Het Dynamiet-Complot N". 47: Eerste Jaargang. Woensdag 28 Mei 1800. BINNEMLAND. Verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMEKDAL, Abonnementsprys: Per drie maandenf .00 w franco per post. 1.— n voor beet Bulten- land1.55 Afzonderlijke numraers. .05 Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. Prijs der Advertentien Van 1—5 regels.50. Iedere regel meer. 10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familieberichtenper annonce .40 Dienst AANBIEDINGEN AANVRAGEN -.85 Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is, onder dagteekening van 22 Mei jl., het vol- gende schrijven gericht aan de commissarissen des Konings in de provincien „Herhaaldelijk komt het voor, dat Nederlandsche werklieden door berichten in de nieuwsbladen of door daartoe uitgezouden agenten, soms met ver- strekking van reisgeld voor de heenreis, naar Duitschland ten behoeve van industrieele onderne- mingen worden gelokt, terwijl bij hunne aankomst ter plaaise blijkt, dat zij daar niet gebruikt kun- nen worden. „Het is daarom geraden, dat die werklieden, alvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten af te gaan, of zelf of door tusschen- komst van den burgemeester hunner woonplaats, zich tot den Nederlandschen consul in de streek, waar die ondernemingen zich bevinden, om inlich- tingen wenden omtrent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woningen aldaar. „Ik heb de eer UHEd. te verzoeken, de bur- gemeesters in uw gewest uit te noodigen, aan het bovensta; nde in hunne gemeente zooveel mogelijk bekendhtid te geven en hunne bovenbedoelde tus- schenkomst te verleenen. Naar men verneemt is bij den Raad van State de Regei ringsvoordracht ingekomen tot berziening van de Gemeentewet, voor zoover de regeling der gemeente-belastingen betreft. „De Tijd" meldt, dat het verslag van den Raad van State over de militiewet thans definitief is vastgesteld, zoodat de indiening van dit wets- ontwerp bij de Tweede Kamer biDnen zeer korten tijd te verwachten is. Mr. S. Van Houten heeft te Slochteren een politieke rede gehouden, waarin hij heeft medege- deeld, dat hij weldra een wetsontwerp zal indienen, waarvan de strekking zal zijn om aan gemeente- besturen gemakkelijk te maken de onteigening van gronden voor uitbreiding van de steden enz, Het gerucht loopt, dat de twee eerste stu- diejaren der Koninklijke Militaire Academie zouden worden verplaatst niet naar Den Bosch, zooals men vroeger meende, maar naar Nijmegen. Het gebouw der aldaar opgeheven kweekschool voor onderwijzers zou tot militaire school worden ingericht. Aan de oproeping der heeren A. van Wijck te Leerdam en dr. W. W. Was te Pernis tot stichting van een Zuid-Hollandschen Bond voor har- monie- en fanfare-corpsen werd door 9 afgevaar- digden van verschillende gezelschappen gevolg gegeven. De bond werd voorloopig geconstitueerd en er is een voorloopig bestuur benoemd, dat zich tevens met de samenstelling van eeu regleiaent en de verdere werkzaamheden belasten zal. Door 't Openbaar Ministerie bij de Recbtbank te Heerenveen is tegen twee personen te Steenwijk, die op den dag der loting voor de uationale militie aldaar, socialistische blaadjes verspreidden, 6 maan den gevangenisstraf geeischt. De examens voor bet lager onderwijs te 's-Hage zijn afgeloopen. In bet geheel zijn toegela- ten 45 mannelijke en 39 vrouwelijke candidaten afgewezen 82 mannelijke en 52 vrouwelijke. In het district 's-Graveuhage hebben 95 bij- zonrlere scholen de aanvraag gedaan, om in 't genot van rijkssubsidie te worden gesteld. Naar men meldt, zullen de baden te Sche- veningen 14 of 15 Juni a.s. geopend worden. Te Leiden kregen Vrijdag j.l., terwijl de miliciens der infanterie op het schuttersveld waren, een paar hunner eene woordenwisseling met een burger, die bekend staat niet wel bij het hoofd te zijn. Om van hem af te zijn, gingen de militairen buns weegs, docb aan het toegangsbek gekomen, liep de burger zonder toestemming daar binnen en pakte de politiemuts van een dier miliciens af, waarmede hij den Singel opliep, gevolgd natuurlijk door den militair, die zijn muts terugeischte. Daarop pakte de burger hem en drong hem in het water, waarbij hij ook zelf er in viel. Oogenblik- kelijk sprongen eenige miliciens te water, die hun kameraad, die nog door den burger werd vastge- houden, ontzetten en op het droge brachten. Daarna zonk de burger in de diepte weg, en toen ook hij werd opgehaald, bleek het dat hij reeds dood was. Bij de ontgravingen buiten de Wittepoort te Leiden komen in vrij grooten getale steenen tabaks- pijpjes voor den dag, zooals de Spanjaarden ze tijdeDS de belegering veel gebruikten en zooals er ook in het stedelijk museum aldaar een paar worden bewaard. Een sigarenhandelaar op de Haarlemmer- straat heeft er een 40-tal van weten te koopen, waaronder er zijn met allerlei afbeeldingen. De heer C. L. Kniphorst vestigt in de Nieuwe Asser Courant de aandacht op de uitge- strekte en nog onontgonnen veengronden in Fran- krijk. „De veengronden'', aldus scbreef hem zekere beer Tivet te Les Echets (dep. Ain) „liggen hier in een rijke en schoone landstreek, met zeer veel middelen van gemeenschap, zoowel te water als te land, in de buurt van Lyon. Geen veengrond is beter gelegen. Ik moet u mededeelen, dat veen- ontginning geheel en al onbekend is in Frankrijk, en men er geen begrip heeft van de waarde der veengronden. Ik ben eigenaar van ongeveer 50 bunders veengrond; het veen zit ter diepte van ongeveer drie tot vier meter. Ik zosk een deelgenoot om de veenontginning te beginnen; zijn er bij u liefbebbers voor veenontginning, laten ze dan over- komen om te zien". Een andere wending neemt het zalmvraag- stuk, dat reeds zoo dikwerf een punt van ernstige beraadslaging heeft uitgemaaktmeermalen dreigde het een punt van groot ongenoegen te worden tusscben Nederland en de Rijnstaten zelfs beweren eenigen, dat het eeu verschilpunt kan worden, waarvoor Duitschland Nederland den oorlog zou aandoen en als rijksland annexeeren. Behalve de zalm komt de suoekbaars de zinnen verdeelen. De snoekbaars, een visch, zeer gezocht door de liefhebbers als eeu snoek met weinig graten, is een der vraatzuchtigsfe roovers, die den schrik van alle riviervisch uitmaakt. Nu beweert men van Hollandsche zijde, dat de kunslmatige teelt der snoekbaars, die in Duitschland gedreven wordt, der zalmvangst' ontzettende schade berokkendvan Duitscbe zijde zegt men, dat de meeste zalm in zee sterft, als buit der vele zeehonden. Het is moeielijk een beslist antwoord te geven scbadelijk of weinig beteekenend. Wij hebben inzake de visscherij-verbodsbepalingen een minder geslaagde wet moeten opheffen tegen den wonderkuil, die, naar beweerd werd, de Zuiderzee ontvolkte. Al moge nu in een aquarium zijn uit te maken, dat de snoekbaars gaarne een hap zalm neemt, zoo dient niet vergeten te worden, dat nog een geheele viscliwereld leeft in den Rijnstroom, en dat de snoekbaars daar op teren kan. Van de hoeveelbeid water en visch, die den Rijn doorstroomt, en daarin leeft, kan men zich moeielijk een denkbeeld vor- men men herinnere zich het gezonken schip met aniliue-vergift, dat destijds zoovelen beangstigde, toldat iernand op de gedachte kwameeris te berekenen in welke verhouding h"t vergift in bet water was en de slotsom verkreeg, dat eenige uren gaans van de vergifiige lading geen scheikundige eenig spoor had kunnen ontdekken. Welk een klein gedeelte der zalm, die de rivier afkomt, wordt er feitelijk gevangen bet grootste deel sterft als prooi van zeehonden, haaien en andere zeevisschen zou het zoo erg wezen, wanneer de snoekbaars daarvan zijn deel kreeg Verandering van spijs doet eten, en zoo is er een Kralingsche snoekbaars- markt te wachtendie belangrijk kan worden nevens de zalmmarkt. Eenigen tijd geleden werd er op gewezen, dat de suikerfabrikanten hier t,e lande dit jaar als nor- maalprijs slechts fll per 1000 kilo's beetwortelen betalen, terwijl eene Duitsche fabriek f 13.50 gaf aan een landbouwer hier te lande, niettegenstaande de onkosten van transport der bieteu naar deze fabriek voor den kooper hooger zijn dan die naar de naastbij gelegen Nederlandsche fabrieken. Van verschillende zijden werd ons om nadere opgaven gevraagd. Ter inlichting diene daarom nog het volgende De bedoelde fabriek behoort, aan de „Rheiner Actien-Verein'' en is gelegen te Dormagen, station tusscben KeulenNeuss aan den Rijn. Zij betaalt dit jaar volgens contract 21 mark, dus f 12.60 per 1000 kilo's wortels, te leveren aan bet naastbij gelegen Nederlandsche station en geeft 50 pCt. pulp terug. Gedurende de afgeloo pen eompagne was er een buitengewone overvloed van pulp in oris land, zoodat zij op het laatst door de fabrikanten z''er gordkoip moest worden van de hand gedaan, toch liep de prijs nog tusscben f 1.en f 1 50 als regel mag hij echter gesteld worden van f 1.50 tot f3somwijlen nog hooger. Nemen wij als gemiddeld f 1.75 dan wordt in waarde aan pu'p voor tike 1000 kilo's bieten dus nog terun gegeven 17 cts., derlialve in het geheel f 12 60 0.87 f 13.47. Dit bedrag is niet bij bijzondere overeenkomst of als uitzondering bedougen, maar in de zooge- naamde „Conventionspreis," d. i. het cijfer door eenige fabrikanten daar in den omtrek onderling vastgesteld; dus jnist op dezelfde manier als de gezamenlijke suikerfabrikanten hier te lande, die echter slechts fll.geven, hetgeen doordeland- bouwers dit jaar bijzonder gretig is aangenomen en waardoor zij zich dus een rijksdaaldev per duizend kilo's wortelen hebben te kort gedaan. Alleen zij opgemerkt, dat de Duitsche fabrikanten geen voorschotten verstrekkeu, zooals hier te lande alge- meen als misbruik is ingeslopen daar staat echter tegenover, dat de tegenwoordige wetgeving op den suikeraccijns in Duitschland voor de fabrieken minder gunstig is dan die hier te landemet andere woorden in Duitschland kunnen zij op het oogenblik niet zooveel op de, belast.ing verdienen als de fabrikanten in Nederland. Wel kan het waar zijn, dat de eigenlijke fabricatie in Duitschland op ietwat hooger trap staat dan over het algemeen in Nederland, zoodat bij ge'ijke qualiteit van bietpn het rendement van suiker daar te lande groooter is. Docb dit is geen reden voor den verbouwer om zich met lageren prijs tevreden te stelleu. Eindelijk zij hier nog ter verduidelijking vermeld, dat om slechts sommigen te noemen, de talrijke fabrieken in N. Brabant (21) waarschijnlijk rneest alle minder transportkosten hebben te betalen dan de Duitsche fabriek, waarmee bet hier besproken contract werd aang.'gaan. De ansjovisvangst is voor de Urker visschers dit jaar zoo buitengewoon gunstig, als in geen jaren bet gevai was. 100 b 120 duizend stuks werden den laatsten tijd geregeld per dag gevan gen. Alle handen zijn in de weer om de visch te bereiden; kinderen van 12 jaren verdienen zelfs met dit werk een rijksdaalder (.er dag. Geen won der, dat Urk tegenwoordig druk bezocht wordt door vreemde kooplieden, die van de gi-legcnheid profiteered Donderdagmorgen is naar het „Haarl. Dbl." meldt te Haarlem onder verdacbte om- standigheden dood gevonden een elfjarige knapp, voorzoon van eene vrouw, die sedert met een fa- briekarheider daar ter stede was getrouwd. Den vorigen avond had de jongen, die niet school ging maar met lucifers aan de huizen bedelde, garnalen en radijs gegeten. Spoedig daarop klaagde bij over F^JUIDLHTONr. of het hypnotisine in de hand van een sanienzweerder. 22) Craddock keek haar zoo onbescbeiden aan, dat Rhoda bloosde. Een paar seconden staarde hij doordringend op die bekoorlijke gelaatstrekken en nette gestalte, en zeide toen „<Ja, zoo heet ik, en wat kan ik voor u doen „Mij een kort onderhoud toestaan," antwoordde Rhoda. „Voorzeker, ik ben tot uw dienst, en ik wil naar dat gij verkiest met u mede wandelen, of u kan mil uw verlangen hier aan deze nederige wo- ning zeggen." „Hetgeen ik u te zeggen heb, zeide ik liefst tot u onder vier oogen, ons gesprek zou daartoe het best in uw kamer kunnen plaats vinden." Zijn gelaat had weer die afschuwelijke uitdruk- king en de bios op Rhoda's wangen verhoogde toen hij aldus vervolgde //Ik heb het nooit gewaagd, om een jong en lief meisje in mijn kamer te brengen, maar ik geloof niet, dat mijn hospita de vrouw is, om over zoo'n beuzeling een zuur gezicht te zetten. Daartoe ben ik een te goede commensaal voor haar. Als gij de moeite gelieft te doen mij te volgen, zal ik u den weg naar mijn kamer wijzen." Hij ging haar voor en Rhoda volgde zwijgend. Zoodra zij boven waren, sloot Craddock de deur, zette zijn hoed af, presenteerde een stoel en noo- digde Rhoda uit te gaan zitten. ,/Ik dank u, ik blijf liever staan," antwoordde Rhoda koel, en gedurende eenige oogenblikken staar- den beiden elkander strak aan. Toch duurde het maar heel kort of de oude deugniet moest zijn oogen neerslaan voor den vast- beraden en kalmen blik van het meisje, dat alleen uit liefde een dergelijken stap deed. //Zoo als gij wilt", hernam hij, op gemelijken toon ,/wat mij betreft, ik krijg al mijn jaren, en zoo zult gij wel veroorloven, dat ik ga zitten. Wie zijt gij, en wat is er van uw dienst //Ik kom voor David Acland," hernam zij. z/Ik ben Rhoda Harding, zijn verloofde," zeide zij heel kalm. //Gij zijt nog wat anders dan dat", hernam Lipthwaite, terwijl een leelijke glimlach over zijn gelaat toog, „gij zijt nog heel wat anders dan dat." «Ik begrijp u niet," zeide Rhoda. z/lk kom hier om de zaak van mijn David te bepleiten. Ik kom u maar doodeenvoudig vragen, of gij zoo goed wilt zijn hem te ontslaan uit de diepe slavernij, waarin gij hem houdt en of gij ook zoo goed wilt zijn hem in den vervolge de vrije bescbikking over zijn wil te laten." Lipthwaite floot eens even en hernam„Zoo juf- frouw, gij scbijnt nog al goed op de hoogte te zijn; maar nemen wij eens aan, dat ik het vermogen heb uw verloofde z(jn vrijen wil terug te geven, waarom zou ik dat verplicht wezen te doen?" ,/Met. welk recht legt gij dien wil aan banden vroeg Rhoda stout weg. „Met welk recht,," zeide Lipthwaite met een grijns. ,/Met het recht, dat alles in de wereid regeertbet recht van den sterkste, dat machtige rijken in staat stelt kleinere staten te verpletteren en in te lijven, dat sterker dieren het vermogen geeft de zwakkere als hun prooi te verslinden. Mijn recht is het recht van den sterken geest, die den zwakkeren beheerscht." Het meisje sidderde en zweeg, terwijl Craddock aldus vervolgde„Er is nu geen uitweg meer voor hem open, verstaat gij, want heel zijn bestaan is nu in mijn handen. Gij, Rhoda Harding, gij hebt veel wilskracbt, en gij kunt nog een ander vermogen hebben, dat zijn oorsprong aan uw wils- kracht ontleentik weet er dit alleen van, dat gij de macht zijt, die het tegen mij heeft willen opvatten en verslagen uit den strijd is teruggekeerd." „De overwinning blijft niet altijd aan dezelfde zijde," zeide Rhoda kalm, en de tijd kan eenroaal aanbreken, dat dezelfde macht, waar gij zoo laag op neer ziet, de uwe zal verpletteren en uw on- gelukkig slachtoffer uit zijn boeien zal ontslaan." Lipthwaite stond op en keek het meisje wel met een dreigenden blik, maar tevens toch met bewondering aan. »Gij durft wat te wagen," zeide hij, ,/om u zoo in het hoi van den leeuw te begeven. Gij hebt reeds kennis gemaakt met mijn macht. Zijt gij niet bevreesd, dat ik die zal uitoefenen, en gij daardoor hulpeloos aan mijn genade zult overge- leverd zijn ,/Ik ben zoo bang niet," hernam Rhoda. „Mijn wil moge nu niet sterk genoeg zijn, om den in- vloed af te wenden, dien gij op den jonkman uitoefent, maar hij is toch sterk genoeg, om mij niet naar uw pijpen te laten dausen." „De drommel," riep Lipthwaite, „daar zit nergie in u, wanneer gij die gekke denkbeelden van liefde uit nw hoofd wildet zetten en met mij een verbond sluiten, zoudt gij een groote toekomst te gtrnoet gaan. Komaan, zullen wij samen geen. Virbond sluiten Rhoda trad terug met, een gebaar van walging en weerzin, maar hij trad ook nader en eensklaps zijn arm om haar middel slaande, riep hij „Ik ben die eeuzramheid moede, ik ha I daar door alle hoop om eenmaal aan het hoofd van een staat te staan reeds opgegeveu, maar nu ik u ge- zien heb, is die weer levendig geworden. Wees de niijne, Rhoda, en met ons beider wilskracht zullen wij de wereid regeeren, en zal ik u tot een eer en aanzien verheffen, die menig Keizerin u benijden zal. Vermoeid van alles steeds alleen te moeten doen, was mijn plan reeds, om de vrij- making van een ongelukkig volk op te geven en naar de Levant terug te keeren maar nu ik u gezien heb, zie ik in de toekomst een loopbaan, zoo als nog nimmer een wereldveroveraar gehad heeft. Verbind uw lot dus aan dat van den man, die u ook heerscheres over duizenden en duizenden zal maken." Terwijl hij zoo sprak, geraakte hij hoe langer hoe meer in vuur, en keek hij haar met fonkelende blikken aan, terwijl bij haar middel hoe langer hoe krachtiger omvalte. Te vergeefs worstelde Rhoda tegen den ijzeren

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1