Het Dynamiet-Complot N". 20. Eerste Jaargang. Zaterdaa- 22 Maart 109O. BJ^N N 1\JTL A NJX Abonnementsprijs: Per drie maandenf .90 franco per post. 1. voor h.et Buiten- land1.55 Afzonderlijke nummers.05 Vepschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMENDAL, Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. Prijs der AdvertentiSn Van 1—5 regels/—.50. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familiebekichtenper annonce .40 Zij, «lic zich met het vol- gcml kwartaal, aanvangemlc 1 April a. s., op (lit blad wcnschen te abouneeren, outvangen de nog tot dien datum verschijuendc nummers GRATIS. Zooals een telegrafisch bericht in ons vorig nommer reeds mededeelde, beeft de Regeering bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingedienddat gevolg geeft aan haar reeds bij de algeineene beraadslagingen over de Staatsbegrooting voor 1890 aangekondigd voornemen, om tijdig een voorstel te doen, tot het in dienst houden na 1 Mei 1890 van zeven lichtingen der tnilitie te land en van zes lichtingen der zeerailitie. Tot rechtvaardiging van dezen maatregel wijst zij op snel opkoinende politieke verwikkelingen, welke onverwacht verandering kunnen brengen in den meer vredelievenden algemeenen toestand in Europaop de voortdurende uitbreiding van de legersterkte bij de meeste Europeesche mogend- heden en op de omstandigheid, dat de organisatie van de levende strijdkraehten in ons land, in een tijdperk van overgang verkeert, nu eene betere regeling van den verplichten krijgsdienst eerlang, naar de Regeering zich vleit, zal kunnen tot stand komen. Mocbt onverhoopt in dezen teleurstelling worden ondervonden, dan zal men nader moeten overwegen, welke maatregelen ter voorziening in de behoefte aan levende strijdkraehten zullen te nemen zijn, en zal wellicht voorloopig tot eene herziening van de tegenwoordige militiewet moeten besloten worden. De Regeering aeht het echter niet raadzaam eene zoodanige wijziging in de bestaaude militiewet, door het blijvend karakter, dat zij althans schijn- baar zou dragen, op dit oogenblik voor te stellen. Omtrent het gebruik, hetwelk de Regeering zich voorstelt van de twee beschikbaar komende lich tingen te maken, wordt, wat de zeemacht betreft, medegedeeld dat, moge bij het in dienst houden van vijf lichtingen voldoende kunnen worden voor- zien in het noodige personeel voor de verdediging te water en alsdan reeds eenige reserve overblijven, de reserve evenwel niet toereikend is te achten, om bij een voortgezetten oorlog, de geleden ver- liezen te kunnen aanvullen. Voor dit doel wordt de zesde lichting aan de reserve toegevoegd. Ten aanzien van de landmacht ligt het in de bedoeling dat, indien eene zevende lichting mili- ciens beschikbaar komt, het personeel, dat in geval van mobilisatie niet wordt vereischt voor het op voet van oorlog brengen van de onderdeelen der corpsen, alsdan, in 't algemeen, aanvankelijk bij de depots zal worden ingedeeld, en wordt het verder noodzakelijk geacht dat al dadelijk maatregelen, worden genomen tot het verkrijgen van hetkader dat voor het doeltreffend gebruik van voormeld personeel onmisbaar wordt geoordeeld. Aangezien de ten deze te treffen voorzieningen hoofdzakelijk op het wapen der infanterie betrekking hebben, wordt dat wapen volgens de memorie van toelichting in de eerste plaats in beschou- wing genomen en zal daarna achtereenvolgens het- zelfde geschieden met de artillerie en de genie. Wat de cavalerie aangaat, zal het beschikbaar stel len van zeven lichtingen miliciens geen invloed hebben op den toestand bij dit wapen, dewijl de derde lichting en de oudere lichtingen voor den trein zijn aangewezen, zoodat de sterkte der regi- menten huzaren geene vermeerdering ondergaat. Ofschoon de bedoelde maatregelen eene wijziging in de raming van onderscheidene artikelen der oorlogs- begrooting voor 1890 zullen ten gevolge hebben en de Minister van Oorlosr, nadat omtrent het in dienst houden van zeven lichtingen zal zijn beslist, een daartoe strekkend wetsontwerp zal indienen, zal eene verhooging van het eindcijler der begrooting voor het loopendejaar uithoofde van die maatregelen niet worden vereischt. Bij kon. besl. van 5 dezer is bepaald, dat de lichting der militie voor het jaar 1890 bedraagt 11,000 man, waarvan 600 voor den dienst der zeemilitie. Het aandeel voor elke provincie is Noord-Brabant 1305, Gelderland 1343, Zuid-Hol- land 2050, Noord-Holland 1860, Zeeland 519, Utrecht 492, Friesland 945, Overijsel 711, Gro- ningen 695, Drenthe 364, Limburg 656, totaal 11,000. Naar het Vaderland verneemt, heeft de heer J. C. Eabius eervol ontslag uit den militairen dienst aangevraagd. Door 26 veehouders in Friesland is aan het hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Land- bouw een adres ingediend, waarin zij wijzen op de concurrentie, welke hun wordt aangedaan door de boterfabrieken, welke zich thans ook toeleggen op het maken van Friesche kaas, en welke fabrieks- kaas in gehalte verre achterstaat bij de door hen op de gewone wijze vervaardigde. Aangezien beide soorten kaas geheel in denzelf- den vorm in den handel worden gebracht, verzoe- ken de adressanten aan het hoofdbestuur, om in hun belang en in dat van den handel naar midde- len om te zien, waardoor het onderscheid tusscheu de door hen gemaakte en de fabriekskazen duide- lijk zichtbaar is, door b.v. aan de fabrikanten van laatstgenoemde kaas de verplichting op te leggen, deze met den naam hunner fabriek te waarmerken. Ter nadere verklaring van het bericht uit Tilburg, dat aldaar verscheidene ingezetenen voor hun niet-dienstplichtige tweede zoons een rempla- 9ant hadden genomen, teneinde daardoor vrijstel- ling van dienst voor de drie volgende zoons te verkrijgen ook bij mogelijke invoering van persoonlijken dienstplicht deelt iemand tnede, dat ongeveer twintig jaren geleden een zeer geacht (thans overleden) rechtsgeleerde te Amsterdam hein een dergelijken raad heeft gegeven. Genoemde rechtsgeleerde was van oordeel, dat geen nieuwe wet ooit terugwerkende kracht kan hebben, zoodat, wanneer uit een gezin van vier of vijf zoons de twee eersten het land hebben gediend hetzij persoonlijk of door plaatsvervangicg de twee of drie anderen vrijgesteld moeten worden wegens broederdienst. Door de Kon. Nederlandsche Grofsmederij te Leiden wordt over het afgeloopen jaar 8 percent dividend uilgekeerd. Yoor rekeniug van den heer W. A. Scholten te Grcningen, worden te Smilde thans aardappelen in verkoop opgekocht voor f 0.80 u f 0.85 er H. L. In het Noorden des lands is onder de werk- lieden bij de Maatschappij tot exploitatie van Staats- spoorwegen, een werkstaking uitgebroken. Ze eischen meer loon. In een bijvoegsel tot de Staatxcourant van 18 dezer zijn opgenoinen, de door den Koning goed- gekeurde statuten van de Eerste Del J is the Maat schappij voor produc/ie van kunst- en natuurboter, te Delft, met een kapitaal van f 300.000, in aan- deelen van f 1000. Tot leden van den raad van toezicht zijn benoemd de heeren J. J. L. Schiill, E. Krelinger en L. Lijsen. Door den Gemeenteraad van Rozendaal is met algemeene "stemmen besloten, een adres te richten aan de Regeering, met verzoek geen wetsontwerp in te dienen, dat den persoonlijken dienstplicht in- voert. Tevens is besloten, de Gemeenteraden van Nederland hiermede in kennis te stellen en uit te noodigen hunne stem tegen het wetsontwerp te verheffen. Het personeel der llotterdamsche tram bestaat thans uit 368 beambten. Er zijn aanwezig 433 paarden, 116 tramwagens en 9 locomotieven. De Van Houten's Cacaoborden en andere adver- tentieu brachten te zamen op f 5620. De saldowinst der exploitatie is totaal f 166 311. Zooals bekend is bedient deze Tramwegmaatschappij niet alleen Rotterdam, maar heeft zij ook een stoom- tram op Schiedam, paardentramlijnen in Leiden en een Tramomnibus LeidenLeiderdorp. Jacobus De Zwart, die indertijd zijn socia- listische dwalingen afzwoer, richt in no. 6 der z/Blaadjes" van den Christelijken Volksbond ,/een woord tot de zelfdenkers," waarin hij het socialisme in zijn ruwen vorm, waarin het hier optreedt, terdege h faire neemt. //Gij verwijt onze maatschap zegt hij tot de socialen dat zij hare inwoners in vier klassen splitsteilieve, zie eens rond in uwe maatschappijen (vergaderingen) en gij zult daar niet 4, maar 4 maal 4 standen kunnen onderscheiden. Zoo zou ik door km nen gaan met hun aan te toonen, hoe ook in hunne omgeving wordt teruggevonden, wat zij der tegenwoordige maatschappij met zulke grove en vreeselijke woorden naar het hoofd slingeren. Wie zijn de oorzaak van de verwoesting van talrijke huisgczinnen Wie zijn de oorzaak van de verwoesting van het familieleven Wie zijn de dieven Wie zijn de moordenaars Zij zijn het, die door verkondiging van onino- gelijke theorien, den lust tot werken wegnemen alzoo dus ook de luiheid in de hand werken, alzoo alle bederf doen binnensluipen, daar de luiheid des satans oorkussen is." In een gemeente nabij Sluis vervoegde zich een jongen van omstreeks 12 jaar bij den burge- meester, met de complimenten van zijn moeder, of de burgeraeester den veldwachter eens wilde ver- bieden, dat deze hem en zijn moeder het bedelen aldaar verhiuderde, wat gedurig plaats had. Dinsdag-ochtend hebben ook de arbeiders der ,/Enschedesche Katoenspinnerij" den arbeid gestaakt, omdat Maandag twee werklieden waren ontslagen, die weigerden de boete te betalen. Men is voor staking van den arbeid bij meer fabrieken beducht. Door het bestuur der afdeeling Enschede-Lonne- ker van ,/Patrimonium" is een schrijven verspreid, waarin de arbeiders worden aangemaand, zich van alle daden van geweld te onthouden en den weg van minnelijke schikking in te slaan. Als er grie- ven zijn, behooren die gemeenschappelijk aan de commissie van fabrikanten te worden voorgedragen en moet om recht gevraagd worden. Zeven kapiteins en acht le luitenants der schutterij te Rotterdam richtten in Januari een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, zich beklagende over de wijze van handelen bij het opmaken van de voordrachten tot vervulling van vacatures bij hun korps. De Minister Lohinan heeft thans aan adressan ten doen weten //dat hunne klachten, alsinede de daaraan door hen vastgeknoopte aantijgingen, ten eenenmale ongegrond bevonden zijn, en dat hunne onbehoorlijke houding in dezen, scherpe afkeuring verdient." Door het Leidsche studentenkorps is de feest- week nu definitief vastgesteld op 22 tot 28 Juni. De feesten, die van het corps uitgaan, b( staan in 22 Juni, inhaling van reunisten, feestrede van korps- praeses, receptie van eereleden van ht.t colegium 23 Juni, gekostumeerde optocht; 14 Juni receptie van den hoofdpersoon der maskeradejterwijl de an dere dagen zullen worden aangevuld door feesten van de groote korpsgezelschappen. Het plan voor het feestgebouw is goedgekeurd. De aanbesteding zal 31 Maart plaats hebben. Volgens de te Delft aangeplakte kiezerslijs- ten zijn daar 1766 kiezers voor leden van de Tweede Kamer en de Provinciale Staten en 1760 voor den Gemeenteraad. PBUIIiLBTON. of het hypuotisme in de hand van een samenzweerder. 3) „Lieve David," zeide bet meisje, ,/gij hebt wat te hard aan je kookboek gewerkt, je geest is er van in de war. Beloof mij, dat je niet meer zoo hard zult werken. Neem eens een vrijen dag dat zal je opknappen en al die malle dingen uit je hoofd verdrijven." David beloofde alle zorgen uit zijn hoofd te zullen zettenhield zich bij de dames zoo goed mogelijk en keuvelde vroolijk met haar, totdat de tijd kwam, waarop hij ze weer te huis zou brengen. Toen hij dit gedaan had, stak hij vol moed een versche sigaar op, en wandelde terug naar zijn kosthuis. Thuis gekomen ging hij zitten en poogde te schrijven, maar weldra bleek hem dat onmogelijk. Toch was die vreemde invloed niet teruggekomen wel kwelde hem een zekere onverklaarbare onrust, waardoor hij onmogelijk over lekker eten en drin- keD, dat toch de hoofdinhoud van zijn kookboek was, kon zitten denken. h Dat is niet uit te houden," mompelde hij, //het is of de booze er mee speelt," en zijn hoed opzettende, wilde hij uitgaan. Op het oogenblik dat hij de deur opendeed, liep hij een man tegen het lijf, die juist den s'eutel in slot had gestoken, om binnen te gaan. z/Ik vraag u excuus," zeide David, even met den hoed groetende, //ik hoopdat ik u niet bezeerd heb." De man had het ijzeven hek gegrepen en zoo voorkomeudat hij door de onverwachte botsing op den grond viel. Hij zweeg eerst eenige oogen blikken loosde een diepe zucht en zeide toen op zachten, maar toch doordringenden toonzoodat David hem verbaasd aankeek, //ik ben niet jong meer, wees zoo goed, geef mij een arm, help mij den trap op; gij zult mij daarmede ten hoogste verplichten." David keek naar den spreker. Het was een slank oud man, met een baard, die hem tot over den borst hing, gekleed in een een jas van zon- derlingen vorm, met passementeD zooals op de vroe- gere polonaises prijkten. Hij had een doodsbleek gezicht, en een bril op met donker gekleurde glazen, die zijn oogen verborgen. //Met alle genoegen wil ik u helpenzeide David, //Woont gij ook hier? Waar is uwkamer?" uO, ik bewoon het salon,antwoordde de man, David een arm gevende, terwijl hij niets scheen te bemerken van de onwillekeurige beweging, die zijn metgezel maakte, toen hij hoorde waar zijn kamer was. Met langzame en aarzelende treden ging de oude den trap op, en zoodra hij voor de salondeur kwam, deed hij die open en vroeg aan David, of hij hem het genoegen wilde doen, nog eenige oogenblikken bij hem te blijven. //Ik ben eenigs- zins afgemat," zeide hij, en viel op een sofa neer. z/Gij zult mij een groot genoegen doen, als gij eenige oogenblikken bij mij wilt blijven." In den pot, die daar staat, zult gij zeer goede tabak vinden, en wanneer gij trek in een glas rijnwijn hebt, daar in die kast zult gij flesch en glas vinden." z/Ik wil wel een pijp rooken," zeide David, ter wijl hij zijn pijp uit den inhoud van den tabakspot stopte. //Maar zoudt gij het niet goed vinden, als ik om de meid schelde?" #Dat is zooveel gezegd als: ik heb weinig trek, om voor ziekenoppasser te spelen," zeide de oude met iets bijtends in zijn stem. //Maar het doet er niet toe. Ik zal je niet lang ophouden." Toen zijn metgezel zweeg, keek David de kamer eens rond. Zij zag er gewoon uit. Het luik was niet voor het venster en zoo viel David weer dien muur in het oog, waarop hij gisteren dat afschu- welijke schaduwbeeld had gezien. Van den muur sloeg David weder zijn blik op den persoon, die daar schijubaar doodelijk afgemat op de sofa lag. Hij schrok. De man had zijn bril afgezet, en staarde nu steeds naar hem, met oogen die blik- semstralen schoten, welke hem schenen te door- boren. ,/Gij rookt niet," zeide de bewoner van het salon, zacht. //Ik weet zeker, dat gij de tabak goed zult vinden, zij komt uit Oostersche landen, hier is zij niet bekend." David deed werktuigelijk een trek aan zijn pijp, en als de blauwe wolken zich door de kamer kronkelden, meende hij, dat er eenige gelijkenis te bespeuren was tusschen de gelaalstrekken van het spookgestalte van den vorigen nacht en zijn gast- i heerdoch die gelijkenis was nog bijster zwak. De uitdrukking van diens gelaat was de welwillend- heid zelve, en het spook had daarentegen een uitdrukking van de duivelachtigste boosaardigheid. z/Aha zeide de oude heer, //je begint nu al op je gemak te komen, zooals ik zie", en meteen nam hij in plaats van een liggende, een zittende houding op de sofa aan." Ik voel mij al wat beter, en ga ook eens een pijpje rooken. Maar voor wij hiertoe overgaan, laten wij volgens de wetten der beleefd- heid ons eerst aan elkander voorstellen. Ik heet Craddock Lipthwaite, en gij, zooals ik van de juf- frouw gehoord heb, David Ackland." z/Zie zoo, nu zijn de formaliteiten afgeloopen en kunnen wij op ons gemak zitten praten." Al sprekende stond hij van de sofa op, wandelde naar den schoorsteenmantel, haalde een zilveren pijpje uit een bus, deed daarin een balletje van een kleverige zelfstandigheid, welke hij aanstak, deed een paar flinke trekken en hulde zich in een wolk, zoo, dat zijn gelaat verborgen werd. Dade lijk verspreidde zich een scherpe en doordringende geur door de kamer, en David wierp onwillekeurig het hoofd op zijde, alsof hij den damp ontwijken wilde, die als het ware op hem neersloeg. z/Ah, mijn tabak bevalt u niet" riep Lipthwaite met een vriendelijken lach, //en toch is het de zuiverste hatchisdie er in het Oosten gerookt kan worden. Het geeft mij die rust, waarnaar ik zoo snak, en doet nog veel meer, waarvan gij geen begrip hebt." Terwijl hij sprak, staarde hij zijn bezoeker voort- Een soort hennep, die Oostersche volken rooken en die bjjna even bedwelmend als de opium is. A A NBI ED IX a EN Dienst~.S5 1 iv*d laau K ft f> ,r*v' A ANYIiAGBN

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1