Het Dynamiet-Complot Zaterdag 10 April 1S0O. N°. 36. Eersto Jaargang. BINNE ML AMD, Venschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgevev: C. J. BLOMMENDAL, of het hypnotisiue in de hand van een sanienzweerder. Abonnementsprijs: 3?er dxie maanden.00 franco per post. 1. voor liet Buiten- land1.55 Afzonderlijke nnmmers. .05 it Boterstpaat, E, 342, SOHIEDAM. Prijs der Advertentien Van 1—5 regels .50. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familieberichtenper annonce f—AO Dienst AANBIEDINGEN AANVRAGEN -.85 Het welsontwerp tot split sing der vijf meer- voudige districten is bij de Tweede Kamer inge- komeu. Naar men zegt, hebben ook de beide andere deskundigen, prof. dr. J. M. Van Beminelen, te Leiden, en de kapitein-luit. ter zee H. A. De Smit van den Broecke, evenals de heer Conrad, bedankt voor het lidmaatschap de spui-commissie te 's-Hage. Vijftien van de Rotterdamsche schutters-offi- cieren, die het bekende adres aan den Minister van binnenlaudsche zaken ondeiteekenden en blijkens de „Staatscourant" op hun verzoek eervol ontslag heb ben ontvangen, hebben naar aanleiding van de ver- gadering, door schutlers-officieren te Amsterdam ge- houden, een schrijven gericht aan den heer A. Tromp van Hoist, commandant der Amersfoortsche schut- terij, waarin zij uiteenzetten, waarorn zij volhard hebben bij hun verzoek om ontslag. Zij verklaren daarin cat zij, indien de Minister het eenvoudig afgekeurd had, dat zij niet langs hierarchischen weg hunne klachten tot hem gericht hadden, daarin zouden berust hebben. Het Departement van Binnenlandsche zaken heeft echter naar aanleiding van het adres een onderzoek ingesteld. Geen van hen, die zich beklaagden, doch alleen die hoofdofficieren, van wie men aan het Departement weet, dat zij met requesteerende officieren op een uiterst gespannen voet stonden, werden gehoord. „Wij weten," zeggen de onder- teekenaars van dit schrijven, „uit goede bron, dat zij adviseerden het antwoord zo6 in te richten, dat de adressanten genoodzaakt zouden zijn, hun ontslag te nemen, onder bedreiging van anders zelven hunne aanvraag om ontslag in te dienen." Dit advies is gevolgd en alzoo bleef voor de adres santen, hoezeer het hun leed deed op zulk eene wijze te scheiden van een werkkring, welken zij lief hadden, geen anderen weg open dan ontslag te vragen en daarbij te volharden. De heer Henry Tindal komt in een adres aan de Tweede Kamer nader terug op zijne meening, dat de residentie, als zetel van het krijgsbestuur, bij een eventueelen oorlog blootstaat aan een bombardement. Hij bestrijdt in dit adres de mee ning, dat een dergelijke beschieting van Den Haag nooit zoude plaats hebben, daar dit, volgens de regeering, in strijd zou zijn met het volkenrecht. Hij verklaart, dat een aantal algemeen bekende mannen van gezag hem gemachtigd hebben naujens hen te verklaren, dat, wanneer onder de tegen- woordige omstandigheden Den Haag in tijd van oorlog gebombardeerd werd, dit bombardement, volgens hun gevoelen, niet in strijd zou zijn met 't volkenrecht. De heer Tindal noemt een groot aantal deskundigen op, die hem tot deze verkla- ring hebben gemachtigd. Hij beschouwt nu deze quaestie hiermede als uilgemaakt en doet een beroep op de vaderlands" liefde van de vertegenwoordigers van bet Neder" landscbe volk in de Tweede Kamer en verzoekt hun, met terzijdestelling van alle partijschap, bij de Regeering aan te dringeu, om onverwijld zoo- danige maatregelen te nemen, waardoor het bom bardement van Deu Haag, bij den aanvang van een eventueelen oorlog, niet meer de meer genoemde noodlottige gevolgen kan hebben, en daardoor ophoude een gerechte oorlogshandeling te zijn. Blijft de tegenwoordige toestand voortbestaan dan blijft de onafhankelijkheid van het vaderland steeds in gevaar verkeeren. z/De West-Indier" van 12 Maart deelt mede dat de Gouverneur van Suriname, mr. M. A. De Savornin Lohinan, zijn ontslag zou hebben aange- vraagd. De kolonel Ypey, commandant van het 2de reg. liuzaren, is naar Ierland vertrokken tot aan- koop van paarden voor de remonte bij de cavalerie. De beweging onder de dokwerkers te Am sterdam trekt zeer de aandacht. Het publiek begint te begrijpen, dat het toch geen gril, geen kunstmatig gekweekte ontevreden- lieid kan zijn, die het voik telkens bij aankomst eener boot doet weigeren het lossiugswerk te ver- richten. Men heeft het volgende omtrent de eischen der dokwerkers medegedeeld aan het N w b 1. v. Ned. De cargadoor is aansprakelijk voor het lossen der ladingdeze sluit in den regel voor een jaar kontract met een baas voor de levering van het noodige werkvolk, tegen een bepaalde soin per kiel. De baas zorgt nu, steeds volk ter be- schikking te hebben bij de aankomst van een schip, en besteedt de lossing uit tegen een loon per ton. Voor het lossen van steenkolen wordt door eenige bazen betaald 5 cent per ton vastandere bazen betalen 5 cent als er veel werk is, doch trachten het werk voor 4 cent gedaan te krijgen, wanneer het volk leegloopt. Dit ,/Scbacheren" met de prijzen begint het volk te verdrieten. Nu loopt het contractjaar van den cargadoor met den baas gewoonlijk van 1 April tot 31 Maart. Om nu de bazen niet onverhoeds voor het feit te stellen, hebben de werkers in Februari den bazen aangezegd, dat zij van alien 5 cent loon per ton kolen vast zouden verlangen en niet afhankelijk wilden wezen van vraag en aaubod. Bij dien eisch blijveu de werkers. Bazen, die reeds gewoonte hadden om 5 cent vast te betalen, hebben hierover dan ook geen moeite met het volkalleen wanneer er weinig booten aan de Kade liggen en er dus veel volk btschikbaar staat en de oude lust bij de bazen weer boven komt om te loven en te bieden, rijzen de moeielijkheden. Aldus zijn de zaken medegedeeld. FEIUILXjETON. 11) XI. Nasporingen der Politie. De couranten waren den volgenden morgen vol van het vinden van een lijk in den spoortunnel. Hoe kwam het daar Men verdiepte zich in gis- singen. De politie schouwde het lijk, en zag, dat dit het stoffelijk overblijfsel was van een man, dien zij nauw op de hielen zat. Men wist, wat de Fenians in Amerika voor Engeland brouwden. Men wist, dat zij voornemens waren, om een oorlog op leven en dood met dynamiet te voeren. Elk oogenblik vreesde men dat er hier of daar wat zou springen, en dan niet alleen vreeselijke ver- woestingen zou aanrichten maar ook duizende slacht- offers zou maken. Detectives waren naar Amerika gezonden, om achter het fijne van de zaak te ko- men, maar deze hadden niets anders kunnen ont- dekken, dan dat er een ontzettende'*ontploffing in Londen moest plaats hebben. Dit lijk nu was van Hiram Sakeld, een Amerikaansch kolonel, die door de in Amerika vertoevende detectives was aangewe- zen, als den generalen gezant der Fenian-clubs. Steeds had de politie hem allerscherpst in het oog gehouden, maar zij kon er niet achter komen, wat hij in zijn schild voerde. Een geheimzinnige ie- mand, die nergens en toch overal was, scheen de draden en de gelden in handen te hebben. Dat geheimzinnig personaadje heette Revolver, en het kwam der politie voor, dat alle anderen maar lede- poppen waren, die door Revolver in beweging gebracht werden en zelfs niet wisten, waartoe zij zich leenden. De vruchtelooze nasporingen, wie toch die ge heimzinnige Revolver was, bracht de detectives bijna tot wanhoop. David Acland zat lusteloos in een koffiehuis de courant te lezen. Daar viel zijn f og op den naam Sakeld hij scheen dien meer gehoord te hebben, maar hij wist niet waar. Somtijds was het ofdegelaats- trekken van dien ongelukkig aan zijn eind gekomen Amerikaan zich in een nevel voor zijn oogen ver- toonden, maar waar hij dat gezicht gezien had, wist hij ook niet. Hij leunde met zijn gloeiend hoofd op zijn arm, poogde na te denken over het- geen in de laatste dagen geschied was, maar dan kwam het hem eerder voor, dat hij al dien tijd geslapen en gekke droomeu had gehad, dan dat hij werkelijk wakker was geweest. Zijn begrip liet hem hoe lauger hoe meer in den steek, terwijl zijn pogingen, om geregeld te denken, meer en meer vruchteloos werden. De verschrikkelijke vi- sioenen, die hij den eersten nacht in het kosthuis had gehad, stonden hem nog helder voor den geest, maar van hetgeen later gebeurd was, liet zijn geheugen hem in den steek. Als hij niet beter wist, dan dat hij een kleine wandeling voor zijn gezondheid had gedaan, dan gevoelde hij zich dood moede ook herinnerde hij zich, dat hij dan dikwerf later zijn broek en laarzen van onderen tot boven Een andere quaestie is de lange duur van het werk. De cargadoor heeft belang bij de spoedige lossing van het schipmaar het lossen van een schip kolen woidt een te zwaar werk geacht om dit 15 a 16 ursn achterheen door een zelfden ploeg te laten volhouden, zooals, naar verzekerd wordt, in den regel wordt geeischt. Blijkens de jongste volkstelling is het cijfer der bevolking van de residente tot 156497 zielen gestegen. Delft telt 28537 en Leiden 46529 zielen. Om een einde te maken aan de rampzalige verdeeldheid, die de plaatsvervanging heeft doen ontstaan, geeft De Tijd den raad, om de beslissing der quaestie over te laten aan de bisschoppen. De Tijd deelt de vrees niet, dat de zorg, waar- mede deze zich steeds weerhielden van al wat een inmenging kon heeten op een gebied, dat aan de godsdienstige belangen vreemd is, hen ook nu zal weerhouden van een optreden, door het blad noo- dig geacht. Bij den thans gevoerden strijd toch is wel degelijk met het staatkundig ook het godsdieustig belang van het Katholieke volk ge- moeid. //Ten andere: wat zou de hoogwaardige bisschoppen behoeven te weerhouden," vraagt De Tijd, //wanneer het gansche Katholieke volk van Nederland den noodlottigen en schandelijken broe- dertwist moede, tot hen de bede richtte: //Vaders, doet uitspraak in de verdeeldheid uwer kinderen!" De voor enkele dagen aangekondigde brochure van dr. Schaepman heeft thans het licht gezien. Dr. Schaepman stelt zich ten doel in zijn brochure z/een zoo zakelijk mogelijke uiteenzetting te leveren van de verschillende belangen, bij de agitatie over den persoonlijken dienstplicht betrokken." Hij keurt deze agitatie om verschillende redenen af, acht haar ondoeltreffend en schadelijk, echter ,/niet wegens het verzet in zake persoonlijken dienst plicht." Den laatsten acht hij in ,/0ns vaderland onnoodig en gevaarlijk." Eindelijk gelooft hij ;/dat het vraagstuk van den persoonlijken dienstplicht de rechterzijde niet tot verdeeldheid dwingt" en z/niet tot verdeeldheid brengen mag." Om die ver deeldheid te verhinderen; acht hij allereerst noodig, ,/zich onzerzijds van alle bedreiging te onthouden Tot de uitvoering van dreigementen is het tot nog toe niet gekomen," en dr. Schaepman vertrouwt, dat het er nooit toe komen zal. Men meldt, dat Zr. Ms. Stoomschip le kl. z/Tromp" buiten dienst zal worden gesteld. Het schip is Zaterdag te Nieuwediep binnengekomen. Gedurende de geheele reis heeft een uitmuntende geest op dien bodem geheerscht, zoodat het veel besproken oproer alleen in de verbeelding van den berichtgever der Held, en Dieuwerd. CI. heeft bestaan. Het Haagsche //Toevluchsoord voor behoef- tigen" voldoet blijkbaar in eene gr< ote behoefte. Blijkens het jaarverslag werden in 1889 opgenomen 4999 personen uit alle oorden des lands en uit het buitenland, en velen moesten nog worden af- gewezen. Iedere bezoeker betaald 5 cents, waar- voor hem ook koffie en brood verstrekt wordt De nachtverblijvers worden in de zomermaanden te 8 uren in de wintermaanden te 6 uren 's avonds opgenomen. Het bestuur der Vereeniging van landbou- wers, die suikerbieten verbouwen, heeft aan de le- den het verzoek gericht, om dit jaar eens na te gaan, welken invloed de plaatsruimte, door de bieten in- genomen, uitoefent op het suikergehalte en de to- taal opbrengst, teneinde zoodoende eenigzins be- trouwbare gegevens te verkrijgen, omtrent de voor- deeligste wijze van zaaien. Wel weet men in het algemeen zegt het bestuur dat de bieten grooter worden bij ruimen stand, en tevens armer aan suiker, doch nauwkeurige opgaven hieromtrent ontbreken nog, zoodat men zich moet tevreden stel len met op de gis den afstand te regelen. Het zou daarom zeer wenschelijk zijn, indien tenige leden konden besluiten hiervoor een proef- veld aan te leggen. In sommige streken van Groningen, waar veel koolzaad verbouwd wordt, zijn reeds de bijkers uit Munsterland met hun bijen aangekomen. Debijen- houders roemen algemeen den gezonden stand der stokken na het eindigen van den winter. Het nij- vere volkje zal nog eenigen tijd door den ,/ijmker" gevoederd moeten worden, omdat het zaad wel voor- deelig, doch nog geenszins in bloei staat. Een voorspelling In de Gazette van Gent, voorspelt de ma- joor Waleput voor 1890 Veel regeu in den zomer, veel sneeuw in Decem ber en hevige koude. Van Augustus af zal het weer nogal goed zijn. Heel pleizierig is deze voor spelling niet. Uit Den Haag meldt men aan het Cenlr.- dat het maximum gewicht ter verzending van dag, bladen voor '/2 cent, thans 25 gram bedragend, spoedig aanzienlijk verhoogd zal worden. Weer wordt een nieuw middel aan de hand gedaan voor 't redden van schipbreukelingen De schepen moeten varkens aan boord nemen. Die dieren weten door de felste bianding den kortsten weg van boord naar den wal te vinden. Zoo kan een touw van 't dek naar den wal worden gebracht. Naar matige becijfering worden tegenwoordig alleen van het land Tessel wekelijks ruim 4000 kievitseieren uitgevoerd. De verzending duurt on- geveer 5 weken, zoodat men het getal der uitge. voerde eieren veilig op ruim 20.000 kan stellen. Dit artikel brengt jaarlijks nog ongeveer f 3000 op. Drie paters, aan het Instituut te Katwijk verbonden, hebben zich tot den raad der gemeente gewend, om alsnog op de kiezerslijsten te worden geplaatst, omdat dit door Burgemeester en Wet- houders was nagelaten. Evenals voor een paar beslijkt had teruggevonden, zonder dat hij zich rekenschap kon geven, hoe of al die modder aan zijn goed was gekomen. En als hij dan vruchte loos zocht om dit raadsel op te lossen, scheen het hem somwijlen toe, of zijn geest van een plotseliDgen druk werd ontheven dan scheen het, of hij in een beslagen spiegel ee i gedaante zag, die op zijn persoon geleek, welke door morsige en afschuwelijke straten en stegen liep, dan wederom morsige armoedige woningen binnentrad, en later zag hij weer dezelfde gedaante zitten bij flikke- rende gaslichten, terwijl opgesmukte personen op een stellaadje in groote verwarring, [onder het gerammel van een ontstemde piano door elkander liepen doch dan verdween ook op eens alle herinnering aan het verledenehet was alsof er eensklaps een donker gordijn over dien spiegel viel. Hij vloog nu van zijn stoel op, met een uitroep van teleur- stelling, liep op en neer, tot groote verbazing van den kellner, in zichzelf grommende,/ik moet, zonder dat ik het zelf weet, een tweede be staan hebbenik moet tegelijkertijd ergens anders leven, hoe dat gebeurt, of wat ik dan doe, gaat boven mijn begrip. Als ik dat in deze verlichte eeuw vertel, word ik bespot en uitgelachen, en toch is het zooWelke geheimzinnige macht doet toch met mij, wat zij wil Misschien kan ik mij eenmaal rekenschap geven van hetgeen ik in mijn dubbel bestaan doe, misschien worden nog eens die verborgen geheimen voor mij ontsluierd. Doch wat redekavel ik, ben ik gek geworden, koinaande buitenlucht in, dan gaan al die muizenissen van zelf weg." Hij zette zijn hoed op, nam zijn wandelstok, betaalde en ging weg. Hij dwaalde en kwam in een buurt terecht, waar de advocaten van kwade zaken en zaak waarnemers woonden. En als hij nadacht, over de hulpmiddelen, die hier bedacht werden, om door de mazen van de wet te ontsnap- pen, en over de leugentjes, die er worden verzon- nen, om de onnoozele lui te plukken, versnelde hij zijn schreden, om maar weg te komen. Een net gekleede man, schijnbaar zoo'n klerk bij den een of anderen advocaat of zaakwaarnemer, trad hem in den weg, en vroeg of hij geen lucifers bij zich had. David zocht in zijn zakken naar zijn zilveren knipdoosje, bemerkte dat hij het vergeten had, en verontschuldigde zich. z/Neem mij niet kwalijk, mijnheer," zeide de man, en wilde weggaan, doch zich plotseling be- denkende, voegde hij hem toe: ,/Wat weerga Mijnheer O, excuseer mij als het u beliefi, ik heb u een paar dagen geleden in het cafe-chantant gezien; u zijt het, of het is uw geest. Het is er erg prettig, niet waar? Vcor weinig geld heeft men een goede consumptie, en je moet je ziek lachen, om de onbehouwen grollen, die zij daar op de planken verkoopen. Hebt gij dien avond geen pret gehad David keek gek op. „Het cafe-chantant," zeide bij, //gij hebt den verkeerde voor, ik kom nooit in een cafe-chantant." vWat zou Rhoda wel zeggen," bromde hij binnensmonds, //als ik mij in caf<3- chants ophield." //Kom kom je doet er zoo'n zonde niet aan,'' zeide de man met een grijns, //een jongmensch mag daar wel eens een kijkje nemen. Denk je,

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1