Het Dynamiet-Complot N°. 41. Eerste Jaargarig. Woensdag Mei 1B90. B I N E N L tHD. Verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMEIDAL, Abonnementsprijs: Per drie maandenf .00 franco per post. 1. voor h.et Buiten.- land1.55 Afzonderlijke nnmmers. .05 M it Boterstraat, E, 342, sobibbam;. Frijs der Advertentien Van 1—5 regels .50. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familieberichtenper annonce .40 Dienst A A ft BI ED IN GEN -.25 Zondagmorgen had in de kapel op ,/Het Loo" eene godsdiensloefening plaats voor H. M. de Konin- gin, prinses Wilhelmina, gevolg en genoodigdeu uit de gemeente. De hofprediker ds. Van Koets- veld had tot tekstDe vogelen des hemels en de lelien des velds, Matlheus 6 1520. De Eerste Kamer der Staten-Generaal kwam Maandagavond te 8.30 bijeen, tot voortzetting harer werkzaamheden, orn tegen het einde dezer week weder uiteen te gaan. Men verwacht in de Tweede Kamer eene interpellate over het commando van het veldleger. Blijkens het door de Comraissie uit de Tweede Kamer uitgebracht verslag over de Staatsrekening van 1886, bedroeg het totaal der Staatsontvangstf n f 123,026,564,32^, dat deruitgav.f 123,876,328,89, zoodat het dienstjaar een tekort heeft gelaten van f 849,764,561. De minister van Oorlog heeft den wensch te kennen gegeven om de landbouwtentoonstellin- gen in ons land te benuttigen, ten einde de ei- schen, aan het militaire paard gesteld, te leereu kennen. De minister is genegen bij die gelegen- heden een compleet aangespannen stuk met 6 paar- den ter bezichtiging te stellen. De minister van binnenlandsche zaken heeft de vraag of besturen van scholen, opgericht door vereenigingen, wier statuten nog niet zijn goed- gekeurd, aanspraak konden maken op de rijks- subsidie, ontkeunend beantwoord. De aanspraak kan eerst ingaan op den dag, waarop de statuten der vereeniging zullen zijn goedgekeard. Omtrent de vraag ,/wanneer eene school als winstgevend bedrijf beschouwd wordt," is door den minister het volgende beslistWat betreft de vraag of eene bijzondere school wordt gehouden als winstgevend bedrijf, deze zal door Ged. Staten zijn te beantwoorden bij hunne beslissing op de aanvrage vdor 1 Mei 1891. \66t dien tijd zullen zoowel de aanvragers als de districts-schoolopzieners, blijkens de artt. 5 en 6 van het betrekkelijk kon. besluit, eene verklaring hebben af te geven omtrent de gestelde vraag. Het is den districts-schoolopziener overgelaten na te gaan langs welken weg hij zijne meening omtrent het bedoelde punt zal kunnen vestigen. Het Kamerverslag over het wetsontwerp tot aanwijzing van de hooge en gewichtige openbare betrekkingen, bedoeld in art. 90 der Grondwet, waarvan het bekleeden of bekleed hebben de ver- kiesbaarheid tot lid van de Eerste Kamer mede- brengt, beantwoordend, heeft de Regeering daarin verschillende wijzigingen gebracht. Niet alleen de oud-voorzitters der Kamers, maar ook de leden daarvan zijn er nu in opgenomen. Voor leden van Gedep. Staten is nu bepaald, dat zij het lidmaat- FBUILLEITOM. of het hypnotisms in de hand van een sa menzweerder. 16) De trekken van den generaal werden ernstig, de glimlach verdween en de weukbrauwen werden gefronst. ,/Dus een levenskwestie, kind," riep hij, »gij kunt over mij dispoueeren, ik twijfel niet of gij zult mij dan wel liefst alleen over het een en ander willen spreken." z/Cripps," riep hij, „schenk nog eens in en dan is het zitting met gesloten deuren." Cripps deed wat hem bevolen was, en ging weg. Toen zij alleen waren, nam de generaal Rhoda's hand en zeide, „kom aan, kind, zeg mij nu eens, wat u op het hart ligt." ,/Gij waart altijd vaders beste vriend," hernam Rhoda, terwijl zij een traan wegpinkte,/sedert hij gestorven is heb ik nog nooit iets van belang gedaan, of ik heb u gewaarschuwd." ,/Ja! jadat weet ik," zeide de generaal, en hij voegde er met een ondeugend lachje bij, „daar- van kan een voorstel van zekeren heer Acland getuigen. Maar waarom raadpleegt gij hem nu niet ,/Dat is nu juist datgene wat ik niet kan doen," hernam het meisje. David weet niet, dat ik u ga chap meer dan 6 jaren moeten bekleed hebben. Burgemeesters van die gemeenten zijn verkiesbaar, welke volgens de hatste openbare volkstelling meer dan 20.000 zielen tellen. Kapiteins-ter-zee en kolo- nels bij het Nederlandssh en Ned.-Indisch leger zijn verkiesbaar, mits van laatstgeuoemden rang al twee jaren in werkelijken dienst geweest. zijnde. Vervallen is de in het oorspronkelijk ontwerp opge nomen verkiesbaarheid van den president der Neder- landsche Bank. Behalve de hoofdinspecteur, zijn nu ook inspecteur en hoofdingenieurs van den Rijkswaterstsat verkiesbaar verklaard. Vervallen zijn de voorzitters van het College voor de zee- visscherijen en van de kamers van koophandel te Amsterdam en Rotterdam, zoomede de hoofdinspec- teurs van cultures in Ned.-Indie. Daarentegeu zijn ook verkiesbaar verklaard leden van de Itidische Reken kamer. In zijn antwoord aan de Eerste Kamer omtrent het wetsontwerp houdende verbodsbepalin- gen tegen het dragen van wapeneu verklaart de Minister van Juslitie o. a., niet in te zieu, dat de goedgezinde burgers door deze regeling van slechter conditie zouden worden gemaakt,zij kunnen voorzeker in omstaudigheden komen, dat het bij zich hebben van een wapen wenschelijk zou zijn doch voor dergelijke gevallen biedt art. 3 sub. 9o. van het ontwerp uitkomst. En voor zoover die omstandigheden z66 plotseling opkomen, dat het vragen van de bedoelde machtiging niet mogelijk is, kunnen zij zich, als zij zich toch aan het dreigend gevaar moeten blootstellen, door een of meer personen op hunnen gevaarlijken weg doen vergezellen, waardoor hunne veiligheid zeker niet minder zal worden bevorderd dan door het bij zich steken van een wapen. Evenmin kan hij inzien, dat er onderscheid is tusschen de steden en het platteland. De cntvan- gers of notarissen toch, waarop in het Voorl. Verslag werd gewezen, die met groote sommen gelds langs eenzame wegen moeten gaan, zullen zeker zonder moeite de machtiging bekomen bedoeld bij art. 3 no. 9, daargelaten nog, dat zij wel andere maatregelen kunnen en zullen nemen om hunne schatten behouden over te brengen. Het buiten dienst dragen van het zijdgeweer is een gebruik, dat in het Nederlandsche leger zonder eenig nadeel sedert ongeveer 75 jaren heeft bestaan. Er zouden dan ook zeer overwegeude redenen aanwezig moeten zijn, om aan dit gebruik, hetwelk geheel in overeenstemming is met het karakter van den militairen stand, een einde te maken, zegt de Minister en zoodanige redenen zijn niet gelegen in de omstandigheid, dat enkele militairen wel eens misbruik maken van hun wapen. Vooreerst zijn de gevallen, waarin daarbij inderdaad letsel wordt toegebracht, uiterst zeldzaam, en ten andere worden sedert eenige jaren met goed gevolg strenge maat regelen toegepast, om dergelijke misbruiken te voorkomen of althans zooveel doenlijk te beperken. De Regeering heeft f 3000 aangevraagd voor een subsidie aan de tentoonstelling te Amsterdam tot bevordering van veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkj laatsen. Zij acht de zaak van genoegzaam algemeen belang, om dezen gevraagden steun niet te weigereu. Door de regeering is aan de Nederlandsche Heideinaatschappij opgedragen een onderzoek in te stellen naar de raogelijkheid om onze zeeduinen te bebosschen. Daargelaten de verbetering van accli- matorische toestanden, zou daarmede eene wijze van vastleggen der duinen verkregen kunnen wor den, verreweg goedkooper dan de thans gevolgde door het poten van helm terwijl het door de ten gevolge daarvan ontstaande bescberming tegen den zeewind, ook voor de bezitters der daarachterlig- gende gronden mogelijk zou worden, deze eveneens met houtgewas te bezetten. Met 1 Mei zijn nieuwe tarieven voor de ge- combiueerde reisbiljetten in werking gekomen. Er worden reisbiljetten afgegeven voor Nederland, Belgie, Duitschland, Oostenrijk-Hongarije, Dene- marken, Zweden en Noorwegen, Zwitserland en Frankrijk. Behalve voor reizen van minder dan 600 kilome ter door Nederland en Belgie, is men overigens niet meer verplicht een rondreis te doen, maar kan men desverkiezende been en terug denzelfden weg reizen. In het eerste kwartaal van 1890 zijn voor den kolonialeu dienst aangeworven-: 349 Neder- landers en 90 vreemdelingen, aan wie f 111,500 aan handgelden werd uitbetaald. Naar Oost-Indie werden uitgezonden zes deta- chemementen, totaal sterk 20 officieren en 282 manschappen. Hierbij waren 85 vreemdelingen. Naar West-Indie, en wel naar de kolonie Curasao, vertrokken 6 soldaten onder geleide van 1 ofhcier, waarbij slechts 1 vreemdeling was. Naar Oost-Indie moeten dit jaar worden uitge zonden 1800 manschappen; naar Suriname 45 en naar Curasao 42. In de gehouden vergadering der afd. Delft en omstreken van de Maatschappij van Landbouw werd de rekening over 1889 goedgekeurd met een nadeelig slot van f204.66. Tot bestuursleden werden met algemeene stemmen herbenoemd de heeren II. Landheer en A. E. Marlet, Wegens den achteruitgaug van de jaarlijksche paardenmarkt werd besloten, bij den gemeenteraad pogingen aan te wenden tot het verkrijgen van een tweede jaar lijksche paardenmarkt. De bekende fabrikant de heer H. E. Van Meerten is te Delft in den ouderdom van bijria 86 jaar overleden. Mr. R. H. J. Gallandat Huet, lid van den Raad te Haarlem, heeft, na de herbenoeming van den burgemeester aldaar, een adres aan den Koning opgezonden, waarin hij op scherpe wijze de hande- raadplegen, niettegenstaande het toch over hem is." „Rhoda," zeide de generaal heel ernstig, /,Tom, uw vader, en ik waren jaren lang boezemvrienden en gij zijt overtuigd, dat ik ook alles voor zijn dochter over heb, maar verg van mij niet, dat ik u zal helpen, om uw engagement met Acland af te breken. Het is een brave jongen, die u oprecht bemintik wil er niet aan medeplichtig zijn, om hem voor zijn leven lang ongelukkig te maken." „Dat was ook het doel van mijn bezoek niet," zeide Rhoda een weinigje geraakt. vMag ik nu eens zeggen, wat ik u gaarne mededeelen wilde ,Zeker, mijn kind," hernam de generaal.Kom er maar mede voor den dag." Ofschoon zij nu kon zeggen, wat haar op het hart lag, was Rhoda toch verlegen met de zaak zij zag den ouden krijger met een smeekenden blik aan, sloeg haar oogen neder, en vroeg toen heel zacht,/Gelooft gij, dat er iets bovennatuurlyks bestaat, waarvan wij geen begrip hebben Nu was het de beurt van den generaal om ver legen te worden, want ofschoon ontwikkeld man, had hij toch iets in zijn leven ondervonden, dat hij maar niet kon verklaren. Op zekeren nacht had hij een zijner vrienden door de kamer zien wandelen. Hij had de gestalte aangeroepen, maar die was in een nevel verdwenen. Later ver- nam hij, dat die vriend op den zelfden datum in een der gevechten in Indie gesneuveld was. Hij bleef eenige oogeublikken in gepeins verzonken, wilde er niet voor uit komen, dat hij zelf wel ge- loofde, dat er iets was, dat boven zijn verstand ging, en maakte er zich van af met de vraag ffEn komt gij nu van zoo verre, om mij die vraag te doenP" Ja,'' zeide Rhoda, vdaarover, en over nog meer moet ik u spreken. Het eenigste middel om u met het gevaar bekend te maken, dat mij en mijn David h dreigt, is, dat ik u de geschiedenis van het begin tot het einde vertel, altijd als u tijd hebt, om mij aan te hooren." De oud-strijder haalde zijn horloge te voorschijn en keek aandachtig hoe laat het "was. „Het is nu ruiin tien uur," zeide hij, „om half zeven moet ik present zijn bij den generaal-veldmaar- schalk, om met hem te dineeren, tot zes uur van avond ben ik tot uw dienst. Zie zoo, lief kind, nu hebt gij acht uur om te praten en in dien tijd kunt gij nog al een woordje wisseleu." ,/Gij steekt den draak met mij," zeide Rhoda, op een eeuigszins verwijtenden toon, „maar laten wij die kleiuigheid op zijde zetten, hoor mij een- voudig aan, en zeg dan hetgeen gij er van denkt, maar net zoo als u het meent." Toen gaf zij een verhaal van de verandering, welke zij bij haar David bespeurd had. Hoe of zij in dat oude boek over het vermogen der wilskracht had zitten lezen, hoe of zij met tante Dorothea een proef genomen had; en hoe of de tante de handschoenen, welke zij wilde hebben, aan het andere einde der stad gehaald had. Toen de generaal hoorde, hoe of die tante Do rothea, die er anders niet van hield zich erg moede te maken, tegen wil en dank genoodzaakt was geworden zich in het zweet te loopen, barstte hij het uit van lachen. Rhoda was verplicht, daaraan een einde te maken, door hem er op te wijzen, dat het onheil, dat haar en haar David bedreigde, heel ernstig was. lingen van den Burgemeester cntiseert. O.a. wordt daarin gezegd, dat de Burgemeester zich rechten aaninatigt, die zijne wettelijke bevoegdheid verre te buiten gaan, dat hij door zijne handelingen s Rijks schatkist en de gemeenteiras van Haarlem een nadeel van vele tonnen gouds heeft berokkend, en den financieelen toestand der gemeente Haarlem geheel in het ongereede heeft gebracht, enz. enz. Te Haarlem heerscht algemeene verentwaardiging over de handelwijze van den heer Gallandat Huet. De overige raadsleden hebben een uilvoerig adres aan Z. M. opgezonden, waarin o.a. wordt gezegd, dat zij met leedwezen, verwondering, verbazing en verontwaardiging kennis hebben genomen van het adres, door hun medelid, Mr. R. H. J. Gallandat Huet, tot Z. M. gericht. De stadsarchitect te Leiden is nu geheel gereed met het opmaken van een gedetailleerd plan voor den wederopbouw van de afgebrande stadsgehoor- en concertzaal op de Breestraat. Het gebouw zal met meubilair enz. niet minder dan f 152.550 moeten kosten. De plannen zullen nu weldra den Gemeen teraad ter goedkeuring worden voorgelegd, waarna spoedig met den bouw kan worden aaugevangen. Het passagiersverkeer op de stoomtram Den Haag—Scheveningen (Rhijnspoor) bedroeg van 1 Mei 1889 tot uit. April dezes jaars 730.163 personen. In hetzelfde tijdvak werden in locaal verkeer tus schen Voorburg en Den Uaag 194.976 passagiers vervoerd, of 12.083 meer dan in het voorafgaande exploitatie-jaar. De schutting voor het berbouwd Zuidhol- landsch koffiehuis aan de Groenmarkt te 's Hage is verdwenen. De sierlijke en bevallige facade, in oud-Hollarid- schen renaissance-stijl, maakt een aanjenatnen indruk en trekt zeer de aandacht der voorbijgangers op dit drukke punt. Het is de politie te Rotterdam gelukt, een persoon in handen te krijgen, die vermoed wordt, zich schuldig te hebben gemaakt aan het op wreed- aardige wijze uittrekken van haar uit de staarten van 12 paardeu, toebehoorende aan een handelaar op den Goudschen Rijweg te Rotterdam. De gemeenteraad van Woerden heeft een voor stel aangenomen tot het bouwen eeuer nieuwe gas- fabriek en tot hut sluiten van een leening van f 38.000, ter aflossing van de tchuld op de tegen- woordige en lot stichting van de nieuwe fabriek. Dr. rar. W. Van den Bergh, beroepen hoog- leeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is jl. Woensdaguacht, op nog slechts 40-jarigen leeftijd te Montreux aan tering overleden. De anti-revo- lutionaire partij verliest in hem een harer edelste en invloedrijkste vertegenwoordigers, al trad hij dan ook in de actieve politiek minder op den"voorgroud dan in het kerkelijk en maatschappelijk leven. ■III!Ml - mill III! IllI llllII 11 Mil I I III III Daarua vervolgde zij, en verhaalde, hoe zij als in een droom haar David bespied had en steeds met haar geest bij hem was geweest. De generaal riep van tijd tot tijd met een ongeloovig glim- lachje, ,/Wonderlijk, recht wonderlijk," maar bleef toch luisteren. Rhoda verhaalde van den kaimpstrijd tusschen haar wil en dien vau Lipt hwaite, vertelde haar mislukte pogingen, om haar David naar een an dere buurt te laten verhuizen en verklaarde nu gulweg, dat zij ten einde raad was. (,Rhoda", zeide de generaal kalm, ,/gij zult dit alles gedroomd hebben. Gij hebt gedacht, dat uw David te hard werkte, hebt u anstig over hem gemaakt, daardoor werdt gij zenuwachtig, en kwa- men er allerlei wonderlijke dingen in uw hoofd." Rhoda gaf geen antwoord, nam potlood, papier en enveloppe, schreef iets op het papier, stak het in de enveloppe, die zij sloot en den generaal over- haudigde met de woorden wNiet opendoen, voor- dat ik het zeg, en nu moeten wij eenige oogen- blikken zwijgen en doodstil zijn, dan zult gij kun nen beslissen of ik gedroomd heb." Generaal Wannington nam de enveloppe aan, en keek heel raar oponderwijl voldeed hij aan haar verzoek. Rhoda k°ek toen stijf naar de deur, met oogen, waaruit bliksemslralen schenen te schieten. De stilte begon den generaal, die niet wist hoe of hij het had, al te vervelen, hij wilde er juist een einde aan maken toen de kruk van de deur omgedraaid werd en Cripps binnenkwam. Deze liep nu niet zoo als hij gewoon was te doen, in militaire houding, integendeel hij kwam

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1