige runderen en paarden komen nogat ziekten voor, ten gevolge waarvan er zoo hier en daar nog al eens een bezwijkt. Als oorzaak daarvan wordt door de veeartsen opgegeven het natte najaar van 1889. Ook zijn op enkele stallen de paarden, waaraan minder zorg was besteed en waarvan in het najaar wat veel gevergd was geworden, nogal ernstig ongesteld geweest. Zijn koop- en pachtprijzen der bouwlanden nu al sedert enkele jaren ook al meer stationnair, die voor weilanden, geschikt voor mel- kerij en vetweiderij, zijn min of meer gestegen. In de Prov. Gron. Crt. lezen wijVoor ongeveer 7 h 8 jaren ontdekte de grindschipper H. Bui een steen van eigenaardigen glans en be- waarde dien tot heden als zeldzaamheid. Daar hij den steen aan dezen of genen had laten zien, kwamen er dezer dagen eenige kooplieden op los, die hem voor een prijsje dachten te koopen, ver moedende dat hij een groote waarde zou hebben. Zelfs is er iemand uit Amsterdam in hun gezel- schap bij bedoelden schipper geweest en is hem ten slotte, na veel loven en bieden, eindelijk daar- open en keek naar buiten. Maar de lucht was zoo helder als zij ooit geweest was, de gaslantaarn brandde op straat in vollen luister en gaf genoeg licht, om alles in den omtrek duidelijk te kunnen onderscheiden. Neen, het was niet mistig daar buiten, maar er was iets anders, dat David's haar te berge deed rijzen, dat oorzaak was, hetwelk hij de leuning van zijn stoel moest grijpen, om niet te vallen, en dat hem niettegenstaande alle pogingen, die hij aan- wendde om zijn gelaat van het venster terug te trekken, hem daar, als het ware vastgenageld hield. Zijn kamer was, zooals wij hebben medegedeeld, gelijkvloers. Vlak voor het raam stond een gezicht, waarvan de boosaardige uitdrukking niet te beschrij- ven is. Dat gelaat geleek verschrompeld perkament, de bovenlip was bedekt met een dikken grijzen knevelbeide lippen waren verwrongen tot de afschuwelijkste grijns, en lieten twee puntige snij- tanden zien. De neus sprong sterk vooruit en geleek wel de bek van een roofvogelmaar de oogen waren van al dit afschuwelijke nog het meest in staat, om iemand van schrik te doen verstijven. Overwelfd door donkere wenkbrauwen schitterden en vonkelden zij met een bovennatuur- lijken glans. In het midden van elk was een schitterend puntje, waaruit licbtstralen schoten, die David schenen te doorboren. Het geleek wel of dat lichtpunt van electrischen aard waswant al starende werd hij door iets vastgehouden, dat niet enkel uit een verlamming door schrik voort- sproothij voelde rillingen, zenuwtrekken en schok- ken, ajsof hij de conductors van een sterke elec- triseer-machine in zijne handen had. voor de ronde som van f 20.000 geboden, welk bedrag echter nog geweigerd werd. Wij hebben hedenmorgen bedoelden steen, welke een ruwe dia- mant bleek te zijn, gezien. De steen heeft de groote van een duivenei, is donkergrijs van kleur en weegt 3 dekagram. Voor ieder is hij te zien ten huize van den heer Ten Cate aan het Hoen- di p. Sedert is er reeds f 30.000 voor geboden. In November 11. werd te Amsterdam zekere Schoelenberg, een Duitscher van Ruhrort, veroor deeld wegens het uitgeven van valsche Nederlandsche bankbiljetten van f 25. Hij vertelde toen, dat de leverancier dier bankbiljetten te Dusseldorf woonde en hij ze van dezen voor 8 mark het stuk had gekocht alleen te Arnhem had hij er 52 aan den man weten te brengen. Thans is zijn medeplichtige, Gerhard Peters, die zich uit de voeten had weten te maken, in Duitschland gevat en stond te Kleef terecht in het oude slot van den Zwanenridder. Een groot getal getuigen werd gehoord, velen uit Amsterdam en Arnhem, o. a. een beambte van de Nederlandsche Bank en de Commissaris van politie, de heer Stork. Nog altijd worden hier en daar bankbiljetten, door deze twee Duitsche broeders gemaakt, aange- troffen. Men zij dus op zijn hoede Een avond-godsdienstoefening in een der R.-K. Kerken te Tilburg werd in de vorige week op zeld- zame wijze gestoord. Midden in zijne preek werd de pastoor in de rede gevallen door een toehoorder, met de woordenffKom, houd je maar stil, je liegt het." Het bleek dat de man beschonken was en hij werd terstond uit de kerk verwijderd. De redenaar liet zich niet afleiden en ging op denzelfden toon zijner preek voort met„Het zwijgen van onzen Zaligmaker leert ons, niet ter- stond vuur te vatten als men ons tegenspreekt." Een geacht ingezetene van Amsterdam had de rekening van den kleerraaker ontvangen, maar die verloren, hoe wist hij niet. De rekening- was echter in handen gekomen van een grappenmaker, die er onder schreef,/ik betaal ze in der eeuwig- heid niet," waarna hij haar weer naar den kleer- maker terugzond. Deze ging aanstonds naar den deurwaarder, die de rekening aan den eigenaar vertoonde. De man stond wel een weinig verbluft, dat hij het verlorene op zoo'n manier terug moest ontvangen, doch hij koos de wijste partij hij betaalde en daarmee was de zaak uit. Met een nieuw voedingsmiddel voor melk- koeien, heeft C. F. Nilson proeven genomen, die een zeer bevredigend resultaat gaveu. Dit voedsel bestaat uit zoogenaamde haringkoeken, waarvan een soort, versch bereid uit honderd kilo haring met 25 percent droge stof en 15 kilo tarwe- zemelen met 90 pCt. droge stof zeer geschikt bleken om de lijnkoeken te vervangen. In voe- dingskracht staan zij vrij wel gelijk1200 haring- Hoe lang David die verschrikkelijke verschijning aanstaarde, wist hij niet, maar wel voelde hij, dat hij van schrik niet buiten kennis kon raken, om- dat een geheimzinnig gevoel hem beheerschte. Dat gevoel was zoo zonderling, dat hij niet kon zeggen of het een lichaamlijk lijden, of een verstomping van den geest was, waardoor hem het gebruik van zijn zintuigen belet werd, terwijl het hem toch het voile bewustzijn, van al hetgeen er rondom hem gebeurde, liet. Hij poogde het venster te verlaten het was te vergeefs; hij wilde schreeuwen zijn tong scheen zoo gezwollen, dat zijn mond verstopt was, zijn keel werd dichtgeknepen. Zoo stond daar de on- gelukkige man, met zijn hand aan de leuning van den stoel geklemdterwijl slechts 66a gedachte hem voortdurend beheerschte, namelijk, dat al dit akelijke weldra moest eindigen, of dat hij er onder bezwijken zou. En alsof de vervulling van zijn wensch nu nabij was, begon het visioen naar omhoog te bewegen, even zacht en gelijdelijk als de rook, die met stil weder omhoog stijgt. En toen het bij den boven- kant van het vensterkozijn verdween, scheen hef, alsof hij het gebruik van zijn zinnen langzamer hand terug kreeg. Hij had een gevoel, alsof hij een zware ziekte had gehad, en slechts met moeite kon hij voorkomen, dat hij tegen den grond viel. Nu poogde hij zijn gelaat van het venster terug te trekken, dit gelukte en deze kleine verwijdering scheen een eind aan den invloed van de geheim zinnige macht te maken, die hem geketend hield. Maar met dat al moest hij, ondanks zich zelven, toch nog altijd den blik op straat gevestigd hou- A A NBI ED IN GEN AANVRAGEN

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1