Het Dynamiet-Complot N°. 39. Eerste Jaargang. Woensdag 30 April 1S0O. BIKNEHLAND. Abonnementsprijs: Verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMMDAL, Aantal 1 Jan. 1 Jan. 1 Jan leerlingen. 1894 1895 1897 41—90 1 1 1 91—144 1 2 2 145—199 2 2 3 200—254 2 3 4 255—309 3 3 4 310—364 3 4 5 365—419 4 5 6 420—474 5 6 7 475-529 6 7 8 Per drie maandenf —.00 franco per post. 1. 3 voor h.et Bulten- ■and1.55 Afzonderlijke nummers. .05 Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. De staatscourant bevat het koninklijk besluit van 24 dezer, waarbij met ingang van ge- noemden datum, de minister van oorlog, J. W. Bergansius, kolonel der artillerie, wordt bevorderd tot generaal-majoor bij dat wapen. De minister van buitenlandsche zaken, jhr. C. Ilartsen, is hersteld en heeft zijne werkzaam- heden aan het departement hervat. Men bericbt, dat de heer H. J. Bool, lid van de Tweede Kamer en wetbouder van Leiden, die in den laatsten tijd lijdende was, thans zeer ernstig ongesteld is, zelfs met weinig hoop op herstel. De heer Bool bevindt zich onder behaudeling van prof. Rosenstein. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn ter vergadertog bijeengeroepen tegen Maaudag, den 5n Mei a.s. des avonds om half negen uur. De Duitsche Bondsraad heeft zijn goedkeu- ring gehecht aan het Duitsch-Nederlandsch tractaat betreffende den zoogenaamden liandel in vrouwen en meisjes. Vrijdagnamiddag had in het koninklijk ko- loniaal militair invalidenhuis Bronbeek een zeldzaam voorkomende militaire plechtigheid plaats. Ingevolge raachtiging des Konings werdeu, op last van den minister van kolonien, de oude door nieuwe vervangen vaandels der infanterie van het ludisch leger, door den majoor van dat leger J. P. D. Bruinsma, van 's-Hage herwaarts overge- bracht, teneiude te Bronbeek geilcpuneerd te worden. Tot het bewijzen der verschuldigde honneurs aan deze kostbare reliquieen was het korps invaliden op den bovensten corridor opgesteld, met de muziek aan den rechtervleugel. Majoor Bruinsma las de oorkonde en herinnerde met weinige, doch gevoelvolle v. oorden aan de groote waarde dezer oude vaandels, waaronder twee (3e en 7e bataljon) door Z. M. den Koning gede- coreerd met het ridderkruis van de Militaire Willemsorde. De luitenant-generaal-commandant deed uitkomen, dat de kouinklijke beschermheer hiermede een nieuw blijk van belangstelling gaf in zijne schoone stichting dat roemrijke overblijfselen dezer vaandels nergens beter bewaard en bewaakt konden worden dan bij en door hen, die, onder deze symbolen, op het slagveld, voor Koning en vader- land zoo menigmaal hun bloed en leven hadden veil gehad. Onder een drieweif ,/leve de Koning", het spe- len van het geliefd ,/Wilhelmus" en het presen- teeren der sabels werden de doeken door dien op- per-officier in ontvangst genomen. Generaal Van der Heijden noodigde, na afloop der plechtigheid, majoor Bruinsma en zijne officieren aan een dejeuner te zijnen huize. De St.-Ct. bevat een Kon. besluit ter gelei- iPrijs der Adverteirtien Van 15 regels .50. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familieberichtenper annoftce f.40 Dienst A A NBI ED IN GEN AANVRAGEN -.85 FEUIlLiIjiiaTOKr. of het hypnotismc ill de hand van een sanienzweerder. 14) h0, het was zoo'n akelige droom," zeide tante Dorothea, terwijl zij recht overeind in de stoel ging zitten, en alle aanstalten maakte, om een zeer lang verhaal te doen. ,/Verbeeld u, ik reed in een gele vigelant met groene wielen." //Dat komt tante," zeide Rhoda, yvan het lezen in het boek over de wonderen van Australia." //En," rervolgde tante, //ik reed er mee naar den dierentuin en hield vlak voor het olifantenhok stil, toen kwam er een man, die Acland in zijn mond had." //Wat iiep Rboda, buiten zich zelve van ver- wondering, ,/gij zaagt daar een heer loopen, met mijn armen David in zijn mond, wel tante, dat is te gek om van te praten." Ja, het was toch waar," zeide Dorothea, r/en David riep op hartverscheureuden toon Rhoda Rhodahelp help Het meisje begon met meer aandacht te luisteren, want van het groote gevaar, waarin David was, scheen de tante, ofschoon op onverklaarbare manier, eenig bewustzijn, al was het dan ook al heel ftauw, in haar geest gekregen te hebben. 4/En nu kwam het ergste," snapte Dorothea, delijke uitvoering van art. 24 der wet op het Lager Onderwijs. Het bepaalt, dat op 1 Januari 1891 behooren in dienst te zijn gesteld aan scholen met 4190 leerlingen 1 onderwijzer, 91 199 leerlingen 2, 200—254 leerlingen 3, 255—309 leerlingen 4, 310419 leerlingen 5 en verder voor elke 70 leerlingen 1 onderwijzer. De hoofden van scholen zijn hieronder niet begrepen. Op 1 januari 1892 zal aan alle open bare scholen het voile getal der bij de wet gevorderde onder- wijzers verbonden moeten zijn. Voor bijzondere lagere scholen, die voor Rijks- subsidie in aanmerking komen, zijn de volgende bepalingen gemaakt. 1899 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Aan scholen met meer dan 529 leerlingen wordt op 1 Januari 1894 voor elk tacktigtal, op 1 Januari 1895 voor elk zeventigtal, op 1 Januari 1897 voor elk zestigtal en op 1 Januari 1899 voor elk vijf-en-vijftigtal leerlingen boven de 475 een onder wijzer meer vereischt. Onder de onderwijzers in dit arnfcel bedoeld, zijn de hoofden van scholen niet begrepen. De miliciens der lichting van 1885, die voor oefening met het geweer model 1871/88 en de nieuwe velduitrusting bij het regiment grenadiers en jagers onder de wapenen zijn geweest, zijn Maandag weder in het genot van onbepaald verlof gesteld. Zij die op minder dan 30 km. afstand van de residentie wonen, waxen reeds een dag vroe- ger vertrokken. Uit overweging dat het noodzakelijk is, de ingelijfden bij de militie te land der lichtingeu van 1884 en 1885 en de ingelijfden bij de zeemilitie der lichtingen van 1885 en van 1886, na het verstrij- ken van hunnen bij de wet bepaalden diensttijd als- nog in dienst te houden, is bij koninklijk besluit van 21 dezer, op de voordracht der ministers van oorlog, marine en binnenlandsche zaken, het vol gende bepaald vDe afgifte van het bewijs van ontslag uit den dienst aa l de ingelijfden bij de militie te land der lichtingen van 1884 en 1885 en van de inge lijfden bij de zeemilitie der lichtingen van 1885 en van 1886 wordt geschorst, totdat zal zijn beslist omtrent de bij de Staten-Generaal ingediende voor dracht van wet, strekkende om hen tot langeren dienst te verplichten." De Gedeputeerde Staten der provincie Zuid- Ilolland hebben bepaald lo. dat de verkiezing van een lid der Staten dezer provincie in het lioofd- kiesdistrict Sliedrecht, ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer L. A. tan Haaften, zal plaats hebben op Dinsdag 3 Juni a.s.2o. dat de hersteinming, zoo die noodig mocht zijn, zal geschieden op Dinsdag 17 Juni d. a. v. Gedurende bet eerste kwartaal van dit jaar werden bij het Koloniaal Werfdepot te Harderwijk aangenomen 439 personen, aan wie aan handgelden f 111.680 werd uitbetaald. De voorjaarsvergadering der algetneene syno- dale commissie is bepaald op 12 Mei e. k. Naar uit goede bron wordt vernomen is de heer C. Croll als lid der redactie van ^Recht voor Allen" door den Centralen Raad der sociaal-demokratische partij ontslagen, wegens gemis aan overeenstemming met den heer Domela Nieuwenhuis. Naar gemeld wordt, deelt de maatschappij vKrasnapolsky" te Amsterdam over het afgesloten boekjaar 6 pet. uit. Door de heeren Schliemann Co., te Linden, bij Hannover, vertegenwoordigd door den beer T. E. Bierhorst, te Haarlem, is het verzoek gericht aan het Gemeentebestuur te Amsterdam, voor re- kening en risico der aanvragers een straat als proeve te doen bevloeren met caoutchouc. Te Berlijn en Hamburg zijn ook bestratingen van caoutchouc gelegd en bleken aan de verwach- ting te beantwoorden. Te Keulen zal dezen zomer ere ouiiiireigasae, ecu uci uiuabic airaien, met caoutchoucbestrating worden belegd. Te Delft is een begin van uitvoering gegeven aan het besluit van den gemeenteraad tot plaatsing van opeubare drinkfonteinen. Reeds is een dezer fonteinen in de Oudemannenhuissteeg gereed en weldra zullen op andere plaalsen dergelijke toe- stellen verrijzen. In de te Amsterdam gehouden algemeene verg3dering der Deli-Maatschappij is het dividend bepaald op f 352 per aandeel. Haarlem krijgt een kookschool, als het comite er in slaagt om het nog ontbrekende ge- deelte van het benoodigde kapitaal te vinden. I Door de directie van de Nederlandsche Tramway maatschappij is voor hare werklieden de normale werkdag van aclit uren ingevoerd, maar.... met verlaging van de loonen. Ofschoon zij eerst het gewenscht hadden, zijn nu ten slotte de meeste van die werklieden weinig met deze regeling inge- nomen. Toch heeft de directie besloten den maat- regel vol te houden. Bij een landbouwer aan den Zinkweg onder Oud-Beierland zijn al de paarden op twee na, door influenza aangetast. Zeer lastig nu de werkzaam- heden druk uitkomen. In enkele stallen (e Scheveningen is sclert eenige dagen de influenza onder de paarden uilje- broken j bij een stalhouder zijn van de' derlig paar den twintig aan die ziekte lijdende. Naar het blad Land en Fo /c uieldt, heeft de di- plomatieke vertegenwoordiger van de Zuid-Afrikaan- scbe Repubhek bier te lande, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, onderliandelitigen geopend met een ouzer groote stoomvaartmaatschappijen voor het vervoer uit en naar Europa van de Transvaalsche mails, van en tot Aden een bijzondere dienst van kust- booten zou de brieven vau Aden naar Delagoabaai en terug overbren :en. Een nieuwe soort assuranlie staat in oris land te worden ingevoerd. Wanneer een huis, dat verhuurd is, gebeel of gedeeltelijk door brand onbewoonbaar of een pakhuis voor zijn doe) onbruik- baar is geworden, lijdt de eigenaar schade in zijn huurpenningen, zoolang het gebouw niet weder in zijn vorigen staat is teruggebracht. Of een huis wordt door den eigenaar bewoond en bij zal, zoo lang het pand niet in den vorigen si aat is hersl eld, door den brand worden genoodzaakt een huis te huren, in dat geval lijdt hij ook schade. Tegen deze schade nu wil de Zutfensche brand-assurantie waarborgen. In het buitenlaud bestaan reeds ge- ruirnen tijd zulke assurantien; voor oris land zal deze de eerste zijn. Men schrijt't uit Zevenbergen Dezer dagen werden de omstreken dezer ge- meente bezocht door een vlasindustrieel, uit Moskou alkomstig. Het doel van dit bezoek was om zich 1 i —j—i r vlas hier wordt bewerkt. Aan den Zevenbergschen Hoek werd een bezoek gebracht aan de bekende vlasserij van den heer Van Gils aldaar. Volgens verklaring van dezen vreemdeling was de bereiding van het vlas hier veel beter dan in Rusland. Ook werd ons inlandsch lijnzaad om zijne qualiteit geroemd. Te Apeldoorn woedde Zater lagochtend bij den bakker v. d. B., naast de R.-Katb. kerk, een hevige brand, die zich, dank zij de inspanning van de brandweer, die aanvankelijk geen water kon krijgen, tot het perceel bepaalde. Voor de betrekkiug van bode van Schieland, welke met 1 Mei a.s. komt open te vallen ten gevolge van de pensionneering van den bode C. Voorips, die ruim 43 jaren die betrekking heeft waargenomen, hebben zich 150 sollicitanten aan- gemeld. De jaarwedde bedraagt f 800. Op de Weesinrichting te Neerbosch heerscht op dit oogenblik in land- en tuinbouw een groote bedrijvigh.eid, die nog dagelijks toeueemt. De ge- heele inrichting gelijkt een groote boerderijhier ziet men karren met mest vervoeren, elders wederom ploegen en eggen, daar op een ander gedeelte van het land is men zeer druk bezig met het poten van aardappelen. Meer dan 120 hecto- c/plotseling verdwenen de kleeren van den heer, en was deze veranderd in een brullenden, grooten bengaalschen tijger, die David tusschen zijn klau- wen vast hield, en ik zag toen duidelijk, dat hij zijn verschrikkelijke tanden in het vleesch van den armen jongen zette." Rhoda wrong zenuwachtig haar handen, de droom had een te verschrikkelijke beteekenis voor haar, om er over te kunnen lachen. ,/Ga voort," riep zij met schorre stem, ffwat gebeurde er verder z/En toen kwam, raad eens wie? Niemand an- ders dan generaal Warmington, de trouwe vriend van uw vader, die riep dadelijk den diender, en die nam ook dadelijk den tijger in arrest." ,/Maar hoe liep het met David af vroeg Rhoda. z/Wel, lieve meid, dat kan ik niet zeggen, want ik werd net wakker. Ik kan toch niet den ge- heelen dag liggen slapen, om te droomen, hoe of het met je lieve David afliep," zeide tante Doro thea nu meer of min geraakt. Er heerschte eenige oogenblikken stilte, welke door Rhoda afgebroken werd, die op zeer ontroer- den toon uitriep //Wat ben ik toch dom, voor- zeker generaal Warmington is de rechte man." z/Voorzeker, was hij dat, ik heb u dat immers al verteld", riep de tante, //maar gij hebt niet veel acht op mijn woorden geslagen. Jongelieden slaan gewoonijk weinig acht op hetgeen oudere menschen zeggenmaar ik durf n wel verzekeren, dat er meer in droomen zit dan gij wel denkt. Hoe dikwijls heb ik u niet verteld van die mejuffrouw van Hapscheuten, die gedroomd bad, en dat liefst driemaal acbter elkander, van het woord Potosi, en als zij wakker werd zich steeds dat woord herinnerde". ,/Nu", zeide Rhoda half gedachteloos, heeft het woord haar fortuin geschonken z/Dat is nadat gij het nemen wilt," hemara de oude dame, die nu in haar humeur was, dat zij weer keuvelen kon. ,/Haar man was een koop- man en deed in effecten en toen zij hem haar droom vertelde, stak hij al zijn geld in de maat schappij tot exploitatie van goudmijnen in Potosi. Die heele maatschappij was een oplichterskantoor van de grofste soort, en betaalde nimmer een cent aan de aandeelhouders." "Nu," zeide Rhoda, half gliinlachende, //dan was dat geen gelukkige droom, ten raiuste hij kwam al zeer raar uit." z/Wij zijn er nog niet", zeide de tante op een eenigszins ernstigen toon. ,/Zoo als ik gezegd heb, de familie verspeelde haar laatsten cent, en de vrienden legden wat bij elkander, zoodat zij met een schip naar Nieuw-Zeeland konden vertrekken, om daar hun geluk te beproevenmaar luister nu eens, Rboda, negen jaar nadat zij vertrokken wa- ren, won een paard, dat Potisi heette, den eersten prijs bij de Derby wedrennen." //Oclx, hoe aardig," zeide Rhoda, ,/en nu had de man van mejuffrouw van Hapscheuten op dat paard gewed, won de weddenschap, en kreeg al zijn geld terug niet waar z/Heelemaal kwam dat niet zoo uit," zeide de tante, //Want de man van mejuffrouw van Hapscheu ten was al twee jaar dood, toen dat paard den prijs won, en zij was hertrouwd met zoo'n Maori, die vroeger een wilde geweest was, en menschen- vleesch had gegeten, maar die zijn leven gebeterd had, en christen was gewordennu at hij geen menschen vleesch meer, maar drouk veel rum, en dan kreeg zij slaagmaar d.'t behoort niet ineer bij de geschiedetiis, ik hoop, dat het andere ge deelte, hetwelk ik u verteld heb, u zal nopen te bekennen, dat droomen niet altijd berrog zijn." z/Voorzeker tante, zij zijn niet altijd bedrog," antwoordde Rhoda, en zeide in zich zelve Ik ga raorgen den waarden tuden generaal opzoeken." XIII. De E JSNIAN EN HET GELD. David sukkelde gedreven door den vcrschrikke- lijken invloed, die zijn doen en lafen bestunrde, weer voort, oin zijn boodschap te doen. Hij zuchtte, want half en half was hij zich bewust, dat de over- winning niet aan zijne zijde was, en dat hij nog sterker dan ooit aan den wil van zijn kwelgeest geklonken bleef. Met een gevoel, als of er een steen op zijn hart Jag, kwam hij voor de woning van den Ier O'Donnovan, dien hij aan den deur- post aantrof. De Ier rookte zijn slompje pijp, vi r- waardigde zich niet eeus het uit ^den mond te ne men, om den groet vau David "te- beantwoorden, en knikte maar evenfjes met het hoofd ten teeken, dat hij hem gezien bad. z/En wat is nu het doel van uw komst weer? wat hebt gij heden weer te vertellen, mijnheer de zwijger?" vroeg hij, na een poos gewacht te heb ben, opdat David de reden van zijn komst zou ver- klaren. ,/Ik kom om verslag," hernam de jonkman kort af. z/Ik zou u in plaats van verslag wel den duivel willen geven, dan kondt gij hem meenemen en hem brengen hij den grootsten schoft, dien de aarde draagt, en die zich Revolver laat noemen. Ik zou

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1