1 Mei, de groote staakdag, is over 't alge meen kalm voorbijgegaan. Wei werden er op vele plaatsen meetings geliouden, moties aangenomen in socialistische bijeenkomsten ten gunste van den 8-uurs arbeidsdag, maar overigens bleef bet rustig. Alleen te 's Hage heeft de politie na een meeting een troep zingende en joelende socialisten met den wapenstok uiteen moeten drijven. Tijdens deze uiteenjaging heeft men twee schoten hooren lossen, maar ongelukken bleven gelukkig achterwege. De werkstakingen in de Friesche venen duren voort. Het gerucht loopt, dat de Labour Union te Londen f 8000 heeft gezonderi, ten behoeve van de werkstakers aldaar. Schiedam, 2 Mei. Dinsdag j.l. gaf het Schiedamsch Mannenkoor Orpheus'' voor hare Leden een Concert met vereerende medewerking van Mejuffronw v. 13. (Piano) en den Heer Julius Egener (Viool). Mejulfr. v. E. gaf ten beste Rondo Capricioso van E. Mendelssohn Bartholdy en erlangde aller waardeering. Het eerste zangnummer „Herrlich ist Gott" van B. Klein gaf reeds blijk, dat /Orpheus" aauraerke- lijk is vooruitgegaanook getuigde daarvan de keurige uitvoering van het ,/Lentelied" van Verhulst. z/De stem der Zee" voor soli en koor van Frans Coenen, bracht inij werkelijk in verrukking, want niet alleen, dat het bij uitstek goed werd gezongen, doch de moeielijke, maar tevens dankbare piano- begeleiding in handen van den Heer S. van Rot terdam werd con ainore vertolkt. z/Donk're buien groeien" van J. Kwast met de vele daarin voorkomende moeielijkheden werd goed gezongen en //het Ouderhuis" van Orpheus' gevierde Directeur, den Heer C. C. A. de Vliegh, raocht aller bijval verwerven, de vele nuanceeringen daarin voorkomende werden keurig uitgevoerd. Het slotnummer vVrede" van Richard Hoi, een grootsch toonwerk voor solo en koor, met Pianobege- leiding was het glanspunt van den avoud. //Orpheus" deed zich hier gelden. De solo's en het kwartet werden door eigen krachten uitmuntend vertolkt en de koren met gloed gezongen. In de eerste afdeeling droeg de Heer Egener het //Elegie" van Ernst voor op een wijze, die bewondering en waardeering ten voile verdient. Ook in de tweede afdeeling met het Andante uit het viool. Concert op 64 van F. Mendelssohn Bartholdy en het Impromptu van Chr. Ersfeld mocht hij zoozeer den bijval van de vele aanwezigen verwerven, dat hij als het ware genoodzaakt werd nog een stukje ten beste te geveu. De begeleiding van deze drie solo's werd met tact gespeeld door Mejulfr. v. E. Hetgeen wij in den aanvang zeiden, dat //Orpheus" wederom is vooruitgegaan, zal zeker door alien, die aanwezig waren, ten voile worden beaamd. Wij wenschen dan ook, dat de vereeniging onder de degelijke leiding van den Heer de Vliegh en de voorbeeldige toewijding van haren President en de verdere bestuursledenmeer en meer moge bloeien om het volgend jaarwanneer het Schie damsch Mannenkoor zijn zilveren feest zal vieren, met vollen glans te schitteren. De Symphonie gaf 11. Donderdag voor hare leden een concert met afwisselend programma. Als no. 1 prijkt op het programma de Syrn- phonie A. mol en Mendelsson Bartholdy, een keurig werk, hetwelk flink vertolkt werd het best daarin beviel ons C. Adagio Cantabili. De introductie was wat sterk, de pauken te hard en niet zuiver, de alt-violen wel wat zwakjes. In no. 2 genoten wij van de liefelijke stem van mevrouw F. Egmond Clemens. Haar mezzo-sopraan geluid voldeed vooral in het midden-registerin de hooge toonen was het al te sterk. In de zaal van de officieren-vereeniging zoude het succes niet zoo groot geweest zijn. Alsnu trad de heer M. Mierloo op met de viola d'amour. Dit instrument van Italiaansch origine, viola d'amour genaamd, hetwelk vroeger veel be- speeld werd, is later door nieuwere instrumenten als het ware verdrongen geworden, totdat Meijer- beer het wederom een eereplaats in de Hugenoten weder op de borst vallenging met langzame schreden weg naar zijn kamer, liet zich daar in zijn armstoel vallen en bleef er twee uur in zitten. Toen hij opstond, was hij alles vergeten. XIV. De Generaal. Getrouw aan haar voornemen ging Rhoda op weg, om een bezoek aan den vriend van haar vader, generaal Warmington, te brengen. De tram bracht haar in de buurt, waar die hoofdofficier woonde. z/Doe ik wel goed vroeg Rhoda zich af. „De generaal is vrijgezel. Is dat nu wel de geschikte persoon, om hem over het lot van een beminde te raadplegen. Nog meer, heb ik wel recht een ander deelgenoot te maken van de zonderlinge er- varing, die ik omtrent het prive leven van David heb opgedaan Zij wilde weer terug gaan, doch toen bedacht zij zich, hoe goed de generaal voor haar geweest was, en hoe hij haar steeds op het hart had gedrukt, zich tot hem te weuden, wanneer zij vermeende, dat hij haar kon helpen. Dit gaf haar weer moed, zij dacht, ik ben nu te ver gegaan om terug te keeren, en trok aan de bel. De bediende van den generaal, een gewezen militair, die menige campagne met hem had mede- gemaakt, deed open. Cripps, zoo heette deze, was een grijze snorre- baard met een krijgshaftig voorkomen, het echte type van een vuurvreter. Toen hij echter Rhoda zag, plooide zijn anders zoo stroef gelaat zich tot een glimlach. z/Wat ben ik blijde, dat ik u eindelijk weer eens bezorgde, en nu schijnt men dit, instrument weder om ter hand te nemen. De heer M. was het, die het sedert vele jaren in zijn bezit zijnde, voor de studie lastig en ondankbaar snaren-instru- ment, voor de leden van de Symphonie-vereeuiging kwam bespelen. Bespannen met elf snareu, waar- van 7 op en 4 in de kam liggen, worden slcchts 7 snaren bespeeld, de 4 overige zijn medeklinkende snaren, en spreken aan wanneer de 7 snaren zuiver gestemd bespeeld worden, hetgeen in no. 3 a. Berceuse, van Simon, duidelijk hoorbaar was, in de Serenade, van M. Mierloo, leed dit wel eenigszins, doordat de boveusnaren ontsterad waren. Over het algemeen is het een zeer ondankbaar instrument, daar het geluid veel heeft van een gewone viool met sourdine en lastig te bespelen is, om reden de 7 snaren ah het ware op den lijn liggen. Al de moeielijkheden werden zeer goed overwounen in no. 5 Moment Caprieieux van M. Mierloo, getuige het applaus van de vele kunst- lievende leden, ondanks het vergevorderd saisoen in de zaal aanwezig. No. 4 a. Menuetto uit de opera /Berenice" van F. Handel, en b. Deluge (Prelude) van Saint- Saens voor strijkinstrumenten werden vol gloed uitgevoerd. Vooral b. vonden wij liefelijk en ge- voelvol. In no. 6. Drie liederen te zingen door mevrouw E., vonden wij het Wiegelied het best van alien. inter den Linden was wel wat hoog voor een Mezzo Sopraan. Het slotnummer Ouverture //Ephigenia of Tauris" van Gliick voor vol orkest werd con ainore ge speeld, en het geheel hiervan beviel ons veel beter dan in het eerste nummer. Over het algemeen waren de koperen instru menten wel wat scherp en onzeker, de 2e violen ougelijk. Dit neemt echter geeuszins weg, dat de uit voering boven verwachtingslaagdeen er merkbaar ver- betering te bespeuren was. Jammer, dat niet meer Sehiedainsche jongelieden de vereeniging met hunne vele en goede krachten terzijde staan, want dan zoude zeker de Syraphonie-Vereeniging onder de energieke leiding van den begaafden Directeur, den heer Julius Egener, nog meer de sympathie van de Schiedammers verwerven. De heer C. A. de Meijere, predikant bij de Evang.-Luth. gemeeute alhier, die een beroep heeft aangenomen naar die gemeente te 's-Graven- hage, sprak Zondag, in de voormiddag-godsdienst- oafening, zijne afscheidsrede uit, naar aanleiding van Johannes 17 vers 11, 2e gedeelte. Bij het einde dier godsdienstoefening zong de gemeente hem Gezang 169, vers 4 en 5 toe.° In de kajuit van de in de Kielhaven alhier gelegen hebbende sleepboot ,/Eureka," is ten na- deele van den kapitein, door middel van braak ge- stolen een bedrag van f 25. D.,or de politie is als verdacht van dezen diefstal te Rotterdam aangehou- den A. B., matroos op genoemde boot. Hij had nog f 20 in zijn bezit. Hij is naar de gevaugenis te Rotterdam overgebracht. Aan de zoo gunstig bekende firma W. F. Van Vliet te 's-Hage, in mandenwerk, die ook hier ter stede een depot heeft, werd ter gelegenheid van haar 100-jarig bestaan vergunning verleend, zich hofleverancier te noemen. Woensdagavond trachtte een 15jarige alhier wonende molenaarsjongen, eenige oude meelzakken bij een uitdrager te verkoopen. Het bleek, dat hij die zakken uit een molen had genomen. Hij is door de politie ingerekend. Onze plaatsgenoot, de heer J. Van Meurs, slaagde te 's Hage voor het examen L. 0. Gisterennamiddag omstreeks 1 uur viel het 7-jarig dochtertje van Hoek aan de Hoofdstraat, van een aldaar rijdenden sleeperswagen, waarop zij geklommen was. Het achterwiel van dieu wagen ging haar over de beide beenen, waardoor het rechterdijbeen brak en het linkerbeen ter hoogte van den enkel is gekwetst. De heer V., wonende aan de Hoofdstraat alhier, wilde Dinsdagmiddag door hard te loopen trachten de boot nog bijtijds te bereiken. Onge- lukkig viel hij, tengevolge eener duizeling, waaraan zie^ julfrouw, zeide hij, zoo innemend mogelijk: //II komt stellig, om den generaal te spreken. Nu is hij nog bezig, maar dat zal niet lang meer duren, mag ik u maar eens voorgaan Hij deed een deur in den gang open, die toegang gaf tot een salon, en noodigde Rhoda uit te saan zitten. Dit was een groot vertrek, dat er zoo vroolijk mogelijk uitzag, en, niettegenstaande het warm weder was, werd hier de gewoonte gevolgd, die de rneeste menschen liebben, welke lang in de tropen ^iju geweest, namelijk om des zomers ook de haard- kachel brandende te houden. Op de tafel stor.d het ontbijt van den generaal klaar. Overigens was hier het zonderlingste ameublement, men wist niet, of men in een salon, een wapenkamer of in een museum van land- en volkenkunde was. De wan- den waren versierd met wapentropeeen, bestaande uit klewaugs, krissen. do]ken, yatagans, pistolen en donderbussen, op etageres stonden Indische afgods- beelden, Japansch snijwerk, voorwerpen van spek- steen, Chineesche pagodes en rijstedoozeu. In de boekenkast vond men nevens de militaire geschrif- ten, werken in het Chineesch, Soundaneesch enz. Tijger- en luipaardevellen bedekten den grond en voor den liaard lag op een groot berenvel een prac.itige hazewind zich te koesteren, die, toen Rhoda binnenkwam, kwispelstaartend naar haar toe g'ng; En waar is nu de generaal vroeg Rhoda, zoodia zij in een gemakkelijken armstrel had plaats genomen, dien Cripps naar haar toe gerold had. z/Weet gij dat niet, julfrouw," hernam de man op een toon, alsof hij boos was, dat zoo iets niet hij meermalen onderhevig is, en bekwain een gat in het voorhoofd. In een naastbijgelegen bran- derij is een pleister op de wond gelegd, waarna de heer V. wederom huiswaarts keerde. Ouwerschie, 29 April. Hedenmorgen omstreeks 8£ uur geraakte paard en wagen van den veehou- der N. aan den Ouden Kleiweg onder deze gemeente te water. Iloewel niet zonder schade, is dit on- geluk nog al goed afgeloopen. De heer J. G. Van Munster alhier slaagde voor het examen L O. 1 Mei, Gisterennacht is op eene weide van B. alhier een schaap geslacht, waarna men het vleesch heeft medegenomen, terwijl het gebeente werd achtergelaten. Dinsdag a.s. zal de heer A. Bolk den dag herdenken, waarop hij voor 40 jaar als ambtenaar ter gemeente secretarie geplaatst werd. V laai'riingen, 30 April. De uitslag der ver- kiezing van een lid van den Gemeenteraad alhier, is als volgtaantal kiezers 885, uilgebrachte stemmen 674. Gekozen de heer C. H. Hummelinck met 329 stemmen. De heer I. S. Fiegee Jr. verkreeg 315 stemmen. Bij de Ned. Herv. kerk alhier is beroepen ds. P. S. Meerburg te Kethel. Men maakt zicb alhier ernstig ongerust over het uitblijven van den loggerAgatha Geertruida," schipper G. Groeneveld. Dit schip was 1 April met nog een achttal andere schepen ter beugvis- scherij vertrokkenal de andere zijn reeds terug- gekeerd, bovendien van af 7 April heeft men het vaartuig nergens op zee aangetroffen, en in verband met nog andere gegevens, vreest men voor dien bodem het ergste. Beroepen bij de Ned. Geref. kerk alhier Ds. G. Vlug te Leiderdorp. Op de werf, toebehoorende aan den heer P. de Zeeuw, alhier is Dinsdag voor diens rekening de kiel gelegd voor een logger genaamd Concurrent, bestemd voor de haringvisscherij. Men schrijft ons uit Rotterdam dd. 1 Mei. De Rotterdamsche Lloyd schijnt goede zaken te maken, na de noodige afechrijvingen en storting van 2 ton in het vernieuwings- en reservefonds, deelen de aandeelhouders nog 9£ °/0 van het ge- storte kapitaal. Minder goed gaat het de vereeniging tot verede- ling van volksvermaken, wier kas mooi uitgeput raakt, hetgeen niet anders kan, omdat er afgaat en niet bijkomt. De uitvoeringen, Waartoe leden van de werkende klasse kosteloos toegang kunnen krijgen, vallen erg in den smaak van diegenen, waarvoor ze bestemd zijn. De vereeniging zal nu den geldelijken steun inroepen van hare stadgenoo- ten, want zegt zij, willen wij het volk iets goeds laten hooren, dat beschaving en kunstzin aankweekt, en willen wij het volksgezang langs 's Heeren wegen en straten wat verbeteren, dan moeten wij groote uitgaven doen. Van gebulk langs de stra ten hebben wij hier niet veel last, de proevers weten, dat als zij dat gaan doen, dit een teeken voor de politie is, dat zij te veel van de vergun ning hebben geprofiteerd, wat altijd door proces- verbaal wordt gevolgd. Wij hebben hier meer last van de vechtlustig- heid, hetgeen ook weer haar goede zijde heeft, aangezien dit juist belet, dat de liefhebbers op 1 Mei plublieke socialistische betoogingen gaan hou den, hetgeen voorzeker zonder kleerscheuren niet zou afloopen. Of nu die vechtlusligheid voortvloeit, uit het feit, dat de kleine komedies steeds stukken vol moord en doodslag opvoeren, weet ik niet. Mis- schien denken de slagers wel, dat het komt omdat de menschen te veel vleesch eten, en hebben zij daarom de prijzen met 1 Mei opgeslagen. Maar om nu tot onze vechters terug te keeren. Zondagnacht werd er gevochten op de Beesten- markt, 's Zondag snamiddags vechtpartij tusschen twee leden van het schoone geslacht en formeele veldslag op het terrein achter den Heuvel. Dit algemeen bekend was, ,/weet gij niet, dat de ge neraal, alvorens te ontbijten, een paar uur besteedt om zijn brieven te lezen en zijn correspondentie in orde te maken z/Zoo," zeide Rhoda, //en hoe maakt de oude heer het z/O, goed," zeide Cripps, ,/hij is altijd de oude." //En gij, Cripps," zeide Rhoda, ,/zijt gij altijd nog gezond z/Daar mankeert niets aan," zeide de snorre- baard, ,/als ik maar niet iets had, dat mij hindert." z/Kunt gij dan niet meer met den generaal overweg vroeg Rhoda. ,/Zeven en twintig jaar, julfrouw, dien ik al bij den generaal, ik heb hem overal gevolgd, honger en ellende, lief en leed, met hem gedeeld, ik heb hem altijd generaal genoemd, maar dat zal weldra ge- daan zijn." z/Hoe nu riep Rhoda, ,/Zult gij uw dienst verlaten P" z/U begrijpt mij verkeerd, juffrouw, hern am de snorrebaard. Ik ging liever dood, dan den gene raal te verlaten. Maar u weet heel goed, ^at de generaal een man is, die zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt, en dat niet alleen, het is een bui- tengewoon geleerd man. Zooals ik gehoord heb, en dat weet ik uit een goede bron, wil de Koningin hem tot den adelstand verheffen en baronet maken. Ook moet Hare Majesteit er sterk voor zijn, dat hij den een of anderen dag als minister optreedt, dan is het uit met den titel van generaal, dan moet er gezegd worden, mijnheer de baron, bah wat klinkt dat flauw. Of men moet nederig bui- gen en zeggen wat belieft zijn Excellence hoe terrein is als het ware geknipt voor de cricketers, omdat zij er een ruim veld hebben en niemand hinderen. Nu mag het cricketspelen de Voor st anders van Zondagsrust hinderen, daar wil ik buiten blijven, maar het is beter, dat de jongelui zich bezighouden met cricketen, dan dat zij^ het voorbeeld van zoo veel anderen volgen, en den rust- dag besteden, met kroeg in kroeg uit te loopen, om zich ten slotte met schelvischoogen en zwie- renden gang op straat te vertoonen. Doch Zon dagsrust kwam hier niet in het spel, wie voor Zon dagsrust is, begint niet met zelf te vechten op Zondag. Genoeg, baliekluivers vonden, dat dit spel- letje lang genoeg geduurd had, en begonnen een steenen-bombardement naar de cricketers; toen het gevecht aldus behoorlijk ingeleid was, begon de charge, waarbij de cricketers naar het park moes- ten retireeren. Hitr trok het beschaafd publiek onmiddellijk partij voor de Cricketers, waarop de baliekluivers de messen trokken, eenige lichte schram- men toebrachten, maar toch voor zedelijk overwicht de wijk moesten nemen. Om den dag waardiglijk te besluiten werd in den grooten Schouwburg /Waterloo" vertoond, een stuk, dat van vechten en kloppen aan elkander hangt, waarin de geschiedenis vermoord wordt. Of nu ook//Waterloo" de vechtlust der menschen heeft aangevuurd, wie zal het beslissen. Zoo kregen de agenten het deze week nog te kwaad in de Hoogstraat en hadden den grootsten last, als er een naar het politie-bureau moest gebracht worden. Dan volgde een drom nieuwsgierigen, stellig in de hoop, dat er weerstand zou worden geboden, en er dan weer eens flink gevochten zou worden, en zoo kreeg de politie meer last met de menschen, die op vrije voeten waren, dan met haar arrestant. Was eenmaal de man ingerekend, dan bleef een drom gapers voor het bureau staan, alsof er goud te halen was, en toen de agent, die dat beleg van het bureau eens begon te vervelen en ,/doorloopen, menschen," riep, werd men zoo woedend over het verstoren van dat genot, dat de man dadelijk een pak slaag kreeg, hetgeen natuurlijk eindigde met het inrekenen van den slaaguitdeeler. Dat de vechters dolgraag zouden zien, dat er een socialistische optocht met 1 Mei langs's Heeren wegen trok, is te begrijpen, dan konden zij er eens een dingetje aan doen. De anderen zijn daartoe veel te wijs, zij blijven binnenshuis, en vergaderen slechts 's avonds in hun lokaal aan de Binnen Rotte. Dat men eens graag een robbertje met elkander maakt, is nog te begrijpen, maar onbegrijpelijk is het, hoe of men op het lafle, wreedaardige denk- beeld komt, om zooals deze week gebeurd is, een stal binnen te sluipen en de staarten van 12 paarden uit te trekken. Onze kans om tusschenhaven te worden in de Nieuwe Duitsche stoomvaartlijn op Oost-Afrika staat goed, verscheidene Duitsche vereenigingen en de Kamer van Koophandel te Mannheim zagen graag de Maasstad als zoodanig aangewezen. De socialisten hielden hedenavond hunne meeting zonder iernand eenigen aanstoot te geven. Voor hun lokaal was het op de Binnen Rotte propvol. Dat er vehn uit die groote menschenmassa hoopten, dat er iets zou gebeuren, om eens nfrekening te houden, is wel denkbaar. Ten minste de spits straatbengels, om den boel aan den gang te maken, stond voor het socialisten-lokaal en zong ,/Oranje boven" uit de treuren. Een sterke politie-macht was op de been, om de socialisten te beschermen. Daar de socialisten ze stil lieten zingen, poogde men ze maar tot den strijd te dwingen en wiep een ruit in. Maar nu trad onmiddellijk de politie met een kalrnte, bedaardheid en overleg op, die niet hoog genoeg geroemd kan worden. Het terrein werd afgezet. Dat was een teleurstelling, men had zoo graag eens flink aan den gang willen gaan. Nu werd de politie geplaagd, om het dan in 's Hemels naam met deze maar aan den stok te krijgen. Ook dat gaf niets, geen oogenblik verliet deze haar zoo waardige houding en trad steeds, waar pluiinstrijkerig Aan zoo iets gewen ik mij nooit." Rhoda, die 's mans begrippen kende, glimlachte en zweeg. Opeens hoorde men met een stentorstem in den gang roepen z/Cripps, is het signaal voor het ontbiit al geblazen z/Ja, generaal," was het antwoord, en Cripps opende de deur zoo wijd mogelijk, maakte het militair saluut en liet zijn meester in. Generaal Warmington was een man van middel- bare gestalte met donker haar, dat al eenigszins begon te grijzen, en schrandere, vriendelijke gelaats- trekken. Hij was nu in een militair ochtend- gewaad gekleed. Toen hij Rhoda gewaar werd, vloog een trek van aangename verrassing over zijn gelaat en hij riep uit, //welwelwie had dat kunnen denken, dat ik mijn schoone pleegdochter nu zoo vroeg in den morgen zou zien. Zoo, zoo, komt gij den ouden man eens opzoeken, dat is braaf van je. En nu ontbijt gij mede niet waar Laat ons eens zien, wat Cripps opschaft. Zoo, gerookte zalm, eieren, geroosterd brood, varkensniertjes in boter gebakken, saucise de Bologne het kan nog al. Kom, tast toe kind en eet goed, opdat de kat niet met uw leege maag wegloopt." z/Dank u, mijn waarde generaal," zeide Rhoda, z/ik heb al hedenmorgen vroeg ontbeten, ik kwam niet om bij u te ontbijten. maar het doel vanmijn bezoek was, om een lang onderhoud met u te hebben, om u ernstig te raadplegen over een zaa waar mijn geluk of ongeluk van afhangt." Wordt vervolgd). .11- I HI I—

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2