Het Dynamiet-Complot N°. 35. Eerste Jaargang. Woensdag 16 April 1S0O. BINN ENLAO, A b o nnem entspr ij s Per clrie niaaiadenf .©O franco per post. 1. voor hot Buiten- land1.55 Afzonderliike nnmmers. .05 Venschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMEHDAL, Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. Prijs der Advertentien Van 1—5 regels .50. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familieberichtenper annonce —.40 Dienst Naar vernomen wordt, zal de roomsch katho- lieke kiesvereeniging te Delft Woens lag a. s. vergaderen tot het stellen van candidaten voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten. Het schijnt aan geen twijfel onderhevig, of men zal met de candidatuur van mr. H. A. van de Velde medegaan. Te Leiden is de zaak der annexatie van de omliggende terreinen aan de orde, waar zich een aantal personen vestigden, die thans de voordeelen van het stadsleven vereenigen met de financieele voorrechten van den plattenlander, inaar die men nu in de stadslasten wil gaan betrekken. De drie kiesvereenigingen te Leiden hebben nu, in gemeen overleg, een lijst vastgesteld van 27 candidaten voor zg. ;/dubbelen raad", die over de de annexatie moet worden gehoord. Deze wordt een geleerd lichaam er zullen niet minder dan zes hoogleeraren zitting in hebben, volgens de compromis-lijst. Wordt de wet, houdende verbodsbepalingen tegen het dragen van wapenen, ook door de Eerste Kamer aangenomen, dan is het zoo merkt men op met de veiligheid ten plattelande gedaan; vooral des winters, wanneer de dagen kort zijn en menig koopman, bode en andere personen, van wie men kan onderstellen, dat zij geldswaarde bij zich hebben, Diet v6or donker thuis kunnen zijn. De meesten hunner zijn nu voorzien van een verdedigingsvoorwerp, wat dan verhoden zal wezen; zij vertrouwen daarop en gaan gerust huns weegs, en de kwaadgezinden weten dat of onderstel len het, en laten hen ongemoeid. Er wordt daar- door veel kwaad voorkoinen, veel meer dan er van een wapen misbruik wordt gemaakt. De eerlijke burger zal, wordt de wet aangenomen, die eerbie- digendie op roof of diefstal uitgaat nietde eerste is dus een gemakkelijke prooi voor den laatste. Zoolang er niet meer misbruik van wapenen gemaakt wordt dan tot heden, levere men den goedgezinde ten plattelande niet aan den kwaadgezinde over. Moeten door een gemeenteraad alle besluiten in openbare zitting genomen worden? Deze vraag schijnt zeer eenvoulig; de Gemeen- tewet toch beanl woordde haar stellif; bevestigend. En toch is er blijkbaar verschil van gevoelen mogelijk. Dit bleek dezer dagen in de zitting van den Raad van Oud-Beijerland. Ingekomen was eene reclame tegen een aanslag in den hoofdelijken omslag, en de voorzitter stelde voor, deze reclame in geheime zitting te behandelen, waartoe weid besloten. Maar toen, na heropening der vergadering, de voorzitter tot stemming wilde overgaan, kwam daartegen de heer Van Weel in verzet, met de opmerking, dat een besluit betreffende den hoofdelijken omslag, al- tijd in geheime zitting werd genomen. De Voor zitter merkte op, dat de wet wel toelaat, de zaak in geheime zitting te bespreken, doch een besluit in bet openbaar moet worden genomen. De heer Van Weel echter meende, dat dan bij het opmaken van den hoofdelijken omslag, indien er gestemd zou moeten worden, de deur bij elken post open en dicht, zou gemaakt moeten wordenook zouden er leden kunnen zijn, die bezwaar maakten om te stem- men, en zou het wellicht vijandschap verwekken en hij gaf een andere verklaring \an het wetsarti- kel, waarna de voorzitter voorstelde, de beslissing tot de volgende vergadering aan te houden. De Gemeenteraad van Dordt besloot, om in de bestekken der gemeentewerken voortaan den aanne- mers de verplichting op te leggen, hun werklieken tegen ongelukken en invaliditeit te verzekeren. De vermaarde schilder Bosboom is dezer dagen door een aanval van beroerte getroifen zijn toestand was zorgelijk, maar geeft toch nog hoop op herstel. Te Sommelsdijk is een aambachtsman beboet met f 25, omdat hij vroeger op afkorting zijner rekening f 11 heeft ontvangen, en om zijn client te bevoordeelen, daarvan bewijs gaf, zonder daarop volgens de wet een plakzegel te doen, weinig ver- moedende, dat deze daaruit later een wapen zoude smeden om hem scbade te berokkenen. Wij deelen dit alleen mede tot waarschuwing voor ieder, om, bij ontvangst van gelden boven f 10, waarvoor quitantie verlaugd wordt, daarop toch vooral een plakzegel te doen, dat de schulde- naar moet betalen, al is het uw beste vriend of naaste buurmao, want de ondervinding leert, dat ook de vriendschap niet steeds bestendig van duur is. De bijenhouders in Drente zijn zeer tevreden over den toestand hunner koninkrijken. In geen jaren waren de korven in 't voorjaar zoo volkrijk en fleurig als thans. Een paar maanden geleden werd door den ge meenteraad van Breda, op initiatief der gascommis- sie, de bezoldiging van den heer dr. Neurdenberg, directeur der gasfabriek, met f 500 verhoogd, zon der dat de betrokkene daartoe aanzoek had gedaan. Eenige weken daarna solliciteerde dr. Neurdenberg naar de directeursplaats te Utrecht, evenwel werd daar iemand genomen zonder doctorstitel daarna solliciteerde onze directeur naar Leiden, waar hij nu ook benoemd is. Wanneer men nu nog weet, dat ten genoege van den directeur op gemeente- kosten een groot, prachtig huis tot woning voor hem gebouwd is, dan mag men toch wel zeggen, dat de commissie der gasfabriek niet veel plezier heeft van hare bemoeiingen voor dr. Neurdenberg. De lOOjarige heer Ludwig te Utrecht ont- ving bij zijne verjaring dezer dagen ook een bezoek van den oudsten inwoner zijner stad, den 103£ja- rigen heer Lorette. De Minister van Waterstaat heeft, volgens ,/het Centrum," een schotje gezet voor het plan- netje der direction van de Holl. IJzeren, de Ned. Rhijn- en de Ned. Centraal-spoorwegmaatschappijen om, met ingang van 4 Mei, den prijs van de re- tourbiljetten op soinmige lijnen te verl.oigen. Als een voorbeeld van de hooge prijzen, wel ke tegenwoordig voor het wolvee in Friesland wor den betaald, meldt men, dat dezer dagen te Gerke- klooster een schaap met iarameren voor f 100 werd verkocht. Lammeren worden zelfs gekocht voor- dat zij nog geboren zijn en 5 ft 6 weken cud met f 10 a 12 betaald. Bij het Dep. van Binnenl. zaken zijn reeds van de bureaux der prov. besturen opgaven ont vangen, omtrent de in Januari jl. gehouden volks- telling, zoodat langzamerhand de werkzaamheden, met betrekking tot deze aangelegenheid door het centraal bestuur te verrichten, een aanvang zul len neruen. Tot bespoediging van den omvangrijken arbeid, zal aan het gewone personeel van het Dep. van Binnenl. zaken, belast met de volkstelling, eene tijdelijke hulp, voorloopig van omstreeks 100 per- gonen, worden toegevoegd. Voor de onderwijzers-examens, art. 56«, heb" ben zich in het geheele land 1098 candidaten aan" gemeld. Naar wij vernemen, zullen, evenals in vorige jaren, gedurende de maanden Juni, Juli en Au gustus a.s., weder zoogenaamde ,/Panopticumtrei- nen" loopen, van Den ilaag, Rotterdam en Arnhem over den Rijnspooiweg naar Amsterdam. De bil- jelten voor die treinen, welke aan de stations ver- krijgbaar worden gesteld, zullen ditmaal recht geven op een bezoek aan het Panorama, aan de Tentoon- stelling in het belang der veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen, en aan het Panopticnm. Bij Eestium (Er.) geraakte een kind van den sehipper P. overboord. Niemand bemerkte dit, uitgezonderd het kleine hondje, dat natuurlijk naar den sehipper liep en onophoudelijk blafte, terwijl bet nu en dan naar de plaats liep, waar het kind overboord gevallen was. De sehipper werd daar- door op het gebeurde opmerkzaamhij sprong gekleed in het water en redde zijn kind. Naar wij vernemenraaakt het ook te 's-Gravenhage een punt van overweging uit, om het 75-jarig bestaan der instelling van de Militaire Willemsorde op 30 Mei a. s. feestelijk te gedenken. Een achttal ambtenaren der Hollandsche Spoorwegmaatschappij, gaan over in den dienst van de Zuid-Afrikaansche Republiek. De afdeeling Zuid-Holland der Nederlandsche Jachtvereeniging Nimrod, zal dezen zomer in Den Haag eene hondententoonstelling houden. Eenige dagen geleden vervoegde zich bij een broodbakker te Dordrecht een persoon, naar uiter- Jijk te oordeelen polderwerker van beroep, voorge- vende ploegbaas te zijn van 25 h 28 man, die een werk moesten uitvoeren aan don Biesbosch. Het voor deze ploeg benoodigde brood zou hij gaarne op wekelijksehe afbetaling door gemelden bakker geleverd willen zicti. Nadat een en ander was besproken, vertelde de man dat hij nog eenige inkoopen in de stad rnoest doen, doch daartoe niet genoegzaam van geld was voorzien, waarom bij aan den bakker f 6 ter leen vroeg, welk bedrag, na de levering van het brood, waarmede dezer dagen een begin zou worden gemaakt, Icon worden verc-ffend. Daar de ploegbaas lot heden niets verder van zich liet hooren, stelde de bakker, die goedge- loovig genoeg was geweest de gevraagde f 6 le leenen, een onderzoek in, waarbij hem bleek, dat hij het slachtoffer is geworden van een handigen bedrieger. De regeering zal voortaan aan ieder, die het eerst bij de bevoegde overheid keunis geeft van de stranding van een vaartuig op onze kusten, eene belooning van f 25 of f 50 uitreiken, uit te be talen door den inspecteur van het loodswezen. Een brievenbesteller te Amsterdam hield e n brief in een gegomd enveloppe, boven den damp van een ketel water en stelde op die wijze zich- zelven en eene oude juffrouw in kennis met den inhoud. De juffrouw kon hetgeen zij wist natuur lijk niet verzwijgen, en vertelde ten slotte ook, hoe zij aan hare wetenschap kwam. De brievenbesteller ontkende echter, en de vrouw werd wegens laster tot gevangenisstiaf veroordeeld maar nu trachtte zij zich den juisten inhoud van den brief te her- inneren, slaagde daarin en wist ook uit te vinden wie de verzendster en de geadresseerde waren. En nu is voor den nieuwsgierigen brievenbesteller, die echter zijne schuld ontkende, door het O. M. bij de rechtbank veroordeeling geeischt tot 6 maanden ge- vangenisstraf, wegens schending van het briefgeheim. Etten en Leur heeft een burgemeester die stevige handen bezit. Men oordeele Zekere K., op zwerftocht zijnde, trachtte zich Dinsdagnacht omstreeks 2 uur, toegang te verschaffen tot de woning van den burgemeester. Na het ijzeren hek geopend te hebben, begaf hij zich naar den tuin, waar hij pogingen deed, om de keukendeur te openen. Daar dit niet gelukte, beproefde bij, of de warandeblind of deur gemakkelijker te openen waren. Door den ijver, die hem bezieide, werd hij niet gewaar, dat inmiddels de heer des huizes was opgestaan. Deze draaide gezwind het.slot om, rukte de deur open en sprong naar buiten. De inbreker, zoo onverwachts gestoord, sloeg in allerijl op de vlucht, zag, gelijk een haas, nog eens om of hij aclitervolgd werd, maar voelde tegelijkertijd de ijzeren vuist van onzen wakkeren burgemeester zijne keel omklemmen. Vervlogen nu alle idealen van klinkende rijks- daalders en krakende bankbiljettenVoort naar den //bak", daarhcen gestuwd door den burgemees ter in eigen persoon, en daar den nacht doorge- iErraTTIIjI-JSlTOJJJ. of het hypnotisine in de hand van een sauienzweerder. 10) X. Een snuitje. Craddock Lipthwaite was woedend over die on- gehoorzaamheid van den Amerikaan. Hij gaf David, zonder verder iets te zeggen, last om te vertrekken. De ongelukkige jongman ging toen naar zijn kamer en wierp zich op zijn bed, vermoeid naar lichaam en geest. //Die vervloekte Amerikaansche hond," grom- de Craddock, en liep ongeduldig de kamer op en neder. //Hoe waagt hij het, om aldus zijn tanden te laten zien Ja, edele strijder, gij zult mij zien en eerder dan u lief is. Gij zijt ongeduldig, maar dat zijn er meer. Maar morgen zullen wij zien, wie de baas is. Het wordt laat, ik verlang naar bed, anders zou ik je kom rooken wij nog eens ons pijpje morgen zal ik je ja morgen. Als een hond gevaarlijk wordt, dan muilband ik hem niet, dan heb ik een beter middeltje om hem gedwee te krijgen." Al morrende ging Craddock Lipthwaite weer in zijn armstoel liggen, stak zijn zilveren pijpje aan, en hulde zich wederom in de bedwelmende dampen van zijn Oostersch kruid. Hiram Sakeld, de weerspannige Amerikaan, had een telegram gekregen en slenterde naar het'spoor- station, waar Revolver hem onthoden had. ,/Ik wou dat die oude kerei"raompelde hij. ,/Is dat nu een plaats, om mij te ontbieden. Ik denk, dat ik hem eens de waarheid zal zeggen, zooals hij nog nooit gezegd is. Laat ik nu maar eerst nog eens een borreltje pakkeu, want het eenig- ste wat in Engeland goed is, is de groote hoeveel- heid geestrijk vocht, die men voor een dollar kan kcopen". Hij liep een herberg binnen, met het doel, om ouder gewoonte, weer een groot glas whiskey te ledigen, toen hij een hand op zijn schouder voelde, en de ernstige, doordringende oogen van Craddock Lipthwaite op zich gevestigd zag. „Hamijnheer Lipthwaite, ben je daar Weet je wel, dat het hoogst gevaarlijk is, mij zoo aan te raken, gij moest toch wel weten, dat ik altijd mijn revolver klaar houd." ,/St, St, ventje," was het antwoord, ,/gebruikje pistolen tegen hen, die er bang voor zijn, en je hoogdravende woorden voor hen, daar je invloed op kan uitoefenen. Doch ik kom hier niet, om ruzie met je te maken, ga mee naar het perron, wij zullen een coupd voor ons beiden zien te krij gen en dan eens vriendschappelijk met elkander keuvelen." Met deze woorden gingen zij naar het loket, en nam Craddock Lipthwaite twee spoorwegkaartjes. De Amerikaan antwoordde niet, maar volgde hem gedwee, en weldra zaten de beide mannen alleen bij elkander in een coupe eerste klasse. Zoodra de trein het station verliet, begou Lipth waite te spreken, maar de Amerikaan had geen trek daarop te antwoorden. //Ik heb geen lust om mij zelve aan de galg te helpen," zeide bij. ,/Daarom zal ik de wijste zijn; ik weet heel goed, dat spoorrijtuigen even goed ooren hebben als rauren, daarom zal ik geen mond opendoen. Wilt gij een wandeling in het vrije veld doen, waar geen mensch ons beluisteren kan, dan de onschuldige lammetjes en de vrije vogeltjes, dan wil ik wel van de partij zijn; maar Hiram Sakeld is niet de man, om te gaan keuvelen, als bij niet weet, wie acbter het beschot aan de andere zijde der coupd staat te luisteren." Lipthwaite glimlachte verachtelijk, over de voor- zorgen, die zijn medgezel nam, terwijl Hiram een sigaar aanstak en aandachtig naar den achterkant der huizen bleef staren, welke zij voorbij stoomden. Zoo kwamen zij aan een station, stapten daar af en liepen het vrije veld in. ,/Zie zoo," zeide de Amerikaan, toen zij de ruimte hadden, „nu doe ik net als het kleine kind, en zeg, ik wil niet verder. Nu moet ik weten, waar al die orders toe dienen, ik moet weten waaraan het geld is uitgegeven; en wat nog meer zegt, ik wil weten welke beschikkingen er gemaakt zijn, als de groote gebeurtenis plaats grijpt." vVan welke beschikkingen spreekt gij riep Lipthwaite, hem doordringend aanziende. //Denkt gij niet, dat de paniek door honderd en vijftig branden, die alien tegelijk uitslaan, onze verdruk- kers niet zoo'n angst en vreeze op het lijf zal jagen, dat zij alles zullen toestaan, wat wij vragen vO, javoorzeker ja, mijnheer," antwoordde Hiram ongeduldig, dat is alles in orde, datisjuist de sentimenteele zijde van de vraag, maar daar heb ik het niet over; mijn doel was maar te weten, hoe de Bank er tegenwoordig bij staat, en of mijn manscbappen de gelden, die zij in haar muffe gewelven bewaart, in handen zullen krijgen. Vol- gaarne laat ik u den roem, om Ierland vrij te maken, voor een mooi aandeel in de rijkdommen, die in de Engelsche bank liggen." //Zoo, dus ben jij dan maar een roover," zeide Lipthwaite. „Gij schijnt te vergeten, dat de af- spraak was, dat dit geld, waanmr gij nu verlangt te beschikken, zou gebruikt worden, om de zaak verder door te zetten." z/Ik geloof, dat er wel wat aan maat en strijkstok zal blijven liangen," zeide de Ameri kaan koel, „maar vertel mij nu eens, waarom hebt gij om mij getelegrafeerd z/Mijn boodschapper is gevolgd, door dien politie- spion Sam Britton, en die heeft alle nasporingen omtrent mijn doen en laten gedaan," hernam Lipthwaite. i/O, zoo," zeide Hiram, //dan is hij stellig geweest aan Great Grillstraat no. 49." z/Hoe, gij weet ook al dat adres vroeg Lip thwaite, die met al zijn zelfbeheersching nu toch liet blijken, dat hij schrok. iiWel mijnheer," zeide Hiram, //denkt gij, dat ik mijn iufomatie-bureau ook niet heb, ik heb nog meer zelfs. Maar ik ben blijde, dat gij mij nu eens ontboden hebt, want om u de waarheid te zeggen, die altoos durende jammerklachten van Ierland vervelen mij, ik ben er al ziek van, en ik heb nu geen trek meer, om daarvoor een kop kleiner gemaakt te worden, of leveuslaug in de A ANBIEDINGEN AANVRAGEN -.85

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1