Het Dynamiet-Complot N°. 43. Eerste Jaargang. Woensdaa: 14 Mei 1S0O. BINNENLAHD. Abonnementsprija: Versehijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever C. J. BLOMMEIDAL, of het hypnotisme in de hand van een samenzweerder. Per drie maanden franco per post. voor h.et JB\iiten- land Afzonderlijke nummers —.00 1.- 1.55 —.05 Boterstraat, E, 342, SC H I E D A M. Prijs der Advertentien Van 1—6 regels f .SO. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familieberichtenper annonce —.40 Dienst AANBIEDINGEN AANYUAGEN -.35 Het plan is, dat Z.Exc. de Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. C. Hartsen, en echtge- noote heden voor veertien dagen naar Wiesbaden zullen vertrekken. Voortaan zal bij het sluiten van contraeten voor belangrijke werken ten behoeve van 's rijks marine niet meer de gebruikelijke bepaling worden opgenomen, dat een gedeelte der aannemingssom bij de goedkeuring der overeenkomst wordt uitbe- taald, en zulks ten einde den staat voor eventueele schade te vrijwaren. De Minister van Oorlog heeft, naar het Sportbl. verneemt, de som van zes bonder! gulden aan de Militaire Sport-Vereenigiug toegi-zegd en f 150 voor ieder der drie Begimenten Hnzaren, om te besteden in het belang van het jacht- en terreinrijden der Officieren. De minister van financien brengt ter kermis van 't algemeen, dat gedurende het jaar 1889 aan 's Bijks Munt vervaardigd en afgeleverd zijn a. voor rekening van den Staatlo. Nederland 200.000 25-centsstukken 2.800.000 10-centsstuk- ken 2o. Overzeesche bezittingen nietsb. voor rekening van particulieren 204.961 10-gulden- stukkenuitmakende eene nominale waarde van f 2.379.610. In den laatsten tijd zijn zoovele aanvragen van Nederlandsche fabrikanten om plaatsruimte op de aanstaande hygienische tentoonstelling te Am sterdam ingekomen, dat de commissie 00k de ne- venzalen en den tain van het Paleis voor Volkvlijt heeft moeten in beslag nemen, om daaraan te kunnen voldoen. De minister van Waterstaat heeft de ont- werpzomerdienstregeling der Staatsspoorwegen goed- gekeurd. Zij vangt 1 Juni aan. Voor de studie der godgeleerdheid zijn aan de verschillende universiteiten in ons laud inge- schreven 338 studentenLeiden 55; Utrecht 120 Groningen 36 Amsterdam 56 Vrije universiteit 70. De algemeene synodale commissie der Ned. Herv. Kerk is Maandag te 's Gravenhage bijeen- gekomen, om haar voorjaarsvergadering te houden. De lijst der hoogstaangeslagenen in 's Bijks directe belastingen, benoembaar tot leden der Eerste Kamer, bevat voor Zuid-Holland 535 namen. Hoogste de heer A. N. J. M. baron Van Brienen van de Groote Lindt, te Wassenaar, f 9287.25^, laagste jhr. mr. H. G. C. L. Janssens, te 's-Gra- venhage, f 590.25. Volgens het Haarl. Dagblad zijn op het oogenblik bij het ministerie van oorlog plannen aanhangig voor een bijzonder stelsel van kustver- dediging. Ten eerste zou er een heirbaan worden aangelegd van den Hoek van Holland over Scheveniugen, FEJUIXiLHTOIl, 18> Zonderling, in eens kwam er een plotselinge verandering in het heele wezen van den man. Hij lichtte het hoofd op en keek op zijn beurt Bhoda aan. De wanhopige blikken waren verdwenen en hadden plaats gemaakt voor die van kalme gela- tenheid. „Wat verlangt gij van mij zeide hij zacht. ,/0, wat ben ik nu gelukkig, wat is uw invloed verschillend van dien anderegij zult mij niet naar afschuwelijke bolen en het laagste ge- spuis zenden. Dierbare Bhoda, houd mij in uw macht, gij zijt sterk, ik voel het, o, laat mij niet los ter wille van onze liefde." Wedtrom zag Bhoda, wat zij met haar wilskracht kon uitwerken. Kon zij daarmede hem bevrijden van den band, waarmede bij aan den anderen ge- ketend was, of daarmede narichten zien te krijgen, om dien band los te maken In elk geval moest men het beproeven. //David," zeide zij zacht, //David, hoort gij mij z/Ja, ja," zeide hij, vik hoor u en ik bemin u. O, hoe gelukkig ben ik, wanneer ik onder uw invloed ben. Spreek, Bhoda, wat moet ik doen z/Mij zeggen, hoe of gij in zulk een beklagens- waardigeu toestand gekomen zijt,|dat gij geen eigen Katwijk aan Zee, Zandvoort en IJmuiden, van IJmuiden verder door tot Helder. Om nu dit werk niet roor rekening van het departement van oorlog te laten doorgaun, zou het worden uitge- voerd door waterstaat. De weg client om het troepenvervoer sneller te doen plaals hebben en betere communicatie te verkrijgen met de verschil lende posten. Met den aanleg zou reeds in 1891 een begin worden gemaakt. Deze weg zou echter slechts een begin zijn van een veel omvattender werk, nl. van den aanleg van een kustspoorweg, welke dezelfde puuten zou verbinden als de heirbaan. Deze lijn zou in oorlogstijd bereden worden door pantsertreinen, welke door zijlijnen onmiddellijk het strand zouden kunnen bereiken. Het groote voor- deel van zulk een kustspoor springt in het oog, daar men met betrekkelijk weinig oorlogsmateriaal een uitgestrekte kuststreek kan beschermen. Zoo b.v. in den morgen een vijandelijke scheepsmacht een aanval op eenig punt der kust zou doen, dan zal, zoodra men de manoeuvres van den vijand heeft verkend, onmiddellijk een pantsertrein op het bedreigde punt zijn. De geheele afstand van den Hoek van Holland tot IJmuiden zou in twee uur per spoor afgelegd kunnen worden. Natuurlijk heeft deze kustlijn verbinding met de verschillende spoor- en tramlijnen van de ver schillende plaatsen, waarlangs zij loopt, zoodat in zeer korten tijd de grootste garnizoenen mede in het vuur kunnen gebracht worden. Misschien door het vele spreken en schrijven over een normalen arbeidsdag, is de Standaard op het idde gekomen, dat onze Ministers het te druk hebben. Er is overdag te veel aanloop en 's avonds zijn de heeren te moe. Zij kunnen geen tijd vinden voor het maken van ministrieele ont- werpen of memories. Keuchenius b. v. ging zoo goed als nooit vdor drie uur naar bed. En komt dear nog de Kamerzitting bij, dan is het nog erger. Aan dat euvel wordt in grootere staten door de ministers tegemoet gekomen, door meer werk aan de secretaiiasen-generaal over te laten. Zij winDen daardoor tijd, om zich ernstiger en aan- houdender met het politiek beleid bezig te houden. De Standaard meent, dat zulks 00k hier zou kun nen geschieden. Wei sluit dit in zich, dat de secretaris-generaal daardoor een man van hooger beteekenis wordt en in den regel met het aftreden van het kabinel heengaatmaar zij aclit er geen bezwaar in gelegen, zoo 00k ten onzent gelijke gewoonte ingang vond. Een voordeel zou boven- dien nog te vinden zijn in't feit, dat de secretarissen- generaal feitelijk eene goede leerschool zouden doorloopen roor den ministrieelen zetel. De hondententoonstelling te 's-Hage gaat waarschijnlijk niet door, wegens gemis aan een geschikt terrein. De Maatschappij „Zeebad-Scheveningen" keert over het afgeloopen exploitatie-jaar uit f 83.75 of 8s/8 pCl. per xsndeel van f 1000,en f 28,83 per oprichters-aandeel. Voor de wielerwedstrijdengJe Scheveningen op Hemelvsarhdag zijn de volgende deelnemers ingeschreven juniores safety wedstrijd 21 1 mijl driewielers wedstrijd 9 4000 M. hooge wielers- handicap 9 3 Eng. mijl tandem handicap 4 paren 2000 M. safety handicap 21; 2 Eng. mijl tricycle- handicap 91 Eng. mijl hooge tweewielers 9 2400 M. tandem handicap 3 paren. De Geineeiiteraad van Leiden heeft het voor- stel van B. en W. tot het herbouwen van de Stadsgehoorzaal aangenomen met algemeene stem- men. De begrooting bedraagt f 152,250. Of de zaal met gas of electriscli zal worden verlicht, zal later worden beslist. Men sehrijft uit LAden Voor de in de laatste week der maand Juni alhier te houden waskerade worden door het Bijk der commissie 50 paarden ter beschikking gesteld de overige moeten voor hen, die te paard aan den op- tocht deelnemen, op andere wijzen worden verschaft. Eyeneeus zal de commissie zorgen, dat er te Nijmegen, waar de Karels-intocht herhaald wordt, een voldoend aantal paarden aanwezig zijwelke onder trommelslag en trompetgeschal door haar vooraf zullen beproefd worden. De maskerade zelve heeft te Leiden op den 24sten Juni plaats. Behalve de festivileiten, welke vanwege het corps gegeven worden, hebben 00k verschillende gezel- schappen toezeggingen van feesten gedaan. De feesttent in het Van-der-Werfpark is bijna klaarde volgende week zal aan de electrische verlichting begonnen worden. Meer dan anders, kan men de Leidsche Mu- zenzonen zich thans in de omstreken zien oefenen in de edele paardrijkust. V6or eenige dagen is te 's-Hage aangekomen een bezending Ardenner-paarden voor de Haagsche Tramway-Maatschappij, welke nog door eenige be- zeudingen zullen wordeD gevolgd. Een der lotelingen uit Den Haag, die onder zijn makkers socialistische smaadschriften verspreidde, is op hooger last ingedeeld bij het garnizoen te Vlissingen. De commissarissen der #Lutine" zijn weer eens naar dat wrak geweest, om peilmgen te doen. Er staat bij laag waler 22 voet op, het ligt in het geheel diep 55 voet en heeft dus 33 voet zand op zich. Voor de Woensdag te Haarlem te houden raadszitting is als eerste punt aan de orde gesteld het adres aan Z. M. den Koniug van het raadslid Gfillandat Huet, omtrent de lierbenoeming van den burgemeester, en het tegenadres der 22 raadsleden. Volgens de Ned. Sport heeft de heer mr. D. Visser van Hazerswoude, voorzitter der Holl. Maatseh. van Landbouw, aclit gouden medailles, en de heer C. J. van der Onderineulen, eere-lid van het hoofdbestuur, vier gouden en vijf zilveren medailles beschikbaar gesteld voor de in September te houden landbouwtentoonstelling te Dordrecht. Het Chrislelijk Nationaal Zendingsfeest zal op Woensdag 2 Juli gehouden worden op het schoone landgoed Leijduiu bij Vogelenzang en Haarlem, daartoe bereidwillig afgestaan door den heer H. Van Lennep. De algemeene jaarvergadering van de Vereeni- ging van Christelijke onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland zal 27 en 28 Mei e. k. te Zwolle gehouden worden. In eene vergadering van den gemeenteraad van Weststellingwerf stelde het lid Eisma voor eene commissie uit den raad af te vaardigen naar den min. v. fin., ten einde dezen geheel op de hoogte te brengen van den allerlreurigsten finan- cieelen toestand, waarin de gemeente zich bevindt. Na eenige discussie werd dit voorstel met 9 tegen 6 stemmen aangenomen en, behalve den voorsteller, werden de hh. Bakker en Van der Meulen tot leden dier commissie benoemd. Zouden er niet eenige Drentsche Edelacht- baren hunne Eriesche collega's willen vergezellen naar de residentie? Waarschijnlijk zouden 00k zij wel eene schildering kunnen geven van niet bijster rooskleurige toestanden. Zoo verneemt men nu weder uit de heide-provincie De eigenaardige toestana, waarin de gemeente Vries zich geplaatst ziet door de gerechtelijke executie van een vonnis, wegens wanbetaling, zal zeer zeker Gedeputeerde Staten van Drente er toe leiden, de gemeentelijke administratie van tal van Drentsche dorpen eens te onderzoeken. Zeer aanbevelenswaardig is daarbij o.a. Wester- bork, waar de verschillende gemeente-ambtenaren, onderwijzers, dokter, enz. 00k de geregelde dupes zijn van hooggeroemde autonomie der gemeenten. Sinds tijden heeft men daar ter plaatse reeds geen predikant meer. Traktement betaalde men namelijk niet uit, hoewel het beroep luidtop zoo en zooveel salaris. En zoo staat het met tal van gemeente-ambtenaren. 't Wordt tijd, dat van hoo- gerhand eens gebroken worde met het welbekende Drentsche kwartier en den Drentschen betaaldag, en die landstreek 00k in dit opzicht de honderd jaren, die zij ten achter is, ga inhalen. Mogelijk, dat er bij onderzoek nog wel aardige staaltjes van gemeentelijke huishouding aan het liclit zouden komen. Te Bergen-op-Zoom worden de visscherijper- ceelen (oesters en mosseleu), gelegen in de Ooster- schelde, verpacht voor den tijd van 25 jaren. Be- droeg de pacht dezer perceelen tot hiertoe de som van ongeveer f 35.000, thans reeds heeft de gehou den verpachting pi. m. f 150.000 opgebracht en wil meer hebt, en doen moet, wat een ander u ingeeft," zeide Bhoda. z/Ik kan niet, ik durf niethet zijn geheimen, die ik nooit mag ontsluieren. Ter wille van onze liefde, vraag mij daar niet naar," riep David. ffGij moet," hernam Bhoda, //gij weet, gij kunt niet anders, gij moet mij gehoorzamen, spreek Da vid, ik wil het." De jonkman vertrok zijn gelaat op stuipachtige wijze, hij rilde en beefde, zijn vingers trokken zich krampachtig samen en groote zweetdroppels stonden op zijn voorhoofd. Bhoda's hart bloedde bij het zien van de marteling, die zij haar David liet on- dergaan, doch het was om zijn best wilalleen, als zij alles wist was het haar mogelijk om de taak, die zij zich gesteld had, hem uit de macht van zijn boozen genius te verlossen, naar behooren te volvoeren. Daarom riep zij nogmaals ^David spreek, ik wil het." Het scheen of de jonkman met een gloeiend ijzer werd aangeraakt, hij sprong overeind, en zeide, terwijl zijn geheele wezen den grootsten afschuw verraadde vHij roept mij nu, 0, hij zal zoo kwaad zijn, als ik niet onmiddellijk gehoorzaam, genade Bhoda, genade, Bhoda ontsla mij van uw invloed.'' ,/Antwoord mij," riep het meisje, en oefende daarbij al haar wil uit, om hem te doen gehoor zamen, ten einde haar doel te bereiken. Een paar gebroken woorden ontvloden David's lippen, toen viel hij uitgeput op de sofa. //Ik kan niet," antwoordde hij. „Gij zijt niet sterk genoegnu is hij woedend, dat ik niet kom, neem u nu zelf in acht, Bhoda, hij is hier." Bhoda kon haar schrik niet onderdrukken, en keek vreesachtig rond. Was nu de vreeselijke geest van dat wezen, hetwelk haar David geketend hield, werkelijk hier tegenwoordig, of was David in zijn wanhoop aan het ijlen. Toen zij een oo genblik besluiteloos stond, was het of een ijskoude rilling haar door de leden ging, waarop een dui- zeling volgde, die haar noopte een stoel 1e grijpen om niet tegen den grond te vallen. De kamer scheen zich boven en onder haar te openen, en millioenen helder lichtende sterretjes en vlamme- tjes van allerlei kleur schenen voor haar oogen te dansen. Het eene oogenblik werden die lichtge- vende voorwerpen in een punt samengetrokken, dan weder verspreidden zij zich in allerlei kringen do„r de kamer. Maar behalve dat zonderlinge, was er nog iets, dat Bhoda's haar te berge deed rijzen, en oorzaak was, dat haar tong in den mond verstijfde, zoodat zij niet eens 01a hulp kon roepen. In een hoek van de kamer, waar juist de schaduw van het gordijn viel, lag een vormloos iets, dat grooter en kleiner werd, dat het eene oogenblik reusach- tige afmetingen aannamom het andere oogen blik weer een afzichtelijke hoop te zijn. Het was een ding, dat blijkbaar niet met leven bezield was, en toch een afschuwwekkend spookachtig bestaan had, een ding, dat noch spreken, noch zien kon, en u toch den iridruk gaf, alsof er slangenoogen op u gevestigd en allerlei bedreigingen in uw oor gefluisterd werden. Ook David was»bewust, dat er zoo'n afschuwelijk iets in de kamer was, en naderde kruipende dien donkeren hoek. David," gilde Bhoda, een uiterste poging doende, ,blijf waar gij zijt, en ga daar niet heeu." De jonkman sloeg een blik vaii de diepste neer- slachtigheid op het gelaat van zijn meisje, dat van de grootste geestkraelit en verontwaardiginggetuigde, en fluisterde toen vTe laat, te laat, gij zijt nog niet sterk genoeg"; hij kroop toen voorbij den donkeren hoek, opende zachtjes de deur, en ijlde de trappen af. Uitgeput viel Bhoda op de sofa neder, de visi- oenen verdwenen, maar toch scheen een spotlach door de kamer te zweven en een stem haar voort- durend in het oor te fluisteren, //niet sterk genoeg, vaarwel." XVI. De oorlog begint. Generaal Warmington verloor geen oogenblik om te doen, wat hij beloofd had. Zijn oude neiging om zaken te onderzoeken, die hij niet begrijpen kon, kwam weer boven. Bhoda's zonderling vermogen om den getrouwen, maar toch zoo uiterst koppigen Cripps, te laten doen, wat zij verkoos, had den generaal verbaasd, en strekte hem ten spoorslag, om zich nu eens krachtig te gaan bemoeien met de zaken van dien zonderling, welke stellig met geen goed doel Bhoda's David op zijn beurt liet doen, wat hij verkoos. VVenlock, de inspecteur van politie, was door banden van dankbaarheid aan den generaal verbon- den, die hem eens een grooten dienst had bewezen. Cripps vond hem aan het politiebureau, en hij was onmiddellijk bereid mee te gaan, als Cripps hem maar even den tijd liet om zich wat op te knappen, ten einde in een goed burgercostuuin bij den gene raal te kunnen verschijnen. Wenlock was niet groot en zag er niet snugger

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1