let Dynamiet-Complot N°. 40. Eerste Jaargang. Woensdag 4 Juni 1S0O. B IN NENL AND. Abonnementsprijs: Per drie maanden.00 franco per post. 1. voor h.et IBuiten- land1.65 Afzonderlijke nunimers. .05 Verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMEIDAL, Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. Prijs der Advertentien Van 1—5 regels/—.50. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familieberichtenper annonce 40 Het antwoord van den minister van Justitie op het afdeelingsverslag over he( wetsontwerp op den winkeldwang (zg. gedwongen winkelnering) is bij de Tweede Kamer ingekomen. De legerwetten verwacht men, dat de Tweede Kamer omstreeks 15 Juni zullen bereiken. De commisie van rapporteurs voor de wets- voordrscht tot splitsing der groote steden in kies- district n, heeft het voorloopig v«,-slag vastgesteld. Om den Staat, zooveel mogelijk voor schade te vrij'. aren, is door den Minister van Marine be- paald, dat in overeenkomsten betreffende-bouw of levering, waarin gedeeltelijke beta ug is bedongen, vddrdat de gcheele oplevering is geschied, de bepa- ling m ;et worden opgenomen, dat alle deelen vdor de overneming, gedurende den bouw en nog niet voltooid, eigendom zijn van het Rijk. De aannemer moet wijders verklaren, dat hij al de deelen onder zich houdt en beheert voor het Kijk en dus niet voor zichzelven, maar voor het Rijk bezit. tn de Staatrcourant is opgenomen een ver- slag aangaande herziening van de belaslbare op- brengst der ongebouwde eigendommen, uitgebracht aan den minister van financien door de hoofdcom- missie voor de herziening dier opbrengst. Door den minister van oorlog is bepaald, dat in de maand Juli of Augustus door de veldes- cadrons van het le reg. huzaren te Deventer en te Zutfen oefeningen zullen worden gehouden in het overtrekken van rivieren, en meer bepaald den Gelderschen IJsel. Aanvankelijk zullen de paar- den geoefend worden in het overzwemmen van de rivier, terwijl mauschappen en zadeltuigen worden overgezet in roeibooten of op vlotten. In een bij den minister van buitenlandsche zaken ontvangen schrijven van 's Konings minister- resident te Bucharest, wordt de aandacht gevestigd op het belang, dat er voor Nederlandsche exporteurs van gezouten haring in gelegen is, in hunne cer- tificaten van oorsprong duidelijk te vermelden, dat deze iuderdaad ,/g e z o u t e n baring"' betreffen, daar zij anders gevaar loopen, dat die haring door de Kumeensche douane als sardines behandeld en dientengevolge aan meer dan het dubbele van het daarvoor verschuldigd inkome.id reeht onderworpeu wordt. De stantscommissie voor de kustverdediging heeft j 1. Yrijdag hare vergaderingen hervat. Door de Regeeriug is bij ch Tweede Kamer een onlwerp ingediend strekkende om aan de erven J. M. Consalves, suikercontractanten in Cheribon, f 328.408.83 kwijt te sclielden, wegens boeten verbeurd doordien over 1886 en 1887 niet tijdig cijns en plantloon betaald is. Tengevolge van de benoeming van den heer Smeenge, lid van de Tweede Kamer, tot kanton- PEUILIjETI? 5nT of het hypnotisme in de hand van een sanienzweerder. 24) ,/Excuseer ons, Rhoda," zeide de generaal, //maar ik wil nieis in i w zaken doen, zonder er eerst David ook over gesproken te hebben, ik hoop, dat Wen- lock je onderwijl aangenaam den tijd zal hebben gekort met vertelJingen over de inbrekers en moorde- naars, lie hij al gearresteerd heeft." //Ik heb raijn best gedaan, mijuheer," was het antwoord van den spion. 0, voorzeker," zeide Rhoda, //mijnheer heeft er den slag van om iemand aangenaam bezig te houden." z/En nu Rhoda," zeide David, ffik zal u naar uw tante brengen." //Om den drommel niet,"' zeide de generaal, z/denkt gij alleen reeht op het meisje te hebben nu gebeurt dit niet, ik moet nu ook tante Dorothea met haar zaken in kennis stellen, en zoo rijd ik met Rhoda naar tantegij weet in de broughamis maar plaats voor ons tweeen." z/In dit geval moet de pen voor het zwaard wij- ken," antwoordde David, die inw ndig blijde was, dat hij spoediger weg kon dan hij verwacht Een klein rjjtnig. rechter te Hoogevee.i, zal eerlang eene Kamerver- kiezing in het kiesdistrict Meppel plaats hebben. Het 43e Nederlandsch huishoudkundig con- gres wordt dit jaar van 16 tot 20 Juni te Goes gehouden. Een reeks vraagpuuten zijn weder ter behandeling gesteld. Door directeuren van de Yereeniging voor hooger onderwijs op gereformeerden grondslag is aan de Vrije Universiteit benoemd tot builenge- woon hoogleeraar in de rechtsgeleerde faculteit om onderwijs te geven in het hedendaagsche burgerlijk reeht, handelsrecht en procesrecht, de heer jhr. mr. W. H. De Savornin Lohman Az., adjunct- commies bij het ministerie van binnenlandsche zaken. Tevens is mr. Eabius ontheven van het onder- richt in het hedendaagsche burgerlijk reeht en aan dezen opgedragen het onderricht in het staatsrecht. Naar men verneemt, heeft H. K.H. prinses Sophia, groothertogin van Saksen Weimar, zuster des Konings, de som van f 200 geschonken aan de commissie, die zich voorstelt de oprichting van een museum van oudheden te Groningen. De Si.-Ct. bevat het plan der 334ste Neder landsche Staatsloterij. Van de loten worden de nommers 1 tot met 10,500 voor alle klassen en de nommers 10,501 tot en met 21,000 van klasse tot klasse uitgegeven. De trekking der le klasse vangt aan den 21 Juli a.s., terwijl de laatste 100 nommers op Za- terdag 11 October a.s. zullen getrokken worden. Het publiek wordt gewaarscbuwd tegen be- schadiging der loten, daar weigering van uitbetaling der prijzen en premien hiervan het gevolg kan zijn. Hoe onze tuinbouw toeneemt, bewijzen de cijfers betreffende den uitvoer van groenten, met name in de laatste tien jaren. Van 1857 tot 1867 voerde Nederland voor p. m. 8 toh gouds aan groenten uittot 1880 steeg dat cijfer tot 6 millioen en nu in de laatste jaren heeft het de 14 h 15 millioen gulden bereikt. Die uitvoer geschiedde doorgaans hoofdzakelijk naar Engeland. De Arnh. Ct. verneemt, dat door de politie te Arnhem proces-verbaal is opgemaakt tegen een fabrikant aldaar, omdat hij in strijd met de Arbeids- wet eenige vrouwen in zijne fabriek op Zondag heeft laten werken. Dat de Graven van Nassau na den slag op de Mookerheide in de omstreken van den St. Jans- berg ter hoogte van den Plasmolen in het moeras verongelukten, mag twijfelachtig genoemd worden en berust alleen op gissiDgen, daar hun overblijf- selen nimmer gevonden werden, zoo wordt aan de Limb. Koerier geschreven. Afgaande op verschillende voorwerpen, onder de gemeente Ottersum gevonden, zou men eer geneigd zijn aan te nemen, dat de heeren zich langs den zoom van het Reichswald terugtrokken en aldaar had, om nog eens met Lipthwaite af te rekenen. z/Nu," zeide David, ,/als het dan toch zoo moet, dan zal ik het gezelschap maar groeten." z/Kom van avond bij ons soupeeren," zeide Rhoda, //gij moet het met tante nog goed maken, dat gij laatst zoo hals over kop zijt weggeloopen." z/Ik zal zonder mankeeren komen," zeide David, z/zeven uur zooals gewoonlijk.'' Men nam afscheid, en David wandelde in de richting van Great Qrillstraat wegdaar zijn hart van verlangen brandde, om Craddock loon naar verdienste te geven, nam hij een vigelante om er des te spoediger te wezen. Toen hij voor de deur uitstapte, keek hij werk- tuigelijk naar het venster van de eerste verdieping of hij zijn vijand niet zag, doch deze vertoonde zich niet. Hij ging in zijn kamer, en liep naar een heek, alwaar verscheidene wandelstokken ston- den, hij nam er een van Spaansch riet, die een fluitend geluid maakte, als hij er mee zwaaide. //Ziezoo," zeide hij, //dat is er een van de bovenste plank, om zoo'n schobbejak te trakteeren," knoopte zijn jas dicht, en liep naar de deur. Nauwelijks had hij twee stappen gedaan, toen een uitdrukking van den grootsten schrik zich op zijn gelaat afteekende. Hij voelde wederom, dat zijn geestkracht verdween, en dat hij geen wil meer had. Hij deed een krachtige poging om tegen dien toestand te worstelen. Het hielp niet, de wandelstok ontzonk aan zijn hand, hij moest weer naar het salon. Hij bood nog een laatsten tegenstand, duizende sterren fon- kelden voor zijn oogen, hij kreeg zenuwtrekkingen op eens wandelde hij weer met dezelfde ver- bij het oversteken van het Ven jammerlijk om- kwamen. Het thans levend geslacht weet zich nog te her- inneren, dat omstreeks 1840 eenige kinderen ter plaatse eenige gouden Spaansche matten vonden, terwijl het daarop gevolgd nader onderzoek een lede- ren met gelijke munt gevuld valies te voorschijn brachthet valies werd later aan een handelaar te Nij- megen verkocht, het geld onder de viuders verdeeld. Van deze voorwerpen prijken thans nog twee Spaansche gouden matten aan de Remonstrans in de Parochiekerk te Ottersum. Aaugezien in het begin van den tachtigjarigen oorlog de Staatschen veelal met geldgebrek te kampen haddeu, meenen wij, dat het vinden van den hiergenoemden schat wel eenigszins reeht geeft tot de veronderstelling, dat de graven met hun gevolg de door ons genoemde richting gepasseerd zijn j moeielijk althans kunnen wij aannemen, dat dit aauzienlijke bedrag van een eenvoudig solde- nier afkomstig zou zijn. Hoewel ook wij de environs van den Plasmolen als het meest geschikt terrein ter oprichting van een monument beschouwen, zou het toch misschieu zijn nut voor onze geschiedenis hebben, dat een onderzoek in deze richting werd ingesteld. Alliclit zijn in deze streek nog oude oirkonden te vinden, die dit onderzoek zouden vergemakkelijken. Het hoofdbestuur van //Vooruit," vereeniging van handels- en kantoorbedienden te Amsterdam, verzoekt in een adres aan de Tweede Kamer, te willen bevorderen, dat in de wet, houdende een nieuwe regeling van den dienst der posterijen, worde bepaaldhet porto voor alle periodieke geschriften wordt gesteld op 1/3 cent tot 35 (of 50) gram, 1 cent voor boveu 250 tot 500 gr., 5 cent voor boven 500 gr. en, zoo tegen de invoering vaD dit tarief onoverkomeiijke bezwaren mochten bestaan, dan toch in ieder geval aan de wet zoodanige uit- breiding te willen geven, dat althans de maande- lijks verschijnende geschriften op dien voet worden behandeld. Op de veiligheidstentoonstelling te Amsterdam zullen o. a. ingezonden worden drie miniatuur- schietbanen, ontworpen door generaal Kromhout, majoor Hanckar en kapteiu Veltman, waarop zoo veel mogelijk alles is aaDgebracht wat strekken kan tot veiligheid van het persoueel in de waarnemings- posten. Zondag is in de R.-K, kerken een bevel der kerkelijke overheid afgekondigd, houdende dat voortaan weder de Vrijdagen en de Zaterdagen als gewone vastendagen moeten worden in acht geno- men waarvan, zooals men zich zal herinneren, dis- pensatie werd verleend wegens de influenza. De toelatings-examens voor dencursus 1890/91 aan den Rijkslandbouwschool te Wageningen, zul len omstreeks half Juli plaats hebben. Aangiften van nieuwe leerlingen worden voor 1 Juli inge- bijsterde gelaatstrekken van vroeger de trap op, naar zijn kwelduivel. Nauwelijks was hij op het portaal, of de deur van het insteekkamertje werd geopend en een heel nieuwsgierig gezicht keek om den hoek. David merkte er niets van, ging reeht toe reeht aan naar het salon, opende de deur en ging naar binnen. Als een kat klom de bewoner van het insteek kamertje zonder het minste gerucht te maken naar boven, liet zich voor de deur van Lipthwaite on- hoorbaar op de kuieen vallen, keek eerst door het sleutelgat, en ging er toen met zijn oor tegen liggen. Dat scheen een heel nieuwsgierig personaadje le zijn, want met de meest gespannen aandacht luis. terde hij alles af, wat daar binnen gesproken werd. XX. De politie en recherche aan het werk. Nadat de generaal en Rhoda weggereden waren, en inspecteur Wenlock reeds op weg was naar zijn bureau, kwam Cripps hem achterop loopen, en vroeg hem, of hij niet eens even met hem wilde medegaan, om een glas oude madera te drin- ken. ,/Denk er om," zeide Cripps, //het is een wijntje zooals je nergens drinkt, ik heb een paar flesschen van den generaal gekregen, om bij een feestelijke gelegenheid op de gezondheid van de koningin te drinken. Ik weet, gij zijt een kenner.'' Weulock wist welke uitstekende wijnen de ge neraal had, trok zijn horloge uit zijn vestzak, zag, dat hij nog een half uurlje over had, en ging met Cripps mede. Deze ontkurkte een stofferige flesch, en vulde daaruit twee glazen met de woorden, //zoo iets zult gij nog nooit geproefd hebben."' wacht. Aan hen, die leerlingen wenschen te plaat- sen, wordt aangeraden, bij den directeur, den heer L. Broekema, tijdig inlicbtingen in te wjnnen. Program ma's, waarin ook de eischen van toelating omsehreven zijn, worrh n, op verlangen, gratis toe- gezonden. De bevolking van Rotterdam heeft in het vorige jaar het cijfer van 200,000 oversehreden en bedroeg, volgens de registers op 31 Dec. j.l3472 daarboven. Het inwonertal groeide door geboorte en vestiging aan met 23,232, waartegenover een daling stond met 16,482 wegens sterfte en vertrek. De geheele verraeerdeiing was dus 5752. Men herinnere zich, dat de bevolking van Rot terdam in 1886 een buitengewone vermeerderitig heeft gekregen door de vereeniging met de gemeente Delftshaven, die ongeveer 12000 inwouers telde. Naar men verneemt, zal bet aanslaande Zen- dingsfeest gehouden worden op het buitengoed z/Leiduin," van den heer Van Lennep, bij Voge- lenzang. In de Eriesche gemeente Smallingerland be- draagt de hoofdelijke omslag thans 13 pet. van het belastbaar inkomen. Toch is het maximum zeker nog niet bereikt, daar de gegoeden meer en meer de gemeente metterwoou verlaten om deze drukkende belasting te ontgaah. Dezer dagen werden de eerste mandjes kersen uit Duitschland te Nijmegen aangevoerd. De bezen- ding bedroeg 240 mandjes. Door en vanwege mr. R. II. J. Gallaudat Huet te Haarlem wordt aldaar met een adres aan den Raad gecolporteerd, waarin de ingezetenen der gemeente heeten te verzoeken, terug te komen op het besluit van 16 April jl., waarbij werd besloten, eene school te bouwen in het Schoterkwartier en niet in de Parklaan. Het was juist in deze zitting, dat de heer H. zoo tegen den burgemeeoter te velde trok. Van dit raadslid is nu ook verschenen en bij hem zelf tegen f 0.50 per exemplaar verkrijgbaar gesteld eene brochure, getiteld Aan mijne Raads- broeders. Hierbij zijn gevoegd een drietal sprookjes als toegift, getiteld: De Gier in de kntp" uDe roztbottels van de Parklaan" en t, Onwaardigheid." Verder is daarbij nog gevoegd een brief aan den Raad, waarbij de heer Huet mie.'edeeling doet, niet meer in de zittingen te zullen komen, alvorens de smet van onwaardigheid is uitgewischt, die de andere Raadsleden hem door hun adres hebben opgeworpen. Hij doet dit uit eerbied voor den Raad en voor de kiezers, en zegtOf gij den eer bied voor de uiezers van Haarlem hebt uit bet oog verloren door mij, ook den man hunner keuze, te behandelen zooals gij doet-, laat ik ter beoor- deeling aan hen en aan u, aau het Nederlandsche volk en aan Z. M. den Koning. In dien brief beschuldigt hij den burgemeester nogmaals van wanbeheer. //In weerwil van zijn wanbeheer is de De detective proefde even, hield zijn glas een oogenblik tegen het licht, dronk het toen in eens ledig onder den uitroep ,/Overheerlijk", waarna hij het ophield, opdat Cripps het nog eens ullen zou. Cripps schonk nog eens in, en zeide ^het schijnt u te smaken. Hoe zit het toch met mijn heer David, zoo aan zijn geheele houding te zien, schijnt het niet best met hem te zullen afloopen, want hij keek mooi bedrukt, toen hij wegging." Wenlock schudde zijn hoofd bedenkelijk, dronk zijn glas statig uit, maar antwoordde niet. z/Ik houd niet veel van die schrijfuiijnheeren," hernam de oude bediende met het voorkomen van de diepste overtuiging//zie maar eens, hoeveel kw.ad de couranten niet uitrichten wat mij be- treft, ik geloof, dat wij veel gelukkiger zouden wezen, als wij omtrent de helft van hetgeen er rond ons gebeurt, onwetend waren. Als die Acland wist, dat wij hier dit dropje proefden, hij was in start, er een stuk van in de courant te schrijven." De politiespion had nu het derde glas oude madera onder handen, bij voelde wel, met het oog op het werk, dat op hem wachtte, dat hij het proeven moest staken. Hij nam nu een heel ernstig voorkomen aan, en ze de ,/Vriend Cripps, ik weet niet of ik alles wel uitlaten mag, het onderhoud met den generaal was van hoogst vertrouwelijken aard." Kom, koin," riep Cripps, ,/morgen vertelt de generaal mij toch alles, wanneer ik hem scheer, wat doet het er toe, of ik het vandaag of morgen hoor." z/Och ja, dat is toch hetzelfde," zeide Wenlock. z/Nu," zeide Cripps, //dan zal die verkeering van AANBIEDINGEN Dienst .35 MMi——k—c. .-a wmiiimi—riwinmi-— 'i II IIIMl III

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1