Het Dynamiet-Complot Nu. 30. Eerste Jaargang. Zaterdag 29 Maart 1S90. B I N N E N L A N D. Abonnementsprijs: Versehijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMENDAL, Botepstraat, E, 342, SCHIEDAM. Prijs der Advertentien Van 1—5 regels/—.50. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Pamiliebekichtenper annonee .40 Zij, die zich met het vol- geiid kwartaal, aauvangeiide 1 April a. s., op dit blad wensehen te aboiineereii, outvangeii de nog tot dien datum versehijneiide mini mors GRATIS. Men schrijft ons nit Rotterdam, dd. 25 Maart Heden werd de tentoonstelling gehouden van vee en pluimgedierte. Plakaten hadden den volke reeds lang verkou- digd, wat de H. M. v. L. (afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken) zou exposeeren, en voor hem, die wat kort van memorie waren, verkon- digde de Nederlandsche vlag nu, dat de gewichtige dag was aangebroken. Er was nu zegge 1 vlag n. 1. die van den Doelen ingang aan bet Haagsche veer. Ik bedoel hiermede natuurlijk de vlaggen, die uitgestoken waren, want er zijn hier vlaggen genoeg, getuige November 1888 maar de Rotter- dammers zijn erg zuinig op de vlag. Zoo'n ten- toonstellingsdagje geeft altijd aanleiding tot het doen van goede zaken, en levert wel eens meer voordeel op, dan verscheidene nieuwe vlaggen zou- den kosten, maar zuinigheid is de moeder der wijs- heid en daarom laat men de driekleur maar liefst in rustige rust in een vergeten hoekje liggen. Als men op een bankje in de rechtzaal gaat staan, ziet men op de groote binnenplaats van den Doelen uit, en daar was het nu prop vol, niet alleen met menschen, maar ook met vee. En ter- wijl de menigte vroolijk gonsde, en de wel doorvoede ossen en koeien van louter genot bulkten en de schaapjes dit vroolijk accompagneerden en de varkens, blijkens bun kort afgestoten gnoh gnoh ook schik in hun kortstondig leven hadden, zaten de wetsovertreeders in het zondaarsbankje in angstige spanning te zweeten over het lot, dat hun door de menschelijke gerechtigheid zou worden toegedacht. Wat een contrast! Terwijl op de eene plek ge- vangenisstraffen en boeten werden uitgedeeld, deelde men op weiuig schreden van daar, bekrooningen uit, voor de liefderijke verzorging van het vee. Hier was met recht het spreekwoord waar ,/Les extremes se touchent." Of het in den Doelen vol was 's Morgens om 10 uur, toen het loket open ging, drong men el- kander plat. Een man, met een meer dan gewone hooge rug en een ontzettend waterhoofd, gaf mij zijn verontwaardiging over dat gedrang te kennen. Nu dacht ik niet beter, of al dat gedrang was, om de vette os te halen, teneinde daar den man met al zijn verontwaardiging op te zetten en zoo een op- tocht door de stad te maken. Maar mis hoor, de man was verbolgen, omdat hij geen lootjes kon krij gen. Men bestormde het loket, moest daartoe een PSUILLBTOM, of het hypnotisme in de hand van ceil samenzweerder. 5) tfDie is niet hier, en die is in langen tijd niet hier geweest", zeide het meisje los weg. ,/Wel, dan moet ik Farrel 0' Donovan spreken," zeide David, wederom aangedreven door die onzicht- bare macht. Steeds keek het meisje met een twijfelachtigen blik naar hem, toen een stem uit een zijkamer gehoord werd, die riep,/foen ik mijn naam hoorde, was ik al bijna zekerlaat de heer du binnen komeu en zeggen wat hij te zeggen heeft, want voor zijn pleizier komt hij niet in dit gat." //Ik heb de zaken meegebracht, en ik kom van kapitein Revolver," antwoordde David, zich dadelijk den raad herinnerende, die Lipthwaite hem gege- ven had. z/Laat mijnheer binnen, Marie," hernam de stem. Een oogenblik later was David Acland gebracht in tegenwoordigheid van den spreker. De kamer waarin hij zich nu bevond, was onbeschrijfelijk vuil en smerigeen plank op de eene of andere manier gesteund, diende voor tafel, een paar houten stoelen, en een onopgemaakt bed daarop, met een gebarsten kruik en een waschkom in een hoek op een groote kast, ziedaar het geheel. Alles rook naar gemeene gang door, en wie daarin kwam, geraakte in een verschrikkelijke kuijping. Een gewoon raensch werd hier al platgedrukt, hoevei 1 te meer een arme drom- mel, die een breedte voor twee noodig heeft. [let geleek wel of er goud cadeau gegeven werd. Daar er vette ossen en ander vet vee eu pluimge dierte met zoo'n lootje te winnen waren, moet de vreemdeling, die dat stormloopen zag, wel gedacht hebben, dat het hier //schraalhans keukenmeester" is, en dat de menschen zooveel moeite deden, om hun geluk te beproeven, of het niet nog eens van hun leven ,/vetpot" kon worden. Niets van dat alleshier was de drijfveer zuiver handelsgenie, de meesten worden hier er mee gebo- ren. Het is bekend, dat de maatschappij geen prulletjes verloot, maar levende have, waar goed geld voor te maken is. Het handelsgenie had voor- zien, dat het aanbod van loten heel matig was om goede kansen te geven, bijgavolg zou de navraag groot worden, van daar dat het loten-loket voor velen de gedaante van een hoorn van overvloed aannam, die bestormd moest worden. In een oogwenk waren alle loten opgekocht en onmiddelijk ruim 50 cents opgeslagenaan het lo ket waren zij dell stuks f 10 en nu represeuteerden zij reeds dadelijk een waarde van f 1.50. In de namiddag sloegen zij nogmaals op, wtrden f 2.00 en eenige gingen zelfs voor f 2.50 per stuk weg. Of er ook met dringen een mooi daggeldje te verdienen is, mits men er maar eenige benauwde minuutjes voor over heeft, en de noodige onbe- schoflheid bezit. Maand Maart leverde ten weertje, waarbij de oude reputatie, van een kunstenares in het ,/staart roeren" te zijn, alle eer aandeed. Voor den mid- dag donkere luchten met regen, na den middag druilig met een bedrieglijk zonnetje, dat steeds een flinken stortbui haalde. Maar het weer scheen geen afbreuk aan het tentoonstellingsbezoek te doen. Een bestuurslid vertelde mij ten 1 uur 30', dat er al 4000 entrees waren uitgegeven. Het tentoonstellingsterrein vlagde en vertoonde het vetste van al hetgeen de vette en vruchtbare bodem van ons vaderland kon opleveren, terwijl het welvarende voorkomen van menig buitenman getuigde, dat ook hij in vetheid verre boven den stedeling staat. Voor het noodige om den inwendig mensch te versterken, was gezorgd, men kon alles krijgen, voor zijn dubbeltjes. Ongetwijfeld was men be- vreesd geweest, dat de buitenlui een weinig gege- neerd zouden zijn, wanneer men prachtige buffetten had geinstalleerd. Ofschoon midden in de stad, moest alles de geur van het platte land hebben, trouwens het rook er ook al genoeg naar den stal maar om de illusie te volmaken, waren de buffet- ten krek naar het model van het ververschings- kraampje op de boerenkermis. Als men zoo de in halfmilitair costuurn gestoken kelners en billard- jongens van de //Ilarmonie" onder de veranda zag dwalen, had men alle moeite om den indruk van zich te zetten, dat er een paardenspel in de buurt was. Ook de boerenherberg mocht niet ontbreken. Een lokaal was daartoe ingericht en was, als men de kleinigheid over het hoofd wilde zien, dat het consumabel er wat duurder was, van een treffende gelijkenis. Ook het uithan^bord, dat onfeilbare baken voor den vermoeiden buitenman, dat hem aantoont waar hij rusten kan, was niet vergeten. z/De Bonte Koe," geschilderd met frissche, vette kleuren, otngeven door bloemen, die ik meen, dat rozen moesten beteekenen (eveneens geschilderd) was het rustbaken van de tentoonstelling. Een baken, die menig buitenman de vraag deed over- peinzen hoe 'n kliek verf daaraan wel verbruikt zou zijn, maar hem toch weldra noopte binnen te gaan. Eu zoo was het daar propvol en ontbrak er dikwerf de noodige ruimte, om de handplakken uit te deelen, zonder welke de verkoop van een bonte of niet-bonte koe, volgens het veehandelaars- gewoonterecht, ongeldig is. Artist-schilders mogen nu genot smaken, bij het zien van een Rembrandt, een Van Dijk, een Potter, maar evenals het gezicht van een in vette verf geschilderde bonte koe, het veehandelaarsgemoed kan in verrukking brengen, evenzoo smaken slagers een groot kunstgenot in het zien van vette beesten. Kan het anders, het vak brengt het mede. Hier konden zij hun hart ophalen, aan het gezicht van vette Paaschossen. De maatschappij was in de expositie van dat genre geslaagd, zooals nog nooit een Maatschappij geslaagd was, en toch waren er „NurJcsen". Nu, die bestonden al voor meer dan 50 jaar, toen Hildebrand zijn Camera Obscura schreef. Zij zaten toen in den Haarlemmerhout, en sedert heb ik mij altijd laten wijsmaken, dat zij aan de schrijf- tafel zaten, om verslagen van opera's en concerten uit te brengen. Maar hier vond ik een Nurksin de gedaante van een slagergeen //slager van vet en mager," zooals het rijmpje zegt, maar alleen van mager. Stokstijf beweerde de man, dat vette ossen tegen- woordig een ruine voor de slagers zijn, want de menschen willen allemaal mager vleesch hebben, en het vet is zooveel minder waard. Eerst dacht ik, dat de man zijn tijd vooruit was en hij de eeuwenoude gewoonte van vette paaschossen te slachten, wilde afschaffen, maar later kwam ik tot de overtuiging, dat hij te laat gebo- ren was, en had moeten leven toen Pharao's droom van de zeven magere koeien uitkwamwat had hij in die periode zijn hart kunnen ophalen aan magere scharminkels Misschien was wel zijn beurs mager, en schrok hij van den prijs, die de vette os van Repelaar maakte, welk lief diertje maar eventjes 1000 K. G. woog en zooals een bestuurslid mij verteldevoor f 900 verkocht werd. Als een dergelijk beestje tabak en whiskey, en het geheele vertrek was een toonbeeld van vuil en slordigheid. z/Ik ben de persoon naar wien gij vroagt, en wie zijt gij zeide de bewoner van dit weinig aanlokkelijk verblijf, van zijn stoel opstaande, en tegelijkertijd met een zijuer hauden in een half geopende lade grijpende. z/Ik heb de zaken meegebracht en ik kom van kapitein Revolver," zeide David werktuigelijk. z/Opperbest, mijn vriend," zeide de man ,/tnaar mag ik nu ook eens vragen, om die zaken te zien." Zonder een woord te zeggen, haalde David het doosje uit zijn zak, en terwijl hij het aan zijn ondervrager overhandigde, nam hij dezen heel be- daard op. Parrel O' Donovan sprak met een vreemden tongval en drukte zich plat uit, maar met dat al, had die schrale gestalte met blond haar en knevel toch een beschaafd voorkomen. Zijn grijze oogen waren voortdurend in beweging, en daarbij draaide en wrong hij onophoudelijk met zijn vingers. z/Ja," antwoordde hij, na het doosje open ge- maakt en de wesp bekeken te hebben, ,/dat schijnt in ordewat kan ik voor u doen Wederom werd David genoopt te zeggen ffka- pitein Revolver vraagt het rapport.'' uMs de chef van dit hok rapport wil geven, mij goed," zeide de aangesprokene, //maar ik doe het niet, mijnheer Dingens, gij hebt wel het rechte gebracht, maar ik heb je nooit gezien wij zullen toch eens hooren wat de chef er van zegt." Met deze woorden ging hij de deur uit, en nu hoorde David er een zeer zwaren grendel voor- schuiven. iemand in den maag zit, is het geen wonder, als hij visLenen van magere koeien krijgt. Het hoendergeslacht, de eenden en ganzen en wat men almeer onder de rubriek //pluimgedierte" wil brengen, waren hier ruim vertegenwoordigd. Als men nu nagaat, dat zulke prachtige gevederde kippen op kwalijk riekende goore mestvaalten kun nen pikken en dat zulke hagelwitte ganzen en eenden in de modderige slooten van ons lief vader land kunnen zwemmen, dan beaamt mendat z/les extremes se touchent" een «spreekwoord is, dat ook in de natuur geldt. Waaroin zou het ook niet kunnen gelden voor de Maatschappij van Landbouw, waarom zou de eenvoudige boer daar niet in aanraking kunnen komen met den onlwikkelden bouwman, die van de laatste ontdekkingen op landbouw- en op indus- trieel gebied paitij trekt, om zijn bedrijf den hoogst mogelijken graad van volkomenheid te geven Wanneer die uitersten door de Maatschappij met elkander in aanraking gebracht worden, om land bouw en veeteelt, die bron van nationalen rijkdom, meer en meer te volmaken, dan kan het niet anders, of de geheele natie zal er beter bij varen, dan wanneer men door beschermende rechten kuustmatig de prijzen verhoogt, maar daarmede de energie doodt. Aan de lijst der bekroningen, ontleenen wij het volgende David was nu alleeu, hij berustte in alles, en noch al het vreemde, noch de benauwde lucht van de gesloten kamer, maake hem in het minst on- ruslig. Spoedig daarna kwam 0' Donovan terug, stak zijn hoofd in het vertrek, en riep, ,/asjeblieft mijnheer, de trap op." David volgde zijn geleider en kwam op een portaal. De Ier klopte op bijzondere wijze aan een deur. z/Binnen," riep een stem met een sterk ameri- kaansch accent. De Ier deed open, trad binnen en wenkte David hetzelfde te doen. De kamer was goed gemeubileerd, ofschoon stoe len en sofa uiterst zwak en versleten waren. Een groot getal plakplaten, die op een verkoop van hui- zen en winkels betrekking hadden, hingen aan den muur, en op de tafel stond een bus met sigaren en een flesch brandewijn. z/Hoe vaar je, mijnheer," zeide de bewoner van dit vertrek, opstaande van de sofa, waarop hij zich welbehaaglijk had uitgestrekt; ,/droramels, ik ken u niet, maar de baas is een rare, dat weten wij, eu daar hij het herkenningsteeken en het wachtwoord gegeven heeft, heb ik besloten over uw hoedanig- heid als onbekende heen te stappen. Wat verlangt gij z/Uw rapport", zeide David. z/Gij zijt erg korlafV hernam de Amerikaan, op een eenigszins scherpen toon. ,/Ik ben niet ge woon, om op die manier zaken te doen. Maar wij komen hier niet om te morren, hier hebt gij het." z/Geef op," zeide David. z/Gij zijt zoo handig als een diplomaat, met je korte woorden, maar je weet heel goed, dat het onder ons de gewoonte niet is, die dingen op het papier te zetten," zeide de Amerikaan. ,/Luister nu goed, en onthoudt alles." En nu hoorde David, dat er een groote hoe- veelheid dynamiet, van verschillende fabrikanten in aautocht was, en hij kreeg een lange reeks aan- duidingen van huizen te hooren, in verschillende wijken van Londen gelegen, die voor eene veree- nigiug aangekocht waren, van dynamiet zouden worden voorzien, om alien op een zelfde oogenblik in de lucht te vliegen en de buuit waarin zij stonden in een puinhoop te veranderen. Toen de Amerikaan al de aangekochte huizen had genoemd, riep hij uit, j,als gij dat alles ont- houden kuut, heb je ook een hoofd als een ijze- ren pot." //Ik zal het onthoudenzeide David kort. z/Goeden dagen met een licht knikje verliet hij de kamer. z/Dat is eeu vreemde klant," zeide de Amerikaan, schonk zich een glas brandewija in en stak sen sigaar op. z/Onze vriend Lipthwaite schijnt een doofstomme in dienst te hebben, die hij voor een oogenblik, als hij het wil hebben, laat hooren en sprekeD. Het zou zoo'n wonder niet zijn, hij is de knapste en de slimste vogel die ik ken. Jongen jongen als die brave Britten wisten, wat wij, Fenian-hoofden, weten, dan zoudeu zij er nog al een pondje voor over hebben, om den vurigen patriot Craddock Liphtwaite op te ruimen." Y. Een laaghartig plan. Craddock Liphtwaite zat in zijn groote armstoel Per drie maandenf .00 franco per post. 1. voor h.et Buiten- land1.55 Afzonderlijke nummers. .05 AANBIEDINQEN Dienst ,,-.35 A. Gemot vee. No. 1. Voor den fljnsten en zwaarsten os, uitsluitend met hard voeder gemest. Eerste prijs f 75, toegekend aan No- 24, Jhr. P. J. J. Repelaer te Dubbeldam. Tweede prijs f 50, toegekend aan No. 31, L. A. van Weel .te Hiddelharnis. Derde prijs f 25, toegekend aan No. 27, D. W. Bloem <e Weurt. Vierde prjjs f 15, toegekend aan No. 4, J. M. Klompe, te Dreischor. No. 2. Voor den fljnsten en zwaarsten os, met spoeling in het Zuid-Hollandsche spoelingdistrict gemest. Eerste prijs 1 70, toegekend aan No. 48, C. M Ham, le Vlaardinger- Ambacht. Tweede prijs f 50, toegekend aan No. 46, C. M. Ham, te VlaardiDger-Ambacht. Derde prijs, f 25toegekend aan No. 58, P. Poot, te Onwerseh e. Vierde prjjs f 15, toe gekend aan No. 61, S. Poot, te Onwerschie. No. 3. Voor den fljnsten eu zwaarsten os, met spoeling b u i t e n het Zuid Hollandsche spoelingsdistrict gemest. Eer ste prgs f 70, tweede prijs f 40, niet ingezonden. No. 4. Voor de fljnste en zwaarste koe, uitsluitend met bard voeder gemest. Eerste prijs f 60, toegekend aan No. 69, T. Rijnsburger te Leiderdorp. Tweede prijs f 40, toe gekend aan No. 70, T. Rjjnsburger te Leiderdorp. Derde prijs 1 25, toegekend aan No. 82, C. C. Breukink te Voor- schoten. Vierde prijs f 15, toegekend aan No. 73, H. Vorst te Wijk by Dnnrstede. No. 5. Voor de fljnste en zwaarste koe, met spoeling in het Zuid-Hollandsche spoelingdis rict gemest. le pr. f 50, toegekend aan No. 103, 8. Poot te Ouwerschie; 2e pr. f30, toegekend aan 109, C. van den Berg jr. te Ouwerschie; 3e pr. 20, toegekend aan No. 98, P. Poot te Ouwerschie; 4e pr. f 10, toegekend aan No. 107, J. D. Hoogenboezem te Schiedam. B. melk- en drachtig vee. No. 11. Voor de beste kalfdragende koe, minstens zeven maanden drachtig. Eerste prps f 60, toegekend aan No. 146, A. C. van den Akker te Hazerswoude. Tweede prijs f 25, toegekend aan No. 145, J. P. van Oosterhout te Rotterdam. C. Aanfol-vee. No. 16. Voor den beaten rijstier, niet onder dan edn jaar. Eerste prijs f 50.toegekend aan No. 192, G. H.Kuiperte

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1