Het Dynamiet-Complot N°. 34. Eerste Jaargang. BINNENLAND. Abonnementsprjjs: Per drie maandeiif .00 franco per post. 1. voor h.et Buiten- land1.55 Afzonderlijke nummers.05 Versehijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMEIDAL, Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. Prijs der Advertentien Van 1—6 regels —.50. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Pamiliebeeichtenper annonce f—AO Dienst Ll. Zondag is in de kapel van het Konink- lijk paleis Het Loo het Heilig Avondmaal gevierd, waaraan ook, voor zoover de ruimte dit toeliet, werd deelgenoraen door leden der Hervormde ge- meente te Apeldoorn, wier kerkgebouw onlangs is afgebrand. ,/Ons Princesje" vermaakte zich Zondag- namiddag van drie tot vijf uur met een twaalftal kinderen meerendeels uit Apeldoorn, die tot dat doel ten paleize genoodigd waren en het daar blijkbaar dol prettig vonden. Z. M. de Koning heeft f 1000 geschonken voor den bouw eener nieuwe Hervormde kerk te Apeldoorn. Voor de aanst. verkiezing van een lid van de Tweede Karner der Staten-Generaal, in het kies- district Delft, is door de vrijzinnige kiesvereeniging //Burgerplicht" als candidaat gekozen de beer Jhr. Mr. A. P. C. Van Karnebeek, oud-gezant bij het hof van Zweden en Noorwegen, oud-coinmissaris in de provincie Zeeland en oud minister van bui- tenlandsche zaken. Door de centrale anti-revolu- tionnaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" is als candidaat gekozen de heer Mr. H. A. Van de Velde, Burgemeester van Loosduinen. De advocaat jhr. mr. Witsius de Savornin Lohman te 's-Hage, een der leiders van de anti- revolutionnaire partij, zal zich in het begin van Mei naar de Transvaal begeven, ten einde zich wellicht in een werkkring daar te lande te vestigen. Naar men verzekert, zegt het Haagsche Dagll. zal de Tweede Kamer tegen den 22sten April wor- den bijeengeroepen. Op 15 November 11. is tusschen Nederland en Duitschland eene verklaring uitgewisseld, nopens maatregelen tot het tegengaan van den zg. handel in vrouwen en meisjes. Vermits daarbij voor het Rijk geldelijke verplich- tingen worden aanvaard, is die verklaring nu aan de goedkeuring der Staten-Generaal onderworpen. In art. 1 is bepaald, dat de bewuste personen zooveel mogelijk aan een verhoor moeten worden onderworpen, ten einde te doen blijken van waar zij komen en wie haar heeft doen besluiten haar land te verlaten. In artt. 2 en 3 is het voorbehoud gemaakt, dat de wettelijke grenzen niet zullen mogen worden overschreden bij het verleenen van hulp. De briefwisseling tusschen de overheden der beide landen betrekkelijk de terugzending, zal niet langs den omslachtigen diplomatieken weg, maar zooveel mogelijk rechtstreeks worden gevoerd. In geval de kosten, veroorzaakt door het onder- houd en de terugzending van vrouwen en meisjes tot de grens, niet kunnen worden terugbetaald door die vrouwen en meisjes zelve, noch door hare echt- genooten, ouders of voogden, zullen die kostfen ge- FEDJILLiHTOKr. of het hypnotisine in de hand van een sainenzweerder. 9) IX. De beschermengel. Toen Rhoda, dien avond haar slaapvertrek be- trad, was haar geest nog met David bezigzij kon zich maar niet begrijpen, hoe hij zoo veranderd was. ,/lk wil", zeide zij in zich zelve, toen zij naar bed ging, en het licht uitdeed, ,/ik wil dit vreese- lijke raadsel doorgronden, en, als ik kan, mijn David redden ait het gevaar dat hem omgeeft. Mijn geest kan misschien wel mijn lichaam ver laten, en den afstand overschrijden, die mij van hem scheidt, en zoo zou ik, door niemand gezien, over hem kunnen waken en hem kunnen bescher- men." Met dit denbeeld alleen, en geen ander, in haar hoofd, sloot zij haar oogen en viel zij in een soort bewusteloozen slaap. Hoe lang die slaap duurde, daarvan kon zij zich geen rekenschap geven, maar plotseling was het haar alsof zij met een schok wakker werd. Toen ging zij naar het venster, opende het, en zweefde er uit over de huizen, als het ware drijvende op een onbekende, ijle vloeistof. En eer zij over het kozijn ging, sloeg zij nog een oog op dragen worden door den Staat, die de terugroeping heeft bewerkstelligd. Naar het Hbl. verneemt, hebben onderschei- den hof fdofficieren en kapiteins der infanterie van boven de 55 jaren, van wege den Minister van Oorlog eene //vingerwijzing" ontvangen, in den loop van dit jaar hun pensioen aan te vragen. In de Opr. llaarl. Ct. leest men het volgende Dat niet algemeen de maatregelen van den Gou- verneur van Suriname, Jhr. De Savornin Lohman, afkeuring vinden, blijkt uit het volgende, dat wij ontleenen aan een particulier schrijven van een geheel onpartijdig persoon, indie kolonie gevestigd: ,/Ik heb nu geen tijd u over de Surinaamsche politiek te onderhouden, maar wil toch dit zeggen, dat de Hollandsche couranten de zaken van hier geheel verkeerd voorstellen. De heer Lohman heeft volkomen gelijk, en toont door daden, dat hij wel de belangen der kolonie inziet. Dat de Joodsche Raad (de Koloniale Staten) tegen hem opponeert en hem dwarsboomt, waar hij kan, dat ligt dieper. Zoo zullen zij handelen tegen iederen Gouverneur, die niet aan hun leiband wil loopen." Aan de officieren der rustende schutterij te Gouda is op hun adres houdende verzoek om uit- eenzetting van de gronden voor de berisping van officieren der Rotterdamsche schutterij, van wege den minister van binnenlandsche zaken geantwoord, dat er geen reden bestaat om aan dat verzoek te voldoen. Tevens kan worden medegedeeld, dat de ontslag- aanvragen der Rotterdamsche officieren zijn verzon- den aan den Commissaris ties Konings in de pro vincie ten fine van advies. De Unie nEen school met den Bijbel" zal ditmaal haar jaarvergadering in Juni houden. Alsdan zal moeten voorzien worden in de betrekking van voorzitter, opengevalleu door het aftreden van den heer De Savornin Lohman, en in die van penning- meester, opengevallen door het aftreden van den heer J. C. Eabius. De heer A. van Dedemtot voorzitter benoemd, heeft gemeend die betrekking niet te moeten aannemen. Als tijdelijk voorzitter fungeert thans de heer A. Brummelkamp Jr., te Groningen en als tijdelijk penningmeester, de heer R. Dirksen, te Rotterdam. Scheren en haarknippen valt, volgens den Minister van Justitie, niet onder de bepalingen der Arbeidswet, zoodat kinderen boven de 12 jaar in dien arbeid in voile vrijheid kunnen worden ge- dresseerd. Dit antwoord aan de Zwolsche haarkunstenaars gevende, maakte de Minister echter het voorbehoud, dat de rechter wel eens anders zou kunnen beslis- sen. Dit komt ons zeer verstandig van Z.Exc. voorwant wij zien nog niet in, waarom een kind wel met een schaar aan 't hoofd van zijn mede- mensch zou mogen knippen, terwijl de wet hem verbiedt om na „bezetten tijd" schoeuen thuis te bezorgen en dergelijke bezigheden te verrichteu. Integendeelwant de wet beoogt vooral, g e- vaarlijken kinderarbeid te verbieden, en scheren is dit zeker, zij 't niet voor het kind, dan toch voor hem die onder 't mes zit. Te Leeuwarden is do aannemingsprijs van de Engelsche steenkolen voor de gasfabriek (100.000 H.L.) nu ongeveer 92 ct. per H.L, tegen 62 ct. in het vorig jaar. Het hoofdbestuur van den „Oranjebond" heeft besloten, „nooit ofte nimmer steun te verlee nen aan candidaat-Kamerleden, die tot de invoering van den persoonlijken dienstplicht zouden mede- werkeD." De emolumenten der postambtenaren zullen in den loop van dit jaar nog niet afgeschaft wor den, zooals aanvankelijk het plan was. In Eriesland worden tegenwoordig enorme sommen voor kalveren betaald. Men biedt voor de dieren als zij nog geen week oud zijn van f 18 tot f 26. Op 1 September kunnen bij de Rijkskweek- scholen voor onderwijzers te 's-Hertogenbosch, Haar lem, Middelburg, Deventer, Groningen en Maas tricht kweekelingen worden geplaatst. Zij moeten zelf in de kosten van huisvesting en verpleging voorzien. Onderwijs, boeken en leer- mi ddelen worden hun van Rijkswege kosteloos ver- strekt. Candidaten moeten zich v66r 15 Mei aanmel- den bij den directeur der kweekschool, die zij wen- schen te bezoeken, methunne geboorte-aktede verklaring van een geneesheer, waaruit blijkt dat zij met goed gevolg of meer dan eens de inenting der koepokken hebben oDdergaan, of aan de na- tuurlijke kinderpokken geleden hebben een of meer getuigschriften, waaronder, zoo zij bij eene school van lager onderwijs behulpzaam zijn geweest, een getuigschrift van het hoofd dier school. Zij moeten op 1 September a. s. hun 15e jaar ingetreden zijn en hun 17e jaar nog niet hebben volbracht. Voor het progamma wordt verwezen naar de yStaatscourant" van 26/27 Januari 1890, no. 22. Naar wij vernemen, worden bij een van onze groote spoorwegmaatschappijen berekeningen ge maakt, ten einde te kunnen nagaan of en in hoever de invoering van een zoogenaand Zoventarief voor het personenverkeer hier te lande goede uitkomsten zou opleveren. Een zoodanig tarief is, naar men weet, op de Hongaarsche iijnen toegepast en zal thans ook in Oostenrijk worden ingevoerd. Vele vreemdelingen, vooral Engelschen en Eranschen, komen in de laatste dagen in de resi dence, om, behalve een schoone stad te bezichtigen, zich ook naar Haarlem te begeven, en vandaar uit Bloemendaal en omstreken, welke weer in bun voorjaarsdos prijken, in oogenschouw te nemen. Het is de bloeitijd der hyaciuten. Een bekoorlijk gezicht leveren die uitgestrekte hyacintenvelden, welker geur men reeds van verre inademt; die hon- derden schakeeringen van blauw en lila, rose, geel en oranje, ineensmeltende met holder witdie be- vallige kelken, zich verheffende uit het zachte groen. Nog prijken de zedige krokussen in haar levendig paars en oranje en weldra zullen ook de tulpen haar kelken openen en het oog boeien door haar hellen gloed en bonten kleurenrijkdom, naast de zachte tinten der hyacinten. Een uitstapje naar het bloembollenlan 1 zal velen tot genot strekken. Zaterdag is te Amsterdam de gratis koffie- en brooduitdeeling op den Singel gestaakt. In het geheel zijn dit jaar p. in. 159,000 porties uitgereikt, of gemiddeld 2000 per dag. De herbouw van het Cafd ^Suisse" in de Kalverstraat te Amsterdam, is aanbesteed en voor f 143,000 gegund aan den aannemer, den heer Hendriks, te Osch. In de omstreken van Deventer worden thans de weiden verpacht. Zij breugen veel lagere prijzen op dan in het vorige jaar. Weder heeft zich te Rozendaal een geval van hondsdolheid voorgedaan, waardoor alle honden in die en de aangrenzende gemeenten vier maanden den muilkorf moeten dragen. Verscheidene honden zijn als verdacht afgemaakt. - De Minister van Marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat omstreeks half April in het „8chulpengat", ter hoogte van Kijkduin, buiten het betonde vaarwater, proeven zullen genomen worden met geladen torpedo's. Het onveilige terrein zal door boeien worden aangeduid, terwijl, zoolang een geladen torpedo te water ligt, door een torpedo-vaartuig, dat de roode vlag in top voert, gewaarschuwd zal worden. Pruisen heeft den uitvoer van steenkolen verboden dientengevolge zijn 40 ledige wagens van den Grand Central Beige, voor Gladbach be- stemd, te Vlodorp tot verder vervoer door de Pruisische maatschappij geweigerd. Voor de a. s. landbouwtentoonstelling te Dordrecht zijn o. a. reeds toegezegddoor mr. Visser van Hazerswoude, voorzitter der Holl. Maat schappij van Landbouw, 8 gouden medailles; door den heer Van der Oudermeulen, eerelid van het hoofdbestuur, 4 gouden en 5 zilveren medailles door wijlen jhr. mr. Gevers Deynoot 1 gouden medaille en door de afd. Beemster, Purmer en omstreken 1 gouden medaille. Een bloedig drama is in den nacht van Maandag op Diosdag te Groningen in de Ruiter- straat afgespeeld. Aldaar woont zekere G. Westerveld, wiens woning eene verzamelplaats is van lieden van het laagste allooi van beiderlei kunne. Toen in genoemden naoht te ongeveer twee uren een tweetal pakjes- dragers, een van welke Jan Zuidema heet, die haar bed, en daar zag zij zich zelve, als voor dood liggen. Zij schrok, zij kon zich geen rekenschap geven van de macht, die haar wegvoerde, want in een ondenkbaar kort oogenblik, was zij zonder dat zij het zelf wist, in een slordig gemeubileerd ver- trek, op een plaats, waar zij vroeger nooit ge weest was. De sterke, doordringende geur van een Oostersche specerij, vervulde de kamer, een lamp bedekt met een groen scherm stond op een ovale tafel, in het midden van het vertrek en wierp wel een schemerachtig licht om zich heen, doch dit belette haar niet, alles heel duidelijk te zien. Een man, met een zonderlinge zilveren pijp in zijn hand, lag in een armstoel te praten hij had een grijzen baard en knevel, een haviksneus, en een wreede, spotachtige uitdrukking aan den mond, die telkens in een afschuwelijken grijns overging. Een ander persoon stond eenige schreden van hem, met een droefgeestige, verblufte uitdrukking op het gelaat, in onderworpen houding. Met een plotselingen schrik herkende nu Rlioda David Ac- land. Hij stond daar zoo stil als een muis, ofschoon zijn vingers nu en dan zich krampachtig samen- trokken alsof men te veel van hem vergde. Met dat al, luisterde hij aandachtig naar de bevelen, die de andere op een barschen en gebiedenden toon gaf. z/Je hebt ons een mooie kool gestoofd, Acland, toen je de laatste boodschap deed," zeide hij. //Wat heb je toch uitgevoerd, dat die malle politie-spion het in zijn hoofd kreeg, om je te volgen? Ik waarschuw je, pas op je tellen. Nog eens zoo'n gekheid en dan zal ik je met mijn invloed naar een plaats sturen, waar je zoo dwaas niet meer kan doen." j,U nam uw invloed weg, en toen ik tot mij zelven kwam, wist ik niet waar ik was", zeide David op slaperigen toon. //Hoe kan ik u nu uitleggen, wat ik gedaan heb, om gevolgd te wor den door de politie, als ik zelf niet weet waar ik geweest ben, of wat ik gedaan heb." /r/Zwijg voortaanzeg niet meer dan noodig is," riep Lipthwaite, met een grijns; ,/eer gij er om denkt, hebt gij u verpraat, en dan is er geen her- stellen meer aan. Ga naar den Amerikaan, vertel hem alles wat gebeurd iszeg tot den Ier dat het voor gek spelen in het cafe-chautant moet ophouden, en dat de datum waarop de boel moet springen, vervroegd is. De Ier moet nitt langer den Clown uithangen, maar zich kleeden en ge- dragen als een heer, ten minste zoo veel hij kan. Ga, wat scheelt u, waarom staat gij te dralen //Ik weet het niet," zeide David met onderdruk- ten stem, </het is alsof een vreemde macht mijn voeten aan den grond nagelt en mijn bewegingen verlamt, het is alsof er een wolk over mijn geest komt, en alles wat gij mij beveelt, duister en ver- ward maakt." 0 Wat," riep Lipthwaite, opspringeude, //aarzel je? Wat zijn dat voor kunsten. Dat rare gevoel, komt nergens anders vandaan, dan dat je weerspannig tegen mij wilt zijn. Hebt gij nog niet geleerd, dat alle tegenstreven nutteloos is?" //Ik ben niet weerspannig," zeide David, zacht- moedig, ffik heb geen vrije keus. Ik moet doen, wat gij beveelt. Ik verzeker u, dat ik toch alleen u vertellen kan, wat ik gevoel." //Babbel niet langer", riep Lipthwaite barsch, l maakte toen eenige snelle bewegingen met zijn hand, waarvoor David wegkromp en beval ffweg met je." De ongelukkige jongman strompelde de kamer uit, en de voordeur openende, was hij in den stillen nacht op straat. Rhoda sloeg een laatsten blik op den man, die zooveel invloed op haar beminde had en zweefde, ongezien door ieder, hem achterna. Zij had geen begrip van de beteekenis der boodschap, die hem was opgedragen, maar haar instinct waarschuwde haar, dat het een gevaarlijke zending was, die hij volbracht, een boodschap, die hem in groote onge- legenheden kon brengen. En de straat waar hij naar toe moest, was nog afgrijselijker bij nacht dan bij dag, zoodat alleen het bewustzijn, dat niemand haar zien kon, het meisje in staat stelde, om, niettegenstaande al het verschrikkelijke, wat zij daar in die buurt zag en hoorde, toch het spoor van haar beminde te blijven volgen. Juist des nachts kwam daar leven in die buurt. Als de avond viel, kwainen de bewoners uit hun huizen, evenals een zwerm door en door morsige vogels. Dronken, ongeschoren vagebonden met pijpstompjes in den mond, schertsten met even liederlijk uitziende medgezellen. Onoogelijke vrou wen met uitgerafelde omslagdoeken over de schou- ders en verwarde liaren, stonden voor de kroegen op hunne mannen te wachten, die daar hun laatste cent aan jenever besteedden, en dan in hun dronkenmans- waanzin hun wederhelften afrossen, dat hun gelaat on- toonbaar was. Verwaarloosde kinderen kraaiden en gichelden in goot en modder, en de walgelijke lucht van ranzige olie uit een winkeltje, waar men gebakken visch verkocht, droeg er het hare toe A ANSI ED ING EN -.35

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1