Burgerlijke Stand, E E (Hr T Z A KE~W. j.aren een dergelijk verzoek van ruim twin tig patera eii geiimploieerden van gemelde inrichting werd gewezen van de hand, werd ook thans afwij /end op dit verzoek beschikt, op grond dat deze per- sonen geen huurders zijn, als vereischt wordt en de directeur geen kamerverhuurderdaar de raad aannam, dat het Instituut moet beschouwd worden als eene inrichting, waarvan de fungeerende direc teur is het hoofd en alien die met hem daarin wonen leden zijn. Wijders, dat de diensten, die zij verrichten en waarvoor zij volgens door hen verstrekte inlichtingen beloond worden in kost en inwoning, beschouwd moeten worden als ruil van diensten, zoodat zij zich nimmer als huurders overeeukomstig de wet kunnen doen gelden. Naar men verneemt zullen de genoemde heeren thans eene rechterlijke beslissing inroepen. - Het doeltreffende van het bezigen van melk bij het ontstaan van brand in petroleum, bleek te Leeuwarden weder op duidelijke wijze. Bij een winkelier aan de Voorstreek nl. was door het om vallen van de petroleumlamp, een vrij hevig begin van brand ontstaan. De winkelier had juist toe- vallig melk genomen, en had de tegenwoordigheid van geest, om de geheele hoeveelheid melk in de vlam te werpen, waardoor de brand onmiddellijk werd gebluscht. Dezer dagen werd op den openbaren weg in het dorp Epen, gemeente Wittem, de heer P. J. M. door den veldwachter van Epen zeer ernstig met een messteek in de zijde gewond, waarschijulijk zonder andere oorzaak, dan dat hij den veldwach ter, die, doordien hij te veel drank gebruikt had, gevallen was, wilde bijstaan om weer op de been te komen. De verwonde werd in een huis in de nabijheid opgenomen, en is tot heden niet naar zijne woning kunnen worden vervoerd. Wat zijn er toch domme menschen in de wereld Een 25-jarig jongeling te Staphorst bekwam voor een paar weken een vrij ernstige snede in het been. De vader meende zulks te genezen door k o k e n d e terpentijn in de wond te gieten. Het genees- middel is gebleken erger dan de kwaal te zijn, want thans is het been zoo gezwollen en de patient zoo ziek, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Op 1 April jl. waren in de Heldrings ge- stichten te Zetten aanwezigSteenbeek 43, Mag- dalenahuis 57 (15 vrouwen en 42 kinderen), Bethel 50, Talitha-Kflmi 167, Opleidingshuizen 26 ver- pleegden en Normaalschool 30 leerlingen. In het geheel waren er 25 aanvragen tot plaatsing. Volgens een Reuter-telegram uit Parijsheeft de Nederlandsche regeering aan de Eransche doen weten, dat zij, evenals deze laatste, bereid is zich te onderwerpen aan de uitspraak van iederen scheids- rechter, onverschillig wie dit zijn moge, ten opzichte der grensbepaling van het betwiste grondgebied in Guyana. Het boogschuttersgilde „Sf. Sabastiaan" te Oosterhout, zal op 8 September a. s. een groot concours houden, ter gelegenheid van zijn 140 jarig bestaan. Reeds is daarvoor een prachtige prijs ontvangen, nl. een kristallen met goud en zilver gemonteerde schenkkan. Dit schoone cadeau ontvingen zij van H. K. H. Prinses Sophie, zuster van onzen Koning, aan wie, door het gilde een oud, op perkament geschreven reglement, geteekend door den eersten Bescherm- heer Willem Karel Hendrik Eriso Prins van Oranje Nassau, ter inzage was toegezonden en waarvan II. K. H., blijkens een bij het geschenk gevoegd schrijven, met de meeste ingenomenheid had kennis genomen. De politie te 's Hage heeft dezer dagen herhaaldelijk volksverzamelingen voor het lokaal van het „Leger des Heils" aan 't Spui moeten uiteendrijven. Het volk was zeer rumoerig en wierp de agenten met glasscherven en straatvuilnis. Schiedam, 18 April. De Katholieken hier ter stede hebbsn een voor hen zeer gewichtig feest gevierd, door Z. H. dat ik mijn oogen in rnijn zak heb Wei man, je hebt nog staan praten met dien kolonel Sakeld, die dood in den tunnel gevonden is, en je hebt nog staan lachen en drinken met dien vroolijken Ier o'Donovan, die voor paljas speelde. Gij scheent oude kennissen te wezen, want hii noemde ie Acland." 1 David stond verbaasd, dat de vreemdeling zijn naam kende, en in verband bracht met twee per- sonen, die hem totaal onbekend waren. /Acland," zeide hij nadenkend, ,/ja, dat is mijn naam." ,/Welnu," zeide de vreemdeling, ffdan heb ik het toch niet mis, schaam je nu niet, dat je daar ge- weest zijt, het is er heel netmen zegt dat er zelfs eens een baron geweest is. De booze wereld zeide wel, dat het een kale baron was, die op zwart zaad zat, doch laat de menschen maar praten. Denk je, dat ik je bij je patroon zal verklappen, want gij zult wel, net als ik, zoo'n zaakwaarnemers- klerk zijn. De firma, waarbij ik eerste klerk ben, heet Jan Schraap Clomp., een uiterst soliede firma, maar erg gebrand op kwade zaken. Zijt gij ook zoo'n strooman als ik Kom laten wij een kleintje pakken, en dan zal ik je eens vertellen, hoe ik altijd de strooman moet wezen, die het onweer, dat voor mijn patroon bestemd is, dient af te weren." //Loop heen," zeide David, zijn arm losrukkende, welke de procureursklerk al heel vertrouwelijk omvat had, „ik ken u niet, en ik heb geen lust u te kennen, want ik blijf liefst op den grootst mogelijken afstand van zaakwaarnemers en van alien, die er mede in betrekking staan. Ik zeg u nogmaals, ik ben nooit op die plaats geweest, waar gij zegt, dat gij mij gezien hebt, en als gij den Paus is nl. de openbare kerkelijke vereering van de H. Luduina bekrachtigd. De St. Janskerk aan de Haven was tot dat doel prachtig versierd. Op het midden van het altaar was het beeld van de H. Luduina aangebracht, omgeven door een boog van gas, in het midden voorzien van een kroon. Links en rechts waren de jaartallen 1433 en 1890 aangebracht. Aan beide zijden van dit beeld was een heiligen- beeld geplaatst, met een tak in de hand en even- eens omgeven door een boog van gas. In de breedte der kerk, tusschen de pilaren, bevonden zich guirlandes van groen, waaraan in het midden potteu hingen, gevuld met groen en bloemen. Een zee van licht verspreidde zich bij de avond- diensten door de kerk en leverde een indrukwek- kend gezicht op. Het kerkelijk feest werd aangevangen met deplech- tige hoogmis, die werd opgedragen door den Hoog. Eerw. Pater-Provinciaal der Predikheeren. Dinsdag werd de pontificale H. Mis. opgedragen door Z. D. H. Mgr. C. J. M. Bottemanne, Bis- schop van Haarlem, terwijl 's avonds een plechtige lof werd gehouden. Woensdag werd de pontificale H. Mis. opgedra gen door Z.Hoogw. den Prelaat van Berne, abt der orde van de witheeren van Premonstreit. Donderdag werd de plechtige H. Mis opgedra gen door Z.E. Mgr. Aristide Rinaldini, gezant van Z. H. den Paus bij Z. M. Willem III, onzen ge- eerbiedigden Koning. 's Avonds werd, tot sluiting van het feest, de plechtige Lof gehouden door denzelfden Hoog- waardigheidsbekleeder. Gedurende deze dagen waren zeet veel geestelij- ken uit de omliggende plaatsen hier, om tegenwoor- dig te kunnen zijn, bij de te houden plechtige viering. Door het uitsteken van vlaggen, legden de katho lieken getuigenis af van hunne deelname aan dit feest. Een enorme menschenmassa was bij elken dienst in de kerk tegenwoordig. Dit was z66 sterk, dat reeds om 3 uur plaatsen werden ingenomen, voor den dienst die eerst ten 7 uur zou aanvangen. Gisterenavond hield de heer W. A. Nijgh zijn aangekondigde voordracht over Californie. In een met vuur uitgesproken rede beschreef Spreker ons dat land, waar de olijven, citroenen en vijgen welig tieren naast het graan, de appelen, peren in het kort het land waar alles geteeld kan worden, wat de flora van den gematigden en half tropischen gordel aan waardevolle vruchten oplevert. Eerst 40 jaren is het geleden, dat Californie, het door elkeen als onbewoonbaar beschouwde land, door het goud, dat het in zich bevatte, een aan- trekking verkreeg. Van alle zijden kwamen goud- zoekers opdagen om de schatten, die daar in den grond verborgen Iagen, op te delven. Ener- gieke lui waren daaronder. Lui, die ook de andere eigenschappen, die dien bodem bevatte, opmerkten die leerden het land te waardeerenin den woord lui, die den eersten stoot gaven om van Californie te maken, wat het thans staat te worden. Dat de natuur daar prachtig moet wezen, behoeft wel geen betoog. Waar zulk een verscheiden plantengroei is, waar bergen en dalen en kronke- lende rivieren en golvende graanvelden een prettige, rustige afwisseling vertoonen, daar voelt men zich lekker. Spr. heeft 16 jaar in dat laud geleefd, gewoond, gewerkt. Hij heeft dat land lief. Met een paar voorbeelden beschrijft spr. ons de Californiers, geeft ons een definitie van de verdeeling des rijks en somt de goede en kwade eigenschappen van elk dier deelen in het bijzonder op. Daaruit wordt de conclusie getrokken, dat het meest aanbevelings- waardig is Merced-county, de slreek waar de Holl. Cal. land. Co. land bezit. Van die maatschappij is de heer Nijgh vertegen- woordiger. Hij beschrijft wat zij doet voor hen, die van h&ir land afkoopenwelke voordeelen hierdoor ontstaan. Daar is o. a. een pension opge- mij nog zegt, dat ik daar gepraat heb met men schen, die ik in mijn geheele leven niet gezien heb, vertelt gij leugentaal voor niets. Ga heen, als het u belieft, en ga met uw kwartjes-vinder streken naar een ander, want ik ben geen buiten- man, maar van kindsbeen af aan in Londen groot gebracht." Met deze woorden liep Acland boos weg, terwijl de zaakwaarnemersiderk verbluft op het trottoir bleef staan. Zoodra Acland den hoek om was, stak de man zijn handen in zijn zakken en ging teleurgesteld, fluitende weg. Toen ging hij in een slop, keerde zijn das om, die aan den andere zijde rood gekleurd was, trok een schitterende doekspeld uit, deed hagelwitte boorden en manchetten af, en was in een oogenblik weer in een werkman veranderd. //Te drommel, Sam Britton," mompelde hij, „die snuiter ruikt lont, hij is gladder dan gij denktals hij een onnoozele hals was geweest, hadt gij alles uit hem kunnen krijgen. In je zaakwaarnemersklerken-costuum had je hem aan het snappen kunnen krijgen, en eens aan het doorslaan, zou alles spoedig zoo helder als dag zijn geweest. Hah I Haheen politieman verdacht als kwartjesvinder, kan het nog mooier. Wat een geraffineerde leugenaar is die Acland. Neen man, het helpt je niets, ik kan wel twintig getuigen brengen, dat je daar geweest bent. Toch heb ik een draadHij is daar geweest, hij wil het niet weten, er steekt dus wat achter. Als hij gulweg alles gezegd had, dan ontken ik niet, flat ik wel een weinig verbaasd zou zijn geweest, maar om mij in mijn gezicht voor een richt, waarin zij, die zich daar vcstigen, kost en inwoning bekomen tegen 300 dollars of 750 gul den per jaar. De H. C. L. C. verkoopt echter niet aan elkeen haar laud. O neendaartoe wordt vereischt, dat de kooper is een jongmensch, vol energie en geest- kracht, bereid om zoo noodig elke bezigheid te verrichten. Bovendien moet hij de beschikking hebben over f 12000. Voldoet hij aan deze eischen, dan blijkt uit een rekening door den heer Nijgh opgemaakt, dat men na 6 jaren een netto winst heeft gemaakt, alzoo oververdiend heeft, f 6666.75 en bovendien nog 20 acres land met wat daarop en in is bezit, wat jaarlijks opbrengt f 6958. Die cijfers beloven veel, en wij zijn overtuigd, dat, wanneer die cijfers konden worden gegaran- deerd zeer, zeer veel jongelieden naar Californie zouden trekken, om daar in den tijd van 6 jaar een kapitaal te verwerven, z<56 groot als bovenbe- doelde rekening aantoont. Nu die cijfers niet kunnen gegarandeerd worden, blijft het voor velen toch nog een zeer gewaagde onderneming. Bovendien, die aan de bovengeuoemde eischen voldoet, kan ook in Europa fortuin maken. Erger is het met die jongelui, die wel bekwaam- heid, energie en geestkracht bezitten, maar geen geld. Spr. haalde in zijn rede een voorbeeld aan van twee heeren, waarvan de een land maar geen geld, en de andere wel geld maar geen laud had. Die twee verbonden zich en kwaiaen tot schitterende resultaten. Nu heeft de H. C. L. C. terrein, waarop de energie van jongelieden rijke vruchten kan afwer- pen, maar zij mist die jongelieden met energie. In Europa zijn jongelieden met energie, doch dezen missen het terrein waarop zij daarvan de vruchten kunnen plukken. Laten nu die beiden, evenals bovenbedoelde hee ren, de handen ineenslaan, en zij zullen daarvan wederkeerig de prrfijten kunnen trekken. Volgens de berekening door den heer Nijgh overgelegd, een rekening die door de H. C. L. C. toch zeker wel als waar zal worden aangenomen, blijkt, dat op het uilgezette kapitaal van 4477.50 Dollars, na aftrek van de kosten van onderhoud en bearbeiding, een zuivere winst blijft van f 6666.75 of 24'/. Met deze cijfers voor oogen, komt het ons voor, dat het belang der maatschij. medebrengt, jonge lieden met energie, maar zonder geld te engageeren zij zou dan de conditie kunnen maken, dat' de maatschappij over die 6 jaar de gemaakte winst van 244/6 behield en hbl jongemensch, ter belooning van zijn zes-jarigen arbeid, de 20 acres beplantte grond, die volgens dezelfde berekening een jaarlijksche opbrengst afwerpt van f 6958. Immers zouden zoodoende beider belangen gebaat worden. Na afloop van des heeren Nijgh's rede werd den bezoeker de gelegenheid gegevenkennis te maken met de producten van Californie, die in een rijke sorteering tentoongesteld waren. Verschil- lende dier voortbrengselen werden door de aanwe- zigen geproefd, en het meerendeel verdiende alien lof. Een uitgebreide collectie photographien gaf ons gelegenheid de prachtige gebouwen en heerlijke streken te bewonderen, waarop Californie met recht trotsch mag zijn. Wij meenen de tolk te zijn van alle aanwezigen wanneer wij den heer Nijgh dank zeggen voor den genotvollen en leerrijken avond, die bij ons heeft verschaft. Men zal zich herinneren, dat voor eenigen tijd door C. Van der Beek uit Delft, schade is aange- richt aan het huis bewoond door Henri Husen en aan zijn winkelgoederen. Aanvankelijk had hij zich bereid verklaard, die schade te vergoeden. Thans wegert hij, naar wij vernemen, aan zijn be- lofte gevolg te geven. Toen Dinsdagmiddag de schutterij, met de muziek aan het hoofd van de Appelmarkt de Hoog- straat in de richting van de Koemarkt zou op- gaan, bevond zich daar een paard, dat door de mu ziek schichtig werd, eenige luchtsprongen maakte leugenaar uit te maken, dat is al te grof. Ik moet weten waar hij blijft. Grimshaw staat aan den hoek van de straat om zijn gangen te volgen, want ik had er zoo half en half een voorgevoel van, dat ik niet veel uit hem zou krijgen. Kom aan, ik ga vast in de herberg. Hier is de Kat en de Viool, juist, daar zal ik rapport van Grims haw krijgen." Hij ging binnen, bestelde een glas ale met een broodje, at langzaam en verdreef den tijd met in de couranten te snuffelen. Hij had nog niet lang gezeten, of er kwam een besteller met een brief in de hand, dien hij zeide, aan den Heer Bommelaarsdijk te moeten brengen. #Dien heer ken ik niet," zeide de buffetjuffrouw. ivlk geloof zelfs dat hij nooit hier komt, kan je nog mailer naam verzinnen r/Het is hier toch de Kat en de Viool", zeide de besteller. z/Vraag je naar den bekenden weg," zeide de buffetjuffrouw, //of ben je om een praatje verlegen z/Wel," zeide de besteller, //heb ik dien man laten doopen, kan ik het helpen, dat hij zoo heet Men zeide mij, dat hij hier bepaald was." z/Welnu," zeide de buffetjuffrouw, //geef den brief dan maar hier, misschien komt hij nog wel." //O, neen," riep de besteller, yik moet hem aan dien heer persoonlijk overhandigen," en met deze woorden ging hij weer weg. Na eenige oogenblikken betaalde Sam Britton zijn bier en brood en verwijderde zich in dezelfde richting, waarin de besteller verdweuen was. Weldra ontmoette hij dezen om den hoek der straat. en viel. Het gevolg daarvan was, dat de passage gestremd en de heidenstoet genoodzaakt werd in plaats van ter rechter, ter liukerzijde op te wandelen. Ouwerschie, 18 April. A.s. Zondag, voorm. 9 uur en des nam. 2 uur zal ds. Leemans voor de Gemeente alhier optreden. In de ochtend-gods- dienstoefening zal de bediening van het H. Avond- maal gehouden worden. Ingeschreven van 9 April tot 17 April 1890. SCHIEDAM. ONDERTROUWD: 17, J. Van Kloos, 36 j. R. C. en M. E. Gerardts, 35 j. R. C. C. Van Dijk, 31 j. N. H. en A. W. Schrek, 24 j. N. H. GEHUWD 16, J. J. Schafthuizen, 24 j. R. C. en J. M. Van der Kooi, 19 R. C. J. H. C. Meijer, 32 j. N. H. en H. J. Van Meurs, 26 j. N. II., E. Van Kampen, 21 j. R. C. en J. M. de Bie, 18 j. R. C. W. J. Van Ooijen, 26 j. R. C. en A. Hoefman, 24 j. R. C. E. P. Groe- nendaal, 25 j. R. C. en J. Van Jeveren, 22 j. R. C. B. Hekket, 22 j. E. L. en C. J. Droge, 22 j. E. I/. GEBOREN 9, Jacoba Johanna, N. H., d. van P. H. Jansen (overl.) en C. A. Marks. Spoorstr. 10, Willem, N. H., z. van E. van der Waal en P. de Heer. Groenelaan. 12, Theodorus, N. H., z. van C. de Lange en M. Koolmees. Kethelstr. Helena, N. H., d. van G. Heus en E. Stokhof. Broersveld. Arend Willem Maurits, N. H., z. van J. van der Most en A. van der Tas. Buitenhaven- weg. Eranciscus Aruoldus, N. H., z. van W. F. van Benthem en J. B. C. Bergmans, N. Singelstr. 13, Johanna Ludwina Antonia, R. C., d. van B. M. Hille en M. P. Marijne. Kreupelstr. Maria Ludwina, R. C., d. van A. van den Akker en M. C. Donkers. L. Achterweg. Ludwina, R. C., d. van A. Olsthoorn en A. Verdel. 's-Gravenl. polder. 14, Januetje, N. H., d. van J, van den Hoek en J. A. van Willegen. Buitenhavenweg. Elisabeth, N. H., d. van W. Bijl en E. in 't Hoi. Zalmstr. Bernardus en Hendrik, N. H., zns. vnn G. de Bruijn en C. Meijer. Doelenhofje. 15 Johannes Leonard us Ludwinus, R. C., z. van C. Van Duijn en M. Van de Water. St. Pietersteeg. Cornelia Catharina, R. C., d. van E. Lourens en C. Van Geest. 's-Gravel. polder. Dirk, N. H., z. van H. Kloos en A. Vrijenhoek. Zalmstr. Cornelia Lu dwina, R. C., d. van J. Van der Horst en K. F. Van Alphen. in een vaartuig. Abraham, N. H., z. van E. Van Es en A. J. Van der Zee. Br. veld. 16, Casparus Johannes, R. Cz. van A. Koster en J. Laarmau. Nieuwebuurt. OVERLEDEN 13, Maria Petronella Ludovica Kruijning, R. C., 1 j. en 3 m. Boterstr. Hendrik Houtman, N. H., 3 in. Groenelaan. Johan Fre- derik Maurits Vink, N. H., 11 m. Steenstr. Teuntje Bitter, N. H., 3 j. en 8 m. Maasstr. 14, Dirk van den Hoek, N. H., 12 d. Broersveld. Jannetje Hoogstad, N. H., 2 j. en 7 m. Groene laan. 15, Gerdina Sigmoud, R. C. 4 m. Singel. 16, Neeltje Laroy, 1 m., N. H., Dirkje Meerterstr. Jan de Ridder, 64 j. en 3 m., N. H., echtg. van J. H. Bonefaas. Ploegstr. Johanna Maria Wenink, 6 in., N. H. Eilandsche brug. 17, Johanna Eli sabeth Van Son, 9 in., N. H. Zalmstr. OUWERSCHIE. GEBOREN10, Levenloos geboren een kind van het mannelijk geslacht, uit het huwelijk van Jan Bruigom en Maatje van Kempen, wonende te Rotterdam, doch doorvarende met een schip. OVERLEDEN11, Arie Willems oud 4 j. Arrondissements-Rechtbank te Rotterdam. Zitting van 15 April 1890. z/Wel Grimskaw, wat heb je te rapporteeren zeide Britton kortaf. z/Een verloren reis," antwoordde de andere spion. z/Onze man kwam bij u van daan, zoo rood als een kalkoensche haan, en aan zijn heele wezen kon men zien, dat u hem iets gezegd had, dat hem niet aanstond, want hij keek zoo nijdig als een spin. Hij ging mij vlak voorbij, liep straat in, straat uit, en kwam weer in een buurt, waar tal- rijke plakkaten voor de ramen verkondigden, dat men daar kostgangers hield. Hij gaat bij een juf- frcuw, die commensalen wil hebben, binnen, maar op eens vliegt hij het huis uit, alsof hij daar den booze in persoon gezien heeft, met verblufte ge- laatstrekken en zoo wit als een doek. Het was net of iemand hem aan een touw naar zich toe trok, want met tegenzin en achterover gebogen lijf, schreed hij voorwaarts, luid monpelende, ,/ik wil niet, ik wil niet, o, laat ik nu niet zwak zijnmaar een oogenblik later riep hij kermende„wat kan ik er tegen doen." Toen vloog hij naar een vigilante, stapte er in, en beval den koetsier, zoo snel mogelijk naar Great Grill straat 49 te rijden. Dat is nu alles, chef." *Zoo," zeide Britton, „zijt gij zoo zeker dat hij nu in Great Grill streat zit //Hij beval ten minste den koetsier daar naar toe te rijden," zeide de man. yGij zijt en blijft altijd een groot oliehoofd, Grimshaw," zeide de spion met een medelijdend glimlachje. ,/Als de weerga, nu naar Great Grill streat en zie of hij daar isdenk je niet, dat hij ons aldus bij den neus neemt." Hij gaf nu Grims haw een adres, waar hij hem weer zou ontmoeten. (Wordt vervolgd.) M. J. v. d. K. wed. van v. d. S. oud 64 jaar, onlanvs nog woonachtig te SCHIEDAM, thans gedomicileerd te Rot terdam, is 6 April 1889 in staat van faillissement verklaard. Bp een faillissement moet men een verklaring onder eede doen, dat men alles getrouwelyk overgeeft en niets verborgen of verdnisterd heeft. De ambtenaar by de Rgksbelastingen Hambrechts, die een kamer van de weduwe in hnnr had, was door haar voorzien van een amenblement, waaronder 6 stoelen, een tafel en Spie gel waren.

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2