Het Dynamiet-Complot N°. 45. Eerste Jaargang. Woensdaa; 21 Mei 1890. B I N H E ULAN D. Vepschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMIKDAL, Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. Prijs der Advertentien Van 1—5 regels/— .50. Iedere regel meer. r-.lO Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familieberichtenper annonce f—AO Dienst hengst, botter of schokker het pr iduct ter bepaling van het aantal tonnen met :/s verminderd. Als men in aanmerking neemt, dat patentrecht, haven- en kadegelden enz. berekend worden naar den ton- neninhoud, dan begrijpt men ook, dat dit besluit van beteekenis is voor onze visschers. Bij koninklijk besluit van 5 Mei is een nieuw reglement vastgesteld voor de opleiding van jongens bij 's rijks zeemacht, dat 1 Juni a.s. in werking treedt. Volgens dit reglement zullen de bij de kweekschool voor zeevaart te Leiden aan- komende jongens in den regel aldaar ruim een half jaar verblijven, om daarna gedurende twee jaren den cursus te volgen aan boord van het opleidingssehip te Amsterdam. Bij Koninklijk besluit van 2 Mei is bepaald, dat met ingang van 1 Juli, de eraoluinenten der postambtenaren, voortvloeiende uit den verkoop van dag- en weekbladen, de plaatsing van adver- tentieu en het busrecht, worden afgesohaft. Het bus- recht, dat volgens een nieuwen maatstaf wordt geregeld, vervalt dan aan 's Rijks schatkist. De postambtenaren ontvangen wegens gemis van de emolumenten toelagen. Bovendien zal er met ingang van 1 Juli gele- genheid gegeven worden om de strooken van drukwerken aan de postkantoren vooraf te doen stempelen, en abonnementen te nemen op dag- en weekbladen tegen vooruitbetaling van het abonnementsbedrag. Voor de brievengaarders zijn de bepalingen niet van toepassing. In de Staats-Courant is opgenomen de Wet van den 9en Mei j I., houdende verbodsbepalingen tegen het dragen van wapenen. Wij brengen in herinnering artikel 1 dezer wet, dat aldus luidt: Het is verboden op den openbaren weg of op eenige voor het publiek toegankelijke plaats een wapen bij zich te hebben. Onder wapenen verstaat deze wetgeweren, ka- rabijnen, revolvers, pistolen en andere vuurwapenen, windroeren, dolken, dolkmessen, sabels, degens, de- genstokken, priemstokken, wapenstokken en derge- lijke voorwerpen. Overtreding van het verbod in dat artikel ge- steld, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zeven dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. De verkiezing van een lid der Staten van Zuid-IIolland voor Gorinchem (vacature-Begram) zal plaats hebben op 10 Juni, herstemming, zoo noodig, op 24 Juni. De heeren mr. P. W. Alstorphius Grevelink te Ellecom B. W. Wittewaal van Wickenburgh te Utrecht, J. C. Gijsberti Hodenpijl te Utrecht en A. J.Meerburg Snarenberg, predikant te Mook, heb ben een oproeping gericht tot Nederland om bijdra- gen voor de plaatsing van een eenvoudige i gedenk- sleen op de M>okerheile, ter herinnering aan den bekenden veldslag en aan Graaf LoJewijk van Nassau. /Waterloo 1815 18 Juni 1890. Binnen eenige weken zal het vijf en zeventig jaren zijn geleden, dat zonen van Nederland hun leven waagden op het slagveld van Waterloo, om de verkregen onafhankelijkheid van het dierbare Vaderland te verdedigen tegen vreemde over- heersching. Zijn er nog getuigen van dien voor Oianje en Nederland zoo roemrijken dag in leven Zoo ja en zijn er ouder die gerechtigden lot het dragen van het Zilveren Kruis ook minder bemiddelde, dan wii de ondergeteekende, wiens vader op het slagveld sneuvelde, gaarne de behulp- zame hand bieden om de schoone herinnering aan den 18n Juni 1815 voor hen in 1890 een blijde dag te doen zijn. Wie wil hem opgave doen van hen, die daarvoor in de termen vallen en aan wie een kleine onder- steuning op dien dag welkom zal zijn P Om daarvan eenige spoedige mededeeling te mogen ontvangen, houdt hij zich bijzonder aanbevolen. Jonkheer B. VAN MERLEN, gepensioneerd Generaal der Cavalerie, gerechtigd tot het dragen van het Zilveren Kruis van Waterloo. Haarlem, 18 Mei 1890. Naar wij vememen, zijn deze week de me- tingen ten behoeve van het onderzoek van de Zuiderzee-Vereeniging, in zake de Zuiderzee-indij- king, hervat. Zij hebben plaats in de nabijheid van Harlingen, door de civiel-ingenieurs C. C. Coomans en P. Joosting en den opzichter Vegter. Van de eerste zending rundvee, vanwege het Nederlandsch Landbouw Comite naar de inter- nationale landbouwtentoonstelling te Buenos-Ayres gezonden, zijn er 7 stnks onderweg gestorven en kwamen er 10 in zulk een staat aan, dat zij voor rekening van assuradeuren moesten worden gelaten Van de overige 19 waren 14 volkomen gaaf, maar hadden 5 onderweg gekalfd, terwijl alle zeer had- deu geledan. Van de 50 beesten der tweede zen ding kwamen er 46 uitinundend aan 1 hengst, 2 stuks wolvee en 1 varken waren onderweg ge storven. De opening van de tentoonstelling is verdaagd geworden tot 4 Mei, hetgeen ten gevolge heeft gehad, dat het buitenlandsche vee tijd had om in beter conditie te komen. De tentoonstelling moet bijzonder fraai zijn. Het Nederlandsche vee ver- keert in uitmuntenden staat en een der eerste prijzen is aan een Nederlandsch paard ten deel gevallen. Er is sprake dat in de Hoogstraat en Veene- straat te 's-II age eerlang een proef zal worden genomen met de ook te Berlijn en andere groote steden in zwang gekomen caoutchouc-bestrating. Abonnementsprijs: Per drie maanden franco per post. voor het Buiten- land Afzonderlijke nummers. Met ginoegeu kunnen wij thans mededeelen zegt het Nieuws dat de gezondheidstoestand van Z. M. den Koning steeds bevredigend blijft, en geen noemenswaardige afwijkingen zijn waar te nemen. In de laatste dagen ontving Z. M. zijn nieuwbe- noemden adjudant en ordonnauce-ofScier, en on- derhield zich geruimen tijd met deze heeren. H. M. de Koningin maakt ruim gebruik van Apel- doorn's heerlijke omgeviug en gezonde atmosfeeren, en doet geregeld twee-, soratijds driemaal per dag een rijtoer. De Prinses, die er in haar zomer-costuura aller- liefst uitziet, vergezelt meermaleu Haar Moeder en neemt dan natuurlijk de uitverkorene Ilarer pop- pen mee. De gewone rijtoeren geschieden meest- tijds om 10 uur, 2 uur en 8 uur's avonds. H. M. is 's avonds steeds te 9 uren weder ten Paleize, en begeeft zich dan naar de kamer van Z. M. Dinsdagmiddag reed H. M. wederom uit en had toen zelve de teugels van het fraaie tweespan in handen, hetgeen men nog niet eerder gezien had. H. M. de Koningin heeft aan de werklieden- vereeniging Neerland's Werkman te Amsterdam eene gift van f 100 gesehonken. H. K. H. prinses Sophie schonk aau de 's-Gravmhaagsche Vereeniging voor koepokinenting, evenals beide vorige jaren, weder eene gift van f 50. De Raad van State, afdeeling voor de geschil- len van best uur, zal eene openbare vergadering houden 21 dezer, des voormiddags te 11 uren. Het voorloopig verslag der Tweede Kamer, omtrent de splitsing in kiesdistricten van de groote stedenzal in het laatst dezer maand worden rondgedeeld. De eindindruk van het afdeelingsonderzoek, moet aldus zijn saam te vatten, dat de vervangiug van de meervoudige door enkelvoudige districten, steun vond bij eene meerderheid, doch dat de minder- heid zich plaatste op het standpunt, dat verandering van de districten, zonder gelijktijdige wijziging of definitieve regeling van het voorloopig kiesrecht, in strijd is met de Grondwet. De toestand van het lid van de Tweede Kamer, den heer mr. H. C. Verniers van der Loeff, is zeer langzaam vooruitgaande. Voor briefwisseling over dienstzaken van besturen van bijzondere lagere scholen, kweekscho- len en normaallessen met de inspecteurs van het lager onderwijs en de scboolopzieners van het ressort, alsmede van de besturen der bijzondere lagere scholen met de Commissarissen des Kouings en de Ged. Staten, is vrijdom van briefport verleend. De minister van waterstaat heeft een kon. be sluit uitgelokt, van niet weinig belang voor de vis- scherij. Voortaan nl. wordt voor visschersvaartui- gen, bekend onder de namen van hoogaarts, blazer, FEHJIIjXj ejtojst. of het hypnotisme in de hand van een samenzweerder. 20) Hij liep nu door de kamer, opeude een kast, nam daaruit een doos, die hij met een sleutel, welke aan zijn horlogeketting hingopende, en haalde daaruit een bundel half bedrukte en half beschreven papieren, voorzien van stempels en zegels van een buitenlandsch gou- vernement. ,/Wat een geluk," zeide hij in zich zelven, dat ik al die nagemaakte Braziliaansche banknoten niet vernietigd heb, toen die schriftver- valscher en valsche-banknotenmaker zich voor het hoofd geschoten had. Zij kunnen nu goede dien- sten bewijzen." Hij bleef nog wat op, om zijn plannen te over- wegen, en toen hij zijn gedragslijn punt voor punt afgebakeud had, schonk hij zich een wiskey grog in, en na dit gebruikt te hebben, ging hij kalm naar bed. Den volgenden morgen om half elf melddezich iemand in Great Grillstraat no. 49 aan, en vroeg om den heer Craddock Lipthwaite te mogen spreken Het was iemand van middelbare gestalte, met een eenvoudig, yertrouwen inboezemend voorkomen. Hij was in het costuum van een geestelijke, had een hoed met breeden rand op, zwart katoenen hand- schoenen aan, en een groote parapluie onder den arm. //Mag ik mijnheer Craddock Lipthwaite spreken vroeg hij aau de meid. z/Ja, mijnheer," antwoordde zij, //mag ik uw naain weten, dan zal ik u aandienen." z/Mijn naam och, dat doet er niet toe, ik ben de Eerwaarde heer Arnold Weatherleigh," zei de de bezoeker, ,/doch aandienen is onnoodig. Mijn heer Lipthwaite weet, dat ik kom, ik zal dus maar recht door naar boven gaan." Voor dat de meid hier iets tegen in kon bren gen, was de geestelijke haar al voorbij geschoten, liep de trap op en klopte met den knop van de parapluie tegen de salondeur. z/Binnen," gromde Lipthwaite, die met zijn rug naar de deur zat, en nu op zijn gemak zijn zil veren pijpje rookte. ,/Hoe dikwijls," vervolgde hij, z/heb ik u niet verteld, mij nooit om dezen tijd te storenals gij iets in de kamer moet doen, kunt gij wachten tot dat ik weg ben." z/Ik ben de meid niet, mijnheer," zeide de gees telijke heel zacht, sloot de deur en trad nader. Craddock kcerde zich om en zeide //Voor den duivel." z/Neen, mijnheer, ik ben geen geest van den Booze, maar een van zijn felste bestrijders," was het antwoord. „Veroorloof mij mijn persoon aan u voor te stellen, ik ben de weleerwaarde Heer Arnold Weaterleigh. ,/Ik ken u niet," zeide Crad dock, zoo barsch mogelijk, „als gij hier komt voor mijn zieleheil, moet ik u zeggen, dat ik daarvoor reeds een geestelijke heb; komt gij om een liefde- gift, richt u tot mij per brief. Ik wacht hier niemand af, en aan personeel tot mij gerichte verzoeken voldoe ik niet." z/Het doel van mijn komst," zeide de geestelijke, op wien die ruwe behandeling niet den minsten indruk scheen te maken, /staat niet in onmiddellijk verband met mijn kleed, ofschoon ik wel tneen, dat mijn bezoek onder de goede werken mag ge- rekend worden, denk daarom echter niet, dat ik om een lirfdegift bij u kom bedelen, integendeel mijn zending is van een heel andereu aard." z/Wel, kom dan terzake, zonder omwegen," zei Craddock. ,/Om dat geestelijke gewaad g -ef ik toch geen zier." z/Mijn waarde broeder," hernam de geestelijke, zoo zachtzinnig mogelijk, //mijn kerkelijk gewaad wordt toch niet door u geeerbiedigd een geestelijke en een struikroover schijnen bij u even hoog aan- geschreven te staan, want men zou zeggen, dat ik in plaats van fatsoenlijk bij u te komen, u met een revolver had gedreigd," en de spreker drukte zoo op dat woord /revolver," dat dit Craddocks aandacht niet ontging. Hij deed echter net, alsof h;j er niets van merkte, richtte zich trotsch overeind en zeide op hoogen toon//wat of ook de reden van uw komst is, het geeft u geen recht, om over mijn tijd te be- schikken. Ik heb vandaag nog veel te doen, en moet u verzoeken, of gij zoo spoedig mogelijk wilt zeggen, wat of gij te zeggen hebt." De geestelijke keek hem scherp aan, opende toen de deur der kamer en keek op het portaal, meteen keek hij in de alkoof, die open stond, en toen hij zich overtuigd had, dat er geen luister- vinken in den omtrek waren, sloot hij de deuren Te Kralingen liield de afdeeling van het Al- gemeen Nederlandsch Werkliedetiverbond dezer da gen een vergadering. De voorzitter opende die met een wi Ikomslgroet en gaf, in aansluiting aan het door hem gesprokene in de vorige vergadering, een overzicht omtrent den eisch van een maximum-arbeidsdag van 8 uren. Het onmogelijke van dien eisch werd dour hem in het kort uiteengezet. O. a. voerde hij aan, dat daprdoor een stijging der productiekosten zou worden veroorzaakt, die, onvoorwaardelijk ten nadeele van den werkman komt. Maar gesteld, dat er een maximum-arbeidsdag van 8 uur in het leven wordt geroepen met behoud van het, loon voor een werk- dag van 13 a 14 uren, waar blijft dan de werkman met den overigen tijd Spreker zou, als voorzitter der afdeeling, nooit zijn medewerking verleenen om dien dolzinnigen eisch te helpen bevorderen. De vergadering gaf door toejuichingen blijk van instemming met deze woorden van haar voorzitter. Te Ilaskerland hopen twee ingezetenen Zon- dag a.s. hun 68-jarig huwelijk te viereu. Het Leger des Heils zal in Den Haag buitengewone samenkomsten voor kinderen houden. Iu den ochtend van Hemelvaartsdag ver- voegde zich ten huize van den president van het gerechtshof te 's Hertogenbosch een welgekleed heer, die verzocht den president even te mogen spreken. De dienstbode liet hem in eene kamer, waama zij de boodschap bij haren heer ging over- brengen. In de wachtkainer bevond zich een kastje, waarvan eene der laden, waarin eenige zilveren voorwerpen lagen, openstond. De bezoeker, aan de verleiding geen weerstand kunnende bieden, nam een dier voorwerpen weg en vertrok, toen hij vernam, dat aan zijn verzoek door den president geen gevolg kou worden gegeven. Na zijn vertrek werd de diefstal ontdekt. De politie deed onmiddellijk onderzoek, doch het is haar niet mogen gelukken den dief in handen te krijgen. Met ingang van 1 Juli a.s. zal de Holl. Spoorw.-maatschappij doorgaande rijtuigen le en 2e klasse doen loopen tusschen Rotterdam (Delftsche Poort) en Scheveningen en terug, zoodat de reizigeis van en naar de badplaats dan niet meerte'sllage behoeven over te stappen. De doorgaande rijtuigen worden uit den trein genomen en langs den tramweg vervoerd. De brandschellen te 's-Graveuhage zullen volgens de denkbeelden van den telegrafisl der brandweer aldaar, den heer P. Dekker, zoodanig gewijzigd worden, dat het voortaan hetzelfde is voor het afloopen der schel, of men den knop vasthoudt of loslaat en het onmogelijk is, hoe onhandig men ook trekke, om den stroomloop in andere brandschellen te verbreken, gelijk in den afgeloopen winter meormalen gebeurde, wanneer het uurwerk niet naar de voorschriften werd gebruikt. en trad op Lipthwaite toe. In eens veranderde de geestelijke toen van houding, hij geleek nu niet meer de deemoedige evangeliedienaarmaar een veldoverste, en op een toon van gezag zeide hij //Craddock Lipthwaitebijgenaamd Revolver denkt gij niet, dat een andermans tijd niet even kostbaar is als de uwe. Laten wij geen tijd meer verliezen en zaken doen. Ik heb een reis van eenige duizende mijlen gedaan, om u te spreken. Laat mij nu eens hooren, hoe of het met de zaken staat. Craddock werd bleek, toen hij aldus aangesproken werd, een kort oogenblik rustte zijn oog op een zekere lade in een toilettafel, waarin altijd een geluden pistool gereed lagdoch wat hij ook van zins was geweest, hij liet zijn plan na een oogen blik nadenken varen, en zeide ,/Ik begrijp u niet. Heb ik ook het ongeluk een visite te krijgen van iemand, die in zijn hersens geprikt is p" //Gij drijft uw voorzorg te ver," hernam zijn bezoeker. //Wie denkt gij wel, dat ik ben Heb ik u geen bewijs genoeg gegeven, dat ik u ken?" ,/Ik hoop, dat u mij zult verschoonen," zeide Lipthwaite, ,/maar ik heb niet veel lust, om onder zoek te doen naar de oorzaak van de wartaal, die gij hier uitkraatnf. Gij kunt een bedrieger zijn, die hier met allerlei mallepraat komt bedelen, gij kunt een stille verklikker van de politie wezen, zooals hier ook al een, de hemel weet waarom, mij een visite is komen brengen. Ik heb er geen belang bij daar eenig onderzoek naar te doen/' „Nu dan, Revolver," zeide de vreemdeling, ,/ik veronderstel, dat ik mijn best moet doen, om u te overtuigenmaar denk er om, de gevolgen -.90 1.- 1.55 —.05 AANBIEDINGEN -.35

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1