Het Dynamiet-Complot N°. 33. Eerste Jaargang. Woensdair 0 Ar)ril 180O. BINNENLAND. Verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMEHDAL, g) Abonnementsprijs: Per drie maandenf .00 franco per post. 1. voor hot Buiten- land1.55 Afzonderlijke nu.mm.ers. .05 Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. De minister van financien h^eft bepaald, dat de jaarletter voor de branding der schepen en vaartuigtn, bij meting voor het recht van pa- lent in het dienstjaar 1890/91 zal zijn de letter J, aldus afgebeeld j. Onze landgenoot Bart van Hove, wien vier jaar geleden de ondersclieiding te beurt viel een marmeren borstbeeld naar het leven te maken van ons Princesje, heeft van de Koningin vergunning gekregen, een borstbeeld in half verheven arbeid van Hare Koninklijke Hoogheid in den handel te brengen. De beeltenis is op ware groote en onderscheidt zich blijkens een schrijven, namens Hare Majes- teit, zoowel door treffende gelijkenis als kunstvolle behandeliug. Het is een allerliefst kinderkopje, dat in zijn oinlijsting van muiskleurige zijden pe- luche een sieraad vormt voor elk salon. Belangstellenden kunnen ei kennis mede maken te Amsterdam bij de kunsthandelaars Frans Buffa en Zonen, in Den Haag bij de firma Tersteeg, en te Rotterdam bij de firma Moleubroek. Het is verkrijgbaar in marmer, brons en gips, zoodat het onder veler bereik valt. De gelukkige uitslag van dezen arbeid zal me- nigeen zeker te meer verheugen, omdat de beel- tenissen van vorstelijke persotien, gelijk die, met gebrekkige hulpmiddelen verkregen, in den handel voorkomen, gewoonlijk wel een en ander te wen- schen laten. Van onze aanstaande Koningin zijn wij nu een kinderportret rijk, bevallig als zij zelve. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Delft zijn op de voorloopige candidatt-nlijst der liberale kiesvereeni- ging Burgerplicht" te Delft gebracht de heeren Kielstra, oud-lid van de Tweede Kamer, jhr. mr. A. P. C. Van Karnebeek, oud-minister van bui- tenlandsche zaken, H. A. M. Maas Geesteranus, A. Smit, oud-burgemeester van Vlissingen. De voorloopige candidaten van //Burgerplicht" voor een lid der Staten van Zuid-Holland zijn de heeren A. Vermaes Wz., weth. van Delft, en mr. W. K. S. Van der Mandele, lid van den gemeen- teraad en oud-lid van de Provinciale Staten. De Unie ,/Een school met den Bijbel" zal ditmaal hare jaarsvergadering in Juni houden. Alsdan zal moeten voorzien voorzien worden in de betrekking van voorzitter, opengevallen door het aftreden van den heer De Savornin Lohman, en in die van penningmeester, opengevallen door het aftreden van den heer J. C. Fabius. De heer A. Van Dedem, tot Voorzitter benoemd, heeft gemeend die betrekking niet te inoeten aannemen. Als tijdelijk voorzitter fungeert thans de heer A. Brummelkamp Jr. Naar Het Fad. uit goede bron verneemt zou de heer Conrad weigeren de benoeming tot Prijs der AdvertentierL Van 15 regels .60. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familieberichtenper annonce f—.4=0 AANBIEDINGEN DienstOK AANYRAGEN lid der spuiingscommissie te 's-Gravenhage aan te nemen. De Engelsche regeering is voornemens nog in dit jaar in Engeland eeue internationale vissche- rijconferentie te organiseeren. Naar alle waarschiju- lijkhiid zal deze conferentie in de maand Juni worden gehoudeu. Het hoofddoel der conferentie is te beraadslagen over de visscherij iu voile zee, bijzonder met het oog op de maatregelen die ge- nomen kunnen worden, ten einde het vangen van niet-volwassen visch te verhoeden. Over de Zuttensche en Rotterdamsche Schutters- quaesties schrijft het Handehblad het volyende: ,/Uit deze twee geschillen valt dit op te merken Wanneer schutters zich beleedigd achten door hun meerderen, of wanneer officieren zich veron- gelijkt zien door een willekeurige wijze van be- vorderiug, kunnen zij zich daarover slechts bij den onmiddellijken chef beklagen. Weigert deze de klacht door te zendeu, een menschelijke daad, wanneer hij zelf de beklaagde is, dan blijft er voor de ininderen niets anders over dan die be- leedigingen verder te dragen en voor de officieren niet anders dan het verzoek om ontslag. Men zou verkeerd doen deze zaken te licht te stellen. De krijgstucht is voor de schutters zwaarder dan voor de soldaten, om dat de eersten den tijd niet hebben er aan te wennen. Zij worden telkens voor een jaar uit het gewone leven opgeroepen en moeten zich dan eensklaps allerlei dingen laten welgevallen, waartoe een vrijheidlievend Hollander zich hoogst ongaarne leeut. De macht, die een meerdere over zijn miuderen bezit, is zeer groot. Men heeft uit bovengenoemde geschillen gezien, dat de mindere vrijwel aan de willekeur van zijn meerderen is overgeleverd. Maar juist die groote macht maakt, dat men van het kader, van den sergeant tot den kolonel, stipte rechtvaardigheid en buitengewonen tact mag eischen. Daardoor alleen kunnen ook de eensgezindheid en de corpsgeest levendig worden gehoudeu. En dit is noedig, vooral bij een instelling als de schutterij, die onder een hinderhjke impopulariteit gebukt gaat. Wij vertrouwen, dat de minister het niet zal laten enkel bij een berispiug. Een ontevredenheid, als gewekt is door de Rotterdamsche en Zutfen- sche schutters-quaesties, mag niet voortwoekeren. Het gebied der schutterij is toch maar al te vruchtbaar voor het zaad der ontevredenheid en tweedracht. Er moet van hooger hand recht wor den gedaan, opdat wanordelijkheden, als te Zutfen zijn ontstaan, wegens de houding van een officier, en het collectief ontslag nemen van 29 officieren te Rotterdam, wegens ontevredenheid over hun chef, in het vervolg voorkomen worden." Namens den kolonel-commaudant der dd. FHUIXiLBTOHT. of het hypnotisine in de hand van een samenzweerder. z/Hoe zijt gij daar achter gekomen mijnheer?" zeide de spion en schoof heel vertrouwelijk zijn stoel naar Lipthwaite. z/Wel man, daar maakt hij geen geheim van", antwoordde Lipthwaite, //hij drijft dat zaakje heel kalm en zoo openlijk mogelijk. Het verwondert mij dat de politie hem nog niet in de peiling heeft." z/ChutStil, als het u belieft, denk er om, de muren hebben ooren, als gij zoo iets aan de politie mededeelt. Maar een ding verwondert mij", zeide spion zoo argeloos mogelijk, //waarom hebt gij het zelf niet reeds lang aangegeven?" z/Dat kan je begrijpen," zeide Lipthwaite met een verachtelijk lachje. //Ja, ik zal mij daar laten ondervragen door den rechter van instructie of den commissaris, om nog op den koop toe uitgelachen te worden, als mijn aanwijzingen niet heel duidelijk zijn." z/En wat voor complot tegen tie maatschappij is dat dan vroeg de spion, en spitste zijn ooren al. z/U zegt honderdduizenden zullen er mee in het ongeluk gestort worden Vertel mij er maar iets van." #Wel man", riep Lipthwaite, //heb je dat dan nog niet gemerkt Wist je van niets Hij schrijft nacht en dag over lekker eten en drinken. Dat boek wordt gedrukt en zoo goedkoop mogelijk verkocht, zoodat ieder het zal koopen. Als de menschen nu van niets anders dan van lekker eten en drinken lezen, gaan zij het klaar maken, en dan eet heel London zich een kwade maag; is dat nu geen werk waar millioenen menschen onder zullen lijden. En nu vertrek asjeblieft, want ik. wilde weer mijn dutje doen, dat gij op zulk een lompe manier stoordet." Woedend vloog de spion der politie het huis uit, en vergat zelfs de hospita goeden dag te zeggen. z/Hoe kan ik zoo oliedom zijn, om mij van zoo'n vent vierkant voor het lapje te laten houden", bromde de spion zoo kwaad mogelijk. ,/Ik wil mij laten hangen, als er niet meer achter schuilt de duivel keek dien vent uit zijn oogen, toen hij mij beet nam, maar ik zal't hem betaald zetten hij zal weten, dat Sam Britton zich niet beet laat nemen. En Craddock Lipthwaite zag, verscholen achter de gordijnen, hoe de teleurgestelde spion aftrok, en mompelde toen//Die lompe vlegels moeten stellig weer de een of andere ezelsstreek hebben uitgehaald, waardoor dat uilskuiken van een spion vermoedens heeft gekregen. De boel moet eerder springen, dan ik bepaald heb, of anders is het nog mis. Hoe komt zoo'n uilskuiken hier verzeild Ah, daar gaat mij een licht op. Hij zal Acland in het cafe-chantant gezien hebben en toen is hij hem gevolgd. Geen bijeenkomst meer in het cafd- chantant, het is er niet langer veilig." schutterij te Amsterdam, is aan den commandant der dd. schutterij te Amersfoort schriftelijk mede- gedeeld, dat hij zoowel als de hoofdofficieren de veigidering op-Maandag 7 April in Krunnp<dsky, naar aanleiding van het bekende schrijven vau den minister van binnenlandsche zaken, niet zullen bijwonen, aangezieu zij zich ten deze onbevoegd rekenen. Tevens wordt gezegd, dat hiermede, voor zoover bekend, tevens het gevoelen wordt uitge- drukt der overige officieren van het regiment schut terij te Amsterdam. De vergadering heeft gisteren plaats gehad en de voorzitter verklaarde bij de opening, dat zij onbevoegd was tot oordeeleu over het Rotterdamsche geschil. Het do 1 der bijeenkomst is werkzaam te zijn in het belang van de schutterij. Hij sprak derhalve de hoop uit, dat eene wettelijke regeling van de inrichting der schutterij, iuzouderheid be- treffende de benoeming en bevordering, eerlang in het leven mocht worden geroepen, en dat deze bijeenkomst daartoe mocht bijdragen. Na eenige discussie werd tot stemming over de in de circulaire vervatte voorstellen overgegaan. Met edn stem tegen werd aangenomen het voor- stel, luidende: ,/De vergadering besluite aan de hooge regeering het verzoek te richten om eene wettelijke regeling te willen bevorderen volgens welke de benoeming tot en de bevordering van officieren der d.d. schutterijen in den vervolge zal plaats hebben, met name o. a. de invoering van een verplicht examen met scherp omschreven pro- gramma dat door eene bepaalde commissie op vaste tijden zal worden afgenomen". Eveneens het voorstelDejvergadering benoeme eene commissie met opdracht het iu het vorige voorstel aangegeven beginsel nader uit te werken en voorstellen te doen die den vorm van het in dat voorstel bedoelde verzoek omschrijven". Tot ledeu dezer commissie werden genoemd de hh. Tromp van Hoist te Amersfoort, Jochems te Amsterdam, Vau Lennep te Haarlem, Van der Garden te Gouda en Ceelen te Rotterdam. Ten slotte werd besloten om aan de 29 officie ren te Rotterdam het volgende mede te deelen ,/De vergadering, overwegende dat het buiten hare bevoegdheid ligl om een oordeel te vellen in zake het gebeurde bij het officierkorps der d.d. schutterij; erkennende dat de bewuste missive van Z. E. den Minister van binnenlandsche zaken voor de betrok- kene officieren, bij de bestaande wet op de schutte rijen, geen anderen uitweg overliet dan het verzoek om ontslag overwegende dat eeue wettelijke rege ling van de benoeming tot en de bevordering van officieren der dd. schutterijen, ook door hen ten zeerste gewenscht wordt, mededeeling doeude van de door haar genomen besluiten doet een kame- raadschappelijk beroep op hun vaderlandslielde en noodigt hen dringend uit om, in afwachting van de gevolgen van laatstgenoemd besluit, het eerbiedig verzoek tot Z. M. den Koning te willen richten, dat het Z. M. mogo behagen hunne aanvraag om ontslag als niet gedaan te willen beschouwen." Dit laatste voorstel werd met 34 stenimen aange nomen. Drie officieren hielden zich buiten stemming. De zes-eu-dertigste algemeene lentoonstelling van vee, voortbrengselen van en werktuigen voor den landbouw, welke de Hollandsche Maatschappij van Landbouw voornemens is te houden te Dord recht, op Woensdag, Donderdag, Vrijdag, Zaterdag, Zondag en Maandag 10 15 September 1890, zal plaats hebben in de gebouwen, stallen en tenten der Maatschappij te Dordrecht. Van voortbrengselen en werktuigen van Woens dag 10 tot en met Maandag 15 September 1890. Van hengsten, stieren, melkgevende koeien en pluimgedierte, Zaterdag, Zondag en Maandag, 13, 14 en 15 September. Van paarden, rundvee, schapen en varkens, Za terdag 13 September. Van aaugespannen paarden en rijpaarden Vrijdag en Zaterdag, 12 en 13 September. De Hollandsche maatschappij van Landbouw heeft, zooals onze lezers weten, eene inrichting in't leven geroepen, die zeer nnttig kan werken voor de zuivelbereiding. Eene vereeriiging door haar tot stand gebracht, heeft zich met de uitvoernig der plannen belast en eene ,/Zuivelhoeve" opgericht. Daartoe heeft zij eene hofstede van ruim 40 hecta- ren bij Oudshoorn aan den Rijn gekocht, hierop de noodige lokalen voor zuivelbereiding gebouwd en zich de medewerking verzekerd van wetenschappe- lijke mannen. Met de maand Mei van het vorige jaar is de eerste cursus geopend met 8 meisjes en 6 jongens en met den lsten Mei a. s. neemt de tweede cursus een aanvang. Het theoretisch onderwijs wordt gegeven van 14 uren, door de heeren dr. J. H. Wakker, plantenkunde, D. A. De Jong, rijksveearts, dier- kunde, dr. W. Stortenbeker, zuivelbereiding en S. Van Dissel, bedrijfsleer en boekhouden. Het grootste deel der werkzaainheden is van practischen aard en wordt behoorlijk verdeeld en afgewisseld. 's Zomers begint men reeds om 5 uren. De resultaten dier leerhoeve zijn uitstekend. Op de markt te Leiden maakt zij den hoogsten prijs voor hare boter en te Bodegrave voor Edammer kaas. Het is dus te verwachten, dat van deze zuivelschool een toenemend gebruik zal worden gemaakt. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat door een veehandelaar uit de provincie Groningen een vette os naar Amsterdam werd vervoerd, om aan de markt aldaar te worden verkocht. In plaats dat nu de os in Holland bleef, of naar het bui- tenland werd gebracbt, werd hij, verkocht aan een vleeschhouwer te Groningen, zoodat het dier de reis van uit het noorden heen en terug heeft ge maakt. Die vervoerkosten had men ook wel kunnen be- sparen VIII. Eene proefneming. ,/Lieve Rhoda", zeide tante Dorothea, „hoe zou het toch komen, dat wij David niet meer zien P Hij schreef mij, toen ik hem ten eten verzocht, dat hij mijn invitatie niet kon aannemen, en sedert dien tijd heeft hij geen voet meer in huis gezet. Zoo iets mag nu de gewooute bij de vrijers zijn, maar toen ik nog een jongmeisje was, waren het andere tijdentoen verlangden de jonge dames, dat de vrijer zijn bemiude alle attenties bewees, en als de minnaar dat nu niet heel graag verkoos te doen, dan z/Wat tante?" vroeg Rhoda, uit een boek, waarin zij zat te lezen opkijkende, ,/wat gebeurde er dan?" z/Wel, ze liet hem loopen, zij gaf hem den zak met de bandeu, en nam een anderen vrijer, en ik meen dat een meisje in zulk een geval, daartoe volkomen het recht heeft," antwoordde tante Doro thea met nadruk. #0 gij ondeugende, oude, lieve tante, zoo'n klein steekje onder water, om achter het fijne van de zaak te komen, dat behoort er altijd bij," zeide Rhoda en streelde de tante over haar waug. „Daar krijg ik den welgemeenden raad, om mijn David te laten loopen, en als tante nu had gedaan zooals ik, en er niet erg op gesteld ware geweest, haar boterham en kopje thee met suiker 's morgens op bed te gebruiken, dan had tante kunnen zien, dat er elke morgen een brief vau mijn David kwammaar tante bleef liever wat lang liggen, en dan had tante geen tijd, om naar mij te luisteren want anders had zij gelezen, hoe de arme jongeu tot over de ooren iu het werk zitmaar spoedig komt het af, en dan komt hij ons dikwijls opzoeken." ,/Tot over de ooien in het werk" riep tante Dorothea, ,/daar geloof ik geen woord van. Mijn lieve, ik wil je hartje niet ongerust maken, maar als ik hoor van tot over de ooren in het werk, dan denk ik altijd aan Generaal Dingens, die zeide altijd ook tot zijn vrouw, dat hij tot over de ooren in het werk zat, en dan zat hij op zijn kantoor en bestuurde een zaak, waar het geld in verdween, als het water door een zeef. Die zat net zoo lang tot over de ooren in het werktotdat zijn boel voor schuld verkocht werd, en hij met zijn familie in het armhuis geraakte. En dan heb je nog die juffrouw aan de overzijde, die men langen tijd voor een artiste hield, omdat zij ook altijd riep van tot over de ooren in het werk te zitten, tot het eindelijk uitkwam, dat zij altijd stilletjes met een melkboer liep, die haar later trouwde, en nu is zij de juffrouw van een melkiurichting alle- maal praatjes, kind." „Maar lieve tante," zeide het meisje, ,/het is toch bekend, wat David doet, hij werkt alleen nu maar wat hard aan dat kookboek, maar het zal spoedig klaar wezen, en dan is hij weer de oude." z/Ik help het u wenschen" zeide tante Dorothea. wMaar laten wij nu liever eens over wat anders praten, ik ga boodschappen doen, gaat gij mede?" z/Dank u, tante," zeide Rhoda. //Ik heb lectuur, die mij erg boeit." //Zoo kind, maar wat een oud boek," riep Doro thea, //laat eens zien, welk een raren titel: ,/Deoor- zaak van visoenen of het verband tusschen het zenuwstelsel en de hersens." Visioenen, dat zijn

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1