Het Dynamiet-Complot Zaterdag S April 180O. N°. 32. Eerste Jaargang. BIN N E N L A N D. Versehijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMEIDAL, FjauiijijiHToiar. Abonnementsprijs: Per drie maaxiden.90 franco per post. 1. voor h.et Buiten- land 1.55 Afzonderlijlce nummers. .05 Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM:. Prijs der Advertentien Van 1—5 regels —.50. Iedere regel meer.10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familieberichtenper annonce —.40 Dienst AANBIKDINQEN AANVRAGEN ,-.35 Door een der bladen (Ret Cemtrum) werd medegedeeld, dat de toes!and van dr. Schaepman weder minder gunstig zou zijn, en hij eene keel- operatie heeft moeten ondergaan. De Maasb. kan dit bericht in zooverre tegen- spreken, dat de ongesteldheid bestaat in eene lichte keelaandoenmg, die door eene zeer gewone genees- kundige behandeling en eenige dagen rust, geheel zal weggenomen zijn. Het geval is niet van de minste beteekenis. In de vergadering van de Rotterdamschen Kamer van Koophandel werd door het bestuur me degedeeld, dat van den Minister van Marine een schrijven is ontvangen, waarin hij te kennen geeft, nog altijd niet overtuigd te zijn van de noodza- kelijkheid van het plaatsen van een 1 i c h t s c h i p voor den Waterweg. Hij verzoekt intusschen ingelicht te worden of gevallen bekend zijn, waar- uit zou blijken, dat het niet aanwezig van een licht- schip daar ter plaatse, schadelijke gevolgeh heeft ge- had. De Voorzitter bracht in herinnering, dat de com- missie voor de rederijen indertijd een aantal des- kundigen bij de scheepvaart heeft gehoord, die een- parig van oordeel waren, dat het plaalsen van be- doeld schip wel degelijk noodzakelijk was. Hij stelde daarom voor, ook met het oog op de vraag van den Minister, de commissie nit te noodigen, de deskundigen nader te hooren, en daaromtrent rap port uit te brengen. Dienovereenkomstig werd bij acclamatie besloten. Aan het verslag der Zuid-Hollandsche Maat- schappij tot redding van scbipbreukelingen over het jaar 1889, ontleenen wij het volgende De stations en reddingsmiddelen zijn gevestigd ten zuiden van Loosduinen tot Vlissingen, op de volgende plaatsen Ter Heyde, 's-Gravenzande, Hoek van Holland, Maassluis, Brielle, Ilellevoet- sluis, Ouddorp, Brouwershaven, Burchsluis en Vlis singen voor het station Ouddorp is eene reddings- boot in aanbouwindien deze voldoet, zulien ook andere standbooten door nieuwe naar dit model worden vervangen. In het jaar 1889 zijn o. a. de volgende diensten door de reddingsbooten en andere reddingsmiddelen verleend In den nacht van 8 October ontving de corres pondent der Maatschappij te Brielle van den Hoek van Holland telephonisch bericht, dat er vermoe- delijk een schip op de Maasvlakte gestrand was. Met behulp van de sleepboot van den torpedodienst ging de reddingsboot naar zee en kruiste tot voor- middag 8 uur op de Maasvlakte, zonder echter iets te zien, waarop de reddingsboot terugkeerde. 28 November strandde op de Maasvlakte het Engelsche stoomschip Yoxford. De reddingsboot van Maassluis vertrok per sleepboot gelijktijdig met de blazerschuit der berging-maatschappij, schip- of het hypnotisme in dc hand van een samenzweerder. 7) Zonder eens het antwoord aftewachten, bestelde hij een glas whiskey, dat onmiddellijk door den kellner gebracht en op het plankje voor Davids' stoel werd geplaatst. ,/Uwe gezondheid, mijnheer," zeide de Ameri- kaan, zijn glas aan de lippen brengende, een voor- beeld, dat David onmiddellijk uavolgde. „En hoe gaat het met onzen wederzijdschen vriend daarginder," ging hij voort, ^hebt gij een bood- schap van hem Praat zachtjes, want wij heb- ben niet veel lust, om de heele omgeving deelge- noot te maken van de plannetjes, die wij voor tijdverdrijf verzonnen hebben." David bracht de boodschap over, die wij reeds kennen, en toen de Amerikaaan den datum hoorde, keek hij zoo zwart mogelijk. //Veel te vroeg,'' mompelde hij. //De boel zal in het honderd loopen. Wij zijn wel onmachtig in zijn handen, maar ik ben niet bang voor hem. Hij is wel zoo hard als een steen, maar dat komt er minder op aan." Hij hield met zijn alleenspraak op, want de Ier had zijn voordracht geeindigd en ging met een gloeiend gelaat, onder daverend applaus, van het per L. Nieman, derwaarts. Toen de blazerschuit naar het gestrande schip zeilde, bleef de reddings boot in afwachting buiten de branding en keerde, toen de redding met de blazerschuit gelukte, terug. De reddingsboot van Brielle, tot Zeeburg door de sleepboot van den torpedodienst geassisteerd, kruiste naar het gestrande stoomschip en kwam in de na- bijheid, tosn de equipage door schipper Nieman gered werd en zeilde toen de blazer over de Maas vlakte vdor naar Brielle, waar alien behouden bin- nenkwamen. De reddingsboot van Hellevoetsluis vertrok mede per sleepboot naar de Yoxforddoor den hevigen wind en tegentij kon de sleepboot de reddingsboot buiten niet sleepen, zoodat beiden terug moesten keeren, om bij de kentering van tij weder uit te gaan, wat echter onnoodig was. In den nacht van 25 December strandde op den Hinder het Engelsche stoomschip Winsloe. De reddingsbooten van Brielle en Hellevoetsluis, met assistentie van sleepbooten, gingen derwaarts, doch, voor zij het schip konden bereiken, was de equipage reeds door M. Lokker van Goedereede met zijn schokker gered. Daar de boot van Brielle dien avond haar station niet meer bereiken kon, keerde zij met die van Hellevoetsluis naar laatstgemelde plaats terug. Ook te Ouddorp werd de reddings boot op bekomen bericht der stranding in gereed- heid gebracht, doch, daar men bespeurde dat de equipage van de Winsloe door schipper Lokker gered werd, ging men niet naar buiten. Hoewel dus door verschillende oorzaken de pogingen tot redding niet alle geslaagd zijn, of de aangebodea hulp onnoodig bleek, hebben de bemanningen der reddingsbooten bij deze gelegenheid blijken gege- ven van den meesten ijver, en waren de reddings middelen steeds voldoeude en tot het onmiddellijk verleenen van hulp gereed. 13 menschen zijn door hunne hulp gered geworden. De volgende onderscheidingen zijn o. a. uitge- reiktde gouden medaille aan L. Nieman, schipper van den blazer der Berging-maatscbappij, de zil- veren aan L. Spuy, J. van Drimmelen en J. Bran denburg, varensgezellen op genoemd vaartuig, voor de redding der uit 23 man bestaande equipage van het den 28 Nov. op de Maasvlakte gestrande Engelsche stoomschip Yoxford. Uit Assen schrijft men aan de Raarl. Gt. dd. 28 Maart Wederom, evenals verleden voor jaar, is het noo- dig geweest, naar de eertijds zoo rustige veenstreken troepen te zeuden. Heden kwamen te Exloermond 30 man infanterie uit Groningen, onder den 2den-luit. Beek, en te Valtermond 25 huzaren uit Deventer, onder den 2den-luit. Vulke. De infan terie sneed terstond bij aankomst aan 200 a 300 arbeiders van Exloermond den weg af, toen zij zich naar de verveners begaven om hun de ondertee- keuing af te dwingen van een geschrift, waarbij zij zich tot het uitkeeren van hooger loon verbonden. Slecnts twee personen werden doorgelaten om tooneel naar zijn plaats. De Amerikaan wenkte hem, de Ier kwam naar hem toe, waarop de Ame rikaan de zooeven door hem ontvangen boodschap hem in het oor fluisterde. ,/Alles gaat in het riet, zoo vast als twee maal twee vier is," zeide hij ten slotte. De Ier scheen er anders over te denken. ,/Te drommel," zeide hij, eveneens fluisterend. ,/Wij hebben lang genoeg op het sein om te be- ginnen gewacht. Ik dacht, dat het nooit kwam. Laat 't gaan zoo het wil. Goddank, de tijd is bijna daar, en dan overwinnen of sterven Toen David deze woorden gehoord had, scheen er een plotselinge verandering met hem te gebeuren het was alsof er een afschuwelijke band verbroken werd. Hij keek rond zich, alsof hij uit een droom ontwaakte, zag de zaal met haar publiek, dat meesl uit werklieden bestond, het klatergoud enz. en was niet in staat zich rekenschap te geven hoe hij daar kwam. z/Wat scheelt er aan, vreemde heer vroeg de Amerikaan. //Gij ziet er uit, alsof gij doodelijk ver- schrikt zijt," en zoo greep hij hem, terwijl hij sprak, bij den arm vast. ,/Wie zijt gij vroeg David barsch, ,/en met welk recht houdt gij mij aan Ik ken u niet De Ier wenkte zijn metgezel en zeide ,/dat is om zonder opzien hier van daan te komen, hij doet net of hij dronken is." z/Zeg, mijnheer," zeide hij tot David, ,/stel die grap nog wat uit, zoo meteen komt er een Arabier, die van zijn lichaam een knoop maakt, blijft dus nog wat." David keek alsof hij uit de lucht was komen hunne eischen te gaan kenbaar maken. Te Stads- kanaal dreven reeds Woensdagmorgen de marechau- sees een troep arbeiders door charge met den sabel uit elkander. Te Stadskanaal is het loon per dag- werk turf van f 7,25 op f 7,75 gebracht. De arbeiders eischen f 8 en hebben het werk gestaakt. Nu men, t.oor de ondervinding van verleden jaar geleerd, zoo spoedig troepen heeft ontboden, is eene herhaling der toenmalige ongeregeldheden wel niet te vreezen. Ook is de aanwezigheid der marechau- sees, die sedert eenige maanden op verscheidene plaatsen der provincie gevestigd zijn ter voorkoming van ongeregeldheden, van groote waarde. Bij gelegenheid van het groote Christelijke zangersfeest het welk den 25 Juni te Apeldoorn zal gehouden worden, zulien als sprekers optredeu de heeren ds. C. Hattinck, ds. Heineken, ds Ada- ma van Sc'neltema en ds. Wiersma. Als een bijzonderheid op het gebied der veeteelt, kan gemeld worden, dat een koe van G. De G. Gz. te Dalem, dezer dagen het 20e kalf voortbracht. Daar bedoelde koe tevens een goede inelkgeefster is, mag zij voorzeker wel productief genoemd worden. Eenige officieren der dd. schutteiij te Amers- foort hebben, naar aanleiding der Rotterdamsche quaestie, hunne collegas der dd. en rust, schutte- rijen dringend uitgenoodigd, tot het bijwonen van een algemeene bijeenkomst van officieren der schut- terijen op Maandag 7 April (2n Paaschdag) ten 1 ure, in het hotel Krasnapolsky te Amsterdam. Onder de vele wandelaars op de Biltstraat te Utrecht, was Zondag jl. ook de 103jarige heer B. Lorette, die er anderhalf uur heen- en weerliep. Toen hij dezer dagen vernam, dat de heerLud- wig ook spoedig den honderd-jarigeu leeftijd zou bereiken, merkte de heer Lorette op: //Hij kan mij toch niet meer inhalen." Een vogel aan den hengel! Een onvermoeide hengelaar te Breda, had reeds uren aan den oever gezeten, of het hem niet ge- lukken wilde een vischje machtig te worden. Ein- delijk was een klein voorntje het resultaat van zijn langmoedig geduld. Reeds wilde hij het naar zich toehalen, toen het hem op't laatste oogenblik nog ontsnapte. Een vogel, die juist voorbij wilde vliegen, raakte echter in zijn vlucht vast aan den haak, zoodat onze visscher in plaats van een voorntje een vogeltje ving. Door de firma P. en J. Smeele, te 's-Hage, is Dinsdag de eerste grasboter, afkomstig uit Maas- land, aan HH. MM. den Koning en de Koningin op ,/Het Loo" aangeboden. Blijkens eene statistieke opgave van het Ge- neeskundig Staatstoezicht, oefenden op 1 Januari 1889 in ons land de geneeskundige burgerprac- tijk uit: 493 medic, doctoren, 300 gepromoveerde artsen, 413 artsen, 549 stedelijke en plattelandsheelmees- ters, 45 oud-officieren v. gez. en 54 officieren v. vallen, duwde den Ier op zijde, liet zijn glas verder onaangeroerd staan en ging de zaal uit. Terwijl hij dit deed, stond er tegelijkertijd een net gekleed man, die bij de presidentstafel had gezeten, dood- bedaard opknikte heel vriendelijk tegen den eigenaar van het etablissement, en volgde David op de hielen. In de gelagkamer wisselde hij een paar woorden met een man, die, naar zijn gelaats- trekken te oordeelen, een Israeliet was, welke daarop de zaal binnenging en tusschen den Ame rikaan en den Ier plaats nam. ,/Hoe kom ik in 's Kernels naam weer daar ver- zeild," mompelde David, toen hij in de tram stapte. De heer die David gevolgd was, stapte toevallig in dezelfde tram, reed mee, stapte er ook later toevallig op hetzelfde oogenblik uit, en bleef ongemerkt in zijn nabijheid, totdat hij hem zijn kosthuis zag binnengaan. VII. Een Visite. Het was nog vroeg in den morgen. De hospita in Great Grillstraat was aan haar huiselijke bezigheden. De meid kreeg aanmerking op aanmerking, dat dit niet blank gewreven, en dat niet goed afgestoft was. Op eens werd er gebeld. De juffrouw liep zelf naar voren. Het was de slagersjongen met de rekening van zijn baas. Zij vond de rekening te hoog; de jongen deelde haar gevoelen niet, en het gevolg hiervan was een luid- ruchtige woordenwisseling. Te midden van dat kijven, kwam een zeer net aangekleede Duitsche heer en vroeg haar, of zij nog een kamer te huur had. gez., to zamen 1854, of 4 meer dan een jaar te voien. Het getal gepromoveerde artsen was 9 en dat der arisen 37 grooter dan op 1 Januari 1888, terwijl in den loop des jaars het getal med. doc toren (uiet-artsen) met 13 verminderde, dat der heelmeesters met 15 en dat der officieren v. gez. met 14. Bij de Dinsdag te 's-Hage gehouden her- stemming, ter verkiezing van een lid van den ge- meenteraad, werden 3939 stembriefjes ingeleverd. Daarvan bleken uitgebracht op de heeren H. J. C. De Charro 2243 en A. baron Calkoen 1665 stemmen, zoodat de heer De Charro is gekozen. Op 18 Maart verkregen de heeren De Charro 1757, Calkoen 1243 en Van Sandick 617 stemmen. Van de 1860 tegenstanders van den heer De Charro, die bij de eerste verkiezing opkwamen, bleven er dus nu 195 weg; men mag aannemen, dat dezen genoegzaam alien antirevolutionairen zijn, die den eersten keer op den heer Van San- dick stemden. Ter verkiezing van den heer De Charro kwamen nu 486 kiezers op, die den 18n Maart waren thuis gebleven. Voor onze ZuivelDijverheid is wel van belang wat Re Huiwrouw in haar nummer van 28 Maart vermeldt ,/Aan het hoofd van een nieuwe groote onder- neming heeft zich de Gonfederatie, Nederlandsche Vereeniging tot bereidiug van melkproducten te Delftshaven geplaatst, ten doel hebbende, om dage- lijks belangrijke melktransporten naar Londen etc. te exporteeren. Bedoelde firma heeft naraelijk een middel uitgevonden om melk, zelfs gedurende den zomer, 14 dagen volkomen versch en zoet te hou- den, en de proefnemingen hebben boven alle ver- wachting, goede resultaten opgeleverd. ,/Wij hebben eens gelegenheid gehad het etablis sement der Confederatie met zijne verschillende afdeelingen voor roomboter en kaasfabricatie (zui- velbereiding) te bezichtigen, en wij bekennen vol- moudig, dat onze verwachtingen, welke wij van deze nu vier jaren bestaande ondernemiug koesterden, zeer overtroffen zijn geworden. HWij vonden daar de nieuwste machines op het gebied der zuivelbereiding vertegenwoordigd, en de ijverige directie heeft zich klaarblijkelijk alle uit- vindingen van den laatsten tijd ten nutte gemaakt. z/Groote Deensche centrifugen en separatoren scheiden voortdurend den room af van de enorm groote hoeveelheid melk, welke gedurende den dag, in zuivere kannen, versch aangebracht wordt, en het gaatalles zoo bewonderenswaardig hand in hand, dat bijv. de melk, die 's morgens om 8 uur gele- verd wordt, reeds twee uur later uit den afgeschei- den zoeten room in de fijnste boter veranderd is. z/Ook de afdeeling voor kaasbereiding geeft veel interressants te zien, en ook hier kan men den grootsten vooruitgang waarnemen. Het twisten met den slagersjongen werd gestaakt, hij werd weggezonden, en de Duitsche heer werd heel beleefd verzocht binnen te komen. De hospita liet hem verscheidene kamers zien, een daarvan scheen hem te bevallen. Hij gaf te kennen, dat hij een vertrek zou willen huren, mits hij bij gelegenheid er een salon bij kon krijgen. Hij had, zeide hij, een schatrijken oom in Marburg, die bankier was. Deze zou hem, wanneer hij in Londen eens comfortabel gelogeerd was, komen opzoeken. Die oom was niet karig, hij was zoo rijk, dat hij zelf niet wist, hoeveel hij bezat. Bij zoo'n gelegenheid was het zijn gewooute, de juf frouw, die commensalen hield, zeer mild te bedenken. Het vooruitzicht om een milde gift te krijgen, maakte dat de juffrouw hem totvoegde //Ik heb een prachtige salon, maar die is verhuurd aan zekere mijnheer Lipthwaite." //O, dat is niets" zeide de Duitscher, „ik kan wel wachten totdat mijnheer weggaat." z/Ja!" zeide de juffrouw, //ik zou u dat vertrek gaarne laten zien, maar, mijnheer is zoo lastig, hij duldt niet dat iemand op zijn kamer komt." z/Dat spijt mij," zeide de Duitscher, ffik heb u dan moeite voor niets laten doen." z/Wacht even mijnheer," hernam de hospita, ,/ik kon ook wel eens even gaan zien, of hij nog slaapt, en als dat het geval is, kunnen wij wel even bin nen gaan, want hij wordt niet licht wakker. Ziij ging behoedzaam even naar binnen, keek rond en wenkte toen den Duitscher, dat hij in het salon kon komen, indien maar niet hard praatte. De Duitscher maakte, toen hij binnen kwam, een gebaar van goedkeuring, maar wierp tegelijk

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1