Het Dynamiet-Complot N°. 46. Eerste Jaargang. Za.terdag 24 Mei 1890. BINNENLAND. Venschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMIHDAL, Abonnementsprijs: Per drie maanden franco per post. voor Ixet Buiten- land Afzonderlijke nummers. f-.GO 1.- 1.55 —.05 Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. Frijs der Advertentien Van 1—5 regels .50. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. M Familieberichtenper annonce —.40 Dienst AAKBIEDINGEN AANVRAGEN .85 Zaterdag raaakte H. M. de Koningm met de Prinses een uitgestrekte rijtoer in een pauier en be- zocht o. a. de buurtschap Tongeren, onder Epe. Te Apeldoorn zal van 2 tot 4 Augustus op het landgoed ,/Marialust," daartoe welwillend door den eigenaar afgestaan, vanwege de afdeeling Apel doorn derNederlandsche Maatschappij voorTuinbouw en Plantkunde, eene tentoonstelling van bloemen, planten enz., worden gehouden. De commissie zal, ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin, welkejuist met de opening samenvalt, een groot bloemenfeeet organiseeren. Goneraal Knoop is in zooverre hersteld, dat hij weder wandelingen maakt. Naar men verneemt zal jhr. mr. Witsius de Savornin Lohman den 14n van de volgende inaand van Rotterdam naar Londen vertrekken en vandaar den 20 Juni met een der booten van de Union-lijn naar de Kaap de Goede Hoop. Vandaar begeeft die heer zich naar den Transvaal, waar hij een jaar denkt te verblijven, om daarna te repatrieeren. De Staatscourant bevat het reeds vroeger ver- melde bericht, dat bij kon. besluit van 19 dezer aan Zr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst, den ge- pensioneerden luitenant-generaal der infanterie jhr. A. R. J. Klerck en aan al zijn wettige zoo manne- lijke als vrouwelijke afstammelingen, de titel is ver- leend van baron en van barones. Bij Koninklijk besluit van 16 Mei 1890 no. 19 is, met ingang van 16 September e. k., aan mr. C. W. Opzoomer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijks-Universiteit te Utrecht, met dankbetuiging voor de door hem gedurende vele jaren den lande bewezen diensten. De Minister van marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat volgens mededeeling van den schipper van den logger V.L. 14, in de Noordzee, op de Doggersbank, op 54° 24' NB., in 12 vadem water een wrak ligt, waarvan de masten boven water uitsteken. Het wrak ligt zeer gevaarlijk voor de scheepvaart. Door den Minister van Oorlog is aan het bestuur van den Nederlandschen Postduivenbond een subsidie van f 200 toegekend voor 1890. De afdeeling Rotterdam en Omstreken" van den Nederlandschen Bond van Oud-Onderofficieren, waarvan Eere-Voorzitter is Z. E. de Gep. Gen. Majoor A. W. Ph. Weitzel, Oud-Minister van Oorlog, heeft besloten den 75sten gedenkdag van den slag van Waterloo tot een waren militairen feestdag te maken. In bijvoegsels tot de Staats-Courant van 20 Mei zijn o. a. opgeuomen de door den Koning goedgekeurde statuten van Zuid-Hollandsch landbouwcrediet, te 's-Graven- hage, met een kapitaal van f 500.000, in vijf serien, elk van f 100.000, en in aandeelen van f 1000. De eerste serie is bij de oprichting ge- plaatst. Benoemd zijn tot commissarissen de hee- ren jhr. mr. R. A. Klerck, E. L. graaf Van Limburg Stirum, mr. II. N. C. baron Van Tuyll van Serooskerken en jhr. H. G. Verspijck tot leden der commissie van advies de heeren A. H. J. C. Telders, W. B. Van Liefland, P. Van Spron- sen Jr., M. Van Rijn en J. J. Leenen. De Kamer van Koophandel te's Gravenhage heeft in hare laatste vergadering het initiatief ge- nomen tot een uitbreiding van den werkkring der Kamers van Koophandel, tot de werkstakiugen. Zij besloot namelijk aan de Regeeriug in overwe- ging te geven, intijds inaatregelen te nemen om door het optreden van eommissien werkgevers en werklieden bij werkslakingen tot elkaar te brengen en de Kamer van Koophandel daartoe aan te vul- len met een aantal patroons en werklieden, alleen bij deze gelegenheden. Tevens zal worden verzocht, de Kamer van Koop handel in het land over dit denkbeeld om advies te vragen, opdat de Regeering op de hoogte zij, wanneer zij de voorstellen der commissie voor de arbeidseuquete te dier zake ontvangt. Het denk beeld van zelfstandige Kamers van Arbeid, uit- sluitend van werklieden, vond geen steun. Het voorstel 's Gravenhage werd ten slotte door den voorzitter aldus geresumeerd aan de Regeering in overweging te geven, den werkkring der Kamers van Koophandel en Eabrieken nit te breiden in dien zin, dat, als onder haar ressort werkstakingen uitbreken, zij als Verzoeningsraden zullen optreden, waarvoor zij verplicht zullen zijn, zich, evenveel werkgevers als werklieden te assumeeren, voor het in te stellen onderzoek en welke mede aan de be- raadslagingen zullen deelnemen. Onlangs is melding gemaakt van het voor- nemen, dat bij de directie der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen bestaat, om eene proef te nemen met het zoogenaamd zonen- of kringentarief, dat aanmerkelijk lager is voor vele afstanden dan de bestaaude vrachtprijzeu. Dit plan hangt te zamen met de spoor wegover- eenkomsten, die nu bij de Tweede Kamer aauhan- gig zijn. Voor het geval deze tot stand komen, wenscht de Expl.-Mij die verbetering in te voeren, met goedkeuring der Regeering. Bij deze is dit vraagstuk thans in onderzoek. De Kamer van Koophandel te Enschede ver- zoekt in een adres aan de Tweede Kamer geen overeenkomsten gred te keuren, die het gevolg hebben, dat een der spoorwegmaatschappijen wordt opgeheven en de exploitatie van het geheele spoor- wegnet in handen komt van slechts twee groote maatschappijen. In de Laan Copes van Cattenburch te's Ilage is een begin gemaakt met het opslaan van het Circus Carre, waarvan de eerste voorstellh g den 15n Juni a. s. zal worden gegeven. Door den heer B. L. Van Albada, candidaat- arts te Leiden, zu'len met vergunning van den minister van Marine onderzoekingeu worden ingesteld bij de jongens van de Kweekschool voor Zeevaart, ter verkrijging van gegevens voor de be- paling van de ,/onderlinge tijdsverhoudingen van borst- en buikademing." Nijmegen's bestuur heeft f 7450 beschikbaar gesteld voor een juiste tijdsaanwijzing. Degemeente zal voor die som lien elektrische klokken krijgen. Wij leven in een tijd van meetings. Werd er op 1 Mei te Leeuwarden een groote socialisten- meeting gehouden, den tweeden Pinksterdag denkt men aldaar eene groote provinciale propaganda- meeting van den Nederlandschen bond van jonge lings vereenigingen op gereformeerden grondslag te houden. Als sprekers zullen optreden de heeren N. Oosterbaan, van HelderM. J. Taekema, van LeeuwardenII. Buitenhuis, van Kampen en J. E. Vonkeuberg Ez., voorzitter .van den bond, van Amsterdam. Er zal gelegenheid tot debat worden gegeven. Een treffend ongeluk heeft dezer dagen den oudsten zoon van een geacht ingezeten te Scheve- ningen, student in de rechtswetenschap te Leiden, getroffen. Met eenige studiemakkers een uitstapje makende, reed hij te paard het rijtuig voor, waarin de laat- sten gezeten waren. Door een betreurenswaardige omstandigheid werd zijn paard schichtig en wierp den ruiter ter aarde, terwijl tot overmaat van ramp het rijtuig, dat achter hem aanreed, niet stopte maar over den student heenreed, waardoor deze zeer erustige ver- wondingen heeft bekomen aan borst, rug en beenen. De deelneming, die de familie ondervindt, welke schier terzelfder tijd aan harer sieraden door den dood verloor, is algemeen. Te Sliedrecht wordt de heer Van Haaften tot lid der Staten van Zuid-Holland gekozen. Van de krachten der liberale en antirevolutionnaire kie- zerskorpsen, die in 't vuur zullen komen, zal 't echter afhangen of de voorletters van den gekozene W. M. of W. H. zullen zijn. Verleden jaar werd de kustvisscherij in de zomermaanden meermalen onmogelijk gemaakt door de millioenen kwallen, die de zee bevolkten. Thans begint de oude plaag het andermaal den visschers lastig te maken. Niettegenstaande er nog al vrij wat visch langs de kust is, moeten de visschers dikwijls het Det opeuen om alles te lalen glippen, dewijl de massa kwallen in het net verhindert het aan boord te halen. Daardoor is de vischvangst sedert eenige dagen gering. Het ,/Leger des Heils" zal weder ander hoog bezoek krijgen en wel van veld-commandant Eva IFIElTJIIjX-iEJT'OiKr. of het hypjiotisme in de hand van een sanienzweerder. 21) z/Wees maar niet bang," zeide Lipthwaite met zijn gewonen, ruwen lach, ,/ik zal mijn kunst niet op u beproeven, maar wel zal ik u laten zien, wat ik met een commensaal uit dit huis kan doen, het is dezelfde man, dien ik voor de vertrouwelijke boodschappenwaarover gij gesproken hebtge- bruikte. Als gij nu zoo goed wilt zijn, om een enkele vijf minuten u dood stil te houden, hoop ik u en de broederschap te overtuigen, dat al mijn doen en laten nooit tot eenige ontdekking kan aanleiding geven." i/Heel goed," zeide zijn bezoeker, wiens trekken maar al te duidelijk te kennen gaven, dat hij niet bijster op zijn gemak was, ,/neem u in acht, begin geen grap met mij, zoodra afs ik iets raars gevoel, zal ik u een kogel door het hoofd jagen," en als om aan zijn waarschuwing meer kracht bij te zetten, trok hij een revolver uit zijn zak en liet zich al mikkende in zijn armstoel vallen. Craddock keek hem met een verachtelijken blik aan, wierp een zijden zakdoek over zijn gelaat, ging in zijn armstoel liggen, en toen werd het doodstil. Gedurende eenige oogenblikken werd die stilte door niets afgebroken dan door een zenuwachtige kuch van den bezoeker, daarna ging de deur open en trad David Acland binnen. Hij had wederom die onbestemd starende blikken, dat zelfde gedrukte voorkomen, zooals hij altijd had, wanneer hij bij zijn lastgever moest komen. „Gij hebt mij geroepen," zeide hij langzaam, ,/ik kan met auders dan gehoorzamen, plaag mij nu niet, maar vertel mij spoedig, wat gij nu van mij verlangt." Craddock nam dadelijk den doek van zijn gelaat, en na zijn bezoeker met een zegepralenden blik te hebben aangezien, wendde hij zich tot David, en zeide vriendelijker dan zijn gewoonte was: ,/Ik zal u nu niet lang ophouden, gij moet maar een paar vragen beantwoorden, die ik u doen zal, en dan hebt gij \andaag vrij af." z/Vrij af," herhaalde de ongelukkige jonkman, ,/Och, misbruik toch dit woord niet, ik vraag slechts laat mij slapen, voor heden vraag ik niets meer." z/Ik eisch, dat gij mij zult vertellen, David," zeide Lipthwaite, ,/of, als ik mijn wilskracht op u uitoefen, gij nog een eigen wil hebt ,/Neen, tenminste vandaag nog niet," zeide David met een diepen zucht. ,/Ja, somtijds is het mij, alsof er nog een andere kracht, een vriende- lijke en goedige kracht op mij werktmaar die moet wijken voor de uwe." Wederom kwam die zegepralende uitdrukking op Lipthwaite's gelaat, en schoot er uit zijn oogen die gloed, waarvoor David altijd rilde en beefde. #Gij hebt dus geen anderen wil, dan den mijnen vroeg hij. //Zoo is het," zeide David. „En, als ik u nu beval, naar de oevers van de zwarte en modderige rivier te gaan, daar in te springen en geen poging tot uw redding te doen?" u n „Dan zou ik u moeten gehoorzamen, hernam David, op onderdrukten toon, //dat weet gij wel." ,/En, wanneer gij van mij gaat, om de taak te volvoeren, die ik u opleg, en mijn macht u volgt, zijt gij dan nog verplicht te doen, wat ik wil vroeg Lipthwaite met nadruk. ,/Ik doe wat gij beveelt, ik denk, wat gij wilt, dat ik denken moet," antwoordde David. ,/Goed, dan kunt gij mij ook niet in het minste ongehoorzaam zijn ,/Zoo is het," hernam David, „en zoo zal het zijn, tot dat een krachtiger wil dan de uwe zich van mij meester maakt, dan zal ik niet meer uw slaaf en bondgenoot zijn." Dat waag ik altijd," hernam Craddock me gewonen grijns. //Ik ben al een paar maul dien anderen wil in het strijdperk getreoen, cij ben nog niet verslagen uit den kamp terugge- komen, daarom kan ik gerust zeggen, dat ik dat wel durf te wagen. Ga nu naar uw kamer terug, ea op uw sofa liggen, en binnen vijf minuten zal voor dezen dag mijn invloed van u wegnemen. „Ik dank u," zeide David op wanhopigen toon, ging met onzekere voetstappen langzaam en statig uit de kamer. Toen hij weg was, vroeg Lipthwaite aan zijn bezoeker: ,/Welnu, wat dunkt u er van. Het gelaat van den weleerwaarden heer Wea- therleigh was nu zoo bleek als een doek geworden en het duurde eenige oogenblikken eer hij antwoord zijn met en ik en Booth, de dochter van den ,/generaal." Zij wordt in Juli verwacht. De gemeenteraad van Gouda heeft het verzoek om voortaan de kermis op Zondag te sluiten van de hand gewezen. Aan de kaasmarkt (e Londen wordt sedert eenigen tijd een product aangevoerd, en wat erger is, zooveel mogelijk als kaas verkocht, hetwelk tot deze maar in verhouding staat als margarine tot boter, en uiterlijk evenzeer op het natuurlijke zui- velprodukt iijkt. Het znf nog wel noodig worden, de zuivelboeren ook in bescherming te nemen te gen de kuoeierijen in den kaashandel, de natuur- kaas tegen hare imitatie en misschien zelfs, zooals in Eriesland niet geheel ten onrechte gevraagd werd, de langs den gewoneri weg bereide kaas te gen de concurrence der iuferieure, uit gecentrifu- geerde melk bereide fabriekskaas. De kapitein plaatselijke adjudant II. D. J. Vau Winsheym, lid van den Alg. Ned. Wielrijders- bond en van de Vereeniging „Seniores" te Utr cht, die het vorige jaar met goeden uitslag met een driewieler een reis van liier naar Coblenlz en terug deed, is met verlof voor een maand naar Schaff- hausen op een tweewieler vertrokken. Hij zal de reis heen en terug op dat voertuig afleggen. De afd. Rotterdam der Vereeniging tot be- vordering van Zondagsrust heeft alle winkeliers tot een vergadering bijeengeroepen, om maatregelen te beramen tot algemeene sluiling der winkels op Zon- en feestdagen. Zes boterverkoopers te Rotterdam, die in hunnen winkel of verkoopplaats een surrogaat van boter voorhanden hadden zonder dat op de waar zelve of op de verpakking het woord //surrogaat" voorkwam, werden j.l. Zaterdag door den rechter in kan ton 1 tot boete van f 10 of 3 dagen hech- tenis veroordeeld. De commissie der vereeniging ter behartiging van de Nederl. belangen bij de tentoonstelling te Parijs in 1889 heeft haar verslag in het licht gegeven. Het is in den vorm van een fraai boek- deel gedrukt bij Joh. Enschede Zonen te Haarlem en versierd met goede afbeeldingen van enkele gebouwtjes en etalages van de Nederlandsche afdeeling. Het verslag behelst een kort verhaal van het tot stand komen der genoemde \ereeniging, haar werk en de verkregen resultaten. Het bevat te zamen met den in Juni van het vorige jaar ver- spreiden catalogus alle gegevens voor hem, die iets verlangt te weten aangaande Neerlandsch deelneming aan de wereldtentoons'elling, waar ons land, in weerwil van het outbroken van alien steun van regeeringswege, dank zij de medewerking van Vele particulieren, flink voor den dag is gekomen. Een zestal studenten aan een der Polytech- nische inrichtingen van Engeland, maken een studie- reis door ons vaderland. Rotterdam, Amsterdam en den Haag hebben zij reeds bezocht. kon geven. ,/Dat is iets wonderlijks," moinpelde hij. ,/Zoo iets heb ik nog nooit gezieu, ik heb nooit aan een dergelijke geheimzinnige macht kun- nen gelooven." ,/Bah mijn waarde Weatherleigh, ik zal u maar bij uw aangenomen naarn blijven noemen," zeide Lipthwaite met een spotlach, ,/waart gij, zoo als ik, jaren in de Levant geweest, zoo zoudt gij deze eenvoudige proef nog als kinderspel beschouwen." ,/Ik heb nu genoeg gezien," zeide de bezoeker en greep haastig naar zijn hoed en parapluie ,/ineer dan genoeg, laat ons nu eens even naar beneden gaan en zien of de jonkman uwt orders trouw heeft volbracht." Craddock haalde zijn schouders op, met het voorkomen van een man, die een eenvoudig ver zoek van een kind wil toestaan, en ging met hem mede naar beneden. wGij behoeft niet te kloppen," mompelde hij, draaide den knop van de deur om, en noodigde zijn bezoeker uit, om binnen te gaan. David Acland lag in een leuningstoel, die dwars voor den haard stond. Zijn gelaat was zoo doods- bleek, dat men gedacht zou hebben voor een lijk te staan, wanneer de zwaarmoedige ademhaliug van dat lichaam u niet vau het tegendeel over- tuigd had. ,/Oordeel zelf," zeide Lipthwaite, ,/of wilt gij liever het meest overtuigend bewijs, poog hem dan eens wakker te maken gij behoeft u niet te ge- neeren, por hem maar zoo hard als gij wilt, gij doet hem toch geen zeer, en gij krijgt hem toch niet wakker." De geestelijke nam die uitnoodiging aan, streek zijn handen over het gelaat van den slapenden

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1