Het Dynamiet-Complot N°. i7. Eerste Jaargang. Woensclajr 23 A r>ril 1B0O. BINNENLAND. Verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMMDAL, of het hypnotisme in de hand van een samenzweerder. Abonnementsprijs: Per drie maanden.©O franco per post. 1. voor h.et Buiten- land1.55 Afzonderlijke nummers. .05 Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. Prijs der Advertentien Van 1—5 regels .6O. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familieberichtenper annonce .40 AANBIEDINGEN Dienst -.85 AANVRAGKN Men ineldt van //het Loo," dat de gezond- heidstoestand des Konings vooral in de laatste dagen betrekkelijk uitmuntend is en Z. M. zich met bijzondere opgewektkeid bezig houdt met ver- schillende aangelegenheden, bepaaldelijk met zaken van leger en marine, terwijl hij, wat in geruimen tijd niet kon plaats hebben, nu en dan wederom des avonds de dienstdoende heeren van het gevolg in zijne vertrekken ontvangt en zich met hen onderhoudt. Generaal Knoop moet ernstig ongesteld zijn- Met het oog op zijn hoogen leeftijd (79 jaar) boezemt zijn ziekte groote bezorgdheid in. Naar uit Parijs gemeld wordt, heeft de Keizer van Rusland thans de uitnoodiging om als scheids- rechter op te treden in de quaestie tusschen Ne- derland en Frankrijk betreffende de grensregeling van Guyana, aangenomen. Bij het aan de Tweede Kamer ingezonden wetsontwerp moet alleen sprake zijn van een split- sing der dubbele kiesdistricten in de groote steden. Aan het voornemen van den vorigen Minister van Binnenl. Zaken, den heer Mackay, om de splitsing der groote steden gepaard te doen gaan met een verandering van andere kiesdistricten is door den heer Lohman, die bij zijn optreden een voorstel gereed vonil, geen gevolg gegeven. Wat de nieuwe indeeling van de groote steden betreft, zou bij het thans ingediende voorstel ge- volgd zijn de bij de jongste Grondwetsherziening door den heer Schaepman aan de hand gedane splitsing, toen door den heer Heemskerk uitge- werkt, doch niet voorgesteld. De Regeering heeft het niet noodzakelijk geacht de Ged. Staten der betrokken provincien opnieuw te hooren. Aan het verlengen vande Tweede Kamer tot spoedige inrichting van de inundatiemiddelen in de Amsterdamsche stelling wordt nu met spoed voldaan. Den 30sten April wordt het bouwen van de inuudatiesluis voor het waterschap de Beem- ster, geraamd op f 76300, door den eerstaanwezend ingenieur te Amsterdam aanbesteed, terwijl spoedig die voor den Eilandspolder zal volgen. Ook de veranderingen aan de sluizen, die Schermerboezem gemeenschap geven met de Zuiderzee, dienende tot inlating van in undatiewater, zullen binnen korten tijd worden uitgevoerd. De enquete-commissie, door de Maatschappij ter bevordering der veeartsenijkunde in het leven geroepen om te geraken tot het vaststellen van wettelijke bepalingen ter beteugeling van de var- kensziekte, hield Dinsdag te Utrecht hare tweede vergadering, waarin o. a. werd besloten zich te wenden tot de landbouwmaatschappijen, teneinde gelden bijeen te krijgen voor het verrichten van entproeven op groote schaal mocht dit gelukken, dan is Wageningen aangewezen als plaats, waar FEIUIIjiXjEJTOM. 12) Deze laatste liep met een vaart, of de hemel weet wie hem op de hielen zat, en de menschen slonden stil en keken of zij uit de lucht waren komen vallen, want zoo'n vlugbeenige besteller was een zeldzaamheid. Sam Britton verdreef den tijd met wandelen en wachten, zonder het geduld te verliezen. Jaren lange dienst bij de recherche had hem geleerd, dat deze tak van dienst een taai geduld vereischt, en dat alles door overhaasting bedorven kan worden. Na lang wachten, daagde de besteller weer op. //Wel," zeide hij kortaf. //Hij is te huis," zeide Grimshaw. ,,Hoe weet je dat vroeg Britton. /,Geef mij nu een zakelijk verslag, want denk er om, ik moet een draad in die historie hebben." ffNu," zeide Grimshaw, //ik kwam voor no. 49. Hij was al te huis, want het rijtuig kwam terug, toen trok ik dien brief uit mijn zak en hij toonde een enveloppe met een papier er in, ik schelde aan. De meid doet open, ik vraag woont hier mijnheer van Peuteren. „Kom jij ze een beetje voor den gek houden," zeide het lieve kind, //met je mijnheer van Peuteren. Is dat een schimp op de enting zal geschieden, onder toezicbt van den aldaar gestationneerden rijksveearts H. C. Reimers. Door verscheidene Nederlandsche landbouw maatschappijen, vereenigingen en particulieren, die de bevordering der paardenfokkerij voorstaan, is besloten eene prijsvraag uit te schrijven voor eene beredeneerde populaire handleiding voor paarden fokkerij ten dienste van den Nederlandschen land- bouw. Er worden uitgeloofd drie prijzen, tot een gezamenlijk bedrag van f 600. Het programma is te bekoinen bij de heeren J. E. Scholten te Groningen, en mr. Menno 0. Gratama te Hoogeveen. De diensttijd van de miliciens der lichtingen 1884 en 1885 is door den Minister van Oorlog met den jaar verlengd geworden en zulks in ver- band met het ingediend ontwerp van wet tot ver- lenging van den diensttijd. Tengevolge hiervan zullen deze lichtingen vooreerst niet worden ge- pasporteerd. Blijkens opgave omtrent den loop der bet volking in 1889 in de S/aatscourant, bedroeg he- bevolkingscijfer der provincie Zuid-Holland op 1 Januari 1890 461,176 mannen. 496,658 vrouwen, totaal 957,834. De bevolking dezer provincie bedroeg op 1 Januari 1889: 454,753 mannen, 488,742 vrouwen, totaal 943,495; en is alzoo toegenomen in den loop van 1889 met: 6423 mannen, 7916 vrouwen, totaal 14,339. Aan de, in de St.-Ct. opgenomen staten be treffende den toestand van de Nederlandsche koop- vaardijvloot, is het volgende ontleend. Op 31 Dec. 1889 waren in het geheel 610 schepen aanwezig met een totaal-inhoud van 669,173.60 M3. of 244,795.65 tonnen, zijnde 13 fregatten, 113 barken, 23 brikken, 38 schooner- brikken, 68 schoeners, 14 galjooten, 17 koffen, 185 tjalken, 29 alle andere soorten van zeilsche- pen, en 110 stoomschepen. Op 31 Dec. 1888 waren aanwezig 16 fregatten, 114 barken, 28 brikken, 39 scho nerbrikken, 74 schooners, 16 galjooten, 15 koffen, 172 tjalken, 28 alle andere soorten van zeilschepen en 107 stoomschepen, totaal 609 schepen, waarvau 605 gemeten volgens de nieuwe meting, met 693,619.79 M3, of 242,988.05 ton, en 4 (oude meting) met 360 ton. Volgens de in 1889 ingekomen berichten zijn verongelukt, gesloopt, buitenslaDds verkocht of op eenige andere wijze uit den vaart geraakt51 schepen met een totaal inhoud van 54,971.31 M3. of 19,511.79 tonnen. Onder dat 51-tal komen voor 2 fregatten, 12 barken, 14 tjalken en 4 stoomschepen. In 1889 ontvingen voor de eerste rnaal een zeebrief 52 schepen met een inhoud van 59,338.17 M3. of 20,899.35 ton. Van die 52 werden er bin- nenslands gebouwd 36 (zijnde 1 bark, 2 schooners, 2 koffen, 27 tjalken, 1 ander zeilschip en 3 stoom schepen) en 16 buitenslands (zijnde 1 fregat, 8 bar ken, 1 brik, 1 schoonerbrik, 1 schooner en 4 stoomschepen). De 36 in Nederland gebouwde schepen hadden een netto inhoud van 22,211.85 M3. of 7059.70 ton; van de 16 buitenslands ver- vaardigde was de netto inhoud 37,126.32 M3. of 13,839.65 ton. Een Engelsch Blauwboek, dat dezer dagen verscheen, bevat opgaven omtrent de zeevisscherijen van het Vereenigd Koninkrijk van Groot-Brittannie en Ierland. Daaruit blijkt, dat de invoer en uitvoer van visch bijna tegen elkander opwegen en dat de jaarlijksche consumtie van visch minstens gelijk is aan, zoo niet meer is dan de jaarlijksche pro- ductie der zeevisscherijen aan de Britsche kust, zijnde die waarde op de markt waarschijnlijk niet ver beneden tweemalen de waarde op de landiugs- plaats, dus 13,000,000 of f 156,000,000. De waarde op de landingsplaats van de productie van Britsche en Iersche zeevisscherijen was in 1889 in het Vereenigd Koninkrijk 6,568,000, de pro ductie in Canada (in 1888) 3,629,000 in Frankrijk (in 1887) 3,625,000 en in Noorwegen (in 1888) 1,214,000. Hoewel de algemeene uitkomsten van de Neder landsche visscherij lang zoo nauwkeurig niet kun- nen worden opgegeven, kunnen we de opbrengst van de haringvisscherij wel schatten op 4 millioen gulden, en wanneer daarbij dan nog gevoegd wordt die van de schol-, schelvisch- en ansjovisvangst, dan komt men ook tot een kolossaal cijfer. Het voornemen bestaat, in de maand Sep tember in de omstreken van Hilversum groote manoeuvres der cavalerie en artillerie te houden. De St.-Cl. bevat een Kon. besluit van den volgenden inhoud Het bedrag der Rijksbijdragen, die aan gemeen- telijke en bijzondere normaallessen en aan hoofden van scholen zullen worden verleend voor elk der door hen in den loop van het jaar 1890 ter op- leiding tot onderwijzer aangenomen personen, nadat deze in den loop van 1892 of later de akte, bedoeld in art. 56, onder a, der wet tot regeling van het lager onderwijs zullen hebben verkregen, wordt vastgesteld als volgt lo. voor hen, die bij gemeentelijke of bijzondere normaallessen zijn opgeleid a. gedurende ten minste twee jaren f 300 b. gedurende ten minste drie jaren f 400 c. gedurende ten minste vier jaren f 500 2o. voor hen, die door hoofden van scholen zijn opgeleid a. gedurende ten minste twee jaren f 200 b. gedurende ten minste drie jaren 1 250 c. gedurende ten minste vier jaren f 300 Waarom, wanneer twee menschen beiden aan hetzelfde examen voldoen, de een f 100 a f 200 meer waard zou zijn dan de ander, omdat hij door mij, zoo maak dat je weg komt, van Peuteren woont hier niet." //Oeh, mijn lieve kind," zeide ik, met een heel onnoozel gezicht, zoo meteen is hier een heer uit een vigelante gestapt, en die liet dezen brief, toen hij uit het rijtuig stapte, uit zijn zak vallen. Ik heb voor de deur gewacht, om dien brief als hij er uit kwam te geven, maar hij komt niet." De meid keek mij aan, alsof zij de zaak niet recht vertrouwde, en toen zeide zij//Dat was mijnheer Acland, maar geen van Peuteren, ik ge- loof, dat je ons een praatje wilt wijs maken." Toen nam ik een theatrale houding aan, en zeide ,/Gelooft gij lief kind, dat de drager van een bestellersuni- form gemeen genoeg zou zijn om zoo'n schoone roos als u voor het lapje te houden ;/Ik weet niets van de mooi- of leelijkheid van je uniform af," zeide zij, //ik zie liever den brievenbesteller, die poogt nooit met leugens achter de waarheid te komen. Als je mijnheer Acland wilt spreken, dan moet je mor- gen maar komen, hij is nu bij den salonbewoner en dan wil hij volstrekt niet gestoord worden," en met deze woorden smeet zij mij de deur voor den neus dicht." Pfu pfu floot de politiespion, //dat heb je er fijntjes afgebracht, en toch kam je reisje wel voor niets zijn geweest. Weet je wat, verkleed je op nieuw, zet een paar nieuwe valsche knevels op, volg Acland overal gedurende een dag of drie op zijn hielen, en breng je verslag van je bevinding bij mij aan het bureau." De man knikte, draaide zich om, en vertrok. ,/Ben ik nu waarhjk op een verkeerd spoor," zeide Sam Britton in zich zelven, terwijl zijn gelaat een ernstigen trek aannam, en hij een sigarenkoker uit zijn zak haalde, waaruit hij verstrooid een sigaar nam. //Het telegram per trans-Atlant.ischen kabel uit Amerika, of van den overkant van den haring- vijver, zooals de Fenians zeggen, laat geen twijfel over, de Ier en de Amerikaan zijn maar de werk- tuigen in de hand van een tot nog toe onbeken- den meester. De nasporingen, die ik deed, over- tuigden mij, dat die Craddock Liplhwaite geen heethoofd, maar een uiterst kalm man was, het is een geleerd, fatsoenlijk heer, die er warinpjes in zit en bij zijn baukiers een aardig sommetje heeft uitstaan. Wat heeft die met Fenians te maken, hij komt uit de Levant, waar hij jaren vertoefd heefthet is te gek om er een oogenblik over te denken, dat hij iets met dien verschrikkelijken kapitein Revolver, de uitvoerende macht der Feni- ansche dynamiet-partij te doen heeft. Kan Acland de man wezen De groie leugens, die hij mij heeft wijs gemaakt, dat hij niet in het cafe-chan- tant is geweest, geven mij reden, om hem voor erg verdacht te houden. Hoogst bedeukelijk is zijn omgang met Lipthwaite, een kameraadschap- pelijke verhouding, die zoo dikwijls ontstaat tus schen commensalen, welke in een zelfde kosthuis samenwonen. Met dat al, is er groot gevaar, de dynamiet-partij is in Louden, de uitvoerders we- ten van niets, het zijn alien werktuigen in de hand van een chef, die overal en nergerss is. Een Ame- rikaansche kolonel, die geen blind werktuig wil zijn, wordt op onverklaarbare wijze uit den weg geruimd. Sam - Britton, uitkijken is de baas, als je dat dan nog maar helpt, arresteer je zoo'n werk tuig, dat weet van niets. Zoolang als je Revolver niet hebt, dan heb je geen enkel overtuigingstuk een paar onderwijzers is opgeleid en de ander door slechts den Het eerste schoolbad zal weldra te Haarlem worden geslicbt. De gemeenteraad heeft besloten om aan de nieuwe kostelooze school in het noorder- kwartier een inrichting voor stortbaden te verbinden. Dinsdag werden de iuboedels van drie naar Amerika vertrekkende huisgezinnen op het Zeeuw- sehe gehucht Driewegen publiek verkocht. 't Zijn de meest gegoede arbeidersgezinnen der buurt. Niettegenslaande het schoone weder was het velen laudbouwers onmogelijk het werkvolk op den akker te houden. De arbeiders, wien de middelen ontbreken voor den overtocht, juichen het vertrek van hunne maats toedit komt bun ten goede. Vooral in het voor- jaar, als geen driugende veldarbeid te verrichten is, kan de toeloop tot de veiling van een of meer ar- beidersinboedels zoo groot zijn, alsof het een land- bouwinspan gold. Zoo werken zij mede, de goede- ren hunner makkers in specie om te zetlen. De lust tot landverhuizing blijft dan ook voorlduren, en een dergelijke verkooping is al geannonceerd tegen de volgende week. Nog meerdere veilingen zullen volgen, en de Meimaand staat reeds voor de deur. 't Is wel opmerkelijk, dat niet alleen de welge- stelde arbeiders de gemeente verlaten, maar juist ook zij, die niet te klagen hadden over hunne werk- gevers, de boeren, bij wie zij werk vinden. Scheveniugen schijnt aanstaanden zomer op een druk bezoek te kunnen rekenen. Zeldzaam geschiedde zooals dit jaar, nl. dat reeds in Januari verscheidene villa's verhuurd of ingehuurd waren en thans, half April, bijna al wat goed is, verhuurd is. Van de weinige villa's aan zee is enkel de /Elisabeth" nog onverhuurd, en van al de villa's aan de Wassenaarstraat zijn er nog slechts 15 2 onverhuurd. Van waar dit alles P Zeker niet het gevolg van het pas onlangs genomen besluit om in het bad- seizoen niet te spuien, want toen het besluit genomen werd, waren de meesten dier villa's reeds verhuurd en villabewoners zijn in den regel geen baders. Het is te hopen, dat het badseizoen bij gunstig weer reeds op 1 Juni of vroeger, in plaats van 15 Juni of later geopend zal worden de vodrzomer is te Scheveningen dikwijls aangenamer dan de nazoiner. Veel is en wordt uitgevonden op het gebied van den landbouw om den boer gemak en voordeel te bezorgen. Ongetwijfeld moet het eene welkome tijding zijn te vernemen, dat er iets nieuws is uit- gedacht n.l. een ,/automatische karnmachine." Dit toestel munt uit door doeltreffendheid en is van eene zeer eenvoudige constructieom zijne groote bruikbaarheid en geringe kosten zal hij den landman zeker belangrijke diensten kunnen bewijzen. Voor het in werking stellen, wat een kind van voor het moordenaars-coinplot, maar waar zit die Als ik hem krijg, is mijn fortuin gemaakt." XII. WlLSKEACHT TEGEN WlLSKRACHT. Het rapport van Grimshaw was nauwkeurig ge weest. Inderdaad Acland had pogingen gedaan om te verhuizen, hij had daartoe naar een kost huis in een andere buurt gekeken, want in Great Grill straat stond hij onder een invloed, waarvan hij zich geen rekenschap kon geven. Hij had een verblijf gevonden, dat hem wel aanstond, hij wilde reeds met de liospita aan het onderhandelen gaan, toen hij opeeus weer die vreemde aandrift voelde, die hem uoodzaakte naar Lipthwaite te gaan. Eerst verzette hij zich als een radelooze. Een oogenblik dacht hij gewonuen spel te hebben, doch weldra bemerkte hij, dat hij zich bedroog. Zijn wilskracht begaf hem, hij stond als een hulpelooze en lnom- pelde ,/hij wil het, de hemel helpe mij, ik moet zijn wil doen," en een vigelante aanroepende, liet hij zich zoo snel mogelijk naar het huis rij ten, dat hij voor altijd wilde verlaten. Hij betaalde den koetsier werktuigelijk, op nde de deur met zijn huissleutel en zonder een poging te doen, om in zijn eigen kamer te gaan, liep hij recht toe recht aan naar de salon, waar Craddock Lipthwaite in zijn geliefkoosde liggende houding in den armstoel zat, met het Heine zilveren pijpje in den mond. De salonbewoner keek zijn slaehtoffer nieuwsgie- rig aan. ,/Hebt gij vergetenvroeg bij barsch, z/hoe nutteloos uw verzet, hoe vruchteloos uw po- gen om den baud van uw hals af te schuiven is dien band heb ik er stevig om geklonken, wees daar zeker van. Hoe dikwerf moet ik u niet zeg-

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1