Het Dynamiet-Complot N°. 44 Eerste Jaargang. Zateidag 17 Mei 1S90. BINSEN L AN Abonnementsprijs: Per drie maanden.00 franco per post. 1. voor het Bulten- land1.55 Afzonderlijke nummers. .05 Venschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMINDiL, Boterstraat, E, 342, S O II I E 0 A M. Prijs der Advertentien Van 1—5 regels —.50. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familieberichtenper annonce .40 Z. M. de Koning heeft jhr. A. It. J. Klerck, gepensioneerd luitenant-generaal, benoemd tot groot- officier der Kroon, met den rang van adjudant- generaal, belast met de functien van opper-intendant der Koninklijke Paleizen. Naar men verneemt, zou hij ook het praedicaat van baron eilaugen. Ook heeft men bericht, dat jhr. C. Hartsen, minister van binnenlandsche zaken, door Z. M. den Koning tot baron zou zijn verheven. In een atider bericht wordt deze verheffing weer tegenge- sproken. De Eerste Kainer der Staten-Generaal zal eerst in de helft van Juli terugkomen o. a. tot afdoening van het voorstel tot verlenging van den militiediensttijd. Eeeds thans is bepaald, dat de Tweede Kamer op Dinsdag 3 Juni e. k. tot hervatting der werk- zaamheden zal terugkeeren. Het antwoord der Regeering op het voor- loopig verslag der Tweede Kamer nopens de spoor- wegovereenkoinsten mag spoedig worden te gemoet gezien. Door den minister van binnenlandsche zaken is bepaald, dat eerstdaags, overeenkomstig het on- langs gedaan verzoek van de Eriesche Maatschappij van landbouw, van rijkswege, onder leiding en toezicht van den districts-veearts te Leeuwarden, proefnemingen zullen plaats hebben met de inen- ting tegen de besmettelijke vlekziekte der varkens in de gemeenten Oost- en Westdongeradeel. Naar men mededeelt, worden door eenige belangstellende heeren pogingen aangewend, om het pensioen van den gepensionneerden kapitein van het Indisch leger Willink Ketjen in kapitaal om te zetten, waarmede genoemde heer naar California zal emigreeren. De Euquete-oommissie zal, naar wij vernemen, spoedig haar werkzaamheden beginnen. Overeen komstig de bepalingen der wet heeft zij zich in drie commissien gesplitst. Van een dier commisien is de heer Rochussen, algemeen voorzitter, van rechtswege president, terwijl de beide andere af- deelingen respectievelijk zullen gepresideerd worden door de heeren Kerdijk en Veegens. Naar gemeld wordt, zal het eereblijk aan mr. L. W. C. Keuchenius, waarvoor de Slandaard, na het aftreden van dien heer als Minister van Kolo- nien, een inschrijving opende, op 20 Mei worden aangeboden. Het zal bestaan in een buste van Groen van Prinsterer en in werken over geschiede- nis en letterkunde. Naar de Slandaard verneemt, is de heer jhr. mr. W. H. De Savornin Lohman, adj. comies aan het Departement van Binnenlandsche Zaken, door de Transvaalsche Regeering uitgenoodigd om als hoogleeraar aan de te Pretoria op te richten univer- siteit op te treden. l)e staatscommissie tot onderzoek van den toestand van den Landbouw zal 3 Juni hare verga- deringen hervatten. Volgens het Nieuws kan het voorstel tot herziening der wet, betreffeude de besmettelijke ziekten en de opheffing van de verplichte koepok- inenting, stellig nog dezen zomer worden verwacht. Bij den Raad van State is in onderzoek het wetsontwerp, waarbij naar aanleiding van de her- schatting een nieuwe repartitie van de belasting op de gebouwde eigendommen wordt voorgesteld. Gel- derland, Zuid-Holland en Friesland zullen meer moe- ten betalen dan thans. Het geheele bedrag, dat als Rijksbelasting zal worden geheven, zal echter ruim een millioen kleiner zijn dan bet bedrag, dat nu ge heven wordt. Dit laatste staat in verband met de te verwachten regeling van de verhouding tusschen Rijks- en gemeente-financien, waarbij o. a. aan de ge- meente de bevoegdheid wordt toegekend meer opcen- ten op het ongebouwd te heffen. De Londensche correspondent der N. Jt. CU schrijft Volgens ^Colonies and India" onderhandelen de regeeringen van Nederland en Duitschland over den verkoop van het Nederlandsch gedeelte van Nieuw- Guinea aan Duitschland. De acht-en-veertigste vergadering der Zuid- Hollandsche Predikantenvereeniging zal Donderdag 22 Mei, des voormiddags te 91 uren, te Rotterdam worden gehouden. erschillende punten ter behandeling komen op de agenda voor. Na afloop der vergadering zal er gelegenheid zijn tot deelneming aan een broeder- lijuen maaltijd. In de Geneeskundige Courant, wordt door de Redactie het denkbeeld geopperd, om, ter ge- dachtenis aan prof. Donders en naar den door dien geleerde steeds gekoesterden wensch een n a t i o- n a a 1 gasthuis voor ooglijders te Utrecht op te richten, en dit te doen door samentrekking van de krachten, die hier en daar worden aangewend om plaatselijke stichtingen van dien aard in het leven te roepen. Hoe verbazend de bevolking van onze steden is toegenomen in de laatste vijftig jaren blijkt uit het volgende staatje, waarbij wij achtereenvolgens de bevolking geven der plaatsen in 1847, 1864 en 1890. Amsterdam 211.000, 264.000 en 406.000, Rotterdam 78.000, 115.000, 203.000, 's-Hage, 56.000, 86.000, 156.000, Utrecht 47.000, 58.000, 85.000, Groningen, 32.000, 38.000, 54.000, Haar lem, 23.000, 29.000, 52.000, Arnhem, 16,000, 27.000, 50.000, Maastricht 21.000, 27.000,32.000, Leeuwarden, 23.000, 25.000, 30.000, Den Bosch, 19.000, 24.000, 27.000, Dordrecht, 21.000,24.000, 32.000. FEUILXjEJTON. of het hypnotisme in de hand van een samenzwecrder. 19) nWelnu, generaal," antwoordde de spion, heel langzaam //Uit Amerika is bericht gekomen, dat hier een heel gevaarlijk complot gesmeed werd, en dat een zekere kolonel Hiram Sakeld, die later dood in een spoorwegtunnel gevonden werd, een van de hoofdleiders was, en een zekere Parrel O'Donovan er een blind werktuig van was, dat de orders uit- voerde. Of de samenzweerders Sakeld al of niet vertrouwden, weet ik nieten ik houd het voor het naaste, dat zij hem uit den weg hebben geruimd met een vergift of wat anders, waarvan de dokters nog geen verstand hebben." De generaal wreef in zijn handen. //Ga, voort, ga voort," riep hij, „zoo meteen zult gij verwon- derd staan." z/Wanneer ik nu den werkelijken hoofdman van het complot in handen kon krijgen," zeide Wenlock, z/dan was mijn fortuin gemaakt. Het gouvernement heeft 24000 gulden uitgeloofd aan hem, welke dien chef met zekerheid aanwijst. Let wel, met zekerheid, maar juist daar 'zit de moeielijkheid, zij zorgen wel, dat er geen letter papier is, dat als overtuigingsstuk kan dienen. Sakeld was niet eens de chef, en dat is die Ier nog veel minder, die is I een stroopop. Ik weet zelfs niet eens, waar het adres van den Ier is." vMarshgate straat, 13," riep de generaal. Ofschoon het gelaat van Wenlock liooit eenige verwonderiug liet blijken, zoo moest hij nu toch wel zijn verbazing laten merken. Hij haalde zijn notitieboekje uit den zak en schreef dit adres on- middellijk op. Dit kan ons misschien nuttig zijn, mynheer," vervolgde hij, //maar daarmede hebben wij het hoofd van de bende niet. Sam Briton, een andere politiespion, die dacht, dat hij op een goed spoor was en een mooie vogel zou vangen, vong toch nog een vlieg. En Sam is een van de meest ge- slepen mannen, die bij de geheime politie zijn." z/Laten wij Sam maar stilletjes buiten beschou- wing," zeide de generaal. //Als gij werkelijk den hoofdaanlegger of liever den chef van het heele complot wilt hebben, den man, die achter de coulissen staat en aan de touwtjes trekl, zonder dat iemand het inerkt, dan moet gij gaan naar z/Ja, mijnheer," riep Wenlock, die zich niet in- houdeu kon, en wiens blikken de grootste nieuws- gierigheid teekenden, terwijl hij zich voorover boog, om toch maar geen woord te verliezen. z/Dan moet gij gaan naar Great Grill straat 49," zei de generaal, //en dan moet gij naar zekeren Craddock Lipthwaite vragen." De nieuwsgierigheid was, zoo wel in gelaat als houding, dadelijk bij den spion verdwenen. ,/Ver- geef mij generaal," riep hij lachend, ,/U zijt even als Sam Britton op een verkeerd spoor geraakt. Zoo verzeilde Sam, in plaats van bij een schurk, bij een heel eerbiedwaardig, welgesteld heer, een wetenschappelijk tourist, een dood kalm nadenkend - Onder leiding van den Rijks-adviseur, den heer dr. Hoek, werden jl. Vrijdag in den Rijn aan de zalmkweekerij van den heer Op de Macks 418 560 stuks zalmpjes vrijgelat.en. Hun voedsel, pas ontwikkelde kuit van Cyprinus Alburmes (Alvertje), bleek in de rivier aanwezig, zoodat de vrijlating op het rechte tijdstip geschiedde. Door bemiddeling van ons gouvernement, heeft de reeder Albert Pronk te Scheveningen eene som van 5.3 ontvangen, ter vergoeding wegens het verlies van anker en ee i gedeeite kabel, welke schade aan zijne haringschuit Vissc/ierswoning, ge- voerd door J. v. d. Zwan, was toegebracht door aanraking met een der in de Noordzee liggende telegraafkabels. Dinsdag stoud voor het kantongerecht te Leiden een bekend vischstrooper terecht. De man was niet volkomen nuchter en gedroeg zich z66 onbehoorlijk, dat de politie deu onwillige moest verwijderen. Tijdens het vervoer, door drie politie- agenten, moest van de boeien worden gebruik ge maakt. Voorloopig werd hij in een der hokken van het politie-bureau opgeborgen. Op 29 dezer zal in bet gebouw van de Loge aan den Fluweelen Burgwal te 's-Gravenhage de jaarlijksche algemeene vergadering der leden van het Waarborgfonds van het Nederlandsch Werk- liedenfonds worden gehouden. Gelijk bekend is, geeft deze nationale instelling aan alle Nederland- sche werklieden de gelegenheid eene verzekering voor den ouden dag of voor hunne achterblijvende betrekkingen te sluiten. Naar wij vernemen is voor de stadsschouw- burgleening te Amsterdam ingeschreven tot een bedrag van ongeveer f 300.000. Er was f 900.000 gevraagd. Te Haarlem was Woensdagmiddag een groot publiek opgekomen om de zitting van den Raad bij te wonen. Dit had zijn oorzaak jn het op de agenda staan van het adres van mr. R. II. J. Gallandat Huet en het tegenadres der 22 raads- leden. Voor de nieuwsgierigen en op een standje belusten was er echter niets te halen, want de heer Huet was niet ter vergadering aanwezighij had schriftelijk kennis gegeven niet te kunnen komen, en tevens 26 stukken gezonden ter rond- deeling aan de raadsleden. De beide adressen werden voor kennisgeving aangenomen en de belangstelling van het publiek in de gemeentezaken was daarmede ten einde. Alleen de vaste bezoekers bleven de overigen gingen weg. Naar het Cmlrum verneemt heeft de bevoeg- de autoriteit den conducteurs verboden bij aankomst aan het station Beesl te roepen //Beestuit- stappen doch in plaats daarvan duidelijk ver- staanbaar //Station Beest" daarvoor in de plaats te stellen. Evenals het vorige jaar verklaren mr. A. C. Valeton en mevr. J. P. Wesselink, te Utrecht, man, die zich waarlijk met geen staatkundige heet- hoofdenstreken zal ophouden. Hoe spoediger gij het denkbeeld uit uw hoofd haalt, dat Craddock Lipth waite in betrekking staat tot het dynamiet-complot, hoe beter voor u zelven." z/Koppige ezel," zeide de generaal. ,/Denkt gij, dat als de een of andere uil van een spion wat zegt, het altijd juist is? Ik zeg u, dat Lipthwaite de man is, die ongestraft het helsch complot onder de oogen der politie smeedt en ten uitvoer brengt." //Als de generaal dat nu eenmaal in zijn hoofd gehaald heeft, zal dat wel zoo moeten wezen," zeide de spion; //an is er geen redeneeren meer tegen. Maar weet de generaal ook toevallig, hoe de bijnaam is van den geheimzinnigen chef van het dynamiet- complot?" z/Stellig," zeide de generaal, die alles van Rhoda had gehoord. //Hij wordt genoemd." O, zeg dat woord niet," riep de spion, //neem een strook papier en schrijf het op." Ik zal het- zelfde doen, en dan zullen wij zien of de inlichtin- gen, die wij hebben gekregen, dezelfde zijn." De generaal bromde in zich zelven over dezen voorzorgsmaatregel, nam een enveloppe en krabbelde er wat op; de spion nam een blad uit zijn notitie- boek en schreef eveneens. Beiden waren gelijk klaar. Toen de spion het woord Revolver las, kon hij een kriet van verwon dering niet onderdrukken. //Drommels, mijnheer," riep hij, ,/gij weet alles," en met zijn hand harts- tochtelijk op de tafel slaande, zeide hij //en denkt u, dat Sam Britton zich toch heeft laten beetnemen?" z/Ga zitten, man," zeide de generaal, //en houd uw gemak. Denk er om, dat een oud-gediende zich bereid, gelden in ontvangst te nemen, om de mingegoeden in de gelegenheid te stellen, tot her- stel der gezondheid, de buiteulucht, te genieten. Zij richten daarom in 't bijzonder tot alien, die op reis gaan, het verzoek, om eene kleinigheid voor hen, in den vorm eener vrijwillige ,/reisbelasling," af te zonderen. De gevangenis te 's-Bosch is zod overvuld, dat er Maandag 10 dier bewoners naar de gevan genis te Koermond moesten worden overgebiacht. Als een buitengewone zeldzaamheid kan wor den gemeld, dat bij den heer H. Evers, te Renkum, de vroege aardappelen, op den kouden grond geteeld, reeds in vollen bloei staan. In een der buitenwijken van Utrecht werd dezer dagen, wegens sterfgeval, een kleine inboedel, waaro ider zich ook een oud eikenhouten linnen- kastje bevond, verkocht. Een vischventster, daar joist voorbij komende, toen dat kasfje onder den ha uler werd gebracht, kocht het voor weinige guldens en liet het vervolgeus bij zich thuis brengen, wei- nig vermoedende, dat zij zoo een zeldzaam koopje had gedaan. Toen zij namelijk een paar dagen la ter het kastje schoonmaakte, vond zij in een der laadjes ruim f 400 aan papieren geld verborgen. Hoewel zeer verheugd over dit buitenkansje, begaf de eerlijke vrouw zich met haar vondst toch dade lijk naar den verkooper, die niet minder verwonderd dan zij, en het even goed kunnende gebruiken, haar een voorstel deed, dat zij dankbaar aannam en haar met een opgeruimd gelaat huiswaarts deed keeren. Het is den heer P. Van Rijn te Nijmegen, niet mogen gelukken zijn bekend stoomrijtuig No- viomagum," dat bij de proefritten zoozeer voldeed voor het doel, waarvoor het bestemd was, van de hand te doen. Thans heeft hij zijn stoomrijtuig getransformeerd tot een dubbelwerkende locomobile van twee paardekrachten op vier wielen. Uit Enschede wordt van 13 dezer geschreven Hedenmiddag te 2 uren vervoegden zich na veel talmen alle oude arbeiders bij de firma Ter Kuile Morsman, aan den Parkweg, met verzoek weder tot den arbeid te worden toegelaten. Nadat de patroons negen hunner hadden aange- wezen, die niet in de fabriek konden worden toe gelaten, gingen de overjgen aan het werk.. Tot het hervatten van den arbeid werd heden- morgen besloten in eene vergadering, waarin de Roomsch Katholieke geestelijkheid daartoe aan- maande. De arbeiders, die niet zijn toegelaten, worden door de overigen onderhouden, of gedurende ten hoogste 3 weken of tot zoolang ze elders werk hebben gekregen. In de veenderijen te Beets, Tijnje enz. is het werk hervat, nu echter schijnt Appelscha aan de beurt te zijn. Men meldt van daar van 13 Mei De werkliedenvereeniging heeft besloten f 1 een even goede speurhond is als een politie-inspec- teur. Ik zal u nog meer vertellen, de persoon, die Revolver gebruikt om zijn mondelinge orders en boodschappeu over te brengen, heet David Acland." De spion haalde diep adein. ,/Er zijn weinig menschen in de wereld, generaal," zeide hij, ,/die mij zoo kuunen verbazen als gij. Doch als gij mij vertelt, dat zulk een fatsoenlijk jongmensch, als waarvoor ik Acland gehouden heb, met schoften en schurken zich iulaat, dan rijzen mijn haren te berge." z/Zij zullen nog wel steiler dan nu gaan staan, want ik ben nog niei uitgepraat," zeide de generaal. ,/Raad eens hoe ik achter dit alles gekomen ben?" z/Dat is gemakkelijk genoeg te gissen," zeide de spion. //Het jongmensch werd bevreesd, dacht na, kwam tot de overtuiging, dat hij zich als een ver- achtelijke gek had laten gebruiken, en bekende als een berouwhebbend misdadiger alles aan u. Geef mij als het u belieft, in den vervolge een moeielij- ker raadseltje, generaal ,/Mis," riep de generaal met zulk een verachtelijk gebaar, dat de spion schrok. z/Ik kreeg mijn inlichtingen uit een heel andere bron, een jonge dame hielp mij op de hoogfe." z/Nu, dat is zoo wat het zelfde, generaal," zeide de spion. //Hij zal haar alles verteld hebben, en toen is die dame doodsbenauwd bij u gekomen." ,/Ook al mis," riep de generaal, //gij kunt het nooit raden, hoe ik achter alles gekomen ben, omdat gij van die diugen nog geen begrip hebt. Als gij u bedaard houdt, zal ik u alles me- dedeelen vooraf moet ik u echter vragen, of gij aan geesten gelooft AANBIEDINOEN Dienst .85 AANTRAGEN

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1