Het Dynamiet-Gomplot N 48. Eerste Jaargang Z<- i ter das; 31 Mei USOO. BINHENLAND. 0 Vepschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMEIDAL, Fiauir.ijE x on, Abonnementsprijs: Per drie maandenf.00 franco per post. 1. voor h.et Bulten- 1.55 Afzonderlijke ntimmers. .05 U land Boterstraat, E, 342, 8 O H I B D A M. .35 aantraqbn Prijs der Advertentien Van 1—5 regels —.50. Iedere regel meer.10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familieberichtenpgr annonce .40 Dienst AANBIEDINGEN Zaterd igavond reed H. M. De Koningin en H. K. H de Priiises in een victoria, b spannen met twee paarden, toea de paarden op de Iloogte van het sta tion fiet Loo van den locaaltreiii schichtig werden. H. M. sprung uit bet rijtuig en hielp 00k de Prinses er uit, maar Zij struikelden beiden over den sleep van H. M. en vielen op den grond. Opge- staan zijnde, liepen beiden spoedig naar het paleis Het Loo, dat in de onmiddellijke nabijheid was, en kwamen met den schrik vrij. In den morgen vaD Pinkster-Zondag werd de hulpkerk der Ned.-Herv. gem. te Apeldoorn iDge- wijd. Voor een buitengewoon talrijk gehoor trad ds. C. Ilattink op. De dienst werd bijgewoond door de Koningin en de Prinses, gc-volgd door freule Van de Poll en jonkheer Taet.- van Amerongen. De heer Hattink had tot tekst gekozen Handel. 2: 1 4. Gezongen werdeu :Gezang 151 vers 1 Psalm 84 vers 1, Psalm 118 vers 12. De leden der Tweeds Kamer zijn tot hervatting der werkzaam'neden opgeroepen tegen Dinsdag 8 Juni om 8 uur. Naar men verneemt komt de Eerste Kamer eerst over twee maanden bijeen tot de behandeling 0. a. van de verlengingswet der nationale militie Volgens de Stand, is dit bericht onjuist. In de jongste vergaderingen van den Minis- terraad en in eene buitengewone zitting op Zater- dag zijn de Legerwetten opnieuw behandeld, naar aanleiciug van bet advies van den Raad van State. Ver8chillende burgemeesters in deze provincie hebben ongnnstige rapporten uitgebracht over de methode, bij de laatste volkstelling gevolgd. Met leedwezen zal menigeen het overlijden vernemen van den heer J. G. Van den Bergh, 01.d-mmister van Waterstaat, Handel en Nijverheid. De overledene was een ,/selfmade" man. Hij begon zijne loopbaan in een oudergeschikte betrek- king bij den aanleg van den -poorweg Aken Maastricht, werd ver olgens architect van de ge- meente Maastricht, en ging later over naar de Staatsspoorwegen, waa hij als ingenieur zich zeer onderscheidde en o. a. een g out aandeel had bij den bouw van de brug over den Moerdijk. Terwijl hij te Arnhem bij de Staatsspoorwegen werkzaam was, werd hij aa igezocht, de piaats van minister van Waters: aat te vervullen in het derde ministerie- Heem-kerk. Van 22 April 1883 tr t 3 Juli 1887 vervulle hij die betrekking met v el onderscheiding. Zijne practische kennis als ingei ieur schonk hem in de Kamer veel gezag, terwiil hij de verschil- lende belangrijke aangelegenheden die hem ter verdediging waren opgedrage met overtniging voorstond. Gezondheidsredenen noopten hem in 1887 zijn ontslag aan te vragen en zich geruimen tijd bnitensknds te begeven. Bij beschikking van den minister van Binn. Zaken is bepaald, dat het schriftelijk gedeelte van h >t examen voor hoofdonderwijzer en hoofd nder- w.jzeres zal piaats hebben op 24 en 25 Juni; da de mondelinge examens zullen aanvi-ngen op 14 Juli, en dat de cominissien zitting zullen hou en te BredaArnhem VGravenhage Amsterdam Deventer en Assen zijn benoemd tot lid en voorzitter der commissie te s-Gravenbage J. C. Eabius, inspecteur van het L. 0. in de 2e .nspectietot leden: W.J. Boute, schoolopziener in het district HoornJ. Feringa Azn., hoofd eener bijzondere school te Utrecht; A. Op de Laak, id. te NoordwijkL. Gerhardt^ hoofd eener openbare school en directeur der Rijks- normaallessen te Utrecht; W. De Vletter, hoofd eener openbare schoo1 te VGravenhageA. Lang- hout, hoofd ee er bijzondere school te Weesp, J. Straub, hoof I eener openbare school en directeur der Rijbsnorinaallessen te VGravenhageE. Van Everdingen, hoofd eener openbare school te Delft; Y. IJkema, id. te VGravenhage; D. H. Cochere hoofd eener bijz mdere school te RotterdamJ. m! Smidt Crans, leeraar aan de Teekenacademie te 's-Gravenhage. Het geprojecteerde monument voor de ge- sneuvelde graven van Nassau te Mook, zal gepiaatst wotden niet op de Mookerheide, maar in het moe- ras, waar zij verzonken, bij den Plasmolen. Op het gedenkteeken zal de laatdunkende Philips II worden afgebeeld, gewapend met een zwaren moo- ker en opziende naar een weelderig groeienden Oran- jeboom, met rijpe vruchten beladen. Het opschrift zal luiden ,/Je briserai 1'Orange sur l'arbre de la liberie". Het project is van een kunstenaar uit Nijmegen. De heeren J. B. Snellen, F. A. Van Hall, C. P. Metelerkamp eD F. Schwiep, concessionarissen van een korteren spoorweg Amsterdam—Rotterdam, hebben zich tot de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal gewend met een adres, waarin zij hun grieven tegen de aanhangige spoorweg-overeenkomsten uit- eenzetten. A He deskundigen op spoorweggebied, zeggen zij, veroordeelen zonder uitzoudering het hoofdbeginsel der wet de exploitatie van <:en spoorweglijn door twee concurreerende maatschappijen. Zij beweren, dat de regeling doodend voor alle concurrentie zal zijn, welke laatste voor den handel zoo hoog noodig is. De Kamer van koophandel en fabrieken te Deventer heeft beslotenhet wetsontwerp tot bekrachtiging der spoorwegovereenkomsteu niet goed te keuren, orndat zij overtuigd is, dat bij aanne- ming de concurrentie zal verminderen, en zij vreest, dat verhooging der tarieven het gevolg zal worden. De Kamer zal dit gevoelen in een adres aan de Tweede Kamer uiteenzetten. Onlangs verklaarde de advocai t-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam, dat bij voor een of het hypnotisnie in de hand van een samenzweerder. 23) Rhoda was een oogenblik voornetnens haar ver- loofde alles te vertellen, maar de oude vrees kwam over haar, dat als zij de geheimzinnige macht openbaarde, waarover zij beschikken kon, de liefde van den jongeling tot haar zou verflauwen, of dat hij uit vreeze voor haar invloed, haar zou trachten te onrwijken. Zij liield zich daarom zoo goed mogelijk, poogde te glimlschen en zeide wDavid, men zou haast denken, dat gij een toovenaar zijt, die alles raden kan, men zou baast bang voor u worden. Ja, gij hebt gelijk. Gij komt zoo zelden bij mij, dat ik vandaag besloot eens verkeerde wereld te spelen, waarbij ik als meisje mijn jongen zou afhalen. Ik dacht, ik moet toch den ouden vriend van mijn vader, generaal Warmington, eens opzoeken, en dan dient David mij te vergezellen, want het zou zoo raar staan, als ik daar zonder hem kwam." Bij die noodlengen werd Rhoda zoo rood als een kt-rs. ^Alles is nu zoo helder als de dag," zeide David, //maar hoe kwaamt gij boven, gij weet toch, dat ik gelijkvloars woon Rhoda was nu verplicht de eene leugen op de audere te stapelen en redde er zich uit met te zeggen//Wei, de oude deed mij zelf open en zeide, ga naar boven, nu dacht ik niet beter, omdat gij al eens meer over die kamer geklaagd hebt, of gij waart naar boven verhuisd." z/Wat een door en door gemeene schurk," gromde David, //maar ik zal het hem betaald zetten." yEn nuDavidzeide het meisje hem smeekend aanziende, »beloof mij, dat gij die af- schuwelijke straat znlt verlaten, ik kan mij nog met begnjpen, hoe of gij er toe gekomen zijt, daar te gaan wonen." z/Het was er stil," antwoordde David, en, wat meer zegt, het was er goedkoop, jets dat 'van'over- wegenden invloed is, want ik spaar, wat ik kan, voor ons hnishouden, maar gij hebt gelijk na hetgeen er gebeurd is, kan ik daar niet meer blijven. Ik beloof het u, ik zal zoodra mogelijk verhuizen. J /,En beloof mij dan nu 00k nog, dat gij geen ruzie met dien slechttn man zult zoeken," vervolgde Rhoda. „Als gij dat doet, wordt de rechter er nog mee gemoeid, dan moet ik 00k voorkomen. Denk eens na, wat zal dan de booze wereld er van zeggen." »Laat een het eens wagen, iets ten nadeele van u te zeggen, en ik zal hem dadelijk den mond snoe- ren," riep David toornig. A gij heethoofd," riep het meisje, „denkt gij, dat gij al de booze babhelaars 00k zoo kunt afros- sen als dien oude. Ik ben, als ik daar aan denk, trotsch op u. Ik weet, dat ik in u een moedig beschermer gevonden heb; maar nu is het reeds genoeg, want als het politie-zaken met dien oude wordt, is mijn goede naam weg." jeugdigen misda 1 ger geen opzending naar een rijksopvoedingsgesticht vroeg, omdat toch in geen der gestichten in den eersten tijd piaats b schik- baar zou zijn. Op dat oogenblik was dit juist thans echtcr zijn in de twee gestichten te zamen 34 plaatsen weer beschikbaar gekomen. Door een aantal kooplieden in porcelein, aardewerk, glas enz. te Delft is een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin verzocht wordt het wetsontwerp, houdende bepalingen omtrent de heffing van invoerrechten naar de waarde der goederen en omtrent de statistiek van den in-, uit en doorvoer, niet aan te nemen. De Delftsche duinwaterleiding wordt gedu- rende ruim V/s jaar geexploiteerd door de gemeente, welke daarmee in dien tijd reeds een voordeel be- haald heeft van f 7734.09. Bij de inrichting op den ouden voet zou de gemeente reeds f 15,833,33 aan subsidie hebben moeten uitkeeren aan de vorige maatsckappij, terwijl het tekort thans slechts f 8099,24 bedraagt. Verder staan de vooruitzich- ten thans zoo gunstig, dat binnen korten tijd een saldo zal overblijven voor aflossing van kapitaal ter leeuing. Dezer dagen heeft de electrische tram te 's Hage eene proefrit gemaakt van de remise tot aan de Witle Brug, welke uitmuntend slaagde. Het 40-jarig bestaan der Broederschap van candidaat-notarissen Wordt op 29 en 30 Juni en 1 Juli a.s. feestelijk te Amsterdam herdacht. Van de hand van den heer J. van den Berg te Leiden verscheen dezer dagen een boekje geti- teld /,De Stenographie voor Algemeen en Bijzonder gebruik met eenige op- en aanmerkingen over de op de Nederlandsche taal toegepaste stelsels." In het werkje wordt o. a. gewezen op het groote nut, dat de Stenographie, in Engeland en Duitsch- land reeds zoo veelvuldig gebruikt, biedt voor ver- slaggevers, handelaars, ambtenaren, schrijvers, enz. enz. Wie lust heeft om deze nuttige kunst te beoe- fenen, schaffe zich het boekje aan, de prijs 50 ct., zal niemand kunnen afschrikken en de schrijver ver- klaart zich daarbij gaarne bereid om belangstellenden de gewenschte inlichtingen te verschaffen. Verder herinneren wij nog, dat, volgens een ad- vertentie in een onzer vorige nummers, de schrijver voornemens is in het begin der volgende maand een stenographie-cursus stelsel Steger, te Delft te openen. Naar men mededeelt, is er antwoord ontvan- gen op het beke ide adre. van mr. R. H. J. Gal- laudat Huet, te Haarlem, aan Zijne Majesteit den Koning. Dit antwoord moet voor den adressant zeer ongunstig luiden. In de veenderijen te Appelscl a, een bloeiend Friesch dorp, duurt de werkstaking nog steeds voort. 't Biedt een treurigen aanblik zoo vele krachtige David kon maar niet besluiten om met Craddock niet nog eens afrekening te houden, hij wilde echter zijn meisje gerust stellen en zeide nu, vals hij mij met vrede laat, zal ik hem 00k niet lastig vallen." z/Dat zal voor ons beiden 00k wel het beste we- zen,'' zeide Rhoda. Er kwam een tram aan, en Rhoda stelde voor er in te stappen. //Wij gaan zoo zelden met elkander uit," zeide David, „laten wij het nu zoo fatsoenlijk mogelijk doen"; met die woorden wenkte hij een vigilante. z/Wat maak je een haast om bij den generaal te komen," zeide David. //Daar moet wel iets van ge- wicht gebeurd zijn, anders zondt gij mij nooit zelf opgezocht hebben." //Weet gij dan niet meer, dat de generaal mijn voogd is," hernam Rhoda ontwijkend, //denkt gij, dat hij niet steeds voor mijn belangen waakt, bet was hem ter oore gekomen, dat gij mij in de laatste tijden verwaarloosdet, en nu wilde ik juist met u naar hem toegaan, om te tooDen, dat die praatjes leugens waren." David kuste daarop de gehandschoende hand, die reeds zoo lang in de zijne rustte. Zij kwamen voor de woning van den generaal. De getrouwe Cripps opende de deur en ontving Rhoda, die bij hem in hooge gunst stond, met zijn aangenaamsten glimlach, maar wat Acland betreft, die stond als man van de pen bij hem in minder hoog aanzien. Daarenboven was hij even als meer menschen, die liegen, zelf gaan gelooven, dat het leugenachtige geschiedenisje, dat hij tegen Wenlock omtrent Acland verteld had, werkelijk gebeurd was. Van daar dat hij David met verachting aankeek, mannen in den besten tijd van 't jaar niets anders te zien doen dan straatslenteren en luisteren naar de opruiende taal van socialistische woordvoerders. Hoeveel invloed de laatstgenoemden op den veen- arbeider hebben, blijkt nit het feit, dR de eenvou- dige arbeiders contractbreuk hebben gepleegd. Mocht de ruwe, doch gewoonlijk ronde polderjongen vroe- ger eens ,/bollejagen," had hij zijn woord verpand, daarop durfde en kon ieder rekenen. Maandag hield de Ilaagsche socialist Van Em- menes eene rede en Dinsdag trad Domela Nieuwen- huis voor de werkstakers op, eerst in eene verga- denng van vrouwen, daarna in eene van mannen. Hij sprak over de kracht van vereeniging en noemde het een verblijdend verschijnsel, dat de vrouwen meedoen en de mannen krachtig ter zijde staan. Hij drong aan op volhouden. Een der soldaten nit Deventer, welke aldaar ver- blijven om wanordelijkheden te voorkomen, heeft zijn taak averechts opgevat. Hij heeft verschillende arbeiders in hun huizen epgezocht en hen aange- raden vooral niet te gaan werken. Hier en daar deelde hij zelfs mede, dat hij die boodschap bracht namens den kapitein. Gelukkig kwam de politie op de hoogte van het zonderlinge gedrag van dezen soldaat en heeft deze den kapitein met het eeval in kennis geste'd. De soldaat is naar zijn regiment teruggevoerd en disciplinair gestraft. De heeren Ter Kuile en Morsman te En«chede hebben ter belooning voor de vele diensten, door de politie aldaar gedurende de 11 weken der werk staking bewezen, aan den burgemeester f 50 ter verdeeling onder het personeel gezonden. De burgemeester heeft dat geld met begeleidend sohrijven aan de firma teruggestuurd. Wat er in dat schrijven staat, vinden wij niet vermeld. Dat de politie, altijd, haren plicht heeft te doen, zonder meer, en daarvoor nooit fooien (of andere emolumenten) mag aannemen p Of dat, wanneer er reden voor extra betaling bestond f 4.55 per week, te verdeelen onder de geheele politiemacht, een te laag bedrag zou zijn P Mevrouw Bulklej te Freiburg, vroeger woon- achtig te Apeldoorn, aan wier naam zulk eene ge- ruchtwekkende geschiedenis is verbondeu, moet in hechtenis zijn genomen, wijl zij twee Duitschers neett omgekocht, om den heer Hoek te veriBoorden of te belasteren. Uit New-York wordt omtrent de Hollandsche haring geschremi Het is nog niet lang geleden, dat de Hollandsche haring alhier steeds de hoogste markt bedong hooger dan Noordsche en Schotsche. Een koopman alluer voerde Schotsche haring in, doch voorzich- tigheidshalve in tonnen met Hollandsch merk, welke weer gretig afnemers vond. Later ging hij een stap verder, en nu bracht hij het zoover, dat vele huizen alhier de zuivere Schotsche haring pre- fereeren boven de eertijds beroemde Hollandsche. beantwoordde'61'"^611 8r°6t 'Dag Cri^' ni^ eens /Kunnen wij den generaal spreken?" vroeg Rhoda. //Gij weet," hernam de oude man, ,/voor u is hij altijd te spreken, ofschoon hij op dit oogenblik druk bezig is met iemand, dien mijnheer Acland wel lie- ver met dan wel zal zien." //Wie is dat heerschap dan?" vroeg David met de grootste verbazing. ,/Er zijn veel menschen, ie iknever op een afstand zie, maar er is er geen een, dien ik niet onder de oogen durf te zien." De oude man bromde iets op onverstaanbare wijze, dat zijn wantrouwen in David moest te kennen ge- ven, en aan de deur van het salon van den gene raal kloppende, diende hij Rhoda aan. Wat David betreft, van dezen scheen hij maar niet eens notitie te nemen. Zij waren weikom. De generaal zat in druk gesprek met een heer, dien David dadelijk heikende als inspecteur Wenlock. De drommel, dacht hij, hoe komt die hier verzeildp //Dag, Rhoda," riep de oude krijger, stond van zijn stoel op, drukte haar een vaderlijken kus op het voorhoofd, en vervolgde, ,/dat doet mij nu eens recht pleizier, dat gij mij weer eens opzoekt," en zich tot David wendende, gaf hij dezen de hand en voegde hem toe, //ik dacht waarlijk, dat gij ge- deserteerd waart, want ik weet niet hoe lang het al geleden is, dat ik u voor het laatst gezien heb." //Ik heb veel beziuheden gehad, en daarbij ben ik met wel geweest," zeide David, die niet wist, hoe of hij er zich uit redden moest. //Ja, ja," riep de generaal, /,wij kennen dat liedje van niet wel al lang. In den dienst noemen wij dat

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1