Burgerlijke Stand. 6 jaar kan doen, is slechts ininuut noodig voorls werkt hij zonder hulp, gedurende den be- noodigden tijd om boter te vervaardigen van melk van 1 tot 8 koeien. De toestel, welke in voile werking tkans bij den uitvinder Johannes Matheus Welters, werktuigkun- dige te Grave, is te beziehtigen, bestaat slechts in zijn ware grootte 2 bij 1| M. en neemt dus een geringe ruinate in. Men heeft derhalve een auto- matische karnmac'nine, waarbij stoom-, paard- of handkracht geheel overbodig is. De uitvinder is ook genegen zijne vinding aan een fabrikant te verkoopen. Blijkens een te Amsterdam ontvangen tele- graphisch bericht, is de opening van de tentoon- stelling te Buenos-Ayres veertieu dageu uitgesteld en thans bepaald op 4 Mei. Hoofdeu, onderwijzers en onderwijzeressen der openbare lagere scholen te Enkhuizen, heb- ben van het Dag. Bestuur dier gemeente eene ken- nisgeving ontvangen, dat zij hebben te zorgen voor 1 Januari 1893 in het bezit te zijn eener akte voor gymnastiek of van eene aanteekening voor de vrije en ordeoefeningen, die bij de jongste wijziging der onderwijswet zijn ingesteld. Te Rotterdam is Zaterdag overleden eene gehnwde vrouw van 16 jaar. Men schrijft aan het Dagblad z/Wij twijfelen niet, of de harten van alle ge- loovige Christenen zulleu zich verblijden over de heerlijke tijding, dat de oogen van onzen beminden broeder P. Huet, predikant te Goes, eindelijk ge- opend zijn voor de strikken van het onzalig spiri- tisme, waarin hij nu vijf jaren is gevangen geweest. //Mede door de herhaalde getrouwe en ernstige getuigenis en waarschuwiug van ds. Smit, predi kant der vrije gemeente te Amsterdam. z,Ds. Huet was er om de vergadering van het spiritistisch congres bij te wonen, en was als spre- ker no. 6 aangewezen. In Zijne groote genade opende hem God de oogen en hij is er niet heen- gegaan." Een koe van den landbouwer Notenboom te Klundert bracht in vier jaren tijds vier kalveren ter wereld, welke door den veehandelaar S. Van Straten te Zevenbergen gekocht werden voor den enormen prijs van te zamen f 1290, den le als hokkeling voor f 190, 2e als stier voor f 350, 3e als koe voor f 400 en de 4e als stier voor f 350, de laatste behaalde op de tentoonstelling te Schie dam den len prijs. In de laatste vergadering van den gemeen- teraad van Gorsel zijn goedgekeurd een af- en overschrijving op de begrooting van 1889 en een af- en overschrijving op die van 1890 ten bedrage van een halven cent Uit Nijmegen wordt gemeld Bij gelegenheid, dat de R. K. kinderen de eerste H. communis te Nijmegen deden, renden de koet- siers met hunne rijtuigen, als gewoonlijk bij zulke feesten, weer onzinnig hard door de stad om in den korst mogelijkeu tijd een aantal „vrachtjes" naar de kerk te kunnen brengen. Dientengevolge werd door een rijtuig met twee paarden eene vrouw met een meisje van 4 jaar overreden, met het noodlottige gevolg, dat de vrouw bewusteloos en gekneusd werd opgenomen en het kind zoodanige ernstige uit- en inwendige kwetsuren bekwam, dat het daaraan reeds is overleden. De bekende industrieel de heer W. A. Schol- ten deelt in de Prov. Gron. Courant een eenvou- dig middel mede bij verwondingen door vuur, ko- kend water enz. Door zeer velen wordt, wanneer iemand zich heeft gebrand eene verkeerde handelwijze gevolgd, omdat men nog steeds in de meening verkeert, dat het aanwenden van koud water nadeelig werkt, wijl daardoor de brand naar binnen slaat. Door een aantal voorbeelden uit zijne ondervinding be- wijst de heer Scholten, dat juist koud water het eenige afdoend middel is om de gevolgen van brandwonden te voorkomen. Het zijn zeer ver- rassende resultaten welke hij mededeelt, welke on- getwijfeld velen zullen aansporen den raad van den schrijver op te volgen. Gisterennacht zijn door onbekende personen te 's-Hage biljetten op de muren geplakt ten voor- deele van een 8-urigen arbeidsdag. De aanplakbiljetten werden door de politie afge- scheurd, als bevattende geen naam van drukker of schrijver. Te Enschede wordt de toestand meer gespan- nen. Er heerscht groote beweging in de straten. Er zijn zestig infanteristen aangekomen. Schutterij, mardchauss^e en politie doorkruisen de stad. Er hebben reeds enkele arrestaties plaats gehad. Schiedam. 22 April. Weldra zal ook onze gemeente kunnen wijzen op een exercitie-lokaal voor het Leger des Heils. Ons werd medegedeeld, dat daartoe het gebouw, waar de Ned. Gereformeerden (doleerenden) hunne bijeenkomsten hebben gehouden, is gehuurd. Alle werklieden van den stoom-korenmolen //de Cycloop," zijn tegen ongelukken verzekerd. Woensdagavond 23 April, zal de heer Ver- gen, dat gij niet vrij zijt, voordat ik door middel van U mijn doel bereikt heb. Ik zal, als ik dan over u voldaan ben, u weer de vrijheid teruggeven, zoo niet, dan laat ik u zelven hals over kop in de rivier storten, zoodat mijn geheim dan met u in het graf zal bewaard blijven." ,/Ik was niet tegenstribbelend" zeide Acland. z/Gij liegtGij deedt uw best om mij onge- hoorzaam te zijn," hernam Craddock. //Denkt gij, dat ik dat niet voeldeaan het groote wilsvermogen, dat ik moest ontwikkelen om u hier te roepen? Dwaas, spreek, ik wil alles weten. Spreek, ik beveel het u; laat mij de reden hooren van uw verzet." Wordt vervolgd.) beck alhier eene voorsteiiing geven in de zaal der officieren-vereeniging. Het gunstige oordeel, dat hij elders mocht verwerven en het interessante van het onderwerp zelf (magie, spiritisme en magne- tisme) zullen stellig zeer velen opwekken tot bij- woning dier voorsteiiing. Zondagavond te circa 9 uur nam de stoom- Iram, komende van Delfshaven, eene vrouw mede, die hier in de gemeente woonachtig is, en die even voorbij Delfshaven door het personeel der tram, dat door het geschreeuw opmerkzaam was gewor- den, uit het water was gehaald. Hoe zij daarin kwam is niet kunnen blijken en de vrouw zelve was niet in staat het mee te deeleu. Bij aankomst alhier is zij per voertuig door de poli'ie naar hare woning in de Heerenstraat gebracht. In de hoefsmederij vanNederpelt, aan de Broers- vest alhier, geraakte gisterennamiddag, bij het beslaan een paard van de pooten. Na heel veel moeite en krachtsinspanning gelukte het het dier weder staande te krijgen, om het beslaan te kunnen voorlzetten. Gisterenmorgen, ten circa 10 uur, kwamen de stoombooten ,/Maasnymph 3" en de ,/Maasslui- sche boot", doordat beide uitweken voor een paar aakschepen, op de Maas voor deze gemeente met elkander in aanvaring, waardoor beide booten licht beschadigd werden, zonder dat er overigens onge lukken bij plaats hadden. In den namiddag van Zaterdag j.l. kreeg de 14-jarige M. K., wonende in de Breedstraat een toeval, zoodat hij bewusteloos op den grond viel. Na bij den brugwachter Van den Bos te zijn binnen- gebracht was hij na verloop van een half uur weder in staat naar zijn woning te gaan. Zaterdagmorgen omstreeks half twaalf geraakte de 7 jarige Mina Veenman, wonende in de Lange Nieuwstraat en aldaar spelende, onder het paard van den veehouder Kool, dat gespannen was voor een spoelingwagen, die juist het erf kwam afrijden. Het kind werd door een trap van het paard licht aan beide handjes gewond, doch speelde eenige oogenblikken later weer op straat. De aflevering van de bij de nationale militie van dit jaar in te lijven manschappen zal plaats hebben voor Hillegersberg, Schiedam, Charlois, Brielie en Hellevoetsluis te Rotterdam, op 2 Mei voor Hillegersberg en op 1 Mei voor Schiedam en de overige genoemde plaatsen. De uitslag der match, welke Zondag j.l. door de Cricket-club Hermes" alhier in het exercitieveld gehouden werd, is als volgt: Afdeeling Seniores: J. H. Roelants, le prijs zilveren medaille; O. De Lange, 2e prijs bronzen medaille; A. Dirkzwager, 3e prijs diploma. Afdeeling Juniores: J. N. De Koning, le prijs een voorwerp; A. Ris, 2e prijs een voorwerp; D. Visser, 3e prijs diploma. De beide 2e prijzen waren uitgeloofd door het bestuur. Deze onderlinge match werd door de leden ge houden ter opening van het seizoen. Ouwerschie, 22 April. Woensdagmorgen ten 11 ureu zal de Gemeenteraad alhier, in openbare zitting vergaderen. Vlaardingcn, 19 April. Bij de Ned. Geref. Kerk alhier is beroepen Ds. G. Vlug, te Leiderdorp. Men schrijft ons uit Rotterdam d.d. 21 April: Wanneer men zoo de groote trom hoort roeren, als nu bij de aanstaande verkiezing, zou men zeg- gen, dat het kermis was. Doch helaas daar ver- schilt het hemelsbreed mede, want met alien eerbied voor de pavtijen, die van hun standpunt alle gelijk kunnen hebben, de grondtoon van al het verkiezings-lawaai is de oorlogstrom, die hevig geroerd wordt ter wille van hen, die bestemd zijn om te vechteu. De menschen worden er dikwerf zoo door opgewonden, dat zij van den weeromstuit elkander bijna in het haar vliegen. Nu, zoo'n verkiezingsstandje kan, mits het niet te bar gaat, geen kwaad, want het zuivert de lucht wel eens, maar als meu het altijd over vechten heeft, wordt het volk vanzelf vechtlustig. Volgens een Am- sterdamsch blad schijnt onze Rotterdamsche beurs ook al met vechtlusl besmet te zijn, want er zou- den daar schutterij-kwesties verhandeld worden, alsof er nog geen kabaal genoeg in den effectenhoek was. Ook de couranten hebben het over niets dan vechten, en in de kiesvereenigingen sinijt men elkander met de roemrijke bladen van Neerlandsch historie om de ooren. Dan hoort men weer over een bombardement van den Haag, waarbij het Kurhaus er leelijk aan toe zou zijn, en over iemand, die in den vreemde rond gaat en, in een tijd dat alles mogelijk is, vraagt of dat bombardement wel mogelijk is. Dan hoort men weer van slapende honden, die daardoor wakker zijn geworden, en eerstdaags met groote, ver schietende kanonnen uit zee zullen komen opdagen. Dan zal een oorlogs- minister, die kalm in zijn kabinet zit te peinzeu over de mobilisatie, door een springende granaat in zijn gewichtige bezigbeid gestoord worden, of zal de aangenaam keuvelende vertegenwoordiging plot- seling vol angst en vreeze voor de projectielen uiteen vliegen. En dat alles zoo maar zonder waarschuwen. De Noordzee is dan zoo beleefd geen rimpeltje te vertoonen, om de heeren het mikken goed mogelijk te maken, hetgeen anders bij een in beweging zijnd schip, dat zijn projec tielen een vijf kwartier of misschien nog verder moet, weg sturen, uiterst lastig is. Onze zeelieden van de Torpedo flotille zullen rustig hun pijp blijven rooken zeggende,/faites voire jeu messieurs." Doch laat ik ophouden over dat vechten, overal wordt het volk op vechten gewezen. Zoo ziet men aan de kiosken een plaat. hangen, waarop twee fatsoeulijke heeren zijn afgebeeld, die zoo even nog heel vriendschappelijk met elkander schijnen ge- keuveld te hebben, een soldaat komt aanloopen en wil tusschen hen door, hij scheidt nu niet al- leen de beide vrienden, maar dpze worden louter door zijne aanraking alleen al vechtlustig. Ja zelfs het heilsleger, dat anders steeds //Vrede op aard" wil verkondigen wordt in die oorlogzuchtige beweging medegesleept en heeft zijn orgaan ,/de Heilsoldaat," verdoopt in ,/de Oorlogskreet." Die oorlogskreet is niet gericht tegen een levend menschenkind, maar tegen een sinjeur met stornp- jes hoorns op het hoofd en paardenpooten, maar dat begrijpen de menschen niet., zij denken dat dit een oproeping van het heilsleger is, om eens dap per saam te vechten. De heilsodaten zeggen wel, menschen laat je niet beetnemen, het is de ge- boornde sinjeur, die dit praatje uitstrooit, omdat hij liever ziet, dat de menschen onder elkander vechten dan dat ze gezamenlijk tegen hem optrek- ken, maar het helpt niets. Elken avond worden de heilsoldaten van beider kunne, die hun blad venten, onder den uitroep van ,/de oorlogskreet", gevolgd door een bende, die gretig hoopt, dat die oorlogskreet tot vechten aanleiding zal geven. Het lieflijk kweelende ^voel je nog niets" van tal van schoonen is verstomd en heeft plaats gemaakt voor hatelijkhedeu tegen den heilsoldaat en de rneis- jes-soldaten, die hem vergezellen. Ook in het rijk der toonen is ruzie, gelukkig op het papier. Onze verdienstelijke directeur van de maatschappij tot bevvan toonkheeft een be- trekking in Berlijn aangenomen. Onder vele be wij zen van leedwezen over zijn vertrek dirigeerde hij het laatste concert. Er moet nu een opvolger be- noemd worden. Een voornaam componist Max Bruch zegt men heeft veel kans daarvoor in aan- merking te komen, maar daar die kuustenaar van variatie houdt en nooit lang ergens gebleven is, beginnen anderen zich ongerust te maken, dat men iemand zal krijgen, die er veel van houdt een blauwen maandag te blijven. Maar er komt nog meer bij, het Hollandsche hart komt boven, en even goed als men de mode om steeds Duitschers als kantoor- bedienden aan te nemen bestrijdt, bestrijdt men nu ook het dweepen met Duitsche artisten, daar men zoo veel sterren van de eerste grootte in zijn eigen vaderland heeft. Die oorlogzuchtige stemming der gemoederen doet reeds haar invloed gevoelen op de Zaterdag- sche avondmarkt aan de Kipstraat, want de para- pluie, die altijd 30 cent gegolden hebben, zijn niet- niettegenstaande het druilige weder vijf cent afgesla- gen en worden nu, wat nooit gebeurd is, voor een kwartje gepresenteerd. Zij die beter op de hoogte zijn, zeggen dat zulks veroorzaakt wordt door deu aanhoudenden snijden- den, zagenden noordenwind, die de menschen noopt alles maar a tout prix af te zetten, omdat men het niet kan uithouden, lang stil te staan. Zon- derling genoeg, de man met zijn zalf voor alle wonden en kwalen, die anders midden in den win ter steeds op zijn stoeltje blijft staan met een hardnekkigheid den spreker in een kiesvereeniging waardig, om zijn kostelijk geneesmiddel aan te prij zen, wordt er nu vandaan geblazen, en verklaart volmondig aan het publiek, dat er stellig ergens een raam open staat, want het tocht verschrikkelijk. Anderen leggen aldus de langdurige koude uit: De groote regelaar van het Europeesche klimaat is de warme Golfstroom, die uit de golf van Me xico zich in N. O. richting naar Europa beweegt, als die stroom zich niet genoeg Oostelijk buigt of niet genoeg aandringt, krijgt de koude polaire stroom de overhand. Als men in het weerbericht ziet, dat de temperatuur te Valentia (dat in Ierland aan den Golfstroom ligt) hoog is, dan kan men gewoonlijk warmte verwachten de stroom dringt dan goed aan. In de laatste dagen stond daar de thermometer voor den tijd 7an het jaar vrij laag (7° it 8° C.) daarbij kregen wij berichten, dat er tal van ijsber- gen in den Atlantischen Oceaan waren. Misschien dat, als het weder wat warmer wordt, de menschen wat minder nurks en vechtlustig wor den. Er is nu aanvrage gedaan om tal van melk- kiosken op te richten, wellicht kan ook het melkdrin- ken een gunstigen invloed uitoefenen. Brietven uit DEN HAAG. VI. Hebt ge gehoord van de fancy-fair, ik weet er tot mijn leedwezen geen goed Hollandsch woord voor, want bazar drukt niet precies hetzelfde uit, die deze week in het gebouw van kunsten en wetenschappen alhier is gehouden Niet, wel- nu, laat ik er u dan het een en ander van ver- tellen. Vooreerst dat het doel zeer schoon was dames en heeren uit de hoogste rangen der maat schappij, hadden zich aangegord, om ten behoeve van de 's-Gravenhaagsche vacantia kolonies, die ten doel hebben zieke en zwakke kinderen 's zomers voor herstel van gezondheid naar de Noord-Brabant- sche bosschen te zenden om krachten te vergaren, een kapitaaltje bijeen te brengen. En nu weet men dat collecten en inschrijvingen, zooals er in een groote stad wekelijks voorkomen, niet altijd even goed slagen. Daarom was men op 't denk- beeld gekomen een fancy-fair te houden, een soort van ,/kermis," die, ik erken het, niet geheel ten onrechte door sommigen, een vanity fair, een z/kermis der ijdelheid" wordt genoemd. Waar echter de ijdelheid voor zoo lofwaardig doeleinde wordt ten toon gespreid en geslreeld, zal ik de laatste zijn om er hard over te oordeelen. 't Was bovendien alleraardigst om de adelijke jonkvrouwen van de Hofstad in rijke toiletten, sommigen in Japansche en Spaansche costumes, als koopvrouwtjes te zien fungeeren in de kraampjes van grilligen vorm, smaakvol versierd, die de groote zaal van 't gebouw omringdenhaar, met de hulp van lieve kindertjes, te zien rondfladderen om een vijver, waarin zij de bezoekers lieten visschen naar ingepakte prijzen van luttele waarde voor een veel te duren prijs; er zat iets bekoorlijks in de vrijmoedigheid, waarmee deze dames alle heeren aanhielden om een roosje, een bouquet, een sigaar, een pakje sigaretten te doen koopen, of 's avonds, bij de vertooning van prach- tige tableaux vivants (waarbij ook al de deftigste hofstedelingen als ,/figuren" dienst deden) of bij concerten de eene avond van de Kon. Militaire Kapel, de andere van een uitgelezen dameskoor onder leiding van den heer Arnold Spoel zelfs exemplaren van den Haagsche groote bladen op te dringen, met de verslagen van de fancy fair; in een Spaansche restauratie bediendeu dejonge dames waaronder zeer schoone als volleerde kell- nerinnen en ceremoniemeesters met graven- en ba- ronnentitel en een servet over den arm stonden haar bij. Een Indische dame verkocht ingelegde zuren aan de oud-gasten vooral, en een andere schoone, de dochter van een onzer beroemdste schil- ders, maakte portretten, photographie instantanee. Kortom het was een alleraardigst feest der welda- digheid, nog verhoogd door den zang in de Spaan sche Bodega, waarbij enkele der fraai gecostumeerde jonge meisjes of edelvrouwen guitaar en mandoline bespeelden en met het bakje rondgingen. Men zegt, dat de fancy-fair minstens 5 a 6000 golden voor de vacantie kolonies zal opbrengen. Ik juich daarover van harte, want ik vind het doel hoogst lofwaardighet is een der gezondste uitin- gen van philantropie om zwakke en ziekelijke kinderen tot herstel van gezondheid in de frissche buitenlucht te zenden gedurende de zomervacantie. Nu hoor ik dat het plan bestaat om door samenwerking der beide besturen, de kinderen, die in ons Kinderziekenhuis worden verpleegd en als hersteld ontslagen worden, maar die nog zwak zijn, in de eerste plaats voor rekening van de vacantie- koloniiin uit te zenden. Een puik denkbeeld inder- daad, dat de sympathie voor het Kinderziekenhuis nog zal doen toenemen. Gij weet zeker dat men bezig is voor die uitstelling een geheel nieuw en grootsch gebouw aan de Laan van Meerdervoort op te richten. De eerste steen daarvan wordt de volgende week gelegd. Doch daarmee is 't geheel nog niet voltooid, Ik hoor dat er nog vrij wat aan het benoodigde kapitaal ontbreekt en dat meu voornemens is ook daarvoor in den loop van dezen zomer een fancy- fair te organiseeren, die, met toestemming van de Groothertogin van Saxen-Weimar, op Klein Zorg- vliet, aan den Scheveningschen weg, zal plaats hebben, gelijk voor een 15 k 20 jaren ook eens geschiedde. Het doet mij altijd goed als ik zie, dat de met aardsche goederen gezegenden zich moeite geven en offers getroosten voor hun lijdende natuurge- nooten. Daarom vernam ik ook met veel genoegen dat het zoogenaamde //vrije bed" in ons Diacones- senhuis, ter eere van de oprichtster, wijlen Mevrouw de Bronovo, in 't leven geroepen en bestemd om een arme zieke gratis te verplegen onlangs, bij 't 25-jarig bestaan dier inrichting, is verzekerd door milde bijdragen en dat er reeds een aardig sommetje bijeen is voor een tweede /vrije bed", dat naar Mejonkvrouw Elout, de tegenwoordige directrice, zal worden genoemd. Mij dunkt dat degenen die steeds zoo fel tegen de kapitalisten uitvaren, bij het zien van al die liefdadigheids-verschijnselen, wel een beetje aan het wankelen zullen komen en zich zelfs ongerust zullen maken over het verdwijnen van 't pauperisme. Daarvoor nu bestaat, rk geef het toe, vooreerst nog niet zoo heel veel kans, maar dat men langs den weg van goede, verstandige liefdadigheid niet zeer veel zou kunnen doen, om, voor een klein deel althans, de sociale nooden te lenigen, ja zelfs de sociale-kwestie in enkele onderdeelen op te lossen, dat is bij mij niet aan twijfel onderhevig. Gelukkig, voor de strijdlustigen komen er dige- lijks nieuwe kweslies in de wereld. Zoo breekt men zich in ons Haagje sedert eenige weken't hoofd met de vraag of men zal beginneu met asphalt- bestrating in onze drukke winkelstraten. De bewo- ners der Veenestraat schijnen daarop gesteld en trachten er de primeur van te krijgen. Vroeger heeft de Raad evenwel zulk een proefneming afge- ezen wel is waar wilde men die toen doen plaats hebben op het Nassau-plein, een deftig kwartier met weinig verkeer en achtte men haar daarom niet afdoende, doch reeds bij die gelegenheid werd er tegen een proef in de drukke winkelstraten veel bezwaar gemaakt, wegens den overlast en 't gevaar voor rijtuigen. Daar de Veenestraat nog altijd de groote hartader is van 't rijtuigverkeer (vooral van en naar het station) zal men er nu niet anders denken en alle Haagsche paardenhouders zullen er wel tegen opko- men. Maar de winkeliers, die 't meer van de men schen -moeten hebben, zullen zieh des te krachtiger doen hooren. Dat wordt dus een kamp tusschen de paarden en de winkeliers. Bovenal zullen de koetsiers er zeker tegen op- komen, omdat hen nog een ander gevaar dreigt, er is al een aanvraag voor tramomnibussen bij den Raad ingekomen, die door de hoofdstraten zullen rijden. Dat is en voor de koetsiers, en voor de tram een leelijk ding. Maar de Raad is er ook nog om dit weigeren. Morgen wordt in onzen Dierentuin de tentoon stelling van bloemen en planten, van de Maatsch. voor tuinbouw en plantkunde geopend. Ik heb er een kijkje genomen en mij verbaasd over al het schoone wat er tot en met Maandag te zien is. Vooral de azaleas, rhododendrons en andere bloemrijke planten munten door gelukkig geslaagde kweeking uit. Ik raad den liefhebbers aan, een bezoek er aan te komen brengen. Ingeschreven van 18 April tot 21 April 1890. SCHIEDAM. GEBOREN18. Neeltje, N. H. d. v. P. Korn- feld en J. A. v. Leeuwen. Buitenh. weg. 19. Willem,

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2