Het Dynamiet-Complot N". 42. Eerste Jaargang. Zaterda10 Mei 1S90. Bill EI L AND. Abonnementsprijs: Verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMEKDAL, SCHIEDAMMER. Per drie maanden.0O franco per post. 1. voor het Buiten- land1.55 Afzonderlijke nnmmers.05 Boterstraat, E, 342, sohiedam;. Prijs der Advertentien Van 1—5 regels f —.BO. Iedere regel meer. 10 G-roote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familieberichtenper annonce —.40 Dienst AANBIEDINGEN AANVRAGHN ,-.35 Het antwoord der Regeering op het Voor- loopig Verslag over liet wetsontwerp betreffende win- keldwang, zal de Tweede Kamer spoedig bereiken. De Eerste Kamer, die Maandagavond bijeen- kwam, zal tegen het eiude der week weer uiteeugaan, weet het Dbl." te verzekeren. De beer Merkelbaeb is als lid der Kamer toege- laten en beeedigd. Dinsdag heeft de Kamer met eenparige stemmen aangenomen de pensioenwetten voor de burgerlijke ambtenaren, hunne weduwen en weezen. Het ontwerp, regelende het dragen van wapenen, is na sterke bestrijding aangenomen met 25 tegen 22 stemmen. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wets- ontwerp tot regeling van de brievenposterij. De voornaamste bepalingen daarvan zijn, dat het port van nieuwsbladen per noinmer tot een gewicht van 35 gram (uu tot 25 gram) een halven cent zal bedragen, dat het iuvorderen van een quitantie in plaats van 1U, 5 cts. zal kosten, en dat het recht der gewone postwissels voor bedragen boven een nader te bepalen minimum, zal wordeu ver- laagd. Door den minister van justitie zijn nieuwe modellen van jacht- en vischakten vastgesteld. Daarbij is gevolgd het in Duitschlaud gevolgd wordende modelze zijn op linnen geplakt en breed 14, lang 14 centimeter. Deze akten zijn met verschillenie kleuren gestem- peld naar gelang van de verschillende doeleinden, waarvoor zij worden aangevraagd, en welz w a r t de groote jachtakte tot uitoefening van alle geoor- loofd jachtbedrijfg r o e n de groote jachtakte tot uitoefening van alle geoorloofd jachtbedrijf met uitzondering van de lange jacht en de valkenjacht j b 1 a u w de kleine jachtakte tot uitoefening van de jachtbedrijven, genoemd in art. 15, lett. e, f en g der wet van 13 Juni 1857 Slaatsblad n°. 87)bruin de kleine viscbakte tot uitoefening van de vissc'nerij met 66a geoorloofd vischtuig zwart, de groote viscbakte tot uitoefening van de visscherij met alle geoorloofd vischtuig. De achierzijde der jachtakten isdoukergroen, die der vischakten g r ij s gekleurd. WoeDsdag 21 Mei zal door het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid te 's-Graven- liage worden aanbesteed het maken en leveren van Engelsche wissels op de stations Vlaardingen en Maassluis, ten behoeve van den spoorweg Rot terdamHoek van Holland en van den spoorweg Arnhem—Nijmegen. Begrooting f 10.200 ZEx. mr. C. Eock, commissaris des Koniugs in Zuid-Holland, vertrok Woensdag, vergezeld van zijue gemalin, voor eenige dagen uit 's-fiage naar Parijs. De adjudanten-onderoff. en de sergeanten- FBTJXIjLiHTOJNr. of het hypnotisme in de hand van een sainenzweerder. 17) XV. Op nieuw verslagen. //Wel, Rhoda," zeide tanle Dorothea, toen haar nicht terugkeerde van de visite bij den generaal, z/ik meet zeggen, dat gij al heel aardig de heden- daagsche jongedochters nadoet, door zoo lang bij een ongetrouwd heer te vertoeven. Wat zal David er wel van zeggen, als hij dat hoort En nu ik toch over David spreek, zoo moet ik zeggen, dat ik verwonderd sta, dat hij ons niet komt opzoeken en ook niet schrijft." z/Hoe weet gij dat vroeg Rhoda, die eerst niet veel acht gegeven had op de verwijtingen van haar tante. ffWel, mijn waarde," zeide de tante, //Onze dienst- maagd heeft nu ook een vrijer gekregen, en nu stelt het schepsel er het grootste belang in, om haarfijn te weten, hoe of het met de liefdezaken van anderen is gesteld. Zoo zeide zij mij een paar dagen geleden Wat komt de vrijer van Rhoda hier weinig. Wel Emily, zeide ik, hij heeft het zoo erg druk, maar als hij met zijn werk klaar is, zuit gij eens zien, hoe dikwijls hij komt." Rhoda vond het alles behalve aangenaam, dat tante met de keukenmeid over haar zaken beraad- majoor bij het wapen der infanterie zullen voortaan met een revolver bewapend worden. Naar men verueemt ligt het in de bedoeling van de regeering om ook bij ons leger strenge bepalingen tot het beperken van het duel iusschen officieren te maken. De M. v. O. heeft te dezer zake van hooge zijde een wenk gekregen. In verband met de artikelen 15 tot en met 22 der herziene Rijuvaartakte [Slaatsblad no. 75) van 1869, en met de bepalingen van het konin- klijk besluit van 29 Juni 1869 [Staalsblad no. 110), wordeu belanghebbenden herinnerd aan de verptichting voor alle schippers, die den internati- onalen Rijn willen bevaren, om voorzien te zijn van een Rijnschippetspatent en van een scheepspa- tent, welke stukken, op schriftelijk verzoek, worden afgegeven door het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid. De stoomboot Dolfjn liep deze week binnen, om een rapport uit te breugen omtrent Engelsche visschers, die wederom de nelten van andere visschers hadden afgesneden. De vraag, zoo dikwerf geopperd, is en blijft, is de zeemacht, die wij in de Noordzee presen- teeren niet te zwak om de visscherij-politie naar behooren uit te oefenen Van verschillende zijden is die vraag steeds toe- stemmend beantwoord. Wij veruemen, dat op den 28sten Mei te Dord recht een vergadering zal gehouden worden van ,/de Vereeniging tot bevordering van de Nederlaudsche visscherij." Men zal met voorstellen komen om demarches te doen, ten einde Z. Excell. den Minister van Marine te bewegen publiciteit te geven aan de jour- nalen der oorlogschepen, die met de visscherij-politie zijn belast. Wanneer men die vraag aldus stipuleert, heeft men kans, dat er met verwijzing naar het jaar- boekje der Marine gezegd wordt, die publiciteit bestaat reeds. Immers daarin worden opgenomen onder meer Marine aangelegen heden extracten van de journalen ouzer oorlogschepen, en ook die van de vaartuigen tot uitoefening onzer visscherij-politie, dikwerf zelfs zeer in den breede. Maar tusschen het verschijnen van het jaarboekje en het plegen van ongeregeldheden is een groot tijdsverloo'p. Om verschillende redenen, zou de vereeniging er natuurlijk het grootste nut van hebben, wanneer bij het ontstaan van visscherij-kwesties men on- middellijk kennis droeg van de mouvementen van onze politieschepen. Welke bezwaren zouden er zijn, als na afloop van elk kruisreisje een extract-journaal van het schip werd geplubiceerd In een oogenblik is dat extract opgemaakt en kan gehectografeerd aan de couranten der verschillende visschersplaatsen gezonden worden, die het volgaarne onder de officie.de berichten opnemen. De onkosten vau dien maatregel bedragen bijua niets. Mede zal in die vergadering besproken worden den wensch, om visscherlieden als loodsen aan te stelleu, ten einde cominandanten van advies in de visscherij aangelegenheden te dienen. Het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschap- pij voor Landbouw heeft besloten een zilveren rne- daille beschikbaar te stellen voor de beste inzending betreffende veiligheidsinrichtingen aan landbonw- werktuigen op de tentoonstelling tot bevordering vau veiligheid en gezondheid, dezen zomer te Am sterdam in het paleis voor Volksvlijt te houden. Daar bij het ouderzoek van de brug over de Oude Maas gebleken is, dat die brug niet sterk genoeg is voor een locaalspoorweg, worden thans door den heer J. J. A. Kuijs pogingen aangewend tot het maken van een stoomtraraweg naar het station Barendrecht. Volgens den heer K. is het benoodigde kapitaal voorhanden. - Bij de inschrijving op de f 400.000 atn- deelen der //Nederlaudsche Gist- en Spiritusfabriek" te Delft, hebben drie vierden der aandeelhouders gebruik gemaakt van het recht, om voor elk aandeel dat zij bezitten een nieuw aandeel bij te koopen, terwijl bovendien een grooter aantal aandeelen is gevraagd dan beschikbaar was gesteld, zoodat van de niet-preferente inschrijvingen slechts 24 pet. kan worden toegewezen. Aan het comite te Haarlem tot exploitatie van de staalwaterbron is door den Haarlemmermeer- polder concessie verleend tot Del leggen van buizen door de aan dien polder toebehoorende wateren, tot het voeren van het staalwater naar Haarlem. De gemeenteraad van Nijmegeu heeft besloten om voor f 1500 deel te nemen in het waarborgfonds, samengebracht voor de ontvangst der Leidsche stu- denten, die op 1 Juli e. k. den gecostumeerden z/Intocht van Karel V in 1546 binnen Nijmegen" daar zullen herhalen. Men stelt zich bij die gele- geuheid groote feestelijkheden voor. De eerste wielerwedstrijden, dit jaar te Sche- veningen op 15 Mei te houden, zullen, naar wij ver- nemen, druk door Engelsche rijders bezocht worden. Thans is reeds bekend, dat niet minder dan zeven zonen van Albion overkomen, om te trachten de Hollanders op het gevleugeld rad te overwiunen. Het zal dus de moeite waard zijn te zien, hoe onze Hollandsche jongens zich tegen de taaie Brit ten zullen houden. Delbare, Stroethof, Rolandus en Pander toonden verleden jaar, dat zij best hunne parlij staan kun- nen alien zijn reeds duchtig aan het werk. De baan belooft dit jaar vlakker te zijn, en dus veel aangenamer te zullen rijden. Hoe gunstig de badplaats Scheveningen in het buitenland bekend staat, blijkt uit de volgende woorderi, ontleend aan een beschouwing van dr. Alfred Friedman te Berlijn. ,/Ik heb Helgoland, Norderney, Bad-Nieuwpoort en Zandvoort in de zotnerraaauden bezocht, maar ik verlang niet meer daar been te gaan. Hiervan is Scheveningen de oorzaak. Dat is het aangenaaraste zeebad. De meest verwende reiziger kan geen beter logementen vinden dan daar. Scheveningen heeft het gezondste drinkwater en de beste muziek, het schoonste strand en de uitneinendste baden. Door de nabijheid van 's-Gravenhage behoeft men op regenachtige dagen niet voor verveliug te vreezen de groote kuustschatlen in de rausea bieden ge- legenheid tot altijd nieuwe, nimmer vermoeiende studieu. Hij, die van de eenzaamheid houdt, evenals hij, die het gezelschapsleven op hoogen prijs stelt, vindt in weinig minuten plaatsen vau zijn gading. En bij dit alles heeft men de altijd afwisselende, alles verfrisschende zee." Te Gouda is een tweede geval van slaapziekte met doodelijken afloop voorgekomen. Na 4 dagen aaneen geslapen te hebben, is er het zoonlje van De K., zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, over- leden. De lijderes aan de slaapziekte te Stadskanaal is na 7 dagen te hebben geslapen, weder ontwaakt maar is thans nog zeer zwak. Zij was in dientijd slechts enkele inalen met veel moeite wakker gemaakt, maar ook dadelijk weer ingeslapen. Te Ensched^ is een tweede detachement vau 60 man infanterie uit Arnhem aangekomeu. De com missaris des Konings bracht weder een bezoek aan Enschede om zich van den toestand te overtuigen. Groon <lt/r ontatagen «vi»bm<3oTS lS &vb*i©l* dor firma Ter Kuile Morsman teruggekeerd het bekende besluit der fabrikanten is dus iu werking getreden, waarbij twee dagen in de week (Vrijdag en Zaterdag) alle fabrieken stil zullen staan. Men vreest, dat tevens eerie werk staking onder de timraerknechts zal ontstaan. Alles blijft tot dusverre rustig. Deze week werd een dame te Rotterdam Let slachtoffer van een zakkeuroller. Op de raarkt aan de Biuneurotte voor eenige inkoopen aanwezig zijnde, bemerkte zij eenige jongens in hare nabijheid, die oogenschijnlijk mede naar uitgestalde voorweiyen stonden te kijken. Toen zij het door haar geko. Lie wilde betalen, was hare portemonnaie uit haren mautelzak gerold en waren de jongens verdwenen. Welk een rijkdom de kieviten aan ons land jaarlijks ten geschenke geven, kan blijken uit de berekening, dat dit jaar in Eriesland 250.000 kie- vitseieren zijn opgezameld, die door elkaar 15 cts. 't stuk, dus te zamen ongeveer f 40.000, op- brachteti. Op het initiatief van de heeren dr. Van Was te Pernis en Van Wijk te Leerdam zal 31 Mei a.s. in het hotel Coomans te Rotterdam eene bijeenkomst gehouden wordeu van presidenten van slaagde, zij werd een weinig boos en kleurde. Tante scheen dat niet te bemerken en keuvelde maar voort. yToen zeide EmilyJa, maar mevrouw, hij schrijft haar ook niet eens. Wat kon zoo'n geleerd heer haar geen mooie minnebrieven schrijven. Arme juffrouw Rhoda, ik beklaag haar, zij is nog zoo jong. Maar mijn jongen, die schrijft mij elken Zondag, zoo geregeld als de kick, dat is een groote troost voor mij. Nu kan ik wel niet lezen, hoe of het met hem gaat, want hij kan niet schrijven, en hij moet het adres van den brief er door een ander op laten zetten, doch hij zeudt een brief vol met krnisjes, en elk van die kruisjes beteekent een kus voor mij. Zoo ben ik er nu achter gekomen, Rhoda, dat David u ook niet schrijft." z/Tante lief", riep Rhoda boos, ,/praat als het u belieft niet met de meid over mijn zaken. Dat past toch niet," en zonder iets meer te zeggen liep zij de kamer uit. Tante Dorothea dacht niet anders of zij was kribbig, omdat zij woorden met David had gehad. wIk zal dat zaakje wel weer in het reine brengen," dacht zij, //ik zal David wel eens spreken en hem vertellen, dat zij boos is, omdat zij verleden week te veel kalfsvleesch gegeten heeft, en daarbij komt nog, dat zij van ochtend een boterham met rook- vleesch gebruikt heeft, die dingen behooren niet bij elkander. Komaan, dat humeur zal wel beter worden, als zij maar aftreksel van zenuwbladen, rhabarberstroop, poeders van sjalappe en Engelsch zout gebruikt." z/Goede hemel, wat is dat nu weer riep zij, toen er hard aan de deur geklopt werd. Haar meid beautwoordde dien uitroep, door den heer Aclaud aan te dienen. De joukman trad binnen met angstige, verwil- derde blikken, als of hij elk oogenblik een vijand meende te zullen zien opdagen. Hij zag er bleek en bezorgd uit. Toen tante Dorothea zijn hand nam, viel het haar op, dat deze zoo buitengewoon koud was, en nu stond het dadelijk bij haar vast, dat David en Rhoda ruzie met elkander hadden gehad. ,/Ga zitten, David," zeide zij haastig. /Rhoda komt dadelijk. Wat ben ik blij, dat ik u eens alleen spreek, nu kunnen wij eens samen dat rnis- verstand uit den weg ruimen. Als dat maar ge- beurd is, dan gaat het tusschen u en Rhoda weer als of bet karretje van Cupido op een zandweg reed." David, zette groote oogen op, hij begreep de tante niet, en zweeg. /,David," vervolgde zij, //het was niet wijs van u, om zoo boos te worden over hetgeen Rhoda deednatuurlijk deed de tante nu maar een sprong in den blinde. ffIk ben er zeker van, dat zij het niet zoo gemeend heeft." David keek hoe lauger hoe meer verwonderd. z/Ik begrijp u niet," zeide hij. ,/Wat heeft Rhoda toch gezegd uO," zeide tante Dorothea, steeds in den blinde rondtastende, //laten wij geen oude koeien uit de sloot halen, ik wil alleen maar zeggen, David, dat als je zoo jaloersch blijft, dan komt het nooit tot een huwelijk met u beiden." z/Lieve tante Dorothea," zeide David, terwijl hij als wanhopend met zijn vingers zijn haren opstreek wat is er dan toch gebeurd P" //Gij zijt dwaas, als gij er u aan stoort, dat mijnheer Biffins hier is geweest, het is een knappe jongen, dat is waar, maar hij heeft Rhoda niet eens gezien. Hij kwam niet om haar, maar om mij, hij ging naar Indie, en toen is hij hier geweest om een boodschap van mij mee te nemen aan een achterneef vau mij, daarginder." ,/Mag ik nu eens spreken," zeide David, want al wat de tante nu zeide, was voor hem wartaal. z/Ik heb niets gehad met Rhoda, ik heb nooit van mijnheer Biffins gehoord. Ik begrijp niets van hetgeen gij in uw hoofd haalt." ,/Wat," riep de tante in de uiterste verbazing, z/hebt gij geen ruzie met Rhoda gehad p" z/Ik heb er zelfs nooit aan gedacht," zeide David. z/En heeft zij geen ruzie met u gezocht vroeg de tante. ,pDenkt gij, dat zulk een beminnelijk meisje als Rhoda met iemaud ruzie gaat zoeken antwoordde David. //Ik dank u voor de goede meening, die gij om trent mij koestert," zeide Rhoda, die nu juist in de kamer kwam. z/Neen, tante," riep zij, „dat hebt gij mis, wij zullen niet licht ruzie met elkander krijgen/' Da vid vloog van zijn stoel en Rhoda ging hem te gemoet. Of de tante er bij was, daaraan scheen het paar zich niet bijster te storen, er volude een omarming en een hartelijk gekus. z/Heeft tante Dorothea een spaak in het wiel willen steken vroeg het meisje aan haar David en dreigde schertsend met den vinger. z/Ik heb het voor aw best wil gedaan, kind," riep tante Dorothea, //de hoofdingenieur Sir Hu-

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1