Het Dynamiet-Complot N°. 4-CX Eerste Jaargang. Znterda.g 3 Mei 1B90. B I N N E N L A N D. Verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMENDAL, Abonnementsprijs: Per drie maanden.90 franco per post. 1. voor h.et Bniten- land1-55 Afzon.derli.jke nummers. .05 M Boterstraat, E, 342, S O II I E D A m:. Pry's der Advertentien Van 1—5 regels /—.SO. Iedere regel meer. .10 Q-roote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familieberichtenper annonce f—AO Dienst aanbiedingen AANYRAGBN -.35 Volgens het Handelsbtad heeft de Konmg een lichte keelaandoeningen is de algeraeene toegtand van Z. M. iets minder. De Koning ontvangt evenwel tocli. Naar men mededeelt ig voor den Minister van Buitenlandsche Zaken, Mr. Hartsen, wiens gezondheid in den laatsten tijd te wenmhen over- liet, een verblijf van eenige weken buitenslands noodig geoordeeld. Omtrent de twee leden der Tweede Kamer, de heeren Bool en Verniers van der Loeft, die reeds geruimen tijd wegens ziekte de zittiugen niet bijwoonden, kan worden gemeld, dat beiden aan de betere hand zijn. Jbr. van Asch van Wijck, lid van de Tweede Kamer in Nederland, is met zijne echtgenoote den 27 Maart te Pretoria aangekotnen. De Volksslem meldt, dat zijne komst in verband staat met de bevordering van iudustrieele ondernemingeu in de Transvaal, en dat hij door Z. M. den Koning was belast met het overbrengen vau het Grootkruis der Orde van den Ned. Leeuw, waarmede de Staats- president der Transvaalsche republiekde heer Kruger, op Z. M. verjaardag was begit'tigd. Den 28 Maart werd in de raadzaal van den Uitvoerenden Raad, in tegenwoordigheid van al de hdeu, dat eereteeken door den heer Bergsma, Nederlainisch consul, namens den Koning den Staatspresident overhandigd, waarbij jhr. Van Asch van Wijck tot hem het woord richtte. De heer Kruger betuigde hoogen dank voor de-ze eervolle onder- scheiding, welke hij verklaarde voorloopig aan te nemen, daar tot eene definitieve aanneming de goedkeuring van den Volksiaad wordt vereischt. De regeering heeft gelast, dat vooreerst in de garnizoensplaatsen, de telegraafkantoren tot 12 uur 5s nachts moeten geopend blijven voor regee- ringstelegrammen. De oulangs benoemde Staatscommissie voor de arbeids-enquete zal aanstaanden Maandag gein- stalleerd worden en alsdan hare werkzaamheden aanvangen. De memorie van antwoord op het Kamer- verslag over de spoorweg-overeenkomsten isomstreeks 15 Mei te verwachten. De overeenkomsten zullen dus vbof het Pinksterreces door de Tweede Kamer wel niet in openbare behandeliug worden genomen en alzoo een zomerzitting noodig maken. Aan de Tweede Kamer is een adres gericht door een zestal firma's, waarin wordt gewezen op de mededingiug van de stroohulzenmakerijen in de rijkswerkinrichting Hoorn en de cellulaire gevan- genis te Groningen, alwaar op groote schaal en wel met werktuigen tegen zeer laag loon stroo- hulzen vervaardigd worden en 10 tot lo procent lager in den handel aangeboden dan door particu- liere fabrikanten ge;iaan kan worden. Adressanten verzoeken nu de Kamer hat daarheen te willeu leiden, dat het maken van stroohulzen in boven- genoemde inrichtingen door andere werkzaamheden vervangen wordt. Het 75-jarig bestaan der M ilitaire Willems- orde is j.l. Woensdag te Den Ilaag feestelijk her- dacht. Te dezer gelegenheid hadden zich verschillende ridders tot een comite vereenigd ter oprichting van eene vereeniging, die zich ten doel stelt, werkzaam te zijn in het belang der ridders van die orde beueden den raug van officier, om zooveei mogelijk te zorgen, dat zij, die in het belang van ons vaderland de eer onzer vlag ophielden en een voorbeeld gaven van zelfopoffering, niet bezorgd behoeven te ziju voor het lot, dat bun weduwen en weezen wacht. De Koning, volkomen instemmende met het denkbeeld, heeft bereids het beschermheerschap der te stichteu vereeniging aanvaard. Over het te verwachten kringtarief op de Staatsspoorwegeu deelt de Zutph. Ct. mede, dat de prijs zal zijn Voor den In kring, loopende van 25 tot 49 kilometer afstand Eukele reis. Heen en terug. le kl. 2e kl. 3e kl. le kl. 2e kl. 3e kl. f 1.85 fl.—. f 0.70 f 2.f 1.50 f 1. Voor den 2n kring, loopende van 50 tot 74 kilometer Enkele reis. Heen en terug. le kl. 2e kl. 3e kl. le kl. 2e kl. 3e kl. f 2.70 f 2.f 1.40 f 4.f 3.— f 2 Voor den 3u kring, van meer dan 75 kilometer: Enkele reis. Heen en terug. le kl. 2e kl. 3e kl- le kl. 2e kl. 3e kl. f 4.f 3.f 2.f 6.— f 4.50 f 3.— De pogingen tot oprichting te 's-Hage van een Landbouwbank tot het verschaffen van crediet aan landbouwers, moeten tot een gunstig resultaat ge- leid hebben. De internationale conference over de zalrn- visscherij op de Maas, welke te 's-Gravenhage in Juni zou plaats hebben, is verschoven tot Augustus. De //Nederlandsche Vereeniging De Stuers,5' tot het verstrekken van kuustledematen aan behoef- tige verminkten, heeft in 1889 aan 81 personen 84 kunstapparaten uitgereikt. Donderdag 1 Mei zijn de benedenzalen van het Mauritshuis, te 5s Gravenhage, die geheel ver- nieuwd zijn, voor het pi bliek geopend. Het aandeelenkapitaal der •Amsterdamsche Schouwburg-maatschappij, 40 aandeelen a f 2500 ieder, is volteekend. Het College voor de zeevisscherijen heeft in zijn geheel outslag aan Z. M. den Koning verzocht. Het Bestuur van de5s Gravenhaagsche Kook- school is voornemens dezen zomer ten bate dezer instelling wederom eene faney fair te doeu houden. In eene Zondag gehouden bijeenkoinst van de afdeeling ,/s-Gfavenhagu" van den It.-K. Volksbond werd door een der leden medegedeeld, dat het II - K. dagblad, van welks oprichting in eene vorige ver- gadering sprake was, binnen een paar maanden zal verschijnen. Aan kapitaal is reeds meer dan voldoende bijeen. Eenige raannen van naam, uit de fractie-Schaepman, hebben zich met de redactie belast, terwijl het blad, wat de kerkelijke aangelegenheden betreft, zal staan onder geestelijk toezicht. Op de 41ste algemeene vergadering der Maat- schappij voor Geneeskunde, die in Jult te Utrecht zal worden gehouden, zal o. a. een voorstel behan- deld worden, om voor den genialen denker F. C. Donders, den wereldberoemden oogen-specialiteit, een stand beeld op te richten. Op verzoek van eenige werkliedenvereeni- gingeu hebben B. en W. van Leiden aan den gr- meenteraad voorgesteld, in de bestekken van aau- besteding van gemeentewerken de voorwaarde op te npmen, dat de aannemer verplicht is, zijne werklie- den tegen ongelukken te verzekeren, en gelijke ver- zekeriug te sluiten ten behoeve van de stadswerk- lieden. Vermoedelijk ter verhooging van het artistiek bewus'zijn, heeft zich eene „maatschappij tot exploi- tatie van automatische muziekwerken" gevormd, die Nederlund zal exploiteeren met zelfwerkende speeldoozen en andere martelwerktuigen. Haar ka pitaal bedraagt f 30,000. Bij arrest van het gerechtshof te Amsterdam van Dinsdag werd de straf, door de reclitbank aan Christina Goedvolk opgelegd (twee jaar) wegens diefstal van twe.e regenschermen en een stukje zeep, verminderd tot 6 maanden gevangenisstraf. Door een aanhoudend schel gefluit werden omstreeks half een in den nacht van Dinsdag op Woensdag de bewoners van den Loosduinschen weg (Den Haag) uit hun slaap gewekt. Het bleek, dat een paar politieagenten slangs waren geraakt met een viertal socialisten, die bezig waren in de Mackaystraat gedrukte biljetten aan te plakken van opruienden aard. Tegen hun arrestatie verzet- ten zij zich met kracht en een agent werd door hen mishaudeld. Toch gelukte het een der daders en wel hem, die de stijfselkwast gehanteerd had, in arrest te uemen. De anderen hadden het hazenpad gekozen. Wegens gebrek aan belangstelling zal de cur- sus voor onderwijzers ter opleiding voor hoofdonder- wijzer met 1 Juli a.s. te Brielle worden opgeheven. Binnenkort zal te Zaandam een openbaar de- bat gevoerd worden tusschen den heer Domela Nieu- wenhuis en den predikant W. Bax, over de „eischen der arbeiders," welk onderwerp door Domela Nieu- wenhuis onlangs aldaar is behandeld geworden. Als datum is voorloopig vastgesteld 21 Mei a.s. Een der duikers, in dienst van den heer Wel- tevreden te Nieuwediep, en werkzaam op het wrak van de Engelsche, stoomboot ^Newnham," heeft groot gevaar geloopen bij de uitoefening van zijn beroep het leven te verliezen. In het ruiin van het gezonken schip zijnde, geraakte de man met de aan den duikerhelm verbonden luchtslang beklemd, waardoor deze werd afgesneden. Boven water ge- bracht, had de duiker reeds zijn bewustzijn ver- loren en eerst na veel inspanning mocht men er in slagen, de bijna uitgedoofde levensgeesten weder op te wekken. De man had niettemin den moed een paar uur later weder in zijn duikerspak onder water te gaan. Men schrijft uit Ooijen den 29sten April De Maas is hier plotseling zo<5 sterk gewassen, dat onderscheidene uiterwaarden ondergeloopen zijn. Waar gisterennamiddag nog het vee graasde, ziet men nu niets dan water. Ook die welke bestemd zijn voor hooigras, zijn door deze overstrooming bedorven. Het slik, dat achterblijft maakt dat het gras ongeschikt wordt voor veevoeder. Men ver- wacht dientengevolge eene gevoelige rijzing in de hooiprijzen. Zou het een bankroetje worden De financieele toestand der Drentsche gemeente Vries laat nog altijd bar veel te wenschen over. Schuldeischers moeten thans beslag hebben laten leggen op vaste goederen, welke aan de gemeente toebehooren. Hoe gevaarlijk het is kleine kinderen zonder opzicht met huisdieren alleen te laten, blijkt weer uit het volgende voorval De familie Jansen le Asperden (tusschen Goch en Cranenburg) hield voor de aardigheid een tamme ekster, die over dag in keuken en huiskamer rond- trippelde en 5s avonds van zelf zich in de kooi terugtrok. Voor eenigen tijd nu was de moeder in de keuken bezig, toen zij op eens uit de woon- kamer haar zoontje, dat zes maanden oud was, plotseling hoorde gillen. Natuurlijk vliegt zij naar de wieg en ziet daar, tot haar grooten schrik, dat het bloed langs de wangen van het kind liep en dat de ekster bezig was steeds in de oogen van het kind te pikken. Men reed dadelijk met den ongelukkige naar den oogarts dr. Trompetter, te Cleve, die weldra constateerde, dat de linkeroogappel verwond was en dat de oogleden geducht waren mishandeld. Door de zorgvolle behandeling van genoemden, zeer ervaren geneesheer is het kind, na vele weken lijdens, weer hersteld; doch de arts verklaarde dat, wanneer de moeder een minuut later was gekomen, wat bij afwezigheid buitenshuis licht het geval kon geweest zijn, het gezicht van het kind onher- stelbaar verloren zou zijn geweest. Het was zeker geen nobele wraak, doch het is te begrijpen, dat de moeder dadelijk den misdadiger den hals omdraaide. FHUIXjIjSITON. of het hypnotisine in «le hand van een sainenzweerder. I5) „Ga op zijde," riep David tot den Ier, die hem altijd den weg bleef versperren. ,/Gij moet wel moede worden van dat aanhoudende aanleggen met uw pistool, ik zou met die gekheid maar eindigen, want ik zou u mooi bezeeren, als ik met geweld mijn weg moest banen.'' „Gij zijt zoo kalm, als ik nog ooit iemand gezien heb/5 hernam de Ier. „Luister echter. Het schoone plan om Londen in den brand te steken is optouw gezet en zooverre gereed, zonder dat iemand er een cent profijt bij heeft gehad, want die oude dief Revolver heeft het geld in handeu. En nu wil ik de verantwoordelijke positie, die ik bekleed heb, neerleggen.55 ,/Dat zal niet gemakkelijk gaan," zeide David. //Het gaat gemakkelijker dan gij denkt/ was het antwoord van den Ier. Gij gaat naar Revolver, vertelt hem, dat hij mij 120 000 gulden in goede banknoten stuurt en dan ga ik weg, en laat mijn betrekking open voor een ondernemend jongmensch, dat geen geld heeft." ffEn is dat nu alles/5 zeide David, en nam zijn hoed op, om weg te gaan. „Zoo is het/5 zeide de Ier op onachtzamen toon. „Ik moet er echter nog wat bijvoegenwanneer J ik in drie dagen het geld niet krijg, geef ik het complot bij de politie aan, en heb ik kans op een mooie belooning van de regeering.55 ,/Dat zult gij niet doen," riep David. „Ik zal het wel doen," riep de Ier. „Eu nog meer, gij geeft mij onmiddellijk het adres van Revolver, opdat ik een visite bij hem kan maken en eens over de zaken met hem kan keuvelen. Onderwijl blijft gij hier wachten, natuurlijk niet in deze kamer, want anders maakt gij nog bureu- gerucht. Kom aan, volg mij naar den kelder." David keek hem zoo verachtelijk mogelijk aan. z/Elleudige hond,55 riep David. „Mik maar goed met je revolver, ik ga toch dadelijk de deur uit en wilt gij nu mijn raad volgen, neem je dan in acht en beveel niet langer." r/^> gij vlasbaard," schreeuwde de Ier, „denkt gij mij vrees aan te jagen, ga eens weg als je durft, dan zal ik je dadelijk een kogel door het hoofd jagen.55 De Ier had die woorden nauwelijks gesproken, of David was hem al aangevlogen en had hem de pistool uit de hand gewrongen, en deze door de ruiten heen naar buiten geworpen. De Ier stond een oogenblik als verpletterd door dien onverwachten aanval, en sprong toen als een tijger op zijn legenstander los. David had echter al zijn vrijen tijd niet besteed met bestudeeren van de klassiehe schrijvers, maar zich integendeel duchtig in gymnastiek en schermen geoefend. Hij sprong op zijde en gaf den Ier een oorveeg, dat hij achter- over tuimelde. Deze gaf het echter niet op en wilde David weer aanvallen, maar nu regende het vuistslagen op hem. Tot nog toe had David ge- handeld alsof hij zich er uit moest slaan, zooals men in een verward straatgevecht doet, maar op eens maakte een gevoel van wraakzucht en ver- bittering op den Ier zich van hem meester. Hij pakte zijn tegenstander beet, dreef hem voor zich uit en suieet hem toen zoo hard met het hoofd tegen den uiuur, dat hij uit neus en mond bloedend neerzeeg. En toen de Ier daar zoo machteloos neerlag, had hij moeite zijn toorn te bedwingen, ten einde zijn vijand niet dood te slaan. Hij ver- genoegde zich, met te zeggen: „lk zal uw boodschap aan Revolver overbrengen, doch onthoud, indien gij het waagt om iets in de zaak te doen, voor dat de drie dagen, die gij gesteld hebt, om zijn, zal de straf, welke gij heden ont vangt licht zijn bij die, welke dan op uw hoofd zal neerkomen." David keek nu even in een stuk spiegel, dat boven een waschtafel hing, om te zien, of zijn gelaat ook sporen van het gevecht droeg. Met uitzondering van een dikke lip, veroorzaakt door een stomp in den wilde van den Ier, was hij er goed afgekomen. De Ier had geen lust hem langer tegen te houden, maar bleef op den grond liggen kermen. David ging den trap al en waudelde kalm naar huis. Binnen een uur was hij weer terug. Even als een machine ging hij weer naar het salon, om Craddock Liptbwaite verslag van zijn zending te brengen. Deze glimlachte, toen hij hoorde, hoe woedend de Ter zich gemaakt had, en toen David aan den eisch van 120000 gulden kwam, beg m hij te flui- ten, en riep „'£oo 1 zoo wil hij ook een aandeel in de plun dering. Nu, hij is nog al matig in zijn eischen. Na drie dagen zult gij hem zijn doodvonnis bren gen. Ik hoop, dat gij dien vaderlandslievende Ier tevreden hebt achtergelaten.55 ,/Ik liet hem voor half dood op den grond ach- ter," zeide David, en vertelde nu zijn vechlpartij. Lipthwaite glimlachte spottend. „Ik dacht wel55, zeide hij, „dat er iets buiten- gewoons gebeurde, ik gevoelde, dat ik wat meer wilskracht dan anders moest betoonen, en nu be- vind ik, dat deze in uw vuisten gevaren en op den neus van den Ier is terecht gekomen. Welnu, gij zijt klaar, gij hebt uw taak volbracht, vergeet alles, wat gij van daag gezien en gehoord heb." „Dat kan ik niet," zeide David. Wat beteekent dat?" vroeg Lipthwaite, David met verwondering aanziende. z/Er is een andere invloed, die op mij werkt en die mij steeds aanzet het legengestelde te doen, van hetgeen gij wiltdie invloed wordt dagelijks sterker." ;/Dat dacht ik wel," monpelde Liphwaite met een vloek. //In alle gevallen, blijft gij voor eerst nog aan mij onderworpen, laat die invloed in den korten tijd, dien ik u nog noodig heb, doen wat' hij kan. Ga naar uw kamer, daar zult gij in uw armstoel blijven zitten, totdat ik u verlof geef om op te staan.55 David gehoorzaamde nu niet op die doffe, droef- geestige wijze, zooals hij altijd gewend was te doen. Een oogenblik stond hij fier in het midden van de kamer en scheen zijn kwelduivel te trotseeren kort duurde dit echter, weldra liet hij het hoofd

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1