Het Dynamiet-Complot N°. 31. Eerste Jaargang. Woensdag 2 Aoril 1B0O. BINNENLAND. Versehijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMENDAL, JsncrxxaXj asTr- o jkt A. Abonnementsprijs: Per drie maanden.00 franco per post. 1. voor h.et Buiten- land1.55 Afzonderlijke nummera .05 Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. Prijs der Advertentien. Van 1—6 regels/—.50. Iedere regel meer. 10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familieberichtenper annonce f—AO AANBIEDINGEN Dienst—.£5 AANVRAGBN K n i» De ledeu van de Eerste Kainer der Staten- Generaal worden tot hervatting der werkzaamheden opgeroepen tegeu Dinsdag 8 April des avonds 81/3 ure. Het 8'aitsblad no. 32 bevat een besluit van den 21sten Maart jl., tot wijziging van rejemen- ten op den loodsdienst. Voor de uitvoering der boterwet, zijn aan de ambtenaren der politie de noodige instruction voor de uitvoering gegeven. Wij meenen onzen lezers geen ondienst te doen, door hiervan het een en ander te vermelden. Blijkens art. 2 der wet rnoeten de woorden Margarine" of /surrogaat", duidelijk op de ver- pakking voorkomen en uit de in uitvoering van dit artikel door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid afgekondigde voorschriften blijkt, dat hiermede de buitenste verpakking be- doeld wordt. Het duidelijk voorlcnmen si uit natuurlijk in, dat in winkels en andere openbare verkoopplaatseu, de waar zoodanig moet zijn opgesteld, dat het opschrift den bezoeker dadelijk in het oog valt, hem althans niet onzichtbaar is. Uit den eisch, dat het opschrift op de buitenste verpakking moet zijn gesteld, volgt, dat, indien potten of losse stukken /margarine" (surrogaat) in eene mand voorhanden zijn of geleverd worden, het feit, dat de potten of de stukken van het opschrift zijn voorzien, niet uitsluit de noodzake- lijkheid, dat het opschrift ook op de mand voor- komt. Tevens volgt uit dien eisch, dat potten of losse stukken /margarine" (surrogaat) niet anders dan met het opschrift mogen worden afgeleverd, ook al was de mand, welke voor het vervoer heeft ge- diend, van "het opschrift voorzien. Volgens art. 5 der wet hebben de ambtenaren steeds de bevoegdheid monsters te nemen, wanneer de waar niet voorzien is van een der opschriften in art. 2 bedoeld, doch missen zij die bevoegdheid, wanneer een der opschriften aanwezig is, onver- schillig of die luidt //margarine" dan wel /surrogaat". Voor het nemen en opzenden van de monsters (artt. 5 en 6) moet worden gebruik gemaakt van het van Rijkswege verstrekte n aterieel, bestaande uit een boterboor en een busje, voor zoover dit voorhanden is. De grootte van het monster wordt door die van het busje bepaald, maar mag niet minder bedragen dan een gewicht van 50 gram (0.05 kilogram). Indien vergoeding van het genomen monster verlangd wordt, zoo zal daarvan en van het ge wicht van het monster, alsmede zoo mogelijk van de marktwaarde, in het proces-verbaal worden mel ding gemaakt. De Haagsche broodfabriek keert, na behoor- of het hypnotisms in de hand van een samenzwecrder. d) //Wel, gij zijt zoo bleek als een doode, en uw oogen puilen uit het hoofd. Ik geloof dat gij veel te hard aan uw kookboek gewerkt hebt. Het is schande, zooals die uitgevers een mensch afbeulen, en dan, wat heeft men aan een kookboek. Men kookt toch nooit naar de voorschriften, die daarin staan." Rhoda was erg bezorgd over hem en poofde die bezorgdheid under scherts te verbergen. vIk heb in het geheel niet gewerkt Rhoda," zeide David, zich onverschillig op een sloel latende neervallen. //Ik heb in langen tijd geen pen op het papier gezet. Om je de waarheid te zeggen, ik gevoelde er mij niet toe in staat." z/Wat, ben je dan ziek, mijn beste jongen vroeg het meisje angstig, terwijl zij haar hand op zijn arm legde, „ni brengt gij slechte tijding mee z/Neen, ik heb niets gehoord of gezien," hernam de jongmau, ,/doch ik gevoel, dat ik mij zelf niet meer toebehoor, ik behoor aan ei n ander." ,/Dat is dood natuurlijk, gij behoort mij, is het zoo niet jongen hernam Rhoda en poogde hem al schertsend een riem onder het hart te steken. David vertrok bij die scherts van Rhoda zijn lijke afscluijving, een dividend uit van 5°/0, de Leidsche een van 20 In het jaarverslag der Nederlands-che Gist- en Spiritusfabriek te Delft, betoogt de directie de noodzakelijkheiddat het maatschappelijk kapitaal worde vergroot met f 400,000 en dns gebracht worde op f 800,000. De exploitatie heeft in 1889 een winst opgeleverd van f 254,764,69, welk bedrag toelaat, na verschillende afschrijvingen, aan de aandeelhouders een dividend van f 200 per aaudeel of 20 percent uit te keeren. Woensdag zal de Gemeenteraad van Amsterdam de voordracht betreffende den bouw van een nieuwen stadsschouwburg, in verband met de voorstellen, van particuliere zijde aan de gemeente gedaan, be- haudelen, alsook de voorwaarden, waaror.der de gemeente concession zal verleenen voor elektrische stroomlevering aan de ,/Elektra" en de ,/Nederl. Electriciteit-Maatschappij". Naar wij vernemen zijn door Burg, en Weth. van 's Gravenhage de heeren J. P. W. Conrad, Inspecteur, van 's Rijks Wateist.aat, dr. J. M. Van Bemmelen, hoogleeraar in de Scheikunde te Leiden, en de kapitein ter zee, chef der hydrografie bij het Departement van Marine, H. A. de Smit van den Broecke, nitgenoodigd de commissie van deskun- digen te vormen, tot onderzoek en beantwoording der vragen, of, zoo er gedurende de zomermaanden tot spuien wordt overgegaan, het geloosde water het water voor de zeebaden zal verontreinigen en, zoo ja, wat er moet worden gedaan om dat te voorkomen. De directeur der Rijkspostspaarbank is tot de ervaring gekomen, dat er in de boekjes, die tot het doen bijschrijven der rente te zijner directie worden ontvangen, meerraalen bank- of muntbiljet- ten worden gevonden, ja zelfs zivergeld wordt aan- getroffen, blijkbaar daarin gelegd met de bedoeling, om het geldswaardig bedrag dier stukken op die boekjes als inleg te doen inschrijven. Hij acht zich verplicht, tegen die insluiting van gelds- waarden te waarschuwen lo. omdat zij gevaar voor verlies oplevert2o. wijl de centale directie zich met het doen van inlagen ten behoeve der inleg- gers niet kan belasten. Aan haar is het administratief beheer der in- stelling opgedragen, terwijl voor het in ontvangst nemen van spaarpenningen de kantoren der pos- terijen zijn aangewezen. Verleden jaar heeft de Commissaris des Ko_ nings in Gelderland de burgemeesters in die provin- cie gewezeu op de wenschelijkheid, dat de kermis- sen door de gemeenteraden worden afgeschaft, hun tevens verzocht, om ook op kermisdagen eene ge- strenge handhaving der Drankwet te bevorderen, en hen uitgenoodigd, hem telken jare na afloop der kermisdagen in te zenden, een opgave van het gedurende die dagen opgemaakte getal processen- verbaal. Uit die opgaven is nu gebleken, dat gedurende de enkele dagen der kermis die in Gelderland nog in 86 gemeenten bestaat rnim 450 procps- sen-verbaal zijn opgemaakt, waarvan orastreeks 400 wegens overtreding van de Drankwet en bijna al de andere wegens vechterij en mishandeling, terwijl in geheel Gerderland het aantal van eerstbedoelde pro- cessen verbaal, over het gansche afgeloopen jaar slechts ruim 5200 heeft bedragen. Steuren, welke gewoonlijk de voorloopers van slecht weder zijn, waren Woensdag ten getale van twee aan de markt te Scheveningen en brach- ten den buitengewoon hoogen prijs van f 57 op. De directeur der weesinrichting te Neerbosch ontving over het laatste kwartaal van het vorige jaar, behalve veel levensmiddelen en honderdt-n kleedingstukken, aan giften en legaten eene som van f 36,107.03 voor genoemd gesticht. Boven- dien heeft de drukkerij van deze stichting over datzelfde tijdvak f 15,406.16 opgebracht. Buitengewoon veel bouwland is in het wes- en van Friesland bestemd om dit jaar groene erw- ten voort te breugen. De hooge prijzen voor dit artikel, het vorige jaar in Engeland betaald, en de verwachting, dat die prijzen niet zullen dalen, heb ben de landbouwers hiertoe als uitgenoodigd. Van half Augustus verleden jaar tot voor korten tijd zijn door twee graankoopers in Harlingen alleen wel 15,000 hectoliters groene erwten naar Enge land verzonden, welke hoeveelheid eerst is uitge- zocht, voor welk werk 60 cts. per H. L. is be taald, zoodat de arine gemeente aldaar daaraan ruim f 9000 heeft verdiend. Het steentje, waarover reeds vroeger is ge- schreven, dat door sommigen voor een echten diamant en door anderen voor een gewoon kei- steentje wordt gehouden, is nog in het bezit van den grindschipper Bui te Groningen. Evenwel is Bui nog niet geneigd het weg te werpen en even- min om het voor eene kleinigheid van de hand te doen. Onderscheidene kenners, onder welke mannen, die jarenlang als diamantslijper gewerkt hebben, verklaren den steen een zuiveren diamant te zijn. Een van hen heeft o. a. geruimen tijd met eene vijl op den steen geschuurd, doch kon daarop geeue verandering brengen, zoodat hij met den uitroep//Het is waarachtig een echte diamant den steen aan den eigenaar teruggaf. Niettegen- staande bijna alle couranten vertelden dat de steen z/valsch" was, zijn er weder een paar Amsterdam- sche heeren bij den schipper geweest, die hem er f 8000 voor boden, dadelijk te betalen. De man meent echter (en zeker niet ten onrechte), dat, als de steen voor f 8000 niet te duur is, hij ook een veel grootere som waard is. In de omstreken van Amsterdam ziet men nu reeds vee in de weiden, waar voldoend voedsel aanwezig is. Het kind van een officier der huzaren te Leiden, is door een bond in de lip gebeten. Het beest is dol verklaard en het kind onder behan- deling van prof. Pasteur ges'eld. In het oosten van Overijsel bevat de bodem steenkool. Men weet dit reeds lang, maar is er nu toe overgegaan, de uitgestrektheid en diepte der beddingen na te gaan. Vooral bij Lutten moet de laag eenige beteekenis hebben men onderzoekt nu sedert eenigen tijd, of die lagen voor ontginning in aanmerking kunnen komen. Sommige personen verkeeren nog altijd in de meening, dat gevonden voorwe.rpen hun eigendom zijn, wat tot minder aangenirae gevolgen leidt. Zoo had de milicien J. A., van de lichting 1889, van het le reg. vest, art., in garnizoen te Zwolle, een zilveren dames-horloge gevonden en dat te gelde gemaakt. Deswege door den krijgsraad in het 5e railitaire arrondissement to Leeuwarden ter ver- antwoording geroepen, is hij tot 2 maanden gevan- nisstraf en in de kosten van het proces veroordeeld, als schuldig aan diefstal. Het hoofdbestuur der vereeniging „Schutte- vaer" heeft een adres verzonden aan Gedop. Sta- ten van Zuid-Holland, met. verzoek om alsnog in de plannen tot verbetericg van Rijn en Scbie op te nemen afgraving van eene strook grond onder Voorschoten, lang 48 en breed 6 M. Dit punt is zeer gevaarlijk voor de scheepvaarl. Provincial Staten schijnen dat ook te hebben ingezien, daar zij de gemeente Voorschoten subsidie hebben aan- geboden, wanneer zij zich met de opruiming be- last. Voorschoten wilde dit niet en moet nu voor- nemens zijn, aldaar eene bazalikade te doen inaken. In de maand April zullen door het garni zoen der residentie weder gecombineerde manoeuvres worden gehouden. Te Haarlem is dezer dagen een schutter in- gerekend op grond van de wet, die de bevoegd heid verleent om, indien het voor de toepassing van het provoostarrest, op een veroordeeld of be- keurd lid der schutterij noodig is, de woning eens ingezetene zijns ondanks binnen te treden, mits met inachtneming der formaliteiten. De bode van den schuttersraad arresteerde op last van den auditeur-militair een herhaaldelijk veroordeeld schutter. Deze verzette zich echter tegen zijn arrestatie en wist zich met behulp van eenige burgers aan den bode te ontrukkeu. Deze laatste riep nu de hulp in van den commissaris van politie, die hem hulp verleende, de woning van den delinquent biunentrad en hem naar de gevangenis liet overbrengen. De burgers, die den weerspannigeu schutter heb ben ontzet, zullen waarschijnlijk den dans niet ontspringen. Zeker hebben zij niet geweten dat die handeling wordt gequalificeerd als verzet tegen de politie en de strafwet daartegen een jaar ge- vangenisstraf of f 300 boete bedreigt. gelaat tot een pijnlijken glimlach, toen zweeg hij een oogenblik en vervolgde ,/Lieve Rhoda, gelooft gij aan wilskracht Het meisje keek hem verwonderd aan, maar ziende, dat hij het ernstig meende, antwoordde zij z/Of ik aan wilskracht geloof, voorzeker doe ik dat wij zien er dagelijks de voorbeeiden van de zwakste wil ouderwerpt zich steeds aan den sterksten. Het is niet goed, dat weet ik, maar ik kan altijd in- vloed uitoefenen op tante Dorothea, ofschoon ik niet van plan ben, mijn wilskracht tot een kwaad oogmerk aan te wenden." z/Ik meen daarmede niet uwe lieve redeneeringen, waarmede gij elkeen kunt overtuigen," hernam Da vid een weinig ongeduldig. //Ik bedoel die ver- schrikkelijke macht, die oorzaak is dat uw geest en lichaam onderworpen moet zijn aan den persoon, welke dien verschrikkelijken invloed op u kan uit oefenen. Die macht, die u totaal van uw wil berooft, die u aan uw meester gehoorzaam maakt, aLof gij een bond waart, die steeds de ooren spitst, of hij het fluitje ook hoort, waarop hij moet komen. Ik meen dat verschrikkelijke gevoel, dat u uw bewustzijn ontneemt, en u onkundig laat omtrent hetgeen gij gedaan hebt, of waar gij geweest zijt. Die wil is oorzaak, dat gij niet weet of gij een misdaad hebt begaan ja die verschrikkelijke wils kracht bestuurt dan al uw doen en laten en kan u een mas doen opnemen en u een moord laten begaan, zouder dat gij er iets tegen doen kunt. Die wilskracht bedoel ik, Rhoda, en nu zeg mij, of gij ooit iets dergelijks ondervonden hebt Ter wijl David sprak, was hij opgestaan, en liep hij met glinsterende oogen en uitgestrekten arm de kamer op en neer. Rhoda keek hem vol schrik en ver bazing aan nog nooit bad zij hem zoo opgewonden gezien, zelden was hij heftig geweest, en hierdoor was de tijd van hun engagement kalm en ruslig voorbij gegaan, en had geen enkel incident hunne liefde gestoord. Plotseling hield hij op, stond stil, boog het hoofd ter zijde, alsof hij heel aandachtig naar iets luisterde, en mompelde ,/Hij roept mij, hij had mij nogal beloofd vrijaf te geven, het is al te wreed," toen greep hij zijn hoed, nam haastig van Rhoda afscheid en vloog de kamerdeur uit. Een paar seconden later kon men aan het dichtslaan van de voordeur hooren, dat hij al op straat was. ,/Hemelsche goedheid, Rhoda," riep tante Dorothea, de kamer instormende, //wat is er gaande met David Ik zag hem op straat, hij liep, alsof ik weet niet wie, hem achtema zatik riep hem nog, wenkte met mijn parasol, maar hij kende mij niet eens." //O, neen niet huilen, niet huilen kind," riep zij, toen Rhoda, zich niet meer kunnende inhouden, in tranen uitbarstte. ,/Gij weet wel, dat ik u zoo niet kan zien weenen. Ja, ik begrijp het al, gij hebt verschil met David gehad, maar gij zult wel begonnen zijn, want hij is de man er niet naar, om het eerst ongenoegen te maken." z/Tk heb hem nog nooit zoo vreemd gezien," snikte het meisje, „hij heeft nauwelijks een woord tot mij gezegd, maar heeft wartaal over verborgen krachten, kwade invloeden, over menschen, die een anderman's geest in bedwang hebben, uitge- kraarnd ik ben waarlijk bang, dat hij niet goed bij het hoofd is." z/Kom, kom, kind," antwoordde tante Dorothea, z/al die boekenschrijvers hebben hun hoofd vol met romaneske dingen, en ik zeg u, dat het een of ander, dat hij nu weer op het papier zet, zijn geest zoo bezig houdt, dat hij het niet uit zijn hoofd kan zetten." z/Maar, tante lief," riep Rhoda, niettegenstaande de tranen nog op haar wangen lagen, nu glirn- lachende, /David maakt een kookboek en daar is niets romanesks in." z/Dat weet ik niet," antwoordde Tante Dorothea. z/De dingen doen den ten weer z io, en een ander weer zus aan misschien is dit nu ook wel het geval. Maak je maar niet ongerust, ik zal David een briefje schrijven en hem mocgen ten eten noodigen, dan zult gij wel ineer uit hem krijgen, en dan zal je hart wel gerust zijn/' Tante Dorothea kuste haar nicht, het meisje droogde haar tranen af, ging in den armstoel zitten en verdiepte zich weer in een lectuur, waarin zij veel belang stelde. David riep de eerste de beste vigilant, die hij zag, aan, en zeide den koetsier, hem naar /Great Grillstraat" te brengen. Spoedig stond hij voor zijn woning, opende de deur met zijn huissleutel en ging recht door naar het salon. Craddock Lipthwaite wachtte hem reeds met het horloge in de hand. z/Goed," zeide hij, het horologe weer in zijn vestzak stoppende, toen de jongeman binnen kwam. z/Slechts twintig minuten gedaan over het traject van je meisje naar hier, nu, je hebt je ook niet noodeloos opgehouden." VI. Naar het cafe chantant. z/Ik zal u nu eens een aardige uitspanning geven,"

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1