Het Dynamiet-Complot N". 20. Eerste Jaargang. Woensdag 26 Maart 1S9Q. BU IT EN LAND7 Abonnementsprys: Versehijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Prijs der Advertentien Per drie maanden. —.00 Uitgever: Van 1—5 regels —.50. Iedere regel meer. .10 franco per post. 1— Groote letters naar plaatsruimte. voor bet Buiten- C. J. BLOMMINDAL, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Boterstraat, E, 342, Familieberichtenper annonce 40 SCHIEDAM. SnSflBP^^ Zij, die zich met het vol- send kwartaal, aanvansende I April a. s., op dit blad wenschen te abonneeren, outvansen de nos tot dien datum vcrschijiiendc Hummers GRATIS. Zondag werden de eerste kievitseieren aan HH. MM. den Koning en de Koningin op Eel Loo aangeboden door den hofleverancier H. Lensing te 's Hage. Eindelijk schijnt er toch iets te zullen komen van de voortzetting der Arbeids-enquete. De Eegeeriug heeft nl. f 62.000 aangevraagd tot dekking der kosten, waarvan f 2000 salaris voor den secretaris der Staatscommissie. Naar de N. R. C. meldt, kan spoedig de benoeming worden te gemoet gezien van eene Staatscommissie, bestaande uit opper- en hoofd- officieren van zee- en landmacht, om de Regeering voor te lichten en van raad te dienen in gewich- tige defensie-aangelegenheden, voornamelijk betrek- king hebbende op de kust, de havens en stroomen en de toegangen uit zee. Als 't nu met de Jandverdediging niet goed gaat, dan zal 't ten minste niet liggen aan te weinig commissies. Naar men uit 's-Hage meldt, wenden de bewoners der Veenestraat aldaar pogingen aan om van den Gemeenteraad te verkrijgen, dat genoemde straat van eene asphalt-bestrating voorzien wordt. Eene groote bezending Eriesche koeien is weer door tusschenkomst van den heer R. Kuipers, te Akkrum, naar Saragossa (Spanje) afgezonden, ge- middeld tegen f 270 per stuk. Indien men bedenkt, dat er nog voor elke koe ongeveer f 125 onkos- ten komt vo<5r ze ter bestemder plaats zijn, dan blijkt hieruit opnieuw, dat het Friesche vee zeer gezocht is. De werkstaking in de Twentsche katoenspin- nerij te Enschede behoort gelukkig tot de geschie- denis. A1 spoedig na de sluiting van de fabriek toch zagen de arbeiders in, dat zij hier door eenigen onder hen waren gebruikt tot deze ongemo- tiveerde staking. Dank zij de krachlige tusschenkomst van den burgemeester, den heer Van der Zee, werd de zaak bijgelegd en alle werkstakers, behalve 4, nadat zij in tegenwoordigheid van de heeren direc- tenren hadden verklaard het onrechtmatige van deze staking in te zien, weer aan het werk gezet. De werkstaking bij de firma Ter Kuile Morsman duurt voort. Aangezien in den laatsten tijd de dolheid bij honden in Noord-Brabant een verontrustende uitbreiding heeft verkregen, heeft de Commissaris des Konings in Noord-Brabant een bevel tot het FHUIIiliETON. of het hypnotisme in de hand van een samenz w eerder. 4) Hij zweeg eenige oogenblikken, staarde tegelijker- tijd in het angstige gelaat van zijn slachtoffer en vervolgde toen „Gij zult het werktuig in een van de grootste revoluties zijn, waarvan de wereld ooit getuigd heeft, en daarna, tenzij alles mislukt, kunt gij het meisje trouwen, waarmede gij gisteren uit waart maar denk er om, gij zult van af dit oogenblik haar gezelschap vermijden, totdat ik u uw vrijheid teruggeef." Terwijl de verschrikkelijke man aldus sprak, namen zijn gelaatstrekken weer de duivelachtige boosaardigheid van het spookbeeld van dien nacht aan. Het dwarrelde in David's hoofd, hij deed een uiterste pogiug om tegen den kracbtigen wil te strijden, die zijn eigen wil beheerschte. //Wat, durf je tegen te streven", riep de oude met een vreeselijke stem. Die woorden sloegen David geheel en al ter neer, en hij gaf het op. Toen Lipthwaite zag, dat hij het pleit gewonnen had, begon hij op zachten toon en vervolgde z/Komaan jongen, alle tegenstand is vrucht loos, en wat meer zegt, gij zult in mij geeu ondankbaar meester hebben. Gij zult maar een paar maanden muilkorven der honden uitgevaardigd voor de ge- heele provincie. Ook te Oosterwolde zal een stoom-zuivelfa- briek worden opgericht. Zooals men weet, heeft de bond ,/Maatschap- pelijk belang" de prijsvraag uitgeschreven, welke nadeelen, bepaaldelijk met het oog op Nederland- sche toestanden, voor de maatschappij kunnen ont- staan uit onooideelkundige toepassing van het be- ginsel der cooperatie (winkel- en verbruiks-vereeni- gingen). Voor het best gekeurde antwoord is thans uit- geloofd f 1000. De antwoorden in Nederlandsche taal met een andere hand dan die van den schrijver voor 1 December a. s. in te zenden aan mr. J. G. Gleichman, te 's Graveuhage. Zij worden geteekend met een spreuk en vergezeld van een gezegeld briefje, met dezelfde spreuk tot opschrift, dat den naam en het adres van den schrijver bevat. Den len Mei 1891 wordt openbaar gemaakt, wien de bekroning te beurt is gevallen. De antwoorden blijven eigendom van den Bond. De jury, bestaande uit de heeren mr. Gleich man, dr. Schaepman en mr. G. J. Goekoop, be. houdt zich de b eslissing voor om de uitgeloofde som al of niet, geheel of gedeeltelijk toe te kennen De trek tot landverhuizing naar Noord- Amerika, die op Tessel eenige maanden heeft stil- gestaan, schijnt opnieuw te ontwaken. Omstreeks 15 April vertrekken thans weer 35 personen van dat eiland naar de nieuwe wereld. Ook te Amsterdam heeft zich, naar gemeld wordt, een comite gevorind om, in aansluitiug aan de in het buitenland bestaande comitds, een enquete in te stellen naar den oorsprong, de uit breiding en het karakter der laatste influenza-epi- demie hier te lands, en naar de daarbij gevolgde methoden van behandeling. De commissie die zich te Amsterdam gevormd heeft voor den wederopbouw van een schouwburg, heeft zich met een adres tot burgemeester en wet- houders gewend, waarbij wordt medegedeeld, dat zij zal trachten de voor haar doel benoodigde gel- den, geraamd op f 900.000, door middel eener geldleening tegen lage rente bijeen te brengen, terwijl verzocht wordt, dat door de gemeente de rente en aflossing der leening tot een bedrag van f 22.500 's jaars zal worden gewaarborgd. Een en een ander onder bepaling, dat de gemeente aan- stonds eigenares zal worden van het te stichten gebouw en de commissie dit gedurende 100 jaren van de gemeente zou in gebruik nemen, alles op eene wijze, waardoor de stadsschouwburg zou wor den herbouwd, zonder dat daarvoor nieuwe lasten op de burgerij worden gelegd. De Amsterdamsche trammaatschappij ver- voerde in het vorig jaar 14.425.759 personen, d. i. bijna 600.000 meer dan in 1888. De ontvangslen beliepen f 1.170.589, of ruim f 42.000 meer. aan mijn wil onderworpen zijn, en dan mag je weer doen en laten wat je verkiest. Ik ben de Booze niet, die u een contract met bloed laat tee- kenen. Gij stemt niet toe, ik neem u maar, en gij moet ondanks u zelven toch gehoorzamen, en met dat al zal ik uwe diensten op vorstelijke wijze beloonen, en krijgt gij uw eigen wil terug, zoodra ik u niet meer noodig heb." Uit zijn oogen schoten vuurstralen, terwijl hij aldus sprak. David verbeelde zich, dat die uiterst fijne, loodzware damp weer door de kamer zweefde, hij stond op het punt te bezwijmen, toen hij door een krachtige hand om zijn middel gegrepen werd, die hem op het portaal zette, en in den nevel welke hem nu scheen te omgeven, hoorde hij den salonbewoner zeggen //Waarde Acland, de tabak is een beetje te zwaar voor je geweest, zij die ze niet gewend zijn te rookeu, worden wel eens meer raar. Ik had u vooraf moeten waarschuwen. Gij zult die bedwelming er wel uitslapen. Ik wil dat gij naar uw kamer gaat. Gij zijt niet duizelig meer. Gij kunt de trap afgaan. Goed zoo. Goeden avond." IV. Geheel in de macht. Toen David Acland den volgenden morgen wak- ker werd, kon hij er zich geen rekenschap van geven of alles, wat den vorigen avond gebeurd was, ook een verwarde droom was geweest. Meer dan eens vroeg hij zich af, of hij werkelijk wel in het salon was geweest, om daar de vreemde denkbeelden door den bewoner te hooren verkondigen. De sterke, vreemde lucht van de tabak, die hij gerookt had en waarvan de geur nog in zijn kleeren zat, overtuigde hem maar al te zeer, dat zijn Terwijl de gemeente f 76.088 van de winst krijgt, ontvangen de aandeelhouders toch nog 11 pCt. dividend. De aandeelhouders der tabak-maatschappij z/Arendsburg" krijgen over 1889 f 8625 dividend per aandeel van f 2000. De bezittingen komen voor ,/memorie" op de balans voor en het reserve- kapitaal is gestegen tot f 643.000. Zaak-Willink Ketjen Blijkens een door ons ontvangen circulaire tracht de heer mr. Th. M. Verster te Amsterdam, met eenige andere heeren, een fonds bijeen te brengen tenrinde zich het reshtskundig advies te verschaffen van een of meer juristen van erkende kunde en onafhankelijkheid, om, gewapend met die adviezen, tot herstel te geraken van het onrecht, dat den heer Ketjen zou zijn aangedaau. Te Groningen overleed dezer dagen een be- jaard heer. Zijn dienstbode, die de familie 54 jaren onafgebroken trouw en eerlijk gediend heeft, schrikte zoo geweldig op dat berieht, dat ze ongesteld werd en kort daarna overleed, Onlangs vervoegde zich uit Sluis een jongen van omstreeks 12 jaar bij, het hoofd eener naburige gemeente, met de complimenten van zijn moeder eene vrouw die met haar gezin van diaconiewege en door particulieren is uitbesteed en wordt onder- houden of de burgemeester zijn veldwachter eens wilde verbieden, dat deze hem en zijn moeder het bedelen aldaar verhinderle, wat gedurig plaats had. lemand te Gennep verkocht dezer dagen eene oude kast, waarin oude rommel geborgen was. Toen men de kast ontruimde, vond men daarin 49 gouden tientjes en eene partij zilvergeld een en an der ten bedrage van f 700. Men schrijft uit Haarlem, dat de crocus, eersteling der bloembollen, in vollen bloei staat, zoodat, hoewel de hyacinthen nog niet ontluiken, hetgeen ecbter spoedig te verwachten is, de wan- delaar zich nu reeds in die oinstreken kan ver- luBtigen in een ongewonen bloemenrijkdom en kleurenpracht. Dan is 't geen wonder In het kleine Drunen zijn dit jaar reeds 3 twee- lingen geboren. Drunen ligt in de Langstraat, het land der schoenmakers, en die luidjes rekenen, zooals men weet, altijd bij het paar Christina Goedvolk, de weduwe van Jut, beiden bekend uit het verschrikkelijk drama dat nu 15 of 16 jaar geleden te 's Gravenhage werd afge- speeld, stond dezer dagen voor de Amsterdamsche rechtbank terecht, wegens diefstal van twee parapluies en een stukje zeep uit den Franschen Bazar in de Reguliersbreestraat te Amsterdam. De beklaagde heeft 12 jaren in het tuchthuis doorgebracht, en dus, zegt het O. M., ruimschoots den tijd gehad om na te denken over de gevolgen van een ver- bezoek werkelijkbeid en geen droom was geweest, en hij voelde zich niet bijster op zijn gemak, toen hij zich herinnerde, wat Craddock al had verteld van de geheimzinnige macht, die hij op hem kon uitoefenen. //Het moge gaan zoo het wil", zeide hij in zich zelven, //ik heb geen lust om nu al op te staan, ik gevoel mij moede en afgemat, ik blijf wat langer liggen." Met dit besluit draaide hij zich om, en daar het doodstil in huis was, dacht hij, dat het nu zooveel moeite niet zou kosten, om weer in slaap te raken j maar hierin vergiste hij zich, want hoe hij zich ook keerde en wendde, hij kon den slaap maar niet meer vattenhet scheen hem toe of iets, waarvan hij zich geen rekenschap kon geven, hem aanspoorde om op te staan en zich te kleeden. De neiging daartoe werd op het laatst zoo sterk, dat hij het bed uitvloog en zich kleedde. Maar daarmede verdween de onrust nietzenuwachtig liep hij in de kamer op en neer, zonder dat hij het over zich kon verkrijgen, om aan de bel te trekken en om zijn ontbijt te vragen. Het was of er iets in zijn oor gefluisterd werd, waaruit hij voortdurend en al duidelijker en duidelijker de woorden kon opmaken //naar het salon naar het salon." z/Wordt ik nu gek riep de jongman, vof hebben de leerstellingen van dien ouden snuiter nu zulk een vat op mij, dat ik ze niet uit mijn hoofd kan zetten? Komaan, een goede wandeling en een flink bad is een recept, dat mij wel helpen zal." Hij zette zijn hoed op, greep zijn stok en liep naar de deur. Zoodra hij zijn hand aan de kruk had, werd er aan den buitenkant geklopt. grijp tegen de maatschappij. Dies werden 2 jaar gevangenhstraf tegen haar geeischt. In een hurnaan en gemoedelijk pleidooi, dat indruk maakte, toonde de toegevoegde verdediger, mr. Frank van Lennep, aan, hoe de vrouw als het ware door den vloek der misdaad achtervolgd werd. Twaalf lange jaren verbleef zij in den kerker. Zij gedroeg zich daar voorbeeldig en kreeg bij haar ontslag eene extra- toelage. Vriendelijke en barmhartige lieden trachtten haar een onderkomen te verschaffen en zoo gelukte het der vrouw door zwaren maar eerlijken arbeid, gepaard aan voorbeeldige zuinigheid en ingetogenheid, en onder een aangenomen naam, den kost te ver- dienen. Door een toeval, een noodlottig toeval, kwam echter een recliercheur van de Amsterdamsche politie voor een andere zaak informaties inwinnen in het huis waar de vrouw het laatst diende. De rechercheur trof in het huis een ouden bekende aan, zijn tong geraakte los, en zoo verhaalde hij, dat de eenvoudige, stille dienstbode Christina de Graaf eigeulijk de vrouw van Jut was. De mees- teres, hoezeer ook met de dienstbode ingenomen, beduidde haar, dat zij een anderen dienst moest zoeken, in de buurt werd bekend wie zij was en daarmede was haar bestaan gebroktn. Zij kon niet op straat komen of zij werd achtervolgd en nage- jouwd en aan haar rampzalig verleden herinnerd. Wanhopig door die vervolging, zag zij geen anderen uitweg meer dan dezen terug te keeren naar de gevangenis die zij in 1888 verlaten had. De pleiter hoopte dat de rechter met die feiten zou rekening houden en een barrahartiger oordeel over de arme zou vellen, dan het O. M. gedaan had. Een npmerking van den verslaggever moge hier hare plaats vinden. Zoo menigmaal wordt, en zij die de terechtzittingen bijwouen, moeten verklaren terecht, geklaagd over dikwerf onbeleidvolle hande- iingeu der Amsterdamsche politie. Indien de mededeeling van mr. Van Lennep (deze had ze ook weder van een ander) juist wordt bevondeu, mag niet ontkend, dat de bewuste rechercheur, zij het ook te goeder trouw, eene rarapzalige daad heeft verricht door te spreken, daar waar het maatschappelijk belang gebood te zwijgen. Het kan toch nooit op den weg der politie liggen om door onbescheidenheid een veroordeelde te \erhin- deren tot het goede in te keerOn. Een onderzoek mag hier in geen geval achterwege blijven. Aan de //Mededeelingen en Berichten der Friesche Maatschappij van Landbouw" ontleenen wij het volgende De proefneming met gedroogde spooling, daartoe door de Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft aan de Friesche Maatschappij van Landbouw aangeboden, is thans gedeeltelijk afgeloopen en zeer in het kort deelen we enkele uitkomsten voorloopig mede Het deed hier bedoeld betreft voedering aan melkkoeien voor de proef dienden 11 koeien in de eerste week werden alle 11 met lijnkoek doorgevoederd op de w ijze die op de boerdeiij gebruikelijk was. ,/Binnen!" riep David, terwijl hij een stap ach- teruit deed. De deur ging open en de meid ver- scheen op den drempel. #De complimenten van den Heer Lipthwaithe," zeide zij, „en hij wacht u aan het ontbijt." De wilskracht van David verdween in eens, en zonder een woord te zeggen, volgde hij onmiddellijk de meid, en liet zich bij den salonbewoner aandienen. //Zoo, zijt gij daar eindelijk, mijnheer Acland," zeide Craddock Lipthwaite met een glimlach. ,/Ik .heb u al twintig minuten gewacht." Toen de meid de deur dicht deed, en met zware voetstappen den trap af ging, veranderde zijn gelaat van uitdrukking en keek hij zoo norsch mogelijk. „Wat beteekent dat?" vroeg hij op onderdruk- ten maar toomigen toon. //Meer dan twintig mi nuten geleden heb ik u al geroepen. Zorg voortaan stipter er te wezen, als ik u roep. Zit neder en ontbijt, want gij moet een werk doen, waarmede de geheele dag gemoeid is." David Acland onderwierp zich echter niet zoo gereedelijk, als Craddock Lipthwaite wel veronder- steld had. Met een gloeiend gelaat, deed hij een schrede naar hem toe, en zeide: //Wat beteekent die onbeschoftheid van u Wie geeft u het recht zulk een toon tegen mij aan te slaan Gij hebt mij nog nooit verzocht om te komen ontbijlen, en dan zou het nog aan mijn beleefdheid staan, het al of niet aan te nemen." Waarom kwaamt gij dan boven grijnsde hem Lipthwaite toe. //Je was toch niet van plan, mij dat alles te vertellen." z/Ja, dat was ik," riep David in zijn woede. tfGij liegtriep Lipthwaite met donderenden Dienst.25 AA NVRAOEN n

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1