Gemengd Nieuws. (f/IIet gelieele, zeer uitgebreide etablissement kail met recht gelden als eeu voorbeeld der zuivelbe- redding, en niettegenstaande de groote bedrijvig- heid heerscht overal eene zindelijkheid en accurates- se, die wezenlijk te roemen zijn, //Wij wenschen dezer vaderlandsche onderneming in den wedstrijd met hare Fransche en Deensche concurrentie, ook verder het beste succes.'' In de Dinsdag gehouden trekking der loten a f 10 der Noord-Holl. Vereeniging ,/IIet Witte Kruis", kwainen uit de serien 545. 573, 723, 2573, 4378, 4393, Serie 2573 No. 7 f 50,000 serie 2573 No. 29 f 2500 serie 2573 No. 40 f 2500 serie 545 No. 21 f 250 serie 723 No. 46 f 250. Voor de onderwijzers-examens in Zuid-IIoI- land, welke in de volgende week aanvangen, heb- ben zich 112 mannelijke en 92 vrouwelijke can- didaten aangemeld. Door de aandeelhouders van de ,/Nederland- sche Gist- en Spiritusfabriek" te Delft is het reeds medegedeelde voorstel, tot uitbreiding van het kapi- taal met 4 ton, aangenomen met algemeene stemmen. Naar wordt medegedeeld, zal te Amsterdam in de laatste dagen van Mei een kattententoon- stelling, waarschijnlijk in het Paleis voor Volksvlijt, worden gehouden. Het plan is uitgegaan en wordt voorbereid door den heer C. A. A. Dudok de Wit, die door een aantal heeren zal ter zijde worden gedaan, o.a., en voor zooverre het de artistieke eischen der tentoon- stelling betreft, door de heeren J. C. Greive jr. en Jan Yan Essen. Een ronde koestal. In het Tijdschrift der Nederl. Maatschappij ter bijvordering van Nijver- heid wordt het volgende medegedeeld Onlangs is door den Heer H. van Wickevoort Crommelin op zijne gronden nabij de Cruquius te Haarlemmermeer, gebouwd een ronde koestal voor 30 beesten, welke stal in het gebruik bijzonder goed bevalt. De voordeelen aan dezen vorm ver- bonden zijn in hoofdzaak de navolgende Iedere koeplaats is van achteren zooveel breeder dan van voren, waardoor de koe aehter meerdere ruimte heeft en er minder gevaar bestaat voor bezeeren van het elder, terwijl het tevens meer gemak geeft aan den persoon bij het melken. Ook kunnen de koeien gemakkelijk tegelijk gaan liggen. 2. De koeien staan alle met den kop om een eirkel, waar het voeder in het midden kan worden aangebracht, hetwelk meer gemak in het voederen geeft. 3. De boer heeft uit het midden dezer plaats gemakkelijk overzicht over alle beesten en kan daardoor spoediger zien of eene der koeien met minder graagte het voedsel aauneemt of teekenen geeft van minder gezond te zijn. De constructie is eenvoudig en sterk. Op 8 stijlen ligt een ring van zwaar hoekijzer, en boven in den top is een dergeJijke, tevens dienende tot opening voor een ventilatiekoker. Van den boven- ring af over den grooten ring liggen de daksparren, op solide wijze daarmede verbonden en rustende op de muurplaat, waarondsr zich de omsluitende bui- tenmuur bevindt. Het geheel is gedekt door een rieten dak. Om spoedig uit te mesten, is in den achtergang een rond spoor gelegd, waarop een wagentje met zijdelingschen stortbak loopt, hetwelk door mid- del van een draaischijfje voor een buitendeur ge- legenheid geeft den mest weg te voeren. Verder bevinden zich in den buitenmuur eenige ramen voor licht en zoo noodig voor lucht. Door middel van den ventilatiekoker, die zeer gemakkelijk geheel of gedeeltelijk gesloten kan wor den kan ten alien tijde een behoorlijke warmte- graad in den stal bewaard worden zonder dat er ooit de minste tocht of koude op de beesten ne- dervalt. De middellijn van het gebouw is 15.30, de hoogte in den top 6.85 en de hoogte van den bui tenmuur 2 meter. eeu bespiedenden blik op Craddock Lipthwaite, die in een armstoel lag te snurken. ,/Hoe heet de heer hier beneden P" vroeg hij fluisterend. z/Acland," zeide de hospita even zacht. ,/Is hij klerk op een kantoor P" vroeg de Duit- scher weer zeer zacht. z/Mogelijk wel," was het fluisterende antwoord, //Want hij schrijft dagen achtereen." z/Dat moet een schrikkelijk eentoonig leven voor zoo'n jongmensck zijn," zeide de Duitscher. ,/Toch is dit het geval niet," merkte de hospita op want hij is nog al dikwijls bij den heer Lipthwaite." z/Ah I" zeide de Duitscher, ,/zij zullen stellig voor dezelfde zaak werkzaam zijn. Misschien is de oude wel de patroon." z/Dat kan ik u niet ophelderen," zeide de hospita. Craddock Lipthwaite, die tot nu toe rustig had liggen slapen, begon onrustig te worden, en ont- waakte blijkbaar langzamerhand. z/Laat ons maken dat wij wegkomen," zeide de hospita. De Duitscher wilde behoedzaam de kamer uit- gaan, maar stootte, hetzij bij ongeluk, hetzij opzet- telijk, tegen een tafeltje, tengevolge waarvan er een boek afviel. Door het gedruisch, dat hierdoor veroorzaakt werd, ontwaakte Craddock, hij vloog op en vroeg met toornigen stem Wat doet gij met uw beiden hier De hospita w ilde zich verontschuldigen. Craddock liet haar niet uitspreken en zeide j/vertrek," en zich tot den Duitscher wendende, vroeg hij zachtzinnig^Waaraan mag ik de eer van uw bezoek toeschrijven P" Schiedam, 4 April. Woensdagmiddag liield de gemeenteraad zijn aaugekondigde openbare zitting, waarbij tegenwoor- dig waren 15 leden. Afwezig de heeren Van der Schalk, Schieveen, Visser en Roelants. Voor het lezen der notulen van de vorige ver- gadering werden de nieuwbenoemde leden, de hee ren D. I. W, Prins en H. Swart, beeedigd, die daarop zitting namen. Ingekomen warenhet beredeneerd verslag, van B. en W., van den toestand der gemeente over 1889; een aanbeveling van de comm. van toezicht op L. O., ter vervulling der vacature, ontstaau door het overlijden van de heer J. Steyuis Gzn.; aanbevolen zijn: de heeren Dr. N. M. Kam en Mr. A. lakadres van C. Mol, om kwijtschelding der opgelegde boete; adressen van J. L. Gouka c. s. en Wed. P. W. L. Nanninga c. s., om wijziging in het reglement der waterleiding alhier. Alsnu komen in behandeling de adressen van J. Rijbroek, C. Kramers Czn., J. Van der Most Jr., L. Van der Velden, L. Kleipoel, J. A. Van Vel- zen en B. L. L. J. Gores, tot plaatsen hunner namen op de kiezerslijstenvan W. A. v. Dolder, om daarop te schrappen den naam van W. Van Slobbevan S. A. Vernede, om daarop eveneens te schrappen E. W. Haring en A. J. Kruining. Op al deze adressen werd goedkeurend beschikt. Voorts werd besloten, om aan 13 personen, daartoe door den commissaris van politie voorge- dragen, een gratificatie uit te keeren van f 150. De heer Iloogendam deed thans de vraag aan den Voorzitter, waarom de verslagen over den toestand der gemeente wel aan de gemeenteraads- leden werden rondgezonden en de kiezerslijsten niet. Hij toch vond, dat de leden op beiden evenveel aanspraak konden doen gelden. Ook vermeende hij, dat niet alle leden van den gemeenteraad gelijke- lijk werden bevoorrecht. Hij toch had ondervonden, dat hem werd geweigerd, wat anderen was toegestaan. Hieruit ontspon zich natuurlijk een discussie ter opheldering van dit feit, waar uit bleek, dat de heer J. B. Nolet zulk een lijst in bruikleen was afgestaan door den Burgemeester, en dat de heer Mulder er een aan den heer Hoogendam had ge- leend, welke laatste er op bleef aandringen, dat ook die zouden worden rondgezonden aan de ge- meenteraadsleden. Hierop ging de vergadering over tot eene met gesloten deuren, naar aanleiding van een schrijven van de heeren Van Erpecum, Van Harwegen Den Breems, Brillenburg en Tak. De teutoonstelling, die aanstaanden Zondag zal geopend worden, belooft goed te worden. Een vrij ruime toezending van voorwerpen heeft reeds plaats gehad, zoodat de commissien, die deze pogiug tot verheffing van den werkman hebben in het leven geroepen, voldaan op de resultaten daar- van zullen kunnen nederzien. Stellig zal een zeer groot aantal personen de ingezonden kunststukken komen bezichtigen en, wij twijfelen niet, ook bewonderen. Woensdagnamiddag omstreeks 51 uur, viel een in kennelijken slaat verkeerend persoon door een groote ruit van den barbierswinkel Breve in de Kreupelstraat. D<i_man werd door de politie tot zijn eigen en eens anders veiligheid ingerekend en opgeborgen om zijn roes behoorlijk uit te slapen. Gisterennamiddag werd met de Pernissche stoomboot, van uit 1'ernis, bestemd voor deze ge meente, aangevoerd een partij gezouten paarden- vleesch. Door de politie werd de vervoerder ruede- genomen, en het vleesch ter keuring den keur- meester aangeboden, die het voor de consumptie geschikt oordeelde. Gisterenavond werd ten nadeele van den schoenmaker Rigters aan de Hoofdstraat alhier, uit zijn winkel een paar vetlederen laarzen ont- vreemd. Bij ontdekking daarvan was van den dief geen spoor te vinden. In het bericht over het gebeurde bij de Beursbrug, staat, dat de wagen kwam van de uLaan dit moet zijn Lange Haven". heer Mr. J. A. Levi van Amsterdam, hield Dinsdagavoud voor een zeer aandachtig pu- bliek de aangekondigde voordracht over de verhou- ding van den tegenwoordigen Minister van Bin- nenlandsche Zaken tot de lagere school, vooral met het oog op de uitvoering der nieuwe schoolwet. Uit verscliillende aanhalingen van 's heeren Loh- man s werken, toonde spreker de gevaren aan die voor de openbare school zijn verrezen, nu de heer Lohman als uitvoerder der nieuwe schoolwet is opgetreden. llij wekte daarom alle liberalen op, om eendrachtig te waken voor eerlijke, onpartijdige uitvoering der schoolwet. Na afloop dezer voor dracht werd gelegenheid gegeven tot dehat, waar van door niemand gebruik werd gemaakt. Ouwerschie, 2 April. Onze Burgemeester, de heer J. H. A. de Josselin de Jong is met ingang van 17 April aanst. door Z. M. herbenoemd. 6 April. A.s. Zondag des v.m. 9£ uur, zal de Evangelist Bakker uit Rotterdam alhier de godsdienstoefening leiden, terwijl des nam. ten 2 uur Ds. Leenmans zal optreden, die ook den 2en Paaschdag den dienst zal vervullen. Kethel, 4 April. Naar wij vernemen, bestaat het voornemen om den 5 Mei e. k. de nieuwgebouwde R. K. Kerk alhier, plechtig in te wijden. Vlaardingen, 3 April. In de Woensdag ge houden gemeeuteraadszitting was o. a. aan de orde het voorstel van Burgemeester en Wethouders om, ter tijdelijke voorziening in de vacature, ontstaat door het aan Dr. F. C. R. Bentfort verleend eer- vol ontslag, overtegaan tot de benoeming van een heelmeester, belast met de armenpraktijk, met in gang van 1 April 1890, op een jaarwedde van f 300, tot wederopzegging. Dit voorstel wordt bij acclamatie aangenomen. waarna tot stemming wordt overgegaan. Hierbij worden uitgebracht 11 stemmen op den heer C. M. Hoogenboom, arts alhier, die alzoo is benoemd tot heelmeester, belast met de armen praktijk. Men schrijft ons uit Rotterdam, dd. 2 April De ruine van de fabriek „de Maas" levert een dioevig schouwspel op. Een gedeelte van de binten van de groote werkloods zijn blijven staan en het dak ligt tegen den grond, ten minste honderdduizende dakpanscherven, die over een chaos zijn gezaaid, toonen aan, dat hier eenmaal een overdekking was. Als men zegt #staan", dan drukt men den waren toestand niet uit, want de uitgebrandeverkoolde binten en schoren hangen en leunen tegen elkan- der en vormen een verband, dat nog even de kracht heeft een geraamte te vertoonen maar dat bij de minste dreuning, het minste windvlaagje, in el- kaniier stort. Daar, waar vroeger spiegelblank ijzer en metaal u tegenblonk, vindt gij nu niets dan een verwar- den, roestigen, vormeloozen klomp. Kon het anders, of al de ijzeren, stalen en metalen samenstellingen moesten vernield worden, toen zij witgloeiend, in vlammen, die ruim 20 a 30 meters omhoog stegen, in eens met stroomen water overgoten werden Zoo gingen in een spanne tijds talrijke stukken machinerie, die ieder op zichzelve reeds duizende gulden waarde vertegenwoordigden, verloren. Oubeschrijfelijk is de indruk voor hem, die de nijvere fabriek in voile werking heeft gekend. Waar zijn die suorrende, dreunende, hroramende, gonsende, stampende werktuigen, die zoo nienigeen met verbazing voor het menschelijk verstand ver- vulden, alsof zij met menschelijk vernuft begaafd waren werktuigen die zich voegden naar den arbeid en hun eigen bewegingen regelden Weg weg is dit alles. Alles is nu eenzaam, verlaten en slechts het kabbelen van de Maas breekt de stilte af. Een afzichtelijke hoop ver- koold hout, vormelooze klompen oud roest, ziedaar het overschot, van hetgeen eenmaal duizenden en nog eens duizenden kostte. Drijfassen zijn met steunbint en al afgerukt en liggen verbogen tegen den grond, of hangen krom in binten van het brooze geraamte, dat nog staat. De zware schaafbank, die vaak stukken ijzer van dui- zend en meer kilo's afschaafde, alsof het een plankje was, is in drie deelen gebarsten en vernield. Een kraan, die boven in het gebouw over rails liep, en waaraan een ketel van 8000 kilo's hing, is met den ketel neergestort. Van al hetgeen die kraan ondersteunde, is niets meer over dan ver koolde stompen of brokken. Vernield is de ma chine voor het electrische licht, nieuwe stalen stoomketels zijn totaal onbruikbaar, gloeiovens ontzet en gebarsten, de grond hier omgewoeld en daar bedekt met bergen vormelooze dingen, waarbij men raden moet, wat het eenmaal was. En toch, er kwam een geluk bij het ongeluk. Een vrij groote stoomketel stond in dien vuurgloed vol met water. Het eerste werk, bij brand, is een dergelijken ketel aftappen, want doorden gloed kan er zulk een sterke spanning in komen, dat hij springt, in welk geval het in de ronde geworpen kokeude water en de stukken ijzer, die wegvliegen, meer dooden en gekwetsten kunnen maken, dan de grootste granaat. De ketel was niet te naderen, en nu stookte de brand stoom, maar oneindig krachtiger dan ooit de stoker had kunnen doen. Gelukkig dat de veiligheid in orde was, en toch konden de openingen, die bloot kwamen den stoom niet lozen, welke er in een dergelijken hel gestookt werd. De ketel stond te brullen en te blazen, dat de moedigsten den schrik om het harte sloeg. Gelukkig was de ketel oversterk, anders had men van ongelukken onder het blusschend personeel gehoord. Als een bewijs van de verschrikkelijke spanning, die er in stond, dient, dat de stoomfluit afgerukt en weggevlogen is. Twee schepen stonden er dicht bij in aanbouw op de helling, zij hebben niet geleden, alleen is het dek van een der schepen wat geschroeid. Gelukkig waren de machines van de Oberon van de Koninkl. Maatschappij Zaterdags uit de fabriek verzonden. Met treurige blikken staren de werklieden nu naar de ruine, en denken daarbij onwillekeurig aan de tijdelijke ruine van hun broodwinning. De fabriek met werktuigen was verzekerd voor f 273.500. De schepen in aanbouw voor f 440 000. Daar de assurantie over verschillende maatschap- pijen is verdeeld, lijdt elk assurantiekantoor be- trekkelijk weinig schade. Naar men verneemt, hebben al de werklieden van de fabriek van de direetie toezegging gekregen, dat hun het voile weekloon deze week zal worden uitbetaald. Een gedeelte der werklieden, zooals de koper- gieters en modelmakers, mochten heden de werk- zaamheden hervatten. De vreemdeling poogde zich te verontschuldigen, en drukte zich in gebroken woorden met een sterk Duitsch accent uit. i/O," zeide Craddock, //mijnheer, doe geen moeite, ik ben jaren in Duitschland geweest, veroorloof mij, dat ik het u gemakkelijk maak en maar in uw taal het gesprek voorzet." De Duitscher bedankle voor die beleefdheid en weuschte maar het gesprek in het Engelsch voort te zetten, want hij wilde zijn best doen om zich met die taal gemeenzaam te maken. //Mag ik vragen," zeide Craddock, ,/wie mij de eer aandoet, een bezoek te brengen De Duitscher haalde zijn brieventasch uit den zak, trok er een visitekaartje uit en overhandigde dit met een buiging. Craddock las ,zADOLF VON KRANTZ." z/Mijn naam," hernam hij, ^zal u minder be- kend wezen, dan die van mijn oom te Marburg, den sehatrijken bankier Heinrich Ottoheimer. Mijn oom schreef, dat hij eerstdaags bij mij wilde komen logeeien, ik ben wat bekrompen gehuisvest, zoek nu naar ruimer karners en vroeg aan de juffrouw om de vertrekken te mogen zien en ook het salon." Craddock glimlachte, en zeide //reeds al te veel woorden, mijnheer. Ik ken Marburg spel mij nu niets op den mouw er woont daar niemand, die den naam van Ottoheimer draagt." Onderwijl nam hij een gouden potlood van den schoorsteen, speelde daarmede een oogenblik onachtzaam. keek nogmaals schalks naar den Duitscher en vervolgde z/Ik betreur de moeite die gij u getroost, om voor Duitscher door te gaan. Gij hebt een zwaren taak, Van den schoonheidswedstrijd te Scheveniugrn schijnt niets te zullen komen. De impressario Schiir- mann had een 80-tal schoonheden naar Schevenin- gen willen brengen, om daar te worden gekeurd, doch kon er geen onderkomen voor vinden. Te Leiden heeft zich bij eeu trekhond een geval van schijndood voorgedaan. Gedurende drie dagen gaf het dier geen merkbare teekenen van leven. Nadat de hond weer was bijgekomen was hij verbazend verzwakt, doch eene goede verzorging had ten gevolge dat het dier weer trouw als trek hond dienst doet. Te Breda zijn, volgens de H.Br.C,, twee merk- waardige guldens in omloop. Een dienstbode, die de Tolbrug aldaar passeerde, liet een gulden vallen. Door een spleet in de brug ging het geldstuk naar beneden, doch viel gelukkig op een koolblad, dat in de haven dreef. Een schipper, ,/die juist voorbij voer", zocht den gulden machtig te worden en overhandigde hem aan de eigenares. Een knechtje van den mr. kleermaker Van Hal te Breda ging Zaterdagavoud naar het postkantoor om pakketten te bezorgen en kreeg f 1 mede voor de franeatuur. Hij nam, aan 't postkantoor ge- komen, het geldstuk in den mond en slikte het in, zonder eenigen nadeeligen invloed daarvan te ondervinden. Langs den natuurlijken weg is he^ zilverstuk weder te voorschijn gekomen. Aan de ,/kijkjes in de rechtzaal" in de N. Bred. Ct., is het volgende ontleend. want met eeu Duitsch accent spreken is niet bijster gemakkelijk. Vergun mij even, dat ik u van uw lastige verplichting onthef en uw waren naam op het kaartje schrijf." Toen nam hij het gouden potlood en schreef onder den naam Adolf von Krantz SAM B B IT T O N, Spurn der Politie. Daarna wierp hij het kaarije hem voor de voeten. De Duitscher bukte, raapte het op, stond een oogenblik verplet, maar herkreeg terstond zijn tegenwoordigheid van geest, en zeide nu zonder eenig Duitsch accent z/Gij zijt mij te slim af, maar gij, die alles weet, zult ook wel weten, dat tegenwoordig een bende inbrekers de buurt hier onveilig rnaakt, ik ben op recherche uitgegaan en nu dacht ik, dat het niet kwaad zou wezen, als ik eens onderzocht, wie hier de salonbewoner was." z/Zeer vereerd, dat gij mij voor een inbreker aanziet," zeide Lipthwaite spottend ,/maar in den vervolge moogt gij wel oppassen, dat ge de recherche niet op zoo'n verregaand brutale manier in prak- tijk brengt, want als ge bij een driftig man kwaamt, zoudt ge wel eens door het venster, in plaats van door de deur uitgaan." z/Dat moet ik altijd wagen," zeide de spion be- daard, maar overigens, ik sta mijn man nog al. //Zoo," zeide Lipthwaite //ben jij zoo sterk,'' en voordat de spion er op verdacht was, pakte hij zijn beide handen, omsloot die in de zijne als in een ijzeren bankschroef en tilde den man van den vloer ep, als ware hij een veer. Toen liet hij hem I weer los, liet den anderen verbluft staan en zeide, terwijl hij weer in zijn armstoel ging leggen z/Nu zie je wat een driftig man kan doen. Ik wil nu niet langer met je opgescheept zitten. Jeheele inbrekers-geschiedenis is van begin tot eind gelogen. Wilt gij weten wie ik ben Ik heet Craddock Liphtwaite. Wilt gij weten waar ik van leef? Van mijn geld. Wilt gij weten hoeveel inkomen ik heb Daar heb je de adressen van mijn En- gelsche bankiers, die zullen je alle mogelijke inlich- tingen geven. En nu je alle gegeveus hebt, waar je naar zoekt, maak dat je weg komt." z/Ik meende het zoo kwaad niet, mijnheer,'' zeide de spion, die weinig op zijn gemak was over den hoogen toon, die de andere tegen hem aansloeg, z/en u begrijpt, ik moet mijn plicht doen." z/En die plicht doet gij op de onbeschofste wijze," zeide Lipthwaite, //een briefje aan je chef, man, heb ik maar te schrijven, en wacht je dan voor de gevolgen. Ik zal het nu maar zoo erg niet voor je maken. Komaan, ik zal je op het spoor van een grooten samenzweerder brengen." Zoo uitstekend de spion anders kon verbergen, wat er in hem omging, nu verfde toch een bios zijn kaken. Lipthwaite's scherpziend oog outging dit niet. z/Pas op mijnheer Acland, die hier beneden woont," vervolgde hij. De oogen van den spion glinsterden. //Mag ik zoo vrij zijn te vragen," antwoordde hij, //Wat hij in zijn schild voert z/Ja," zeide Lipthwaite heel ernstig. //flij is aan een werk bezig, dat duizenden, ja laat ik iiever zeggen millioenen, in het ongeluk zal storten." (Wordt vervolgdj.

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2