Het Dynamiet-Complot N°. 38. Eerste Jaargang. Zaterdag 20 April 180O. BINNENLAND. Abonnementsprijs: Per drie maanden.00 franco per post. 1. voor h.et Buiten- land1.55 Afzonderlijke immmers. .05 Vepschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMINDAL, Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. 3?rijs der Advertentieii Yan 1—6 regels .50. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familiebehichtbnper annonce f —AO Dienst Op last van den Koning moeten iedere maand de conduite-staten van alle oflicieren van het reg. grenadiers en jagers naar ,/Het Loo" worden op- gezonden. H. M. de Koningin en de Groothertogin van Saksen hebben giften geschonken voor het nieuwe gasthuis voor behoeftige en minvermogende ooglijders te Utrecht. Ook heeft de KoniDgin eene belangrijke gelde- lijke bijdrage ter hand doen.stellen aan de leiders van den op 15 en 16 dezer te's Hage ten behoeve van de vacantie-kolonien gehouden bazaar. Namens de prinses Von Wied zijn belangrijke inkoopen aldaar gedaan. Het bericht van ,/De West-Indier," volgens hetwelk de gouverneur van Soriname, jhr. De Savornin Lohman, zijn ontslag zou hebben aange- vraagd, is, volgens „alleszins vertrouwbare inlich- tingen", door het Haagsche Dagbl." ontvangen, uit de lucht gegrepen. Aan de E d. C t. wordt uit Den Haag geschre- ven, dat met zekerheid de herziening der wet, be- treffende de besmettelijke ziekten en de opheffing van den vacinedwang, nog dezen zomer van den minister De Savornin Lohman mag verwacht worden. De toestand van den generaal Knoop is zeer vooruitgaande. Bezoeken mogen echter nog niet worden afgewacht, Ter verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Delft waren uitgebracht 2670 geldige stemmen. De volstrekte nieerderheid bedroeg dus 1336. Gekozen is de candidaat der anti-revolutionnairen en katholieken, mr. H. A. Van de Yelde, burge- meester van Loosduinen, met 1393 stemmen. Op den candidaat der liberalen, jhr. mr. A. P. C. Van Karnebeek, oud-minister van buitenland- sche zaken, oud-commissaris des Konings in Zee- land, waren 1274 stemmen uitgebracht. Voor de ProvincialeStaten werden uitgebracht 2020 stemmen. Van onwaarde 30 stemmen. Volstrekte meerderheid 996 stemmen. Hiervan bekwamen de Heeren Jhr. P. Von Eisenne 1030 stemmen. A. Vermaes Wzn. 956 stemmen, zoodat is gekozen de Heer Jhr. P. Von Fisenne. Bij de verkiezing van 6 Maart 1888 werden uit gebracht op den heer J. C. Fabius 1402 stemmen, op den heer Mr. J. G. Gleichman 1247 stemmen, zoodat thans de liberale candidaat heeft verkregen 27 stemmen meer en de a iti-liberalen 9 stemmen minder dan bij de vorige gelegenheid. Op den heer Vermaes zijn thans 102 stemmen meer uitgebracht dan in vorige jaren, terwijl Jhr. Von Fisenne 80 stemmen meer heeft verkregen dan Mr. Le Poole, den vorigen anti-liberalen candidaat. Naar men verneemt zal Zondag in de tent van het Agnetapark te Delft een maaltijd van 600 couverts worden gegeven aan de werklieden met hunne vrouwen, bij gelegenheid van het 20-jarig bestaan der Gist- en Spiritusfabriek. Bij den aanvang van den nieuwen cursns aan de opleiding van machinist-leerlingen te Hellevoet- sluis kunnen 20 jongelieden geplaatst worden, waar- voor zich 74 sollicitanten hebben aangemeld. Ver- leden jaar waren voor 15 plaatsen 68 sollicitanten. Naar men verneemt is de leening, uitgeschre- ven ten behoeve van het Zuid-Hollandsch Koffiehuis, te 's-Hage, volteekend. Door het hoofdbestuur der Vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche visscherij, is bepaald, dat de algemeene vergadering dit jaar te FEJUIXiIjEITON. of het hypnotisine in de hand van een samenzweerder. 13) Aldus aangesproken, had de ongelukkige man geen anderen wil, dan om te gehoorzamen. „Onlangs/' antwoordde hij zacht en aarzelend, „is er een gevoel over mij gekomen, dat ik nog nimmer ondervonden heb." ,/Het scheen, dat er nog een andere invloed dan de uwe op mij werkzaam was, en dat die mij aandreef heel anders te doen, dan gij wildet." ,/Een andere invloed, dan de mijne," riep Crad- dock Lipthwaite uit en vloog met zoo'n drift van zijn stoel op, dat de zilveren pijp op het karpet viel,/Wat is dat Yan wien komt die invloed Zeg op, ik wil het weten." ,/Ik kan het niet zeggen," hernam David, terwijl hij over al zijn leden beefde. ,/Kan nietwil zeggen, ik verkies het niet," hernam zijn kwelduivel wreed. ,/Spreek, ik beveel het u," en vooruit tredende raakte hij met den vinger zijn voorhoofd aan. David Acland kromp weg, het was alsof er een elektrische stroom door zijn lichaam ging. ,/Ik zeg u uogmaals, dat ik niet kan," liet hij wanhopend van zijn lippen klinken, terwijl er groote weetdroppels als parelen op zijn voorhoofd stonden. Dordrecht zal plaats vinden, en gehouden zal wor den op 28 Mei a.s. in het hotel ,/Ponsen". Het hoofdbestuur heeft in zijne in de vorige week ge houden bijeenkomst de verschillende punten van behandeling definitief vastgesteld. In den laatsten tijd waren weder enkele donateurs tot de vereeniging toegetreden. Op de Zuidhollandsche eilanden was de aard- appelenhandel in de laatste weken van geen be- teekenis, daar al wat verscheept werd, een enkel puik partijtje uitgezonderd, ter vracht naar Rotter dam of Amsterdam werd verzonden. Door Burgemeester en Wethouders van Amsterdam is afwijzend beschikt op een verzoek van J. B. Fortuyn c. s., voorzitters van onder- scheidene vakvereenigingen, aldaar, om op 1 Mei a.s. een optocht te mogen houden, bedoelende een betooging voor een normalen arbeidsdag van acht uur. De Prov. Gron. Ct. verneemt, dat bij de Exploitatie-maatschappij het voornemen bestaat tot invoering van een nieuw tarief voor reizigers vol gens het zonenstelsel. Volgens dit stelsel wordt het tarief over alle staatsspoorwegen geregeld naar drie kringen, waar- van elke een opklimmend aantal kilometer omvat. (Voor het verkeer op korte afstanden, zoogenaamd buurt verkeer, zal een uitzonderingstarief gelden.) De prijzen zullen in vergelijking met de tegenwoor- dige buitengewoon laag zijn. In verband hiermede zullen ook de vrachtprijzen voor bagage belangrijk verlaagd en de formaliteiten daaraan tegenwoordig verbonden, zeer vereenvoudigd worden. Een en ander zal het reizen, vooral op grootere afstanden, ongetwijfeld bevorderen. Hoewel de invoering van dit nieuwe tarief niet bepaald afhankelijk is van de aannetning der bekende spoorwegovereenkomsten, schijnt toch de invoering van deze verbetering vrij zeker te zijn wanneer de Exploitatie-maatschappij over meer lijnen kan be- schikken en dus door het verkeer met Holland dat tarief eene ruimere toepassing kan vinden. Terwijl men thans, om slechts een enkel, doch sprekend voorbeeld te noemen, voor een enkele reis in de derde klasse van Nieuwe Schans naar Den Haag betaald f 6.05, zou men dan dezelfde reis, doch heen en terug, in de eerste klasse kun nen maken voor 5 cent minder. De rechtbank in Den Haag heeft een be langrijke beslissing genomen. Een drietal profes- soren van het gymnasium te Katwijk, die als inwonende lodgers plaatsing op de kiezerslijsten hadden verzocht en wien dit was geweigerd, zijn door de rechtbank in het gelijk gesteld. De plaat sing hunner namen is thans door de rechtbank bevolen. De international tentoonstelling van katten, die op 10 Mei te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt geopend wordt, vindt reeds zoovele deel- nemers, dat zij zonder twijfel zal slagen. Ook uit het buitenland komen er tal van inzendingen, met name uit Brussel, Antwerpen en Leipzig. Het jaarverslag der Prins Hendrik-stichting te Egmond aan Zee is zeer gunstig. Door bezuini- gingen daalden de verpleegkosten van 47tot 342/5 cent per hoofd en per dag. Het ledental steeg van 258 tot 301, het getal donateurs van 948 tot 1665, met f 2291 vermeerdering aan jaar- lijksche bijdragen. Aan legaten en giften is f 12,000 ontvangen, zoodat de inkomsten f 34,800 en de uitgaven f 12,340 bedroegen. Zonder gewaagde speculatie kan hij, die op „Er is een andere invloed aan het werk en die sluit mij den mond." tfDurft gij nog tegenstribbelen riep Craddock en maakte een paar bewegingen met de hand waar- voor de jongman wegkroop als een hond, die slaag zal krijgen. ,/Vertel het mij dadelijk, of vrees de gevolgen." Het schuim stond op de lippen van David Ac- land, iedere zenuw en spier rilde en beefde, alsof hij in doodsnood wastoch uitte hij geen woord, alleen vroeg hij met een smeekend gebaar zijn kwelgeest genade. Lipthwaite stond als van den donder getroffen, toen hij bemerkte, dat zijn kracht door een vreem- den invloed werd tegengewerkt, waarvan hij den oorsprong niet wist. Hij hield een oogenblik op met die sterke wilskracht op David uit te oefenen. Dadelijk was er verandering op diens gelaats- trekken merkbaar. Zijn gelaat ontspaude zich nu evenalsdat van een gemartelde op de pijubank, wanneer de schroeven los gezet worden. Hij haalde diep adem, en scheen toen oogenblikkelijk een veel man- haftiger houding aan te kunnen nemen, dan hij gewoonlijk tegenover den persoon vertoonde, welken hij tegen wil en dank gehoorzamen moest. Craddock Lipthwaite, aan den anderen kant, trad een paar schreden achteruit, legde zijn hand op zijn hart, alsof hij het daar benauwd had. Hij was nu zeker, dat een macbtige invloed, ofschoon niet zoo sterk als de zijne aan het werk was, en dat er nu een strijd zou ontstaan aan wien slaaf Acland zou toebehooren. Doch het jongmensch was een te nuttig werktuig, om hem zonder strijd aan een ander over te geven, en zoo stelde Lipthwaite nu zijne zaken past en ze goed beheert, ook in onzen tijd wel vooruit komen. Voor den heer Pander in Den Haag moet het zeker een enorine voldoening wezen, zijn zaak zoo te zien groeien en bloeien. Een 30-tal jaren geleden had hij een klein winkeltje op een afgelegen grachtdaarna sprong bij over naar het centrum der stad, en nu heeft hij, na den Grooten Bazar, de grootste zaak van de geheele residentie. Een 98-tal dubbele arbeiders- en burgerwo- ningen, 1 opzichterswoning en 10 pakhuizen, welke van wege de 's Gravenhaagsche Woning-Maat- schappij gebouwd worden op een terrein achter de Jan Steen- en Doedijnstraat in Den Haag, zullen weldra gereed komen, zoomede een daar geprojec- teerd plantsoen. De huurders verkrijgen bij deze Maatschappij aandeel in de winst, welke hun na afloop van elk dienstjaar na evenredigheid der betaalde huur wordt uitbetaald. Men schrijft uit Enschede van 22 April De laatste avonden hrerschte er in de straten een ongemeene drukte. De infanterie en schutterij trokken herhaaldelijk door de stad en verscheidene personen werden in hechtenis genomen, gisteravond o.a. ook een zekere Spits, wegens beleediging van de wacht, geplaatst vddr het huis, waar de rnili- tairen zijn gehuisvest. Hedenmiddag te 1 uur werd S. naar Almeloo gebracht, daar hij verschillende vonnissen, wegens insubordinatie der schutterij enz., te zijneu laste heeft. Toen twee politieagenten en twee mare- chaussees met S. in de Hengelooschestraat kwamen, verschenen op eens zijne drie broeders met het doel hem te bevrijden, waardoor een hevige vecht- partij ontstond, die ten nadeele der politie zou zijn afgeloopen, indien er niet toevallig een patrouille infanterie was aangekomen, die de aanvallers met veel moeite in vezekerde bewaring bracht. Bij deze arrestatie moesten de militairen van de bajonet gebruik maken, ten gevoR;e waarvan een der aanvallers in den arm en een andere in de zijde ernstig gewond werd. Een der gebroeders S. schreeuwde bij het overbrengen naar de wacht steeds ,/Leve het socialisms" en toonde zijn gewonden arm aan het volk. Ook de burgemeester werd hedenmiddag tegelij- kertijd aangevallen, doch verweerde zich Sink met zijn stok. De aanvallers werden in arrest genomen en zullen zwaar boeten voor het volgen der valsche raadgevingen van de socialistische raddraaiers. Dinsdagavond is door de socialistische partij in eene zeer talrijke vergadering voorgesteld en be- sloten om op 1 Mei niet te werken en tot het houden eener manifestatie op dien dag over te i gaan. Het spreekt van zelf, dat tot het houden van een optocht door den burgemeester geene toestemming wordt verleend. De procureur-generaal mr. J. J. de Meijier was gisterenavond alhier, ten einde met den burgemeester over den toestand te spreken. Ook in de Friesche venen zijn de werkstakingen aan de orde. Woensdagmorgen te 9 uur had er appel der arbeiders te Beets plaats. Ongeveer 1000 werkstakers waren tegenwoordig. Besloten werd vol te houden. Het volgend appel is bepaald op Maandag a.s. Domela Nieuwenhuis hield weder een rede. Ruim 200 brooden werden uitgedeeld. Vermoedelijk zullen Zaterdag de groote verveners vergaderen. Sommige verveners hebben in alle eischen toege- stemd, doch tot nog toe werkt geen enkele arbeider en kan geen schip geladen worden. alle middelen in het werk, waarover hij beschikken kon. Een verblindende lichtstraal schoot uit zijn oogen, hij richtte zich tot zijn voile hoogte op, zijn rechterhand strekte zich in een bevelende houding uit, en terwijl zijn wil zich zoo krachtig mogelijk openbaarde, riep hij met donderende stem //Gehoorzaam mij, ellendige hond, want gij kunt niet anders." z/Het scheen David voor een oogenblik toe, of er nog iemand anders in de kamer was dan zijn kwelduivel. Hij had een onbestemde gewaarwor- ding van een wezen in sneeuwwitte kleeren, dat naast hem stond, dat nu en dan een koele, verfrisschende hand over zijn koortsig voorhoofcP streek, en met de andere hem, ongelukkig jongman, beschermde tegen de elektrische lichtbundels, die uit Lipth- waite's oogen straalden. David kon de gelaatstrekken van zijn bescherm- geest niet onderscheiden, maar als door een gazen sluier, zag hij een paar zachte oogen op zich gevestigd, waaruit liefde en medelijden blonk. Lang- zamerhand verdween die lieflijke gestalte, en David voelde weer den ijzeren band, die hem omknelde. Ten slotte was zij geheel verdwenen, er scheen een zucht door de kamer te klinken en David viel op een stoel naast Liphtwaite neder. Deze laatste droogde het zweet van zijn voorhoofd, en bukte ten slotte met een zegepralend gelaat, om het zilveren pijpje van het vloerkleed op te rapen. ,/Een harde strijd", zeide hij in zichzelven, ;/een duivels harde strijd, maar ik heb gezegepraald, doch als de strijd zich hernieuwt, weet ik niet, wie overwinnaar blijft. De krachten zijn bijna gelijk, en alleen doordat mijn tegenpartij geen ondervinding Ook Drachten werd door het socialistisch Ka- merlid en zijn oudsten zoon bezocht. Uit Alkmaar wordt gemeld Er is hier een geval van hondsdolheid gt.consta- teerd. De hond is afgemaakt, en de eigenaar, die gebeten is, begeeft zich naar Parijs om zich on- der behandeling van prof. Pasteur te stellen. Een knecht van hem, alsmede een meisje van 5 jaar, die ook gebeten zijn, zullen wellicht met hetzelfde doel op 's Rijks kosten naar Parijs gaan. Hoewel nog niet het juiste cijfer is op te geven, verneemt men, dat de opbrengst der fancy fair te Utrecht, met die der circulaire, uitgezonden door een dames-commisie, ongeveer f 40.000 zal bedra- gen, zijnde de helft der nog voor het ooglijders-gast- huis benoodigde soin van f 80.000. Te Neerheide onder Rukfen is bij publieke veiling verkocht een huis met erf, stal en tuin, te zamen voor64 gulden. Het vonnis, door den schuttersraad van Zuthpen gewezen in zake het adres der onderofficie- ren, is te licht naar den zin van den heer H. Eve- kink jr.door zolk een straf acht hij zijne mili- taire eer niet schoongewasschen, en hij heeft nu eervol ontslag gevraagd als kapitein bij de schutterij. Nona 1 De koetsier C. De Haan, te Utrecht, kreeg Maandagavond op het Stationsplein een ,/Vrachtje". Hij zette een koffer op de imperiale van zijn rijtuig, liet zijn passagiers iDstappen en zette zich toen naast een passagier op den bok neder. Nau- welijks was hij echter gezeten, of hij viel in de armen van den heer, die naast hem zat. Men tilde hem van het rijtuig af, en ontbood een ge- neeskundige. Deze kon niet anders dan slaap con stat eeren, doch vermocht niet hem wakker te krij gen. D. H. werd toen per vigelante naar den stal vervoerd en daar neergelegd. Toen echter aan zijn slaap geen einde scheen te komen, en de optboden geneesheer het te warm voor hem in ilcn stal rood, werd hij bereidwillig in, het Nederl. gasthuis voor ooglijders aldaar opgenomen. Eerst Dinsdagmorgen te 8 uren ontwaakte hij. Hij zeide lekker geslapen te hebbendoch nauwelijks waren die weinige woorden geuit of hij herviel weder in diepen slaap. Des avonds werd hij per brancard naar zijn wo- ning vervoerd. Het transporteeren maakte hem vol- strekt niet wakker en Woensdagmorgen was er nog geen verandering in zijn slapenden toestand gekomen. De eenige uiterlijke verandering, die hij heeft onder- gaan, is dat zijn hoofd erg gezwollen is. De on gelukkige is ongeveer 60 jaar en gehuwd. Het kan misschien zijn nut hebbenin verband met berichten van dergelijke gevallen, hierbij te ver- melden, dat de man niet door de influenza is aangetast geweest. Een later bericht deelt mede, dat hij ontwaakt is. Al zeer spoedig kwam hij tot bewustzijn, doch de koortsen, welke hij in de laatste 12 uren van zijn slaap gehad had en het geinis van het noodige voedsel gedurende zijn gevoelloozen toestand hadden zijn krachten zoodanig ondermijnd, dat hij weldra weder de oogen moest sluiten. Al zeer spoedig begon hij daarna eenig voedsel te gebruiken en naarmate zijn krachten toeneinen wordt de slape- righeid minder, zoodat zijn toestand hoewel nog steeds ernstig, toch betrekkelijk gunstig mag ge- noemd worden. Een vrouw te Bokstel, die, als gevolg der influenza aan hinderlijke doofheid leed, heeft de ooren gewasschen en gespoten met lauw water en zout. Binnen 3 dageu was zij genezen. bad, kon ik baas blijven. Maar wie kan dat toch zijn Welk belang kan er iemand bij hebben, om mijn vriend Acland te hypnotiseeren Of ik hem dat vraag, dat geeft toch uiets, want de invloed is zoo sterk, dat ik zijn lippen niet open kan krijgen. Nu zal hij echter nog eens voor mij wer ken, en dan hoop ik hem niet langer noodig te hebben." ,/Sta op," zeide hij tot David. „Sta op, zeg ik, en ga naar den Ier Farrel O Donovan en maar ik zal mijn woorden je wel in den mond geven, als gij bij hem zijt, want er zal je daar wel een verrassing bereid worden. Gauw, op weg. Nu, vergeet het niet, je kunt niet anders, vantal lag je op sterven, je zoudt toch mijn boodschap moeten doen. Ga en wacht u voor de minste ongehoorzaamheid, want als ik mijn invloed nu van u weg neem, valt gij bij den weg neder. Uw beschermer kan u niet meer helpen, gij zijt in mijn macht, zoolang als ik u verkies te gebruiken." David Acland stond waggelend overeind, en ging met slependen gang door de kamer, en drukte onderwijl zijn hand tegen het voorhoofd. ,/Sta," riep Lipthwaite, en de jonge man gehoor- zaamde als een soldaat in het gelid. „Zijt gij moede vroeg Lipthwaite op vriendelijker toon dan hij gewoon was te doen. z/Ja, erg vermoeid," zeide David dof. ffIk zal uw vermoeidheid wegnemen, ik wil het," zeide de hypnotiseur, ,/nu is het al beter." ,/0 ja, ik dank u, ik gevoel mij nu weer krachtig en frisch," riep de jonge man op vroolijken toon. En werkelijk, een bios vertoonde zich weer op zijn wangen, de glazige en vermoeide blik verdween, 99 99 99 99 AANBIEDINQEN AANVRAQEN

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1