vermoedelijk zal deze som stijgen tot f 235.000. Zoo is de pachtsom van een perceel, die in 1877 f 4125 bedroeg, thans f 34.220 geworden en van een ander perceel van f 3100 gestegen tot f 20.475. Vele kleine oesterkweekers verliezen natuurlijk hier- door hun bedrijf, omdat zij niet kunnen concurree- ren tegen de- kapitalisten en maatschappijen. Intus- schen levert deze verpachting een aardig buitenkansje op voor 's Eijks schatkist. Het onweer, dat Vrijdagmiddag heeft ge- woed, heeft hier en daar nog al ongelukken ver- oorzaakt. Bij Rijswijk werd op den spoorweg een telegraafpaal door den bliksein zoodanig gehavend, dat er tijdelijk storing ontstond. Te Leeuwarden is de bliksem geslagen in het huis van den wethouder, den beer De Jongh. Een begin van brand werd spoedig gebluscht. Te Stokkum, gemeente Bergh, sloeg de bliksem in de woning van den landbouwer J. Polman. Het huis en een groot deel van den inboedel werden in de ascb gelegd. Naar wordt medegedeeld zal de Tweede Ea rner op 3 Juni bare werkzaambeden hervatten, vermoedelijk dan voor bet bebandelen en, naar men vermoedt, aannemen van de spoorweg-overeenkomsten Schiedam, 13 Mei. Door B. en W. is ter algemeene kennis gebracht, dat de jaarmarkt of kermis alhier, be- houdens bijzondere omstandigbeden, zal aanvangen op Maandag den 7 Juli a.s. De loting voor het regelen der plaatsen van hen, die zicb daartoe bin- nen den vastgestelden tijd hebben aangemeld, zal geschieden ten overstaan van den hoofdcommies bij de plaatselijke belastingen, in tegenwoordigheid van de aanvragers aan diens kantoor bij de buitensluis aan de Hoofdstraat, op Yrijdag 27 Juni a.s. v. m. 10 ure. Verder is bepaald, dat niet meer dan twee draai- molens en twee velocipede-tenten of dergelijke inricbtingen op de kermis zullen worden toegelaten, terwijl het marktgeld moet betaald zijn vddr de loting aanvaugt. Met het opzetten der kramen kan worden aaugevangen op Woensdag 2 Juli, terwijl alles zal moeten zijn weggebroken op Woens- dag 16 Juli d. a. v. Op de lijst der hoogstaangeslagenen in Zuid- Holland komen o. a. voor de volgende stadgenooten, de Heeren Mr. A. J. Beukers, f 1223.155. C. A. Beukers, f 731.076. J. T. Beu kers, f 758,965. W. A. Beukers, f 942.29. C. Broeksmitf 1148.19. C. A. van der Burg, f 610.626. - A. van Buysen, f 816.056. A. Daalmeijer, f 605.53. Mr. A. K. J. van der Drift, f 1185.275. H. R. M. A. van Gent, f 991.11. J. L. Gouka, f 656.12. Th. P. Jansen, f 1093.13. M. Kranen, f 625.73s. J. Loopuytf 1007.585. S. A. Maas, f 849.535. Th. C. Melchers, f 1062.62. J. H. Ris Hzn., f 831.59. C. J. P. van der Schalk, f 774.04. J. M. van der Schalk, f 2595.545. J. Tak, f 1164.08. W. F. Tak, f 801.75. Dr. C. J. Vaillant, f 740.616. L. Vrijland Jz., f 1030.035. J. J. Zoetmulder, f 770.81. Zondagmorgen had de aangekondigde match plaats tusschen de Schiedamsche Cricket-club //Hermes" en de Rotterdamsche C. C. Victoria". Was het weder niet bijzonder gunstig, toch werd de karap gestreden. In de eerste inning werd van de zijde van „Hermes" zeer ongelukkig gespeeld, zoodat zij 20 punten minder behaalde dan //Victo ria". In de tweede inning was Fortuna haar wat beter gezind en behaalde zij 6 punten meer dan ^Victoria". De uitslag was alzoo, dat //Victoria" de zege behaalde met 14 punten. Het plan is geopperd, om deze match over te spelen en het is dan voor //Hermes" te hopen, dat zij wat meer geluk zal hebben. Aanstaanden Zondag zullen de Leidsche C. C. //Achilles" en de Schiedamsche C. C. /Hermes" zich in een match meten op het excercitie-veld. Dat dan het weder wat gunstiger moge zijn dan I.1. Zondag. De Schiedamsche tooneelvereeniging /Thalia" vierde Zaterdagavond in Musis Sacrum feest, ten I herdenking van haar 12£ jarig bestaan. fNladat door den president der vereeniging Thalia" een hartelijk woord was gesproken tot de aauwe- zigen, begon het eigenlijke programma, bestaande in een afwisselende reeks van over het geheel met vuur gedeclameerde voordrachten. Ook thans weer bleek het ons, dat //Thalia" over krachten te be- schikken heeft, zooals niet veel bij dergelijke ver- eenigingen voorkomen. Na de pauze werden de voordrachten afgewisseld door verschillende dansen, waaraan door zeer velen met opgewektheid werd deelgenomen. Ook aan bewijzen van vriendschap en waardee- ring ontbrak liet de feestvierende vereeniging niet. Van de Vlaardingsche tooneelvereeniging //Vriend schap" ontving zij een lauwerkrans. Van de Schie damsche tooneelvereeniging //Mozart" een zilveren medaille en van het oudste eerelid dier vereeniging, Mejuffrouw Felten, een bronzen medaille. Dat de genoodigden zich uitstekend amuseerden, bleek vol- doende uit het feit, dat de zon reeds aan den hemel stond toen zij huiswaarts keerden. Wij wenschen de vereeniging //Thalia" toe, dat zij ook haar zilveren feest zal kunnen vieren, en dan op dezelfde eendrachtige wijze als thans haar jubile is herdacht. Zondag hadden twee loges van een logement in de Breedstraat, den dag genoegelijk doorgebracht onder het gebruik van een hartversterkertje, toen 's avonds aan den hemel hunner vriendschap een ouweder kwam opdagen, dat zich ontlastte in klin- kende slagen. «n van hen verliet toen het loge ment, maar keerde spoedig terug, waarop hetzelfde leventje op nieuw begon. Niet voldoende lucht kunnende geven aan zijn gramschap, verliet hij het logement ten tweeden male en sprong in de nabijzijnde Raam, waar hij echter spoedig weder uitgehaald werd. Deze onverwachte zelfmoordenaar had nog wel een houten been. Hij werd naar het politie-bureau gebracht, waar hij zich later kon verschoonen. Dit bad had tevens het goede gevolg, dat het verhitte bloed wat was afgekoeld. Maandagnamiddag omstreeks 5± uur geraakte een zoontje van Van Riju in de Konijnenbuurt, terwijl hij naar iets wilde grijpen, te water. J. A. Van Kan zag het ongeval, begaf zich tot aan den middel te water, en bracht het ventje weer op het droge. Door het spelen langs den waterkanta an de Lange Haven bij de Vischmarkt, viel het 10-jarig zoontje van Hulscher, wonende in de Zijlstraat, in het water. Hij werd spoedig met behulp van een dreg en een stok op het droge gehaald, en daarna naar zijn ouders gebracht. Gedurende het onweder, dat zich Vrijdagi middag boven onze stad ontlastte, sloeg de bliksem door een klein rond raam in de woning van deri bouwman Hulskens aan de Hoofdstraat, en ver- brijzelde daarvan de ruit. Voorts beschadigde hij het kozijn van het raam van binnen, bracht eenige schade toe aan den schoorsteen in de kamer, en verliet door het geopende raam aan de voorzijde het huis zonder verdere schade aan te richten. Onze geachte stadgenoot, de heer P. J. Jan sen, herdacht Zaterdag onder vele blijken van be- langstelling den dag, waarop hij vdor 40 jaren tot med. docter werd gepromoveerd. De heer J. Langendoen, te Lekkerkerk, is bevorderd tot commies 2e klasse en naar alhier overgeplaatst. De spreuk „ondervinding is de beste leer- meesteres" gaat toch niet altijd op. Zoo hebben Izaiik de Koster en Joh. Oosterburg al herhaalde- lijk ondervonden, dat, wanneer men handelingen pleegt bij 's lands wetten verboden, men daardoor in de gevangenis terecht komt. De eerste heeft nl. van de 67 jaren, die hij op aarde heeft door gebracht, er 40 in de gevangenis gesleten, terwijl de tweede, die 40 jaar oud is, daarvan 14 jaar opgesloten is geweest. Men zou haast tot de over- tuiging komen, dat ze niet voor verbetering vat- baar zijn en dan is elken leermeester of leermeesteres onvoldoende. Vrijdagnacht zouden zij nog eens probeeren om zich met eens andermans bezittingen te verrijken. Daarvoof hadden zij zich toegang vprschaft, tot het kantoor van de firraa Zoetmulder Zoon, aan de West vest; maar hoe goed zij ook hunne voorzorgen genomen mochten hebben, zij hadden gerekend buiten de waakzaamheid onzer politie. De agent H. A. Eykelboom en de nachtwaker T. Ritman, die omstreeks 12 uur langs genoemd kantoor kwamen, zagen dat de deur niet gesloten was. Daar moest wat achter schuilen, en dit gingen zij onderzoeken. Zij traden biunen en nu zagen zij, dat het glas van het loket irf de binnendeur verbrijzeld was. Die deur was dicht en daarom besloot Eykelboom om door het loket zich toegang te verschatfen. Dit werd hem echter verboden door een stem van binnen, die hem tevens aanmaande zich onmiddellijk te verwijderen, kracht bij zijn woorden zettende door het voorhouden van een revolver en de bedreiging hem te zullen dooden. Hoe goed deze raad ook was, zij werd niet op- gevolgd. Eykelboom trekt zijn sabel en houwt naar den uitgestoken arm, met het gevolg, dat de bedreiger zich onmiddellijk terugtrok. Dadelijk maakte hij nu alarm, om met de noodige assis- tentie het kantoor in te nemen. Ter tijdelijke belegering werden posten betrokken, een voor het kantoor en een in den gang, zoodat ontvluchten niet mogelijk was. Zooals te verwachten was gin gen de belegerden voort met dreigen, altijd nog in de hoop, dat zij Eykelboom vrees zouden kunnen aanjagen. Maar dat is iets wat deze niet kent. Kalm blijft hij op zijn post, totdat voldoende assistentie is aangekomen. Ook de heer J. J. Zoet mulder is met het voorgevallene in kennis gesteld. Nu wordt de kantoordeur geopend. Een hevige worsteling ontstaat, met het gevolg echter, dat de misdadigers worden gekneveld. Maar waar was nu de revolver, waarmede ge- dreigd was Hoe men ook in het kantoor zocht, nergens was deze te vinden. Den volgenden morgen vorid men hem echter in den tuin van de heeren v. Gent en Melchers, geladen met vier kogels tevens vond men nog een mes, eenige sleutels en loopers, en een pruik. De waardige vrienden schijnen al heel gauw gestoord te zijn geworden, want na nauwkeurigonderzoek bleek dat niets vermist werd. De politie heeft bij deze zaak wederom getoond wat zij is. Schiedam mag trotsch op haar zijn. Een woord van lof komt haar ten voile toe. Zondagmorgen, omstreeks elf uur, zijn zij naar Rotterdam overgebracht. Zij schijnen om hun slag te slaan met den trein van 9 uur in de stad te zijn gekomen. Voor 8 dagen is eveneens de buitendeur in het zelfde kantoor open gevonden, maar toen werd daarin niemand gevonden, zoodat dit onopgemerkt Ouwerschie, 12 Mei. Ds. C. L. Leenmans alhier, heeft voor het beroep naar Oosterwolde be- dankt. Op Hemelvaartsdag des voormiddags 9| uur zal Ds. Leenmans alhier voor deze gemeente optreden. Op de lijst der hoogstaangeslagenen in Zuid- Holland komen voor uit onze gemeente de heeren: P. Hoogerbrugge Jzn., f 1284.68.P. Ouweleen, f 611.17.en D. Van der Eijk, f 559.53£. Vlaardingen, 11 Mei. Zaterdag werden op de markt aangevoerd 16 runderen, prijzen van f 105. tot f 285.-183 weilammeren, f 11.tot f 15. 4 schapen met 7 lammeren f 36.tot f 56. Handel lusteloos. Door de Harddraverijvereeniglng ,/De Een- dracht" alhier is besloten, op 18 Juni a.s. twee harddraverijen te houden. Voor den middag een harddraverij van boerenpaarden, die nimmer een prijs hebben gewonnen, waarvoor als prijs zal worden bestemd een pendule en als premie een met zilver gemonteerde zweep, en na den middag een hard draverij met paarden van zessen klaar, maar waarbij da bepaling zal opgenomen worden, dat paarden, die prijzen hebben gewonnen, boven de 200 gulden, niet mee inogen dingen. Voor deze harddraverij wordt uitgeloofd een prijs van 150 gulden en een premie van 50 gulden. Voorts is besloten als toegift na afloop der Harddraverijen eenige volksspelen uit te voeren, waarvoor uit de leden eene commissie is gefor- meerd, die dat in overleg met het bestuur der harddraverij-vereeniging zal zien tot stand te brengen. Bij het Vrijdagmiddag boven deze gemeente gewoed hebbend onweder zijn in het weiland 2 koeien doodgeslagenbehoorende aan J. v. d. Marel en A. v. d. Ende. In eene door den Protestantenbond alhier gehouden vergadering, is met het oog op de ge- bleken belangstelling voor het houden van gods- dienstoefeningen besloten tot de oprichting van een voor dat doel bestemd gebouw. Bij den verhuur der zitplaatsen was toch gebleken, dat de ruimte in de zaal Harmonie te beperkt is en evenzoo bij de twee gehouden godsdienstoefeningen. Voor de plaats zou een terrein op erfpacht bij den Gemeen- teraad worden aa gevraagd aan de Hoflaan. Door het vergaau van den alhier thuisbe- hoorenden logger Agatha Geertruida hebben 12 personen, waarvan 6 gehuwden, het leven verloren. De laatsten laten 15 kinderen na. Sedert ruim twee jaren is aan de Vlaardingsche vloot zulk een ramp niet overkoinen. Vlaardinger-Ambacht, 11 Mei. Vrijdagmid dag ontlastte zich een hevig onweder boven deze streek. In een weide onder- onze gemeente werd een der koeien, voor welke anders in het heerlijke voorjaar het leven aangenamer dan ooit moet zijn, doodelijk door den bliksem getroffen. Men schrijft ons uit Rotterdam, dd. 12 Mei. De taalkundigen hebben den papegaai het man- nelijke geslacht toegekend; kon het nu anders, wanneer men couranten in handen nam, die het zwak hadden steeds met behulp van de schaar te zijn samengesteld, of men stelde zich de redactie voor in de gedaante van Lorretje met een groote pen achter het oor. Toch gaat die vergelijking niet geheel op, de oorschelp, waar de onmisbare pen achter moest, ontbreekt bij een papegaai, en dient er dus maar bij gedacht te wordendaarbij is niet alles papegaaieuwerk bij dergelijke bladen. Door dit te beweren, zou men de inzenders van zoo raenige goed gestijleerde advertentie beleedigen, hetgeen voor ieder, die met de journalistiek in verband staat, zoo dom mogelijk zou wezen. Een Russiscbe dame heeft Lorretje een betere plaats aangewezen dan aan de redactie van een blad, n.l. het cafe cbantant. Deze dame is wel zoo goed geweest de oevers van de Newa te verlaten, om in de Maasstad te laten zien, hoever men het in de papegaaidresseer- kunst kan brengen. Voor een matig entrde kan men in het cafe- chantant zien, hoe goed Lorretje daar op zijn plaats is. Hij verstaat de kunst van schreeuwen even goed als de beste sensatie-komiek (leuke komieken doeu het werk altijd bedaard), heeft daarbij het zwak van zoo menig chanteuse en wordt n.l. dol graag aangehaald, getuige zijn voortdurend verzoek //kopje krauw'k Door moeder natuur is hij met een bijzonderen aanleg voor gymnastiek op den rekstok begaafd, hetgeen genoegzaam blijkt uit de toeren, die hij zondtr eenige opleiding aan zijn koperen ring doet. De Russische dame heeft dien bijzonderen aanleg bij Lorretje ontwikkeld, zoodat men best kan be- grijpen iets buitengewoons in dat genre te kunnen zien. Maar Lorretje doet nog meer, hij rijdt velocipede, liefst een tweewieler, dreigt nog al eens om te val- len, maar zet dan dadelijk een vlerk bij, waardoor alles weer goed terecht komt, een vermogen, dat menig winkelier, die op zwart zaad zit, hem erg benijdt. De insignes van de spoorbeambten bestaan uit een rad met twee vleugels, ten teeken dat het vehi- kel, dat zij bedieuen, vliegensvlug gaat. Als Lorre zijn papegaaien-verstand niet bij het werk gebruikt, en zijn pootjes te hard roert, zet hij beide vleugels uit, waardoor de vaart dadelijk uit het wiel is. Zoo leert ons Lorre, dat het insigne der spoorbeamb ten fout is, want als het wiel eenmaal draait, wer- ken vleugels als rem, omdat zij tegenstand aan de lucht bieden. En Lorre moet nog al eens remmen, uit, zoodat een achteloos beschouwer hem heel licht voor een type van domheid had kunnen houden, maar zoodra men hem over zaken, die de politie aangingen sprak, dan veranderden de wezenstrekken van dien man in eens, dan glinsterden zijn oogen, en kreeg dat domme gelaat een uitdrukking van de grootste sluwheid. Wenlock was klaar en Cripps, die inmiddels een rijtuig besteld had, liet Wenlock eerst instappen, ging toen naast hem zitten, en beval den koetsier om naar den generaal te rijden. z/Wat is er gaande?" vroeg de spion aan den knecht, //zijn er weer oplichters onder een valschen naam in de societeit ge'introduceerd z/Misgeraden," zeide de knecht, een geheimzinnig gezicht zettende, //het is nu over heel wat anders." z/Ik zal toch wel weer den een of anderen Rus- sischen of Poolschen bedrieger in arrest moeten nemen," zeide de inspecteur. z/Mis, man, totaal mis," riep de knecht. z/Maar, waar moet ik dan voor komen vroeg de inspecteur ongeduldig. z/Wel, voor een heel lieve, mooie jongedame." Cripps wist natuurlijk niets van hetgeen er tus schen den generaal en Rhoda voorgevallen was, maar hij bracht haar hezoek met de komst van den inspecteur in verband, vetzon daaromtrent zelf een geschiedenisje, waarmede hij het bij den inspec teur wilde doen voorkomen, alsof hij de vertrouwde van den generaal was. z/Moet er een mooie, lieve jongedame ingerekend worden P Alle respect voor je meester, maar dat had ik nooit van hem gedacht. Doch het spreek- woord is altijd waar, hoe ouder //Hoe gek- ker", riep Cripps, //maar in dit geval zijt gij met al uw slimheid op een verkeerd spoor." z/Niet het meisje, maar de vrijer van het meisje moet achter slot," vervolgde hij, //die is op den kwaden weg. Het meisje staat onder de voogdij van den generaal, en hij houdt van haar als of het zijn eigen dochter was." z/Maar wat heeft die jongen dan toch gedaan P" vroeg de inspecteur, die altijd op recherche uit was. z/Dat is een schrijfmijnheer," was het antwoord van den knecht, die een onoverwinnelijken afkeer van geletterden had, ^hij heeft net zoo lang ge- schreven, tot dat hij zag, dat hij niet meer ver- antwoorden kon, hetgeen hij geschreven had, toen is hij gaan drinken, en toen is er nog meer ge- beurd. Die lieve juffrouw Rhoda had wel een vrijer kunnen krijgen, die een weinigje hooger dan zoo'n schrijfmijnheer was." z/AAI at is dat treurig," zeide de inspecteur, yen hoe heet nu die deugniet?" z/David Acland," zei Cripps. De Inspecteur, die de geletterden zeer goed, en hetgeen er in letterkundige kringen voorviel nog beter kende, begon te fluiten, overtuigd als hij was, dat Cripps nu een geschiedenisje uit zijn duim had gezogen. Toen zij bij den generaal aankwamen, zond Cripps het rijtuig weg, en geleidde den inspecteur in de kamer van den generaal, met een houding, als of hij een gevangene op het slagveld had ge- maakt. ,/Bonjour Wenlock," zeide de generaal. //Het i doet mij genoegen, u zoo spoedig te zien. En gij, Cripps, slaapuil, ik zie, dat je nog tot iets te gebruiken zijt. Ga, je spoedig vertrek is mij nu hoogst aangenaam, en denk er om, ik ben nu voor niemand te huis. Pas op, dat je nu niet gaat slaapwandelen." Heel nijdig over deze uitvallen van den generaal, ging de knecht weg en smeet de deur dicht, zoo hard als hij dorst. Toen noodigde de generaal den spion uit te gaan zitten en begon maar in eens over de kwestie aldus: //Wenlock, er is een helsch schurkencomplot in Londen." z/Wat zegt u, generaal, hemelsche goedheid, wat haor ik, hernam de spion, terwijl hij zich als heel onnoozel wilde voordoen. z/Houd je nu maar niet zoo dom," zeide de oude krijger; //het is natuurlijk je vak om de menschen beet te nemen, door den onnoozelen hals te spelen, maar dat behoef je tegen mij niet te doen, ik ben misschien nog beter op de hoogte van het boeven- complot dan gij, en ik heb u laten roepen om u in te lichten." z/Ik dank u, generaal," hernam de man, yik luitster." z/Gij weet," hernam de oude krijger, //dat er een gemeen complot gesmeed wordt, en wij zijn wel verplicht te gelooven, dat het van de Fenians uit- gaat, want er is een Ier in betrokken." //Natuurlijk," zeide de spion, //geen complot is er mogelijk zonder een Ier; deze is altoos de onmis bare persoon in alle samenzweringen, om den boel te verraden, en de leiders achter slot te helpen." z/Ochkom, is dat zoo," zeide de generaal met een ondeugend glimlachje, //daar vertel je mij iets nieuws, dat is aardig. Kent mijnheer de inspecteur ook bij toeval een zekeren Ier O'Donovan?" De spion spitste zijn ooren. //Ik heb dien naam meer gehoord," zeide hij, //maar hoe kan ik in s hemels naam kennis aan dien man hebben, mijn heer zeide de detective verlegen. //Zoo," zeide de generaal, //dat schot was raak, niet waar, en noopt u al tot parlementeeren. Nu zal ik u de voorwaarden zeggen. Gij vertelt mij alles, wat gij van dien man weet, misschien ver- schaf ik dan ook u wel heel nuttige inlichtingen." De spion gaf geen antwoord, bleef eenige oogen- blikken in diep gepeins verzonken, sloeg toen zijn doordringende oogen op den generaal, en zeide z/Ik zal u iets mededeelen, wat ik geen levende ziei zou vertellen, maar ik zal het aan u doen, omdat ik weet, dat u zulk een hechte pijler van recht en orde zijtik maak er echter de voor- waarde aan vast, dat gij in geen geval eenig ge- gebruik moogt maken, van hetgeen ik u vertel.'' z/Papperlappap, goede man, deukt gij, dat ik een babbeikous ben," zeide de generaal, ,/denkt gij, dat ik oude tantes op de koffie verzoek. Ik zal niet babbelen, daarbij zal ik u iets mededeelen, waarvan gij naar goed vinden gebruik kunt maken, mits gij mijn naam er maar niet bij noemt, want ik heb weinig lust, om later met een dynamietbom geworpen te worden." Wordt vervolgd.) is

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2